Keje Molenaar dwingt plaats in Oranje-selectie af WIET INNEN- ^ALD. IAAT* ELD. N BBEN. NU 06-0400 STEEN zet Hoofdplaat op zijn plaats Cruijff blijft in zijn systeem geloven Ierland achtervolgt mij nu nog steeds' )DELBURCH UW PAST BIJ .0 BEENHAKKER BEVREESD VOOR CONCENTRATIEGEBREK BIJ ORANJE-VERDEDIGERS Vijf fans dood na instorten dak schooltje Van de Korput: 'Gele kaart geen opzet Joop Hiele, de ster in Ajax - Feyenoord: Elftal van Ferdy Hermans presteert bijzonder matig erviceflat De Middelburg Henri Dunantlaan 238 1334 BJ MIDDELBURG, elefoon 01180-26066' Amsterdammers in gulle bui )F.T.BURCH middelburg service?uBüaANDAG 7 OKTOBER 1985 in het wonen in een delijk gebied, van het wonen in ultuurrijke stad, ide van het wonen ii< eid van belangrijke tinnen- en buitenland dienstverlening an een goed hotel, ivacy van de eigen woning r woord voor serviceflat. n over huur of koop: Door Chris van Nijnatten AMSTERDAM - Van alle 21 Nederlandse voetballers, die risteren in actie kwamen voor je 46e Ajax - Feyenoord sinds j92l, maakte Keje Molenaar „jstermiddag de beste indruk 0p bondscoach Leo Beenhak- ker, die samen met zijn chef pin'us Michels vanaf het ere- terras in het Olympisch Sta dion de voetbalklassieker be- Vandaag maakt Beenhak ker de zestien namen bekend van zijn selectie voor de inter land België - Nederland op 16 oktober in Brussel. De bonds- coach, die Molenaar vorig jaar als oefenmeester van Volen- dam onder zijn hoede had, denkt er hard over om de 27- jarige Feyenoorder in zijn keurtroep op te nemen. „Ik kan er niet omheen. Tegen Fortuna heb ik Keje een heel goede wedstrijd zien spelen, tegen Sporting deed hij het op die plaats goed en vandaag te gen Ajax speelt hij op het mid denveld een goede partij. In principe maakt iedere voet baller met een Nederlands paspoort, die ook nog goed speelt, kans op een plaats in Oranje. Molenaar maakt dus een kans, want hij is erg in vorm." De Feyenoorder zelf maakt zich niet druk over het Neder lands elftal, waarin hij nog nooit een wedstrijd speelde. „Oranje houdt me niet bezig, eerlijk niet. Feyenoord is mijn werkgever, het Nederlands elftal interesseert me niet. Ik weet natuurlijk zelf ook wel, dat ik momenteel in vorm ben. Maar dat ligt aan Feyenoord, onze ploeg is mentaal en fy siek beresterk op dit moment." Als Beenhakker vandaag bekend maakt Molenaar voor 'Brussel' te willen selecteren, dan heeft hij voor hem een plaats op het middenveld in gedachten. De KNVB-trainer laat immers Michel van de Korput het liefst als libero spelen. „Ik ben ook reuzeblij dat Michel zaterdag bij FC Köln tegen zijn vierde gele kaart is aangelopen," ver klaarde de coach. „Nu hoeft hij vrijdag niet te spelen in de Bundesliga. Dat komt goed uit, want Oranje gaat vrijdag in trainingskamp." Anderhalve week voor de uiterst belangrijke interland tegen België heeft de hofleve rancier van het Nederlands elftal, Ajax, binnen vijf dagen twee flinke opdoffers geïncas seerd; tegen Porto en tegen Feyenoord. Volgens Beenhak ker hoeft dat geen nadelige in vloed op de wedstrijd in Brus sel te hebben. „Vrijdag weet ik natuurlijk meer, maar ik geloof niet dat het moreel van de Ajacieden definitief gebroken is. Zo'n in terland betekent toch weer iets speciaals. Het spel van vanmiddag baart me meer zorgen dan de mentale ge steldheid van de spelers. Er zijn hier, zowel bij Ajax als Feyenoord, weer veel knullige verdedigingsfouten gemaakt. In Nederland wil men kenne lijk alleen maar aanvallen, maar verdedigen hoort toch echt ook bij het voetbal. Ach terin wordt er hier te ongecon centreerd gespeeld. Dat is do delijk in het internationale voetbal. Ze denken dat er elke wedstrijd vijf kansen wegge geven worden door de tegen stander. Inderdaad, Excelsior