UITBLAZEN Schuldencrisis nog verre van opgelost 'Chaoten' richten miljoenenschade aan in Duitse steden Italië herdenkt inval in Ethiopië even..L VRIJE K Bejaarden verhuizing dubbel te Het land van Scott DE STEM CO Logisch geve Enige remed DONDERDAG 3 OKTOBER 1985 KW ACHTERGROND5 Export De buikriem Leningen BRUUT GEWELD ZONDER POLITIEKE FILOSOFIE VIJFTIG JAAR GELEDEN BEGON HET 'ONZALIGE'AVONTUUR IN OOST-AFRIKA Bombardemen- ten v\' Beschaving DONDERDAG 3 Oh WIM KOCK Schotlands allermooi ste rivier is zonder twijfel de Tweed. Over geen enkele andere rivier op de Britse eilan den - en misschien wel in heel Europa - is zoveel ge zongen, gedicht en ge schreven als over de Tweed. Vergeleken met de bre de stromen van de Nederlandse laagvlakte is de Tweed - nau welijks 150 km lang - maar een bescheiden rivier al kabbelt, bruist en schuimt zij hier en daar wel wat levenslustiger. Ze is zeker ook veel schoner. De Tweed dankt haar faam vooral aan de fraaie, soms ruige, dan weer lieflijke landschappen waar zij doorheen stroomt; aan de ruïnes van burchten en ab dijen die zich in haar water spiegelen en aan de kleine, maar levendige border towns met lokkende namen als Cold stream, Kelso, Melrose, Galas hiels, Innerleithen en Peebles. Er is geen betere manier om van oost naar west de Borders het eeuwenlang omstreden ge bied tussen Engeland en Schot land, te doorkruisen dan het stroomopwaarts volgen van de Tweed. Je begint bij het nog Engelse Berwick. Ook de Tweed is er een tijdje Engels. In de buurt van Coldstream vormt de rivier zo'n mijl of twee de huidige grens, maar daarna wordt het een rivier waarvan beide oevers solide Schots zijn. Dryburgh Als je dood bent weet je van niets meer, zegt men en daarom maakt het ook niets uit waar je lichaam blijft. Sir Walter Scott dacht daar anders over en claimde zijn laatste rustplaats in de Maria-kapel van de ver woeste abdij van Dryburgh, zich beroepend op een recht dat hem door afstamming langs moeders lijn toekwam. Hij rust er in een eenvoudige tombe, niet ver van die van Earl Haig, de Schotse veldheer uit de eer ste wereldoorlog. Het is stil tus sen de ruïnes van Dryburgh, schuilend in eeuwenoud ge boomte. Het parkeerplaatsje is maar klein en veel bezoekers lijken er niet te komen. Scott is ook lang niet zo populair als die andere literaire reus: Ro bert Burns. Vlakbij Dryburgh rijst de Bemersyde-heuvel op uit het zacht glooiende landschap. De smalle weg klimt er langs om- koog naar het punt vanwaar je over de vallei van de Tweed heen uitziet op de mysterieuze Eildon met z'n drie pieken. Hier slapen volgens de legende koning Arthur en zijn Tafelrid ders, wachtend op het uur van Brittannië's hoogste nood; om op het nippertje redding te brengen. Dit was Scotts favo riete uitzichtpunt. Daarom heet het nu Scott's View. Bordjes wijzen de weg zodat de reiziger niet verdwaalt in het labyrinth van landwegen. Ik zou geen goede toerist zijn geweest als ik niet een foto had gemaakt van dit sinds Scott onveranderde uitzicht. Een uur later staan we in de eetkamer van Abbotsford. Dankzij de nauwkeurige aante- H keningen van Scotts schoon- zoon John Lockhart weten we precies de plek waar Walter j= Scott op 21 september 1832 - lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIliÜ 61 jaar oud - stierf: in zijn bed „dat voor het raam van de eet kamer was geplaatst zodat hij in zijn laatste minuten de ogen op zijn geliefde Tweed zou kun nen laten rusten." Onwillekeu rig sta ik even te staren naar die plek. Dan valt ook mijn oog op de snel stromende rivier, bruin en schuimend van de overvloed van een verdronken zomer. Scott was ondanks z'n af komst en sukses nooit echt een vermogend man. Hij was eerst advokaat en werd later sheriff van Selkirk om zich van een ba sisinkomen te verzekeren. Zijn landgoed Abbotsford schiep hij deels met eigen handen in de twintig jaar dat hij er woonde. Hij plantte de bomen en bouw de de verwaarloosde boerderij, die hij oorspronkelijk kocht, geleidelijk uit tot het romanti sche kasteeltje