ENZEN 6 Politie moet leren rellen te voorkomen9 ll Cursus 'Vrouw en gezondheidszorg' in Kloosterzande 'Regionale' betaalt achterstallige BUMA-rechten zelf BEJAARDEN STALLEN HANDWERK UIT DE STEM Flop Powerplay kost Axel dik zeven mille OVEREENKOMST MET TERNEUZEN VRIJDAG 11 OKTOBER 1985 igazine t en heb m Ï2,50. Ir VAN ZEELAND Ouderenkoren treden op in Kloosterzande AXEL - De vier in Spui opererende sociaal culturele instellingen moeten met ingang van het volgend jaar voor subsidie enkel nog maar in Axel zijn. Jeugdbelang houdt herfst- wandeltocht TIJDENS JONGERENDAG WIET KERKHOVEN NAMENS B-SIDE NAC: Plaatselijk nieuws Axel Vogelwaarde Heikant St.-Jansteen Hulst Burgemeester maakt kennis met Hulster bejaardenwerk FEB ISE. hemstede. ?ge/ T22 PAGINA ZEELAND 2 Axel betaalt subsidie aan Spui alleen Van onze correspondent KLOOSTERZANDE - In zaal van Leuven te Kloosterzande wordt dinsdag 15 oktober een zangkorenmiddag gehouden. Dit ter gelegenheid van het vijfjarig bestaan van het ouderenkoor Groenendijk- Kloosterzande. Aan deze zangmiddag wordt deelgenomen door de ouderen- koren van Koewacht, Sint Jansteen, Hulst en natuurlijk het jubilerende koor zelf. Alle koren staan onder leiding van dirigent P. de Pundert uit Sint Jansteen. De zangmiddag be gint om 14 uur. Van een onzer verslaggevers De gemeenten Axel en Terneuzen hebben besloten tot een samenwerkingsverband op sociaal-cultureel terrein. Spui komt daardoor onder de subsidieregelingen van de gemeente Axel te vallen. Als compensatie draagt Terneu zen vierduizend gulden bij in de kosten. Dit is het resultaat van maanden overleg tussen beide gemeenten om te komen tot een zo eerlijk mogelijke ver deelsleutel van de beschikbare subsidies. Tot nu toe moest Spui, dat voor het ene deel bij Terneu zen hoort en voor het andere Van onze correspondent KLOOSTERZANDE - Maan dag 21 oktober gaat een cursus 'Vrouw en Gezondheidszorg' van start in Kloosterzande. De cursus wordt gegeven door het pas opgerichte vrouwenge- zondheidscentrum Zeeuwsch- Vlaanderen en wordt gegeven door Jacqueline van Overveld uit St.-Jansteen en Lisette de Wijn uit Oostburg. Het doel van de cursus is om inzicht te krijgen in hoe de ge zondheidszorg is georgani seerd en wat met name vrou wen daarop voor invloed kun nen uitoefenen, zowel indivi dueel als maatschappelijk. De cursus is bestemd voor die vrouwen, die als gebruikster geïnteresseerd zijn in de ge zondheidszorg en die het be langrijk vinden daarover met andere vrouwen te praten. Natuurlijk kunnen ook vrou wen, die beroepshalve hiermee te maken hebben, er aan mee doen. Aan de orde komen, afhan kelijk van de interesse van de deelneemsters, onderwerpen als medicijngebruik, de rol van de artsen, de gevolgen van de vrouw en rol van de ge zondheid van vrouwen, de vrouw als werkneemster in de gezondheidszorg, de alterna tieven die vrouwen hebben ontwikkeld en de vraag wat heeft gezondheidszorg met po litiek te maken. De cursus duurt twaalf wekelijkse bij eenkomsten en kost dertig gulden. Vooruitlopend wordt maan dag 14 oktober een informatie avond gehouden in de oude kleuteschool te Kloosterzande, Rozenstraat 72. De aanvang is 20.00 uur. Van een onzer verslaggevers AXEL - De Regionale Zeeuwsch-Vlaamse Woning bouwvereniging gaat de sinds juli 1984 verschuldigde auteursrechten op het doorgeven van radio- en