PETER VAAL: TEEL TEGENWERKING cheldesport terug aan de top Voorwaarts komt terug Operatie'71 lijkt herrezen tone Dunkers gaat spektakel bieden ERNEUZENSE BASKETBALVERENIGING FLOREERT Competitie-indeling basketbal 1985-1986 ZWARTKIJKERS HEBBEN ONGELIJK GEKREGEN )0NPERDAG 3 OKTOBER 1985 leren Dames en jeugd Dames Jeugd Dames Heren OOSTBURGERS WILLEN HANDHAVING OP DIT NIVEAU Meisjes Heren A6( T47 siiii - C Sas bliift streven naar top Door Mark Janse AS VAN GENT - De lSSe basketbalvere- ging heeft in spor- ,f opzicht bereikt at het wilde. De bei- herenteams pro- oveerden naar een jgere klas. De da- esselectie is com- eet gebleven en ook jeugd lijkt einde- k door te breken. ]le reden dus tot op- misme? ïeter Vaal, trainer-coach en orzitter van BC Sas, heeft 'h enkele bedenkingen: „Het fint bijna absurd te lijken, 'ar de tegenwerking van de meente neemt bijna potsier- ke vormen aan. De sporthal weer eens niet beschikbaar or ons. En dan te bedenken t we zelfs voorgesteld heb- ii om op ongunstige tijden te linen, maar dat zou het alvoetbal twee uur kosten". Nu lijkt dit slechts een tijde- probleem, aangezien de ilvoetbalcompetitie in fe- lari afloopt. „Nee hoor", al- s Peter Vaal, „want in lart begint de zomeravond- ïtbalcompetitie en dus weer en ruimte voor basketbal. In tere zin belet de gemeente s gewoon prestatiegericht te elen". Toch blijft BC Sas streven ar de top. Met name het eer- herenteam zal opnieuw om hoogste eer strijden in de Heemstede. L054. nieuwe eerste klas. „Vorig jaar lag het accent vooral op de verdediging", vertelt Vaal. „Dit jaar gaan we ons meer toeleggen op de aanval. Vooral voor BC Sas 1 moet de aanval dit seizoen onder de knie zijn". Toch is het eerste team niet zonder kleurscheuren uit de zomerstop gekomen. Niet min der dan drie spelers verwissel den van kamp: Ton de Booij, Ruud de Bruin en Bram Ma joor vertrokken naar Stone Dunkers. Een groot verlies be tekent ook de beslissing van Koen Dehulsters om het bas ketbal vaarwel te zeggen. Karl Doolaeghe, Mare Pieters, Joris Spuessens en de bankspelers Cor Koole, Mare Rommel en Peter Vaal bleven. Verster king kwam er in de persoon van Rob van Bremen (terug uit de Verenigde Staten) en Frank Vervaet (België). Door deze interne verschui vingen lijkt een promotie plaats in de eerste klas moei lijk haalbaar. „De concurren tie is sterk dit seizoen", aldus Peter Vaal. „Met name Vol harding 1 is torenhoog favo riet. Ons streven is dan ook bij de eerste teams te eindigen. Dat lijkt me een uitstekende doelstelling: qua team is BC Sas beter uitgebalanceerd in vergelijking met vorig seizoen. De samenstelling is evenwich tiger, de motivatie is groot. Met snel en agressief spel moeten we toch weer een rol in de top kunnen spelen". Ook voor de Sasse reserves staat een plaats bij de eerste vier voorop. Evenals voor BC Sas 1 staat de collectiviteit op het voorste plan: veel bewe gen, snel spelen. Maar ook in de tweede klas is de concur rentie sterk: met name streek genoten Stone Dunkers en Operatie'711 vormen geduchte tegenstanders. Toch kan BC Sas optimistisch zijn. De re- serveploeg is onveranderd ge bleven en kan dus bogen op een redelijke ervaring en goed samenspel. Het Sasse damesteam is compleet gebleven. In totaal tien speelsters, voldoende dus om de competitie zonder pro blemen af te ronden. Onder leiding van Mare Rommel, die de training en zo mogelijk ook de coaching op zich neemt, blijft hier het