dat het nu nog is, met kantelen en torentjes. Op één ervan wappert altijd de blauwe Schotse vlag met het witte Andreaskruis. Trossachs Scott was al een beroemd heid toen hij stierf en daarom is zijn werkkamer op Abbotsford na zijn dood onaangeroerd ge laten. Hier zwoegde hij de laat ste jaren van zijn leven, produ cerend als een veelschrijver, om zijn in de zaken van zijn vriend en uitgever opgelopen schulden te kunnen betalen; romans, een biografie van Napoleon en zijn kinderverhalen. Scott vergaar? de zijn roem allereerst als dich ter. Zijn verhalende gedicht La dy of the Lake (1810) plaatste Schotland in één klap op de toeristenkaart van die dagen en maakte van Lake Katerine in The Trossachs tot op de dag van vandaag Schotlands meest geliefde toeristenplek. Toen Byrons ster als dichter zijn zenith naderde om die van Scott te doen verbleken (vond Scott ook zelf) was deze - ano niem eerst - begonnen met het schrijven van romans. 'Waver- ley' (1814) heette zijn eerste boek en daarna werden alle volgende door de uitgever uit gebracht met als enige auteurs vermelding: door de schrijver van Waverley. Voor het grote pubüek wist Scott z'n anonimi teit lang te bewaren, maar in li teraire kring had men hem eer der door. Direct al na het ver schijnen van Waverley schreef Jane Austen aan haar zuster: „Walter Scott heeft geen ro mans te schrijven, zeker geen goede. Dat is niet eerlijk. Hij is al beroemd en rijk genoeg als dichter en zou anderen het brood niet uit de mond moeten stoten. Ik mag hem niet en ik ben niet van plan Waverley goed te vinden als ik het helpen kan, maar ik vrees dat ik het wel goed zal móeten vinden." (Morgen: het land van Burns). Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: L. Leijendekker en H. Coumans. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911Telex 54176. Centrale redactie Breda:' Nieuwsdienst 076-236883. Sportredactie 076-236884. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nwe Glnnekenstraat 41076-236326. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Postadres: Postbus 363,4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Postadres: Postbus 23, 4900 AA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150 Postadres: Postbus 35, 4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Postadres: Postbus 145, 4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementen, bij vooruitbetaling te voldoen: 22,97 per maand; j 66,30 per kwartaal of 258,- per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van 1,- per maand, 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 5% B.T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 RfinkrpIfltiPQ' Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. T5 PAGINA 2 door Frank van Ooijen PAUL Volcker, de voor zitter van het bestuur van de twaalf centrale banken in de VS, ver klaarde vorige maand dat de schuldencrisis af neemt. Hij baseert zijn mening met name op de hogere groei van de La- tij nsamerikaanse econo mieën, hun sterk verbe terde handelsbalans en de groeiende deviezen voorraad. Toch zijn er in Latijns-Amerika, dat met 360 miljard dollar ongeveer de helft van de totale schuld van de Derde Wereld draagt, tekenen die op het te gendeel wijzen. Zo heeft Mexico, jarenlang de 'darling of the bankers' genoemd, onlangs niet kun nen voldoen aan de IMF-ei- sen en is daarvoor gestraft met een opschorting van een lening van het IMF. Peru heeft al eenzijdig verklaard dat de schuldaflossing maxi maal tien procent van de jaarlijkse exportinkomsten mag bedragen. Bovendien raken steeds meer landen achter met hun rentebetaling en aflossing aan het IMF. Ten opzichte van vorig jaar is deze achterstand zelfs ver viervoudigd. Het door het Monetair Fonds voorgeschre ven beleid is blijkbaar niet altijd even heilzaam. Welke conclusie moeten we nu trekken? Is de inter nationale schuldenkwestie inderdaad onder controle of staan we aan de vooravond van een nieuwe financiële crisis? In een vraaggesprek met de politicoloog en schul denspecialist