d1st1m weekend 'OOP? X Anderlecht is klaar voor België-Nederland ZATERDAG 12 OKTOBER 1985 On/V) U VOOR MIJ? De Saedeleer Op sokken Engelse 'ground' Politiemacht Supporters-pact n in Tirol, Vorarlb. en Safeb en. Gr. gids 05109-5155. I»-25-- tof .ui' itA- SV0V -Happ Kerkrade 24.-27.10.85 -Happ Rotterdam 31.1Ö.-3.11.85 enbe- peciaal- chappij les worden is gevestigd ;iast manage- liedt: imaat in een u jf. salaris. (gelijkheden naar id niveau. jndpoot die wij Et U dan een brief ref.nr. 36.1913 aan iollandB.V., j rdam. >ijbetaald moet worden t uitgevoerd wat U zelf rerzekerd, niet volledig urkoop is;. vaartpolis de beste en oor begrafenis als voor 3 heeft nog een belang- iloten' wordt bij Uw uit- ijke assurantie-adviseur, g'heeft en hun deskun- vertrouwen en deskun- >k bij een deskundige en van Uw uitvaartverzor- goud waard en kost U age premie. Antwoordnummer 17, I nodig) £TEtfj j\.LS EEN speer schiet de kasteleinse van café Sporting naar het dichtstbijzijnde cafétafeltje om onder het houten tafelblad een vreselijk onheil 'af te kloppen', j Haar kroeg ügt schuin tegenover de hoofdingang van het Constant vanden Stock-stadion, de plaats waar woensdag de interland België- NJederland gespeeld wordt. We vroegen de Brusselse slechts of ze ooit problemen had gehad met voetbalsupporters. Ze schudt nee, maar openbaart haar angst en bijgeloof als ze na die ontkenning onmiddellijk een 'ram' onder de tafel geeft. Door Chris van Nijnatten „MIJNHEER, IK ben bang voor die wedstrijd tegen de Hollanders. Ik zal blij zijn als het donderdag is. We kunnen ons café natuurlijk niet sluiten. We moeten het juist hebben van deze evenementen". Haar man Tom Baker, een al twintig jaar in België wonende Engelsman, on derschrijft de visie van zijn vrouw. „Aan de voetbalsupporters moeten wij verdie nen. Zo'n interland is mooi meegenomen want het is lang geleden, dat er een lan- denwedstrijd 'op Anderlecht' was. Wij profiteren nu van de misère in de Heizei, dat wel. Maar wat moeten we dan?" In café Sporting gaan woensdag de luiken voor de ramen omlaag en vloeit het bier in plastic bekers („behalve voor onze vaste klanten"). De Bakers hopen bovendien, dat hun buurman in de Theo Verbeecklaan, een begrafenisondernemer - bij overlijden komen advertenties 'gra tuit dans tous les journeaux', belooft een bord zijn potentiële klanten - zijn omzet niet zal zien stijgen als gevolg van de in terland. België draagt de last van het Heizel- drama met zich mee en springt daarom uiterst voorzichtig om met grote voetbal wedstrijden. Toen bekend werd, dat de Rode Duivels de beslissingswedstrijden voor 'Mexico' tegen Oranje moeten spe len, sprongen notabelen van uiteenlo pend slag op tilt. Tóch moest uiteindelijk de UEFA er aan te pas komen om de Belgen te dwingen hun thuiswedstrijd te gen Nederland elders dan in de Heizei te spelen. Het stadion van Anderlecht werd uitverkoren. Maar is dat stadion, gelegen in een prachtige Brusselse buurt vol nauwe straatjes, dan veiliger dan het Heizel-sta- dion? „Natuurlijk zegt de in de Lage Landen razendpopulaire voetbal-tv-ver- slaggever Rik de Saedeleer, die we stom- toevallig tijdens onze 'inspectietocht' in het oostelijke strafschopgebied van het Vanden Stock-stadion aantreffen. „Komt u voor een reportage over veilig heid in dit stadion, in deze buurt? Hier worden toch al jaren voetbalwedstrijden gespeeld. Dit stadion is uitstekend ge schikt voor grote wedstrijden. Misschien niet voor hordes Nederlandse suppor ters, maar dat is een ander verhaalDe Saedeleer behoort duidelijk tot de grote categorie Belgen, die met betrekking tot de naderende derby het liefst zoveel mo gelijk druk van de ketel halen. Anderlechts manager Herman Ver- schuere is de Grote Coördinator van al les wat