[theater r Raad scheidt kaf van koren Naakte waarheid Nieuwe schilders in Vlissingen Q Senioren Orkest in Aardenburg Tijdsein ove DONDERDAG 3 OKTOBER 1985 Der Graf von Luxemburg uitverkocht Kaos in Film huis Zuidland Poppenspel Pinokkio in Hulst Bal van de Erevossen in Tiffany Mallerbent in café 3 Schouwen Concert door Gemengd Koor Stoppeldijk John White's Big Band in Den Dullaert Spaans dans- spektakel naar België Tips uit Midden- Zeeland Joost Prinsen in Oostburg met 'List Bedrog' p ONDERDAG 3 OKTOBE Uitgaan in België lllustraties Lyriek T7IRstiral«« VlaanDeren Nog te zien Verwacht NEDERLAND 1 NEDERLAND 2 Ter Beuken Jiüs/ce en Wiske: An Appie Happie en Sti Eindredactie: Co Meertens Emile Calon John White's Big Band. foto archief de stem HET ZEEUWS Senioren Orkest geeft zaterdag onder leiding van Daan Burger een lustrum concert in de St. Baafskerk te Aardenburg. Het programma vermeldt onder meer de cyclus In Somerset van Harvey, de Petite Suite Pittoresque van Hautvast en enkele marsen, zoals de door het orkestlid C. Meliefste gecom poneerde Senioren Orkest Zeeland Mars. Aanvang 16.00 uur. DE UITVOERING van de operette Der Graf von Lu xemburg door de Amster damse Hoofdstad Operette, morgen in het Zuidland- theater te Terneuzen, is vol ledig uitverkocht. De hoofdrollen in dit be roemde werk van Franz Le- har worden vertolkt door Jan Handerson, Tom Hof man, Antoni Wink, Jacco van Renesse, Margo de Boer en Germaine Compier, ter wijl de regie in handen is van Alexander Pilcher. Mu zikale hoogtepunten zijn melodieën als 'Bist du La- chendes Gluck' en 'Sie geht Links, er geht Rechts'. Aan vang 20.00 uur. VANAVOND WORDT in het Terneuzense Filmhuis Zuidland de ruim drie uur durende film Kaos van de Italiaanse broers Paolo en Vittorio Taviani vertoond. Deze uit 1984 daterende rolprent is gebaseerd op vier korte verhalen van Piran dello en gaat over een man die door zijn lege en verval len geboortehuis dwaalt en plotseling in één van de lege kamers zijn allang overleden moeder ontmoet. In het ge sprek dat zich ontwikkelt vallen alle thema's en verha len uit Kaos op z'n plaats. Aanvang 20.00 uur. Toe gang ƒ6,- en ƒ5,- (CJP en Pas 65). DE EERSTE kindervoorstel ling van het nieuwe seizoen in Den Dullaert te Hulst wordt morgen verzorgd door het poppentheater Pinokkio met 'Het kippetje van de ko ning'. Dit moderne sprookje, waarbij veel te lachten valt, is bedoeld voor de leeftijds groep van 4 tot 8 jaar. Het draait allemaal om een ko ning, die zich laat adviseren door een bijzonder slimme kip. Een heks, swingende duiveltjes en een draak zijn ook van de partij. Aanvang Ï6.00 uur. Toe gang 2,50. IN ZALENCENTRUM Tif fany te Hulst vindt zaterdag het bal der Erevossen plaats met muziek van het Belgi sche showorkest The Five Pennies en huisorkest The Tiffany Band met zangeres Liz Larssen. Het bal is bedoeld om naast de Club van 111 ook al le andere danslustigen in Zeeuwsch-Vlaanderen een gezellige avond te bezorgen. In tegenstelling tot voor gaande jaren is carna- valskledij niet vereist. Aanvang 21.00 uur. Toe gang 12,50. DE BELGISCHE groep Mal lerbent, gespecialiseerd in Amerikaanse border-mu- ziek zoals Tex-Mex, zydeco en cajun, treedt