r jl'i regeringspartijen houden boot stelselherziening af Opvolger F-15 en F-16 Praktijk huisarts kleiner Mogelijk grote klus voor Fokker in Woensdrecht ia; 11.98 <im15.98 9.90 9.98 1.69 1.50 98 49 Gekaapte Nederlandse passagiers maken cruise af Zeeuwse loodsen wars van privatisering ROADSTER 076-227.295 HUISCOMPUTERS 8000 huurders inbraak beveiliging aangeboden f auto OBP Orson Welles overleden Yul Brynner overleden Merijntje Goedkoop autohuren 14 DAGEN GRATIS sn. VRIJDAG 11 OKTOBER 1985 Vier Britse jongeren earresteerd wegens moord op politieman Toestand in Oeganda verslechtert met de dag Wachten Relatie COMMODORE 803 PRINTER CBM Ï54Ï DÏSC-DRÏVË LHV: GEENGEDWONGEN OVERSTAP VAN PATIËNTEN VANAGT ONTHULT: DE STEM „de 4in1 krant W® A5l !^iüP .45 &M 6.98 ®0*S 4-hfW .48 2 3 4 5 10$8 Groene planten, PT 3 stuks "1 3.-4J® voor jXjr" Potgrond, zak 10 liter 3)(4)<~5) -2£5 naasappelen, A QQ 2'kilo M-.i7Ö ie advertentie kunt u in behalve de artikelen waar an. Die artikelen kunt u nkels waar één van die <5-as» |Wat IwSte" Iwtl te koop .„.h, u van tiet resultaat als u dat even laat V\a een „klelntle" In De Stem I van do tO mannen I „.„DO Stom lezen I hoon apociolo '"K.Btonina voor onze I^SSS»" njbriek I "k ïnf on motoren' Uw :£K>dlna d'e ™brtek dos nlot missen. DE STEM |25Stë jaargangKantoren te Breda - Bergen op Zoom Etten-Leur Goes Hulst Oosterhout - Roosendadj^^JTerneuzer^Lossejiuniniers^ CAIRO/DEN HAAG (ANP) - De twee Nederlandse echtparen aan boord van het Italiaanse cruiseschip Achille Lauro hebben besloten de cruise af te maken. Dit heeft een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken bevestigd. Het grootste deel van de passa giers, die ontsnapten aan de kaping van de Achille Lauro, zijn vanuit Rome naar Tel Aviv vertrokken om daar weer aan boord te gaan en de cruise af te maken. Volgens functio narissen op de luchthaven van Rome zijn 548 van de 607 passagiers, die woensdag in Italië aankwamen, met twee speciale vluchten naar Israël gevlogen. Het gaat om de passagiers, die tij dens de kaping niet aan boord waren van het cruiseschip, omdat zij toen een excursie maakten naar Cairo. De Achille Lauro lag gisteren nog in de haven van Port Said met de passagiers, die de kaping wel hebben meegemaakt. Enkelen besloten de reis af te breken en gingen in Egypte van boord. Maar het merendeel van de ongeveer 80 passagiers bleef op het schip. Aanvankelijk was er sprake van dat alleen het echtpaar Rompa (67 en 61 jaar) uit Dongen mee zou varen. Het andere echtpaar, Nienhuis (80 en 78 jaar) uit Haren zou meer voelen voor afbreken van de reis en spoe dige terugkeer naar Nederland. Volgens de laatste berichten zal de Achille Lauro de cruise voortzetten richting Ashdod in Israël. De reis gaat dan verder naar Cyprus, Rho- dos, Athene, Capri en Genua. Vol gens een woordvoerder van het reis bureau Intratours hebben beide Ne derlandse echtparen de kaping uit stekend doorstaan. De vier Nederlandse passagiers op het gekaapte Italiaanse cruiseschip Achille Lauro maken het goed. In de nacht van woensdag op donderdag, toen het schip nog buiten de haven van Port Said lag, is een Nederlandse consul aan boord gegaan. Die heeft met beide echtparen gesproken en hen ook in de gelegenheid gesteld een boodschap naar de familie in Ne derland te sturen. Dit heeft de tweede man op de Ne derlandse ambassade in Cairo, am bassaderaad mr. J.A.F.M. Revis, meegedeeld. VVD en CDA liggen dwars In zijn woning in Hollywood is acteur Orson Welles (70) overleden. Welles speelde in veel films, waarvan de bekendste is 'Citizen Kane'. Voordat hij bij de film kwam maakte hij naam met een radioprogramma, waarin hij Marsmannetjes in Amerika liet landen. Dat werd zo le vensecht gedaan, dat mil joenen Amerikanen de ze nuwen kregen en op de vlucht sloegen. Zie pagina Gids-1 De Amerikaanse acteur Yul Brynner is gisteren op 65- jarige leeftijd overleden. Zie pagina Gids-1 LONDEN (UPI) - De Britse politie heeft vier jongeren on der de zestien jaar gearres teerd in verband