MOGELIJK VAN HISTORISCHE BETEKENIS Lachen om kunst ICTO: 'Intimidatie bij volkspetitie' 'Ambtenaren maken vaak misbruik van buitenlanders' Dollarkoers leidt tot grote daling van aardgasbaten I )e^e|yd Stelselherziening zeker voor 1 mei' 'Nobelprijs geweldige opsteker VERVROEGDE AFLOSSING STAATSLENINGEN DE STEM COMMENTAAR Nood breekt wet? STAAT OER NEDERLANDEN ^Oefeningen politie met relschoppers dwaas plan' Vissers strenger aangepakt -netto ionsulenten ZATERDAG 12 OKTOBER 1985 BINNENLAND Navtw6 dan daart>ii? En hoe kan voorkomen worden dat kleine actip en te9en hun zin betrokken worden bij gewapende h« i 1 die een van de grotere bondgenoten om redenen van bin- uiandse politiek, op touw zet? Tilburgsche: geen strafbare feiten ontdekt Onderdelen honderden vuurwapens in oude kleren Kabinet blijft nog verdeeld over euthanasie NEDERLANDSE VOORZITTER ARTSENORGANISATIE: J5 ken) heeft inder- t ontworpen, maar "iend om de W AO- van 80 naar 75% te Als dat toen ge- s, was het nu ook eenvoudiger ge- ar politiek kon dat 'et". De ergste fout amp evenwel het an koppelingen dat kele j aren door het eweven zat, art eeuw geleden is oenmalige minister ~n systeem ontwor- bij de stijging van erd gekoppeld aan g van de arbeids- iteit. „Het probleem dat we de stijging rbeidsproductiviteit schillende bedrijfs- 'et konden bereke- kwam hoger uit dat elijk was, zodat de gen van de ambte- risssen en de uitke- ardoor op een con- oog niveau plaats- het kabinet Den m daar nog de fa- ietto-netto-koppeling inhield dat de uitke- werden verbonden etto-minimumlonen, r waren gekoppeld gemiddelde stijging onen. Stijgt de een, t de ander automa- omhoog. „Dat was perpetuum mobile n", oordeelt Veld- "et huidige kabinet laatste jaren de aan- van de uitkeringen onen bevroren. Veld- s het daarmee wel kun je er volgens t eindeloos mee door- aarlij ks levert men cht in en dat is slecht conomie. u naar een systeem ten, waarbij je bij- ld in het ene jaar aar de gemiddelde eling van de econo- groei van het vorige g dat dat 3% is; dan vervolgens politiek ststellen waar je die aan gaat uitgeven, beeld 2% aan de aan- van de sociale zeker- 1% aan korter wer- eldkamp stelt zich t een volgend kabinet n dergelijke aanpak vies aan de Sociaal- ische Raad (SER) -minister ziet hierin ns niet meer dan een' eenvoudige ingreep, stelselwijziging hoog- raf moet gaan. wil hij op dit moment veel veranderen. Als 'nister heeft hij nog de raad voor zijn te- rdige opvolger. „Ik mijn laatste jaar als r (1967, PE) een in de wet ingediend. Die ver de totstandbren- n een beperkte volks ering tegen ziektekos- i waarover nog steeds gesproken. Ik heb toen "i; dat er veel weer- 'n het land tegen mijn n was. Ik heb de wet aar ingetrokken. Ge- dat heeft me verdriet Maar je overleeft dat wil alleen maar zeg- n wet intrekken kan 1 is het niet zo leuk". AM T28 PAGINA 3 BERGEN (ANP) - Het Inter kerkelijk Comité Tweezijdige Ontwapening (ICTO) heeft de Koninklijke Notariële Broe derschap gevraagd stappen te ondernemen tegen de notaris die steekproefsgewijs de rechtsgeldigheid en de eerlijk heid van de handtekeningen faD het volkspetitionnement vaststelt. Dit heeft het ICTO vrijdag bekendgemaakt. De Amsterdamse notaris ur. C.P. Boodt heeft de super visie over de steekproeven die het onderzoeksbureau NIPO in opdracht van het Komitee Kruisraketten Nee uitvoert om de geldigheid van getelde kaarten en handtekeningen te bekijken. „Bij het ICTO zijn tal van klachten binnengekomen over intimidatie, meervoudig teke nen, druk in bejaardentehui zen en psychiatrische inrich tingen. Deze gevallen van handtekeningenfraude kun nen niet steekproefsgewijs door een notaris worden weg gestreken", aldus het ICTO. HENGELO (ANP) - Van de onbekendheid met de regelin gen voor remigratie