doet dat misschien, Feyenoord zal er drie weggeven, maar België geeft geen enkele kans weg. Daarop zal ik moeten gaan hameren." Vanochtend belt Beenhak ker alle clubs, die spelers aan Oranje leveren. „Dan hoor ik- hoe de vlag erbij hangt. Maar verwacht niet te veel wijzigin gen. Het Nederlands elftal is al te vaak een soort weerhuisje geweest, waar in-en-uitgelo- pen is." Aangenomen mag worden dat ook Wim Kieft tot de uitverkorenen hoort. Been hakker: „Een Spaanse vriend van me, die in Italië woont, volgt Kieft voor mij. Ik hoor alleen maar positieve verha len. Volgens mijn informant- moet hij bij Pisa in een matig team erg goed presteren." AMSTERDAM - Voor een coach die de drie belang rijkste van de negen competitieduels verloren heeft en bovendien al in de eerste Europa Cup-ronde sneuvel de, stond Johan Cruijff er gisteren opmerkelijk mon ter bij. „Natuurlijk kun je na een nederlaag niet tevreden zijn, maar ons systeem heeft goed gewerkt. Ik constateer een grote vooruitgang. Van PSV hebben we eind augustus kansloos verloren, tegen FC Porto hebben we slecht ge speeld. Maar tegen Feyenoord hebben we een tiental kansen uitgespeeld. Omdat Feyenoord toch een goed team is, wil dat zeggen dat er sterk gespeeld is, anders krijg je zoveel kansen niet. Voor hetzelfde geld had Ajax zes keer gescoord. Dan had iedereen vol lof over het systeem gesproken. Maar dan had het toch niet beter ge- funktioneerd?" „Alleen het scoren, een on derdeel slechts van het spel, was zeer slecht verzorgd. Maar dat heeft niks te maken met goed spelen. Ik voel mijn postitie niet minder sterk. De bedoeling aan het begin van het seizoen was, dat het spel attractiever werd. Welnu, daarvan is duidelijk sprake. Willen we naar de Europese top, dan zullen we op deze ma nier verder moeten gaan. We hebben veel kansen gehad en weinig weggeven, het is alleen wat ongelukkig gelopen. In de laatste 25 wedstrijden zullen we-niet meer dan zes punten mogen verliezen." Ook Ajax-voorzitter Harm- sen stelde zich onvoorwaarde lijk achter Cruijff op. „Het uitgangspunt was dat we at tractiever zouden spelen. De toeschouwersaantallen bewij zen dat we op de goede weg zijn, we hebben er de laatste jaren niet zoveel gehad. Als wij zo zouden spelen als FC Porto, en toch winnen, dat zat er na drie weken geen hond meer op de tribune." HOGRA (DPA) - Vijf Benga- leese voetbalaanhangers zijn omgekomen, toen het dak van een schooltje, waarop zij ston den te kijken naar een wed strijd, instortte. Ongeveer 65 mensen raak ten gewond. Het dak van de school in Hogra bezweek on der het gewicht van zo'n 500 bezoekers. Van onze sportredactie KEULEN - De vierde gele kaart in de Bundes liga voor Miehei van de Korput komt bondscoach Leo Beenhakker goed uit, maar het 'slachtoffer' zelf denkt daar anders over. „Natuurlijk forceer ik zo'n kaart niet," aldus de voor 1. FC Köln spelende Van de Korput gister avond. „Die kost me geld, want vier gele kaarten betekenen in de Bundes liga een wedstrijd scho ring. Bij FC Köln deel je in zo'n geval niet mee in de premies." Van de Korput kreeg zijn kaart in de uitwed strijd van zijn club tegen Hannover '96. „Ik maakte een sliding-tackle, de scheidsrechter zag er een overtreding in. Kijk, als je voor een wedstrijd al gaat denken; 'een vierde kaart komt nu wel goed uitf, dan ben je slecht be zig, vind ik. Ik had vrij dag liever gespeeld. Bel gië - Nederland is pas volgende week woensdag. Van zo'n trainingskamp kun je gerust een dag missen." AMSTERDAM - De onbetwist beste speler in de top per Ajax - Feyenoord was de Rotterdamse doelman, Joop Hiele. De doelman, die op 25 de cember 27 jaar wordt, bleek niet alleen over sterke refle xen te beschikken en een bijna perfecte