'Nieuwe Evita' maakt indruk op de Portugezen PROMI tr/~ Eerste bezoek Nederlands staatshoofd aan Spanje evenx UITBLAZEN Vakbonds boos om "f schrappen HOLLAND ELECTRO. DEGRO. ZUIGKRACHT, DE LANGSTE ADEN Blokkade Het land van Bums MANUELA EANES STEELT DE SHOW IN VERKIEZINGSCAMPAGNE DE STEM COIV VRIJDAG 4 OKTOBER 1985 ACHTERGROND 5 riJDAG 4 OKTOBER Onhaalbaar Banden Rembrandt NAVO DE TWEED wordt geboren op de wa terscheiding van de Tweedsmuir-heuvels, even boven Moffat aan de auto weg naar Glasgow. Hèt is dat er een bordje langs de weg staat - Source of River Tweed - anders zou je zon der iets op te merken aan de bron voorbij rijden. Vlakbij de oorsprong van de Tweed be vindt zich die van die andere beroemde Schotse rivier, de Clyde, met een faam meer za kelijk dan romantisch. De Cly de stroomt direct naar het wes ten, maar de Tweed lijkt te aar zelen en meandert eerst een tijdje noordwaarts om pas in de buurt van Peebles resoluut naar het oosten te buigen. De Clyde zou een uitsteken de wegwijzer zijn naar het land van Burns ware het niet dat ze je dwars door het stadsgebied van Glasgow voert. Er zijn an dere wegen. Langs Dumfries bijvoorbeeld, dat trouwens deel uitmaakt van Bumsland. De grote Schotse volksdichter stierf er op 21 juli 1796, nog maar 37 jaar oud, geveld door zware lichamelijke arbeid WIM KOCK drank. De meeste van zijn be wonderende biografen zijn het erover eens dat de drank ook een gevolg was van Bums' ver geefse boerenarbeid. Toen Robert Bums stierf was Samuel Johnson nog maar 12 jaar dood. Walter Scott was 25, had nog niets gepubüceerd maar was druk bezig met het verzamelen en bewerken van balladen en vertellingen uit de dalen van Liddel en Tweed, Et- trick en Teviot. Éénmaal heb ben Bums en Scott elkaar ont moet. Bums werd toen al ge vierd in Edinburgh en de toen 15-jarige Scott kon de grote dichter een plezier doen door hem te vertellen van wie de dichtregels waren die onder een schilderij stonden geschreven. Dialect De twee Schotten zijn niet met elkaar te vergelijken. Scott maakt deel uit van de wereldli teratuur. Burns niet. Scotts werk, vooral zijn historische ro mans, waarvan Ivanhoe uitein delijk de beroemdste is geble ven, beïnvloedde het werk van tal van andere Europese schrij vers. Bums is zelfs voor de En gelsen al moeiüjk toegankelijk, al kent elke Brit de woorden van Auld Lang Syne. Bums schreef zijn verzen in een soort Ayrshire-dialect. Toch hadden ze ook wel wat gemeen en sa men onderscheidden ze zich van hun Engelse, zeer elitaire tijdgenoten als Wordsworth, Coleridge, Byron, Blake, Shel ley en Keats door met hun werk dichter bij de Schotse aar de en de mensen te blijven. Hun personages waren geënt op echte mensen, die door en thousiaste bewonderaars ge makkelijk konden worden op gespoord en wier grafzerken nu evenzeer moeten worden be zocht als de relikwieën van de meesters zelf. Walter Scott vloog hoog, ge dragen op de vleugels van zijn verbeelding en hij hielp als geen ander de Schotse nationa le trots te herstellen die in 1745, op het slagveld van Culloden, voorgoed geknakt leek. 'Rob bie' Bums schreef satirische verzen over alledaagse mensen en dingen. Hij rebelleerde tegen kerk en gezag en verzette zich tegen de achterlijke landbouw methoden, waaraan hij zelf als boer, tevergeefs wat had probe ren te doen voordat hij, gehol pen door zijn roem, een ambte lijk baantje verwierf. Het was Burns die de weg vond naar de harten van het volk van Schot land. Sauter Johnnieeen van de personages uit de vertelling Tam o' Shanter werd door Bums gemodelleerd naar beeld en karakter van schoenlapper John Davidson uit Kirkoswald. Davidsons huisje staat er nog, compleet met schoenlappers- werkplaats. Mijn vrouw en ik zijn de enige bezoekers en het kost ons de grootste moeite de vriendelijke dame van de Na- en*.