steden Maascentrale hoeft niet te ontzwavelen UKUNTER IEDERE MAAND OPREKENEN. 'Politiek niet overtuigd van noodzaak investeren' 'VRIJE KWESTIE' WET GELIJKE BEHANDELING e^elD Ambtenaren willen deel hebben van VUT -bezuiniging Jongerenredactie van Bisdomblad stapt op Bejaarden hoeven bij verhuizing niet dubbel te betalen Comité; Nederland moet steun zoeken in zaak Klaas de Jonge Logisch gevolg Enige remedie DONDERDAG 3 OKTOBER 1985 'BINNENLAND 'DENKTANK' MIDDENSTANDSBANK: DE STEM COMMENTA AR 6Winsemius kan de pot op9 MINISTER NEGEERT ADVIES duurt mooi 't langst Vaste Termijn Spaarrekening met maandrente. Wilt u iedere maand wat extra inkomen hebben als aanvulling op bijv. uw pensioen? Zet dan ten minste f 10.000,- van uw spaargeld 1,3 of 5 jaar vast. Zorgen wij dat u maandelijks betaald wordt. Een hoge, vaste rente gedurende de' hele afgesproken tijd. Zodat u weet waar u aan toe bent. Praat er eens over bij een NMB NMB BANK kantoor. DE NMB DENKT MET U MEE. Overijssel voor kerncentrale in Noordoostpolder T5 PAGINA 2 president van Peru, i Garcia Perez - fotoafp huidige beleid blijven edigen als een bittere pil, •na genezing mogelijk is. evenwichtige betalings- 1s en de volledige aflos- van de schuld zal het •ale uitgangspunt blij- ch doemen er enige punten voor de schul- anden op. Het recente lit van de vijf Westerse tmachten om de overge- •deerde dollar in waarde iten zakken, zal ook de ld van de debiteuren afnemen. De vraag weliswaar of dit effect ;egt tegen de verslech- concurrentiepositie van erde Wereld op zowel de irikaanse als de wereld- ct. Ook de zakkende ren de VS is een positieve rikkeling te noemen. de niet-olieproduce- le schuldenlanden vor- de dalende olieprijzen voordeel voor hun im- pakket. Misschien kun- deze factoren tijdelijk de van de schuldenketel n, waardoor de Westerse iteuren een vérgaande itructurering van de le en nog even kunnen uit en. itie nauwelijks greep op krijgen, be chaoten doen nauwe- moeite hun op vernie- g en terreur gerichte stra- ie achter politieke slogans verbergen. Spandoeken of rden worden nauwelijks ogenomen. Motivering rdt overbodig geacht. De oepen chaoten richten niet een grote materiële scha- aan. Ze brengen ook ïdwillende, vreedzame, nonstranten in diskrediet, rder hebben ze de NPD publiciteit gegeven, zoals partij in geen jaren meer ïad heeft. Na het vertrek n Adolf von Thadden is de 'D gereduceerd tot een htsradikale splinterpar- die het bij elke verkie- g slechts brengt tot nul mma zoveel. Maar het ergste is dat de aoten met hun bruut ge ld de voorstanders van verscherping van het de- nstratie-recht in de kaart ;len. Burgemeester Walter allmann van Frankfurt is van hen. „Ik roep de tgever op", zo zei de chris- ïdemocraat na de rellen in n stad, „duidelijke regels te stellen die het mogelijk iken demonstraties te ver ben als er reden is om aan nemen dat ze tot geweld- idigheden zullen leiden", e liberale minister van jus- tie Hans Engelhard wil iar echter niet van weten, ij is er van overtuigd dat bestaande wetten vol lende mogelijkheden bie- :n om in te grijpen als daar inleiding toe is. thiopië te bepleiten. Maar komen slechts terug met euwe Ethiopische eisen tot srstelbetalingen. Het vooroorlogse avon- ïur in 'Africa Oriëntale' eft nog sterk in Italië. Niet izeer in de geschiedenis- oekjes op school (die er echts enkele regels aan be- eden en de 'successen' met et gifgas en dergelijke lie er verzwijgen) maar wel in et stratenplan van elke tad. Rome heeft er een Afrikaanse' wijk aan over- ehouden, met schitterende traatnamen: de Viale So- ïalia, de Via dei Galla e