Alfabetisering: 6Het blijft noodzakelijk' O Ouderen vormen woongemeenschap VERHUURDERS IN OOSTBURG PROFITEREN NIET Congres van negen jongenskoren in regio van Goes Kantklosopleiding wil erkenning Schooljuf Oostburg gehuldigd INA ZEELAND 3 eademische tting over ouden Delta )olitierapport DE KREEKZOOM I/RIJPAG 11 OKTOBER 1985 VAN ZEELAND DOCENTEN WEST-ZEEUWSCH- VLAANDEREN Plaatselijk nieuws Aardenburg Breskens Oostburg OOSTBURG - Alleen de bewoners/gebruikers van woningen in de gemeente Oostburg komen in aanmerking voor een verlaging van de on- roerendgoed-belasting (OGB). markten DEPENDANCE GOES Bescherming van Fort Kruisdijk RT ZEEUWS weekenddiensten ZELFSTANDIG IN ONDERLINGE VERBONDENHEID gebeuren, de Schelf verbinding als grens aatl ouden, werden door z^. resoluut van de hand :n. Zeeland wilde bij ihting van het Markj. sgebied een vinger in ,i houden, liggen nu voorstellen on om de provincie Zeeland ij haar deel van het Man at afstaat, te compenseren grond in het Kreekrakge. nnenkort komt er overleg ;n de beide colleges van eputeerde Staten en tus. de hoofdingenieur-direc- van Rijkswaterstaat jt •d-Brabant, ir. D. Tuijten iens ambtgenoot in Mid- urg, ir. H. Engel. 1KTOBER IN BRUGGE JGGE (B) Zaterdag 26 »ber wordt in het Provin- 1 Hof aan de Markt in gge (B) een academische ng gewijd aan 'De Gouden ;a'. Belangrijkste spreker leze bijeenkomst, georga. erd door onder meer het inklijk Zeeuwsch Genoot- der Wetenschappen, is totterdamse professor dr. Klaassen. e zitting wordt geopend dr. O. Vanneste, gouver- van de provincie West anderen. Daarna is het rd aan de Nederlandse >assadeur in Brussel, dr. van der Klaauw, oud- ister van Buitenlandse Za- IS In het clubgebouw de voetbalvereniging Ro- op het Schenge is ingebro- Er zijn geluids- en af- lapparatuur alsmede kan goederen ter waarde van gulden weggenomen, het bedrijf van E. N. uit elande, dat gevestigd is in koningstraat te Goes, is in- oken door aan de achter een deur uit de vergren- ng te trekken. Uit de kassa en geldbedrag van 80 gul- gestolen, terwijl de braak- ade 250 gulden bedraagt. ES - Woensdag hebben zes ;elui in de leeftijd tussen 18 jaar en afkomstig uit .delburg en Vlissingen bij :rse zaken in Goes goede- weggenomen. Ze roofden renen en sportkleding en meegenomen naar het po lbureau. Vijf van hen be den hun daad en mochten vonds naar huis. De zesde erg zwijgzaam en ont- de alles tot donderdagmor- waarna hij toen ook naar s gezonden werd. ES - Op de Vogelzangse- geraakte de personenauto H. de K. bij het starten iderdagmorgen in brand heer De K. kon het vuur »szins blussen, doch- de ndweer heeft nog moeten lussen. De motor is echter eel uitgebrand. ES - De gemeentepolitie ft in samenwerking met de erkeersinspectie, de mo- •ijtuigenbelasting, de ane en een controleur ge- rlijke stoffen een ver- rscontrole gehouden op de taweg. Er werden vijftien cessen-verbaal opgemaakt r technische gebreken aan o's. Drie processen-verbaal den opgemaakt inzake de ijdenwet, een vrachtwa- bestuurder kreeg een rij- bod opgelegd wegens het te g achter het stuur zitten en waarschuwing werd gege- door de controleur ge- rlijke stoffen. Verder wer- nog vijftig automobilisten oteerd omdat ze niet kon aantonen of de hun n»" ijtuigenbelasting wel hadden betaald. EtNEUZEN - Op de krui- Madam Curiestraat-Ka- 'ling Onnesstraat te Ter zen verleende woensdag- nd de automobilist C. B. uit Belgische Stekene ge®11 rrang aan een personen- o bestuurd door