-*Jional Trust for Scotland ervan te weerhouden ons rond te lei den. Tijdens onze rondgang door het huisje steekt ze regel matig het hoofd door een deur om te controleren of we wel de juiste voorwerpen bezichtigen. Om haar op een afstand te hou den simuleren we regelmatig uitroepen van verbazing en be wondering. De graven van Sau ter Johnnie en van Tam o' S- hanter zelf op het kerkhof van Kirkoswald laten we, ondanks de dringende aanbeveling van de dame, voor wat ze zijn. Het regent pijpestelen. Monument Het veel te mooi onderhou den, lage boerenhuis met stro dak, waarin Robert Burns is ge boren staat in Alloway, een tot villawijk uitgegroeid dorp aan de rand van Ayr. Het is de kern van een indrukwekkende op eenhoping van Burns-herinne- ringen. Het pompeuze, tempel achtige monument dat de Vic- torianen voor hem oprichtten; de 700 jaar oude Brig o' Doon (brug over de Doon), waarover Tam o'Shanter vluchtte voor de heksen; het tot ruïne verval len kerkje waarnaast vader Bums begraven ligt en het even aardige als curieuze Burns Mu seum. Hoe groot de stroom pel grims naar dit literaire heilig dom is blijkt uit het indrukwek kende Land o'Burns Centre, opgezet door het Schots bureau voor toerisme en het gemeente bestuur van Ayr. Het ligt in een prachtig park en omvat ruimte voor tentoonstellingen, een zaal waar met audiovisuele midde len Bums en zijn tijd weer tot leven worden geroepen en een welbevoorrade souvenirwinkel. Scott en Bums. Voor de toe gang tot Scotts kasteeltje Ab- botsford betaal je 1,35. Het bezichtigen van Bums' geboor tehuis én het museum én het monument kost bij elkaar 60 pence. Maar Burns is van die twee dan ook de vo/fcsdichter. (Morgen: een land van schrij vers - en slot). iiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiwiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiwiiiiiiiiiiiitwiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiwimii? Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: L. Leijendekker en H. Coumans. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236883. Sportredactie 076-236884, Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nwe. Ginnekenstraat 41076-236326. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Postadres: Postbus 363, 4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Posladres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Postadres: Postbus 23, 4900 AA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Postadres: Postbus 35, 4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Postadres: Postbus 145, 4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur: overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementen, bij vooruitbetaling te voldoen: 22,97 per maand; 66,30 per kwartaal of 258,- per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van 1,- per maand, j 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 5% B.T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag-van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Ronk rtslotÏPQ' Postgiro 1114111 - ABN rek 520538447 NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. T5 PAG I Ni Door Anton Theunissen DE EERSTE Dame van Portugal, de 46-jarige Manuela Neto Eanes, steelt de show tijdens de lauwe campagne voor de parlementsverkiezingen in dat land, aanstaande zondag. Zij voert een nieuwe poli tieke partij aan, de Partido Renovador Democratico (de