Over de VIERSPANRIJDERS EN TANDEMS ZORGEN VOOR SPEKTAKEL fiS^' Middenoorontsteking voorg voor m MAANDAG 7 OKTOBER 1985 DKBWM EXTRA OP MAANDAG1 T48 BREDA - Aan het eind van een ver moeiend dagje wor den er toch nog enkele sprintjes getrokken. Dagje uit Ton Maat Televisie Philip Borrel Erecomité Winkelen Huis opeten Politiek of niet? fesS»-1 PAPIER VOOR UW PEN Verwarring MEDISCHE RUBRIEK PAGINA ZEELAND 1 JUMELAGE-FEEST Philippinse mosselen verbroederen SLUIZENAAR VE. Een dagje uit op landgoed 'De Prinsenhoeve Door Romain van Damme Nodig om de rijvaar digheid van Tjeerd Vel- stra, koning van de vier- spanrijderij, te kunnen bewonderen. De kenners smullen, slingeren bij hindernis vier enkele krachttermen de ruimte in als een patrouillewa gen van de politie maar net genoeg vermogen heeft om het aanstor mend geweld voor te blij ven, en reppen zich ver volgens naar een andere hindernis. Op het landgoed 'De Prin senhoeve', gelegen aan de bos rijke rand van Breda is het uitermate druk. Voor de derde keer houdt de Stichting Vier- spanwedstrijden West-Bra bant een samengestelde men wedstrijd voor vierspannen paarden, pony's en tandems. Dit jaar voor het eerst inter nationaal getint. Een gigantische klus. „We zijn een jaar bezig geweest", zegt een trotse voorzitter Aad Bezemer, „we hebben twee jaar nationaal gedraaid, nu dus internationaal. Aanvan kelijk werd dat in het hippi sche wereldje wat sceptisch bekeken, maar zie, het is ons gelukt". Derhalve veel tevre den gezichten op het landgoed waar Pelleboer absoluut geen kwaad kon doen. In tegenstel ling tot vorig jaar een heerlijk najaarszonnetje, een lekker tempera tuurtje en daarom overvolle terrasjes op het ge zellige hoofdterrein. De tandem van de Nederlander Hoek in actie tijdens de wedstrijden in Breda. - FOTO DE STEM /J0HAN VAN GURP Wanft een dagje vierspan- wedstrijden kijken, is een dagje uit. Ruimte genoeg om de benen eens te strekken. Een van de spectaculairste onder delen is namelijk de mara thon. Ongeveer 26 kilometer lang en aan het eind voorzien van zeven pittige hindernis sen. Daar is het volk dus te vinden. Vooral bij de water- hindernis waar wel eens wat wil gebeuren. „Maar", zegt Ja cob Melisse, samen met Tanje Braspenning het perscentrum bemannend, „ik geloof niet dat het alleen om de sensatie gaat. Hopen dat er een wagen om kiepert. Misschien is dat tien procent van de motivatie om te gaan kijken. Ik weet zeker dat het vooral gaat om de rij kunst. De techniek van het rij den. Man, het is toch ook prachtig om te zien. Met vier paarden en een wagen door hindernissen die een auto ab- solut niet kan nemen. Schitte rend om te zien". Voorzitter Aad Bezemer heeft dan al uit de doeken ge daan hoe deze sport ontstaan is. „Eerst een zijweggetje", leidt hij de les in, „de military is ontstaan uit de koeriers diensten van vroeger. Die moesten langs onherbergzame gebieden boodschappen over brengen. Aanvankelijk was de military een sport voor de mi litairen. Later is dat uitge groeid tot een zeer populaire tak van de paardesport. Nou, vroeger werd vrijwel alles vervoerd met paard en wagen. Langs smalle paadjes, nauwe lijks te nemen natuurlijke hindernissen. Dat is in deze wedstrijd vorm terug te vin den. Een paar decennia terug is men begonnen met deze sport. Eikaars krachten en rij kunst meten. Dat is over de gehele wereld verspreid. Het mekka van deze sport is Hon garije. En ook in Polen wordt goed gereden. Wel wat logisch. In deze landen wordt nog veel met paard en wagen gewerkt. Bovendien krijgen de rijders daar overheidssteun". Een vierspanwedstrijd be staat uit vier onderdelen. Pre sentatie, dressuur, marathon en vaardigheidsproef. Het voert te ver om het gehele reglement te behandelen, maar neemt u rustig aan dat de deelnemers niet zomaar een eindje wegrijden. Dat kan ook niet omdat iedere