met de dood van een politieman, die afge lopen zondag bij rellen in de Londense wijk Tottenham werd doodgestoken. De jongeren zitten vast voor ondervraging in verschillende politiebureaus in het noorden van de hoofdstad. Volgens Scotland Yard zijn de arrestanten dertien, veer tien en vijftien jaar oud. Vol de Britse televisie gaat het vermoedelijk om drie zwarten en één blanke. For meel zijn de jongeren nog niet in staat van beschuldiging ge steld. De politieman die met mes sen om het leven werd ge bracht was de eerste agent die ij een rel de dood vond. In voornamelijk zwarte wijken van grote Britse steden heeft zich de afgelopen weken een golf van gewelddadigheden voorgedaan. Kampala <upi) - in groeit de vrees dat het land afstevent op een bur- ieroorlog. Militairen maken zich schuldig aan het zonder par don terechtstellen van hele ge zinnen, het neersteken van zwangere vrouwen die ervan worden beschuldiging dat ze hommen bij zich hebben en het verkrachten van vrouwen, zo schrijft Robert Kasule van van advocaten Van onze Haagse redactie DEN HAAG - De komst van het nieuwe stelsel voor de sociale zekerheid per 1 mei volgend jaar staat op losse schroeven. Het kabinet zou naar verluidt vandaag, nu minister Ruding (Financiën) terug is uit Seoel, opnieuw een po ging doen tot een snelle behandeling van de wetsvoor stellen. Maar zelfs als het kabinet nog voor de debatten over de begroting volgende week een akkoord bereikt, is de vraag wat de Tweede Kamer gaat doen. De regeringspartijen WD en een verdeeld CDA staan niet meer te springen om het nieuwe stelsel nog voor de verkiezingen in werking te laten treden. In tegenstelling tot staatsse cretaris De Graaf (Sociale Za ken en Werkgelegenheid), die hardnekkig vasthoudt aan zijn oorspronkelijke plannen. Als ontwerper wil hij het stel sel nog deze kabinetsperiode het licht doen zien. Maar de tijd dringt en de re geringspartijen lijken daar van - onuitgesproken - ge bruik te maken. Pogingen van het kabinet de wetsontwerpen deze week nog aan de Kamer aan te bieden, hebben schip breuk geleden. Met nieuwe voorstellen van premier Lubbers op tafel pro beert het kabinet het vandaag opnieuw. Maar de regerings partijen hebben inmiddels la ten weten te willen wachten op de mening van de adviesor ganen. Vooral nu uit diverse hoeken van de maatschappij - vakbeweging, Sociaal Econo mische Raad, Raad van State, 174 prominenten- zo'n storm van protest is opgestoken. Het wachten is dan op de Sociale Verzekeringsraad, die pas op 25 oktober, eveneens uiterst kritisch, advies uit brengt. Zonder problemen zou de behandeling van de stelselwij ziging dan eerst eind februari afgerond zijn, waarna de Eer ste Kamer uiterst weinig tijd wordt gelaten. Maar de be handeling zal niet zonder pro blemen gaan, omdat beide re geringspartijen problemen met voorstellen van De Graaf hebben. Bezwaren waaraan ook premier Lubbers in zijn nieuwe voorstellen niet tege moet is gekomen. Zo wil De Graaf de WW elk half jaar verlagen tot uitein delijk 70% van het minimum loon, zo'n 1.000,- per maand. Met behulp van toeslagen kan voor kostwinners het inkomen op peil worden gehouden. De critici - onder wie de re geringspartijen- willen de re latie tussen de WW-premie die werkenden betalen en het laatstverdiende loon in stand houden. Om die reden willen zij dat de uitkeringen gekop peld blijven aan dat laatstver diende loon, eventueel voor een percentage dat lager ligt dan 70%. Premier Lubbers heeft nu voorgesteld de halfjaarlijkse stapjes achterwege laten. Het geld daarvoor moet komen van de uitkeringen van oudere werklozen. Dat is tegen het zere been van CDA en WD, maar ook van De Graaf. Juist in de oor spronkelijke voorstellen zou den oudere werklozen kunnen profiteren van een langere uitkering. Lubbers wil ook de herkeu ring van de WAO'ers boven de 30 jaar beperken. Die herkeu ring is nodig omdat er alleen een WAO-uitkering komt voor dat deel dat iemand arbeids ongeschikt is. Voor het overige moet men terugvallen op de