heen end Bord voor bietenboeren File's blijven sterk groeien Rode Kruis neemt rol van BB over TNO maakt slaapzak voor ruimtevaarders MINISTER MOET TEKORT TOT HONDERD PROCENT VERGOEDEN' Run op paus kruisjes I JerelUd Tweede Kamer eens met samenwerking in regio door politiekorpsen Buitenlandse kinderen spijbelen het meest Welkome stimulans 200 miljoen extra voor IPR Grotere oogst aardappels ondanks natte zomer Tijdelijk prijsvoordeel f600,- Jeocenter 7007 tot 31 oktober as.voor f 3699- TechnicaNova 1 STEM COMMENTAAR Grotere rol voor burgemeester bij ordehandhaving Tijdelijk prijsvoordeel f600,- Beocenter 7007 tot 31 oktober a.s.voor f 3699- /J.\ Beocenter TonnieJongenelen Tijdelijk prijsvoordeel f600,- Beocenter 7007 tot 31 oktober as.voor f 3699- /J.\ Technica Nova 'Oosterhout' NIEUWE OPZET RAMPENPLAN Tussenstand volkspetitie 2,5 miljoen Tijdelijk prijsvoordeel f600,- Beocenter 7007 tot 31 oktober a.s. voor f 3699- Elektrotechnisch buro van Pelt Gadmiumloze krat pas over 15 jaar Tijdelijk prijsvoordeel f600,- Beocenter 7007 tot 31 oktober a.s.voor f 3699- /J.\ Radiobeurs Rhee nten) steeds één lijn heelt okken - hebben inmid. hun slotoffensief inge. nieuwe vragen aan Van elsvoort, aan de hand var, tot nu toe geheim eori- t-verslag van de fina)e gadering tussen apsdeelnemers en een ka- etsdelegatie. "et is een boeiend stuk Agt etaleert er openlijk koppeling in 75 miljoen r een kerncentrale, ƒ20 "oen voor het kernafval) door het kabinet «0 stvallig wordt ontkend. Amelsvoort, voorzichtig praat niet over een kop ing, maar over 'niet nader noemen verwachtingen' "hten die 'niet nader te men verwachtingen' on- hoopt niet uitkomen, dan ft het kabinet te maken t nieuwe feiten. Die uwe feiten kunnen aanlei- g geven tot bezinning, aar die bezinning komt op het moment dat uwe feiten zich hebben penbaard. Niet eerder." "et andere woorden: ais niet anders kan, tóch ex- rij kssteun bovenop de on- rwaardelijk toegezegde miljoen. Waarmee Van ■1 (Economische Zaken), het afgelopen jaar geen m-verslaggever kon zien hij riep: „Jullie zaten er st!" met terugwerkende cht nóg ongelijk kan krij- n het verslag (kenmerk: 85/U856) sputtert Feij eda) nog fors tegen. En ingt Van Agt erop aan dat rder geen mededelingen de pers worden gedaan, let op het delicate karak- van het geheel." "iesserr, kortaf: „De rol n Van Agt is een heel cmde geweest. Onder hem n de Moerdijk-schulden antisch opgelopen, en nu nifesteert hij zich als de te redder. Ik vind dat ge- gen van een zwak ontwik- ld historisch besef." Het getuigt ook van flexi- iteit. lessen: Dat soort flexibili- t, daar heb ik een broertje n dood." RIJPAG 11 OKTOBER 1985 BSSH 'BINNENLAND T28 PAGINA 3 DELFT (ANP) - Als Neder lands eerste ruimtevaarder Wubbo 0ckels eind deze "aand aan boord stapt van het Amerikaanse ruimte- r challenger, neemt hij „,n door het Vezelinstituut van TNO ontwikkelde slaapzak mee. Als het slapen in de ruimte op die manier bevalt zuilen van de slaapzak meer exemplaren worden ge maakt. De Europese ruimte vaartorganisatie ESA, die TNO opdracht tot de ont wikkeling van de slaapzak gaf, hoopt deze dan aan de NASA te slijten. Tot nu toe gebruikten ruimtevaarders een simpel omhulsel om zich tijdens de slaap op een vaste plaats te houden. Niettemin kregen ze weinig echte nachtrust, om dat ze het storende gevoel hadden zich in een soort vrije val te bevinden. Om de ruimtevaarders het gevoel te geven dat ze net als op aarde in een bed liggen, heeft TNO op aan wijzingen en suggesties van Ockels een slaapzak ge maakt die de ruimtevaarder kan opblazen, nadat hij/zij er eerst is ingekropen. Hier door ontstaat een over het gehele lichaam