LUBBERS BOOS OM UITBLIJVEN INVITATIE Zwarte leiders wijzen voorstel van Botha af Schuldencrisis centraal op monetaire top Seoel UIT urocard en Israëlische aanval is vooral aanslag op initiatief Jordanië AMSTERDAMSE EFFECTENBEURS IEUWSOVERZICHT DDDOO gmzzzzp BUITENLAND ieve nicht Frieda, Iffl# ■BUITENLAND PAGINA 5 OEN haag /parijs (AFP) - Piesident Francois Hitterranc neemt niet deel aan de to? van de zeven rrootste vesterse indus trielanden lie op 24 oktober in New York zal plaatsvin den vooragaande aan de ontmoeting tussen Reagan en Gorbatsjov in Genève. Bombardement Israël Kohl veroordeelt geweld in steden Nigeria: Economische noodtoestand Staking hindert treinverkeer Frankrijk Richter (van de 'schaal') overleden Fusie partijen Mugabe en Nkomo Staking Liverpool van de baan Mandela moet prostaatoperatie ondergaan Zon en maan 1 Hoogwater Scheepsberichten Wat is uw gulden waard? van de afspraak tussen Nanet leagan en Raisa Gorbachev oii amen thee te gaan drinken in ovember in Genève als hun nannen daar toch maar zitten tt ergaderen over hoeveel atoom, lommen ieder mag houden! iet idee is van Nancy. Ze heeft e 'tea party' voorgesteld in een irief aan de Russische first lady, lie er meteen voor in was. Non meteen... Het Witte Hu» leemt geen risico bij de voorbe- eiding van de 'top' in Genèvt n Nancy's spontane uitnodi. yng moest daarom eerst doo e Nationale Veiligheidsdiens vorden goedgekeurd en vervol ;ens door B.Z.-minister Shultt II ïoor Mare da Konlnck orden overhandigd aan Sovjet- mbassadeur Dobrynin, die 'ni oorzond aan het Kremlin, daar toch, de diplomatiek ulptroepen aan weerskanten an het ijzeren gordijn zullen er- oor zorgen dat het kopje thee n een ongedwongen atmosfeer1 ebruikt zal worden. Zoals je misschien in de krant ezien hebt ben ik nog in Me» o City naar de aardbeving ge- eest. Dat was natuurlijk geen luke ervaring. Maar weet je wal o gek is? Omdat je daar rond- jopt met de bedoeling om et ver te schrijven, zie je alle ver- chrikkelijke details eigenlijk als nderdelen van het verhaal dal moet maken. Journalistiek kan iets onmenselijks hebben. Pas toen ik alles had gezien wal ik 'nodig had' en ik vertrok uil de stad, kwam ik als het wart zelf aan de beurt en moest ik het vliegveld ineens ontzettend huilen om alle angst en verdnel Iwaar ik midddenin had gezeten. Nou, lieve nicht Frieda, ik moet gaan eindigen. Weet trouwens dat de Amerikanen bijzonder genieten van de nes ten waarin de Franse regering van keizer Francois Mitterand zich heeft gewerkt met die Greenpeace-affaire? Eindehjk blijkt dat 'Watergate' niet iels was dat alleen maar in Amerika kon gebeuren. Na het bloedbad in het Heizelstadion stelden de yankee's al vast dat Europa geenszins beschaafder is dan de nieuwe wereld. Nu is bevestigd 'dat zelfs in het superieure Parijs domheid en criminaliteit kun nen zegevieren. Of het terecht is, ik weet het niet, maar de Amerikanen voe len zich prima tegenwoordig. Ik nu trouwens ook weer en jij ho- lelijk eveneens. Liefs aan alle Dekenden, Mare IIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIll luisenberg, president van de t eerste exemplaar in ont- .rd-nieuwe stijl, een credit- kt kan worden. Dr.W.Duisenberg .eerste exemplaar. - FOTO ANP lenverzekering en recht op kosteloze hulpverlening als ze in het buitenland in nood raken. Dr. W. Duisenberg maak te zelf zijn nieuwe Eurocard op speciale apparatuur, die voor deze gelegenheid was opgesteld in het World Tra- de Centre in Amsterdam. Hij stelde in zijn toespraak, dat de nieuwe Eurocard