televi sieprogramma's niet verhalen op de huurders. Het bedrag, dat inmiddels is Raad de BUMA (de organisa- °Pgelopen tot zo'n 44.000 gul den, wordt betaald uit de re serves. Wel worden met ingang van deze maand de auteursrechten doorberekend aan de bewo ners. Inclusief btw is dat per woning becijferd op 1,20 gul den per maand. Over het betalen van auteursrechten op het doorge ven via de kabel van program ma's wordt al jaren geruzied, uiteindelijk heeft nu de Hoge jyftAO VOOR ZUCNVEST NEDERLAND Kantoren in Terneuzen, Hulst en Goes. Adressen en telefoonnum mers op pagina 2. Openingstijden: 8-30-12.30/13.30-17.00uur. Redactie Terneuzen: Rein van der Helm (editie-chef), Jan Jan- ®eri (plv. chef), Emile Calon, Meertens, Cor de Boer wto), Ton Koomen (sport). Hulst: Frank Deij, Eugène «erstraeten. Middelburg: Henk Postma. Goes: Clé van Katwijk. Advertentie-expl. inspecteur Zeeland: C. Me nu nrivé 01150-95839. tie van de auteursrechtheb benden) gelijk gegeven. Dat betekent dat de woningbouw vereniging dus voor de onge veer 2.800 aangeslotenen op centrale antennes auteurs rechten moet gaan betalen. In het Zeeuwsvlaamse geval dus 1,20 gulden per maand. Door de uitspraak van de Hoge Raad is ook komen vast te staan dat het auteursrecht al tijd van toepassing is geweest. Dat zou betekenen dat er be taald moet worden vanaf het moment dat men is begonnen met het doorgeven van pro gramma's. Zo ver wordt de zaak echter niet doorgevoerd. Als ingangsdatum is 1 juli vo rig jaar geprikt. De huurders die zijn aange sloten op de antenne-inrich ting van de gemeente Axel hebben overigens al vanaf die tijd moeten bijdragen in de auteursrechten. „Axel heeft dat per 1 juli vorig jaar bij ons in rekening gebracht", zegt voorzitter De Waal van de 're gionale', „en wij hebben dat doorberekend aan onze huur ders". Voor de eigen antenne- inrichtingen heeft de woning bouwvereniging nog gepro beerd onder de auteursrechten uit te komen. Maar hoewel volgens De Waal het laatste woord nog niet gezegd is, gaat men nu toch maar over tot be taling. Dit om te voorkomen dat het achterstallig bedrag te Viortcr 7hl i onlnnovi bij Axel, bij allebei de ge meenten om subsidie vragen. Dit leverde dan per instelling twee bedragen op op basis van het aantal inwoners in elke gemeente. In de praktijk kwam het er op neer dat de bijdrage van Terneuzen iets lager was dan die van Axel. Oude regeling In totaal gaat het om een subsidiebedrag van ruim twaalfduizend gulden. In het voorstel van B en W van Axel, dat donderdag 17 oktober in de welzij nscommissie aan de orde komt, krijgen de vier instel ling de volgende subsidies: Be langengroep Spui 5650 gulden, peuterspeelzaal Spui 4214 gul den, christelijk gemengd koor Laudatus Dominus 1210 gul den en het Oranje comité 1700 gulden. Afgezet tegen de oude rege ling moet Axel in 1986 twee duizend gulden meer dan in 1985 op tafel leggen om de in stellingen in Spui draaiende te houden. B en W van Axel ne men genoegen met de vermin derde inbreng van Terneuzen omdat het onderhoud van het speelterrein en de voetbalvel den in Spui volledig voor reke ning van Terneuzen komt ter wijl ook daar 'Axelaars' ge bruik van maken. Voor de instellingen bete kent de nieuwe opzet zowel or ganisatorisch, -er moet maar één keer om subsidie worden gevraagd- als financieel een vooruitgang. „De