Dijkgeschot Hulster Ambacht verhoogd IN HOORZITTING OVER DE VOGEL Opnieuw overleg over kernenergie In Hulst: lezing Emmy van Overeem Vossenjacht in Reynaertstad IE (M/V) DUIZEND ACTIEVOERDERS VERWACHT 'Torture' vanavond in Hulst Wandelen voor Mexico CHEVROLET CAPRICE CARRIOLET 1975 ALS NIEUW!!! esse zaken VAN ZEELAND MET DRIE GULDEN PER HECTARE Emmaplateau ETHIEK ANTI-CONCEPTIE hens dirigeert jubileumconcert 1oonkumtkoor Mist in Prullemand Massaal 'Ontdek je hekje' Woensdrecht Vreedzaam Paraat Voorlezen in bibliotheken krijgt vervolg Expositie scheepsbouw- modellen Plaatselijk nieuws Axel Lamswaarde Heikant Clinge Hulst SMIT-KROES IN ANTWOORDEN: Geen uitbreiding bewegwijzering naar Zeeland dministratiesysteem, wat be- tleggen van patiënt- en zorg- igingen wordt gevraagd voor e coordinator zorgverlening. nskaarten) van het wijkadmini- 'es; ties voor wat betreft het sy- e eerste uitvoeringsfase; ingen het wijkadministratiesy- et M.G.Z. of H.B.O.V.-opleiding, n affiniteit met het systeem, informatica zeer op prijs ge- and voor de duur van 2 jaar in ris dat bij een 16-urige werk- agt. uid-Beveland. Voor een goede uto noodzakelijk. ingewonnen bij de heer P. de A.J. Nellen, stafmedewerker tijdens kantooruren. n richten aan de direkt ie 79, 4460 AB Goes, met e van „sollicitatie". v.a. 41.849.- excl. BTW SPECIAAL: e Rover Vogue, 4-drs1984 e Rover, 2-drs1978-1981 over 88 Diesel1979 rover 109 Station diesel1979 n Patrol1982 int. Van (grijs)1980 uwe in gebruikte onderdelen utomobielbedrijf egenbeemd 23, Breda el. 076-870591 Het Diaconessenhuis Breda omuat een alge meen ziekenhuis met 261 bedden en een verpleegtehuis et 137 bedden De identiteit protestant christelijk de huidige sekretaresse ont- iode vrij zelfstandig wordt uit- volgende taken: espondentie; tanten en personeelsleden; lektieprocedures; emingsraadvergaderingen; rvullen, dient de kandidaat in ia (sekretariële richting) of een bben. Ook dient men bekend lur. voorkeur in een ziekenhuis, gen na het verschijnen van dit ersoneelszaken, Langendijk ng van kodenummer 012 op 7ATEBDAG 12 OKTOBER 1985 T22 PAGINA ZEELAND 2 - yon een onzer verslaggevers HULST - Het dagelijks be- °,uur van het waterschap Lister Ambacht wil het dijk- escbot met drie gulden per hectare verhogen. Het geschot tornt daarmee op 138 gulden per beet» De verhoging is volgens een toelichting op de begroting ÏOor 1986 nodig om een post van 100.000 gulden te dekken. Vorig jaar werd het dijkge- schot ook al verhoogd. Van 133 naar 135 gulden per hectare, pit zorgde tijdens de begro tingsvergadering voor veel tu mult. De huishoudelijke ver vuilers wilden het toen ont stane tekort van 68.000 gulden dekken uit de reserves. Dijk graaf baron K. Coliot d'Escury wist het merendeel van de vergadering echter op andere gedachten te brengen. Het ziet er naar uit dat in de loop van volgend jaar een be gin gemaakt kan gaan worden met de dijkverzwaring Em- maplateau-Belgische grens. De benodigde gronden zijn bijna allemaal verworven. Het geld daarvoor is inmiddels ook al door het rijk gesubsidieerd. Met de dijkverzwaring is, los van het geld dat nodig is voor de aankoop van de gron den, een bedrag van 1319 half miljoen gulden gemoeid. Voor rekening van het waterschap komt vijf procent, zeven ton. Het stuk Emmaplateau- Belgische grens is het laatste stuk dijk in de Saeftinghe dat wordt verzwaard. Halverwege dit jaar kwam het voorlaatste stuk, van Paal tot Emmapla teau, gereed. Een ander project dat spoe dig ten einde zal zijn is de ruil verkaveling in de Hooland -en Nijspolder. Het dagelijks be stuur verwacht dat de verka veling nog dit jaar