wordt volgens de Provinciale Remi gratie Commissie Overijssel misbruik gemaakt. Zo komt het voor dat men sen die belangstelling hebben voor terugkeer naar hun ge boorteland enkele honderden guldens moeten betalen voor het invullen van remigratie formulieren. Bovendien wordt er nog al eens ten onrechte bij verteld dat de aanvraag extra snel in behandeling wordt genomen. Ook worden hogere uitkerin gen in het vooruitzicht gesteld dan in werkelijkheid het geval zal zijn. De Overijsselse com missie wijst erop dat de remi gratieformulieren gratis ver- krijgbaar zijn en dat diverse instellingen graag helpen bij het invullen ervan. Om een eind te maken aan de onwetendheid over en de verwarring rond de remigra tieregelingen start de Provin ciale Remigratie Commissie Overijssel een campagne om de buitenlanders die willen te rugkeren goed te informeren over de mogelijkheden voor die remigratie. Er is onder an dere een info-krant in de maak die onder de buitenlan ders wordt verspreid. Ze wor den er ook op geattendeerd niet overhaast te besluiten tot remigratie, omdat dit tot grote teleurstelling kan leiden. Zij, die terug willen, moeten zich daarom door de diverse in stanties goed laat voorlichten over de gevolgen van de remi gratie, vindt de commissie. Het slecht geïnformeerd zijn over de remigratieregelingen heeft er ook reeds toe geleid dat de afgelopen zomer men sen uit Nederland naar Tur kije zijn vertrokken in de ver wachting dat de remigratie premie 1 september van dit jaar zou ingaan. Dit is echter pas met ingang van 1 januari 1986 het geval. Ret gevolg is dat deze mensen in geldnood komen en naar centra voor buitenlanders in Nederland bellen met de vraag waar het geld blijft. De Provinciale Re migratie Commissie Overijssel zou overigens graag zien dat het ministerie van Welzijn, Volksgezondheid en Cultuur de remigratieformulieren ook in andere talen dan het Neder lands uitgeeft. Fusie in haven Rotterdam ROTTERDAM (ANP) - Drie van de vier groot ste stukgoedbedrijven in de Rotterdamse ha ven (Seaport, Multi Terminals en Müller Thomsen) willen hun moderne stukgoedactivi- teiten (multi purpose) samenbrengen in een gezamenlij ke houdstermaatschappij Daarin zal mogelijk ook de Maatschappij voor In dustriële Projecten (MIP) deelnemen. De betrokkenen hebben vrijdag bekend gemaakt dat onder leiding van de MIP een studie wordt gestart naar de haalbaarheid van de mogelijke samenwerking. fors te investeren: 50 miljoen in een nieuwe terminal voor moderne lading aan de Brit- tanniëhaven. Volgens de betrokken con cerns en de MIP zal de studie zich er met name op richten of door samenwerking en een op timaal gebruik van de aanwe zige capaciteit het totale pak ket modern stukgoed van de betrokken concerns op enkele goed uitgeruste terminals effi ciënt en rendabel overgesla gen kan worden. De stap van de grote Rotter damse stuwadoors heeft mo gelijk historische betekenis. De gemeente Rotterdam be pleit al jarenlang dat de be drijven alleen door samen werking en het voorkomen van overcapaciteit (met in het verlengde teruglopende ren dementen) perspectiefvolle modernisering in deze sector tot stand kunnen brengen. In de studie wordt ook beke ken of en in welk tempo an dere activiteiten van deze stu wadoors (conventioneel stuk goed) in de nieuwe holding on dergebracht zouden moeten worden. De betrokken bedrijven ma ken deel uit van drie grotere concerns in de Rotterdamse haven, te weten Furness (Sea port), Internatio-Müller (Mül ler Thomsen) en Pakhoed (Multi Terminals). Zij hebben met een overslag van circa 6 miljoen ton stukgoed een marktaandeel van ongeveer (0% procent. Eventuele consequenties van de beoogde samenwerking voor de werkgelegenheid zul len worden opgevangen door de werkgelegenheidsafspra- ken