zaterdag nacht op in café 3 Schouwen te Axel. Mallerbent begint om 24.00 uur te spelen en de toegang kost 4,-. TER VIERING van het 25- jarig bestaan geeft het Ge mengd Koor Stoppeldijk on der leiding van Johan Ver- nimmen zaterdag een jubi leum-concert in de parochie kerk te Stoppeldijk. Medewerking wordt ver leend door het kamerorkest Divertimento uit Eeklo, dat. werken zal vertolken van Bach, Grieg, Johan Strauss en het concerto voor hobo en strijkers van Bellini. Het koor zingt een keur van liederen (zowel a capella als begeleid door het orkest) van Bach, Mozart, Arcadelt, Certon en De Klerk. Ook worden enkele solo's ge bracht door de sopraan Jen ny de Wolf. Het hele gezel schap vertolkt tenslotte een vrolijk marslied van R. Stolz. Aanvang 20.15 uur. Toe gang 3,50. HET ZEEUWS-VLAAMSE orkest John White's Big Band geeft zondag weer zijn traditionele jaarlijkse kof fieconcert in Den Dullaert te Hulst. De big band werd in het voorjaar van 1978 opgericht door Johan de Witte (John White) uit Sluiskil. Als her kenningsmelodie voor het orkest schreef hij de song 'Big Band Dream'. Vele op tredens volgden daarna in binnen- en buitenland. Het orkest bestaat nu uit zo'n 20 musici en twee voca listen en speelt nummers van onder meer Glenn Mil ler, Duke Ellington en Lex Abel. In Hulst doet ook de virtuoze alt-saxofonist Rony Verbiest mee. Aanvang 11.00 uur. Toe gang ƒ5,-;totl2jaar gratis. EUROPALIA '85 IN HET kader van Europalia '85 wordt vanavond in het Antwerpse sportpaleis een groots opgezet Spaans dans- spektakel verzorgd onder de titel Espana Baila. Deze wervelende show, naar een concept van Mauri ce Béjart, Maria de Avila en Susana Robledo, wordt uit gevoerd door 250 in kleurige kostuums gestoken dansers en muzikanten. Aanvang 20.30 uur. Ook in Brussel vindt een dergelijk spektakel plaats. Vanaf vandaag tot 29 okto ber staan 25 voorstellingen geprogrammeerd in het Theater 44 (Passage 44) in het Auditorium. Onder de naam Fiesta Gitana wordt door uitstekende flamengo- artiesten een groot aantal dansen uitgevoerd van Baile de Fragua, Zambra en Ser- ranas. Ook deze voorstellin gen vinden plaats in het ka der van Europalia '85. ■fe De Nieuwe Snaar brengt zaterdagavond een kolderiek muziektheaterstuk uit Vlaanderen mee naar Mid delburg. Dat gebeurt onder de kop: 'fragmenten uit de geïllustreerde muziek'. De uitvoering vindt plaats in de schouwburg. 20.30 uur; f 18.00/pas f 10,00 ■fa In de Sporthal Vlissingen brengt het Nieuw Ensemble Raam Theater zondagavond een 'tomeloos spektakel' met toneel, dans, zang en... 10 ronden catch. 20.30 uur; f 15.00. ■fr Het muziektheaterproject 'Bredero Amsteldammer' is volgende week woensdag te bekijken in de Schouwburg Middelburg. Het wordt ge speeld door Camerata Tra- jectina. 