subsidiere geling in Axel is wat soepeler en ruimer dan die in Terneu zen. Daar hanteren ze scher pere subsidienormen waar- daar de Terneuzense bijdrage in verhouding altijd iets lager uitviel dan de onze. Dat wordt nu anders", aldus een woor- voerder van de gemeente Axel. Tientjes Overigens moeten de ver enigingen geen overdreven voorstelling krijgen van de verhoogde subsidies. „Het gaat maar om luttele bedragen. Een kwestie van tientjes", aldus de Axelse zegsman. De vergadering van de wel zij nscommissie begint donder dag 17 oktober om 19.30 uur. Eveneens aan de orde komt dan het ontwerp jaarpro gramma 1986 voor het sociaal cultureel werk. Daaruit blijkt dat de subsidies voor het vol gend jaar in grote lijnen gelijk blijven. B en W zijn niet van plan te korten op de subsidies. Wel vallen, als het aan het col lege ligt, drie instellingen uit de boot, de stichting 'Tegen haar wil Zeeland', Vrouwen bellen Vrouwen en Vrouwen Gezondheidscentrum. De eer ste twee houden zich bezig met overlappende activiteiten die reeds door andere gesubsi dieerde instellingenen worden verricht. Het werk van het Gezondheidscentrum draagt volgens het college geen emancipatorisch karakter. Van onze correspondent IJZENDIJKE - Wandelsport vereniging Jeugdbelang houdt op zaterdag 19 oktober haar 15e herfstwandeltocht. Deel name staat open voor indivi- duelen en groepen en gelopen kan worden over de afstanden 5,10,15 en 40 kilometer. Gestart wordt vanaf café Hofzicht, waar ook het start bureau is gevestigd. De start tijden zijn: 40 kilometer: tus sen 09.00-10.00 uur, overige af standen van 10.00-14.00 uur. Voor elke deelnemer/neem- ster is er na afloop een leuke herinnering. Voorinschrijving is mogelijk bij A. Claeys- Scherbeijn in de Landbouw- etrao+7 TT7pnHiilrp Van een onzer verslaggevers AXEL - De Axelse jongeren dag in juni dit jaar heeft een fikse finaciële tegenvaller op geleverd voor de gemeente Axel. Door een tegenvallend belangstelling voor het sluit stuk van die dag, het optreden van de Nederlandse popgroep Powerplay, is een tekort van ruim zeven mille ontstaan. Po werplay trok slechts 45 toe schouwers. Begin dit jaar heeft de ge meenteraad een krediet van 3500 gulden beschikbaar ge steld voor extra activiteiten in het jongerenjaar 1985. B en W van Axel vragen nu om een aanvullend krediet van 7288 gulden om het 'vlekje' van Po- werplay weg te werken. De 3500 gulden waren na melijk net voldoende om de andere activiteiten, waarvoor overigens evenmin een grote belangstelling bestond, te dek ken. De gemeentelijke werk groep,(waarin ook enkele ver enigingen vertegenwoordig)d, die de jongerendag organi seerde heeft bij de begroting rekening gehouden met een uitverkocht huis voor Power play. „Dit is wat te hoog ge grepen. Daarbij komt dat het erg slecht weer was", aldus een woorvoerder van de ge meente Axel. Omdat er steeds voeling is geweest tussen de gemeente en de werkgroep willen B en W de werkgroep, onder voorzit terschap van wethouder J. van Schaik, geen verwijten maken en het tekort zonder meer aanvullen. Overigens werd de jonge rendag Axel onder een slecht gesternte geboren. In de aan loop kon de gemeente maar weinig verenigingen warm krijgen om iets in het jonge renjaar op touw te zetten. Na dat door de geringe opkomst bij de eerste bijeenkomsten het er aanvankelijk naar