Si- ama, de Via Macallye, de 'iazza Amba Alagi, de Via ,ago Tana, de Via Adua, Via Icirye enzovoort. Het gaat om die Afrikaan- e lokaties die in de jaren 15-'36 het Italiaanse nieuws «heersten. Toen verspreid ie het regiem zelfs land kaarten met vlaggetjes zodat Ie mensen thuis bij de radio le 'razendsnelle' opmars van lun legers in 'Africa' goed conden bijhouden. Maar die jonderdduizend Romeinen lie nu in die Afrikaanse vijk van Rome wonen weten ïauwelijks meer wat de na- nen van hun straten beteke ien. De 'herdenking', dezer lagen, van het begin van de Afrikaanse' oorlog zal daar veinig aan veranderen. T28 PAGINA 3 Van een onzer verslaggevers ^IlSlfRDAlU - Politiek Den Haag is nog steeds niet over tuigd van de noodzaak voor meer bedrijfsinvesteringen. Als men te lang wacht met het extra stimuleren van dergelij ke investeringen zal de con currentiepositie van Neder land worden aangetast. Dat staat in een rapport van de 'denktank' van de Neder landse Middenstandsbank (NMB), die de Miljoenennota van het kabinet-Lubbers aan een nauwgezet onderzoek heeft onderworpen. Het aandeel van de investe ringen in het nationaal inko men (wat we met z'n allen verdienen) bedraagt momen teel zo'n 11,5 procent. Volgens de NMB is het urgent dat dit percentage naar minstens 16 procent wordt opgetrokken. Dat kan alleen maar als de overheid het begrotingstekort verder terugdringt tot maxi maal vier procent in 1990. Aan het eind van de rit van het huidige kabinet moet dat te kort tot acht procent zijn te ruggedrongen. Maar zoals de zaken er nu bijstaan zal dat niet worden gehaald. Als de investeringen niet groeien zal de rentelast op de staatsschuld een steeds groter deel van de overheidsuitgaven vergen. Investeringen leiden tot uitbreiding van de werkge legenheid en daarmee tot ver betering van de inkomens van bedrijven en gezinnen. Daar door vloeit er weer meer be lastinggeld in de schatkist, wat het probleem van de groeiende rentelast minder ernstig maakt. De NMP is niet tevreden over de manier waarop het kabinet de lasten van het be drijfsleven verlicht. Het ac cent is duidelijk verlegd van het bedrijfsleven naar de bur gers. Gevreesd moet worden dat de rekening straks door de bedrijven zal moeten worden betaald. Het kabinet heeft, stelt de NMB, het goede voornemen uit het regeerakkoord niet in de praktijk gebracht. Het te kort van de overheid valt vijf miljard gulden hoger uit dan in dat akkoord was overeen gekomen. Gedurende deze ka binetsperiode is 21 miljard gulden bezuinigd (exclusief de acht miljard in de sociale sec tor), terwijl tegelijkertijd voor 13 miljard gulden nieuwe uit gaven zijn gedaan of bestaan de uitgaven hoger zijn uitge vallen. Geen goed voorbeeld eigen lijk, aldus de 'denktank' van de NMB. DEN BOSCH (ANP) - Het 'Bisdomblad' van Den Bosch zal deze week zonder de jongerenpagina Bomen verschijnen. De aanstelling van Peter J. Latjes, die door het 'Katholiek Nieuwsblad' aan het Bisdomblad is uitgeleend, tot voorlopig re dacteur en de wijze waarop deze benoeming tot stand is geko men, 'bieden geen vertrouwen dat de journalistiek onafhanke lijke positie van het Bisdomblad in de toekomst gewaarborgd is en dat een collegiaal werkklimaat verzekerd zal zijn. Onder de gegeven omstandigheden is het ons niet mogelijk nog langer aan het Bisdomblad mee te werken.' De deelredactie van Bomen (Marijke ten Kortenaar, Ton van Rijnsoever en Ton Smits) heeft dit bisschop Ter Schure laten weten in antwoord op zijn brief van 24 september waarin hij zijn beslissing ten aanzien van het Bisdomblad had toegelicht. Lubbers maakt excuses DEN HAAG (ANP) - Bejaar den die in de loop van een maand van het ene naar het andere bejaardenoord verhui zen. hoeven niet voor het oude én het nieuwe tehuis hun bij drage voor die maand te vol doen. De bijdrage voor de maand van de verhuizing is de be jaarde verschuldigd aan het oude tehuis. Vanaf de eerste van de maand daarop moet hij gaan betalen voor het 'nieuwe' tehuis. Dit antwoordt minister Brinkman (WVC) op schrifte lijke vragen van de PvdA- Tweede Kamerleden Ter Veld en Dales. De minister is het met de Kamerleden eens dat strikte toepassing van het bijdrage- besluit bewoners van bejaar denoorden zou betekenen dat een bejaarde die in de loop van een maand van bejaardenoord verhuist dubbel zou moeten betalen. om nu te voorkomen dat een be jaarde bij verhuizing dubbel zou moeten betalen, moet de zogenoemde hardheidsclausu le in het besluit worden ge bruikt, aldus de bewindsman. 'DEN HAAG' is bijzonder gepikeerd. Steen des aanstoots voor Lubbers en de zijnen is-weer eens de Amerikaanse president. Reagan heeft Nederland namelijk niet uitgenodigd voor een voor bespreking van zijn topontmoeting met Gorbatsjöv. Lubbers heeft uit de krant moeten vernemen zelfs een minister-president kan de krant niet missen: geen dag! - dat dië cortsültatie op hoog ni veau eind deze maand in New York zal worden gehouden. Rea gan heeft er Engeland, West-Duitsland, Italië, Frankrijk, Canada en Japan voor gevraagd. Mitterrand komt niet. Die is boos, omdat Reagan hem niet tevoren gepolst heeft over de zin van voorover- 0Het gebeurt met grote regelmaat, dat Amerika bij overleg op topniveau kleine landen als Nederland niet ziet staan. Dit keer kwam die bruuskering echter wel bijzonder hard aan. Want wat moeten we ons voorstellen van de door Amerika bevestigde nau we betrokkenheid van Nederland bij de besluitvorming over de inzet van hier te plaatsen kernraketten als ons land bij de tactiek bepaling voor de Geneefse top, waar ook over deze wapens ge sproken zal worden, demonstratief buiten spel wordt gezet? Toch is de accentuering van de Nederlandse betrokkenheid in het kader van de NAVO-overlagprocedures - bij het lanceren van kruisraketten vanaf de basis Woensdrecht de vondst ge weest, waarmee Lubbers het kabinet en de twee regeringspartij en inzake de rakettenkwestie op één lijn heeft weten te brengen. Formeel-juridisch wordt het daardoor moeilijker om vol te hou den, dat voor een plaatsingsbesluit een (onhaalbare) twee-derde meerderheid in het parlement vereist is. Materieel verandert er echter weinig. Aangezien het niet te verwachten is, dat een agressor, om de NAVO-partners gelegenheid te geven voor on derling beraad, ruim van te voren zal aankondigen, dat er een aanval op komst is - een verrassingsaanval is het meest waar schijnlijk - zal er nauwelijks tijd zijn voor overleg. In theorie kan de Amerikaanse president dus niet eigenmachtig kruisraketten van West-Europa uit laten afschieten maar wat zal er bij een ver rassingsaanval in werkelijkheid gebeuren? Van het begin af aan is echter duidelijk geweest, dat het NA- VO-bondgenootschap in overwegende mate door de Verenigde Staten gedragen zou worden. Wij hebben dat ook zo gewild: de grote betrokkenheid van Amerika bij de verdediging van West- Europa was voor ons veilig en voordelig. Juist vanwege die be trokkenheid is er van West-Europa uit bij Amerika op aangedron gen om hier kruisraketten te piaatsen. Nu huiveren we - en te recht - voor de logische gevolgen van een op nucleaire afschrik king gebaseerde defensie-strategie, gevolgen, waaraan een klein land, dat voor zijn onafhankelijkheid van