mocratische vernieuwings partij), waarvan haar man, president Antonio Eanes, de voorman zal worden als zijn acht jaren presidentschap er eind dit jaar opzitten. Manuela heeft het in de Portugese pers hard te ver duren en ook de politici van de gevestigde politieke par tijen hebben haar grof be schimpt en gekrenkt. Spot tend wordt la primera dama 'la presidenta' en de 'nieuwe Evita' genoemd, die geraffi neerd de macht in handen gaat spelen van de 'peronis- tas', de aanhangers van pre sident Eanes. Of de nieuwe partij zondag dé klapper gaat maken in de uitslagen, is een vraag. Som mige waarnemers menen dat het optreden van de donha Manuela de nieuwe partij grote schade heeft berok kend. Verslaggevers die haar van nabij gevolgd hebben tij dens de verkiezingscampag ne zijn unaniem van mening, dat de ingetogen, wilskrach tige Manuela grote indruk heeft gemaakt op vooral de plattelandsbevolking. De ar me mensen - en dat is in Por tugal de meerderheid - be schouwen haar als een eerlij ke, recht-door-zee Eerste Dame, die een simpele bood schap brengt: De strijd voor de verandering in Portugal is blijven steken in politieke ruzies in de achterkamers van Lissabon en de Portuge zen plukken daarvan nu de wrange vruchten. Manuela is de Eerste Dame van het Por tugese Ethisch Reveil gewor den. De rivaliteit tussen twee families is belangrijke zaak in de Portugese verkiezingsstrijd: de familie Eanes en de familie Soares. Boven Donha Manuela met Antonio Eanes, links donha Maria met Mario Soares. - foto's archief de stem Zij schrijft de misère-toe standen in Portugal toe aan een 'morele crisis'. Iedereen, in haar opinie, moet deelne men aan de strijd tegen het fatalisme, het economisch en sociaal verval en de corrup tie. Als een zedepredikster kapittelt zij haar politieke opponenten, die ervoor ver antwoordelijk zijn dat veel families op de rand van het bestaansminimum moeten leven en dat de 'jeugd geen horizon van hoop ziet'. Zij pleit voor een 'nieuwe klasse' van politici, die de ellende nu eens rigoreus moet aanpak ken, mensen die trouw blij ven aan de echte democrati sche principes waarin de 'dappere militairen van april' geloofden. Zo'n uitsmijter doet het nog steeds goed in Portugal en niet zelden wordt na haar toespraak spontaan het lied 'Grandola vila morena' aan geheven, de ontroerende hymne van de anjerrevolutie. De politici van de grote Portugese partijen lachten aanvankelijk om het 'gestun tel' van de nieuwe Evita, maar haar toenemende po pulariteit heeft hen zenuw achtig gemaakt. De vrouw van Mario Soares, donha Ma ria, heeft het duidelijk tegen Manuela moeten afleggen. Maria, de 59-jarige, eens briljante actrice, kijkt vanuit haar bontmantel nog steeds neer op de 'provinciale' ele gantie van haar rivaal. Ma nuela en Mafia moesten el kaar sowieso al niet, maar nu ook nog de politiek hun rela ties belast, zal de verhouding tussen die twee die van het kaliber kat en hond worden. Donha Maria wil hoe dan ook dat haar Mario de volgende president van Portugal wordt. Zij is dan automatisch de Eerste Dame. Manuela Eanes en haar man willen dat verhinderen en het zou wel eens zo kunnen uitpak ken, dat Soares de presi dentszetel niet krijgt. De ophanden zijde presi dentsverkiezingen droegen belangrijk bij tot de huidige politieke crisis omdat de so ciaal-democratische partij, PSD, onder geen beding de kandidatuur vap de socialis- tishe premier Soares wilde steunen, ondanks het feit dat de PSD een coalitieregering vormde met Soares'socialis- tische partijde PS. Het was duidelijk dat de PSD meer zag in de voormalige voor man van de rechtse