Clerc ontbeert zelfvertrouwen Ernst Happel mikpunt van kritiek ANDIDA TENTOERNOOI SCHAKEN IN MONTPELLIER Ghariy Mottet wint Ronde Piemont Remise in Moskou Steffi Graf: trekpleister in Loosdrecht Hoekstra maand in gips ïx.aanvraag 299,- skursussen CCV-B s Breda 076-656572. ïoI O.v.Dongen" Rijbewijs? faÏÏDAG 11 OKTOBER 1985 SNELLE REMISE IN DAMTWEEKAMP WK brandingzeilen Herstel van Van de Berg Op en NK tennis voor vrouwen Federatie-cup Ivan Lendl In december besluit over Mexico Tour 1987 start in West-Berlijn A58 KEUKENBLOK min. 1.80 m. 140000. t.k.gevr. Tel. 076- T.K.GEVR. heteluchtka non, in normale staat, tegen een redelijke prijs Tel. 076-139786. RONDE eethoektafel t.k. gevr., noten of mahonie Tel. 01682-2390. DUIVENHOK t.k.gevr. 6 mtr., tel. 01626-6389. MARKLINTREIN gevr. met veel toebehoren of huisjes. Tel. 071-146125. oor pers.auto en automaat. ;htauto/aanhangwagen/bus lederen-, Personenvervoer ierfelijk goed/Toerwagenver- Prakt, aanvr. 75,-. Theorie- 98% in 1 keer geslaagd. Tel. 076-142549. Sportief lessen, snel en goedkoop slagen. 0°* vrachtauto. Informeer even naar de fantastische aanbieding bij Nederlarw5 grootste en snelste rlJ- school. Bel nu Kantelberg 076-811809. tw, rtf.m ^ncytc T26 UjUWEGEIN (ANP) - Ge- ft Rob Clerc zelf nog wel in Sn kansen om de situatie in tte damtweekamp te zijner «nste te kunnen keren? Na ide veertiende partij tegen ti- Lverdediger Anatoli Gant- Larg is men geneigd de vraag ontkennend te beantwoorden. Donderdag zag de Neder- Ldse uitdager in Nieuwegein er na 24 zetten al geen brood meer in. Zijn remise-voorstel, a bijna anderhalf uur spelen, Lrd zoals gebruikelijk door L wereldkampioen zonder laarzelen aanvaard, waardoor Jfiantwarg met 15-13 aan de leiding blijft. 1 ggn opnieuw teleurstellend verloop voor de Nederlander, jdje de laatste uren voor het (veertiende duel nota bene in het gezelschap van oud-we reldkampioen Harm Wiersma en een door de Fries aange trokken sportpsycholoog had doorgebracht. „Hij moet meer in eigen kunnen gaan gelo ven", aldus Wiersma, die ech ter al spoedig tot de conclusie kwam dat de in de voorberei ding bekeken variant niet op het bord kwam. Clerc werd trouwens bij zijn entree in de speelzaal ont haald met een warm applaus van enkele tientallen (deze week verworven) supporters. Het waren de standhouders van het naast het hotel gele gen schoenencentrum, die da- gelijk komen kijken en na drie partijen al een redelijk inzicht hebben gekregen in de denk arbeid, die beide grootmees ters moeten verrichten. Von den ze het in het begin van de week nog maar vreemd dat 'dammers op deze wijze hun brood verdienden', de waarde ring voor hun prestaties groeit met de dag en sommigen laten lange tijd hun werk voor wat het is om de verrichtingen van de twee 'achter het glas' te vol gen. Voor hen was het een tegen valler dat de partij slechts an derhalf uur vergde, waarna de echte arbeid weer moest wor den opgevat. Teleurstellender was het voor de damliefheb bers uit Zeeland, die om kwart over twee arriveerden en dus te laat kwamen. Ook de ouders van Rob Clerc, die de verrich tingen van hun zoon eindelijk eens wilden volgen, kwamen voor niets uit Amsterdam. Zij konden alleen nog de toelich ting van oud-wereldkampioen Ton Sij bands volgen, die tot ruim een uur na afloop de nog steeds toestromende dam-en- thousiasten