uittrap, maar beheer ste bovendien zijn gehele strafschopgebied. Hiele is ove rigens de gehele competitie al sterk op dreef en ook in de be laden Cup-duels tegen Spor ting Lissabon schaarde hij zich onder de uitblinkers. Met België - Nederland in het verschiet en de mindere vorm waarin collega/concur rent Hans van Breukelen zich momenteel bevindt, zou het niet onlogisch zijn als Joop Hiele voor een basisplaats in het Nederlands elftal in aan merking zou komen. De eerste (en laatste) keer dat Hiele het doel van Oranje verdedigde, was op 10 september 1980, toen Oranje in Dublin met 2-1 van Ierland verloor. In het verleden liet de ras- Rotterdammer zich kennen als een flap-uit, met het verstrij ken der jaren blijkt hij een stuk rustiger geworden, het geen zich ook in zijn spelen uit. Hiele: „Ik ga niet meer lopen roepen dat ik in het Neder lands elftal hoor. Zeker niet op dit moment. De persoon Joop Hiele is nu even van secundair belang. Als de heren in Zeist vinden dat Van Breukelen er in hoort, dan leg ik me daarbij neef. Ik ga dan geen rel schop pen. Daarbij is Oranje niet ge baat, want Mexico móet ge haald worden." „In dat geval ga ik kalm op de bank zitten. Maar er wordt net gedaan of Van Breukelen vaste keus in Oranje is. Een idee dat door hemzelf overi gens is gelanceerd. Ik vind dat onzin, de beste hoort er in. Destijds in Ierland heb ik slecht gespeeld. Dat is al lang geleden, maar nog altijd draag ik dat stempeltje met me mee. Hiele in Oranje, dubieus. Die wedstrijd achtervolgt mij nog steeds." „Een tijdje geleden heb ik besloten niet meer mijn kont tegen de krib te gooien, maar alleen maar aan mijn tekort komingen te gaan werken. Ik ben ook rustiger geworden. Vroeger zeiden oudere keepers tegen me: 'Joop, je leert, het beter bekijken als je 'wat ouder en kalmer wordt'. Krijg toch de kolere, dacht ik toen, maar ik weet nu dat ze gelijk hebben gekregen." AMSTERDAM - Hoe lang zal het Ajax van Jo han Cruijff zijn belangrijke wedstrijden nog mogen verliezen, eer de vijfde colonne zich aan de bar van de bestuurskamer in De Meer komt melden. Na de decepties tegen PSV, FC Groningen en FC Porto, leed Ajax gisteren uitgerekend tegen aartsri vaal Feyenoord een thuisnederlaag, die keihard aan kwam: 1-2. Toch was er in het niet uit verkochte Olympisch Stadion meer waardering voor de ver liezer dan voor de winnaar. De vraag is alleen hoe lang leuk spel gewaardeerd blijft als de punten, waarom het allemaal toch draait, uitblijven. Ook gisteren verwierf Ajax zich het ene hoge waarde ringscijfer na het andere, maar al die loftuitingen kon den de ploeg niet over de drempel van het scoren hel pen. De bewierrookte ploeg had tegen Feyenoord niet minder dan elf doelrijpe kan sen geschapen, maar op het moment dat er spijkers met koppen geslagen moesten worden, bleek de man die de hamer hanteerde nergens te vinden. Toen Gerald Vanenburg vier minuten na de hervatting Ajax eindelijk aan de ver diende leiding hielp, verloste die treffer merkwaardig ge noeg niet de thuisclub, maar zijn tegenstander. Feyenoord, dat zich aanvankelijk beperkt had tot het stoïcijns volgen van de sierlijke Amsterdamse bewegingen, voelde zich plotsklaps tot de orde geroe pen. Ajax werd vriendelijk be dankt voor de gulle bui en kreeg vervolgens les in trefze kerheid. Van de drie kansen die Feyenoord zich verschafte, werden er twee in een treffer omgezet. De ontmoeting tussen Neer- lands meest traditierijke clubs kende een aantal hoogtepun ten, maar meer dode momen ten. En een merkwaardig spel- verloop. Ajax kreeg de kansen, Feyenoord maakte de doel punten. Bovendien hadden zij in doelman Hiele en verdedi ger Nielsen twee uitblinkers in de laatste linie, die tot zeer veel in staat