20.00 uur; f 15.00/pas 12,50. DE ACTEUR Joost Prinsen, bekend geworden in zijn creatie van Erik Engerd in het tv-programma De Stra tenmaker Op Zee Show, komt morgen met zijn thea terprogramma 'De firma List Bedrog' in Den Hoek zak te Oostburg. In dit programma staan DE HOGER wordende financiële eisen die de rijksoverheid hanteert bij de uitvoering van de sociale regeling voor beeldende kunstenaars, de BKR, dwingt steeds meer beeldhouwers en schilders zich 'marktge richter' en dus commer ciëler op te stellen. Aan de andere kant wordt steeds meer gelet op vakmanschap en artis tieke kwaliteit. Zo gaat de Zeeuwse cultu rele raad het kaf onder de Zeeuwse beeldend kunste naars van het koren schei den. In de losbaldige docu mentatie, die de raad uit geeft over Zeeuwse beeldend kunstenaars, komen perso nen voor die onvoldoende professioneel zouden werken of waarvan de artistieke kwaliteiten aan twijfels on derhevig zijn. Reden waar om de raad het bestand wil opschonen. Wie bij de cultu rele raad geregistreerd wil blijven c.q. worden, moet straks een formulier invul len. Wie niet reageert of niet aan de strengere criteria voldoet wordt uit het be stand verwijderd. Men wil de provinciale adviescom missie beeldende kunst in schakelen om vakmanschap en kwaliteit te beoordelen. De sectie beeldende kunst van de raad voert verschil lende redenen voor de maat regel aan. In het begin van de zeventiger jaren beston den vrijwel geen drempels voor opname in het bestand. Ook in latere jaren zouden die drempels te laag zijn ge bleven, onder meer omdat ook de beroepsorganisaties van beeldende kunstenaars hun leden onvoldoende op beroepsmatigheid zouden selecteren. Erg veel 'zwakke broe ders' zouden er niet door de grove mazen van het net zijn geslipt, maar dat het ge beurt, zo concludeert de sec tie, heeft tot gevolg dat 'beel dend kunstenaars die hun beroep serieus nemen, met enige scepsis naar de docu mentatie kijken en daarin zelfs niet wensen te worden opgenomen'. Bij de culturele raad hikt men ook aan tegen de als maar stijgende portokosten, die het groeiend adressenbe stand veroorzaakt, bijvoor beeld bij het verzenden van informatie aan beeldend kunstenaars. Maar ook de beperkte subsidiemogelijk heden voor aankopen, op drachten en dergelijke no pen de raad zich beter te richten op het 'echte be roepsveld'. Zeeuwse boerenschuren (Besty van der Meer MIDDELBURG - Het Zeeuws Kunstenaarscentrum in Mid delburg heeft plaats inge ruimd voor de 'naakte waar heid' van de Amsterdamse Betsy van der Meer, in 1938 geboren in het Zeeuwse Zon- nemaire. Betsy van der Meer deed onder meer inspiratie op in Noord-Afrika enb Noord- Amerika. Ze schildert de da- Tijdsein wordt vanavond om uitvoerig aandacht besteed aa poea-vluchtelingen in Papaoea' team kreeg toestemming om e pen in het grensgebied te bezoel men uit het Indonesische Irian Scene uit de film 'Kaos'. alle trucs centraal, waarvan 'de mens die iets wil berei ken' zich in onze samenle ving volgaarne bedient, of dat nu gaat om liefde en hu welijk, handel en maat schappij, godsdienst en poli tiek en ga zo maar door. Prinsen schreef en verza melde teksten (onder meer van Hans Dorrestijn, Willem Wilmink, Ischa Meijer en Piet Grijs) over dit thema en zal aan de hand daarvan uit de doeken doen, hoe hij zich met behulp van de firma List Bedrog al 40 jaar staande weet te houden. Dick van der Stoep zorgt voor de muzikale begelei ding. Aanvang 20.00 uur. Toe gang ƒ12,50 aan de zaal en 10,- bij abonnement. Reser veringen via Den Hoekzak, 01170-3377. gelijkse werkelijkheid in een ritmisch lijnenspel. Aan de toeschouwer de eer om