probeerde nog enige 'waar' voor hun moeite te geven. Het werd een theore tische uiteenzetting over hel partij gebeuren, waarin het re mise-aanbod van Clerc na 24 zetten zeker verantwoord was. „De situatie op het bord heeft zich tegen hem gekeerd en dat hij in een wat moeilij kere stand dan geen risico's meer neemt, is wel begrijpe lijk", aldus Wiersma die zijn 'gast' op Clerc afstuurde. De Hagenaar zou uit deze psycho logische ondersteuning nieuwe moed kunnen putten om er in de laatste zes duels nog eens extra tegenaan te gaan. Het partijverloop (wit Gantwarg): 1. 32- 28 16-21,2. 31-26 11-16,3. 37-32 18-22,4. 41- 37 13-18, 5. 37-31 9-13,6. 42-37 7-11,7. 47-4J 1-7, 8. 46-41 4-9, 9. 34-30 20-25, 10. 30-24 19X30, 11. 35X24 14-20, 12. 39-34 20x29, 13 34x23 18X29, 14. 33x24 22x33, 15. 38x2* 10-14,16. 42-38 12-18,17. 44-39 7-12,18. 50- 44 5-10,19. 48-42 21-27, 20. 31x22 18x27, 21 31X21 16X27, 22. 37-32 17-21, 23. 26x11 12x21, 24. 42-37 remise op voorstel var Clerc. Erger dan Russische roulette DEN HAAG (ANP) - Morgen begint Jan Timman in Montpellier aan en karwei, waarbij de overlevingskansen geringer zijn dan bij Russi- Ische roulette. Als eerste Nederlandse grootmeester sinds Max Euwe is hij doorgedrongen tot Ihet kandidatentoernooi, waar niet één Rus met geladen pistool hem opwacht, maar |aoht op een totaal van vijftien tegenstanders. Mocht de Nederlandse rotmeester er in slagen aan idat Russische spervuur te ont komen en zich bij de eerste vier van het eindklassement scharen, dan volgen nog een halve, en eventueel hele, finale [in de vorm van tweekampen. lof de patroon-cylinder van |de revolver nog een keer moet jworden gedraaid, is er daarna nog een extra tweekamp inge last tegen hetzij Karpov, hetzij Kasparov, alvorens de strijd 'om de werreldtitel schaken in het verschiet komt. Deze er tussenin gepropte match tegen de de verliezer van de tweekamp om de we reldtitel of de verliezer van de revanche-tweekamp is een vondst van FIDE-voorzitter Fiorencio Campomanes; in de wandeling ook wel Karpoma- nes genoemd. De Philippijn geriefde met dat voorstel de wereldkampioen, toen hij vond dat het tijd werd de eer ste tweekamp Karpov/Kaspa- rov na 48 partijen te staken. Niet verwonderlijk dat Timman met het oog op die zware opgave eerst wil zien hoe het balletje in het korte toernooi van Montpellier rolt, alvorens te beslissen of hij doorgaat of niet. Die beper king geldt niet voor Viktor Kortsjnoj. De tweevoudig winnaar van het kandidaten toernooi weet dat er in Mont pellier op hem 'geschoten' zal worden, maar neemt het risi co. Hij is op 54-jarige leeftijd oog altijd in het bezit van een geweldige schaakkracht. De enige van alle Russische schaak-emigranten, die wer kelijk in staat is er met de we reldtitel vandoor te gaan. En dat dient voorkomen te wor den; op welke manier dan ook. Soms lijkt het een anachro nisme, maar op de een of an dere manier ziet de Sovjet- Unie de wereldtitel schaken nog altijd als een aanvullend oewijs voor de superieure denkkracht van de socialisti sche staatsburger. Het bezit ervan wordt zo krachtig ver dedigd, dat in het verleden Bobby Fischer en Viktor Kortsjnoj, toen deze zich een maal aan de jurisdictie van de Sovjet-autoriteiten had ont dokken, het idee kregen, dat dj op het schaakbord in feite politiek systeem bevoch- Vooral Bobby Fischer had