Ontwikkelingslanden krijgen veto recht over nieuwe GATT-handelsronde TOON KORTOOMS ~E LEO is het ware verhaal Electronische verkoper rukt op in VS shult: Een aandachtig roker waardeert hem als geen ander. Duitse investeerders blijven in Zuid-Afrika Debat in Turkije over doodstraf De nieuwe roman van ligt nu bij de boekhandel van een wel zeer 'aparte' Brabantse jongen die een miljoenenbedrijf opbouwde KLEREN EN BRILLEN PASSEN PER COMPUTER GROTE ROL IN ECONOMIE Situatie ongewijzigd uitgeverij j.h. gottmer - haarlem VRIJDAG 4 OKTOBI VRIJDAG 4 OKTOBER 1985 ACHTERGROND Siemens Politie Vervolg van pagina 1 Onderhandelingen over de wereldhandel in Genève. FOTO AP DE LIDSTATEN van de Algemene Overeen komst inzake Tarieven en Handel (GATT) zijn het weliswaar eens ge worden over voorberei dende besprekingen voor een nieuwe ronde van wereldhandelsover- leg, maar een formele beslissing hierover zal pas worden genomen op de jaarvergadering van de GATT volgende maand, zo blijkt uit de gemeenschappelij ke slotverklaring die giste ren in Genève is uitge geven. Intussen zal een commissie van de GATT, beginnen met besprekingen over de onder werpen die tijdens een nieuw handelsoverleg aan de orde moeten komen. Tijdens de jaarvergadering, die waar schijnlijk op 25 november be gint, moet de commissie over de voortgang van de bespre kingen rapporteren, zo is overeengekomen. Omdat in de slotverklaring bovendien het hete hangijzer van de dienstensector vrij vaag is gelaten, konden ook landen als India, Brazilië, Joegoslavië, Argentinië en Egypte de slotverklaring on dertekenen. Deze landen, de zogenoemde bende van vijf, zijn gekant tegen een nieuwe handelsronde, als daarbij ook over de dienstensector ge sproken zal worden. Dat de slotverklaring desondanks unaniem is aangenomen is in feite te verklaren uit de mo gelijkheid voor de ontwikke lingslanden om volgende maand alsnog een veto over het handelsoverleg uit te spreken. Afgevaardigden van de Verenigde Staten zeiden blij te zijn met het bereikte ak koord. Anderen noemden de overeenstemming een poli tieke overwinning voor de VS, vooral wat betreft he binnenlands beleid van pre sident Reagan, die kort gele den een groot aantal han delsmaatregelen aankondig de om de protectionistische gevoelens van het Congres in te dammen. Zij waarschuwden echter dat de ontwikkelingslanden mogelijk een hoge prijs zul len vragen voor verdere deel neming aan de onderhande lingen. De Amerikanen ho pen dat de handelsronde al begin volgend jaar van start kan gaan. Voorgaande han delsbesprekingen in het ka der van de GATT duurden tussen de twee en de vijfjaar. GORBATSJ OV heeft in Parij ook opening van zaken gege ven over wat het Kremlin nieuwe voorstellen in Genèvi op tafel heeft gelegd. De Rus sen willen inderdaad een we derzijdse halvering van he aantal strategische kernwa pens en een algeheel weder zijds verbod op offensievi ruimtewapens. De Russische leider zei he ook mogelijk te vinden over d middellange afstandsrakettei in Europa met de VS tot eei akkoord te komen, dat losge koppeld is van de kwestie vai ruimte- en strategische wa pens. Moskou is verder bereid di recte besprekingen te houdei met Frankrijk en Groot-Brit tannië over hun nucleair po tentieel. De Amerikaanse pre sident Reagan liet gisteren a weten daar geen bezwaar te gen te hebben. In Londer wordt het aanbod diepgaanc bestudeerd, luidde de formeh reactie, maar volgens rege ringskringen is een onafhan kelijke opstelling van That cher niet waarschijnlijk. De Amerikaanse minister Weinberger (Defensie) maakte gisteren een nieuw succes ir het Star Wars-onderzoek be kend. Vanaf de aarde was mei een laserstraal een raket op gespoord en gevolgd. »EN HAAG (ANP) - De am bassadeur in algemene dienst- van het