WW. Het voorstel van Lubbers komt tegemoet aan de wens van het CDA, maar het zou een financieel gat in de bezui nigingen van zo'n ƒ2 miljard slaan. t'ussingen (ANP) - De Nsen van het Zeeuwse dis- "ict Scheldemond wijzen pri- '«isering van de loodsen in "k district van de hand. De Vereniging de Neder- *tdse Loods afdeling Vlissin- w en Terneuzen en het lood- *®gilde hebben de adviseur coördinator privatisering fwitieme Zaak van de minis- 5' V-P- van Heusden, in een ,r'ef laten weten, niet ak- °°rd te zullen gaan met de Ogenomen privatisering, hn a de brief blijkt dat de in- ud van de nieuwe scheep- «rtverkeerswet, die in Sociale onzekerheid plaats komt van de loodswejr ten, nog niet is afgerond. De Belgische overheid die zeer nauw betrokken is bij het be- loodsen van zeeschepen van en naar Antwerpen en Gent, heb ben nog niet eens een oordeel over deze nieuwe wet kunnen vormen, waardoor een wette lijke onderbouwing voor een geprivatiseerd Nederlands loodsenbedrijf ontbreekt. Er is ook nog geen overeen komst met België ten aanzien van de voor Nederlandse lood sen essentiële wij zigingen van de regeling ter uitvoering van de tractaten. (ADVERTENTIE) Snel en verrassend eenvoudig af te halen. Zonder rompslomp zakendoen, verhuizen, 'n lang weekend, gezellig uit of zomaar heerlijk vrij toeren in de auto naar uw keus. Een kleine keus uit onze steeds groter wordende kollektie: o.a. Ford Fiësta 19,-p.d Opel Kadett 29,-p.d Ford Sierra 39,-p.d., Opel Rekord 45,-p.d., Ford Gra nada 49,-p.d., Mustang/Rover 79,-p.d, Mercedes 280S 198,-p.d Speciale weekendtarieven Bussen VW, Toyota, Mercedes, Ford, in vele uitvoeringen. Prij zen, excl. BTW, incl. 100 km vrij AUTOVERHUUR B.V. Wilhelminasingel 46 Breda filialen: Den Bosch/Rotterdam/Tilburg/Utrecht aansluitbaar op alle CBM computers m zin van 679.- nit.449.- opslagcapaciteit 170 kb alléén deze week OP OP nieuwste model enn van 799.- nü999.- De mogelijke opvolger van de F-15 en de F-16 rond het jaar 1995 wordt dit toestel. Het in drukwekkende vliegtuig is het stadium van de tekentafel nog niet te boven, maar Lockheed zag toch kans de nog naamloze opvolger attractief te presenteren. fotoap Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM - Om de werk loosheid onder medici te be strijden, gaan de huisartsen de patiënten eerlijker onder el kaar verdelen. Dat betekent dat de praktijk van elke huis arts kleiner wordt. Momenteel mag een huis arts officieel 2.500 patiënten in zijn bestand hebben, maar per 1 oktober moet dit aantal met 100 zijn teruggebracht. Per 1 januari 1986 zal er opnieuw een vermindering plaatsvin den, deze keer met 50. Vanaf die dag zal de normpraktijk van een huisarts dus niet gro ter zijn dan 2350 patiënten. Een en ander betekent ove rigens niet, dat patiënten nu het gevaar lopen dat ze 'ge dwongen' worden om over te stappen naar een andere huis arts. De trapsgewijze prak tij kverkleining geschiedt vol ledig via natuurlijk verloop, zoals verhuizing en sterfte. „Het is zeker niet zo dat pa tiënt nummer 2351 straks weg gestuurd zal worden. Het getal is eerder een richtgetal, dat aangeeft hoeveel patiënten een huisarts geacht wordt te hebben, wil hij zijn norm-in komen halen via ziekenfond sen en particuliere verzeke raars," aldus een woordvoer der van de LHV. Tot de verlaging van de zo genaamde 'normpraktijk' is gisternacht in Amsterdam be sloten, op een tumultueus ver lopen ledenvergadering van de Landelijke Huisartsen Ver eniging (de LHV, dat is de 'vakbond' van artsen). De art sen moesten in die ledenver gadering knopen doorhakken omdat in het convenant (de overeenkomst tussen het LHV-bestuur en het kabinet) al afgesproken was dat de huisartsen hun praktijk 'vrij willig' zouden verkleinen. De praktijkverkleining was het heetste hangijzer in dat conve nant. Toch is de onrust onder de huisartsen nog altijd niet ver dwenen, want andere knel punten zijn nog altijd niet op gelost. Zo is in het convenant bijvoorbeeld overeenstem ming bereikt over een wijzi ging van de