door deze 'dromenarchitectuur' heen te wandelen. Vooral een voudige bouwsels lijken haar aan te trekken, zoals Zeeuwse boerenschuren. Deze tentoon stelling duurt tot 25 oktober. Open: dinsdag t/m zondag van 14 tot 17 uur, donderdag ook van 19 tot 21 uur. Joost Prinsen, -foto lumen ANTWERPEN - Augustijner kerk, Kam- AXEL - Boekhandel-galerie Bellemans te Axel grijpt de kinderboekenweek aan om de schijnwerper te richten op de illustrators van jeugd literatuur, Margriet Heij- mans en Joep Bertrams. In zijn eigen 'kindergalerie' stelt Bellemans hun tekenin gen tentoon. Even verderop in het centrum van Axel, in de winkelpassage Cité, laat hij zien dat Margriet Her mans ook schilderen kan. Daar hangt haar 'vrije werk', doeken die elk een verhaal apart vertellen, maar dan zonder begin en afloop. Ze prikkelen de fan tasie. Margriet Heijmans, af komstig uit 's Hertogen bosch, was de eerste kinder boekenillustrator die met een gouden griffel mocht gaan slepen. Dat was in 1973. Dit jaar kreeg ze de zilveren griffel voor haar tekeningen in het kinderboek 'Jip Sloop', waaraan de VPRO het alge lopen seizoen een jeugdse- rietje wijdde. Haar illustra ties hebben zich in de loop van de jaren steeds meer geëvolueerd in de richting van een stripboekenstijl. Joep Bertram heeft een wat mindes lange staat van dienst. Hij zit dan ook korter in het vak. Hij tekent meest al in zwart-wit. Tot de be- 'Pure schilderkunst' (Elizabeth de Vaal) VLISSINGEN - In het ge meentelijk museum te Vlis singen wordt elk seizoen ook ruimte gemaakt voor een cy clus eigentijdse kunst. Dat gebeurt onder verantwoor delijkheid van de Vlissingse culturele raad. Vorig jaar kreeg het publiek er een doorsnee te zien van de stand van zaken binnen de Nederlandse beeldhouw kunst, dit jaar komt de ac tuele schilderkunst aan bod. Afgelopen zaterdag start te de tentoonstellingenserie met werk van de Rotter damse Elizabeth de Vaal (35). Na haar opleiding, aan res pectievelijk de Rotterdamse Academie van Beeldende Kunsten en de roemruchte Ateliers '63 te Haarlem, ont wikkelde zij zich tot één van de belangrijkste vertegen woordigers van de jonge ge neratie Nederlandse schil ders. Vier jaar geleden was ze de eerste die de aanmoe digingsprijs voor jonge beel dende kunstenaars' van het blad Kunstbeeld ontving. De 'jury' kwam tot het oordeel dat Elisabeth Vaal op indringende wijze een ge heel eigen gevoelswereld uitbeeldt. Ze maakt figuratie werk dat aansluit bij de beeldtaal, die internationaal is geïntroduceerd door een nieuwe generatie schilders. Ze werk niet vanuit voorop gezette bedoelingen, maar probeert intuïtief haar emo ties te koppelen aan 'het pu re schilderen'. Open dinsdag t/m vrijdag van 10 tot 12.30 en van 13.30 tot 17 uur; zater dag van 13 tot 17 uur. menstraat, vanaf morgen dagelijks tot 10 oktober de produktie rond angst, drei ging, paniek en absurditeit Het jaar van de pest, om je door te lachen door de Zwar te Comedie. Aanvang 21.00 uur. - Singel, vrijdag 4 en zater dag 5 oktober. Een danspro- gramma door Jennifer Mul ler and the Works. Aanvang 20.00 uur in rode zaal. Maan dag 7 oktober Het Symfo nisch Orkest van Praag met een Smetana-programma. Aanvang 20.30 uur