christen democratische CDS (sociaal- democratishe centrum), Dio- go Freitas do Amaral. Sinds de breuk met de socialisten stuurt de PSD onder nogal schreeuwerige leiding van haar voorzitter, Cavaco Sil- va, ook voorwat betreft een regeringscoalitie aan op sa menwerking met het CDS, al mislukte een akkoord voor de verkiezingen. Met het CDS vormde de PSD vroeger de Alianza Democratica, waarin toen ook de monarchistische partij zat. Voor wie het politieke spectrum van Portugal be kijkt is het duidelijk dat een nieuwe Alianza een te rechtse signatuur heeft om op de lange termijn stabiel te zijn. Ter linkerzijde is er de communistische partij van Alvaro Cunhal, die samen met linkse splinters over 44 van de 250 zetels in het parle ment beschikt. Rechts vindt men de conservatieve CDS van Lucas Pires met 30 zetels. De twee partijen daartussen zijn de socialisten met 101 ze tels en de PSD met 75. Daar bij moet worden aangete kend dat de Portugese socia listen zeer gematigd zijn en dat de PSD de naam sociaal democratisch lang niet waar maakt, maar eerder rechts- liberaal té noemen is. Opiniepeilen mogen zo kort voor de verkiezingen niet meer gepubliceerd wor den, maar als de kiezer- strouw van de voorafgaande jaren gehandhaafd wordt (tussen de 60 en 85 procent stemde op dezelfde partij), dan zijn er geen radicale ver schuivingen te verwachten. Van belang blijft evenwel de vraag of de PSD en het CDS over voldoende zetels zullen beschikken om een werkbare coalitie aan te gaan en of de PS de grootste partij blijft. Als er geen verrassing;, optreden bij de verkiezinget dan zou in theorie een ni«j we coalitie van de PSD m( de socialisiten de meeste sta biliteit bieden, eventueel me de PSD als grootste partij. 1) recente breuk tussen beij centrumpartijen en het Ion. ken naar rechts van de PS| maken een dergelijke coalitj echter moeilijk te verwezen lijken. De interne verdeeld heid van de PSD zal trou wens altijd voor de nodig, instaliteit zorgen. Aangezfa ook een coalitie van socialij, ten en communisten tot d, onmogelijkheden behoon mikt de socialistische partij op een absolute meerderheid. Een regering van louta socialisten zou een g kans maken om dan de hek rit uit te zitten en de gema tigde opstelling van de pi zou Portugal dan een stabiel; en loyale bondgenoot van di EG maken. Een verkiezings. winst van minstens 25 zetek lijkt echter onhaalbaar. Het economisch beleid een van de belangrijkste the ma's van de verkiezingscam pagne geweest. De een be schuldigt de ander, dat hij het economische klimaai verziekt heeft, maar dat is Portugal allemaal ge nieuws meer. Wat Portugal de komendi tijd vooral nodig heeft is sta biliteit en rust en men zon kunnen zeggen dat het ei minder toe van welke partij die komt, als die maar komt Daarvoor is een regering no dig die niet constant te kam pen heeft met interne tegen stellingen en die kan rekenei op voldoende steun in het parlement. Zo bezien heek Portugal inderdaad 'eet nieuwe klasse politici' nodij en wordt het tijd, dat de oudi leiders uit de arena verdwij nen. Maar daarvoor is meer nodig dan een een Ethisch Reveil en een nieuwe Evita. Kri GRONINGEN (ANP) - medewerker van mak laarskantoor J. Kammin en Zonen BV in Groninge •is alleen uit nieuwsgieri beid' meegegaan met h aanbod om een te verkope buis deels met zwart gel< betaald te krijgen. Dit ze mede-directeur G.J. Kam minga naar aanleiding v~ een publikatie in bet week blad Nieuwe Revu. Daarin wordt onder mee ALS KONINGIN Beatrix vol gende week dinsdag aan het be gin van een driedaags staatsbe zoek op het Madrileense vlieg veld Barajas uit het regerings