T. M. uit neuzen. Bij de botsing die ;de werden beide voertui- zwaar beschadigd. (ADVERTENTIE) AUTO- EN CARAVANBEDRIJF 'olenweg 1 -Terneuzen el. 01150-13106 SUB-DEALER AUT0-YAB0 Kloosterlaan 39, Sas van Gent, tel 11158-3500 T20 PAGINA ZEELAND 4 Van onze correspondent IJZENDIJKE - Het alfabeti- seringswerk in West- Zeeuwsch-Vlaanderen draait als een trein. Dat het nog duidelijk in een behoefte voorziet, blijkt uit de aan meldingen voor het nieuwe seizoen: in totaal dertien, waaronder veel buitenlan ders. „Graag zouden we zien dat er nog enkele vrijwilli gers bijkwamen", zegt Jeanne Helfferich. „Enkele ervaren krachten hebben namelijk een vaste baan ge kregen en kunnen nu niet meer helpen". Het alfabetiseringswerk in West-Zeeuwsch-Vlaande ren begint aan het zesde sei zoen. Vanaf eind augustus zijn 28 deelnemers bezig hun lees- of schrijf kennis op peil te brengen. „We hebben in de afgelopen jaren steeds meer bekendheid gekregen", vertelt Jeanne, al enkele ja ren actief in dit werk. „Het blijft echter noodzakelij k". Onlangs liet een landelijk onderzoek een schokkende uitslag zien. Zeven procent van de lagere schooljeugd zou vrijwel analfabeet zijn. „Hiervan is iedereen ge schrokken", weet Jeanne te vertellen. „Gezien de nieuwe methoden, maar ook de be wegingen in het onderwijs werd dit niet verwacht. Vol gens mij is het belangrijk dat de klassen weer kleiner worden, zodat er meer per soonlijke aandacht kan wor den gegeven. Ik weet dat er sommige scholen al mee be zig zijn". Het probleem speelt vooral in de grote ste den. In Zeeuwsch-Vlaande ren verlaat de jeugd nog steeds redelijk geschoold de onder wij sins tellingen. Vooral die persoonlijke aandacht en begeleiding zijn bij het alfabetiseringswerk belangrijk. Jeanne: „In kleine groepen met iemand werken. Erg persoonlijk be zig zijn. Deze aandacht zal de barrière om te leren lezen verlagen. Nu blijkt dat de leeringen het na een tijd toch wel kunnen". Zij noemt een praktijk voorbeeld. Vijf jaar geleden kwam er een cursist, die werkloos was geworden. Hij wilde wel solliciteren, maar durfde niet en had vrees voor de sollicitatieformulie ren. Nu heeft hij die angst niet meer want hij kan lezen en schrijven. „Het geeft de mensen duidelijk nieuwe in- pulsen om verder te gaan", zegt zij. Toch is er nog geen oplos sing voor als de leerlingen met het alfabetiseringswerk klaar zijn. Doorstroming naar de sociale school is niet mogelijk, omdat er nog een te groot gat tussen zit. Het landelijk onderzoek op de lagere scholen heeft toch wel iets los gemaakt. Jeanne: „Gezien de zeven procent lijkt ons werk, hoe jammer het ook is, nog een lange toekomst tegemoet te gaan. Als de drempel voor de mensen niet te hoog is blijkt ons werk zeker zijn doel te bereiken: de mensen verder te ontwikkelen". „We hebben nu alleen nog maar het topje van de ijs berg bereikt", vervolgt Jeanne. „Er zijn nog meer mensen die niet kunnen le zen en schrijven. Nu is één tot vier procent van de be volking analfabeet". Eenmaal per week, don derdags, is er in Oostburg een bijeenkomst van 10.00 tot 11.30 uur en van 19.00 tot 21.00 uur. Het alfabetise ringswerk is niet alleen in Oostburg, maar ook Terneu zen, Axel, Sas van Gent en Hulst. Schieting - Uitslag eerste pun- tenschieting op de liggende wip: hoge vogel niet af; zijvo- Th. Lampaert en tweede niet af; grootste aantal (7): W. Veldkamp. Stand kampioen schap: 1. W. Veldkamp 9 pun ten, 2. J. de Muijnk 8, 3. Th. Lampaert 7, 