verdeelde druk. „De astronaut krijgt daardoor de indruk dat net als op aarde in een bed te liggen. De druk in de rug geeft het gevoel op een ma tras te liggen en de druk van voren is de deken", aldus TNO. De ruimteslaapzak is ge maakt van onbrandbare kunststof en weegt ruim twee kilo. In opgevouwen toestand is het een pakketje van 30 bij 25 centimeter en 10 centimeter dik. In slaapklare toestand is de zak twee meter lang en 80 centi meter breed. DEN HAAG (ANP) - De oogst van consumptie-aardappelen zal dit seizoen vermoedelijk elf procent groter zijn dan vo rig jaar. Dit schrijft het minis terie van landbouw naar aan leiding van de jongste raming van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Voorspellingen van twee maanden geleden, als zou de oogst van verscheidene akker- bouwprodukten waaronder aardappels, als gevolg van de slechte zomer zwaar tegenval- len, worden hierdoor geioo- chenstraft. De grotere oogst, die wordt geschat op 4,9 miljoen ton, zal het gevolg zijn van een hogere opbrengst per hectare en van de toeneming van de beteelde oppervlakte met zes procent. Ten opzichte van de gemid delde oogst sinds 1980 zal de opbrengst per hectare dit jaar zelfs zestien .procent, groter zijn, aldus het departement. Voor de zaai-uien verwacht het ministerie een vijf procent kleinere oogst (totaal 554.000 ton), geheel veroorzaakt door een lagere opbrengst per hec tare. De beteelde oppervlakte is ongeveer gelijk aan die van vorig seizoen. Bijstandgemeenten slaan alarm kers eveneens uren op de bagage doorzoekt, is nog van kapers ingegaan. Hen 'on de doodstraf. Als de ka- willig overgeven, wordt al- van een gewelddadige be- ~rd. Oosteuropese piloten ste gevallen een pistool bij ren is er een stortvloed ge- n, resoluties, besluiten en groot aantal landen om ge- rnatiaal terrorisme aan te 'uli 1978 op de Economische werd tot een boycot tegen raten niet uitleveren of be- eeft geen van de zeven be ielanden die deze oproep en dergelijke actie onderno- ii tegen de sji'iten die in de- iirbustoestel met 164 passa- naar Teheran. Twee Ame- vermoord, de kapers zijn werden waarschijnlijk door nd. ld van twee uitersten: ener- ;lij kt de groene sticker het uropa, anderzijds is niet te n verscherping van de con- n en bagage - op basis van e norm - om straks niet te or terreurorganisaties. ;ruisvogels. De actuele ecumenische impasse wijt ij met zoveel woorden aan erkelijke lafheid: alles wat ezegd kan worden, is wel ïzegd en uitgesproken; het omt nu op daden aan en aar willen velen niet aan. Van zijn oproep 15 jaar te ug dat de kerken hun auto- omie discutabel moeten tellen, is niets in huis geko- len. Zijn verwachtingen aren destijds wellicht ook hoog gespannen. Dat heeft 'iolet er echter nooit van weerhouden nieuwe concrete ieeën te lanceren. Nog bij ijn afscheid kwam hij met en nieuw initiatief. De Ne- erlandse katholieke kerk ioet zich aanmelden als lid an de Wereldraad van Ker en teneinde een doorbraak e forceren in de oecumeni- che stilstand. Maar ook M) elf zal woensdag beseft heb- len dat dit idee bij de huidige amenstelling van het epis- opaat geen schijn van kans leeft. Bij zijn afscheide noemde 'iolet de kerkelijke ver- leeldheid ronduit een zon- lige degeneratie van kerk- :ijn. Deze degeneratie wordt ;elfs gecultiveerd door de lecumenische boot in vrij' ilijvende gesprekken af te ïouden. Oecumene is ge" ioemd te sterven als de ker en zichzelf niet willen ot iurven in te leveren. Eefl luidelijke boodschap van een lecumenicus in hart en nte" •en. ns aan de betrokken minis- laten weten, maar die eek toen niet gevoelig voor problemen die vervat zijn de nota 'bijstand voor