bleken. Vooral het verschil in de keeperskwaliteiten van Hiele en Menzo bleek van doorslag gevende betekenis voor de ontknoping en dus het eindre sultaat van de partij. Hiele verhinderde vijf 'zekere' tref fers, Menzo ging bij beide Feyenoord-goals niet vrijuit. Ajax trad in dezelfde for matie aan als waarmee FC Porto vruchteloos bestreden was. Bij Feyenoord bleek Nielsen weer fit en had trainer Fafié de labiele Sörensen uit de basisformatie geschrapt ten faveure van de marathonloper Hoekstra. Simon Tahamata was als extra kracht op het middenveld ingezet. Ajax- coach Johan Cruijff had in de voorbereiding een aantal pit tige noten gekraakt met zijn selectie en in tegenstelling tot het treffen met FC Porto stond zijn keurtroep op scherp, zoals alras bleek. Er waren precies 116 secon den gespeeld, toen Hiele zich al twee keer had onderschei den. Na 33 seconden tikte hij een verdekte kogel van Koe man uit de hoek en 83 tellen later blokkeerde hij een inzet van Van Basten. Na die fan tastische opening nam Ajax wat gas terug, om een kwar tier later op volle toeren terug te komen. Met magistrale combinaties werd de Feyen- oord-defensie uiteengerafeld. Van Basten (2x), Van 't Schip en Vanenburg vonden Hiele op hun weg of richtten naast. Scheidsrechter Van Etteko- Arnold Mühren (links) in duel met 'marathonloper Andre Hoekstra. ven bleek nog niet geheel her steld van zijn vorige week op gelopen spierblessure. De Ede- naar volgde tegen zijn ge woonte in het spel van ver en zag wellicht daardoor niet, dat Nielsen Van Basten bij eén vrije schietkans in de 20ste minuut aan de arm neertrok. Ajax werd zodoende een straf schop onthouden. Toen Vanenburg na een pass van Van 't Schip Ajax kort na de hervatting op winst zette, gaven slechts weinigen nog wat voor de Rotterdamse kansen. Been, die meer oog voor de tegenstanders dan voor de bal gehad had, ruimde met een blessure het veld voor Sörensen, die met een noncha lant gezicht de piste betrad. Merkwaardig genoeg was het niet Feyenoord, maar Ajax dat stil viel. De Rotterdammers, die tot dat tijdstip het avontuur ge meden hadden, staken met ze ven mijls-passen de midden lijn over en aangezien Ajax de defensieve aspecten van het spel pleegt te verwaarlozen, werd Rotterdam prompt ge vaarlijk. Toen Rijkaard bij een corner van Wijnstekers even de kopkracht van Henk Duut vergeten was, stond het warempel weer gelijk, omdat Menzo wel een luchtspron- getje maakte, maar geen hand uitstak naar de bal: 1-1. Ook daarna bleven de beste kansen voor Ajax. Van Basten was Hiele al voorbij, toen Nielsen de bal van de doellijn gleed, dezelfde speler kopte uit vijf meter via de grond over en Hiele hield Vanenburg van de 2-1 af, op een moment dat de Rotterdamse aandacht naar de gewonde Molenaar uitging. Vijf mihuten voor tijd was de sensatie compleet dankzij invaller Sörensen. Hij had halverwege de Ajax-helft de bal van Eriksen gekregen en trof het, dat Menzo te vroeg en in een verkeerd berekende baan op hem af schoot. Met een geschoolde voetbeweging werkte de Deen de bal in het verlaten doel. De laatste kans was voor de Ajacied Koeman, maar die richtte, geheel in de geest van zijn team, voorlangs. AJAX - FEYENOORD 1-2 (0-0) - 50. Va- nenburg 1-0,59. Duut 1-1,85. Sörensen 1- 2. Scheidsrechter: Van Ettekoven. Toe schouwers: 38.500. Gele kaarten: Koeman (Ajax), Been, Troost en Tahamata (Feyenoord). Ajax: Menzo; Silooy, Spelbos, Koeman en Boeve; Van 't Schip, Rijkaard en Mühren; Vanenburg, Van Basten en De Wit (Bosman). Feyenoord: Hiele; Wijnstekers, Duut, Nielsen en Troost; Hoekstra, Molenaar, Tahamata en Been (Sörensen); Ling en Eriksen. Door Tea van Leeuwen VRIJDAG TOT 21.00 UUR. 6-0400 en vraag om debk :antoor. inlevering van hetfornuer