in stem ming zal worden gebracht. Het aandeel van het waterschap in de kosten voor de hoofdontwa tering is eveneens zeven ton. Zoals bekend blijft de ver ontreinigingsheffing op het zelfde niveau als de twee voorafgaande jaren: ƒ217,50 per gezin. De begroting van het waterschap wordt behan deld tijdens de algemene ver gadering van 28 november. Plaats van handelingis Den Dullaert. Van onze correspondente Gedeputeerde: 'haast maken met zwembad' HULST - De bekende journa liste en columniste Emmy van O.vereem houdt maandag in Den Dullaert een lezing. 'Je bent nog jonger dan je denkt' is de titel van het betoog dat zij houdt. Het Katholiek Vrou wengilde nodigde haar uit, maar de lezing is ook toegan kelijk voor niet-ieden. Emmy van Overeem zal spreken over de ethische pro blematiek die de anti-con ceptie met zich meebrengt. Een situatie die ruim 20 jaar geleden met de intrede van 'de pil' begon en vele veranderin gen in de samenleving tot ge volg heeft gehad. De medische ontwikkeling heeft in de afgelopen periode niet stil gestaan; draagmoe derschap, reageerbuisbaby's en invriezen van sperma be hoort reeds tot de mogelijkhe den. De lezing zal vooral gaan over de ethische problemen die hieraan verbonden zijn. De spreekster van die avond is een bekend voorvechtster van de vrouwenemancipatie en beducht vanweee haar felle artikelen rondom bovenge noemde materie. Zij wil even eens de vragen van de toeho orders beantwoorden en hier uit kan voor alle aanwezigen een interessante discussie ont staan. Geïnteresseerden zijn wel kom. De avond begint om 19.30 uur en kost voor niet-leden zes gulden (kopje koffie inbegre pen). Van een onzer verslaggevers KLOOSTERZANDE - Gedeputeerde mevrouw E. Maris-Koster wil dat er haast wordt ge maakt met de aanleg van een overdekt zwem bad op het recreatieterrein De Vogel in Hengstdijk. Ze zei dat gisteren tijdens een hoorzitting over het nieuwe bestemmingsplan voor De Vogel, in het ge meentehuis te Kloosterzande. Volgens de gedeputeerde zal een dergelijke voorziening de recreatiedruk op het natuur- ied helpen verminderen. Ze denkt dat de recreanten dan niet meer in De Vogel zul- springen, maar de voor keur geven aan een duik in het zwembad. Een veronderstel- die overigens niet door alle betrokkenen wordt onder schreven. Eigenaar Van de Bosch van het recreatiegebied, die al een groot deel van de geplande voorzieningen op zijn terrein aangelegd heeft, kon geen exacte datum geven voor de realisering van het zwembad. .Maar", voegde hij mevrouw Maris toe, „als u over twee jaar terugkomt kunt u bij ons toen zwemmen. Als natuur lijk de financiën het toelaten". Burgemeester mr. M. So- mers van Hontenisse meende dat de gedeputeerde met de zwembadkwestie enigszins tuiten de orde ging. „Een be stemmingsplan moet niet zeg gen wanneer voorzieningen er moeten komen", nam hij het op voor de familie Van de Bosch. „Maar in dit geval wel", vond mevrouw Maris. „Dat zwembad kan de druk op het natuurgebied verminderen, dus moet het er zo snel moge lijk komen. Wij hebben al meer plannen gezien waarin allerlei grootse recreatievoor zieningen waren ingetekend. Maar vijf jaar later staan er ten huisjes of zo". Surfen Aan de orde tij dens de hoor zitting was vooral het bezwaar dat beroepsvisser J. Moortha- mer uit Kuitaart tegen het be stemmingsplan heeft inge diend. „Het bestemmingsplan biedt onvoldoende, om niet te saggen absoluut geen, waar borg voor de bescherming van bet natuurgebied De Grote Vogel en bevat nog minder be palingen om op te kunnen tre den tegen aantasting van de huurwaarden door recrea tieve handelingen en situa tes", stelde zijn adviseur V. Van onze correspondente 81'LSTBREDA- Het Toon- wnstkoor Breda viert dinsdag ®et een jubileumconcert zijn 'eertig jarig bestaan. In ®aart van dit jaar behaalde et zangkoor onder leiding Tan dirigent Jo Ivens uit Hulst ?