ministerie van Bui tenlandse Zaken, H. Wij naendts, en het hoofd van he bureau Zuidelijk Afrika vai de directie Afrika en Middep Oosten, R. van de Geer, ver trekken naar Pretoria voor overleg over de kwestie-D« Jonge. Als gevolg van nader over leg met de Zuidafrikaanse ambassadeur in Den Haag, D. Vrede Louw, is besloten dal twee afgezanten van de Ne derlandse regering naar Zuid- Afrika zullen reizen om in Pretoria de besprekingen over de kwestie-De Jonge voort te zetten, zo deelde de woord voerder van het ministerie mee. Het besluit om de twee di plomaten naar Zuid-Afrika te sturen, volgt op een aanzeg ging van de Zuidafrikaanse regering dat zij de diplomatie ke onschendbaarheid van dat gedeelte van de ambassade tvaar de Nederlandse antropo loog sinds 19 juli verblijft, per 8 oktober wil opheffen. De Zuidafrikaanse regering beeft 1 oktober een pers verklaring uitgegeven, dat de onschendbaarheid van het deel van de ambassade waar Ru Van onze correspondq WASHINGTON - protest tegen presidl uitnodiging aan de westerse landen - op heeft extra brandstc machtsstrijd die sed| binnen de Amerikaar Met name de minister^ se zaken, Weinberger en' openlijk vijandig teger Reagans naaste advisei Witte Huis Donald Regj Patrick Buchanan. Tussen de twee vuren Nationaal VeiligheidsasdvJI seur Robert McFarlane, ooi een van de dagelijkse raadgej vers van de president. In het Amerikaans Congrd (parlement) neemt snel de krl tiek toe op Ronald Reagal zelf, die de conflicten binnel zijn regeerteam uit de hanl zou hebben laten lopen. Hef idee om een westerse 'pre-tora van zeven landen te belegge^ alvorens de topontmoetir eind november tussen Reaga| en de Russische leider Gon batsjov zal plaatshebben blijkt zonder overleg mt Shultz en Weinberger op he Witte Huis te zijn uitgewerk| Nadat het plan in de Westf duitse hoofdstad Bonn wa uitgelekt, zijn beide minister! naar verluidt 'uit hun vel gej sprongen' en hebben ze wo dende telefoongesprekken ge pleegd met president Reagan| stafchef Donald Regan. Hef verwijt aan Regan's adre[ luidde dat de laatste eens meer blijk heeft gegeven va| gebrek aan inzicht in politiek gevoeligheden in met de V| geallieerde landen. Regan is voormalig ministi van financiën en geen buiten door Gerard Kessels IN DE bondsrepubliek worden de ontwikkelin gen in Zuid-Afrika met meer dan normale span ning gevolgd. Geen wonder, want West- Duitsland is een van de grootste investeerders in het land van de apart heid. Duitse onderne mingen hebben er meer dan 7,5 miljard mark geïnvesteerd. In hun be drijven werken bijna 50.000 mensen. De tegenstanders van de apartheid is de grote bedrij vigheid van West-Duitsland in Zuid-Afrika al lang een doorn in het oog. De wereld beroemde Zuidafrikaanse schrijfster Nadine Gordimer verklaarde onlangs voor de Duitse televisie dat juist een land als Duitsland met zijn racistisch verleden zich extra te weer zou moeten stellen tegen de apartheid. Daarvan is echter nog niet veel te mer ken. De bondsrepubliek is na Groot-Brittannië en de Ver enigde Staten de derde inves teerder in Zuid-Afrika. Schoorvoetend is de regering in Bonn akkoord gegaan met de sancties die de Europese landen hebben afgekondigd tegen Zuid-Afrika. Minister van Buitenlandse Zaken Genscher verklaarde bij te rugkeer uit Luxemburg ver ontschuldigend dat hij een 'matigende invloed' had uit oefend op zijn Europese col lega's, die anders nog veel verder waren gegaan. Niette min haalde Genscher zich de toorn op de hals van een deel van de Duitse christendemo craten onder leiding van de Beierse minister-president Franz Josef Strauss die niets van sancties willen weten. Een groot deel van de Duitse pers zit ook op die lijn. En bij een televisie-discussie over het voor of tegen van een handelsboycot