c® gruwelijke afkeer van de ^genaamde Russische combi- Bij grote toernooien be lonken Russische grootmees- te volgens hem hun remises de samovar om vervolgens gespaarde energie ten volle dgen de buitenlandse concur rentie aan te wenden. Hij eiste, 01 Kreeg, een kandidatentoer nooi in de vorm van tweekam- P®. Toen hij dat eenmaal voor "kaar had, vond hij de we reldtitel niet de moeite van het erdedigen waard. Hij werd j>e kluizenaar van Pasadena. schaakwereld leeft sinds- Jlen al weer tien jaar onder neerschappij van Anatoli Kar- Pov. De angst voor de Russische combine zit er nog altijd diep n. Ook met betrekking tot Montpellier, waar de krachts- erhouding oost-west zelfs 11- ls. als men uitgaat van het wereldbeeld van de Ameri- nanse president Ronald Rea- san. Er is overigens niet zo gauw een reden te bedenken, aarom de Cubaan Jesus ™gueiras en de Hongaren Ri- 'i en Portisch zich voor an- Jan Timman; angst voor Russische combine. - FOTO DE STEM /JOHAN VAN GURP dermans karretje zouden laten spannen. Door het Russische machts blok loopt één diepe scheur: de generatie-kloof. Aan de ene kant de generatie van oud wereldkampioenen Anatoli Smislov (64), Michael Tal (48) en Boris Spasski (ook 48). Aan de andere kant de jongeren aangevoerd door oud-jeugd- wereldkampioen Arthur Joe- soepov (winnaar in Tunis) en Rafael Vaganian (eerste in Biel) met pal daarachter Alex ander Beljavski, Alexander Tsjernin en Andrei Sokolov. De Russische kampioen Mi chael Goerevitsj ontbreekt in dat rijtje. Hij was ingeschre ven voor het interzone-toer- nooi van Taxco, maar ver scheen er nooit. Wel fungeerde hij in de Sovjet-Unie als se condant van Tsjernin, hetgeen tot heel wat speculaties aan leiding heeft gegeven. Onder die jonge generatie is de homogeniteit niet zo groot. Wat moge blijken uit het toer nooi in Tunis waar Beljavski drie ronden voor het einde een geslaagde winstpoging onder- naam tegen Tsjernin, waar door deze bijna buiten de eer ste vier belandde. Sosonko, die het gebeuren van nabij mee maakte, veronderstelde dat het verschil in beloning tussen de eerste prijs van 15.000 Zwit serse franken en de tweede van 10.000 franken er mis schien iets mee te maken zou hebben gehad. Jan Timman heeft naar vermogen geprobeerd de Rus sische inbreng zo klein moge lijk te houden. Bij het interzo- ne-toernooi van Taxco, dat hij op onnavolgbare wijze won, gunde hij Nogueiras een sim pele remise, omdat deze daar door Romanisjin voor zou blij ven. Vanuit Taxco kwalificeerde zich slechts één Sovjetrussi- sche vertegenwoordiger Mi chael Tal, terwijl uit de andere twee zone-toernooien in Tunis en Biel zich In totaal slechts twee westerse vertegenwoor digers plaatsten: Nigel Short en Yasser Seirawan, beiden in Biel. Het voormalige Engelse wonderkind moest er nog een driekamp voor spelen tegen Torre en John van der Wiel. Hij eindigde gelijk met de Leidse grootmeester en kwali ficeerde zich, omdat het on derlinge toernooi-resultaat in zijn voordeel was uitgevallen. De in Damascus geboren Sei rawan is de eerste Amerikaan sinds Fischer, die zich plaatst voor de beslissende fase van de strijd om het wereldkam pioenschap. In het kielzog van de acht Russische grootmeesters komt oor, Ir.i'prt ip qprnndantpn naar Montpellier. Dat die heren, als het zo uitkomt, elkaar zullen helpen bij het analyseren van afgebroken