woensdag met veiligheid te ma ken heeft. Na schier ontelbare pogingen om hem te spreken, geven we bijna de moed op. Óf hij vergadert, óf hij is op pad. Meer uit nieuwsgierigheid proberen we of de deur open is, waardoor over en kele dagen de Rode Duivels en hun Oranje tegenstanders het veld zullen be treden. Als onze fotograaf de klink vast pakt, gaat de deur open en kijkt hij in het gelaat vanalweer De Saedeleer, wiens belangstelling voor veiligheid, dubbele hekken, mobiele camera's en een nieuwe vak-indeling nu toch plotseling gewekt Rijen Begrafenis-en Crematieverzorging Bruijn B V. 01612-2439 kx Pol Tholen D. Schot Zonen B.V. 01660-2650 'Het liefst ontvangen we ze hier met open armen' lijkt. In zijn voetspoor volgt dan einde lijk Verschuere. Na een excursie naar de middenstip van het speelveld, „normaal laat ik men sen zo vlak voor een wedstrijd alleen nog op hun sokken op het gras", vertrouwt hij ons toe, is Verschuere bereid in zijn werkkamer uitleg te verschaffen over wat er momenteel achter de schermen ge beurt. Het kantoor, dat zich bevindt in de catacomben van de ruim twee jaar ge leden geopende schitterende hoofdtri bune van het stadion, ademt de voetbals feer zoals die alleen bij grote voetbal clubs te inhaleren valt. Een vitrine vol kostbare trofeëen onderstrepen de gran deur van de paarswitte Brusselaars. Verschuere is nu voor het zesde jaar manager van Anderlecht. Daarvoor diende hij elf jaar concurrent Molenbeek indezelfde functie. „Als manager van Anderlecht ben ik nu belast met de coör dinatie van alle veiligheidsmaatregelen in het stadion. Terecht want Anderlecht stelt zijn stadion immers ter beschikking voor deze interland". Het geregel kost de grijzende Vlaming veel extra werk, maar daar zit hij geenszins mee. „Anderlecht heeft niet gevraagd om het organiseren van de interland. We hebben de op dracht geaccepteerd en het betekent een hoop extra werk. Maar dat geeft niets. Wij zijn hier professionals, voetbal is ons leven". Anderlecht heeft nogal wat geïnves teerd. Twee miljoen franken voor de in stallatie van mobiele camera's en Vijf miljoen voor het aanbrengen van allerlei barricades op de tribunes. De club krijgt daar geen frank van terug. „Natuurlijk niet, Anderlecht is een internationale club en past zijn stadion slechts aan aan de eisen van de UEFA en het ministerie van binnenlandse zaken. De werken voe ren we versneld uit vanwege de interland, maar we waren het al langer van plan, al voor het Heizeldrama. Het is spijtig dat dat er tussen is gekomen". „Ik ben in september twee keer in Manchester gaan kijken. Daar heb ik de situatie goed in me opgenomen, vooral de infrastructuur in de stadions. Per slot van rekening hebben ze daar vele jaren ervaring met voetbalgeweld. Bekijkt u ons stadion maar. Het begint steeds meer op een Engelse 'ground' te üjken. Zo'n vergelijking vind ik niet slecht". Binnen drie jaar wordt het gehele sta dion, uiteraard op de hoofdtribune na, afgebroken en opnieuw opgetrokken. Er worden momenteel dus nogal wat kosten op het sterfhuis gemaakt. Lassers werken bijvoorbeeld onder hoogspanning om in ieder geval het vak van de Oranje-sup porters achter het westeüjke doel van dubbele hekken te voorzien. Tussen die hekken worden woensdag rijkswachters geplaatst. In de omheining van het speel veld zijn poortjes aangebracht, dit om ta ferelen als in de Heizei te voorkomen. „Kijk, wij willen de Nederlanders met open armen ontvangen, maar we moeten ze van de UEFA in een hok stoppen. Dat is niet onze keus. Een koude oorlog, daar Verschuere: „Wij professionals". hier BOVEN: Een 'plotseling' geïnteresseerde Rik de Saedeleer luistert belangstel lend naar een explicerende Michel Verschuere. Op de achtergrond, onderste ring, is het