Paul Hoebink De president van Brazi lië, Jose Sarney - fotoafp van het Derde Wereld Cen trum in Nijmegen, proberen we hierop een antwoord te vinden en vragen we naar zijn verwachtingen van de huidige top van IMF en We reldbank in Seoel. Hoebink blijkt het niet eens te zijn met Volcker. Naar zijn mening is de kans zelfs groot dat de schulden kwestie in de nabije toe komst verergert. De belang rijkste reden hiervoor is dat het IMF-recept van bezuini gingen, devaluatie en impor trestricties de economische positie van de schuldenlan den op lange termijn juist ondermijnd, waardoor aflos sing steeds moeilijker wordt. Om hun betalingsbalans in evenwicht te brengen moeten de landen hun export opvoe ren en hun importen zoveel mogelijk beperken. Dit heeft tot gevolg dat de benodigde import van machines en grondstoffen stagneert en de productiecapaciteit direct aangetast wordt. Voor Ar gentinië betekent dit bijvoor beeld dat het Bruto Natio naal Product (de waarde van alle goederen en diensten) tot het niveau van 1970 terugge zakt is. De devaluatie van de munt moet de exportpositie van de schuldenaar verbete ren, maar heeft als nevenef fect dat de prijs van de geïm porteerde goederen en dus de inflatie stijgt. Omdat export de benodig de dollars oplevert waarmee de schulden afbetaalt kun nen worden, staat de groei daarvan voorop. Volgens Hoebink verkeert Mexico op dit moment juist in de pro blemen, omdat zij zich teveel op de exportmarkt gericht heeft. Daardoor is Mexico, maar dit geldt evenzeer voor andere debiteuren, uiterst kwetsbaar voor dalende prij zen of een kleinere vraag op de wereldmarkt. Dit geldt met name voor de uitvoer van olie, die maar liefst 70 procent van de Mexicaanse exportinkomsten levert. Ook de binnenlandse span ningen nemen als gevolg van de bezuinigingen op over heidssubsidies voor voedsel, onderwijs en openbaar ver voer, de hoge werkloosheid, drastische loonsverlagingen en de hoge inflatie enorm toe. De laatste twee jaren zijn in de Dominicaanse Republiek, Marokko, Tunesië, Soedan en Brazilië, vaak ten koste van tientallen doden, massale on lusten uitgebroken nadat de regeringen de door het IMF voorgeschreven bezuini gingsmaatregelen aankon digde. De democratisch gekozen regeringen van Latijns-A- merika zijn zich dan ook be wust van een dreigend ver lies aan politieke steun bij een verder aanhalen van de buikriem. President Sarney van Brazilië en president Garcia van Peru stellen op dit moment meer belang in de werkgelegenheid, sociale programmas en binnenland se investeringen, dan in ver dere sanering, IMF-kredie ten en betalingsverplichtin gen. De grens van het toelat- bare lijkt in veel schulden landen bereikt. Indien er op korte termijn geen concessies worden ge daan door de schuldeisers, voorziet Hoebink binnen één of twee jaar, de vorming van een schuldenkartel in de Derde Wereld dat keiharde eisen zal stellen of de beta lingen eenvoudigweg op schort. Dit zou het gehele in ternationale financiële sys teem ernstig kunnen scha den. De basis voor zon kartel is inmiddels gelegd door elf La tij nsamerikaanse landen in de zogenaamde Cartage na-groep. Omdat deze lan den onderling nogal van me ning verschillen over het IMF-beleid en de wijze waarop de schuldencrisis moet worden opgelost, heeft de Cartagena-groep nog geen harde vuist gemaakt. Als de economische en sociale druk alsmaar toeneemt, kan dat in de toekomst snel ver anderen. Volgens Hoebink is de fi nanciële situatie dus niet be paald rooskleurig te noemen en biedt het IMF geen oplos sing. Is er naar zijn mening een alternatief? Op de eerste plaats moet het volledig uit de hand gelopen kredietsys teem in de wereld tot meer aanvaardbare proporties worden teruggebracht om toekomstige calamiteiten te voorkomen. Zo wordt alleen al de particuliere schuld van de VS op drie maal de totale schuld van de Derde Wereld geschat. Kredietstromen van deze omvang zijn door geen enkele overheid meer onder controle te houden. Op de tweede plaats kun nen zonder enige problemen