bij- andbetalers'. Vrijhoef: „De linister heeft ons zeer teleur- isteld. Wij vroegen ons af of j de nota wel gelezen heeft." De betrokken gemeenten stalen, als alle gemeenten, Van onze Haagse redactie EN HAAG - Nadat ze in juni al vergeefs bij ninister Rietkerk hadden aangeklopt, hebben e zeven grote gemeenten met de hoogste rerkloosheidspercentages - en dus de hoogste jgen bijdrage in de bij standsuitkeringen- isteren hun nood geklaagd bij de vaste ka- lercommissie voor binnenlandse zaken. Namens de zeven, Nijmegen, Arnhem, Almelo, Gro- jngen, Helmond, Den Bosch en Tilburg, meldde de ijmeegse wethouder Vrijhoef „dat het water ons tot «lippen gestegen is. Zo kan het niet langer." De zeven hebben dat ook al tien procent van de bijstands kosten zelf. Omdat de werk loosheid hoog is, loopt dat be drag astronomisch op. De uit keringen van het rijk blijven daar steeds verder bij achter. De zeven pleiten ervoor om het oplopende tekort voor de volle 100 procent vergoed te krijgen, maar Rietkerk wil daar niet aan, hoewel de Tweede Kamer al eens een motie van die strekking heeft aangenomen. Voor de kamercommissie legden wethouders van de ze ven gisteren uit wat de gevol gen van de hoge bijstand-re kening zijn. „Onze buffer voor calami teiten is helemaal weg. Een sluitende begroting kunnen we vergeten. Het debacle van Rij kers woerd .gaat ons een miljoenenverlies opleveren; de werkdruk op de sociale dienst is nu al ongekend groot; komt u alstublieft niet met nog meer regelingen voor gemeentelijk medebewind. Dat kunnen we niet betalen", aldus Arnhems wethouder Van de Meeberg. En wethouder Vrijhoef van Nijmegen: „Er kan niets meer. We kunnen zelfs onze rijksta ken niet meer uitvoeren en moeten interen op de reserves. Voor onderhoud van straten, wegen en plantsoenen is al he lemaal geen geld meer. Dit kan niet langer." Eind deze maand vergadert de kamercommissie over de problemen van de zeven. Dan moet blijken hoeveel steun ze krijgen. Vaneen onzer verslaggevers ROERMOND - De tele foonlijnen van het bis dom Roermond staan de laatste dagen roodgloeiend. Vanuit heel Nederland bellen mensen op om gratis een door de paus gewijd kruisje te Het 14 centimeter hoge zilverkleurige kruisje, een afbeelding van het kruis op de staf van de paus, staat centraal in de campagne van het Mis siebureau van het bisdom bij gelegenheid van We reldmissiedag. Het bisdom is overdon derd door het succes van de campagne. „Wij had den niet gedacht dat er zoveel belangstelling voor zou zijn. Kennelijk slaat het motto erg aan ffl willen de mensen graag een kruisje hebben. Misschien speelt ook wel fflee dat het gratis is. Daar zijn wij in Neder land wel gevoelig voor", aldus de woordvoerder. Het bisdom zegt dat de kruisjes door de paus zelf gewijd zijn. Solidariteit De CNV-ambtenaren willen dat minister Rietkerk (over heidspersoneel) een klein deel van hun verwachte koop krachtstijging (0,5%) gebruikt om de invaliditeitspensioenen (de WAO voor ambtenaren) op peil te houden. Dat plan lan ceerde voorzitter T. de Jong van de CNV-ambtenaren- en trendvolgersbond CFO don derdag tijdens de algemene vergadering in Nijkerk. (ADVERTENTIE) BREDA Wilhelminastraat 32-36, Tel. 076-224500 laar geleden nog maar protesteerden in de Utrechtse stra- onze premier voorop in de rol van actieleider, duizenden Ne- >®nders tegen de laatste gruwelijke stuiptrekkingen van een wende Franco.