4. F. van Ecke 5 punten. Uitslag eerste klep- schieting: 1. Th. Lampaert 3 kleppen, 2. F. van Ecke, G. de Vriend, W. Scheele en H. de Rijcke, allen 2 kleppen. Raadsvergadering - De vol le raadsvergadering wordt niet op de gebruikelijke laatste dinsdag van de maand gehouden, maar dinsdag 22 oktober om 19.30 uur. Avondvierdaagse - Dinsdag werd het Komitee Avondvier daagse Breskens (KAB) opge richt. Dit komitee organiseert voor volgend jaar 26,27,28 en 29 mei een avondwandelvier daagse. De deelnemers kun nen kiezen uit 5 of 10 kilome- ter Het initiatief komt van Jaap van Peperstraten en Pe ter Loongn. Loonen had, als directeur van de openbare ba sisschool, ieder jaar veel werk het onderbrengen van leerlingen die met auto'n naar de vierdaagse in Oostburg werden gebracht. Deze tijd wordt nu besteed aan het or ganiseren van een eigen vier daagse. Door Van Peperstra ten werd de doelgroep ouders van kinderen op de drie basis scholen benaderd. Daaruit kwamen 30 mensen naar vo ren die willen helpen bij de opzet van de vierdaagse. Het KAB heeft zich aangesloten de Zeeuwse Wandelbond, die juridisch veantwoordelijk voor het handelen van het komitee, dat bestaat uit Jaap van Peperstraten, Jan van Haneghem, Kees van de Velde, Keymel, Ria en Piet Kesteloo en Sary Pieters. Daarnaast zijn er commissies Parkoersen, secretariaat, ver zorging en geldmiddelen in het jeven geroepen. Het komitee kan verder rekenen op de steun van de EHBO, de winke- «ersvereniging Breskens en de We basisscholen. Bridge - De bridgeclub Oost- "hfg speelde zijn wekelijkse 'ompetitiewedstrijd. In de Stoepen A en B werd een ho- "ell met 10 paren gespeeld. bitslag A-groep: 1. echtpaar Den Hamer, 2. mevrouw Mar- teijn-de heer Van der Hooft, 3. Jievrouw Christiaansen-de «eer Wagenaars, 4. dames La- [o-Plasschaert. B-groep: 1. 'ames Barendregt-De Vries, 2. ®evrouw Luteyn-de heer toissonnier, 3. mevrouw Van ™anrooy-de heer De Badts, 4 5 gedeeld: echtpaar Steen- tergen en mevrouw De Badts- eheer Van Wanrooy. OGB alleen voor bewoners omlaag Van een onzer verslaggevers De woningbouwverenigingen en andere verhuur ders niet. Zo luidt een voorstel van het college van B en W. Enige maanden geieden kwamen de raadsfracties van PvdA en WD met een voor stel tot lastenverlichting. De gemeente zit namelijk goed bij kas. Het CDA sloot zich korte tijd later bij de twee andere fracties aan. Men wilde 150 mille gebruiken voor een ver laging van de onroerendgoed- belasting en 50.000 gulden voor het instellen van een steun fonds voor de sociale minima. Met alleen de stemmen van D&T tegen werd het voorstel aangenomen. Van het steunfonds wordt nog weinig gebruik gemaakt. Slecht enkele inwoners heb ben tot nu toe een beroep ge daan op het fonds. Het college denkt dat nog steeds te weinig mensen weten dat de steunpot bestaat. Volgens het college-voorstel blijft het OGB-tarief per een heid voor eigenaars ongewij zigd, het tarief voor gebrui kers daalt echter van ƒ2,90 naar ƒ2,74. Mensen die hun eigen huis bewonen, profite ren dus ook van de verlaging. De OGB werd in 1976 inge voerd. De tarieven van deze belasting werden zodanig vastgesteld dat de opbrengst gelijk was aan die van de ver vallen belastingen (straat-, riool- grond- en personele be lasting). In de tien jaar dat de OGB in Oostburg geheven wordt, zijn de tarieven slecht éénmaal verhoogd. Dat was in 1980 toen men de belasting met vijf procent besloot aan te pas sen, voornamelijk wegens de dekking van de kosten van de hertaxatie. 