stemde verre weg het grootste deel van het publiek tegen. In totaal hebben een kleine 300 Duitse firma's vestigin gen in Zuid-Afrika. Daarbij zit vrijwel alles wat naam en faam heeft in de Duitse indu strie. Van Daimler-Benz tot chemie-reus BASF en staal- gigant Krupp. De grootste in vesteerder is de electronica- multinational Siemens met vier eigen fabrieken en een deelname in twee produktie- bedrijven. Dit voorjaar nog werd een nieuwe Siemens- fabriek in Dimbaza in ge bruik genomen, waar tele foons gemaakt worden. Op de tweede plaats komt Volkswagen dat met 6.000 personeelsleden een jaarlijk se omzet maakt van 900 mil joen mark. In de fabriek in Uitenhage rolden het afgelo pen jaar ruim 37.000 wagens van de types Golf, Jetta en Passat van de band. Naast de Volkswagen-dochter Audi is ook BMW in Zuid-Afrika van de partij. De auto-bou wer uit München fabriceerde vorig jaar 16.000 auto's in Rosslyn bij Pretoria. De BMW-investering is opmer kelijk omdat de Beieren tot nu toe slechts in eigen land en Oostenrijk actief waren. Ook Volkswagen-dochter heeft haar enige buitenland se produktie-bedrijf in Zuid- Afrika. Opmerkelijk is ook dat de Duitse automobielbouwers vooral de laatste jaren nog zoveel investeerden. Tal van andere ondernemingen, vooral Amerikaanse, die een zwart meerderheidsbewind in het verschiet zien, trekken zich stap voor stap uit het land terug. Maar Volkswa gen investeerde de afgelopen twee jaar 300 miljoen in de fabriek in Uitenhage en BMW verdubbelde vorig jaar zijn capaciteiten. Bij politie en leger in Zuid- Afrika hebben de Duitsers dankbare afnemers gevon den. Vooral bij demonstraties worden politie-helicopters ingezet, die geleverd worden door de vliegtuigfabriek Messerschmidt-Bölkow-Bloh m (MBB). In de opstandige zwarte voorsteden verplaatst de politie zich in gepantserde wagens van Daimler-Benz. Het leger gebruikt vracht wagens van het merk Mag- nis. De naam Magnis is een samentrekking van het Duit se Magirus en het Japanse Nissan, die samen de vracht wagens bouwen. Voor het hoofdkwartier van de Zuid afrikaanse strijdkrachten le verde Siemens een uiterst moderne telefooncentrale. Duitse bedrijven zijn ook volop betrokken bij de pogin gen van Zuid-Afrika minder afhankelijk te worden van TERWIJL honderden Turken in do dencellen de tenuitvoerlegging van hun vonnis afwachten, is het Turkse parlement een debat over de dood straf begonnen. De vraag is daarbij of men de doodstraf helemaal zal af schaffen of de doodvonnissen die reeds zijn opgelegd - meestal wegens terroristische aanslagen - via een eenmalige amnestieregeling zal om zetten in levenslange gevangenisstraf. President Kenan Evren mengde zich in het debat met een parlementaire openingsrede op 1 september, waarin hij zei dat het in druiste tegen het gezond verstand en de logi- ka om gratie te schenken aan terroristen die vooraanstaande Turken, onschuldige mensen en leden van de veiligheidstroepen hebben vermoord. importen. De kolenvergas- singsinstallaties van Sasol zijn met Duitse know-how gebouwd. Dat geldt ook voor de kerncentrales, die in hoog tempo gebouwd worden. In de internationale kre dietverlening aan Zuid-Afri ka spelen Duitse banken de eerste viool. Vooral Beierse bankpn zijn van de partij. Het is niet uitgesloten dat de ze bankiersactiviteit mede op Franz Josef Strauss is terug te voeren, die via zijn com missariaat bij de Bayerische Landesbank een flinke vin ger in de pap heeft in de bankwereld van de deelstaat. Met firma's als Siemens, MAN, MBB, BMW en Audi is Beieren trouwens toch al uiterst sterk vertegenwoor digd in Zuid-Afrika. Strauss, drager van de hoogste onder scheiding die Zuid-Afrika voor buitenlanders heeft, opende in 1983 samen met premier Pieter Botha een uitbreiding van BMW. Toen