blauwe zaal en dinsdag 8 oktober het eerste programma onder het thema Dance USA. Deze se lectie uit de overvloed van het New Yorkse dansaanbod begint met RE Room van het perfecte koppel Tomothy Buckley en Roger Babb. Aanvang 20.00 uur, rode zaal. - Opera voor Vlaanderen, vanaf vrijdag 4 oktober de opera Norma van Bellini. Spaaldata 4 en 11 oktober om 19.30 uur en 6,9 en 13 oktober om 15.00 uur. GENT - Opera voor Vlaanderen, vanaf 4 oktober het dualisti sche werk Ariadne auf Na- xos van R. Strauss. Speèlda- ta 4 en 12 oktober om 19.30 uur en 6 oktober om 15.00 uur. Uw BRUGGE - Stadsschouwburg, dinsdag 8 oktober de produktie Jan Rap en zijn maat naar het boek van Yvonne Keuls. De vertolking van dit eigentijd se toneelstuk berust bij een groep bekende Nederlandse topartiesten, zoals Liesbeth List, Johnny. Kraaykamp jr, Bart Römer en anderen. De Illustratie van Joep Ber trams in 'Salamanders vangen' van Wiel Kusters kendste kinderboeken die hij van illustraties voorzag, be horen 'Nou Moe' en 'Utopia', beiden geschreven door Ve ronica Hazelhof. Hij maakte ook de tekeningen in de dichtbundel 'Salamanders vangen' van Wiel Kusters. Joep Bertram beweegt zich op het gebied van de con ceptuele kunst. Daarvan is nu niets in Axel te zien. Men kon er al eerder voor in de Axelse galerie terecht. Bellemans heeft overigens ook tekeningen van beide il lustrators ondergebracht in Middelburg. Daar moet men ervoor naar de Zeeuwse Bi bliotheek of naar boekhan del Fanoy. De beide exposi ties in Axel duren tot 31 ok tober, die in de Zeeuwse bi bliotheek tot 16 november. Open tijdens de winkeluren. MIDDELBURG - In Middel burgs BKR-uitleencentrum aandacht voor de Middel burgse schilder Marinus van Dijke. Hij trekt de laatste tijd vooral aandacht met zijn 'lyrische landschapssugge sties'. Twee grote doeken van zijn hand zijn ook opgeno men in de Vlaams-Zeeuwse- ui twisselings tentoonstelling 'drie keer schilderen', die nog enkele dagen in Middel burg te zien is en daarna richting Amsterdam ver trekt. In de brochure bij deze - foto archief de stem regie is in handen van Jo Dua. Aanvang 20.00 uur. MET 25 UITVOERINGEN deze week ook weer een gro te keuze. We tippen de vol gende evenementen voor u: - Antwerpen, 4 oktober, Ca- rolus Borromeuskerk, The saurus Musicus onder lei ding van K. Cooremans met muziek rond 1585. Aanvang 20.30 uur. - Gent, 5 oktober, Bijloke ab dij, Les Arts Florissants met werken van Handel en Scar latti. Aanvang 20.00 uur. - Gent, Decascoor, Tweedeli ge filmavond met Borinage door het Düsseldorfer En semble en filmregie van Storck en Joris Ivens en Per- meke van Storck en Conrad Aanvang 20.00 uur. - Gent, St.-Jacobskerk, Gre goriaanse en Byzantijnse eultusmuziek door koren uit Essen (Duitsland) en Brugge Aanvang 20.00 uur. - Leuven, opening Klapstuk 85 (tot 27 oktober), een inter nationaal dansfestival met medewerking van groepen uit België, USA en Frank rijk. - Gent, St.