vliegtuig stapt, is zij het eerste Nederlandse staatshoofd dat of ficieel voet op Spaanse bodem zet. Tussen beide landen bestaat al jaren een goede relatie en grote problemen zullen tijdens het bezoek dan ook niet aan de orde komen, zo verwachten des kundigen. Wel zal, zo vlak voor 1 ja nuari 1986, worden gesproken over de Spaanse toetreding tot de EG, zo is de verwachting. Dat het Nederlandse parlement het toetredingsverdrag met Spanje nog niet heeft goedgekeurd is een oneffen heid in de verder goede betrekkingen met Spanje. Spanje wil die ratificatie graag spoedig geregeld zien, zo bleek al in juni dit jaar tijdens het bezoek van de Spaanse premier Gonzalez aan Den Haag. Zolang de nationale parlemen ten van de huidige tien EG-landen en die in Madrid en Lissabon de toetre dingsverdragen nog niet hebben be krachtigd, zijn Spanje en Portugal for meel nog geen lid van de gemeenschap. Premier Lubbers zei Gonzalez erop te vertrouwen dat die ratificatie vóór het eind van het jaar zou plaatsvinden. Wanneer de behandeling door het Ne derlandse parlement zal beginnen is nog niet bekend. De Nederlandse pro cedure voor bekrachtiging van verdra gen is langer dan die van de meeste EG-landen. De Spaanse Volksverte genwoordiging heeft het verdrag in ju li goedgekeurd. De betrekkingen tussen Den Haag en Madrid zijn sinds het herstel van de democratie in Spanje, na het overlijden van Franco eind 1975, uitstekend, zo memoreerde Gonzalez in juni in een toespraak. In 1975 was er in de verhou ding een verkoeling ontstaan in ver band met onder meer de executie van vijf leden van de radicale oppositie in Spanje. Minister Van der Klaauw van bui tenlandse zaken was in februari 1978 de eerste Nederlandse minister die sinds het uitbreken van de burgeroor log in 1936 een bezoek aan Spanje bracht. Sinds die tijd hebben verschil lende Spaanse bewindslieden een be zoek aan Nederland gebracht, terwijl ook Nederlandse ministers Madrid be zochten. In 1980, nog vóór koningin Beatrix de troon besteeg, brachten ko ning Juan Carlos, die op 22 november 1975 de Spaanse troon besteeg, en ko ningin Sophia een bezoek aan Neder land. De historische banden van Neder land en Spanje dateren uit een ver ver leden. In de veertiende en vijftiende eeuw bestonden er al handelsrelaties. Door die contacten kwam ook een cul turele uitwisseling op gang. Onder in vloed van de Vlaamse Primitieven ont stond een Spaans-Nederlandse schil dersschool. In het begin van de zestien de eeuw werden de banden tussen de Nederlanden en Spanje nauwer als ge volg van het huwelijk van Filips de Beatrix naar Spanje - fotoanp Schone en de Spaanse prinses Johanna. Hun zoon Karei V erfde het Spaanse wereldrijk en de Habsburgse kernge bieden, waaronder Nederland. Ons land kon daardoor aanvankelijk flink profiteren van de groeiende wereld handel, maar onder het bewind van Karei V werden de Nederlandse belan gen ondergeschikt gemaakt aan die van het Spaanse rijk. Er ontstond in de Nederlanden verzet, onder andere te gen de extra belastingen die betaald moesten worden om de oorlogen van Karei V te betalen. Het bewind van Kareis zoon Filips II was nog strenger en het verzet tegen de Spaanse tirannie groeide. Dit groeiende verzet, dat extra werd aangescherpt door het groeiende protestantisme in de Nederlanden, werd door onder anderen Willem van Oranje gebundeld. De nationale bevrij- dingsstrijd en de Oranjedynastie wor den met elkaar geassocieerd. Na de beeldenstorm in 1566 zond Spanje de hertog van Toledo, Alva als landvoogd naar Nederland. In 1568 versloeg in zijn strijd tegen de Neder landse