de NAVO afhankelijk is, met kan ontkomen. ALS HET aan het kabinet en aan het CDA en de VVD ligt zal de brief van de minister-president, waarin de hoofdlijnen van de met Amerika te sluiten raketten-overeenkomst zijn ontvouwd, op korte termijn in de Tweede Kamer worden behandeld. Het kabinet kan dan rond 1 november a.s. besluiten tot plaatsing over te gaan. Dat besluit zal nog vóór de Kamerverkiezingen van 21 mei 1986 'ar goedkeuring (met eenvoudige meerderheid) aan de Kamer worden voorgelegd. Aangezien de overeenkomst met Amerika volgens het kabinet voor vijf jaar moet worden aangegaan, zal zij dok van invloed zijn op de bewegingsvrijheid van volgende kabi netten en dus op de kansen van de PvdA, die geen akkoord wenst, om weer regeringsverantwoordelijkheid te dragen. Zo ziet het scenario van het kabinet er althans uit. Er kan ech ter nog van alles gebeuren De rakettenkwestie heeft de jaren be staande consensus in Nederland onder het defensie- en buiten- 'ands beleid weggeslagen en over vraagstukken van vrede en veiligheid diepe tweespalt veroorzaakt. Vandaar de emotionele 9eladenheid van het probleem. Het kabinet kan de beslissing evenwel niet langer voor zich bHjven uitschuiven. Rusland had voor een andere uitkomst kunnen zorgen door het aantal op West-Europa gerichte raketten voor de middellange afstand te verminderen. Van die mogelijkheid hebben de Russen echter 9een gebruik gemaakt. Ontdaan van schimmigheden en frazes 9aat het nu bij de rakettenkwestie in laatste instantie om de vraag: wil Nederland lid blijven van de NAVO of zich terugtrekken fit het bondgenootschap? Wij kiezen voor de voortzetting van het NAVO-lidmaatschap Pet alle daaraan verbonden verplichtingen, aannemende dat de- te niet strijdig zijn met de Grondwet. Die keuze is uiteindelijk te- ru9 te voeren tot de overtuiging, dal de totalitaire en democrati- sche levensbeschouwing, hoewel van nature onverzoenlijk, op de duur toch vreedzaam naast elkaar'zullen kunnen voortbe- s'aan indien en voorzover zowel de een als de andere in staat is zichzelf te zijn en te blijven Zolang daarover twijfel bestaat zal in onze gebroken wereld het machtsevenwicht gebaseerd zijn op wederzijdse afschrikking. De enige remedie daartegen is weder zijdse ontwapening. DEN HAAG (ANP) - Premier Lubbers heeft zich gisteren in de Tweede Kamer min of meer verontschuldigd voor de wijze waarop hij vo rige week de verdere gang van zaken rond de Wet Gelijke Behandeling had uitgeroepen tot 'vrije kwestie'. Het CDA vond dat de premier daarmee in de fout was gegaan. Tijdens de voortzetting van het debat over het kabinetsbe sluit zelf geen Wet Gelijke Be handeling in te dienen zei Lubbers gisteren alleen de op vatting van het kabinet te hebben willen weergeven. Of de fracties van CDA en WD zich op dit punt nog aan het regeerakkoord gebonden ach ten is uiteraard een zaak van die fracties zelf, aldus Lub bers. CDA-woordvoerder Kra- jenbrink liet in het debat van dinsdag blijken geïrriteerd te zijn over Lubbers' uitlatingen en het feit dat de WD daar mee de handen vrij had om sa men met de oppositie een ini tiatief-wetsontwerp in te die nen. Een coalitiepartner kan niet eenzijdig een onderwerp waarover in het regeerak koord afspraken zijn gemaakt tot vrije kwestie uitroepen, al dus Krajenbrink. Hij voegde daar gisteren nog eens aan toe te vinden dat de VVD 'uit hoffelijkheid' eerst met het CDA had moeten overleggen over de verdere aanpak van het onderwerp. „En zeker een premier.kan de zaak niet zo maar bij wijze van aanmoediging tot vrije kwestie uitroepen", aldus de CDA-woordvoerder. Lubbers