'Vanzelfsprekend is het feit dat slechts éénmaal in tien jaar tot tariefsaanpassing moest worden besloten, ver heugend te noemen', aldus het college. 'Dat komt door het voeren van een evenwichtig financieel beleid en in de jaren zeventig was er sprake van een toename van de belasting opbrengst. Door de economi sche recessie is die groei echter flink afgenomen'. Het voorstel wordt vandaag behandeld tijdens de raad- commissie voor financiën. De bijeenkomst vindt plaats in het gemeentehuis, aanvang 14,00 uur. AMSTERDAM, 10 okt. - Aardappelter- mijnmarkt: In Bintje 35-50mm werden 25 contracten verhandeld voor levering april tegen ƒ12,50. In Bintje 50mm wer den 109 contracten verhandeld voor leve ring april bij een prijs van 19,00 tot ƒ18,60 per 100 kg. De stemming was over de hele linie kalm. KAPELLE, 10 okt. - Andijvie 1 A 21. Cox Orange Pippin 1 80-90 155, 70-80 198-202, 65-70 154-155,2 80-90 50-162,70-80 112-198, 65-70 86-155,60-70 101-143,60-65 35-95,55- 65 56, 55-60 33-44. Laxton's Superb 2 80-90 57, 70-80 65. Benoni 2 70-80 61, 60-70 39. Odin 1 70-80 87-108,65-70 83,60-70 73-85,2 70-80 42-89, 65-70 40-72, 60-70 47-69, 60-65 22-46,55-60 27. Sterappel 2 60-70 168,55-60 101. Van een onzer verslaggevers OOSTBURG - Mevrouw S. Fruytier-Aers is gisteren in de bloemetjes gezet omdat ze 25 jaar werkzaam is op de katho lieke basisschool Sint Bavo te Oostburg. De leerlingen konden gis termiddag kijken naar een film en ze kregen een tractatie. Daarna was er een besloten receptie voor iedereen die bij de school is verbonden, 's Avonds konden de andere be langstellenden de schooljuf frouw feliciteren. Voordat Fruytier (53) in Oostburg kwam werken, heeft ze twee jaar les gegeven in Roelof arendsveen, één jaar in het Brabantse Bergen op Zoom en vijf jaar in Aarden burg. GOES - De Zeeuwse Koorschool organiseert zaterdag 26- en zondag 27 oktober het Pueri-Cantores congres in Goes. Negen jongenskoren zijn hiervoor uitgeno digd. Voordat er op verschillende plaatsen in de regio uitvoerin gen gegeven worden staat er eerst een massale repetitie op het programma. De Culturele Raad Goes biedt het presenta tie concert aan dat op zaterdag 26 oktober om 14.00 uitgevoerd wordt in de Maria Magdalena Kerk. Vervolgens wisselen de bezoekende koren en het ge meente bestuur Goes geschen ken uit. Beurtelings vertellen jongens ervaringen uit hun eigen omgeving waarna uit voeringen gegeven worden in verschillende dorpen. Het pro gramma is als volgt: Zaterdag 26 oktober: uitvoe ring van het Jongenskoor uit Wassenaar in de rk kerk te Zierikzee. In de rk kerk te Yerseke treedt het koor uit Hoek van Holland op. (aan vang 19.00 uur). Het koor uit Swolgen zingt in de rk kerk te Leewedorp (aanvang 19.00 uur) en op hetzelfde tijdstip wordt er in de Grote Kerk te Goes een concert gegeven door het koor uit Venray. Uitvoe ringen in de N.H. kerken te Kloetingen en Kapelle begin nen om 20.00 uur, deze worden verzorgd door het jongenskoor uit Breda en Rotterdam. Zondag 27 oktober is er een gezamelijk gezongen Hoogmis in de Grote Kerk te Goes. Monseigneur J. Lescrouw- waert, hulp-bisschop van Haarlem, celebreert de Mis. 1 Ans Vogels en Els Hoornick zijn twee van de drie initiaftiefneemsters van de oplei ding. Ans is nog steeds een van zes vakdocenten, die les geeft in kantklossen - FOTO DE STEM/BEN STEFFEN Van onze correspondente GOES/ETTEN-LEUR - De kantklosopleiding leraar/le rares Etten-Leur, die