in het kader van de com missie-van der Louw. Daarin is afgesproken dat gedwongen ontslagen in het stukgoed tot 1991 niet zullen plaatsvinden. Het initiatief voor de studie is uitgegaan van Furness, om- dit concern door de her verkaveling van terreinen bij de herstructurering van het stukgoed in de problemen is gekomen. Furness vervult overigens al enkele jaren een voortrekkersrol bij de moder nisering van het stukgoed in Rotterdam. Het bedrijf besloot enkele jaren geleden als eerste Theologie De Theologische Faculteit Til burg en de Theologische Fa culteit van de Katholieke Uni versiteit Nijmegen hebben be sloten tot personele samen werking. In eerste instantie beperkt zich die tot leerstoelen waarvoor moeilijk aan alle Rooms-Katholieke instellin gen een eigen hoogleraar kan worden aangesteld. BIJ de 'oorlog' tussen Israël en de Palestijnse Bevrijdingsorgani satie PLO zijn nu ook de Verenigde Staten en, indirect de NAVO, Jus ook Nederland, betrokken. Het verdient aanbeveling dit ge geven te betrekken bij de beoordeling van het spectaculaire stuntwerk, dat geleid heeft tot de aanhouding van de vier Pales tijnse kapers van het Italiaanse cruiseschip 'Achillo Lauro'. Het bekende gezegde, dat de werkelijkheid spannender is dan "at geronommeerde thrillerschrijvers kunnen bedenken, geldt nok in dit geval. Vier Palestijnse commando's weten zich, waar schijnlijk met medewerking van Egyptische sympathisanten, tester te maken van een schip, toebehorend aan Italië, dat goede betrekkingen onderhoudt met de PLO. De wereld reageert "iet afgrijzen op deze kaping, vooral na de moord op een invalide joodse Amerikaan. De PLO, duidelijk in verlegenheid gebracht ®or een coupe die blijkbaar niet past in het officiële scenario, oemiddelt. Einde kaping. De 'Achillo Lauro' meert af in Port Said maar de kapers zijn gevlogen. Naar Tunesië, zegt de Egyptische President Moebarak 3e Amerikanen weten beter: de vier bevinden zich op een «legveld nabij Cairo. Ze worden daar door Amerikaanse c.q. Is- 'aelische geheime agenten scherp in de gaten gehouden, want President Reagan zint op wraak. Moebarak bekent dan kleur door ®vier terroristen publiekelijk een vrijgeleide toe te zeggen. Hij dat dit een loos gebaar is; op het moment dat een Egypti- ®he Boeing-737 met het viertal en een paar hooggeplaatste Pa rijnen en PLO-functionarissen het luchtruim kiest, is hij al via yne op de hoogte van het Amerikaanse voornemen om het «giuig te onderscheppen. Bovendien is het volslagen onduide- "!k waar de vier terecht kunnen. Tunesië en Griekenland weige ren toestemming om te landen. Libië, dat dit soort lieden met J®n^armen pleegt te ontvangen, wordt blijkbaar niet geïnfor- Os ontknoping laat niet lang op zich wachten. Vier Ameri- aanse F-14-straaljagers duiken met dodelijke precisie naast de Riyptische Boeing op. Na het uitwisselen van een paar beleefd- Men laat de Egyptische gezagvoerder zich 'begeleiden' naar I® grote NAVO-vliegbasis op het Italiaanse Sicilië, waar een ™jjsrikaans-ltaliaans ontvangst-comité inmiddels op aanwijzing an hogerhand tot een werkverdeling is gekomen: de kapers wor- overgedragen aan de carabinièri. Ze zullen, omdat hun ter- ®r-ache zich op de 'Achille Lauro', op Italiaans grondgebied Ha1eeft gespeeld, in Italië worden berecht. Het internationale terrorisme is een kankergezwel. Het vormt !