Rock Hudson een der laatste klassieke Hollywood-acteurs Veel amusement op vaste zaterdagavond van Veronica Veel variatie in exposities JKDOOj ERLANI Jonge kunstenaars: 'Gebrek aan durf' PatentReki enii mg m: !JH Fred Emmer verlaat Journaal Minister Brinkman wil opheldering over stripblad 'JULLIE 5%% IS DUS MEER DAN 5%%BIJ EEN ANDER... ag uithangt, hoofdprijzen: 2.500-, de vlag uit: DIJN EN B.V. VEILING jbilaiu en inboedel bergstraat 12-14 te l.o.v. gerechtsdeur- ndag 7 oktober en uur. est: pagina 356 HOLLYWOOD (RTR) - De gisteren in zijn woning in Bevely Hills overleden Rock Hud son was een van de laatste lange, knappe hel den met vierkante kin van Hollywood. verenigde spaarbank DONDERDAG 3 OKTOBER 1985 „Ik ben er altijd eerlijk voor uitgekomen dat ik van vrouwen houd en die openheid heeft mij geholpen in mijn vak" Pia Beek i 15 december 1985) >1150-95498 ;1150-95951 Sine jiülesno n Jf een en twee deurs kasten, kast, jachtkasten, ant. spek--.] isten, ant. ivoren kastje etc. «stellen, 2-zitsbanken, clubs, t, kamferkist, tafels,, stoelen, ant. hokkers, div. kachels, tuinstëllert, tuinvazen, wa ne ant. exemplaar met stoel, tfelklokken, ant. pendulestel- olklokken, stoelklok, ant. car- en tin, houten beelden, enge- ■lts blauw v. Porseleinen fles, impen en kronen, ant. kande- ant. vuurplaten, wandelstok-1 pen, serviezen, ant. appel en tkommen, vazen, potten, stol- doofpotten, gobelins. i, enz. iten en tekeningen van div. Sijtsma, Kleijns, Klop, .A.M. v. Leeuwen, v. Dongen, )ng, Vries, v.d. Hoven, Kaiser, H. Poeder, Kramer, v. Haften, I.G. Casteelen, Simons. tapijten, in ant. kleuren, w.o. ijden, uniek exemplaar uit pro- inistan, Tabris, Bidjar, Belout- 'erz. Kars, Chineese kleeden, werpen en sieraden, horloges I L juwelen met briljant en dia-1 18.00 tot 22.00 uur 10.00 tot 21.00 uur 10.00 tot 21.00 uur 10.00 tot 19.00 uur >an gratis koopopdrachten. lel, tel. 04105-2403. Hij speelde in films die varieerden van muzikale komedies tot Westerns. iiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiimmiiHiiM Hij zei eens dat hij drie din gen betreurde: zijn filmpseu doniem en twee van zijn films. „Ik ben Roy Fitzgerald en ja renlang heb ik de naam, die Hollywood mij gaf - Rock Hudson - zelfs niet kunnen uitspreken", zei hij. Hudson, die zijn vak leerde binnen het oude studiosysteem van Hollywood, werkte hard, verdiende miljoenen en werd door sterren als Taylor en Do- ris Day geprezen als iemand die werd ondergewaardeerd en in een hokje gestopt. Hudson was in de jaren vijftig en zestig een van de grootste geldverdieners voor Hollywood en voor zijn rol in George Stevens' verfilming van Edna Ferbers epos over Texas 'Giant' werd hij voorge dragen voor een Oscar van de Amerikaanse filmindustrie. Hij vestigde ook een reputa tie als tegenspeler van Doris Day in lichtvoetige slaapka merkomedies als 'Pillow Talk'. Hudsons impresariaat maakte in juli bekend dat de acteur aan aids leed, een jaar nadat de verschijnselen bij hem waren vastgesteld. Aan het geldinzamelingsdiner van twee weken geleden in Los Angeles bracht Hudson tranen in de ogen van de aanwezige acteurs en actrices met een verklaring die Burt Lancaster voorlas: „Ik vind het niet leuk dat ik ziek ben. Ik ben er niet blij mee dat