de leningen uit ontwikke- linghulp aan de armste lan den worden kwijtgescholden. De afbetaling van de schuld van landen als Brazilië, Me xico en Venezuela zou over een langere periode, bijvoor beeld tot het jaar 2000, uitge smeerd moeten worden. Daardoor voorkom je dat, zo als nu het geval is, vijftig procent of meer van de ex portinkomsten voor aflossing dient en blijft er meer ruimte voor investeringen en ge zondmaking van de eigen economie. De schuldenlanden hebben zon adempauze no dig. Ten derde moet de produc tie van de schuldenlanden niet alleen op de wereld markt gericht blijven, waar door de kwetsbaarheid van deze landen groot blijft. Ook de binnenlandse markt moet via koopkrachtverbetering van de bevolking ontwikkeld worden. Verwacht Hoebink dat het IMF op de jaarvergadering in Seoel lering zal trekken uit de teleurstellende ervaringen met de beleidsvoorschriften van het Fonds in de Derde Wereld? Zal het IMF onder druk van het falend beleid in Mexico, de vele IMF-rellen en de dreigende frontvor ming van de schuldenlanden het roer omgooien? Naar zijn mening zal het Fonds, daarin gesteund door de VS maar ook Nederland, De president van Peru, Alan Garcia Perez - fotoafp het huidige beleid blijven verdedigen als een bittere pil, waarna genezing mogelijk is. Een evenwichtige betalings balans en de volledige aflos sing van de schuld zal het centrale uitgangspunt blij ven. Toch doemen er enige lichtpunten voor de schul denlanden op. Het recente besluit van de vijf Westerse grootmachten om de overge waardeerde dollar in waarde te laten zakken, zal ook de schuld van de debiteuren doen afnemen. De vraag blijft weliswaar of dit effect opweegt tegen de verslech terde concurrentiepositie van de Derde Wereld op zowel de Amerikaanse als de wereld markt. Ook de zakkende ren te in de VS is een positieve ontwikkeling te noemen. Voor de niet-olieproduce- rende schuldenlanden vor men de dalende olieprijzen een voordeel voor hun im portpakket. Misschien kun nen deze factoren tijdelijk de druk van de schuldenketel halen, waardoor de Westerse crediteuren een vérgaande herstructurering van de le ningen nog even kunnen uit stellen. Door Gerard Kessels MET zoveel geweld als de laatste dagen zijn de Duitse steden al lang niet meer geconfron teerd. Kapotte ruiten, branden, plundering, met als dieptepunt de dood zaterdagavond van de 36-jarige bank werker Günter Sarre in Frankfurt, die onder een waterkanon van de politie terecht kwam. Verantwoordelijk voor de rellen: tamelijk kleine, mo biele, groepen van 'chaoten' en 'autonomen', zoals ze in Duitsland genoemd worden. Grote Duitse steden als Frankfurt, Berlijn, Ham burg, München hebben alle hun eigen chaoten-scène. Van doorwrochte politieke filosofieën moeten de mili tante chaoten niets hebben. Ze houden meer van actie dan van discussiëren. Het enige wat ze willen: de geha te staat raken waar ze maar kunnen. Zo ook zaterdag in Frank furt. Daar hadden sociaalde mocraten, Groenen en com munisten opgeroepen tot een demonstratie tegen een bij eenkomst van de rechtsradi- cale NPD. De demonstratie verliep vreedzaam, maar na afloop bleef een groep van ongeveer 400 man. Vanuit deze groep werd de politie bekogeld met stenen, flessen en vuurwerk. In de veldslag die daarop volgde verloor Sarre het leven. Een hoge Duizenden mensen ver zamelden afgelopen nacht in het centrum van Frank furt tijdens de vierde dag van onrust en rellen na de dood van een demonstrant. - fotoepa rechter gaat onderzoeken of de bestuurder van het wa terkanon de man niet gezien had of dat het slachtoffer, zoals velen vermoeden, op zettelijk omver werd gere den. Het stramien van de rellen was hetzelfde als eerder dit jaar in het kleine Beierse Nesselwang. Daar demon streerden, alweer, SPD, Groenen en communisten te gen een bijeenkomst van oud-SS-ers. Ook hier een een mouw raakte gewond tijdens gevechten met de politie. vreedzame demonstratie, die bij het scheiden van de markt verziekt werd door uit Frankfurt en München afkomstige gemaskerde cha oten. In Nesselwang gingen ruiten aan diggelen en wer den muren beklad. Ook hier tal van gewonden bij politie en demonstranten. De militante groepen schrikken voor bikkelhard geweld niet terug. Zaterdag avond ging in Frankfurt een onderdelenmagazijn van Daimler-Benz in vlammen op. Bij een tweede demon stratie, daags daarna, werd een aantal winkels systema tisch geplunderd. De met ij zeren staven bewapende chaoten sloegen negen ruiten van pantserglas van een Ja panse juweliersjza^k, k^pot en gristen voor 2Ö0.