ook een dependance heeft in Goes, is de procedure gestart om te komen tot een officiële erkenning door het ministe rie van WVC, zodat het uit gereikte diploma meer zwaartekracht krijgt. Volgens een van de docen ten en initiatiefneemster van de opleiding, Lucie Janssen, voldoet de al vier jaar bestaande opleiding aan de door WVC gestelde eisen. Zo beschikt men over een uitgewerkt leerprogramma, een evenwichtige verdeling van de leerstof en de prak tijkvaardigheden over de vier jaar dat de opleiding duurt en er zijn gediplo meerde leerkrachten die les geven. Toch verwacht men dat de toestemming nog enige tijd op zich zal laten wachten, want de behande- lingstijd is meestal lang, ge zien het grote aantal aan vragen bij het ministerie. Naast de opleiding kent het instituut ook een kantklos centrum. Dat centrum stelt zich onder andere ten doel de belangstelling voor het kantklossen te bevorderen door het verzamelen van kant en documentatie. Ver der wil men kantklosclubs en -kringen stimuleren en begeleiden en wordt er hard gewerkt aan de opzet van een bibliotheek, waaruit de leerlingen de benodigde vakliteratuur kunnen lenen. De opleiding startte des tijds in een noodlokaal van de Bernadetteschool in Et- ten-Leur en was een van de eerste opleidingen op dit vakgebied in Nederland. Na twee jaar verhuisde men naar het instituut voor Vor ming en Opleiding in de Concordialaan. Er zijn in to taal zes vakdocenten aan de opleiding verbonden. Dat laatste is er vooral op gericht de cursisten te leren omgaan met groepen en met gehandicapten. Voor de laatste groep is kantklossen vaak een prima bezigheids therapie. Door middel van het maken van werkstukken en stageperioden wordt de opleiding meer diepgang verleend. Na vier jaar is het moge lijk een specialisatiejaar te volgen. Dat kan zijn in spe ciale kantsoorten, in teke nen/ontwerpen of in didak- tiek. In de eerste drie jaar van deze avondopleiding wordt aandacht besteed aan het aanleren van een achttal kantklostechnieken, waar onder Torchon of stropkant, Russisch kant, Cluny, Brugs bloemwerk, Crysant, Flo rence, Rococo en Duchesse. In het vierde jaar maken de cursisten kennis met moei lijker technieken zoals Pa- rijse kant, Vlaamse kant en Rijsselse kant. In het specia lisatiejaar kan men die tech nieken dan verder uitdiepen. Vorig jaar startte men een dependance in Goes en er zijn reeds plannen voor de pendances in Den Bosch en/of Rotterdam. Inmiddels afgestudeerden nemen dan de eerstejaars voor hun re kening. Deze gehele gebeurtenis wordt rechtstreeks door de televisie uitgezonden. Zondagmiddag om 15.00 uur is er op dezelfde locatie een weer een groot koorconcert dat door de KRO radio wordt opgenomen. SLUIS - De provinciale Planologische Commissie vindt het ministeriële voornemen om Fort Kruisdijk in de gemeente Sluis als beschermd na tuurmonument aan te wijzen correct. De commissie heeft wel geadviseerd om te bekij ken of eenzelfde bescher mingsgraad kan worden bereikt door aan het ge bied een reservaatstatus te geven in het kader van de relatienota. Er wordt op gewezen dat de be trokken eigenaars en ge bruikers bereid zijn daartoe een overeen komst aan te gaan. Zoals bekend is Fort Kruisdijk een waar lustoord voor amfibieën, met name de zeldzame boomkikker. HEINKENSZAND - Jonge- renjaar - In het kader van het Jongerenjaar organiseert de gemeente Borsele, in samen werking met de Stichting Op bouw, op zaterdag 19 oktober een Jongerenmarkt. In