staanplaatsenvak voor de Oranje-supporters zichtbaar. LINKSBOVEN: In de nok van de hoofdtribune hebben Rijkswacht en gemeente politie een uitkijkpost gekregen. LINKSONDER: Met grote spoed werkt een ploeg arbeiders aan het dubbele hek werk in het 'Nederlandse' vak. RECHTS: Een van de camera's, die constant beelden van het publiek zullen door sturen naar de controlekamer van de Rijkswacht. - foto s de stem/johan van gurp hebben wij geen enkele behoefte aan. Ach ja, de wedstrijd moet op het terrein gespeeld worden. Niet op de tribune. Ik heb wel vertrouwen in de Nederlanders. Brugge weigerde ooit ook maar één kaart naar Nottingham Forest te sturen. Zoiets kon de Belgische voetbalbond zich na tuurlijk niet permitteren. Het is jammer hoor, dat er zo'n gedonder is met suppor ters. Het is een 'minoriteit' die het ver pest. De jovialiteit rond het voetbal, het pintje voor, tijdens en na de wedstrijd, onder elkaar, dat is helemaal weg. Dat komt allemaal wel terug, daar ben ik van overtuigd. De maatschappij blijft golven hè. Maar nu, nu moeten wij rekening houden met het ergste. Wij voeren alle orders van de UEFA en binnenlandse zaken strikt uit. Als wij nu laks zouden zijn, dan verdienen wij een kogel in onze kop". Verschuere wil, en dat is begrijpelijk, niet alle maatregelen aan de openbaar heid prijsgeven. De hoeveelheid politie lijkt hem echter afschrikwekkend genoeg om in Nederlandse kranten te laten pu bliceren. „In de straten rond het stadion zullen zich tweehonderd politieagenten bevinden. Op en om de tribunes houden vijfhonderd rijkswachters een oogje in het zeil. Bovendien zullen van alle negen tien Brusselse gemeenten de politiedien sten voor patrouilles zorgen". Om te bewijzen dat het allemaal geen onzin is, die hij ons verkondigt, staat Verschuere vanachter zijn imposante bu reau op en beent naar een tafel vol pape rassen. „Kijk naar de rapporten. Dik zijn ze, hele stapels. De FIFA is al gekomen en de inspectiecommissie van het minis terie het zich ook zien. Ze hadden geen opmerkingen. Er volgt nu nog een afslui tende vergadering met de gemeentepoli tie, de burgemeester, binnenlandse za ken, de rijkswacht, de rijkspolitie, het Rode Kruis, de pompiers, de voetbal bond en Anderlecht. Niet niks hè". Verschuere oogt en handelt als een doortastend man. Zijn resolute manier van praten over België-Nederland heeft iets gerustgestelds. Toch, aan het eind van zijn betoog, blijkt hij door enige ge ruchten uit het Óranje-kamp nog niet he lemaal zeker van zijn zaak. „Ik heb uit Nederlandse politiekringen vernomen, dat sommige harde supporterskernen, bijvoorbeeld die van Feyenoord en Ajax, een vredes-pact gesloten hebben en zon der kaartjes gezamenlijk naar Brussel af- ONDER: „Stapels rapporten en notulen". reizen om daar stampei te maken. Waar schuwt u die mensen via uw krant, ze ko men het stadion niet in en bij misdragin gen worden ze hard aangepakt". Loyaal voert Verschuere alle opgedra gen maatregelen uit, maar met één daar van is hij het bepaald niet eens. „De in ternationale voetbalfederatie wil een ver bod op alcohol in het stadion. Dus wordt er bij ons vanaf een uur voor de wed strijd geen alcohol geschonken. Maar in alle bescheidenheid; wat heeft dat voor zin in een buurt als Anderlecht waar mis schien wel tachtig café's dicht tegen het stadion aanliggen?" Eenmaal buitengekomen, ontstaat er begrip voor de lichte twijfels van Ver schuere. Rijen cafe's: La Coupe, Le Team, Le But, Le Stade, Extra Time, Half Time. Hun neonreclames roepen ons, en woensdag de 30.000 Belgen en 4.500 Nederlanders, op verleidelijke wijze naar binnen. „Het is onze winst meneer, zo een match", vertelt een café houder. „Er kan miesèr van komen, maar 't is onze winst

de Stem | 1985 | | pagina 27