gaf Krajenbrink gelijk dat het aanmerken van een zaak als vrije kwestie een gezamenlijk besluit van coali tiegenoten behoort te zijn. De premier zei echter met zijn op merking te hebben willen aangeven dat het onderwerp geen monopolie van het re geerakkoord is. De premier zei dat het kabi net er nog steeds naar streeft zelf te komen met een brede anti-discriminatiewet, waar voor ook de VVD een initia tief-wetsvoorstel in de maak heeft. Maar een meerderheid van de Kamer heeft er weinig vertrouwen in dat een voorstel van de regering nog in deze kabinetsperiode zal afkomen. Lubbers gaat er in ieder geval vanuit dat het WD-initiatief er eerder zal zijn dan het kabi netsvoorstel. Dat kan dan ver geleken worden met de eigen inspanningen van het kabinet, aldus Lubbers. Lubbers zette nog eens uit een dat het kabinet er tot dus ver niet in is geslaagd een ju ridische en wets-technisch zorgvuldige formulering te vinden voor situaties waarin gedragingen van homosexue- len aanleiding zijn voor een gerechtvaardigd dan wel voor een discriminatoir onder scheid. Er moet daarbij sprake zijn van evenwicht; dergelijke rechtsregels mogen niet leiden tot bedillerij en daarmee ave rechts werken op het uit gangspunt: bevordering van de tolerantie, aldus de pre mier. AMSTERDAM (ANP) - Ne derland moet internationaal steun zoeken om te voorkomen dat de antropoloog Klaas de Jonge wordt gearresteerd in het Nedbank-gebouw in de Zuidafrikaanse hoofdstad Pretoria, waar nog een deel van de Nederlandse ambassa de is gehuisvest. Het steunco mité Klaas de Jonge heeft dit gisteren verklaard. Zuid-Afrika wil zoals be kend de diplomatieke on schendbaarheid van dit deel van de ambassade per 8 okto ber opheffen. Het steuncomité is 'diep be zorgd' over de huidige positie van Klaas de Jonge, die wordt verdacht van wapensmokkel. De antropoloog verblijft sinds juli in de Nederlandse ambas sade, nadat hij was ontsnapt uit de handen van de politie in Zuid-Afrika. De Nederlandse ambassade verhuisde onlangs naar een nieuw onderkomen. De Jonge bleef in het oude ge bouw achter. Het steuncomité dringt er bij de Nederlandse regering op aan 'op geen enkele wijze door de bocht te gaan voor het ulti matum van Pretoria'. Het be wind in Zuid-Afrika heeft volgens dit comité 'bewust een situatie van verwarring en onzekerheid geschapen ten einde de arrestatie en het weg slepen van Klaas de Jonge als een onvermijdelijkheid te pre senteren'. Nederland moet vol gens het comité nu al duidelijk maken dat de arrestatie van De Jonge 'ernstige gevolgen zal hebben voor de betrekkin gen met Zuid-Afrika'. HET Landelijke Platform Tegen Kernenergie heeft minister Winsemius gis termiddag op het Bin nenhof een wc-pot aan geboden. Een spandoek met het opschrift 'Winse mius kan de pot op' bege leidde deze 'plechtigheid'. De actiegroep vroeg mi nister Winsemius in een petitie geen nieuwe tijde lijke plaats aan te wijzen voor het radio-actieve af val dat nu op het ECN- terrein in Zijpe ligt. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - De Maascentrale in Buggenum hoeft voor 1999 zijn rookgassen niet te ontzwavelen. Alleen als het bedrijf ook na 1999 zou blijven draaien en daarbij ais brandstof kolen stookt, moet er een rook gasontzwavelingsinstallatie gebouwd worden. Dat heeft minister Winse- moment wel erg duur (meer- mius (Milieubeheer), die daar mee een advies negeert van de Centrale Raad voor de Milieu hygiëne, gisteren tijdens een mondeling overleg met de vas te Kamercommissie gezegd. Vanuit de commissie werd er door PvdA, D'66, CPN, PPR en PSP op aangedrongen dat de minister