®n ernstige bedreiging voor vooral de Westerse wereld. Er is •aa.rom zeker reden tot voldoening, dat er, dank zij een verbe- le internationale samenwerking, eindelijk weer eens een paar roristen en handlangers in de kraag zijn gepakt. De wijze, C*°P dit is gebeurd, roept echter vragen op. Het Amerikaanse tek nn staat op 9esPannen voet met internationale rechtsre- f's 0f is dit een geval van nood breekt wet? Amerika heeft veruPte' Zl'n en'9e vriend in de Arabische wereld, verder van zich IjTj^hid - hoe nu verder met het Midden-Oosten-conflict? - en buit k 'anden Z|ln °Peens betrokken geworden bij conflicten 'sn het gebied, waarin het NAVO-verdrag voorziet, t amste is voor Nederland een ernstige zaak. Van ons land 9 bij de bestrijding van het internationale terrorisme optimale le °ewerking worden verwacht. Maar welke rechtsnormen han DEN HAAG (ANP) - De dollarkoers, die de afgelo pen tijd is gaan dalen na zich een tijd lang op een hoog niveau te hebben bevonden, en verminderde afzet zullen er toe leiden dat de aardgasinkomsten van de overheid de komende jaren op een heel wat lager niveau zullen liggen dan in 1984 en 1985. Dit heeft minister Ruding vermoedelijke uitkomst van van financiën geantwoord op schriftelijke vragen vanuit de Tweede Kamer over de Mil joenennota. Op transactiebasis vindt er van 1985 tot 1987 een terugval plaats van 23,6 miljard tot 15,5 miljard gulden. 3,5 Miljard hiervan vindt zijn oorzaak in de lagere dollarkoers en de la gere stookolieprijs. De ver minderde afzet in binnen- en buitenland zorgt voor een ver mindering met 4,6 miljard gul den. Voor 1986 worden de aard gasbaten op transactiebasis geraamd op 17,7 miljard gul den, wat eveneens een flinke terugval is ten opzichte van de dit jaar. Ruilhart Een 31-jarige man heeft vrij dagochtend in het Academisch Ziekenhuis Utrecht een do norhart gekregen. Het was de eerste harttransplantatie die in het kader van de samen- werkingsafspraken tussen de academische ziekenhuizen van Groningen en Utrecht werd uitgevoerd. De toestand van de patiënt is bevredigend. Het sa menwerkingsverband van de academische ziekenhuizen in Leiden en Rotterdam voert al sinds 1 januari harttransplan taties uit. Wat er te lachen valt is kennelijk een geheimpje tussen koningin Beatrix en de kunstenares Ellen van El- dik. Van Eldik is een van de kunstenaars die gisteren in het Paleis op de Dam uit handen van de koningin een subsidie ontvingen in de ca tegorie 'vrije schilderkunst'. Detailhandel De totale detailhandelsomzet is in juli met 3,2 en in augustus met 5,2% gestegen ten opzichte van dezelfde maanden in 1984, De food-sector boekte in augustus een stijging van 3,3%, de non-food-sector van 7,5%. Dat blijkt uit vrijdag gepubli ceerde CBS-cijfers. De textiel- omzet springt eruit in de non food-sector. In augustus was de omzetstijging 16,7%. Isolatie Volgens de PvdA-Kamerleden De Pree en Vos moet staatsse cretaris Brokx (volkshuisves ting) de in 1986 op isolatiesub sidie toe te passen bezuiniging van 60 miljoen gulden onge daan maken. Zij achten het niet te rijmen dat de staatsse cretaris in september aankon digt in 1986 een dergelijk be drag te willen bezuinigen, ter wijl hij twee weken later zijn zorgen uitspreekt over het trage verloop van isolaties. (ADVERTENTIE) E MAlNTIENPR/ 8%% 15-jarige lening 1975n 8 25-jarige lening 1969 8 25-jarige lening 1970 8 lening 1971 Aflossing Op 15 november 1985 geheel vervroegd aflosbaar tegen 100%. Rente De rente loopt tot 15 november 1985 en wordt op deze datum betaal baar gesteld. Betaling Betaling van rente en hoofdsom vindt plaats op de gebruikelijke wijze bij de kantoren van De Nederlandsche Bank N.V. van 15 november 1985 af, tegen inlevering van de schuldbewijzen met couponbladen of coupons. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Het Openbaar Ministerie heeft nog geen fei ten gevonden die erop kunnen wijzen dat er strafbare hande lingen zijn verricht ten tijde van het faillissement van de Tilburgsche Hypotheekbank. Het onderzoeksteam van het Openbaar Ministerie in Breda is nog steeds bezig met het na trekken van alle gegevens, maar is nog geen belastend materiaal tegen gekomen. Het onderzoek is nog niet afge rond. Dat antwoordt minister Korthals Altes (Justitie) op vragen van de kamerleden, Van Rey (WD) en Kombrink (PvdA). De minister meldt dat sinds begin dit jaar in Breda onderzoek wordt gedaan naar mogelijk strafbare feiten. ROTTERDAM (ANP) - De Rotterdamse commissaris van politie Blaauw is tegen het plan om relschoppers bij voet balwedstrijden als straf een week met agenten te laten oefenen in relbestrijding. „Een dwaas plan, dat ge tuigt van een volmaakt gebrek aan realiteitszin. Ik snap niet dat mensen binnen de politie organisatie zoiets kunnen be denken", aldus Blaauw. Het voorstel, afkomstig van de onderwijscoördinator van de politie-academie in Apel doorn mr. Van Lochem, en de organisatiepsycholoog drs. Grunwald, is volgens de ini tiatiefnemers door de rechter lijke macht, het openbaar mi nisterie (de officieren van jus titie) en de politiewereld posi tief ontvangen, zo werd deze week gemeld in het Algemeen Politieblad, een uitgave van de ministeries van Justitie en Binnenlandse Zaken. Een proef ermee zou dit voetbal seizoen kunnen plaatsvinden. Blaauw is niet van plan zijn mensen hieraan te wagen. „Het risico dat het fout loopt is veel te groot". J J/ 15 Merijn slaat een dagje over. ROTTERDAM (ANP) De douane in Rotterdam heeft tussen gebruikte kleding uit Amerika ettelijke honderden onderdelen voor vuurwapens aangetroffen. De politie heeft ze in beslag genomen. De justitie in Brus sel zal worden ingelicht omdat de spullen daar naar toe moes ten. Er zijn geen personen aangehouden, aldus de politie vrijdag. In een van de loodsen van de douane werd woensdag de partij onderdelen ontdekt toen de lading van een container werd gelost. Deze was met het Amerikaanse schip Marge) Johnson aangevoerd. De on derdelen zaten in 37 dozen. Het waren onderdelen van allerlei wapentuig maar voor het overgrote deel van pistolen. Van al het spul is niet één compleet wapen te maken, al dus de douane. DEN HAAG - Het kabinet wil voor de verkiezingen van mei volgend jaar de wijziging van het stelsel van sociale zeker heid door de kamer hebben geloodsd. Premier Lubbers noemde het gisteren op zijn wekelijkse persconferentie een kwestie van „politieke hygiëne en de mocratie" dat de stelselwijzi ging een feit wordt. Volgens de premier wordt nu al zo lang gepraat over het herzien van de sociale wetten dat er eindelijk knopen door gehakt moeten worden. Het kabinet is het gisteren niet eens geworden over de manier Von onze Haagse redactie DEN HAAG - Het kabinet is het ook gisteren niet eens ge worden over een regeling van de euthanasie. De verschillen tussen CDA- en WD-minis* ters en binnen het CDA zijn nog niet uit de weg geruimd. Dat zei premier Lubbers gisteren na het kabinetsbe raad. Maandag zal het kabinet hierover verder praten. Dan moeten er knopen zijn doorgehakt, omdat in de loop van de volgende week de ka mer een duidelijk ja of nee te horen krijgt op de vraag of er een wetsvoorstel van het kabi net komt, danwel dat de ka mermeerderheid van PvdA, VVD en D'66 verder aan de slag mag gaan met een initia tief van D'66. Lubbers beloofde dat het kabinet hoe dan ook met een eensgezinde stellingname zal komen. Zoals eerder gemeld zijn de ministers Brinkman en Korthals Altes het onderling wel eens over de noodzaak van een wet. Daarin worden ze ge steund door de WD-ministers en premier Lubbers. Een aan tal CDA-ministers acht zich evenwel gehouden aan het fr actiestandpunt dat euthanasie bij de wet verboden moet blij ven. waarop kritiek van met name het CDA op de plannen inge damd moet worden. Maandag praat het kabinet daarover verder. Het kabinet zal de ka mer zeker volgende week bij de algemene politieke be schouwingen daarover uit sluitsel geven. Premier Lubbers wilde gis teren niet bevestigen