zwaartepunt toch op het spelplezier liggen. „Onze dames zijn op de eerste plaats optimistisch", aldus Pe ter Vaal. „Ze zijn fanatiek en willen vooral een lekkere par tij basketballen. De prestatie gerichtheid is minder nadruk kelijk aanwezig dan bij de he ren. De spelvreugde staat bo venaan". Hoog op de Sasse agenda blijft ook het jeugdbeleid staan. „Eind van dit jaar hou den we een jeugdinstuif op de basisscholen", vertelt Vaal. „En ook dit seizoen proberen we weer een Nike 'Clinic' naar Sas van Gent te halen. De jeugd is voor ons onmisbaar. Door een goede begeleiding is handhaving van het niveau gegarandeerd. Daarom kiezen we voor extra aandacht voor de basis". Peter Vaal: We blijven streven naar de top met het accent op de aanval en op de collectivi teit". - foto de stem/cor j. de boer. Van onze basketbalmedewerker TERNEUZEN - De Terneu- zense basketbalvereniging Scheldesport floreert als nooit tevoren. Met name het mannelijke geslacht is in uime mate vertegenwoor digd. Potentieel voor drie se- norenteams en twee jeugd- iloegen. Om die reden is het «stuur dan ook uitgebreid met een extra kracht. Peter Heijne, die de plaats van de weggevallen Hans Sonius inneemt, is ingelijfd om Scheldesport wat nieuwe impulsen te geven en houdt zich met name bezig met de public relations en het orga niseren van vrijwel verge len activiteiten, zoals toer nooien en dergelijke. Voor liet overige is het bestuur onveranderd: voorzitter Ed Hofman, secretaris-pen ningmeester Frits Nieskens en wedstrijdsecretarissen Jeanne Koster en Rob Kaye. Heren De heren-senioren mogen zich verheugen in een selec tie van ruim 20 man. „Een topjaar", beaamt Ed Hof- i. „En om die reden heb ben we gekozen voor een ge splitste begeleiding. Het eer ste herenteam wordt vanaf dh seizoen afzonderlijk ge- l'aind op prestatiegericht spelen. De selectie is uitge breid met twee nieuwe spe lers. Erik Beumer, een ras echte 'Tukker' en tevens de langste man die we hebben en René Klerckx, een Eind- hovenaar en allerminst een onbekende in het rayon zuid. Toch weer wat extra er varing in de ploeg, die ver der bestaat uit de oude ge trouwen Grusé de Grave, Ronald en Marc van Heeze, Peter Heijne, Ruud de Groot en Jan den Hamer. De op dracht is simpel: minimaal boven BC Sas eindigen en zo mogelijk de eerste plaats veroveren". Klare en duide lijke taal van Ed Hofman, die ook dit seizoen trainer- coach blijft van Schelde sport 1. En hoe de competitie ook zal verlopen, de con frontatie met BC Sas 1 zal ongetwijfeld opnieuw voor de nodige sensatie zorgen. Scheldesport 2, uitkomend in de nieuwe tweede klas, speelt meer recreatief. „Noodgedwongen", aldus Ed Hofman. „Want in feite had den we hiervoor een derde team in gedachten. De man schappen zijn aanwezig, maar we hebben geleerd van de ervaring. Dus liever het zekere voor het onzekere ne men en niet teveel teams ge lijk inschrijven". Toch blijft ook voor het reserveteam de eerste opdracht zo snel mo gelijk té. promoveren. En om dit doel te bereiken kan Scheldesport 2 terug vallen op de nodige erva ring: Edwin Maas en Jean- Paul Bootsgezel, vorig jaar nog in de eerste ploeg en verder de oude garde Ed Hofman (tevens trainer- coach), Rob Kaye, Frank van Herk, Frank van der Maas, Pieter Jongbloed, Erik de Ruijscher, Job den Hamer, Ton Slijkhuis, Maarten Koster en tenslotte junior Aaron Koole („Een absolute belofte", aldus Ed Hofman), die om studierede nen verkoos bij. het