°S een opmerkelijk succes. In el 6e Notre Dame in Parijs Wn8 men de Johannes Passion J.S. Bach en kreeg een «aande ovatie. Hot jubileumconcert vindt - in de stadsschouwburg Loncorcüa'. Voor deze feeste lijke gelegenheid kreeg men medewerking van het Bra- wits Orkest en de solisten p°Rie Schoon (sopraan), Mar- |areth Beunders (alt), Ad van "Pasbank en Jos van der Lans ™noren), Hans van Heiningen ™s) en de organist Tijn van rBk Het geheel staat onder '"ding van Jo Ivens. Uitgevoerd worden de Mis Es van F. Schubert en het "ettinger Te Deum van G.F. andel. Aanvang 20.15 uur. Laban. Hij wees op de grote botanische en ornithologische waarde van het gebied, waar aan volgens hem ontoelaat bare schade zal worden berok kend als iedereen maar naar hartelust met een bootje, wa terfiets of surfplank de plas op kan. Bovendien, zo meende La- ban, zullen de viskansen afne men of zelfs verdwijnen. Om de voor de visstand broodno dige rust te bereiken pleitte hij ervoor alle surfers van De vo gel te verbannen en het aantal ligplaatsen voor bootjes te li miteren. Volgens hem komt het overgrote deel van de re creanten voor het natuur schoon en niet voor de water sport. Daar zijn, aldus Laban, buiten de Vogel wel betere mogelijkheden voor. Zijn betoog ging enigszins de mist in toen hij zijn argu menten kracht wilde bijzetten met een uit 1970 daterende overeenkomst tussen Moor- thamer en de gemeente. Daarin is de bepaling opgeno men dat de garantie wordt ge geven dat de rust op het vis water ook in de toekomst ge handhaafd blijft. Gemeentese cretaris B. de Schepper wees er echter op dat dit contract al lang verlopen is en dat het dus nu een kwestie is tussen Moor- thamer en Van de Bosch. La ban liet zich echter niet uit het veld slaan. „De bepalingen in die overeenkomst zijn door Van de Bosch toen overgeno men", stelde hij. Maar dat werd snel door Van de Bosch tegengesproken. „Het is een zaak voor de Kamer voor de binnenvisserij. Die heeft een klein gedeelte van de overeen komst overgenomen, maar daar is Moorthamer het niet mee eens. Eigenlijk is er nu helemaal geen overeenkomst". Laban hield echter het tegen deel vol. Mevrouw Maris wilde die overeenkomst dan wel even zien, maar net dat pa piertje bleek Laban niet bij te hebben. Enige verwondering bleek er te zijn over het feit dat de gemeente een bezwaarschrift van de Zeeuwse Milieufedera tie in de prullemand had ge gooid, omdat het een dag te laat binnen was. De milieu-- mensen waren nog wel 's avonds laat naar het gemeen tehuis gereden om hun be zwaar in de bus te stoppen. Daar werd het de volgende ochtend, een dag te laat dus, gevonden. Op de vraag of het theore tisch mogelijk is dat het be zwaar voor middernacht in de bus heeft gezeten moest de ge meente gisteren bevestigend antwoorden. „Maar, dat is niet te bewijzen". „Daar gaat het niet om", klonk het van achter de provincietafel. „De ge meente moet bewijzen dat het niet is gebeurd en dat kan ze niet. Dus moet de milieufede ratie het voordeel van de twij fel krijgen". Daar had men blijkbaar de moed al opgege ven, want van die organisatie was gisteren niemand officieel op de hoorzitting vertegen woordigd. Van onze correspondente HULST - De Hulster binnenstad werd gis teren overspoeld door honderden scholieren die zenuwachtig zochten naar ronddolende 'vossen'. In het kader van de het 65-jarig bestaan van de Janseniusscholengemeen- schap was er een fotozoektocht in combina tie met een vossenjacht georganiseerd. Terwijl de onderbouw 's morgens zocht naar leraren die in hun niet dagelijkse plunje door Hulst zwierven, keek de boven bouw naar het toneelstuk 'De Huistiran' van Godfried Bomans, gespeeld door de leerkrachten. 