opstandelingen Alva Lodewijk van Nassau. Dit jaar wordt gezien als het begin van de Nederlandse opstand tegen Spanje, de Tachtigjarige Oorlog. Na de in 1648 getekende vrede beston den er intensieve handelscontacten tussen de Republiek der Zeven Ver enigde Nederlanden en Spanje. Diplo matieke contacten werden in 1656 aan geknoopt. In de Spaanse Successie-oor log werden Nederland en Spanje weer tegenstanders, maar in 1713 werd de vrede weer getekend. De bilaterale contacten verminderden daarna wel, maar de diplomatieke vertegenwoordi gingen bleven gehandhaafd. Aan de historische en culturele ban den zal tijdens het staatsbezoek veel worden herinnerd. De inmiddels bij staatsbezoeken gebruikelijke Neder landse tegenprestatie (die het vroegere contradiner vervangt) bestaat in Span je uit onder meer een tentoonstelling van schilderijen van Rembrandt en zijn tijdgenoten. De koningin zal deze tentoonstelling, waar 45 werken van 38 meesters te zien zijn, woensdag openen. Op diezelfde dag reist zij voor een kort bezoek naar Toledo, de plaats waaraan de landvoogd Alva zijn titel ontleende. Een dag eerder wonen koningin en prins een academische zitting bij in het door Filips II gebouwde klooster-paleis El Escorial in de omgeving van Madrid. Daar zullen een Nederlandse en een Spaanse hoogleraar lezingen houden over de betrekkingen tussen beide lan den. De tentoonstelling van werken van Rembrandt en diens tijdgenoten in het Prado en Madrid is voor de Spanjaar den een eerste kennismaking met meesterwerken uit de Gouden Eeuw, omdat de Spaanse musea op dit gebied weinig bezitten, onder meer als gevolg van de slechte betrekkingen in die pe riode. Wat betreft de Spaanse toetreding tot de EG worden voor Nederland niet veel grote problemen voorzien. De lan ge overgangsperioden zullen zorgen voor geleidelijke veranderingen. Voor sommige tuinbouwprodukten, zoals to maten en komkommers, wordt wel aanzienlijk scherpere concurrentie verwacht, maar die kan volgens het Landbouwschap het hoofd worden ge boden door verbreding van het assorti ment. Dat geldt ook voor de fruit- en bloementeelt. Voor de afzet van Neder landse potplanten in Spanje worden juist goede mogelijkheden verwacht, net als voor die van bloembollen. Over de afzet van Nederlandse zuivelpro- dukten is men in Nederland over het algemeen optimistisch gestemd en de hoop bestaat dat de Spanjaarden de Nederlandse kaassoorten zullen gaan waarderen. Goede perspectieven zijn er ook voor de industrie (chemie, aard- olieprodukten en tabakswaren). De Nederlandse minister van bui tenlandse zaken Van den Broek zal tij dens het staatsbezoek besprekingen voeren met zijn Spaanse collega Ordo nez. Daar zal naast de toetreding van Spanje tot de EG mogelijk worden ge sproken over het Spaanse NAVO-lid- maatschap en de. erkenning door Span je van Israël. De EG heeft immers een samenwerkingsakkoord met dat land. De Tweede Kamer nam eerder dit jaar een motie aan, waarin de regering wordt gevraagd er bij Spanje op aan te dringen diplomatieke betrekkingen aan te knopen met Spanje. Premier Lubbers heeft zijn Spaanse collega Gonzalez in juni gezegd veel belang te hechten aan de voortzetting van het Spaanse NAVO-lidmaatschap. Volgens Gonzalez moet het Spaanse volk zich daarover uitspreken. Spanje trad in 1982 Joe tot de NAVO. De in 1984 aangetreden premier Gonzalez zei zijn verkiezingsbelofte gestand te zullen doen om een referendum te houden over het ai dan niet handhaven van het NAVO-lidmaatschap. Een datum voor dit adviserende referendum is nog niet vastgesteld, maar verwacht wordt dat het begin volgend jaar zal plaatsvin