en het nieuwe biljet van 250 gulden, dat de Nederland- sche Bank eind dit jaar in omloop wil brengen, gemeen hebben, dat ze optimaal be veiligd zijn tegen fraude. V/OENSDXG 2 OKTOBER 1985 T21 Mitterrand niet naar top Vanonze redactie buitenland Mitterrand wees hiermee een uitnodiging 7an president Rea gan af. In een gistersvond gepubliceerd com muniqué deeldeie woordvoerder van het Elysée mee dat iet Franse staatshoofd 24 oktober niet nar New York zal reizen. Mitterrand zal (e Amerikaanse president binnenkort grag ontmoeten op een in nader overleg a te spreken tijdstip, aldus de woordvoerer. Waarom Mitterrand niet gaat werdniet gezegd. Wel had het Elysée eerder <p de dag laten weten dat de top 'nuttig maar niet onontbeerlijk' zou zijn. Premier Lubbers is boos op de Ameri kaanse president Reagan, omdat hij ver zuimd heeft Nederland uit te nodigen voor een ad hoe bijeenkomst over het wa- penbeheersingsoverleg in Genève en de stand van zaken in het Oost/West-over- leg in het algemeen, voorafgaand aan de top Reagan/Gorbatsjov. In een officiële verklaring legde de Ne derlandse regering gisteren een uiterma te zwaar accent op het belang van het NAVO-overleg, dat door de Nederlandse regering 'van wezenlijk belang wordt geacht en als zeer positief wordt ervaren'. De woordvoerder van minister Van den Broek (Buitenlandse Zaken), die erkende dat de officiële reactie 'niet bruist van enthousiasme', kon geen reden geven voor het feit dat Nederland niet en ande re westerse landen (Canada, Frankrijk, Italië, de Bondsrepubliek, het Verenigd Koninkrijk en Japan) vooraf wel worden geconsulteerd. Hij ontkende dat hierdoor nogmaals het failliet van het Nederland se raketstandpunt (plaatsing van 48 Amerikaanse kruisvluchtwapens onder voorwaarden) zou worden onderstreept. Lubbers, die wel een 'uiteraard vertrou welijke' brief van Reagan heeft gehad over de verwachtingen die de VS hebben van het overleg in Genève, heeft via de krant van de uitnodiging aan de zes ver nomen. In de brief van Reagan werd daarover niét gerept. In een andere ver klaring zegt de regering 'verheugd' te zijn over de nieuwe wapenbeheersings- voorstellen van de Sovjet-Unie. Deze die nen thans in Genève grondig te worden bestudeerd, waarbij zou moeten worden nagegaan of ze kunnen leiden tot grotere stabiliteit op een zo laag mogelijk niveau van bewapening, aldus de verklaring. Naar de mening van het officiële Sov jet-persbureau Tass wil Washington de deelnemers aan de westerse top dwingen tot steun aan de militaristische politiek van de Amerikanen. Volgens Tass gaat het Washington niet om het raadplegen van de andere westerse leiders. Het oefent 'directe druk' uit op de bondgeno ten en dicteert aan soevereine staten de politieke lijn die zij moeten volgen, aldus het persbureau. Het is de bedoeling dat aan de top in New York de leiders van de zeven groot ste westerse industrielanden deelnemen. Voornaamste onderwerp van gesprek zal zijn de topontmoeting die Reagan enige weken later met Sovjet-leider Michaïl Gorbatsjov zal hebben in Genève. De teleurstelling was Lubbers gisteren van het gezicht af te lezen. - foto anp J0HANNES1URG (UPI) - Zuidafrikaanse zwarte leiders heb ben gistereniresident Pieter W. Botha's uitnodiging afgewezen om plaats tenemen in het hoogste adviescollege van de repu bliek, omdatiij volgens hen noch een aandeel in de macht noch hoop voor desoekomst biedt. Botha hac maandag op een congres va zijn Nasionale Party in Pot Elizabeth gezegd dat hij al hd gesproken met leiders uit óle geledingen