de electriciteits- centrale dwingt nu al een der gelijke installatie te bouwen, maar Winsemius voelt daar niets voor: De regels zijn dui delijk. Alleen als het bedrijf na 1999 doordraait op kolen moet er zo'n installatie zijn. Winsemius wordt in dit standpunt in ieder geval ge steund door het CDA, waar van woordvoerster Oomen op merkte dat verplichte ontzwa veling in Buggenum op dit (ADVERTENTIE) BAIXYl "iisse SCHOENMODE GROTE MARKT BREDA 6m Vanaf f 10.000,-, 5 jaar vast. kosten 16 miljoen per jaar) zou worden. De Kamercommissie be sprak gisteren het voorstel van de minister om de uitstoot van kolencentrales en olie raffinaderijen (de grootste veroorzakers van zure regen) aan banden te leggen. Vooral de maatregelen die de minister voor ogen staan met betrekking tot die raffi naderijen oogstten nogal wat kritiek. Op de WD na consta teerden alle fracties dat de nieuwe regels wel erg soepel zijn voor raffinaderijen, ter wijl 'die toch tegen geringe kosten veel aan reiniging van hun emissie kunnen doen', al dus bijvoorbeeld Tommei (D'66) en PvdA'ster De Boois. 'Als U zo weinig doet aan de raffinaderijen, die meer dan de helft van het zure regen probleem veroorzaken, kan het mijn fractie wel eens aan de politieke wil ontbreken om straks de autobezitters aan te pakken', aldus De Boois. Winsemius erkende dat de raffinaderijen niet keihard worden aangepakt. 'Maar wij hebben in dit land behoefte aan een sterke raffinage-sec- tor. Daarom moet je zorgen dat de investeringen hier op peil blijven. Je loopt het risico dat zo'n bedrijf anders elders nieuwe investeringen gaat doen: in Duinkerken of in Duitsland.' Volgens Winsemius zijn de eisen voor kolencentrales ex tra aangescherpt, juist omdat men voor raffinaderijen de teugels ietsje heeft laten vie ren. 'Dit pakket is bewust zo gekozen, ik wist dat we daarop kritiek zouden krijgen.' Heli stort neer GISTERMORGEN is een Ne derlandse helicopter van het type Bolkow—105—C zestig ki lometer ten oosten van En schede op Westduits grondge bied neergestort. Beide inzit tenden zijn ongedeerd. De he licopter was van de vliegbasis Deelen opgestegen om deel te nemen aan een landmachtoe fening. ZWOLLE (ANP) - Provinciale Staten van Overijssel hebben zich woensdag met 33 tegen 24 stemmen uitgesproken voor de bouw van een kerncentrale in de Noordoostpolder. Voor stemden het CDA (met uitzon dering van drie fractieleden), de WD, SGP en GPV. Tegen waren de PvdA, D'66, CPN/ PSP en de RPF. De meederheid van de sta ten vindt een kerncentrale in de Noordoostpolder planolo gisch verantwoord. Bovendien wordt zo'n centrale van grote economische betekenis geacht voor met name Oost- en Noord-Nederland. De meerderheid van de sta ten meent dat er op dit mo ment voldoende zicht is op de oplossing van het probleem dat zich nu nog voordoet bij de opslag van afval uit kerncen trales. De voorstanders vinden dat door de uitstoot van mi lieu-onvriendelijke gassen meer nadelen kleven aan ko len- dan aan kerncentrales. We maken er een nota-wisse ling van, zei Lubbers. Geen of ficieel verdrag met Amerika. Nee, een nota. Dan kan de rege ring in no time beslissen. Het is een nieuwe wending in het internationale diplomatie ke verkeer. Van NATO naar NOTA. Een nota, is dat niet een bewijs van betaling? Een bonnetje? Dat zou betekenen dat wij die kruisraketten mogen ruilen, als ze ons niet bevallen. Lubbers, stuur ook eens een nota naar die Botha. Hoe zit dat nu? Kan Lubbers de Amerikanen niet meer verdra gen? Dat zal wel niet, want Lubbers wil de grote Reagan graag in echt zien. Hij wil dolgraag bij het topoverleg zijn dat