uit zag dat er helemaal niets zou gebeuren in het jongerenjaar heeft een gemeentelijke werk groep de sprong in het diepe gewaagd. Het voorstel een aanvullende krediet te verle nen komt eerst in de welzijns- commissie. Deze vergadert donderdag 17 oktober. Aan vang 19.30 uur. Een vertrouwd beeld in De Lieve, de bijeenkomst van de handwerkclub van het bejaardenwerk. FOTO ERIK 0SSEWAARDE Van onze correspondent HULST - Komende zaterdag en zondag houdt de handwerkclub van het Hul ster Gekoördineerd Bejaardenwerk een tentoonstelling van de spulletjes die het afgelopen jaar allemaal in el kaar zijn geknutseld. Dat gebeurt in het dienstencentrum De Lieve aan de Broodmarkt. Ook gis teren waren leden van de handwerk club daar nog creatief bezig om werk stukken te vervaardigen. Op de ten toonstelling is er voor elk wat wils. Ge breide sjaals, geborduurde tafellakens, spreien, sokken, kussens, geborduurde schilderijtjes en noem maar op. Ook is er schilderwerk te zien. Belangstellenden kunnen de ten toongestelde werkstukken ook kopen. Bovendien draait er een rad van avon tuur, waarbij stukjes huisvlijt te win nen zijn. Een wafelbakkerij ter ver sterking van de inwendige mens com pleteert de zaak. De tentoonstelling is beide dagen geopend van 14 tot 17.30 uur. Dat het idee veel reacties zou losmaken, stond al bi] voor baat vast. Het plan om reltrap- pende voetbalsupporters te veroordelen tot een verblijf van een week op de Neder landse polltle-academie, om daar polltle-agenten op realis tische wijze te trainen In rel- lenbestrijdlng, levert natuurlijk ook bij uitstek gespreksstof op. Het voorgenomen experi ment wordt nu al door velen resoluut van de hand gewe zen. Eén van de uitgesproken tegenstanders van het plan van het Apeldoornse oplei dingsinstituut is Bredanaar Wiet Kerkhoven. Al jaren sup porter van - hoe kan het an ders voor iemand uit Breda- NAC, is Wiet de laatste jaren één van de steunpilaren van de stichting B-slde: een club voor de geel-zwarten die bij de thuiswedstrijden van NAC te vinden zijn in het B-vak, tot voor een aantal jaren beter be kend als de Spionkop. De stichting heeft zich sinds de oprichting, in april 1982, laten kennen als een succesvolle 'buffer' tussen de B-side en de politie. Met veel praten en overleg zijn Wiet en de zijnen er inmiddels In geslaagd om de negatieve dadendrang van de Bredase supporters aan merkelijk In te dammen. Door Hans Knijff Wiet Kerkhoven laat er geen misverstand over bestaan: het spraakmakende plan van de politie-academie vindt hij onverstandig. In rap tempo legt hij uit, dat de bedenkers van het plan een aantal belangrijke vergis singen hebben begaan. Het meest zit het Wiet dwars, dat kennelijk druk nage dacht wordt over 'creatieve straffen' voor voetbal-van- dalen, terwijl het voorko men van de veelbesproken excessen nauwelijks aan dacht lijkt te krijgen. Wiet: „De opzet van het plan is onder meer om de vandalen de zinloosheid van hun gewelddadige optreden te laten inzien. Ik vind het opvallend, dat het contact pas wordt gezocht als het strafbare feit al is gepleegd. De politie-agenten worden getraind in het ingrijpen. Ze zouden beter kunnen leren hoe ze het vandalisme kun nen voorkomen". De woordvoerder van de stichting B-side vindt dat de politie-academie zich ook wel erg éénzijdig opstelt: „De supporters moeten