partijen, is iets dat nagenoeg zeker is; als ook dat zij hun invloed bij de keuze van het openingsrepertoire zullen doen gelden. Jan Timman heeft in de ge zellige Tsjechische reus Vlas- timil Hort voor het eerst een helper, die de druk en de span ning van de kandidatenreeks zowel als speler als secondant aan de lijve heeft meege maakt. De tegenwoordig in Duitsland wonende Tsjech kwam beschikbaar, omdat hij in het interzonetoernooi van Tunis zelf een half punt te kort kwam. Horts ervaringen als kandidaat-wereldkam pioen en als secondant van een kandidaat-wereldkampioen zijn van droevig allooi. Zelf verloor hij zeven jaar geleden in de kandidatentweekampen van Spasski, nadat hij in de laatste partij in winnende stand door de vlag was ge gaan. Als secondant stond hij er nogal beteuterd bij, toen Hübner in Merano de match tegen Kortsjnoj voortijdig staakte. Timman, 33 jaar inmiddels, getrouwd, vader van twee kinderen, is alweer bezig aan zijn vijfde poging de voetspo ren van Euwe te drukken. Die van 1972 in Finland was meer een aanlooppoging. Een ver kenning van de latere moge lijkheden. Daarbij zat het ech ter niet mee. Kwalificatie bij het zonetoernooi van Reykja vik 1975 ging niet door. Tim man was niet op de hoogte ge bracht, dat het aanvangsstijd- stip van vijf uur naar één uur was vervroegd en verloor van een outsider. Drie jaar later volgde het drama van Rio de Janeiro: een half punt te kort ten opzichte van Petrosjan. In het Schaak bulletin verscheen een nijdige brief, dat het Timman-comité van Euwe en Waling Dijkstra jaren te vroeg was opgericht. Zonde van het bijeenge brachte geld. Timmans optre den bij het interzonale toer nooi van 1982 in Las Palmas leek die opvatting te bevesti gen. Een chaotische voorberei ding, een oor-ontsteking en een slecht resultaat: 50 pro cent. Ook het begin van het inter zonetoernooi 1985 in Taxco leek niets goeds in zich te her bergen. Maar toen Timman eenmaal op miraculeuze wijze aan nederlagen in de eerste (tegen Spraggett) en derde ronde (Pinter) was ontkomen, begon de machine te lopen met als resultaat zijn hoogste score in een toernooi en de belang rijkste overwinning uit zijn carrière. Een kandidaten-toernooi, vooral één van zo korte duur als dat van Montpellier, dient men te spelen als een uitwed strijd bij het Europa-Cupvoet bal. Op de nul. Met alleen zo nu en dan een overwinning op een zwakkere broeder voor het plus-resultaat. Die strijdwijze ligt Timman niet zo goed. Het gevoel voor veiligheid is wel iswaar ook bij hem goed ont wikkeld, maar de onderzoe kende geest legt zich niet ge makkelijk bij een plicht-re mise neer. In Tilburg ging het niet minder dan vijf maal mis. Of dat grensverken nende expedities zijn geweest, of iets anders, zal Montpellier moeten uitwijzen. NOVARA (AFP) - Een ont snapping, die hij zelf inzette, heeft Charly Mottet donder dag succes gebracht in de 73ste editie van de Ronde van Piemont, een Italiaanse semi-klassieker voor be roepswielrenners. De 23-jarige Fransman had tien kilometer van de meet het initatief genomen. In Novara verloeg Mottet in de eindspurt zijn mede vluchter, de Zwitser Urs Zimmermann. De Schot Ro bert Millar werd derde op zes seconden. Mottet, drie weken gele den winnaar van de Grote Prijs der Naties, reed in de 184 kilometer lange koers steeds voorin. Dat kon niet worden gezegd