-Michielkerks, ba- rokorkest Les Gouts Reuniï en het vocaal ensemble Run- dadinella. Werken van Wil- laert, Schütz en Bach. Aan vang 20.00 uur. - Gent, Congrescentrum, Koninklijk Filharmonisch Orkest van Vlaanderen met werken van Haydn, Mozart, Schönberg en R. Strauss, Aanvang 20.00 uur. tentoonstelling wordt over Van Dijke opgemerkt dat zijn rake observatievermo gen zijn werk een sterk rea listisch karakter geeft. Verf- en kleurgebruik getuigen van een 'nieuwe originali teit'. De tentoonstelling in het uitleencentrum aan de Balans 17 duurt tot 10 no vember. Open: woensdag t/m vrijdag van 12 tot 17 uur, zaterdag van 11 tot 16 uur. Stadspark Groendreef Metalen sculpturen van de 41-jarige Italiaan Angelo Scafoglieri, tegenmwoordig werkend in België (tot 15 ok tober) Open: elke dag tussi 10 en 18 uur. Galerie Blokken 7, Terneu zen. Schilderijen en tekenin gen met oosterse invloeden van de oud-Terneuzenaar Maria Vinke-Burgs (tot 11 oktober). Open: dinsdag t/m vrijdag van 14 tot 18 uur, za terdag van 14 tot 17 uur, vrijdag ook van 19 tot 21 uur Jongerencentrum De Media. Eeklo. Eigentijds werk en mail-art van de jonge west- zeeuwsvlamingen Jan Ver- schoore en Willy de Houck (t/m 15 oktober). Kunststichting De Kern- Borsele. De nieuwe directeur van het Zeeuws museum- Istvan Szénassy, opent vrij dag in De Stenge te Hein- kenszand een tentoonstelling met schilderijen en tekenin gen van Harry Bartels. Aan vang 20.30 uur. Galerie Espirit Clinge. Da Vlaamse dichteres opent za terdagavond om 20 uur een tentoonstelling, die poëtische schilderingen van het Zeeuwsvlaamse landschap laat zien. Ze zijn gemaakt door Johannes Kollaard jr Volgende week hierover meer. Stadhuis Terneuzen. Land schappen, zee- en strandge zichten van de Haagse schil der Jan van Munster, (t/m 21 oktober). George Segal in 'Rollercoas\ uur). Vijftien jaar geleden zond de KRO de Amerikaanse tv- serie 'Daktari' uit, die de EO vanavond gaat voortzetten met een nieuwe serie afleve ringen. In het Wamera-wil- dreservaat wonen nog steeds dr. Marsh Tracy, zijn doch ter Paula, hun assistent Jack Dane, de aap Judy en de schele leeuw Clarence. Van daag in de eerste aflevering is een klein olifantje zonder ouders in het park gesigna leerd. Dr. Tracy, Paula en Jack gaan op onderzoek uit en zij komen twee mannen tegen, die zeggen, dat ze fo to's aan het maken zijn. Wat ze wel aan het doen zijn, wordt hen snel duidelijk. re Bc ml mq vd he ké me de de wi pr| pl1 w£j fu 20.28 Op grens van twee werelden De zedenverwildering grijpt de laatste jaren snel om zich heen. Willem J.J. Glashou wer en prof. dr. W. H. Vele- ma zijn naar de Verenigde Staten gereisd om met hun collega's te praten over het verval van de westerse we reld. Ze bekeken de pro gramma's van de tv-domi- nees Jerry Falwell, Pat Ro bertson en Jimmy Swaggart en spraken met vertegen woordigers van de Moral Majority Movement, Harvey Cox van de Harvard Uni versity en christenen in Hol land, Michigan. De heren Glashouwer en Velema kwamen tot de overtuiging dat de media een belangrij ke dam kunnen vormen te en de moderne zedenver wildering. All pel va» wa lij] acl he 19.12 De eerste de beste Met ingang van het nieuwe seizoen gaat het programma 'De eerste de beste' wat meer aan show doen. Niet alleen Wi Zu me hi hi nu vai urf lid: ton kei ecl ovi Zu ans Lokeren (B) he jedatHik.. betn heer, hé1 Da 's m ai dat verstand.. HIK... fan <W te denkenIn een drukke

de Stem | 1985 | | pagina 20