ik aids heb. Maar als daardoor anderen gehol pen worden, weet ik tenminste dat mijn ongeluk enige posi tieve waarde heeft gehad". Rock Hudson was een bio grafie aan het schrijven die 'My Story' zou heten en waar van de opbrengst zou zijn be stemd voor de American Foundation for Aids Research. In november 1955 had Hudson i een filmmaatschappij moeten trouwen met de ex- stewardess Phyllis Gates om geruchten over homoseksuali teit de kop in te drukken. Het huwelijk strandde nog geen drie jaar later. Phyllis Gates zou klagen dat Hudson geen tijd voor haar had, korzelig was en o.a. tijdens filmopna men in Italië, vrienden had. Hudson was als vrachtrijder uit zijn geboortestaat Illinois naar Hollywood gekomen met maar één doel voor ogen, waarin hij zich als een bulldog vastbeet. Hij maakte nadat zijn dagen als 'boudourridder' erop zaten, als een van de wei nige sterren van het oude slag, een geslaagde sprong naar de televisie en speelde er in de succesvolle, ook in Nederland vertoonde, reeks 'McMillan and Wife', van 1971 tot 1976, Hoewel zijn boven iedereen uitstekende gestalte - hij was 1.93 meter lang - wel eens een dreigende indruk kon maken, was Hudson in wezen een in trovert man met een fijn ge voel voor humor en geen al te hoge dunk van zichzelf. Zijn goede stemming kon echter snel omslaan als hem werd ge vraagd naar de geruchten dat hij homofiel was, een zaak waar hijzelf het zwijgen toe deed. De geruchten konden niet uitblijven; na zijn huwe lijk met Gates werd hij nooit meer in romantisch opzicht in één adem genoemd met een vrouw en vormden mannen zijn gezelschap uit en thuis. Hij was in 1925 in Winnetka in Illinois geboren en heette eigenlijk Roy Scherer jr., maar hij nam de naam aan van zijn stiefvader, Fitzgerald. Hij kreeg op de High School geen toneelrollen, omdat hij geen tekst kon onthouden. Hij werkte als postbesteller en was in de Tweede Wereldoor- Hudson met Doris Day. Van onze rtv-redactie HILVERSUM - Fred Emmer verlaat binnen kort het NOS-Journaal. Hij gaat werken voor Europa-tv, de Europese zender met reclame die op 5 oktober van start gaat. Ook daar gaat hij een nieuwsprogramma presenteren. Fred Emmer - foto archief de stem DEN HAAG (ANP) - Minister Brinkman (wvc) heeft de Avro om opheldering gevraagd over berichten dat deze omroep gaat samenwerken met het stripblad 'Eppo/Wordt Vervolgd'. De mi nister heeft de omroepvereniging geschreven dat wanneer er inderdaad sprake is van samenwerking, de Avro dan dienstbaar kan zijn aan het maken van winst door derden. Dat is in strijd met de omroepwet. Brinkman antwoordt dit op schriftelijke vragen van het D'66- Tweede Kamerlid Wessel-Tuinstra. Zij had de minister erop ge wezen dat het stripweekblad 'Eppo' sinds 20 augustus 'Eppo/ Wordt Vervolgd' heet en dat de twee laatste woorden hetzelfde lettertype hebben als het gelijknamige stripprogramma van de Avro-tv. Bovendien zouden het stripblad en de Avro gezamen lijk wedstrijden gaan organiseren. Een van de laaste foto's van Hudson. -fotoap log vliegtuigwerktuigkundige bij de marine. Een collega-vrachtrijder stelde Hudson voor aan im presario Henry Willson. Ge vraagd of hij kon acteren, ant woordde Fitzgerald naar waarheid nee. Hij kreeg geen baan, maar wel de naam