deelnemer naast zich een bokrechter weet. Die man mag dus mee rijden. Voor de man of vrouw in kwestie wel prettig, iets meer dan 26 kilometer achter het vierspan aanrennen, is nou eenmaal niet vol te houden. Die bokrechter moet heel veel in de gaten houden. En abso luut niet reageren op pogingen tot omkoperij. Dat schijnt wel eens te gebeuren. „Maar", zegt bokrechter Aberson, „dat valt allemaal mee. Al moetje bij de ervaren rijders opletten. Die hebben enkele foefjes achter de hand. Vroeger moesten de wagens bijvoorbeeld een be paald gewicht hebben. Als dat gewicht niet gehaald werd, werd er lood in de wagen ge stopt. Onderweg moest je dan wel opletten dat het lood niet weggegooid werd". Op de vierspancombinaties zijn nog twee andere personen te vinden, de grooms. Afgeleid van het Engelse groom, bor stelen. De verzorgers dus, de helpers. Zeer belangrijke mensen in de marathon. Zij helpen de koetsier bij het zoe ken naar het juiste parkoers, repareren onder het rijden ka potte onderdelen en fungeren bij het nemen van een hinder nis als een bakkenist bij een zijspan. Die grooms kunnen vaak heel leuke verhalen ver tellen. Zoals Henk Dielemans, groom van de Westbrabantse vierspanrijder Ton Maat. „Het gebeurde in Aken. Daar reden we met een paard dat nog geen wedstrijd gereden had. We wisten dus niet wat hij bij wa ter zou doen. Nou was er een doorgang. Een beek". „En", vult Ton Maat lachend aan, „daar stond veel publiek. Ik zeg tegen mijn grooms. Eraf en leiden. De beek in. Maar je ziet, Henk heeft maar korte beentjes. En die beek was diep. Nou, het publiek bleef lachen. Daar is destijds heel wat over geschreven". Ton Maat, woonachtig in Ulvenhout en een van de gangmakers voor deze jaar lijkse wedstrijd, heeft er net de marathon opzitten. Zijn specialiteit. Een fanatiek vier spanrijder die af en toe wel eens jaloerse blikken werpt op de wat rijkere deelnemers. Want vierspanrijden is niet goedkoop. Voorzitter Bezemer heeft dat al laten weten. „Een vierspanner heeft zes paarden nodig. Een tandem vier paar den". Pardon. Je zou toch zeg gen, een vierspan wordt gere den met vier paarden, een tan dem (niet naast elkaar, maar achter elkaar) met twee paar den. „Natuurlijk, maar je hebt reservepaarden nodig. En ver schillende wagens, tuig, en de reizen. Tegenwoordig worden goede rijders gesponsord. De een zorgt voor vervoer, de an der voor het tuig enzovoorts". Het is trouwens toch opval lend dat er op het "hoofdterrein heel wat stands van sponsors te vinden zijn. Daihatsu stelt terreinwagens beschikbaar, Dunhill probeert het volk er van te overtuigen dat een si garetje echt geen kwaad kan en de andere sponsors zorgen voor een natje en droogje. „Kijk", zegt voorzitter Beze mer, „zonder sponsors kunnen we niet draaien. We hebben een budget van 150.000 gulden. Voor de sponsors is dit aan trekkelijk. In een ontspannen sfeer kunnen ze zakenrelaties uitnodigen". Ton Maat kan zich in die woorden helemaal vinden. Als employee van de PTT is hij genoodzaakt links en rechts wat sponsors aan zich te bin den. „Het zou nog beter gaan", weet hij zeker, „als de televisie belangstelling toonde. Aan trekkelijk voor de sponsors. Vorig jaar zou de Tros opna men komen maken. Niemand gezien. Dit jaar heeft Veronica er wel wat aan gedaan. Prima. Overigens, het is echt niet zo dat de rijkste ook altijd wint. Je moet ook kunnen rijden". De Pool Konieczny neemt de waterhindernis. FOTO DE STEM/JOHAN VAN GURP. Prins Philip dient als ijzer- sterk voorbeeld. „Toch niet zo arm", meent Ton Maat, „en met Elizabeth naast hem ver zekerd van een goede sponsor. Maar Philip heeft nog nooit een wedstrijd gewonnen". Tjeerd Velstra wel. De ex- wereldkampioen is de grote man in het vierspanwereldje. „Een vakman", verzekert Ton Spektakel Maat zijn gehoor, „nee, het is voor mij niet frustrerend dat hij