van de ploe gen van Post en Raas. Mot tet, die in zijn vlucht aan vankelijk ook het gezelschap kreeg van de Italianen Vandi en Beccia, zette in de slotfase zo veel kracht, dat alleen Zimmermann hem kon volgen. De uitslag: 1. Charly Mottet (Fra) 184 km. in 4.19.51, 2. Urs Zimmermann (Zwi) z.t, 3. Robert Millar (GBr) op 0.06, 4. Alfio Vandi (Ita) z.t., 5. Mario Beccia (Ita) z.t., 6. Marino Lejaretta (Spa) z.t., 7. Giuseppe Petito (Ita) op 0.18,8. Jens Veggerby (Den) z.t, 9. Phi lippe Leleu (Fra) z.t, 10. Sean Kelly (Ier) z.t. Charly Mottet gaat in Novara als winnaar van de Ronde van Piemont over de eindstreep. - FOTO AP MOSKOU (AFP) - De veertiende partij uit de schaaktweekamp om het wereldkampioenschap is donderdag op de 33ste zet op voorstel van uitdager Gari Kasparov in remise geëindigd. In de tweekamp is de stand na veertien wedstrijden ge lijk: 7-7. Morgen wordt de vijftiende partij gespeeld. Ti telhouder Anatoli Karpov speelt dan met zwart. Donderdag werd voor de vierde maal in de wedstrijd, die op 3 september begon, ge kozen voor de Siciliaanse ver dediging. Titelhouder Karpov speelde als zesde zet g4. Die actie verraste de uitdager kennelijk, want hij nam twin tig minuten bedenktijd voor dat hij antwoordde. De partij verliep daarna zeer langzaam. In de eerste twee uur werden slechts elf zetten gedaan. Op de twaalfde zet leek Karpov in het voordeel, toen hij zijn paard op d5 plaatste. Zes zet ten later leek uitdager Kaspa rov in het voordeel, omdat hij er in geslaagd was zijn stuk ken te hergroeperen. De uitda ger vond enkele uitstekende voortzettingen, die opnieuw bevestigden dat Kasparov de laatste partijen inventiever speelt dan zijn tegenstander. Kasparov kon zijn schijnbare voordeel toch niet uitbuiten en bood na zijn 32e zet remise aan. Dat aanbod accepteerde Karpov na enkele minuten be denktijd. Het partijverloop (wit Karpov): 1. e2-e4 c7-c5, 2. Pgl-f3 e7-e6, 3. d2-d4 c5xd4, 4. Pf3xd4 Pb8-c6, 5. Pbl-c3 d7-d6, 6. g2-g4 h7-h6, 7. h2-h4 a7-a6, 8. Lfl-g2 Lf8-e7, 9. Lcl-e3 Pc6xd4, 10. Ddlxd4 e6-e5, 11. Dd4-dl Lc8-e6, 12. Pc3-d5 Ta8-c8, 13. c2- c3 Pg8-f6, 14. Pd5xe7 Dd8xe7, 15. g4-g5 h6xg5, 16. h4xg5 Th8xhl+, 17. Lg2xhl Pf6-g4,18. Le3-d2 De7-f8,19. Ddl-f3 Df8- h8,20. Lhl-g2 Dh8-h4,21. b2-b3 d6-d5, 22. Df3-g3 Dh4xg3, 23. f2xg3 Tc8-d8, 24. Kel-e2 Ke8-e7, 25. Ld2-cl d5-d4, 26. Lcl- a3+ Ke7-e8, 27. c3xd4 e5xd4, 28. Tal-hl Pg4-e5, 29. Thl-h8+ Ke8-d7, 30. Th8xd8 Kd7xd8, 31. La3-b2 Le6-g4+, 32. Ke2-d2 Pe5-f3+, remise. ROTTERDAM (ANP) - Feyenoorder André Hoekstra zal pas na de winterstop weer voor zijn club kunnen spelen. De middenvelder blijkt zo ernstig geblesseerd, dat hij vier weken in het gips moet. Volgens clubarts Van de Bosch van Feyenoord heeft Hoekstra een mediale band gescheurd. Hoekstra had al enige tijd last van een pijnlijke achillespees. De tuchtcommissie van de KNVB heeft Hoekstra's ploegge noot Sjaak Troost donderdag een schorsing opgelegd van één wedstrijd. Troost kreeg die straf vanwege zijn vijfde registratie in dit seizoen. KIJKDUIN (ANP) - Olym pisch kampioen Stephan van de Berg heeft zich donderdag hersteld van zijn zwakke op treden in de strijd om de we reldbeker brandingzeilen voor de kust van Kijkduin. In de uit drie onderdelen be staande 'course-race', lijkend op de Olympische driehoek, werd de Nederlander tweede achter de Deen Tim Aagesen. In