de 'Frankfurter All- gemeine Zeitung' onlangs bij een aantal bedrijven infor meerde hoe zij de toekomst van hun investeringen in Zuid-Afrika beoordelen, klonk het unaniem: wij blij ven. De bedrijven zijn fel ge kant tegen een handelsboy cot, een standpunt dat niet alleen door de regering in Bonn, maar ook door de grote Duitse vakcentrale, de DGB, gedeeld wordt. De zwarten, zo argumenteren alle eensge zind, zouden van een han delsboycot het meest te lijden hebben. Voor een deel is het probleem voor Turkije zuiver een getalskwestie: 473 mensen zijn tot de strop veroordeeld, van wie er 451 wegens terroristische aanslagen door militaire tribu nalen zijn veroordeeld. Minstens 2.000 ande ren staan nog terecht voor vergrijpen waar op de doodstraf staat. In de afgelopen vijf jaar zijn 42 veroordeelden opgehangen. Twaalf van hen waren gewone moordenaars, de overigen terroristen. Een doodvonnis moet in Turkije bekrach tigd worden door een hof van beroep, waarna goedkeuring door het parlement en bevesti ging van de president nodig zijn alvorens een executie kan worden uitgevoerd. Sinds de parlementsverkiezingen van 1983, toen Turkije weer een burgerregering kreeg, zijn er slechts twee doodvonnissen bekrach tigd en uitgevoerd. Het afgelopen jaar is nie mand gehangen, mede doordat het parlement een spijtoptantenwet goedkeurde, die straf vermindering mogelijk maakt voor terroris ten die informatie geven over hun organisa ties. Naast de humanitaire overwegingen ma- De president van Turkije, generaal Ke nan Evren - F0TOANP ken de parlementariërs zich ook zorgen over de voorspelbare afkeuring waarmee de Westeuropese bondgenoten van Turkije zou den reageren op tientallen executies. Van de Westeuropese landen kennen al leen Griekenland en Turkije nog de dood straf, en in Griekenland hebben de laatste tijd geen executies meer plaatsgevonden. Turkse juristen menen, dat bij een ja-of- nee referendum een meerderheid van de Turkse kiezers zich achter het standpunt van president Evren zou scharen en zich zou uit spreken voor handhaving van de doodstraf. Mumtaz Soysal, een vooraanstaande co lumnist, zei te geloven dat de massa van het volk in zijn onzekerheid een sterk geloof hecht aan de afschrikkende werking van de doodstraf. (AP) Door Mare De Koninck IN AMERIKAANSE winkels ne men computers in toenemende mate werk uit handen van ver kopers en klanten. Met name tijdrovende aankoophandelin gen, zoals het passen van kleren, kiezen van een bril of uitprobe ren van make-up, blijken ingrij pend te kunnen worden bekort met behulp van de moderne elec- tronica. Kenmerkend voor de nieuwe trend in verkooptechniek is bij voorbeeld de 'Magic Mirror' (Wonderspiegel), die in middels staat opgesteld in een tiental vestigingen van het modeconcern Ayres in het Amerikaanse middenwes ten. Dankzij een aangekoppelde com puter kunnen klanten voor die spiegel gemakkelijk 10 verschillende jurken of combinaties, inclusief hoed, schoenen en andere accessoires 'passen', om ver volgens een of twee kledingstukken die het best bevallen, in het echt aan te trekken. In de Magic Mirror - die overigens een Franse vinding is, maar in de VS een gouden toekomst lijkt te hebben - ziet de klant haar eigen gezicht. Maar daaronder, vanaf de hals, vormt de computer een figuur dat precies de ma ten heeft van de klant, die tot op het ondergoed ontkleed voor de spiegel staat. Met wat drukken op het toetsen bord kan de menselijke verkoper in snel tempo de ene rok, blouse enz. na de andere in alle beschikbare kleuren op de spiegel projecteren en krijgt de po tentiële koper een uitstekende indruk van hoe een en ander staat. Ayres heeft zijn hele Liz Claiborne- collectie in de computer ingevoerd en daardoor de verkoop van dat merk in een paar weken