ÖÓÓ mark aan kostbaarheden uit de etalages. Een deel van de juwelen werd later teruggevonden bij enkele arrestanten. Ook andere winkels waren doel wit van de chaoten. In een tijdsbestek van een half uur werd er een schade aange richt van meer dan een mil joen mark. Bij het centraal station in Frankfurt wist de politie uiteindelijk een mili tante groep van 255 man te omsingelen. Bij hen werden jerrycans met benzine, grote messen, en knuppels aange troffen. Van vier politie-cel- len maakten de arrestanten een complete puinhoop. Wa terleidingen en radiatoren van de verwarming werden uit de muren getrokken, houten banken op elkaar ge stapeld en in brand gesto ken. Naar aanleiding van de gebeurtenissen in Frankfurt kwam het ook tot rellen in Hamburg, Bremen, Göttin- gen, Erlangen, Berlijn, Han nover, Tübingen, Karlsruhe, Frieburg en München. In Hamburg gingen de ruiten van 200 tot 300 winkels aan gruzëls. De demonstranten losten zich voortdurend in kleine groepen op, waar de politie nauwelijks greep op kon krijgen. De chaoten doen nauwe lijks moeite hun op vernie ling en terreur gerichte stra tegie achter politieke slogans te verbergen. Spandoeken of borden worden nauwelijks meegenomen. Motivering wordt overbodig geacht. De groepen chaótëri richten niet alleen grote materiële scha de aan. Ze brengen ook goedwillende, vreedzame, demonstranten in diskrediet. Verder hebben ze de NPD een publiciteit gegeven, zoals de partij in geen jaren meer gehad heeft. Na het vertrek van Adolf von Thadden is de NPD gereduceerd tot een rechtsradikale splinterpar tij, die het bij elke verkie zing slechts brengt tot nul komma zoveel. Maar het ergste is dat de chaoten met hun bruut ge weld de voorstanders van een verscherping van het de monstratie-recht in de kaart spelen. Burgemeester Walter Wallmann van Frankfurt is een van hen. „Ik roep de wetgever op", zo zei de chris tendemocraat na de rellen in zijn stad, „duidelijke regels op te stellen die het mogelijk maken demonstraties te ver bieden als er reden is om aan te nemen dat ze tot geweld dadigheden zullen leiden". De liberale minister van jus titie Hans Engelhard wil daar echter niet van weten. Hij is er van overtuigd dat de bestaande wetten vol doende mogelijkheden bie den om in te grijpen als daar aanleiding toe is. Door Cees Manders HERDENKEN gaat de Italianen meestal ge makkelijk af. Elke week 'verjaart' er wel een historisch feit. En dan worden er parades ge houden en nationale vlaggen gekust. Dezer dagen is het vijftig jaar geleden dat de Italianen Abessinië of Ethiopië binnenvielen: in de Ita liaanse geschiedenis een zeer ingrijpende ge beurtenis. Maar de parades en nostalgische redevoeringen blijven dit keer achterwege. Het liep ook niet zo goed af, daar in Oost-Afrika. Zeer slecht zelfs. Op 3 oktober 1935 trok een strijdmacht van bijna vijfhonderddui zend man vanuit Somalia en Eritrea (sinds het einde van de vorige eeuw Italiaanse bezittingen) het oude Ethio pische keizerrijk binnen. Daarmee was de laatste ko loniale veroveringsoorlog in de geschiedenis begonnen. Acht maanden later, op 5 mei 1936, viel de Ethiopische hoofdstad Addis Abeba. Wat daartussen zit zal niet voor de meest glansrijke periode in de internationale krijgs geschiedenis kunnen door gaan. De modern uitgeruste Italiaanse strijdkrachten kwamen tegen de veel pri mitiever bewapende Abes- sijnen zo in het gedrang dat alleen een massaal gebruik van gifgas hen kon redden. De Italiaanse luchtmacht gebruikte gifgas en brand