het algemeen klassement klom Van de Berg van de 27ste naar de twaalfde plaats. Na vier dagen is Onno Tel lier nog steeds de beste Neder lander. Hij staat vijfde op de ranglijst, die wordt aange voerd door meervoudig we reldkampioen Robby Naish. De uitslagen: heren: 1. Tim Aage sen (Den), 2. Stephan van de Berg (Ned), 3. Björn Schrader (WD1), 4. Nevin Sayre (VSt), 5. Thomas Lu- decke (Aus), 6. Robby Naish (VSt), 7. Raphael Salles (Fra), 8. Ken Winner (VSt), 9. Onno Tellier (Ned), 10. Alex Aguera (VSt), 27. Olaf van Tol (Ned); dames: 1. Na thalie le Lièvre (Fra), 2. Martine van Soolingen (Ned), 3. Lisa Neu- berger (VSt), 4. Claire Seeger (GBr), 5. Julie de Wert (VSt), 6. Rhonda Smith (VSt), 7. Petra Oudendijk (Ned). De klassementen: heren: 1. Naish 42.00 punten, 2. Salles 35.50, 3. Aguera 31.00, 4. Aagesen 28.50, 5. Tellier 25.50, 6. Schrader 25.00, 7. Teriitehau (Fra) 24.50, 8. Cabrinha (VSt) 23.00, 9. Sayre 20.50, 10. Win ner 18.50, 12. Van de Berg 15.00, 16. Van der Speek 10.00, 21. Klijn en Van Tol 4.50; dames: 1. Le Lièvre 45.00, 2. Van Soolingen 40.00, 3. De Wert 39.00,4. Smith 35.50,5. Ouden- diik 35.00.6. O'Neill 34.00. DEN HAAG (ANP) - De jonge Westduitse Steffi Graf moet de voornaamste trekpleister worden van het toernooi om het open dames-tenniskampioenschap van Nederland, dat van 6 tot en met 10 november in Loosdrecht plaatsvindt. De naam van de 16-jarige halve finaliste van Flushing Meadow, die zesde staat op de wereldranglijst, is één van de weinige, die de organisatie op dit moment heeft vrijgegeven. De andere zijn Catherine Tan- vier (Fra), Sandra Cecchini (Ita), Carina Karlsson (Zwe) en Marcella Mesker. Voor het hoofdtoernooi worden veertien speelsters toegelaten. Daarbij komen twee speelsters uit de kwalifi catie van 32. De kwalificatie wedstrijden worden van 2 tot en met 4 november, eveneens in Loosdrecht, gehouden. De damesteams van de Ver enigde Staten en Australië hebben zich gekwalificeerd voor de halve finales in de strijd om de Federatie-tennis- cup. De Amerikaanse speel sters versloegen in het Ja panse Nagoya voor 4000 toe schouwers Argentinië met 2-1, Australië had minder moeite met Italië (3-0). In het duel tussen de Ver enigde Staten en Argentinië viel de beslissing in het dub belspel. Kathy Jordan zette haar land op het goede spoor door Adriana Villagran in het eerste enkelspel gedecideerd te verslaan met 6-1 6-1. Gabriela Sabatini zorgde evenwel voor de tijdelijke ommekeer. De 15- jarige Argentijnse, nummer twaalf op de wereldranglijst, verloor tegen de zes plaatsen hoger genoteerde Zina Garri son de eerste set in 57 minuten: 5-7. In de tweede en derde set domineerde Sabatini echter volledig en met tweemaal 6-1 scoorde ze de gelijkmaker. In het dubbel stelde Jordan met Sharon Walsh de Ameri kaanse zege toch veilig door winst op Villagran/Sabatini in drie sets (5-7 6-3 6-4). Ivan Lendl heeft zich in East Rutherford (New Jersey) op nieuw sterker getoond dan John McEnroe. In de finale van een exhibitie-toernooi met een prijzengeld van 350.000 dollar (1,05 miljoen gul den) voor vier spelers versloeg de Tsjechoslowaak de Ameri kaan in twee sets: 7-5 6-4. De derde plaats was voor Jimmy Connors, die Andres Gomez uit Ecuador met 7-5 6-3 de baas bleef. In beide sets nam McEnroe aanvankelijk de leiding. In de eerste nam hij een voorsprong van 