ont moetingscentrum De Stenge, gaan vanaf 10.00 uur een aan tal activiteiten van start. Bur gemeester drs. G. van den Heuvel opent de manifestatie om 10.30 uur, daarna geeft het- Borsels Jeugdorkest een staaltje van zijn kunnen. Het geheel is rond een drietal hoofdthema's opgezet: Jonge ren en cultuur, Jeugdwerke loosheid en Jongeren en hun vrijetijdsbesteding. Mu ziekliefhebbers kunnen optre dens van zowel Borselse pop groepen tegemoet zien als uit voeringen van het Borsels Jeugdorkest en het jongeren koor. De doe-activiteiten be staan uit tekenen, schilderen en een computerhobbyclub, tevens worden er een aantal films vertoond. Op sportge bied zal er, naast de diverse demonstraties, een training onder leiding van een bekende voetballer worden gegeven. De popgroep Boom Boom Mancini treedt op als sluitstuk van deze jongeren manifestatie. GOES - Landinrichting - Met ingang van 1 november maakt ir. W. van Meegen, inspecteur Landinrichting in de provincie Zeeland, gebruik van de mo gelijkheid tot vervroegd uit treden. Ter gelegenheid van dit afscheid bij de Landinrich- tingsdienst wordt hem een re ceptie aangeboden op vrijdag 1 november in motel Goes, An thony Fokkerstraat Goes. De bijeenkomst begint om 15.00. Opvolger van ir. is ir. H. Okma. van Meegen HUISARTSEN Aardenburg en Oostburg - Van vrijd. 19 u. tot maandagmorgen 8 u. dokter W.C. Jongsma, Oude Kerkstraat 42, Aarden- burg, tel. 01177-1466. Axel - Van vrijd. 17.00 u. tot maandag morgen 8 u. dokter J. Hoefman, Oranje straat 10, tel. 01155-1555. Spreekuur zat. 10.00-10.30 en 16.00-16.30 u. Biervliet, Hoofdplaat en IJzendijke - Dokter Lievens, Beursstraat 6, IJzendij ke, tel. 01176-1266. Clinge, Koewacht en St. Jansteen - Van vrijd. 18 u. tot maandagmorgen 8 u. dok ter Van Berkel, Kon.Julianastr. 23, Clin ge, tel. 01140-12361. Breskens en Groede - Dokter Laterveer, Dr.Broodmanstr. 2, Breskens, tel. 01172- 1956. Spreekuur zat. en zond. om 11 en 17 uur. Cadzand, Sluis, Retranchement en Zuid- zande - Dokter H. Bom, Cadzand, tel. 01179-1366. Driewegen e.o. - Tot maandagmorgen 8 u. dokter E. Klapwijk, Monsterweg 8, Borssele, tel. 01105-1203. Goes - Van vrijd. 19 u. tot zond. 23 u. dok ter M. Kooiman, Beestenmarkt 1, Goes, tel. 01100-14450. Spreekuur zat. en zond. 10-10.30 en 17-17.30 u. Hontenisse en Kloosterzande - Van vrijd. 18 u. tot maandagmorgen 8 u. dok ter R. Buwalda, Cloosterstr. 72, Klooster zande, tel. 01148-1277. Spreekuur voor spoedgevallen op zaterdag om 11.30-12 u. Heinkenszand e.o. - De praktijk van dokter J. Fortrie en C. Miermans wordt waargenomen door dokter J.A. Fortrie, Clara'spad 31, Heinkenszand, tel. 01106- 3074, (van vrijd. 17.30 u. tot maand. 8.30 u.). Heinkenszand, 's Heer Arendskerke, Nieuwdorp en Wolphaartsdijk - De praktijk van de artsen Harten, van Driel, Aarnoutse en v.d. Vlugt wordt waarge nomen door dokter J. Harten, Clara'spad 12 Heinkenszand, tel. 01106-1234.(bood schappen tussen 9 en 10 u.) Hulst - Van vrijd. 18 u. tot zond. 24 u. dokter W. Gielen, Grote Markt 11, Hulst, tel. 01140-12969. De praktijk van dokter Niesten en dok ter Lips, Gr. Bagijnestr. 16, Hulst, tel. 01140-13373 wordt door eigen artsen ver zorgd. Spreekuur spoedgevallen zat.: 9.30-10 uur en 17.30-18 uur, zond. 12.30-13 uur. Hansweert, Yerseke, Zeeburg 1 en Krui- ningen - Van vrijd. 19 u. tot zond. 22 u. dokter A.J. de Wijs, tel. 01131-1300. Bood schappen zo mogelijk voor 10 uur. Spreekuur spoedgevallen 11-11.15 uur en 17-17.15 uur. Sas van Gent en Westdorpe - Van vrijd. 