van een toneelleraar en bij hem ging Hudson in de leer. Het leidde tot een contract bij Uni versal-International en hij zou er vijftien jaar blijven. Zijn eerste rol was in 1948 in 'Fighter Squadron'. Hij hoefde maar één zin te zeggen en ver knalde het 34 keer. In 'Peggy' moest hij zijn eerste filmkus geven aan Diana Lynn. De re gisseur vroeg hem alsjeblieft op te schieten en hij vroeg hem of het niet zonder kon. Met 'Bend in the River' uit 1952, waarin zijn rol ook maar be scheiden was, kwam de om mekeer. Op de première in Portland in Oregon verdron gen zich zoveel bakvissen rondom Hudson, dat de studio geld rook. Na een reeks ridderlijke, ro mantische rollen kreeg Rock Hudson zijn eerste grote kans in een nieuwe versie van 'Magnificent Obsession' met Jane Wyman in 1954. Zijn po pulariteit bezorgde hem de rol van Bick Benedict in Giant, een rol die Gary Cooper en Clark Gable ook hadden ge wild. Hudson won omdat hij de Texas-grootte had. Toen de anti-helden van het Witte Doek opkwamen - Mar lon Brando, James Dean (op 30 september van dit jaar juist 30 jaar dood) - ging Hudson plot seling op ondeugende slaapka merkomedies over zoals 'Pil low Talk', 'Send me no Flo wers' en 'Lover come back'. Niemand gaf hem veel kans, maar hij werd er populairder dan ooit mee. Hij werd gepre zen, maar een verwijt aan zijn adres was ook dat zijn acteer stijl houterig was. HILVERSUM (ANP)- 'Veroni ca doet het op zaterdag'. Het is de nieuwe slogan waarmee de kersverse A-omroep in het nieuwe televisieseizoen haar vaste avond op Nederland 1 propageert. Ook de VOO sluit zich als A-omroe aan bij de trend de vaste avond te reser veren voor publiekstrekkers en op de wisselavond wat meer informatie te brengen. Behalve op de zaterdag is Ve ronica drie keer in de vier we ken op Nederland 2 te zien op de wisselavond op maandag, donderdag of vrijdag. De eerste zaterdag (5 okto ber) geeft al een aardig beeld van wat de nieuwe A-omroep onder een amusementsavond verstaat. Tekenfilms, series - Buck Rogers voor de jeugd en Dynasty voor de ouderen -, het programma Tineke met me neer Kaktus en mevrouw Stemband voor beide catego- riën, sport, pop, en speelfilm First Blood met Silvester Stal lone en de eerste aflevering van heuse eigen actualiteiten rubriek, gepresenteerd door Jaap van Meekren en Ruud Hendriks. actualiteitenrubriek Nieuwslijn zal om de twee we ken te zien zijn.Het program ma maakt deel uit van de ruim dertig procent informatieve programma's die de VOO in het nieuwe seizoen wil gaan uitzenden. De informatieve sektie omvat na Nieuwslijn regelmatig terugkerende ru brieken als Heelmeesters, een maandelijks medisch sociaal programma, de Grote Ver warring, een vier-wekelijkse rubriek over de politieke en technologische ontwikkeling bij de informatievoorziening naar de burger en verder pro gramma's over tuinieren (het Kleine Paradijs), de heden daagse luchtvaart (Super- wings), lichaamsverzorging (Bodyline) en filmnieuws (Filmladder). Nieuw is een thema-pro gramma over angst, Fluiten in het donker. Wat blijft zijn de programma's RUR en Tineke. Seth Gaaikema is gecontrac teerd voor twee programma's, Seth's Theatercafé, op 11 no vember en op Oudejaars avond. Shakespeare komt aan bod met BBC-theaterproduk- ties King Lear en de Merchant of Venice. 