- oeze week wandelden koningin Beatrix en prins Claus naast J'og Juan Carlos en dona Sofia ontspannen in de straten van ""o. r nazaten van 'El Taciturno' Willem van Oranje bezochten op i Spaanse tournee het El Escorial, het prestigieuze klooster ^yjlips li. Vooral de Spanjaarden waren verrukt over dit be ft weliswaar een symbolisch gebaar, maar ook geïnterpre- als een acte van de definitieve verzoening tussen twee vol- 'en. die al sinds de middeleeuwen veel voor elkaar betekend cultureel, historisch en economisch. "at de verzoening plaats vond in de roodfluwelen troonzaal "tscorial, waar de schaduw van Filips II nog immer zichtbaar 5 n,et geheel zonder betekenis. De Nederlandse vorstin heeft fth^e-r 9eva' mee kennen gegeven dat de historische wer- Vteid van toen aan een herwaardering toe is en daarin ook herwaardering van de figuur Filips II, in onze vaderlandse ge- ^'Menisboekjes nog vaak afgeschilderd als de duivelse koning Zwarte Legende. De koningin heeft het proces van her- ?r()ering en herzien een welkome stimulans gegeven. !r onder de indruk waren de Spanjaarden van Beatrix' lof- °P de 'evolutie van de democratie' en de dynamische 'ervan. Zij sprak in dit verband van 'een Europese roeping beide volkeren' en zij gebruikte opvallend veel ethische ka- jjwtn haar bewondering voor het moderne Spanje duidelijk te Vh?'e woorclen. ware woorden, hoopgevende woorden. tien jaar na Franco's dood. ur°Pa verandert toch, en het kan ook snel. AMSTERDAM (ANP) - De verkeersgroei is groter dan aanvankelijk werd verwacht. Aan het einde van 1982 leek het alsof een eind was gekomen aan de toename van de groei, de zogenoemde mobiliteit per auto. De voorzichtige verwach ting van een verkeersgroei van 1% per jaar werd onlangs geuit in de Meerjaren Pro grammering Personenver voer, maar volgens de huidige gegevens bedraagt de groei reeds in de eerste helft van dit jaar vijf procent. Minister Smit-Kroes van verkeer en waterstaat heeft Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Er komt dit jaar bijna 200 miljoen gulden meer beschikbaar voor de investe- rings premie-regeling dan aanvankelijk voorzien was. Het geld wordt vrijgemaakt om aan de grote vraag naar IPR-Subsidie tegemoet te ko men. Premier Lubbers heeft dat namens minister Van Aar- denne aan de Kamer geschre ven. De miljoenen zijn groten deels bedoeld voor subsidie die door de landelijke overheid betaald wordt. De provincies krijgen samen bijna 20 miljoen gulden extra te besteden. Daarvan gaat 2,6 miljoen gulden naar Gelderland, dat nu negen miljoen mag uitge ven in 1985. Noord Brabant krijgt bijna vijf miljoen gul den extra en heeft dan 16 mil joen gulden te besteden. Lim burg krijgt er ruim twee mil joen gulden bij en komt op tien miljoen. dit donderdag gezegd tijdens de opening van de 28e Ver keerstechnische Leergangen van de ANWB. Het lijkt waarschijnlijk, al dus de minister, dat zowel de economische groei als het ef fect ervan op de mobiliteit is onderschat. Op de bekende knelpunten leidde dit tot een toename van het aantal, duur en lengte van de files van der tig tot vijftig procent vergele ken met de eerste maanden van 1984. Volgens de minister kunnen de meest urgente problemen worden aangepakt doordat er meer geld beschikbaar is we gens de nieuwe wet op het rijkswegenfonds. Maar de versnelde verkeersgroei zal betekenen dat de knelpunten die nu en in de toekomst ont staan pas op termijn kunnen worden aangepakt, aldus Smit-Kroes. NOORDWIJK (ANP) - In de nieuwe gemeentewei die mi nister Rietkerk van Binnen landse Zaken op stapel heeft staan, krijgt de burgemeester sterker dan voorbeen een spil functie bij de handbaving van orde en veiligheid. Dat betekent dat hij niet al leen rechtstreeks moet ingrij pen bij concrete ordeversto ringen, maar ook een actief beleid moet voeren om de vei ligheid te bevorderen. Dat heeft Rietkerk bekend gemaakt op een bijeenkomst in Noordwijk. (ADVERTENTIE) l