tweede team te spelen. De Scheldesport-dames hebben in vergelijking met vorig seizoen weinig veran deringen ondergaan. Ver sterking kwam er vanuit Marathon en vanuit de Ver enigde Staten (Inge Boeije). De kern bleef echter be waard: Marga van de Vij ver, Liliane Gillissen, Jean ne Koster, Roelie Kroon, Nanda en Carla Slabbe- koorn, Janneke Molenkamp, Carina Bruëlle en Suzanke Hofman Grusé de Grave verzorgt gedurende deze competitie opnieuw de trainingen en ook voor de dames zijn de verwachtingen volgens Ed Hofman redelijk tot hoog gespannen. „Met deze selec tie valt iets leuks te doen. Kampioenschap is geen ver eiste, maar we moeten toch een eind boven de midden moot kunnen eindigen". En evenals vorig seizoen blijft de eeuwige derby tussen Scheldesport en Voorwaarts uiteraard een absolute smaakmaker. Ondanks de ruime jon gens-selectie blijft de Schel desport-jeugd het grote zor genkind. Het probleem blijft het gebrek aan trainers en begeleiders. De meisjes-ka- detten worden gecoached door Riet de Jonge, maar lij den aan uitsterving. Te weinig aanvulling van onderuit. Toch is de basis ruim genoeg om basketbal op niveau te spelen. Zo sterk zelfs dat enkele junioren met dispensatie de gelederen kunnen blijven versterken. De jongens-kadetten wor den getraind door Peter Heijne. In feite is er ruimte genoeg voor een jongens-as pirantenteam, maar hier voor ontbreekt de benodigde begeleiding. Zolang die er niet is, zal er geen tweede jeugd team in de competitie aantreden. Van onze basketbalmedewerker MIDDELBURG - De competitie-indeling voor het bas ketbal rayon zuid, kern Zeeland, is ingrijpend gewijzigd. De eersteklassers (zowel dames als heren) spelen een vol ledige competitie, gevolgd door een play off-systeem. De nieuwe indeling ziet er als volgt uit: HEREN: Eerste klas: BC Sas 1, BV Souburg 2, Dynamo'70 1, Dynamo'70 2, Marathon 2, Matador, Scheldesport 1, Volharding 1. Tweede klas: BC Sas 2, BV Souburg 3, HTS, Marathon 3, Mevo'80, Operatie'71 1, Smokkel- hoek, Stone Dunkers. Derde klas: BV Souburg 4, De Bucket, Dy namo'70 3, Marathon 4, Marathon 5, Operatie'71 2, Scheldesport 2, Volharding 2, Volharding 3, Voorwaarts. DAMES: Eerste klas: BV Souburg 2, De Bucket, Dynamo'70 2, Marathon 2, Marathon 3, Scheldesport, Volharding 1, Voorwaarts. Tweede klas: BC Sas, BV Souburg 3, Delta Colijnsplaat, De Polder, Marathon 4, Mara thon 5, Mevo'80, Operatie'71, Stone Dunkers, Volharding 2, Voor waarts 2. Van onze basketbalmedewerker AXEL - De zwartkij kers hebben dus toch ongelijk gekregen. Na een afwezigheid van nauwelijks één jaar zijn ze er weer: de he ren van Voorwaarts. En alsof dat niet voldoen de is, komen ook de dames weer met twee teams op de proppen. Voor wie het nog niet wist: het basketbal flo reert in Axel. Een belangrijk aandeel in de florissante basketbalsitu- tatie in Axel mag toege schreven worden aan de vol le medewerking van de ge meente. Voorwaarts heeft de volledige beschikking over de sporthal en mag zelfs trainen en spelen op drie velden. Een ongekende luxe voor Zeeuws-Vlaamse be grippen. Een luxe ook, waar met name in Sas van Gent ongetwijfeld met gefronste werkbrauwen naar wordt gekeken. Toch is het nieuwe seizoen voor Axel niet hele maal in majeur gestart. De heer Segers, de voorzitter van Voorwaarts (overkoepe lende sportvereniging), is na vele goede dienstjaren afge treden. Voor de club, en dus ook voor basketballlend Axel, ongetwijfeld een groot