77 af op de krant. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllll!l"ll",lj GRAFIEK 85 is de 17e edi tie van een waardevaste ma nifestatie, die jaarlijks plaatsvindt in vier kunst centra: museum Bommel van Dam, Venlo; De Krab- bedans, Eindhoven; De Vaart, Hilversum en Librije Hedendaagse kunst, Zwolle. Van 9 november tot begin december exposeren zij de dertig grafische prenten, die 15 kunstenaars weer in op dracht maakten. Mappen van 5 of 10 prenten worden verkocht voor respectieve lijk ƒ475,- en ƒ850,-. Daarop kan reeds nu ingetekend worden. De keuze van de kunstenaars is dit jaar aan de veilige kant; merendeels gerenommeerden. Hans Landsaat, Willem den Ouden, Gerard van Rooy, Kees Salentijn, Jan Sierhuis, Pierre van Soest, Peter Voormey en Hermien van Herpt horen erbij. Er is een kleurrijke folder. VIER EEUWEN Grafiek wordt educatief (onder hoe de van de Oosterhouter Piet Hohmann) getoond in gale rie Icon in het voormalige raadhuis van Willemstad. Etsen, gravures, houtsneden, litho's, houtgravures worden vanaf de 17e eeuw gebracht. Je kunt ze al kopen voor één gulden, maar ook duurder, want er zijn werkstukken bij van Picasso, Chagall, veth, Van Urk, Kokoschka en Orlowski. Open op woe, do, vrij en za van 10-12 en '3-17 uur. Tot 1 april a.s. 1 VIJF ARCHITECTEN uit Eindhoven (Jo Coenen, Bert Dirrix, Martien Jansen, Frank en Paul Wintermans) bouwden in De Fabriek, laarstraat 38 in die stad, een installatie van naturel mate rialen; een architectonisch landschap. Deze is tot en met oktober dagelijks te zien van 13-17 uur. 'IN DE VERBEELDING' is jte naam van een nieuwe ga lerie in Baarle-Nassau-Her- g, Klokkenstraat 12. De eerste expositie bevat werk van mode-ontwerpster Dietje Gubbels. Dat is niet verwonderlijk, omdat De Verbeelding een onderdeel is van de mode-zaak Quasi Moto. Maar ook Jan Karei van Stekelenburg is er met zijn getekende en geschil derde prenten, die aanslui ten bij het werk van Dietje. Tot en met 13 oktober behal ve maandag alle dagen tij dens winkeluren. •ROMANTISCHE- HAAG SE e.d. schilderkunst wordt weer overdadig gepresen teerd. Onder meer bij Bies, Boschdijk 221 A, Eindhoven. Landschappen van B.C. Koekkoek, Schelfhout, Leic- kert en Weissenbruch of paarden van Verschuur en een kind van Mari ten Kate maken daar deel uit van een in zijn soort goede collectie. Tot 26 oktober ma-za 10-18 uur. Bij Polak in Den Haag, Parkstraat 85, van hetzelfde laken een pak met namen als Apol, Bastert, Israëls, Maris- sen, Mastenbroek, Mesdag en Weissenbruch. Tot 26 ok tober alle dagen van 13-17 uur op naar het 'Haagse, grijs' van Scherrewitz. Ten slotte exposeert Simonis Buunk, aan de Notaris Fi- scherstraat 30 te Ede, 100 schilderijen, vergezeld van een aardige catalogus. Oer- hollandse beelden in een on hollandse sfeer van o.a. Hen- drik ten Cate, Schelfhout, Hoppenbrouwers, Eversen, Vertin, Roelofs, Gorter en Van Mastenbroek. Tot 26 ok tober, di-za 11-17 uur. IN TILBURG is meestal opvallend veel te beleven. Tot 15 oktober zijn bij gale rie Resy Muijsers, Nieuw- landstraat 22 pastelteknin- gen van Jan van de Langen- berg te zien. 