LuS OUDENBOSCH Markt 39-41, Tel. 01652-2715 Bij openbare werken van de Groningse gemeente Grijps- kerk zijn deze borden te huur voor boeren die tijdens de bie tencampagne klei op de weg rijden. De kosten bedragen 2,50 per dag, inclusief batterijen en licht. Wel licht een idee voor deze streken? - fotoanp (ADVERTENTIE) fjjjg J OOSTERHOUT Arendshof 59, Tel. 01620-55292 Van een onzer verslaggevers VENLO - Het Rode Kruis krijgt in de toekomst bij ram pen voor een groot deel de zorg voor de georganiseerde eerste geneeskundige hulpverlening. Het neemt deze taak over van de Bescherming Bevolking die wordt opgeheven. In de nieuwe opzet krijgen de plaatselijke colleges van B en W de verantwoordelijkheid voor de eerste medische hulp verlening. Plaatsvervangend direc- teuf-generaal van volksge zondheid Eisen maakte dit gis teren in Venlo bekend. Hij ontvouwde in grote lijnen het ontwerp van de wet waarin de nieuwe opzet van de rampen bestrijding wordt geregeld. In het ontwerp worden de basisgezondheidsdiensten be last met de daadwerkelijke or ganisatie bij de opvang van slachtoffers bij rampen. Zij krijgen ook de leiding over de hulpverlening. De hulp wordt gegeven door geneeskundige eenheden van instellingen die door de plaatselijke colleges van B en W zijn erkend. Zo'n instelling kan een EHBO-ver- eniging zijn, maar de voorkeur gaat uit naar het Rode Kruis. Alleen als het Rode Kruis in een bepaalde regio (nog) geen geneeskundige eenheid kan le veren, kan ook aan andere in stellingen een erkenning wor den verleend met de daarbij behorende faciliteiten. In zo'n geval zal vermoedelijk een be roep worden gedaan op een plaatselijke of regionale EHBO-vereniging die voldoet aan de landelijk te stellen kwaliteitseisen. DEN HAAG (ANP) - Het Ko- mitee Kruisraketten Nee (KKN) heeft inmiddels 2,5 mil joen handtekeningen geteld tegen de plaatsing van kruis raketten in Nederland, aldus voorzitter Strikwerda giste ren. Het petitionnement loopt op 26 oktober af. Dan worden de handtekeningen overhandigd aan premier Lubbers en de Kamer-voorzitters Steenkamp en Dolman. Volgens het KKN loopt het volkspetitionnement goed. Nog niet alle handtekeningen zijn geteld. Tot aan de slotma nifestatie zullen we er overal in het land, en dan vooral bij de zogenoemde witte plekken, nog eens flink aan trekken, al dus het KKN. A J V5 From Russia with love. Er is eindelijk een Nederlandse ver sie van het James Bond-avon- tuur 'Veel liefs uit Moskou'. Er is tumult rond een Russische brief. Gorbatsjov schreef een brief aan de Nederlandse regering over de kruisraketten. Wat staat erin? Lubbers weet het, maar wil het niet zeggen. Dat hoort niet zo in het diploma tieke verkeer. Lubbers verkeert in diplo. Is het een boze brief? Zo van: „Luister eens goed, stomme Hollanders. Als jullie die ra ketten plaatsen, gaan jullie al lemaal naar Siberië. Is dat be grepen?" Of is het een leuke brief met inderdaad 'veel liefs'? „Ha, die Nederlanders. Gorba is niet boos. Wij pakken ons raketjes ■weer in. En jullie pakken ze niet uit. Zo maar doen? Okee, groetjes". Staan er misschien onfatsoen lijke dingen in? Of wordt in de brief onthuld dat Van Aar- denne al die tijd een KGB- spion is geweest? Waarom doet de regering zo geheimzin nig? Mevrouw Ubels van de EVP heeft een telegram naar Mos kou gestuurd om van Gorba zelf te weten te komen of wij de brief mogen lezen. Op die manier komen we de waarheid te weten. Want ik weet zeker dat Lub bers nooit, herhaal, nooit een brief uit Moskou heeft gekre gen. Hij schept een beetje op. Maar daar trapen wij mooi niet in. MERIJN Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Gemeente- en