den. Recente opiniepeilingen geven niet veel duidelijkheid over de mogelij ke uitslag: veertig procent van de Spaanse bevolking zou tegen het NA VO-lidmaatschap zijn en dertig pro cent voor. Gonzalez heeft overigens la ten weten dat hij voor voortzetting van het lidmaatschap is. (ANP) (ADVERTENTIE) HEEFT U OOK ZO'N HON DIE WEL TH HAREN MAAR NIET Z'N STREKEN VERLIEST? Van onze Haags )EN HAAG - Een gro erlanders, waaronde ;DA-huize, heeft gister 'weede Kamer kritiek nen herziening van he cerheid. De kritiek richt zich voo ie relatie tussen de betaal litkering en op het uiteen ïeidsdeel en het arbeids iVAO. Dat laatste wordt door de jroep in strijd geacht met de litgangspunten van de sociale ekerheid, zoals die na de tweede Wereldoorlog is inge licht. De groep presenteerde gis- eren de kritiek in Den Haag, ladat zij de brief aan kamer- roorzitter Dolman had aange- poden. Onder de onderteke- laars van de brief horen en- :ele CDA-prominenten als de iud-ministers Boersma, Veld- amp en De Gaay Fortman. >rof. Veldkamp hoort bij de nitiatiefnemers. De groep vindt dat de Twee- Ie Kamer de plannen van het :abinet voorlopig niet moet annemen. Voornaamste re ien is dat de stelselwijziging, olgens de critici alleen is in- jegeven door de noodzaak tot «zuinigen, maar geen reke- ling houdt met de veranderin- ;en in de samenleving. Verder indt men ook dat de bezuini- ingen in de sociale zekerheid noeten ophouden en waar togelijk teruggedraaid. 1 Het adres van telt 156 on- lertekenaars (hoogleraren, ieskundigen op welzij nster- ■ein en oud politici). Naast de CDA-prominenten itaan op de lijst bisschop Ernst OOG O GO OOG lOO O GGG weinig verdraagzaam zond tonder enige twijfel ook heeft de k WD gisteren het voorstel van de o J'"< niet op 22 oktober, maar een w ®mst met de vs over de plaatsing telen. Geen reactie op de stelling var tornst, waarover in het kabinet o ]eeft bestaan, een uiterst zorgv jeen reactie ook op het dringenc "acties, rekening te houden met hi Natuurlijk kunnen vraagtekens lng van de PvdA, die zich als trad De Holland Electro 4500. Een stofzuigende compuWWjPhte partij nu opwerpt als kamp Met regelbare zuigkracht. Met 'n oersterke 1200 Watt moK'|,.°k voor de klein-linkse fracties Met maar liefst driejaar garantie. En met een schat aan hulpstukken. Dat vreet vuil en geen stroom. Voor een prijs die u zal verrassen. 1 UTRECHT (ANP) - De jongeren! lijn boos op de industriebonden lie zonder daar verder ruchtbaar ling voor nieuwe jongeren om een vaarden uit de metaal-cao hebber Dit gebeurde, zo werd giste ren bekend, op voorstel van de werkgeversorganisatie FME, omdat bleek dat weinig jonge ren er voor voelen om in de metaal extra kort te gaan Werken tegen een lager loon, terwijl dat elders niet hoeft. Volgens de jongerenorgani saties blijkt uit het schrappen 'an het cao-artikel dat de kri tiek die zij van meet af aan lebben gehad op de 32-uurs- aanen terecht is gebleken. De jeugdloon in de metaalindus trie is op basis van 32 uur te 'aag, omdat het volle mini mumjeugdloon zelf door de 'wlagingen van de afgelopen laren al te weinig is om zelf standig van te leven. Jongeren hezen voor een baan met zo 'unstig mogelijke arbeids voorwaarden, en dan scoort de komst die de beheersaspecten va [Populair: wie drukt er op de knop? Bemiddelde wetsontwerp dat de Ke Maar dat neemt het gelijk van D fegt dat deze zaak elk Kamerlid zc Irik de 50 van een serieuze, goed li i at rnag worden uitgesloten. Me al hebben CDA en WD die mogel I eden (die vooraf ook de algemen r°orbereiden en houden) wel gebl izame opstelling.

de Stem | 1985 | | pagina 2