vrijwel altijd wint. Hij heeft er voor gezorgd dat deze sport in de belangstelling ge komen is. Een prima rijder. Maar ja, hij heeft veel facili teiten als directeur van het Nederlands Hippisch Centrum in Deurne. Een overheidsbe drijf. Hij is een vriend van me". Tijd om weer eens aan te kloppen bij perschef Jacob. Nieuwsgierig naar het aantal toeschouwers. „Ongeveer 10.000", klinkt het achteloos, „ik had er meer verwacht Man, voor 17.50 gulden een hele' dag uit. Waar kun je dat. Lekker wandelen in de na tuur. In een bos dat zijn herfsttooi aanneemt. Lekker weer, en dan ook nog topsport. Waar zie je dat?" Het moge duidelijk zijn. Jacob is voor zijn taak berekend. Desalniet temin: „Ik ben al vaak bij wedstrijden in Brabant ge weest. En weet je wat het is. De Brabander gaat op zater dag niet van huis. De zaterdag is heiliger dan de zondag. Man, hier hadden toch 15.000 men sen moeten lopen. Minimaal". Het parkoers op. Uiteraard richting waterhindernis waar de sensatiezoekers nauwelijks aan hun trekken komen. Slechts een tandem, voor het eerst in Nederland verreden, gaat in de fout. Het is inder daad een schittrerend gezicht, voor alle duidelijkheid, niet de foute combinatie. De concen tratie bij de bemanning, de be hendigheid waarmee de paar den door nauwe doorgangen geloodst worden. En dat alles met een zo groot mogelijke snelheid. Opluchting als het gelukt is. En op het eind van de wedstrijd de spanning. De strijd tussen IJsbrand Cha- dron en Tjeerd Velstra. Twee Het slot van een fraaie wed strijd die slechts een incident kent. Een vervelend incident. Enkele jongens meenden di verse pijlen die het parkoers markeerden, te moeten ver wijderen. Met als gevolg dat diverse rijders het spoor finaal bijster raken. De Westduitser Freund geeft zelfs de pijp aan maarten, verdwaald in het Mastbos. Werk aan de winkel voor de jury die echter alleen maar kon constateren dat in het reglement staat dat iedere deelnemer het parkoers moet kennen en de pijlen slechts een hulpmiddel zijn. Freund kan er uiteindelijk vrede mee heb ben. De marathon zit erop. De genodigden reppen zich naar het borreluurtje. Vrolijk kou tend, elkaar (terecht) fêterend met het succes, terwijl de toe schouwers naar een veld gaan om daar een demonstratie wedstrijd polo te volgen. totaal verschillende rijders. Chardon, de jongeling met lef. Velstra de routinier die alles berekent. Vrijwel feilloos zijn vier paarden in de hand houdt. Het publiek voelt de spanning uitstekend aan. Snelt van de ene naar de andere hindernis, klapt de handen stuk en moe digt aan. Velstra haalt het op het nippertje. Op weg naar huis, nog eens doorbladerend in het pro grammaboekje valt het op dat het ere-comité van de stich ting nogal wat illustere namen telt. Dries van Agt uiteraard, Gerrit Brox staatssecretaris van Volkshuisvesting en zijn collega Van Eekelen van Bui tenlandse Zaken om er maar een paar te noemen. Maar al les wordt duidelijk als verteld wordt dat Annie Brokx, de vrouw van de staatssecretaris, de portefeuille sponsoring en publiciteit in handen heeft. Zo te zien aan de enorme res ponse geen slechte keus. E nieuwe Egypti- ^Psche eigenaars van E het beroemde renhuis Harrods doen alle moeite om de ooit ko- E ninklijke winkel nog aantrekkelijker, prachtiger en E winstgevender te E maken. Maar vooral oudere pro- minente Britten vin- E den deze gang van E ken niet zo leuk. Dertig jaar geleden was "hun" Har- rods nog een warenhuis van conservatieve Britse standing, E waarin de hoge en kleine adel E zich thuisvoelde naast andere welgestelde heden. Iedere verko- per boog voor deze lords en la- dy's als een knipmes. Bij Har- E rods waren toen hoofdzakelijk mannen en vrouwen van mid- delbare leeftijd in dienst, die praktisch al hun vaste klanten E herkenden. Edellieden en ande- re rijkaards hadden er een