Rijkspolitie gaan re gionaal samenwerken. Een meerderheid van de Tweede Kamer (CDA en WD) is gisteravond ak koord gegaan met het voorstel van de minsieries van Justitie en Binnenlandse Zaken. De PvdA is. fel tegen die vorm van samenwerking. De woordvoerders van de WD (Dijkstal) en het CDA (Van Dam) zijn hiermee voor goed afgestapt van hun idee om een provinciaal politie korps op te richten. Zoals be kend vinden kabinet en Tweede Kamer provinciale politie veel te duur. Volgens de PvdA wordt de nieuwe, hechtere, samenwer king in de regio's tussen de beide korpsen een grote mis lukking. „Geen sterveling be grijpt nog hoe het allemaal ge regeld wordt. De politietaak wordt niet alleen in stukjes geknipt, maar vervolgens on dergebracht in tal van afzon derlijke clubjes. Het wordt een onoverzichtelijke hutsekluts", aldus PvdA-woordvoerder Stoffeien. De PvdA vreest dat de poli tiemensen in de toekomst meer tijd kwijt zijn aan over leggen dan aan het uitvoeren van hun eigenlijke taak. Hoewel het CDA de plannen van de regering steunt is ook deze partij niet helemaal ge rust over de uitwerking daar van. HCDA-woordvoerder Van Dam vroeg daarom of de twee bewindslieden om de twee maanden verslag te ge ven van de nieuwe gang van zaken bij het opzetten van een nieuwe organisatie. Fusie PNEM-PLEM De fusie tussen de electrici- teit-produktiebedrijven van de PNEM (Brabant) en de PLEM (Limburg) is ook nodig als er in die provincies geen kerncentrale wordt gebouwd. Dat liet PLEM-directeur Van Eyndhoven gisteren weten tij dens een vergadering van de Statencommissie voor Econo mische Zaken. Rijbewijs Staatssecretaris Scherpenhui- zen van verkeer en waterstaat overweegt per 1 januari de minimum-leeftijd voor het theorie-examen van het rijbe wijs te verlagen tot 17,5 jaar. Het Centraal Bureau Rijvaar digheidsbewijzen (CBR) is hiervan voorstander maar wacht nog op toestemming van de staatssecretaris. (ADVERTENTIE) LUS DONGEN Hoge Ham 170, Tel. 01623-12021 DEN HAAG (ANP) - Het me rendeel van de grote aantallen leerplichtige kinderen die het in de randstad na de zomerva kantie op school voor gezien hebben gehouden betreft bui- tenlandertjes. Het probleem blijkt zich voor zover bekend tot nog toe vooral in de grote steden voor te doen. Staatssecretaris Ginjaar (onderwijs) heeft dit de Tweede Kamer laten weten op schriftelijke vragen van de WD-ers Franssen en Dijk stal. De aantallen leerplichtige leerlingen die de schoolbanken voorgoed vaarwel hebben ge zegd variëren van enkele hon derden in Rotterdam tot 2000 in Amsterdam. AMSTERDAM (ANP) - Bierbrouwerij Heineken is bereid over vijftien jaar afspraken te maken met onder andere de mi lieu- en consumentenor ganisaties over een be vredigende oplossing om verontreiniging door in kratten gebruikt cad mium te voorkomen. Gedurende die periode (zolang gaan nieuwe kratten mee) zal de bier brouwerij ervoor zorgen dat zo weinig mogelijk cadmium uit de kratten in het milieu terecht komt. Drs. A. Oostra, alge meen directeur van Hei neken deelde dat donder dag mee tijdens een pers- conferentie over de zoge noemde 'kratmium-af- faire' in Amsterdam. Hij reageerde daarmee op de actie van de Ver eniging MilieuDefensie, Natuur en Milieu, de Consumentenbond, Kon- sumenten Kontakt, de al ternatieve Konsumen- tenbond en de Neder landse Vereniging van Huisvrouwen ter bestrij ding van de 'onnodige verwerking' van cad mium in flessenkratten. Zij zijn van mening - daarin bevestigd door de overheid - dat cadmium een zeer gevaarlijke stof is waarvan het gebruik moet worden terugge drongen. (ADVERTENTIE) i, üffl BREDA Kdtnemelkstrddt 10. Tol 076 133772

de Stem | 1985 | | pagina 3