van de zwarte gemeenschap, die 'hebben lain doorschemeren dat zij wilin deelnemen aan onderhandiingen over de toe komst van et land'. De predent is bereid de Presidentiie Raad, een se- naatachtig college dat het staatshoof raadgeeft, uit te breiden mt zwarten. Momen teel bestat hij uit voor een I benomde blanken, Zuid- afrikanervan gemengd bloed 6n Indiër, en maakt deel uit van hei drie-parlementen- sielsel da de regering een jaar geleden ivoerde. De uittuiting van de zwarte meerdereid van het stelsel en zijn afwjzing door de meer derheidvan Indische en ge- kleurdeitiezers, was één van de oorzKen van de al een jaar durendi onlusten in zwarten- steden, lie aan minstens 720 menserhet leven hebben ge- ~Het Afrikaanse Nationale Congre wees Botha's voorstel resolut van de hand. 'In zijn rede an maandag heeft de presidnt van de apartheid opniew bevestigd dat hij heeft «sloten het apartheids- system te handhaven', aldus het /NC in een communiqué dat verd uitgegeven in Lusa-^ ka, de hoofdstad van Zambia, waar het zijn hoofdzetel heeft. Het ANC eist van Botha het invoeren van het algemeen stemrecht voor de .zwarte meerderheid als voorwaarde voor een alle rassen omspan nende Zuidafrikaanse samen leving. De grootste interne anti- apartheidsgroepering van Zuid-Afrika, het Verenigd Democratisch Front, wees Bo tha's voorstel van de hand als blijk van 'volslagen minach ting voor de gevoelens en aspi raties van ons volk'. Botha's rede heeft volgens het UDF opnieuw aangetoond dat de regering het elementai re beginsel van de democratie met een stem per burger, niet heeft geleerd. Bisschop Desmond Tutu zei dat Botha's voorstel een een zijdig besluit verried om hem en de blanken te laten uitma ken wat goed is voor de zwar ten. 'Over de zwarten in de stad te praten als over andere mensen dan de zwarten op het platteland, is onaanvaard baar. Waarom worden blan ken op het platteland en in de stad dan niet als verschillend beschouwd?', zei hij. Politieke waarnemers in Zuid-Afrika zeggen dat de president blootstaat aan zwa re druk om vóór de nieuwe zit ting van het parlement in ja nuari, hervormingsvoorstellen te doen. Vervolg van pagina 1 DE PLO-eenheden zijn vol gens Peres niet aan de Tunesi sche regering of haar wetge ving onderworpen. Aan het aspekt van de schending van de Tunesische souvereiniteit door de Israëlische luchtaan val op het PLO-hoofdkwartier wordt in Israël erg gemakke lijk voorbijgegaan. Zowel Pe res als Rabin meenden erop te kunnen wijzen, dat Tunesië buiten schot is gebleven en de militaire actie uitsluitend op het PLO-hoofdkwartier was gericht, dat volgens de Israëli sche leiders op Tunesisch ge bied een exterritoriale status zou bezitten. Politieke kringen in de Is raëlische hoofdstad tonen zich gisteren tevreden over de re sultaten van de actie die de aangetaste afschrikwekkende werking van de Israëlische strijdkrachten tegenover de Palestijnse terreurorganisa ties heeft opgevijzeld. Weiz- man was de vorige week de enige minister in het kernka binet, die zich tegen het voor genomen luchtbombardement had uitgesproken, aangezien zo'n aanvalsactie op dit mo ment het vredesproces in het Midden-Oosten zou kunnen verstoren. Aanval Het bombardement begon gisterochten even na tien uur. De jachtbommenwerpers kwamen zeer laag vanuit zee aangevlogen. Het hoofdkwar tier ligt op 30 km. ten zuiden van de hoofdstad Tunis. De aanval duurde slechts 5 minu ten. Het zes verdiepingen tel lende hoofdgebouw kreeg een voltreffer en veranderde in een krater. PLO-leider Arafat ontkwam bij toeval omdat hij op het allerlaatste moment een omweg maakte toen hij al op weg was naar het hoofdkwar tier. Van onze redactie buitenland jSDEL - Vandaag begint de gecombineerde ilrvergadering van het Internationaal Mone- tar Fonds (IMP) en de Wereldbank in de Zidkoreaanse hoofdstad Seoel. Ondanks al optimisme in de industrielanden dat de -nuldencrisis in de Derde Wereld onder con- 'file is, staat deze kwestie opnieuw hoog op de jenda. De situatie blijft precair. 