'Strijd tussen tegenstellingen'. Woe/za 12- 17 uur. Anton Reijnders toont zijn kleireliëfs, objec ten en gepolijste potten tot 24 oktober in galerie Zero, Wil lem li-straat 18. Do-za 14-18 uur. Galerie Wing aan de Fabriekstraat 8 exposeert tot 21 oktober werk van Moni que Klaassens van vrij-zo 14-17 uur. Galerie Kokon, Stationstraat 38, brengt tot 15 oktober etsen van Harrie Gerritz, schilderijen van Kees Reijnen en sieraden. Di-za 12-17 uur. In 'Artikel', stichting voor hedendaagse kunst, Wilhelminapark 38, tot 29 oktober tekeningen en objecten van Michelle van Kemenade, die zeer oor spronkelijk wil zijn met haar tekens van de werke lijkheid. Do-za 12-17 uur. OPEN ATELIER met ex positie houden vijf kunste naars in hun huis aan de Sophiastraat 33 in Breda. Vrijdag 4 oktober kan ieder een er vanaf 20 uur terecht; za en zo, 5 en 6 oktober van 10-17 uur. Met open armen wachten Marijke Hooghwin- kel, Sjan Brok, Rolf ter Veer, Gerry Peene en Ineke de Vreede. AUehande werk. KATTEN KIJKEN. In mu seum 'Dit is Bethlehem', Gasthuisstraat 25, Gorin- chem een expositie van kunst, kunstnijverheid en curiosa rond dit beest. Te geltableaus uit de 18e eeuw, gravures uit de 19e eeuw, kinderprenten, schilderijen van Henriëtte Ronner en Theophile Steinlen, aquarel len, etsen, hout, aardewerk, metalen etc. Van twintig bruikleengevers uit Neder land en België. Woe-zo 14-17 uur tot 3 november. FRANS JACOBS, die on langs is overleden, was een begenadigde monumentaal kunstenaar, die belangrijke Ongeveer 600 jonge kunstenaars, dit jaar afgestudeerd aan de zestien academies in Nederland hebben ongeveer 1000 werkstuk ken ingezonden voor de tentoonstelling Start '85. Deze is gedurende de maand okto ber, tijdens kantooruren, te zien in het ge bouw van Centraal Beheer aan de Prins Willem-Alexanderlaan 651 te Apeldoorn. Drie van hen kregen een prijs: Akelei Hertzberger (Gerrit Rietveldacademie, Am sterdam) de Designprijs voor 'een speels ge bouw'; Marianne Theunissen (dezelfde aca demie) de Centraal Beheerprijs voor twee lino's en Rob Scheuermann (Academie Til burg) de Talensprijs voor een olieverfschil derij. De jury concludeerde overigens dat de inzendingen gekenmerkt werden door gebrek aan durf. 'Het vernieuwend zoeken werd gemist: Ook werd geconstateerd dat fotografie, sieraden en textiel onderverte genwoordigd zijn. opdrachten uitvoerde. In zijn woonplaats Deurne brengt het museum De Wieger nu, tot en met 10 november, een hommage. Tot 1979 was hij docent aan de academie van Den Bosch. SEMINARIEBIBLIOTHE KEN waren dikwijls kost baar. Er is vaak nogal on zorgvuldig mee omgespron gen toen deze instituten dicht gingen. Een belangrij ke verzameling handschrif ten en oude drukken uit het voormalige Haarlemse groot seminarie Warmond is te recht gekomen in museum Het Catharijneconvent aan de Nieuwegracht 63 in Utrecht. De vroegste druk ken zijn er nu tentoonge steld: 44 incunabelen, ge drukt tussen 1473 en 1500. Unieke exemplaren. Sommi gen zijn voorzien van houts neden, zoals een uitgave van de brieven van Hieronymus uit 1497 met een prent ge maakt door de 26-jarige Dü- rer. Tot 3 november in dit mooie museum, waar nog veel meer te zien is. Open van dinsdag tot en met zon dag 10 (za/zo 11J-17 uur. SOEDAN, het door honger bekend geworden gebied in Afrika, is bezocht door foto graaf Jos Lammers (34) uit Eindhoven. Hij studeerde fo tografie op St.