honorerings-rege- ling. Uitgangspunt daarbij is, dat een huisarts met een normpraktijk ook het normin komen moet halen. Dat laatste dreigt echter niet het geval te zijn, want de particuliere ziek tekostenverzekeraars weige ren vooralsnog mee te werkén aan een wijziging van de ho noreringsstructuur. Huisartsen krijgen nu van de ziekenfondsen een honore ring, op basis van het aantal ziekenfondspatiënten in hun praktijk. Voor particulier verzekerde patiënten bestaat er een iets ander systeem. Daarbij wordt uitgegaan van de veronder stelling dat elke patiënt een x- aantal malen per jaar de huis arts bezoekt. In de praktijk blijkt echter, dat particulier verzekerden veel minder vaak dan die x-aantal keren naar de arts gaan. Daardoor haalt de huisarts die een hoog per centage particulier verzeker den in zijn parktijk heeft, het gestelde norminkomen dus niet. Om er zeker van te zijn dat in de toekomst het norm- inkomen dat bij de normprak tijk hoort wél gehaald zal worden, is dus een wijziging van het systeem nodig. Sommige artsen waren daar zo verbolgen over, dat ze in moties om acties vroegen. Over die moties werd gister nacht overigens niet gestemd. Ze werden aangehouden tot een volgende vergadering. Te gen die tijd moet ook duidelijk of er kans bestaat op overeen komst met de verzekeraars. Staatssecretaris Van der Reijden (Volksgezondheid) heeft in het convenant in ieder geval beloofd dat een 'advi seur' zal bemiddelen tussen huisartsen en verzekeraars. GRONINGEN (ANP) - De Groningse woningbouwvereniging Gruno geeft de huurders van haar 8000 woningen tegen inkoop prijs voorzieningen voor beveiliging tegen inbraak. Gruno hoopt zo de schade door inbraken in de woningen te beperken. Elk jaar moeten medewerkers ongeveer 250 keer schade na een inbraak herstellen. Gisteren werden bij de eerste woning de voorzieningen aangebracht. WOENSDRECHT - De kans bestaat dat Fokker de ko mende jaren de opdracht krijgt voor onderhoud en re paratie van de Patriot, het ge leide wapen waarvan er al en kele duizenden in West- Europa staan opgesteld. Het onderhoudscentrum voor de Patriot wordt dan in gericht bij de Fokkervestiging te Woensdrecht. Voor Fokker, dat gaat mee dingen naar deze order, kan dat een grote klus betekenen waarvoor het Woensdrechtse bedrijf moet worden uitge breid en heel wat nieuw per soneel zal worden aangeno men. Dat Fokker op de nominatie staat om als onderhoudscen trum voor de Patriot te funge ren, werd gisteren bekend ge maakt door mr. Dries van Agt, die als commissaris van de ko ningin in Noord-Brabant bij Fokker Woensdrecht de ver nieuwde en uitgebreide afde ling Elmo opende. Bij Elmo, het elektrisch en electronisch produktiebedrijf van Fokker, worden niet al leen onderdelen gemaakt voor de nieuwe Fokker 50 en de nieuwe Fokker 100, maar ook voor het geleide wapen Pa triot. In vier jaar tijd levert het Elmo-bedrijf van Fokker voor een bedrag van 115 mil joen dollar (270 miljoen gul den) aan bekabelings- en elec- tronische apparatuur voor de Patriot. Dat Elmo al aardig wat in touw is voor de Patriot achtte Van Agt gisteren een voordeel als straks door de Verenigde Staten in overleg met de bond genoten in de NAVO een be slissing wordt genomen over de vraag waar het onder houdscentrum moet komen. Dat centrum wordt rond 1990 ingericht. „Voor Woensdrecht kan dit behalve nieuw werk ook een stuk nieuwe technolo gie met zich meebrengen", al dus Van Agt. "(ADVERTENTIE) HANDIGE HANDDOEK groot formaat, 60X140 cm Met deze bon kunt u een nieuwe abonnee aanmelden en de handdoek zal u worden toegestuurd. NIEUWE ABONNtE Naam en voorletters: Adres: Postcode: I Woonplaats: Betaling 66,30/kwartaal 22,97/maand DE NIEUWE ABONNEE ONTVANGT Z'N KRANT Datum van aanmelding: Naam: I Adres: Postcode: Woonplaats: IDeze bon in een open enveloppe, zonder postzegel, sturen naar: De Stem. Antwoordnr. 112,4800 VB BREDA. Bellen kan ook: 076-236911. 1^4'. WSUZ/ all imcdn vierwindenstraat 34 vALI IVI Lnv breda-076-226777

de Stem | 1985 | | pagina 1