lo- pende rekening; zij waren haast E allemaal vreselijk slechte beta- E Iers. En omdat Harrods destijds was gesticht door een kruide- niertje met die familienaam E (maar dan zonder de s), had het ook een enorme afdeling kruide- naarswaren. In de goede, oude tijd werd je daar geholpen door E pezige grijze mannetjes, die de mouwen van hun donkere col- bertjas schoon hielden door middel van overtrekjes in zwart E laken. Deze reikten tot onder E hun ellebogen en werden met elastiek op de plaats gehouden. E In die enorme kruideniershal was het zalig winkelen. Het rook er lekker naar vers gebrande koffie en zelfs wanneer je alleen E maar een potje jam wilde kopen, dan werd je nog met grote hoffe- lijkheid en de nodige eerbied ge- E holpen. Vandaag de dag is dat in Har- rods voltooid verleden tijd. De E kruideniershal werd trouwens jaren geleden al volledig gereor- ganiseerd. De oude mannetjes E en wijfjes zijn verdwenen; zij E werden vervangen door een mo- dem self-servicesysteem. Met- een was alle charme er af. E Net voor de tijd van de Egyp- tische overname, verhuisde de roemrijke afdeling kruideniers- E waren naar de kelder. De keuze van levensmiddelen is er niet kleiner om geworden, maar dag- E licht krijg je daar niet. Edellie- den zie je er trouwens evenmin. Want welke persoon van adellij- ke afkomst zou diep onder de grond een karretje vol kruide- E nierswarén willen voortduwen E en wanneer hij zijn boodschap- penlijstje heeft afgewerkt aan de E kassa in de rij gaan staan om te E kunnen betalem? Dat is een mo- derne evolutie die de lords en de lady's niet ligt. En daarom ook E is Harrods zulke klanten kwijt. Voor levensmiddelen gaan zij nog alleen naar Fortnum Ma- son, kruidenier van de Britse ko- E ningin, op Piccadilly. Dit waren- huis is veel kleiner dan Harrods, maar lieve mensen, wat een stijl! E Zelfs de vorst van Noorwegen doet daar ieder jaar zijn kerstin- kopen. Beneden, in de afdeling E kruidenierswaren, worden de klanten bediend door nette he- ren in deftige zwarte süpjassen en gestreepte grijze pantalons. E Zij zijn zo minzaam en beleefd, dat gewone stervelingen zoals u en ik zich al de koning te rijk E voelen wanneer ze zich in Fort- E num's maar een potje mosterd E (een van 26 verschillende soor- E ten) hebben aangeschaft. John Fortnum was livrei- knecht op Buckingham Palace E toen hij op 8 september 1707 E met zijn vriend, kruidenier Hugh Mason, een kleine zaak opende op Londens Piccadilly. S Fortnums goede connecties bij E de adelstand en het personeel van het koninklijke paleis den al gauw tot gevolg, dat kruidenierswinkeltje een g( mijn werd. De ex-lakei en vriend de winkelier werkten, het apezuur. Hun zaak gr« en bloeide. Vandaag de dag zij een bijzonder fraai pand, voorgevel ervan is versierd een vrolijk bellende klok. D; uit komen op het uur te| twee poppen tevoorschijn, Fortnum en Mason verbeelj Maar er zitten al een hele geen afstammelingen van heren meer in de raad van stuur. Fortnum's is sinds n 30 jaar eigendom van de Cj dese miljonair-koekjesbaB Garfield Weston, die in Brittanni ook een serie bakke en, lunchrooms en Fine Fare- permarkten op zijn naam staan. "Iedereen kan eigenaar van een winkel, maar er is® één kruidenier van de kon gin," zei Weston toen hij F( num Mason kocjt. Vani de dag wordt het Weston-ii rium bestuurd door zijn 58-j; ge zoon, die dezelfde voorat draagt en daarom achter rug door iedereen "Young ry" (de Jonge Garfield) w genoemd. Hoewel meer dar. procent van de jaarlijkse 9 joen pond opbrengst van dil faamde warenhuis afkomstii van andere afdelingen, verspt over drie etages, beschot Weston deze allemaal als oni geschikt aan Fortnum's F« Hall, de gelijkvloerse afdtl kruidenierswaren. Drie leden werd die trouwens voa miljoen pond kompleet s nieuwd. In Engeland genieten voo de voedsel- en kerstpakket