18 u. tot maandagmorgen 8 u. dokter M. Dierick, Graaf Jansdijk A185, Westdor pe, tel. 01158-1366. Spreekuur zat. om 10.30 uur op Bolwerk Oranje 2. Sluiskil, Philippine en Hoek - Dokter J. Neeteson, Jac. Hobeinstr. 8, Philippine, tel. 01159-769. Spreekuur spoedgevallen zat. en zond. om 11.30 uur. Terneuzen - Van zat. 8 uur tot zond. 8 uur dokter H. Hammer, Oostelijk Bol werk 12 C, tel. 01150-14000. Van zond. 8 uur tot maand. 8 uur dokter P. Nijsten en H. Zuiderbaan, Anna Bijnsstr. 25, tel. 01150- 12324.Spreekuur spoedgevallen zat. en zond. 11.30 en 17 uur. Zaamslag - Dokter C. Verboom, Axelse- straat 2 Zaamslag, tel. 01153-1377. WIJKVERPLEGING Goes, Kloetinge, Kattendijke en Wilhel- minadorp - Tel. 01100-12456. Oost-Zuid-Beveland - Tel. 01130-1545. Zak van Zuid-Beveland - Tel. 01106-1615. Hulst en Hontenisse - Tel. 01140-12191. Sas van Gent, Westdorpe, Sluiskil, Phi lippine en Hoek - Tel. 01157-1843. Terneuzen - Tel. 01150-13360. West Zeeuwsch Vlaanderen - Tel. 01173- 1367. Zaamslag, Axel, Zuiddorpe, Koewacht en Overslag - Tel. 01155-1885. Kruis ver. Kanaalzone Zeeuwsch-Vlaan deren - Dag en nacht bereikbaar voor dringende hulpverlening onder tel. 01150-13360. U kunt naam en telefoon nummer inspreken, zodat de dienst doende wijkverpleegkundige u kan be reiken. DIERENARTSEN Goes, Heinkenszand en Noord-Beveland - Dierenarts M.Karelse, Kinderendijk 118, Goes, tel. 01100-20656. Hulst en Zaamslag - Dierenarts J. de Haas, Axelsestr. 108, Zaamslag, tel. 01153-1366 en R. Versol, Plevierstr. 18, Hengstdijk, tel. 01148-2365./E. de Nijs, Wilhelminalaan 11, Hulst, tel. 01140- 13004. Midden-Zeeuwsch-Vlaanderen, Terneu zen en Axel - Dierenarts M.P. Schaub, W. de Zwijgerlaan 2b, Terneuzen, tel. 01150-95017, zaterdag; Terneuzen, W. de Zwijgerlaan 2b, tel. 01150-95017, spreek uur 13.30-14 u. en Axel Dierenkliniek, tel. 01155-1488. Spreekuur 11-12 u. Zondag volgens afspraak, tel. 01150-95017. Terneuzen e.o. - Praktijk J,P. en P. de Vos, Kliniek voor kleine huisdieren en bijzondere dieren, Van Diemenstr. 83, Terneuzen, tel. 01150-19628. Spreekuur: zat. van 12.30-14 u. Verder na telefoni sche afspraak. Sluis, Aardenburg en Oostburg - Dieren arts J.v.d.Vijver, Sirius 1, Oostburg, tel. 01170-2103 Spreekuur zat. en zond. om 13 uur. Praktijk IJzendijke - Dierenarts H.v.d Vijver, IJzendijke, tel. 01176-1388. Spreekuur zat. om 13 uur en zond. om 12 uur in de dierenkliniek Minnepoortstr. 14, IJzendijke. TANDARTSEN West-Zeeuwsch- manaeren - Tandarts C.A.M. Moons, Mr. Risseeuwstr. 31 Oost burg, tel. 01170-5115. Spreekuur zat. en zond. 12-12.30 uur. Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen - Tandarts D. Thung, Dinkelstr. 10, terneuzen, tel. Snreeki 18-18.30 u. zond. 12-12.30 u. Sluis en Oostburg - Tandarts J. Schau- teet, Grote Maagdenstr. 24, Sluis, tel. 01178-1921. Spreekuur zat en zond. 9-10 u. Tandarts Luc Buysse, Volderstr. 21, Oostburg, tel. 01170-5092. Spreekuur zat. en zond. 10-11 u. Zuid- en Noord-Beveland - Tandarts J. Castelein, Westsingel 1, Goes, tel. 01100- 23984. Spreekuur zat. en zond. 10-11 uur. APOTHEKEN Axel - Apotheek Axel, Oranjestr. 6, tel. 01155-2888. Geop. zat. 10-11 en 16-17 uur. Verder uitsluitend voor spoedgevallen en recepten. Goes - Goese apotheek, Klokstr. 19, tel. 01100-27104. Geop. zat 8.30-17.30 u., zond. 10-11.30 en 16-18 u. Hulst - Apotheek Hulst, Steenstr. 