's Middags werden de rollen omgedraaid en trokken enkele honderden 'Jansenisten' door de Reynaertstad. Het bleek niet ge makkelijk de afgebeelde gebouwen, ver sierselen en ornamenten te herkennen. Veel plezier werd er aan beleefd om de ver momde leerkrachten te herkennen. Onder grote hilariteit werd de sportleraar ont maskerd als plichtsgetrouwe stratenveger, ontwaarde men een vreemde eend in de friettent en sloeg men zeer economisch een zich bij de Vest ophoudende visser aan de haak. Na de leuke, vermoeiende tochten was er voor de jongere leerlingen nog in de namiddag een disco-middag en een volko men in stijl aangekleed bal voor de oudere leerlingen. Van onze verslaggevers WOENSDRECHT - Zo'n dui zend actievoerders zullen dit weekeinde om de vliegbasis Woensdrecht bivakkeren tij dens de actie 'Ontdek je hekje'. Woordvoerders van Atoom- vrijstaat baseren deze schat ting op wat zij het afgelopen weekeinde tijdens de demon stratie tegen kernenergie in Moerdijk hebben gehoord. Bovendien werden via een radio-uitzending mensen op geroepen dit weekeinde mee te doen aan het neerhalen van het hek rond de vliegbasis Woensdrecht. De oproep had onder meer tot resultaat dat de afgelopen dagen wat groepjes vredesac tivisten uit den lande naar Woensdrecht afzakten. In ver band daarmee werden in de nacht van donderdag op vrij dag twee nieuwe actiekampen bij de basis gebouwd. Atoom vrij staat streeft naar dertig kampen die het hele vliegveld moeten omsingelen. Zoals bekend, willen de actie voerders het hek neerhalen en de basis bezetten. Door het bouwen van een groot aantal kampen hoopt men ergens een 'zwakke' plek in de bewaking te vinden. Of de actie vreedzaam zal verlopen, hangt volgens Atoomvrijstaat geheel van de autoriteiten af. „Wij zullen geen geweld tegen personen aanwenden. Geweld tegen een hek vinden wij heel wat an ders", was gisteren het stand punt van een woordvoerder van atoomvrijstaat. Dit weekeinde zal Atoom vrijstaat via een eigen 'actie radio' de verschillende kam pen op de hoogte houden van de toestand rond, en wat hen betreft ook op de basis. De hele week is het overi gens onrustig geweest rond de vliegbasis. Het aantal vredes activisten nam geleidelijk toe en her en der werden vernie lingen aan het hek aangericht. „Erg groot is de schade niet", zei gisteren een woordvoerder van de vliegbasis Woens drecht. Rondom de basis Woens drecht bleek de politie gisteren drukker dan op een 'gewone' vrijdagmiddag te patrouille ren. Ook vloog boven het ter rein van de Dasis een Helicop ter. Volgens een woordvoerder van defensie had die echter weinig met de bewaking van de basis te maken. Op de vliegbasis wordt ter dege rekening gehouden met de acties van vandaag en mor gen. Gezorgd is voor het no dige personeel en materieel om aan acties het hoofd te bie den, zo liet een voorlichter van de luchtmacht gisteren weten. Ook de rijkspolitie en mare chaussee staan vandaag pa raat. Er wordt rekening ge houden met groepen die kosl wat kost het hek van de vlieg basis willen vernielen. „Voor ons is het wel de vraag hoeveel vredesactivisten daaraan gaan meedoen. Met een tiental hebben we geen enkel pro bleem. Maar krijgen we er honderd, dan wordt het wal moeilijker", aldus adjudant G Ketellapper, groepscomman dant van de rijkspolitie in Hoogerheide. Van