min of meer begrip krijgen voor Hij legt uit: „Een gepaste straf is moeilijk te vinden. Omdat het om jongeren gaat, wil men de straf een opvoedend karakter geven. Verder weet iedereen dat er een cellentekort is. Dat speelt zeker ook een rol". Onnodig Woordvoerder Wiet Kerkhoven van de stichting B- side: „Opvallend dat pas contact met de supporters wordt gezocht als het strafbare feit al is gepleegd". - FOTO HANS CHASOT dat politie-ingrijpen. Waarom wordt er ook niet aan gedacht om bij de politie begrip te kweken voor de si tuatie van de fans? Hoe het bijvoorbeeld is om twee uur te staan zonder ook maar één enkele voorziening. Wat dit laatste betreft is er bij NAC de laatste jaren veel verbeterd, hoor, maar in veel andere stadions is het belabberd". Twijfel Verder twijfelt Wiet Kerkhoven aan het nut van een straf week in Apeldoorn: „Het is bij elke club de klei ne, harde kern van de fans die de rotzooi trapt. Maar die groepjes doen dat niet alleen in het voetbalstadion, maar ook op de kermis, in de disco, noem maar op. Wat heeft het dan voor zin, dat ze zich in oefensessies zo le vensecht mogelijk als voet balvandalen gedragen?". „En waarom komt die po litie-academie met zo'n plan op de proppen zonder vooraf gesproken te hebben met supportersverenigingen als de onze?", wil Wiet ook we ten. Het plan, dat wél posi tief is ontvangen door de rechterlijke macht, het openbaar ministerie en de politie zelf, wil Wiet nu ook weer niet afdoen als 'ab surd'. Hij begrijpt best dat het geopperd is omdat, zoals hij dat noemt, Justitie met de handen in het haar zit". Wiet Kerkhoven houdt vol, dat het beleid er in de eerste plaats op gericht zou moeten zijn om excessen te voorkomen. „Er wordt", zegt hij, „vaak onnodig opgetre den. Het zijn allerlei kleine dingetjes die makkelijk tot rellen kunnen leiden. Én die makkelijk uit de wereld kunnen worden geholpen. Een recent voorbeeld: bij een stadion had men een berg met grint laten liggen, waarmee vóór en na de wed strijd dan ook is gesmeten. Haal dat grint weg en je voorkomt het hele pro bleem". Mede dankzij de inzet van de stichting B-side is de aanpak in Breda volgens Wiet de laatste jaren al een eind in deze richting veran derd. „Heel nuttig is het dat de politie meereist naar de uitwedstrijden. De agenten begrijpen beter waarom supporters soms zo geweld dadig reageren. En de sfeer tussen de politie en de fans is er heel anders door ge worden. Uitjoelen en bespu gen van agenten, wat vroe ger gebeurde - je ziet het niet meer. Agenten worden met 'maatje' aangesproken en ze krijgen een klopje op de schouder", aldus Wiet. Het aantal incidenten is door deze andere aanpak duidelijk afgenomen. Voor een vergelijking met hoe het er in veel andere ste den en bij andere betaald voetbal-clubs aan toe gaat, verwijst Wiet Kerkhoven naar Ajax. „Voorzitter Ton Harmsen noemde de harde kern van 'zijn' supporters een tijdje terug 'varkens koppen'. Nou ja, dommer kan gewoon niet". Thriller - De thriller '1 spreekt met uw moordenaa met in de hoofdrollen Cee Brusse en Marijke Mercken is zaterdag 9 november in 'D Halle' in Axel te zien. Het stu is geschreven door Frederic Knott. De voorstelling begir om 20.00 uur en de toegangs prijs is 15,-/CJP en Pas 6 12,50. Reserveren en bestel len in 'De Halle' of bij een va de Axelse postkantoren. Medezeggenschapsraad - In d ondernemingsraad van basis school De Schakel zijn de vol gende mensen gekozen: C. Va lent en mevrouw C. de Schep per (beiden werden herkozer en Y. van Goethem-Baart. Hengelen - Zeehengelsclub D Knorhanen houdt zondag d laatste hengel wedstrijd va het seizoen van 12.00 tot 15.0 uur tussen het oude en nieuw gemaal in de Westerschelde t Ossenisse. De prijsuitreikin is in café Bogaert. Muziekvereniging - De drum band van de R.K. Muziekver eniging Heikant start binnen kort met een nieuwe opleidin voor drumbandleden. Meisje: jongens, dames en heren kun nen zich aanmelden bij secre taris W. Willaert, Vylainlaan Heikant, telefoon 14731. Playback-show - Ter gelegen heid van de kermis wordt i: Heikant op zondagavond 2 oktober een playback-sho\ gehouden in het gemeen schapscentrum het Heike. Me dewerking aan dit gebeure, wordt gegeven door de regio nale streekzender Radio Cupi do. Deelnemers kunnen zie; aanmelden bij E. Weemae: Julianastraat 22 te Heikan telefoon 13174. Bejaardenschieting - Zaal D Kroon, 41 schutters: hoge vo gel: M. Rottier; eerste zij vogel R. Pieters, beiden St.-Jan steen; tweede zij vogel: Vai Gassne, Nieuw-Namen; groot ste aantal (6): A. d'Hooghs Hellestraat. Spelenmiddag - De kinderei van 6 tot 12 jaar kunnen zater dag terecht in de grote zaa van Den Dullaert om zich een naar hartelust uit te leven. D Buurtvereniging heeft eei spelenmiddag op touw geze die voor de nodige ontspan ning kan zorgen. Behendig heid is troef die middag,'maa het plezierig samenzijn is he doel. Elke deelnemer krijgt n. afloop een kleine verrassin; mee naar huis. Van onze correspondent HULST - Burgemeester mr. F Jacobs is woensdagavond t gast geweest bij het Gekoördi neerd Ouderenwerk in Hulsi In de Lieve maakte hij kenni met het stichtingsbestuur ei de veelheid aan activiteiten. Voorzitter Cam. Hagemai gaf in zijn welkomstwoord eei uiteenzetting over de functie en taken van het ouderen werk. Daarnaast sprak hij zijl bezorgdheid uit over de toe komst, vooral nu er onzeker heid bestaat over de onder brenging van het ouderen werk in de wet op de bejaar denoorden of onder de wel zijnswet. Met klem verzoet hij om de voortschrijdende be zuinigingen zoveel mogelij aan het ouderenwerk te late voorbijgaan. Vervolgens over handigde voorzitter Hagema de burgemeester een naslag werk over het reilen en zeile van het ouderenwerk. Jacobs toonde zich zeer ver heugd met de uitnodiging va het Bejaardenwerk. Hij ston stil bij het feit dat de heden daagse ouderen zijn opge groeid met een zesdaags werkweek. Geen sprake va een vijfdaagse week, las staan van arbeidstijdverkor ting. De burgemeester wees i dat verbond op het mooi dienstencentrum in Huls waar de ouderen hun vrije tij nuttig kunnen doorbrengei Voor zover mogelijk, voegd hij er nog aan toe, zal het ge meentebestuur het ouderen werk blijven steunen. Vervolgens was er ee rondleiding door het diensten centrum, dat voor de geleger heid was volgehangen met fc to's, krantenknipsels, reclame materiaal en voorwerpen, ot de burgervader een idee te ge ven van de activiteiten e voorzieningen. Ook de evoluti van de warme maaltijdvei strekking werd getoonc Vanaf het begin met een st stapelpannetjes tot de ailei nieuwste hard-plastic box nu porseleinen borden, die 14 nc vember in gebruik wordt g€ nomen.

de Stem | 1985 | | pagina 13