5-3, verwierf drie setpun- ten, maar leverde de set alsnog met 5-7 in. In de tweede liep hij uit naar 2-0, maar opnieuw bewees Lendl zijn kracht: 4-6. De winnaar was na afloop te vreden. „McEnroe was uit op wraak voor zijn nederlaag in de finale van de open Ameri kaanse. Daarom ben ik blij met deze overwinning". Door onze correspondent Gerard Kessels BONN - De nederlaag tegen Sparta in het UEFA-cuptoernooi zou wel eens het begin van het einde kunnen zijn van Ernst Happels trainerschap bij de Hamburger Sport Verein. De stoïcijnse Wener, die ooit als een wondertrainer bij HSV werd ingehaald, heeft het bij de fans en de pers verbruid. Na de kansloze 1-3 nederlaag woensdagavond op eigen ter rein tegen Bayern Leverkusen klonken van de tribunes de spreekkoren: 'Happel raus.' De oud-trainer van Feyen oord en het Nederlands elftal wordt verweten, dat hij op het menselijk vlak volledig faalt. Hij kat de spelers af, spreekt zelden meer dan drie woorden achter elkaar en schuift spe lers, die hem om een of andere reden niet aanstaan, rigoreus aan de kant. Happel, daar komt het op neer, heeft het eens zo trotste HSV gedegra deerd tot een stelletje angs thazen. De spelers zijn onzeker geworden en proberen risico's te vermijden. Het dictatoriale optreden van de Oostenrijker, dat sup porters en pers bij zijn komst naar Hamburg luidkeels pre zen en dat gezien werd als de sleutel tot zijn aanvankelijke successen, wordt nu aan de kaak gesteld. Kritiek op Hap pel was er al langer, maar nu is de jacht op de trainer geheel vrijgegeven. Zelfs een nuch tere krant als de gerenom meerde Frankfurter Allge- meine Zeitung schrijft dat hij 'problemen heeft met het ge ven van leiding.' 'Happel', al dus de FAZ, 'heeft niet in de gaten hoe zijn team hem ont glipt, omdat hij problemen heeft in de omgang met men sen.' MEXICO-STAD (DPA) - De Internationale Voetbal Fede ratie (FIFA) neemt in decem ber het definitieve besluit over het al dan niet doorgaan van het toernooi om het wereld kampioenschap in 1986. Dat heeft voorzitter Joao Have- iange donderdag in Mexico- Stad gezegd. Hij begon aan een vijfdaags bezoek aan de door aardbevingen getroffen hoofdstad, waar puinruimers nog druk doende zijn. Het bestuur van de FIFA vergadert 12 december in Me- xico-Stad. WEST-BERLIJN (DPA) - De Tour de France start in 1987 in West-Berlijn ter gelegenheid van het 750-jarig bestaan van de stad. Dat heeft burge meester Eberhard Diep- gen donderdag gezegd tijdens het staatsbezoek van de Franse president Mitterand. Tour-direc teur Félix Lévitan, die dinsdag het programma van 1986 heeft gepresen teerd, bevestigde het be richt in Parijs. Het Westberlijnse stadsbestuur is volgens Diepgen bereid de Tour directie drie miljoen mark (3,5 miljoen gulden) te betalen. De proloog van de 74ste Ronde van Frankrijk zal op 1 juli plaatsvinden. Volgens Lévitan wor den de deelnemers en hun begeleiders aan de vooravond van de Tour '87 met een speciale luchtbrug naar West- Berlijn gebracht. Daar vindt de presentatie van de ploegen plaats. Op 2 juli rijden de coureurs een kleine etappe en een ploegentijdrit. Drie da gen later wordt de Tom- in Frankrijk voortgezet. Het is de derde keer dat de Tour in een West duitse stad begint. In 1965 had Keulen de primeur, vijftien jaar later kreeg Frankfurt de start toege wezen.

de Stem | 1985 | | pagina 7