een oneer verslaggevers HULST - Met ingang van woensdag 16 oktober wordt elke woensdag tijdens de win termaanden voorgelezen in de bibliotheken van Hulst en Kloosterzande. Het voorlees-half-uurtje, waarmee voor het eerst tij dens de kinderboekenweek werd geëxperimenteerd, be viel zo goed dat de biblio theekleiding dit voorlopig wil voortzetten. „De animo was erg groot. We willen eens zien hoe dit in de winter uitvalt". De tijden in beide bibliotheken liggen ver schillend. In Hulst wordt om 13.30 uur begonnen, in Kloos terzande om 14.00 uur. In prin cipe duurt het experiment tot eind maart. Van een onzer verslaggevers HULST - De Terneuzense popgroep Torture speelt van avond in het Hulster activitei tencentrum het Houtenkwar tier. Het optreden begint om 22.30 uur en de toegang be draagt drie gulden. Het optreden vindt plaats in het kader van de workshop popmuziek die vanmiddag in het Houtenkwartier op touw wordt gezet. Die begint trou wens niet om 16.00 uur, zoals eerder de bedoeling was, maar al om 14.00 uur. Onder leiding van Harry Heutholt proberen plaatselijke popmusici hun techniek wat bij te schaven. Wat dat allemaal heeft opge leverd zal zo rond kwart voor acht duidelijk worden. Dan brengt de groep gezamenlijk een muziekstuk ten gehore. Van een onzer verslaggevers HULST - Het Jeugd Rode Kruis Hulst houdt maan dag 14 oktober een wan- del-opdrachtentocht ten bate van de slachtoffers van de aardbeving in Mexico. Om half drie kan er gestart worden aan de Poorterslaan bij de slag boom aan de brandvijver en aan de Koolstraat bij de tv-mast. Deelnemers betalen twee gulden en de opbrengst is voor de kinderen die alles zijn kwijtgeraakt bij de aard beving in Mexico. Jong en oud zijn welkom. Van onze correspondente HULST - De scheepsmodel bouwclub Zuid Zuidwest houdt vandaag in het zalen centrum Tiffany in Hulst een interessante expositie. Van 10.00 tot 17.00 uur kunnen be langstellenden en modelbou wers hun licht opsteken en en kele mooie modellen bewonde ren die de leden van de hobby club in de afgelopen jaren in elkaar hebben geknutseld. Modelbouw is een tijdro vende hobby die door steeds meer liefhebbers wordt beoe fend. De club Zuid ZuidWest wil dan ook morgen de bezoe kers zoveel mogelijk informe ren. Vervolg van pagina Zeeland 1 MIDDELBURG - Op 25 okto ber praten de Staten daarom opnieuw over kernenergie, meer specifiek over de plano logische kernbeslissing 'vesti gingsplaatsen voor kerncen trales'. Daarover vindt name lijk in november bestuurlijk overleg plaats met regerings vertegenwoordigers. In dat kader komt in de eerste plaats de bevolkingsomvang aan de orde. Volgens de regeringsnor men mogen er in het dichtst bevolkte gebied bij een kern centrale (in dit geval gaat het om zuid-Walcheren) nooit meer dan 4500 'gewogen' men sen wonen. Volgens de maxi male berekeningswijze, die de milieufederatie gehanteerd wil zien, zijn dat er niet meer dan 2900, volgens de bereke ningswijze van de regering 'slechts' 2700, zo laten GS aan de Staten weten. Maar wordt daarbij ook de vlottende be volking meegerekend (ver- blij fsrecreanten, dagjesmen sen, reizigers en werknemers in bedrijven) dan stijgt het aantal tot ruim 4200, zo geven GS toe. In regeringstermen zou Borssele dan tot de 'rela tief ongunstige' vestigings plaatsen gerekend moeten worden. In het jaar 2000 zou de norm van 4500 zelfs met 127 over schreden worden. Maar dan gaat het wel om een optelling van uiterste ontwikkelings mogelijkheden en wordt voor bijgegaan aan dubbeltellin gen, die correctie verdienen. „Derhalve", zo concludeert men, „zal op afzienbare ter mijn het totaal