bommen tegen burgerlijke doelen, iets wat de Interna tionale Conventies natuur lijk volstrekt verboden. Mussolini en zijn legeraan voerders stoorden zich er niet aan. De fascistische dic tator wilde op een geven mo ment zelfs het gebruik van bacteriologische wapens te gen de 'inboorlingen', maar de ongehoorzaamheid van de bevelhebber ter plekke (maarschalk Badoglio) voor kwam dit. De Abessijnse veldtocht kostte naar schatting aan 300.000 Ethiopiërs het leven, vooral als gevolg van de massale bombardamenten door de luchtmacht, een Ita liaanse wereldprimeur. Daartegen hadden de Abes- sijnen geen enkel verweer. Aan Italiaanse kant sneu velden 4.000 man, in meer derheid inheemse soldaten uit hun kolonie Eritrea. Maar met de intocht van de zegevierende Italianen in Addis Abeba was de oorlog niet afgelopen. Integendeel. De Ethiopiërs begonnen een guerillaoorlog die tot aan hun bevrijding door de Brit ten in 1941 nog eens zo'n aan tal slachtoffers maakte als in de periode van oktober '35 tot mei '36. De Italianen waren mach teloos tegen de hit-and-run aanvallen van de 'inboorlin gen' en pasten toen maar re gelrechte volkerenmoord toe. Elke stam, elk volk, ver dacht van passief of actief verzet tegen de bezetter, moest worden uitgeroeid, vernietigd. Op bevel van de 'Duce' (Mussolini) zelf. Dit was een pikzwarte bladzijde in de geschiedenis van het zwarte bewind in Rome, dat met zijn sociale experimen ten juist in die jaren in de Noordeuropese landen (Ne derland o.a.) nogal wat geestdrift wist te wekken. De fascistische propaganda doseerde of verzweeg de 'Afrikaanse' bloedbaden voor eigen én buitenlands publiek. De Italiaanse bezetting van Ethiopië werd door de hele wereld veroordeeld. Maar het bleef bij veront waardiging en bij sancties die niet werkten. Mussolini gebruikte zijn internationale isolement ('Wij tegen de rest van de wereld') handig om ook die Italianen die zijn fascistische politiek afwezen voor zich te winnen. Volgens hem hadden de Italianen het Ethiopische grondgebied (vier keer Italië) nodig om hun talenten en hun vin dingrijkheid volledig te kun nen ontwikkelen. Ze hadden er zelfs recht op. Zelden is een politiek van Mussolini in Italië zo beju beld als de stichting van het 'Romeinse Rijk in Afrika'. De Italianen stonden in de rij om er naartoe te mogen en de Italiaanse schepen verstopten het Suez-kanaal. Bijna een miljoen Italianen, aan soldaten, ambtenaren, boeren en arbeiders, trok er heen. Er was op een zeker moment geen familie in Ita lië meer die daar in de LA- OIL (Africa Oriëntale Italia- na) geen zoon, dochter, neef of vader'had zitten. De 'christelijke'- bescha ving brengen in Afrika (de paus geloofde er ook in) en intussen vooral veel geld maken. Deze simpele formu le had succes. Maar 'Africa' viel op den duur zwaar te gen. De permanente oorlog dreef de meeste Italianen naar huis. In 1940 waren er nog maar 100.000 in Ethiopië over. Nu in 1985 nog 1000, en voor hen is het de laatste ja ren bepaald geen 'dolce vita' geweest daarginds. Was de Ethiopische keizer, Haile Sa- lassie, nog bereid de Italia nen hun gruweldaden te vergeven, de 'marxististen' die bij de revolutie van 1974 de macht in het land grepen dachten er anders over. De Italiaanse Ethiopiërs van nu rest slechts het vege lijf. Er zijn de laatste jaren al heel wat regeringsdelegaties uit Rome in Addis Abeba op bezoek geweest om de 'rech ten' van de Italianen in Ethiopië te bepleiten. Maar ze komen slechts terug met nieuwe Ethiopische eisen tot herstelbetalingen. Het vooroorlogse avon tuur in 'Africa Oriëntale' leeft nog sterk in Italië. Niet zozeer in de geschiedenis boekjes op school (die er slechts enkele regels aan be steden en de 'successen' met het gifgas en dergelijke lie ver verzwijgen) maar wel in het stratenplan van elke stad. Rome heeft er een 'Afrikaanse' wijk aan over gehouden, met schitterende straatnamen: de Viale So malia, de Via dei Galla e Si- dama, de Via Macallye, de Piazza Amba Alagi, de Via Lago Tana, de Via Adua, Via Scirye enzovoort. Het gaat om die Afrikaan se lokaties die in de jaren '35-'36 het Italiaanse nieuws beheersten. Toen verspreid de het regiem zelfs land kaarten met vlaggetjes zodat de mensen thuis bij de radio de 'razendsnelle' opmars van hun legers in 'Africa' goed konden bijhouden. Maar die honderdduizend Romeinen die nu in die Afrikaanse wijk van Rome wonen weten nauwelijks meer wat de na men van hun straten beteke nen. De 'herdenking', dezer dagen, van het begin van de 'Afrikaanse' oorlog zal daar weinig aan veranderen. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM - Politiek De Haag is nog steeds niet ovei tuigd van de noodzaak vo< nicer bedrijfsinvesterlnge Als men te lang wacht met h< extra stimuleren van dergeli ke investeringen zal de i currentiepositie van Nedet land worden aangetast. Dat staat in een rapport va de 'denktank' van de Nedei landse Middenstandsban (NMB), die de Miljoenennot van het kabinet-Lubbers aa een nauwgezet onderzot heeft onderworpen. Het aandeel van de investe ringen in het nationaal inkt men (wat we met z'n alle verdienen) bedraagt momer teel zo'n 11,5 procent. Volger Lufc DEN HAAG (ANP) - Bejaar den die in de loop van ee maand van het ene naar he andere bejaardenoord verhui zen, hoeven niet voor het oud én het nieuwe tehuis hun bij drage voor die maand te vol doen. De bijdrage voor de maan van de verhuizing is de be jaarde verschuldigd aan he oude tehuis. Vanaf de eerst van de maand daarop moet hi gaan betalen voor het 'nieuwe tehuis. Dit antwoordt ministe Brinkman (WVC) op schrifte lijke vragen van de PvdA 'DEN HAAG' is bijzonder gep Lubbers en de zijnen is weer Reagan heeft Nederland namel bespreking van zijn topontmoe uit de krant moeten vernemen de krant niet missen: geen dac veau eind deze maand in New gan heeft er Engeland, West-1 en Japan voor gevraagd. Mitter Reagan hem niet tevoren gepo leg. Het gebeurt met grote rege topniveau kleine landen als N kwam die bruuskering echter moeten we ons voorstellen var we betrokkenheid van Nederli inzet van hier te plaatsen kernr bepaling voor de Geneefse tof sproken zal worden, demonstri Toch is de accentuering var in het kader van de NAVO-ovt van kruisraketten vanaf de b weest, waarmee Lubbers het 1 en inzake de rakettenkwestie c Formeel-juridisch wordt het d den, dat voor een plaatsingsbr meerderheid in het parlement echter weinig. Aangezien he agressor, om de NAVO-partnt derling beraad, ruim van te v aanval op komst is - een veri schijnlijk - zal er nauwelijks ti de Amerikaanse president du van West-Europa uit laten afsc rassingsaanval in werkelijkheic Van het begin af aan is ech VO-bondgenootschap in oven Staten gedragen zou worden grote betrokkenheid van Ame Europa, was voor ons veilig ei trokkenheid is er van West-Eui gen om hier kruisraketten te f recht - voor de logische gevol king gebaseerde defensie-stra land, dat voor zijn onafhankeli niet kan ontkomen. ALS HET aan het kabinet en t brief van de minister-president Amerika te sluiten raketten-ovr termijn in de Tweede Kamer v dan rond 1 november a.s. be Dat besluit zal nog vóór de Ka ter goedkeuring (met eenvou worden voorgelegd. Aangezie volgens het kabinet voor vijf ja ook van invloed zijn op de be\ netten en dus op de kansen wenst, om weer regeringsverai Zo ziet het scenario van het ter nog van alles gebeuren. De staande consensus in Nederl; lands beleid weggeslagen en veiligheid diepe tweespalt ver geladenheid van het probleer evenwel niet langer voor zich ?oor een andere uitkomst kt West-Europa gerichte rakettei verminderen Van die mogeli 9een gebruik gemaakt. Ontds 9aat het nu bij de rakettenk vraag: wil Nederland lid blijven U|t het bondgenootschap? Wij kiezen voor de voortze Tiet alle daaraan verbonden ve niet strijdig zijn met de Gro rug te voeren tot de overtuigir sche levensbeschouwing, hot oe duur toch vreedzaam naa staan, indien en voorzover zov zichzelf te zijn en te blijven. Zc °nze gebroken wereld het mt wederzijdse afschrikking. De e Z'jdse ontwapening.

de Stem | 1985 | | pagina 2