verlies. Dus toch weer twee Voor- waarts-teams in de dames competitie. De samenstelling is in vergelijking met vorig seizoen enigszins veranderd. Voorwaarts I omvat Tilly Lensen, Linda de Jager, Els Martina, Sonja Geelhoedt en Martine Roucquardt, die de basis vormen, aangevuld met Heieen van Espen en Marjo van den Bulcke, de vaste bankspeelsters. Voorwaarts 2 bestaat uit Wil Melser (op eigen ver zoek) Heieen van Grember- gen en Silvia Krijgsman, vaste bankspeelsters bij Voorwaarts 1 en verder Jea- nine Boyer, Claudia de Moor, Janny van Sabben, Jolanda van Alten en nog enkele nieuwelingen. Een ruime selectie dus voor coach Luc Dierickx, die een duidelijk omlijnde doelstel ling heeft voor beide teams: „Dames 1 moet eindigen bij de eerste vier. Er is sterke concurrentie, dus dat is wel een riskante opgave. Dames 2 moet dankzij de sterke re bound tot de top van de tweede klas kunnen beho ren. Om beide doelstellingen te verwezenlijken zijn er twee trainingen per week voorzien". Naast de senioren treedt ook dit jaar een meisjes-ka- dettenteam op. De zomerva kantie heeft echter enkele zware verliezen met zich meegebracht. De zwaarste dobber is wel het vertrek van Rian Koole. Gebleven zijn Marijke Fakkeldeij, Marjan Ars, Emmy Backx, Marcia de Jong, Renate van Acker en Cristel Verdoorn. Dezelfde groep dus van \o- rig seizoen. -De bedoeling is om naast de meisjes-kadet- ten ook nog een mini-team in te schakelen. Dus na een afwwezigheid van een jaar weer een he renteam in Axel. Opge bouwd rondom 'good-old' Dick Busch treden dit jaar de volgende spelers in het strijdperk voor Voorwaarts: Dik Heckelman, Romeo Burm, Jurgen van Averma- te, Werner Andriessen, Mar co Wattel, Hans Koekoek en Brian Meese (allen ex-ju nioren), aangevuld met Bra bander - Ad Kimenai. Dick Busch hoopt verder nog op de komst van Gerrie Mari- man. „Met dit team is het na tuurlijk de kunst om zo snel mogelijk uit die derde klas te verdwijnen. Maar ja, over de tegenstanders valt op voorhand weinig te zeggen. Wat zeker in ons voordeel zal spelen is het feit dat we kunnen trainen in de sport hal. Daardoor spelen we ook werkelijk thuis. Verder blijft het even afwachten wat de junioren zullen doen nu ze op hoger niveau uitko men. Vorig jaar is hun team hoog geëindigd (derde plaats, red.) dus wat dat be treft kunnen we toch wel ge rust zijn". De training in de sporthal biedt beduidend meer moge lijkheden en de nadruk zal ongetwijfeld op de tactiek komen te liggen. Verder is er ook dit seizoen weer een j on- gens-kadettenteam, samen gesteld uit een aantal echte kadetten en een paar aspi ranten. In totaal toch weer 12 spelers, -zodat ook de doorstroming in de toekomst gegarandeerd lijkt. tel. FIAT 128, i.z.g.st., 800.-. Tel. 01696-41?^ FIAT 127 1050 cl, 8-' i.z.g.st., 3-drs, rad./cas= 1:17, weg. omstT 4950,-. Tel. 01650-599'J' Van onze basketbalmedewerker TST/ST.-JANSTEEN - Leek Stone «kers vorig jaar slechts een kort be- beschoren (vooral waar het de he- 1 betrof) dit seizoen lijkt de reincarna- 1 van het basketbal in oostelijk e"wsch-Vlaanderen definitief te zijn. van origine Steense basketbalvereni- '8 produceert ook dit jaar twee teams: ten-senioren en meisjes-junioren. bestuurlijk vlak heeft Stone Dun- 's enige veranderingen ondergaan. Luc "ickx blijft voorlopig nog aan als "titter. Marjan van Rattingen be- het beheer over de clubkas. Het ®>tnjdsecretariaat is gesplitst: Annie "Dorselaar gaat over de meisjes, Wil- van Eek verzorgt de heren. Hennie ,v's neemt de verantwoording voor de busrechters op zich en Mare Luyten «'noodgedwongen secretaris. Ofschoon de vereniging qua ledental Wdend gezonder is dan vorig seizoen, a' het met de financiën niet zo best. "nieuwe sponsor heeft zich vooralsnog 'aangekondigd en de gemeentesubsi 's nog altijd niet binnen. Mede daar- 'is Den Dullaert onbereikbaar ge- 'tien voor Stone Dunkers, waardoor de "ling blijft doorgaan in St.