van Fortnum's een gevestig faam. Brigitte Hardy, die pakkettenafdeling bestuurt ei het zomerseizoen gemidi duizend propvolle picknickm den (er zitten zelfs flessen chai pagne in) levert aan welgestel liefhebbers van grote wedreni voor paarden, zoals deze Ascoten roeiwedstrijden. ze die van Henley, telt ook popsterren en andere beroem, heden onder haar vaste klamei Soms veroorzaakt het feit, d de stijfdeftige verkopers tl Fortnum's beroemde Food Hi in jacquet rondlopen wel blemen. Want de "high sociel van Londen trouwt meestal "morning dress". Dit wil a gen, dat alle mannelijke ga digden dan ook een flapperen pandjesjas en een grijze streepte pantalon aantrekb Wanneer aldus uitgedoste ht voor de bruiloft nog even Fortnum's binnenlopen om bloemetje of zoiets te kop stichten zij daar vaak emsa, verwarring. Kortgeleden wa een oude lord, die in dergelij omstandigheden verkeerl door een niets vermoeden: klant om een potje aardbeic jam gevraagd. "Het spijt mij geweldig, lord," aldus bood de echte koper hem zijn excuses "maar u ziet er veel te geerd uit!" 7IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII! IN De Stem van 17-9-'85 las ik, dat staatssecretaris G. Brokx geen garantie kon ge ven tegen 'het opeten eigen huis' aan C. Mentzel van de belangenvereniging Behoud Eigen Huis. Geen garantie, alsof je praat over het kopen van een fiets. Bij alle partij en waar dit onderwerp wordt aangekaart, krijg je te horen: wij hebben toch gezorgd dat er een bedrag van 75.000,- vrij is gelaten. Dat voor het overige gedeel te voor de tweede keer een hypotheek moet worden af gesloten, daar denkt men niet aan, en dat vele mensen hier geestelijk aan ten onder gaan, telt schijnbaar niet mee. Het is niet te verteren beste heren in Den Haag. Stenen zijn en blijven hard, dat ondervinden vele men sen die hun huis moeten opeten. De regering propa- gandeert eigen woningbezit. Neem het bezit van deze mensen dan later niet af. Ik hoop dat Crist Mentzel met zijn belangenorganisatie blijft knokken voor het be houd eigen huis. Bergen op Zoom P.A. Nefs KERK en politiek is al sinds mensenheugenis een dilem ma. Wat moet de gewone man nu denken van het vol gende? Van oudsher is de KVP (lees thans CDA) de partij waarin het katholieke en christelijke volksdeel ge worteld is. Bisschop Ernst is een van de leiders van dit katholieke volksdeel. En nu komt het onbegrijpelijke. De maat van bisschop Ernst in het IKV", kruisraketten- Mient-Jan, hartstochtelijk voorvechter van het volks petitionnement, is bezig waar mogelijk het CDA af te breken. Bij de laatste ver kiezingen gaf deze figuur een stemadvies om op de PvdA te stemmen. En bij de verkiezingen van volgend jaar zal hij dit ongetwijfeld weer doen. En wat doet onze eigen bisschop? Hij staat sa men met kruisraketten- Mient-Jan met verve het volkspetitionnement te ver kopen. Waar zijn we nu eigenlijk mee bezig? Een warm pleidooi voor het volkspetitionnement in het parochieblad van de St. Franciscusparochie in Bre- da-Noord wordt door de re dactie niet als politiek ge kwalificeerd. Wèl een tegen- woord om de mensen te waarschuwen tegen die volksverlakkerij, want dat wordt om zijn politieke strekking niet geplaatst. Zijn we nu met het volkspe titionnement met politiek bezig of niet? Het zal wel aan mij liggen, dat ik het niet meer begrijp. Breda P. Hessels WAT in de laatste 25 jaar door de Babylonische spraakverwarring, die Vati- canum II en ook het lande lijk pastoraal concilie van Noordwij kerhout hebben veroorzaakt, is afgebroken en scheef gegroeid in onze Nederlandse kerkprovincie, valt helaas in één generatie niet te herstellen. Het lijkt wel of de duivel de formule ringen heeft gedicteerd, waardoor deze op allerlei manieren konden worden uitgelegd. Ten onrechte is er aan de leek een veel te grote taak toegedacht waardoor hier en daar zelfs wordt aangenomen dat er geen priesters meer nodig zijn, omdat ook de leken een 'priesterlijke' taak hebben. Zo doorkruisen vele menin gen en standpunten elkaar, juist op de cruciale punten en zal er bij miskenning van het gezag van paus en bis schoppen een steeds grotere verwarring ontstaan, waar door vele goedgelovigen reeds de dupe van zijn ge worden. Vandaar: 'Waakt en bidt opdat wij niet in ver warring worden gebracht!'