-Joost in Bre da en maakte onder meer het boek 'Verboden voor onbe voegden' over geestelijk ge handicapten. Voor het blad De Tijd maakte hij foto's in Soedan. Een uitgebreide re portage uit dit noodgebied is nu tot 11 oktober te zien in het Bossche provinciehuis. Op werkdagen van 9-17 uur. DE HERFSTFLORA, die vanaf 4 oktober te zien is in het Singermuseum te Laren NH staat in het teken van textiele vormen (hoofdar rangeur Johan Weisz). Beel dende kunst en Flora gaan hier samen. Onder de deel nemende kunstenaars: Tine ke Bot, beeldhouwwerk; Willem Doo^ewaard, schil derijen; Anne Marie Esser, wandkleden; Martin Kers, foto's; Fong Leng, couture; Yoianda Philippens, schilde rijen op zijde: Maya Wilde- vuur, zijdecollages e.a. Tot 13 oktober dagelijks 10-22 (za/ zo 18) uur. BEKROONDE ONTWER PERS (o.a. Bruno Ninaber van Eyben, Bas Pruyser, Jo sé de Pauw en Gerard van den Berg) zijn bijeenge bracht in een reizende ten toonstelling, samengesteld door de Stichting Industrieel Ontwerpen Nederland - ION - en overgenomen door de Rijksdienst Beeldende Kunst. Tot 25 oktober te zien in het Bouwcentrum te Rot terdam. Daarna onder meer in 'het Zeeuws Museum te Middelburg van 10 januari tot en met 16 februari en In Goirle (datum nog onbe kend). Jaap van Meekren presenteert 'Nieuwslijn'. Nieuwe series zijn Lady Blue, een detective-serie met in de hoofdrol de vrouwelijke tegenvoeter van Mike Ham mer, Codename Foksfire, waar al weer een vrouw de kastanjes uit het vuur moet halen bij het terugvinden van een gestolen raket en de mini serie Fatalvision over de ge- - foto archief de stem ruchtmakende moordzaak rond de Amerikaanse arts en luchtmachtkapitein Jeffrey MacDonald. Op de wissel avond is de detective-serie Magnum opnieuw te zien. Op de vaste avond brent de om roep om de twee weken een speelfilm. (ADVERTENTIE) Sinds de introduktie van de Patent-rekening. Een nieuwe spaarvorm met een rentepercentage dat oploopt naarmate u meer spaart. Bovendien geldt onze rente over uw gehele spaargeld. Daarmee steekt onze Patent-rekening gunstig af bij' vergelijkbare spaarrekeningen. En daarom kan onze 5%% u méér opleveren dan hetzelfde bij een ander. ZO WERKT DE NIEUWE PATENT-REKENING: De rentevergoe ding is 7^» opgebouwd uit een basisrente en'n premie rente. Beide worden tweemaal perjaar uitgekeerd, op 1 juni en 1 december. Precies op die momenten dat het u goed van pas komt De basisrente krijgt u altijd over 't hele tegoed. De premierente wordt vergoed over dat deel van uw spaar- bedragdat gedurende 'n volle halfjaarperiode onaangesproken op uw rekening heeft gestaan. Natuurlijk bent u altijd vrij om uw geld op te nemen, wanneer u maar wilt In het tabelletje ziet u welke rente bij welk saldo hoort. Wilt u meer informatie, bel dan de gratis Patent-lijn: 06-4221122 [op werkdagen van 09.00 tot 20.30 uur, zaterdag van 10.00 tot 13.00 uur). METDE PATENT-REKENING HAAL JE MÉÉR UITJE SPAARGELD. Saldo vanaf Basis rente Ipjrl Premie rente IPirl Totale rente Ipjrl Patent Basis Patent 1 Patent 2 Patent 3 f 2.500r f 5.000- flO.OOOr 3'/..% 3 W% 3'/2% 4 l'/4% l.'/2% U/4% 3'/4% 4'/2% 5 53/4% BEL DE PATENTLIJN: 06 - 4 221122 T2 PAGINA GIDS 1

de Stem | 1985 | | pagina 19