-Jansteen. onverwachte meevaller voor het heren-seniorenteam van Stone Dunkers is de terugkeer van een aantal oudge dienden van het eerste uur. Leek de ploeg vorig seizoen nog te zullen doodbloeden bij gebrek aan spelers, aan de vooravond van de nieuwe competitie beschikt Stone Dunkers ineens over tien man. Vanwaar die plotselinge ommekeer? „We zijn er in geslaagd een aantal oud- BVH-spelers terug te krijgen", aldus Mare Luyten, de 'playing coach' van het team. „Jan van Goethem en André Dob belaar hebben hun oude plunje weer vanonder de mottenballen gevist en van uit BC Sas zijn Ton de Booij, Ruud de Bruin en Bram Majoor weer op het oude nest teruggekeerd". Overgebleven uit het vorige seizoen zijn uiteraard Mare Luy ten zelf en verder William van Eek, Hen nie Kotvis en Co Harms. Luc Dierickx, de tiende man, zal waarschijnlijk dit seizoen langs de kant kunnen blijven zitten. Door die onverwachte versterking zijn de kansen voor Stone Dunkers uiteraard sterk gekeerd. „We hebben nu een min of meer gemengde ploeg", aldus Mare Luy ten. „Ervaren spelers naast minder erva ren en ook meer lengte in de ploeg. Daar door kunnen we onze aspiraties duidelijk hoger richten. We gaan dan ook presta tiegericht spelen, maar steeds 'met een glimlach'. De andere teams en dan denk ik uiteraard no de eerste nlaats aan Ope ratie'71 1 en BC Sas 2, mogen dus gewaar schuwd zijn". Toch zal de concurrentie groot zijn in de nieuwe tweede klas. Naast de naaste buren uit Sas van Gent en Oostburg zal ongetwijfeld Souburg 3 voor de nodige problemen zorgen. Het meisjes-juniorenteam is zo goed als onveranderd gebleven ten opzichte van vorig jaar. Luc Dierickx blijft ook dit seizoen de training en begeleiding ver zorgen, al zal hij vanwege zijn variabele activiteiten niet altijd beschikbaar zijn. De selectie is ruimschoots voldoende om de competitie zonder problemen af te werken: 12 speelsters in totaal. In de praktijk zal dit evenals vorig jaar resulteren in een beurtrol voor de speel sters. De verwachtingen zijn dan ook niet onverdeeld ongunstig. „De meisjes heb ben iets meer ervaring", meent Mare Luyten. „Vorig jaar was het duidelijk wennen, maar nu moeten ze toch langza merhand wat meer op elkaar ingespeeld raken. Het team als zodanig is vrij com pleet. Iedereen vult elkaar goed aan, maar toch verwacht ik vooral van de teams van de overkant zware tegenstand. Vorig jaar zijn we zonder verwachtingen gestart, dit jaar, laten we zeggen: iets meer". Van onze basketbalmedewerker OOSTBURG - Na een moei lijk seizoen 1984-1985 lijkt Operatie'71 toch weer herre zen. De dames speelden (voor lopig?) hun laatste seizoen en de heren slaagden er maar op het nippertje in te promoveren naar de derde klas. Maar wat de heren betreft lijken de moeilijke tijden nu eindelijk toch tot het verleden te beho ren. Maar toch...het verlies van het damesteam is hard aange komen in Oostburg. Aanvan kelijk leken de overgebleven dames nog van plan om alleen via