Spelmoment uit de topper in de vierder klas H tussen Hoofdplaat en STEEN. Hier één van de schaarse aanvallen van het verliezende Hoofdplaat-team, maar de STEEN-doel- mn redt. - foto de stem/ corj.de boer Toch had ook de wedstrijd anders kunnen lopen, want de eerste kansen waren voor de thuisploeg. Na acht mi nuten was met name Frank Steyaert dichtbij de ope ningstreffer. Zijn kopbal op aangeven van Werner Tem merman gaf STEEN-doel- man Theo de Bodt grote pro blemen. Pas na heel wat grabbelwerk kon hij de bal dan toch te pakken krijgen. De eerste waarschuwing van STEEN-zijde kwam van Jo van Remortel, die een vrije trap buiten het bereik van Theo de Waele op het kruis te pletter zag slaan. Het STEEN-festival begon na zeventien minuten, toen Paul Dobbelaar op links het totale rechter-verdedigings- blok van Hoofdplaat oprolde en diagonaal binnenknalde: 0-1. Zes minuten later werd de marge uitgebouwd. Ri chard Capello leed op het middenveld onnodig balver lies. De bal kwam bij Eric Nagelkerke, die tussen twee Hoofdplatenaren - Ronald Cornells en Adrie Vermue - kans zag de bal tegen de touwen te jagen: 0-2. Het zou tevens de ruststand beteke nen. Toen Jq van Remortel vijf minuten na de pauze met een formidabele steekpass Eric Nagelkerke wegstuur de, Ronald Cornells kapte en Theo de Waele de verkeerde kant "op stuurde, was de Hoofdplaat-kaars volledig uit: 0-3. Ferdy Hermans haalde vervolgens Werner Temmerman en Ronald Cornells naar de kant voor Stanny Soulimans en Mark Wabeke om met wat meer stootkracht in de ploeg toch nog wat terug te doen. Maar ook dit duo kon het tij niet j keren. STEEN kon rustig af- wachten om dan effectief te counteren. Het was eerst Paul Dob belaar, die het feest mocht voortzetten. Dit na 25 minu ten, toen hij bij de middel lijn staand een bal mocht ontvangen. Ongehinderd rukte hij op de naar hem toe komende doelman Theo de Waele om met een lob vanaf zeker veertig meter nummer vier binnen te hangen. Eric Nagelkerke leidde vervol gens nummer vijf in. Op links klopte hij de Hoofd plaat-defensie op snelheid om niet zelfzuchtig de af- 1 werking over te laten aan de goed gevolgde Werner Blan- kaert: 0-5. Het feest werd compleet gemaakt een zestal minuten voor het inrukken, toen Eric Nagelkerke nog maar eens op z'n eentje door alles wat Hoofdplaat was liep om met een beheerste lobbal Theo de Waele voor de zesde keer de trieste gang naar het net te laten maken. Gelukkig voor de thuisclub I floot de vaak veel te tole- J rante arbiter Schouw uit Et- ten-Leur een paar minuten I te vroeg af. Door Fred Ra bout HOOFDPLAAT - Het moet lang geleden zijn dat Hoofd plaat thuis in de competitie een dergelijk pak rammel Iteeg als gisteren tegen STEEN. „Ik weet het me in ieder seval niet te herinneren," stelde secretaris Adrie Voogt na de 0-6 nederlaag. &n uitslag, die zeker niet Geflatteerd genoemd mag "orden, want wat de jon gens van Ferdy Hermans er gisteren van terecht brach ten, was bijzonder matig. STEEN, met Jo van Re- tortel als de grote dirigent ,JP het middenveld, goed ge steund door kilometervreter Werner Blankaert en de j*ee snelle, uiterst behen- spitsen Eric Nagelkerke Paul Dobbelaar, deklas seerde Hoofdplaat op alle ™nten. Een glunderende •a'EEN-trainer Peter van de "Ogaert dan ook na afloop: «Het probleem voor ons was j- afgelopen weken steeds de eerste twintig minuten, ■sndaag zaten we gelijk 8°ed in de wedstrijd en dat K alleen maar goed voor het zelfvertrouwen." Zijn col- 'ega Ferdy Hermans bleef onder dit alles toch uiterst «alm en bo\jgnal realist. «TEEN was gewoon de be tere ploeg. Daarnaast is bij ®e jongens iedere kans een welpunt en na de derde te gentreffer heb ik ons nooit ■neer gezien."

de Stem | 1985 | | pagina 9