35, tel. 01140-4255. Geop. zat. 11-12 uur en 15-17 uur, zond. 15.30-16.30 uur. Verder uitslui tend voor spoedgevallen. Terneuzen - Apotheek Klaassen, tel. 01150-12090. Geop. zat. van 8.30-17.30 u., zond. 11.30-12.30 u. en 17-18 u. ZIEKENHUIZEN ZEEUWSCH- VLAANDEREN Voor eerste hulp bij ongelukken: eerst dienstdoende huisarts raadplegen Hulst - St. Liduinaziekenhuis tel. 01140- 12651. Oostburg - St. An toni us ziekenhuis, tel. 01170-3355. AMBULANCE EN BRANDWEER Zeeuwsch-Vlaanderen - Tel. 01150-12200. '"ddelburg - Allerwegen ordl tegenwoordig gezocht ,'»r mogelijkheden om be- jwrden zo lang mogelijk in omgeving te laten wo- Nieuw voor Zeeland is in 0Pzicht de bouw van een •operatieve woongemeen- ,"aP van ouderen in het JPK Sint Laurens bij Mid- Iburg. Het gaat om 14 be- om woningen rondom een Ie boerenschuur, waarin "leenschappelijke voorzie- [®8en worden ondergebracht, p keuken, eetkamer, zitka- ..r> bijkeuken, provisie- fnle, wasserette, logeerka- U? en hobby-ruimte. De ste paal gaat op 30 oktober Srond in. Al bij de presentatie van het plan, 't Hof Popkensburg ge doopt, was de belangstelling groot. Een achttal paren en al leenstaanden, ouderen vanaf 55 jaar, heeft zich al van een plaatsje in de woongemeen schap verzekerd. Uitgangs punt voor het dagelijks leven wordt de gemeenschappelijke maaltijd, die door de bewoners zelf wordt klaargemaakt. Ge meenschappelijke taken wor den onderling geregeld, al naar ieders capaciteiten en mogelijkheden. De gemeenschappelijke ruimten zijn eigendom van de bewoners zelf. Daartoe is de Coöperatieve Vereniging Woongemeenschap van Oude ren 't Hof Popkensburg' opge richt. Elke deelnemers of deel- nemerspaar neemt daaraan deel met een kapitaal van 20.000 gulden. Mensen die zo'n groot bedrag niet meteen op tafel kunnen leggen kunnen er een lening voor afsluiten via de Eindhovense Maatschappij van Welstand, een protes tantse organisatie, die het plan ontwikkelde. De overheid heeft het pro ject tot nu toe met belangstel ling gevolgd. Het ministerie van Volkshuisvesting zorgde voor subsidie. Daardoor kan de huurprijs van de bejaar denwoningen beperkt blijven tot 400 gulden per maand. Eén van de toekomstige bewoners is P. Riemens uit Middelburg. Hij doet mee om te voorkomen dat hij ooit - eerder dan no dig - nog eens in een bejaar dentehuis terecht komt. „Wij doen mee omdat we opzien te gen rusthuizen, zoals die nu gerund worden", zegt hij, „In Popkensburg blijven we eigen baas en er is zoveel ruimte dat we niet op eikaars lip hoeven te gaan zitten". Bij de woongemeenschap hoort een terrein van 9 hecta re, voldoende voor een moes tuin en het houden van klein vee. Het is dan ook de bedoe ling dat de ouderen zo lang mogelijk 'eigen arbeid' in brengen, elkaar waar nodig de helpende hand toesteken en samen allerlei karweitjes op knappen. 'In onderlinge ver bondenheid zelfstandigheid bewaren', is het belangrijkste doel van het project. De deel nemers hopen er hun levens kracht en vitaliteit mee op peil te houden. Belangstellenden kunnen zich nu nog melden, want nog niet alle huizen zijn 'bezet'. Ook gehandicapten kunnen meedoen, want in het complex zijn 4 aangepaste woningen opgenomen. De leden van de woongemeenschap geven er graag informatie over. Men kan daarvoor onder meer bel len naar de heren P. Riemens, 01180-14890, en P. van Duijne sr., 01180-15547. Veertien bejaardenwoningen garanderen de privacy, in een oude boerenschuur worden de gemeenschappelijke voorzieningen ondergebracht

de Stem | 1985 | | pagina 15