Reagan houdt met de grote westerse landen. Maar ons land is te klein voor de top. Met de Russen zouden we mis schien een wodka-wisseling af kunnen spreken. Nederland zou een geluidje willen laten horen tijdens het topoverleg. Maar in het eind rapport is dat meestal alleen terug te vinden in een voet noot. Of misschien deze keer een voet-nota. Laten we realistisch blijven. De Kinderboekenweek is weer begonnen. Daarin kan een klein land ook groot zijn. MERIJN Beleggingsfraude DE politie van Arnhem heeft een 44-jarige financieel advi seur uit Brummen aangehou den op verdenking van beleg gingsfraude. De man zou in de afgelopen maanden tientallen beleggers hebben opgelicht door enkele miljoenen gul dens, die hem waren aangebo den ter belegging in onder meer goud en zilver, via Zwit serse bankrekeningen spoor loos te laten verdwijnen. Suriname DE tijdelijk zaakgelastigde van Suriname in Den Haag, Mariene Graanoogst, is terug geroepen en wordt vervangen door Kenneth J. Middelijn. Deze, een arts, komt binnen kort naar Nederland. Over de redenen voor het vertrek van Graanoogst wil een woord voerder van de ambassade niets zeggen. Sinds het terug roepen van ambassadeur Heidweiller en diens tweede man, medio juli, wordt de am bassade in Den Haag geleid door een tijdelijk zaakgelas tigde. Grensverkeer HET WD-Kamerlid Dees wil dat het Benelux op korte tijd ernst maakt met soepeler con troles aan de Benelux-binnen- grenzen. DEN HAAG (ANP) - De amb tenarenbonden willen een deel van de half miljard gulden be zuiniging hebben die minister Rietkerk (Binnenlandse Za ken) bereikt door de VUT- aanspraken van ambtenaren te beperken. Onder die voor waarde zijn de centrales van overheidspersoneel gisteren in het ambtenarenoverleg ak koord gegaan met de 'horizo- nering' van de VUT, zoals Rietkerk die heeft voorgesteld. Thans reserveert het Alge meen Burgerlij k Pensioen fonds, dat de ambtenaren- VUT uitvoert, voldoende geld op de balans om de VUT van elke ambtenaar te kunnen be talen. Rietkerk wil dat beper ken tot ambtenaren van 50 jaar en ouder en brengt daar mee een 'horizon van tien jaar' in de regeling aan. Daardoor verbetert niet alleen de ABP- balans, maar kan ook de pre mie omlaag. Van jaar tot jaar wordt bekeken of die 'horizon' gehandhaafd kan blijven. In de praktijk zal het om een stil zwijgende verlenging gaan. Tot de minister definitief van de VUT af wil hoeft hij er met ons niet meer over te pra ten, aldus onderhandelaar Sonneveld van de FNV-amb- tenaren. Maar van de 500 mil joen gulden die Rietkerk via een lagere premie kan bespa ren willen de ambtenaren dan wel eenderde (165 miljoen) hebben. Dat komt overeen met hun premiepercentage. Tij dens het overleg met Rietkerk over de arbeidsvoorwaarden voor 1986 moet dit bedrag 'on derhandelbaar' zijn, aldus Sonneveld. Overigens zit er in de VUT- nota van Rietkerk nog een be sparing van 160 a 170 miljoen gulden omdat er thans teveel gedeclareerd wordt voor VUT-ters van 61 jaar en voor ambtenaren die na veertig dienstjaren met VUT gaan. Minister Rietkerk wilde gis teren niet akkoord gaan met een voorstel van de ambtena- rencentrales om de pensioenen van overheidsdiensten die ge privatiseerd worden bij het ABP te houden. Vooral met het oog op de ontwikkelingen bij de PTT is dit volgens de bonden urgent. De minister verwacht deze maand een stu die hierover gereed te hebben en wil dan verder praten. Rietkerk zegde toe dat er in afwachting van een duidelijke uitspraak geen feitelijke be- slissing over privatisering van overheidsdiensten zullen wor den genomen.

de Stem | 1985 | | pagina 3