aantal gewo gen inwoners, via welke bere keningsmethodiek ook vastge steld, niet uitstijgen boven de norm van 4500". ZVU-cursussen - Komend winterseizoen heeft de Stich ting Zeeuwse Volksuniversi teit, afdeling Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen, ook voor Axel cursussen op het programma staan. Het zijn de muziekcur- sus 'Weten wat je hoort', 'Volksinstrumenten bouwen' en 'Eenvoudig koken'. Infor matie bij de ZVU, Weststraaat 65, Axel. GOA - In het kader van de viering van het 40-jarig be staan houdt de hengelaarsver eniging Geduld Overwint Al les te Axel op vrijdag 18 okto ber voor haar leden een feest avond in het cultureel cen trum De Halle. Muzikale me dewerking wordt verleend door Eddy's combo, verder wordt er bingo gespeeld. Bridgewedstrijd - In het café De Vier Jaargetijden speelden de leden van bridgeclub hun 7e wedstrijd in de najaars competitie. Het was een draai ende mitchell met 15 paren. De uitslag was: 1. dames Bies- broeck-Goossen, 2. dames Pouwels-De Bakker, 3. heren Rademakers-Van Leeuwen, 4. dames Smulders-Van Puyvel- de, 5. mevrouw Van Water schoot-de heer De Schrijver. Bejaardenschieting - Aan de schieting in 't Heike namen 39 schutters deel. Uitslag: hoge vogel Jos van Meele, Klooster zande, eerste zij vogel M. Baert, Koewacht, tweede zij- vogel E. Rietjens, Heikant. De meeste kleine vogels (5) F. de Brouwer, Heikant en J. Suy, Koewacht. Bejaardenschieting - Woens dag 16 oktober wordt in 't Hel- leke in de Hellestraat een be jaardenschieting gehouden. Deze begint om 13.30 uur. Viswedstrijd - Vandaag wordt bij de vijver bij de kinder boerderij van De Sterre een viswedstrijd gehouden voor kinderen en bewoners van de Sterre. Het evenement is geor ganiseerd door de Jeugdcom missie. De wedstrijd begint om 11 uur en duurt tot vanmiddag 15.30 uur. Zeehengelen - Visclub de Clingse Hengelaars houdt vandaag een hengel wedstrijd voor de leden op de Wester - schelde. In drie uur tijd moet geprobeerd worden zoveel mo gelijk vis aan de haak te slaan. Het begint om 12.00 uur in de Wilhelmuspolder. Bridge - Uitslag Bridgeclub Hulst. Groep A: 1. heren De Booy-van Aart, 2 en 3 dames de Boer-Smulders en heren Reunis-d'Hondt. Groep B: 1. mevr. Van Couteren-dhr. van de Klooster, 2. dames Wee- maes-Verstraeten, 3. mevr. Van Dorselaer-Jos van Dorse- laer. Alleenstaanden - De soos voor alleenstaanden houdt van avond weer een soosavond. Die begint om 20.00 uur in den Dullaert. De muziek wordt verzorgd door The Williams. Ook wordt er een bingo en een verloting gehouden. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Mensen die vanuit de Randstad met de auto naar Zierikzee willen, die weten dat ze de Beneluxtunnel moeten nemen. Er is geen re den apart nog een uitgebreide bewegwijzering te maken voor Vlissingen en de Zee landroute op de Van Brie- nenoordburg. Dat antwoordt minister Smit-Kroes (Verkeer en Wa terstaat) op vragen van de WD-kamerleden Te Veldhuis en Jorritsma. Die hadden zich gestoord aan wat ze een onlo gische bewegwijzering vinden. Op de Van Brienenoordbrug staat Vlissingen niet aangege ven. Wie eenmaal op die weg zit en naar Zierikzee moet, loopt het risico dat hij dan via Moerdijk en Roosendaal Zee land ingestuurd wordt en pas daar de weg naar Zierikzee vindt. Dat is flink om. Smit-Kroes vindt deze ge dachtegang een beetje gezocht. „Het heeft nimmer in de be doeling gelegen dat verkeer met bestemming Zierikzee de aangegeven route zou volgen", antwoordt de bewindsvrouw en meldt ze erbij, „er wordt vanuit gegaan dat degenen die onbekend zijn met de route de kaart raadplegen".

de Stem | 1985 | | pagina 19