dat hij een voorstel heeft gedaan om de verlaging van de sociale uitkeringen in stapjes tot 70% van het minimum ongedaan te maken. Wel zei hij dat de uit komst van een politiek ak koord de schatkist minder mag opleveren dan waarvan het kabinet nu uitgaat. Dat betekent niet dat het totale be zuinigingsbedrag op de sociale zekerheid op losse schroeven is gezet, zo hield hij staande. DEN HAAG (ANP) - Het mi nisterie van landbouw en vis serij heeft in overleg met het Openbaar Ministerie besloten vissers die de vangstbepalin gen overtreden strenger aan te pakken. Zij hebben dit gedaan nadat is gebleken dat een aantal van de vastgestelde hoeveelheden die mochten worden gevangen (contingenten) is volgevist. Dat geldt vooral voor schol en in mindere mate voor tong. Tegen vissers die hun indivi duele toegestane vangsthoe- veelheid overschrijden of een groep vissers die het hun toe gestane groepscontingent overschrijden, zal net zoals dat nu ook al gebeurt proces-ver baal worden opgemaakt door de Algemene Inspectiedienst van het ministerie. Overtreedt hij daarna opnieuw de vangst bepaling dan wordt niet alleen opnieuw proces-verbaai opge maakt maar wordt hem tevens een zogenaamde 'voorlopige maatregel', een soort aller laatste waarschuwing, door het Openbaar Ministerie opge legd. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - „Het is een ge weldige opsteker voor onze or ganisatie. Ik hoop dat de toe kenning van deze prijs het voornemen van de regering om kruiisraketten te plaatsen beïnvloedt." Met ingehouden enthousiasme reageerde de Tilburgse arts W. Verheggen, voorzitter van de Nederlandse afdeling van de internationale artsenorganisatie IPPNW, op de aan het IPPNW toegekende Nobelprijs voor de vrede. De Nederlandse afdeling van het IPPNW, die ruim 1800 leden telt, is meerdere malen met bewindslieden fel in dis cussie gegaan. „Laatst nog was er een overleg met minis ter Rietkerk (Binnenlandse Zaken) over zijn nota Civiele Verdedidiging. De regering gaat er vanuit dat er bij een beperkte inzet van kernwa pens op medisch gebied nog wat te redden valt. Wij willen dat de regering er van door drongen wordt dat dit een illu sie is. De enige, positieve en effec tieve, manier om iets te doen is het terugdringen en afschaf fen van alle kernwapens. W. Verheggen - FOTO ARCHIEF DE STEM Maar ik begrijp wel waarom de regering blijft volhouden dat er bij een dergelijke ramp nog voldoende hulp te bieden is. Als zij dat niet zou doen, valt de regering haar eigen defensie af," aldus Verheggen. De Nederlandse organisatie maakt zich ook druk over het, wat zij noemen, „psychisch militarisme". „Dat is het voortdurende, angst inboeze mende, gepraat over een mo gelijke kernoorlog. Ik merk in mijn eigen huisartsenpraktijk dat dit diepe sporen nalaat. Soms verschijnen er patiënten met ernstige slaapstoornissen. Na enig doorvragen blijkt dat sommige van die mensen doodgewoon niet kunnen sla pen bij de gedachte aan een mogelijke kernoorlog." De Nobelprijs voor de vrede, die op 10 december in Oslo wordt uitgereikt, kwam niet als een absolute verrassing voor de leden van de organisa tie. „Vorig jaar, toen onze or ganisatie de UNESCO-vredes prijs ontvingen, hoorden wij in de wandelgangen dat het IPPNW voorgedragen zou worden voor de Nobelprijs. Maar ja, je weet nooit exact welke personen of organisa ties er nog meer op de lijst staan." Het IPPNW wendt volgens Verheggen het grootste deel van het toegekende geldbe drag, ƒ675.000, aan voor on derzoek. „Wij gaan zelf de ko mende tijd nog meer Kamerle den onder druk zetten. Zij, en vooral CDA-kamerleden, moeten er vanm doordrongen worden dat kernbewapening, in welke vorm dan ook, ver derfelijk, en vooral, dodelijk is," aldus Verheggen.

de Stem | 1985 | | pagina 3