. Oosterhout H. Hoegen JE ZOU zeggen dat dokters het meeste weten van ziek ten die het vaakst voorko men. Dat is niet het geval. Voorbeelden genoeg en een van de mooiste voorbeelden is de behandeling van mid denoorontsteking. Heel veel kinderen, de meerderheid zelfs, krijgt ooit in zijn prille leven last van een acute middenoorontsteking. Maar de dokters van Nederland zijn het er pas enkele jaren over eens hoe je die infectie het best kunt behandelen. Internationaal woedt de dis cussie nog steeds door. En gelse dokters bijvoorbeeld zijn het lang niet met hun Nederlandse collega's eens. Een acute middenooront- steking wordt meestal voor afgegaan door een ontste king van de neus-keelholte, de bovenste luchtwegen dus. Daarom komt het bijna uit sluitend bij kinderen voor (want die zijn bijna vaker wel dan niet verkouden); vooral in de winter (want dan komt verkoudheid het meeste voor). Vanuit de neus-keelholte loopt een buisje naar het oor, de be roemde buis van Eustachius, dat voor de ontluchting van het middenoor zorgt (daar om laat een heftige niesbui soms de oren klikken van wege een plotselinge over druk in het middenoor). Goed. Raakt die buis wat verstopt dan wordt het oor niet langer ontlucht. Boven dien kunnen bacteriën en virussen sluip door, kruip door via die buis het oor inklimmen, dit alles met een acute middenoorontsteking tot gevolg. De ontsteking begint plot seling op te spelen. De koorts kan wel tot 41 graden oplo pen en in het oor vlijmt met elke harteklop een stekende pijn. Terwijl het patiëntje zich hondsberoerd voelt, hoopt ontstekingsrommel zich in het binnenoor op, waardoor het trommelvlies vaak naar buiten gaat bol len. Het trommelvlies 'bom beert' dan, zo heet dat in doktersjargon, en dat is door een orentoeter duidelijk te zien. Meestal, bijna altijd zelfs, gaat de ellende binnen hooguit vier dagen vanzelf over. Vaak barst het trom melvlies vanzelf, de etter vloeit naar buiten (het oor 'loopt' dan), waarna koorts en pijn ras wegebben. Na dagen tot een week of twee sluit ook het kapotte trom melvlies spontaan. Einde malheur. "Ija, waarom dan nog be handelen, als het toch van zelf overgaat? In een enkel geval kan acute middenoor ontsteking verkeerd uitpak- ken, dat is de reden. De meest ernstige complicatie is als bacteriën zich via de ge heime sluipwegen en spe lonken van de schedelbasis een weg banen naar de her senen. Iets minder ernstig, maar toch ernstig, is de ont steking van het rotsbeen (te voelen als die bult achter de oorschelp). Gelukkig komen deze ernstige complicaties stukken minder voor dan vroeger. Tegenwoordig is de belangrijkste complicatie blijvend gehoorverlies. Ook niet mis. Kinderen zijn vol op bezig hun taalvaardig heid te ontwikkelen. Een de fect gehoor kan hun intel lectuele ontwikkeling rem men. Tot laten we zeggen 1982 behandelde iedere huisarts zo'n ontsteking eigenwijs op eigen wijze. Het arsenaal: Aspirientjes tegen pijn en koorts, neusdruppels om de verstopte buis van Eusta chius weer open te krijgen, antibiotica (zoals penicilli ne) om de bacteriën er onder te krijgen, het doorprikken van het trommelvlies zodat de opgehoopte ontstekings rommel kan afvloeien. Vooral dat doorprikken van het trommelvlies was en is in Nederland erg in zwang, meer dan in de omringende landen, omdat daarmee de pijn acuut stopt. Welnu. De ene dokter deed zus, de an der zo, maar niemand