tijd verzevenvoudigd. De Magic Mirror wordt in de VS ver kocht door Fashion Systems Corp., dat verwacht er volgend jaar 150 te zullen hebben afgezet. Anderen in de high tech industrie voorzien dat er over vijf jaar 50.000 'pascomputers' in Ameri kaanse winkels zullen staan. Dat zul len dan niet allemaal spiegels zijn, maar vooral computerschermen die andere artikelen op en aan het mense lijk lichaam projecteren en simuleren. Cosmetica-producent Elisabeth Ar den heeft dit jaar geëxperimenteerd in 15 winkels met de electronische make up machine, die vooral een uitkomst blijkt voor vrouwen met onoverkome lijke aarzeling om hun gezicht in een winkel te laten opmaken. Nu hoeft niet meer het gezicht zelf, maar kan de af beelding daarvan op het scherm wor den 'opgemaakt'. De klant kan haar eigen gezicht zelfs tegelijk met vier verschillende behandelingen beoorde len. Ook Arden stelt vast dat de electro- nica de verkopen opstuwt - veel meer dan met klassieke promotie-acties - en heeft een groot aantal permanente ma chines (a 40.000 dollar per stuk) besteld. Met schoenen gaat het al dezelfde kant op. In filialen van Florsheim-schoenen helpt de computer behalve met 'ge woon' passen, ook met het vinden van uitzonderlijke maten, kleuren en stij len die de betrokken winkel niet, maar het centrale magazijn van het Flors- heim-concern wel in voorraad heeft. 'Brillenboer' Cole National maakt de keuze van zijn clientele uit totaal wel 4.000 monturen gemakkelijker door de 'gezichtskarakteristieken' plus gege vens als 'favoriete kleur' in de compu ter in te voeren, waarna het apparaat de klant met een 'uitgelezen serie' bril len in beeld brengt. Ook verkopers van minder persoon lijke artikelen maken in toenemende mate gebruik van de computer als ver koop-assistent. Warenhuis- en super marktketens als Safeway en Sears in troduceren in hun kleinere vestigingen met relatief weinig voorraadruimte, computers via welke men producten kan zien en kopen die niet aanwezig zijn in dat filiaal. De aankoop ge schiedt dan met de creditkaart die vrij wel iedereen in Amerika heeft en het artikel wordt thuisbezorgd. 'Op deze manier breiden we het fi liaal uit, zonder te hoeven verbouwen', aldus een woordvoerder van Sears. Zoiets blijkt echter alleen te werken als het gaat om een andere maat of een an dere kleur van een wel in de winkel aanwezig product. De advocaten van verkoop per com puter hebben intussen de voor de hand liggende ontdekking gedaan dat klan ten, vooral als het gaat om duurdere aankopen zoals meubels of auto's, geen genoegen nemen met een afbeelding op een beeldscherm, hoe kleurecht, driedi mensionaal en draaiend naar alle ge zichtshoeken dat tegenwoordig ook kan. Een experiment van het warenhuis concern Penney om meubilair per com puter te verkopen is mislukt. 'De klant wil er in zitten en tegenaan kloppen', zegt een medewerker van het bedrijf. Maar als het gaat om het toespitsen op eigen lijf en smaak van een reusachtig keuzepakket van vooral 'intieme' koopwaar als mode, staat de computer klaar om de helpende hand te reiken. Of het winkelgebeuren daardoor on persoonlijker wordt? 'In tegendeel', zegt Inez Miller, die een Magic Mirror bedient in een boutique in Chicago. 'Ik heb nu veel meer contact met de klant. Die hoeft nu minder lang te zweten in een paskamertie voor ze een keus heeft gemaakt'. (ADVERTENTIES) Hans Dietrich Genscher - FOTO AP Kloek. Trots bijna. De Corona Habana. Het hart en de ziel van de sigarenmaker. Een licht, de licaat Sumatra dekblad. Een prachtige melange van Java-, Sumatra-, Cuba- en Brazil- tabakken. Ambachtelijk. Vol maakt. De meesterhand van de La Paz melangeurs. La Paz Corona Habana, 100% tabak. Per 10, 25 en 50 stuks, 85 et. per stuk.

de Stem | 1985 | | pagina 4