trainigen het basketbal te handhaven in Oostburg. Aan het begin van het nieuwe sei zoen moest voorziter Han Moerman echter constateren dat ook deze laatste oplossing blijkbaar teveel gevraagd was. Geen dames meer over, en dus geen damesbasketbal meer in westelijk Zeeuwsch- Vlaanderen. Gelukkig is er vanuit de jeugd toch nog hoop voor de toekomst. De vroegere meis- jes-kadetten zijn inmiddels uitgegroeid tot meisjes-junio ren. Onder leiding van Luc Dierickx, die ook in het nieu we seizoen alom vertegen woordigd blijft, zal de meeste aandacht uitgaan naar het verbeteren van de techniek. Zodoende lijkt de continuïteit van het damesbasketbal dan toch voor de niet zo verre toe komst veilig. De Oostburgse heren kun nen eindelijk de toekomst met gerust gemoed tegemoet zien. Na jaren van 'hangen en wur gen', waarbij Operatie'71 meer dan eens aan de rand van de afgrond balanceerde, is de om- Han Moerman: „Eindelijk weer perspectieven voor Opera tie'71 - foto wim kooyman mekeer dan toch plotseling ge komen. Voorzitter Han Moer man is hier uiteraard blij mee. Hij zegt: „Operatie'71 is altijd een mengelmoes van betere en mindere spelers geweest. Doch bij gebrek aan mankrachten moesten we roeien met de rie men die we tot onze beschik king hadden. En nu hebben we eindelijk een bredere kern, zo breed zelfs dat we besloten hebben om met een tweede team in zee te gaan". Een van de belangrijkste aanwinsten is ex-Maldegem- speler Ronnie Soutaert. Na een experimentele periode, waarin hij op proef meedraaide tij dens de Zeeuws-Vlaamse be kercompetitie, is Soutaert. nu definitief de Oostburgse gele deren komen versterken. Door de uitbreiding van de selectie is Operatie'71 nu vooral in de breedte sterker geworden. Dit heeft met name een gunstige invloed op het eerste team, dat nu eindelijk prestatiegericht kan spelen. Han Moerman: „Door de grotere selectiemogelijkheden ontstaat er een grote competi tiegeest. Dit geeft uiteraard niet alleen voor het eerste team een extra stimulans. Na jaren van wisselvallige resul taten hopen we nu toch op een meer constante competitie. Handhaving van ons niveau (tweede klas) moet dus zeker mogelijk zijn, maar uiteraard hopen we tevens een rol van enige betekenis te kunnen spe len". Ronnie Soutaert speelt in dit alles een belangrijke rol. Niet alleen zijn actieve inbreng als speler is van grote waarde, maar Soutaert zal tevens als trainer-coach fungeren. „We mikken op de play offs", aldus Moerman. „Maar laten we vei ligheidshalve onze verwach tingen nog niet te hoog span nen. Wat dat betreft hebben we al eens eerder slechte erva ringen opgedaan na een pro motie". Han Moerman doelt hiermee op het seizoen 1983- 1984, toen Operatie'71 onmid dellijk na zijn promotie weer degradeerde. Toch zijn er duidelijk ver schillen ten opzichte van twee jaar geleden: „Als team speelt Operatie'71 langer samen, ter wijl we nu zowel kwalitatief als kwantitatief verbeterd zijn". In Oostburg hoopt men overigens nog steeds op extra versterking vanuit de oude garde. Men streeft naar een spelersgroep van rond de 20 man. „Een eerste team moet toch een vaste kern van mini maal acht man hebben. An ders krijg je onverbiddellijk te maken met een te grote fou- tenlast, zoals vorig seizoen, maar ik heb alle vertrouwen In de goede geest van onze vereniging. Laten we hopen dat iedereen even fanatiek blijft als vorig jaar, maar dat zit er nu wel in denk ik".

de Stem | 1985 | | pagina 11