wist wat nu de beste behandeling was. KNO-arts Van Buchem,' huisarts Dunk en statisticus Van 't Hof zochten dat eens uit. 171 Kinderen met acute middenoorontsteking uit 10 Tilburgse huisartsenprak tijken werden op verschil lende wijze behandeld. Bij een groep werd alleen de oortjes doorgeprikt, een tweede groep kreeg alleen antibiotica, een derde groep kreeg beide, en een vierde groep kreeg net als de rest wel neusdruppels en pijn stillers, maar werd verder met rust gelaten. Wat bleek? Het maakte allemaal niets ■uit. Het overgrote deel van de kinderen herstelde bin nen drie dagen, hoe ze ver der ook behandeld werden. Het enige voordeel van oortjes doorprikken was dat de pijn enkele uren eerder ophield. Ook de kans op blij vende doofheid was voor al le groepen gelijk en boven dien klein. Het trio schreef er een klassiek artikel over in het Nederlandse Tijd schrift voor Geneeskunde, en sindsdien zitten de huis artsen van Nederland min of meer op een lijn. Antibiotica en oortjes doorprikken wor den nu achter de hand ge houden als ultimum reme- dium, als laatste middel om een uit de hand gelopen ont steking te bestrijden. In 1981 in het Engelse medi sche topblad de 'Lancet', en dit jaar in het niet minder prestigieuze vakblad de 'British Medical Journal', waarin de resultaten van eerder onderzoek nog eens een keer werden bevestigd Hoe reageerden de Engelse collega's? Dat oortjes door prikken niet echt helpt, daar keken ze niet van op. Engel se artsen hebben de voor liefde van hun Hollandse collega's voor deze methode altijd wat excentriek gevon den. Met het afzien van anti biotica ligt het anders, h maar, zegt een brieven schrijver in het BMJ, alles goed en wel, op deze manier worden die paar kinderen die het echt nodig hebben wel vier dagen te laat be' handeld. Maakt niets uit, zegt het Nederlandse trio per kerende post, ook na yier dagen ben je nog dik op tijd. Of Engelse artsen daar van onder de indruk zii" valt te bezien, want een me dische mode laat zich nie- zomaar veranderen. 0° niet in Nederland. Waarom gebruiken jullie neusdrup pels?, vraagt een andere brievenschrijver. Iedereen weet toch dat dat niet helpt- yggs&* t9^^576-877850-653950 RUTT Vort onze correspondent BAILLEUL - Zo'n 500 inwo ners van de gemeente Sas van Gent, het Noordfranse Bail- leul en het Duitse Werne wa ren zaterdag bijeen in de feestzaal van Bailleul voor een uitstekend geslaagd verbroe deringsfeest. Centraal stonden uit Philippine meegenomen mosselen, die samen met Franse frites en onder het ge not van een fris Duits biertje, de hongerige magen moesten vullen. De organisatie van dit ver broederingsfestijn was in handen van het comité uit Belle en het initiatief hiertoe werd genomen tijdens de jaar lijkse verbroederingsbijeen komst van Sas en Belle. Ingrid de Beleir van het Sasse Jume- lage-comité: „dit voor de eer ste keer gehouden verbroede ringsfeest is fantastisch verlo pen. De mensen amuseerden zich bijzonder goed, en ik ge loof dat dit mosselfeest voor Philippine zeker een goede promotie is". Ingrid hoopte dan ook dat dit feest mag uit vloeien tot zelf aan te gane contacten tussen burgers van betrokken plaatsen, „want", merkte ze op, „daar gaat het bij de verbroedering toch om". Wellicht komen de Fransen voor het volgende verbroede ringsfeest richting Sas van Gent. „Misschien is zelfs mo gelijk ze uit te nodigen voor de Mosselfeesten in Philippine in augustus volgend jaar. Wel licht kunnen we de deelname dan uitbreiden tot het Engelse Harwick, zusterstad van Belle. Voorwaarde is dan echter wel dat die whisky meenemen". ;-s- -■ £>e auto belandde uiteindelij Van onze correspondent OOSTBURG - p.F. uit Sluis heeft zaterdagavond een 'hnke schuiver gemaakt met auto. De man, die vermoe delijk onder invloed verkeer de, raakte de macht over het

de Stem | 1985 | | pagina 4