'Tijdens de top in Seoel zullen een aantal prgwekkende ontwikkelingen in de wereld Sproken worden. Op de eerste plaats blijkt groei van de wereldeconomie niet groot ge- ig om de schuldenlanden van hun proble men te verlossen. De ontwikkelingslanden ma- fc volgens de IMF dit jaar een economische Foei door van drie procent. Dat is voor de La- l'insamerikaanse schuldenaren één procent te "einig om aan de aflossingen en rentebetalin gen te kunnen voldoen. Steeds meer landen lopen dan ook een ach- Tstand in hun betalingsverplichtingen aan "t IMF op. De achterstallige betalingen zijn je& opzichte van het vorig jaar zelfs vervier- '°udigd tot 535 miljoen dollar. Zelfs Mexico dat altijd trouw het strenge MF- bezuinigingsprogramma uitvoerde, ''ijkt niet langer in staat te zijn nog langer Ni de hervormingseisen te voldoen. Op de dag '5* zich de ramp in Mexico-City voltrok, hortte het IMF een lening van 900 miljoen jUar aan dit land op, omdat de regering de la "adrid er niet in geslaagd was de inflatie op 'arbasis onder de 55 procent te brengen. Ook e overheidsuitgaven zouden niet ver genoeg Jj'n teruggebracht. Mexico is altijd als succesvoorbeeld door het naar voren gehaald. Maar ondanks het /enge binnenlandse versoberingsbeleid en de Evaluatie van de peso blijken de dalende olie prijzen en teruglopende exportinkomsten de afbetaling van de schuld van bijna 100 miljard dollar flink te bemoeilijken. De huidige toe stand van Mexico geeft al aan hoe kwetsbaar de verbeterde positie van begin dit jaar is. Bovendien heeft nu de aardbeving een scha depost van miljarden dollars nagelaten. Het IMF zal deze week bekijken of Mexico alsnog het krediet van 900 miljoen dollar kan krijgen. Kredietstroom Een ander agendapunt vormt de alsmaar af nemende kredietstroom van zowel particuliere banken als de Wereldbank naar de schulden landen. Het IMF en de Wereldbank zullen een oplossing moeten vinden om de behoefte aan krediet van de Derde Wereld veilig te stellen. In Seoel zal dan ook gesproken worden over het creeëren van extra geldstromen. Hiervan zullen niet direct de rijkere schuldenlanden van Latijns—Amerika als Mexico en Brazilië profiteren, maar alleen de allerarmste ontwik kelingslanden. Deze laatste groep landen zou tegen zeer zachte voorwaarden uit het zogenaamde Trustfonds van het IMF kapitaal moeten kun nen lenen. Dit fonds is ontstaan uit de verkoop van een deel van de IMF-goudreserve en be vat ongeveer acht miljard gulden. De rijkere schuldenaren zijn vooral afhankelijk van de IMF-leningen die op korte termijn tekorten op de betalingsbalans kunnen dekken. Een eventuele herziening van het interna tionaal financieel systeem en de door de VS voorgestane samenwerking tussen IMF en Wereldbank bij de oplossing van de schulden crisis, zal tijdens deze top nog niet besproken worden. Van onze correspondent JERUZALEM - De spectacu laire aanval van de Israëlische luchtmacht op het PLO- hoofdkwartier in Tunesië is vooral een aanslag op het vre desinitiatief van koning Hoes sein en PLO-leider Arafat. De militaire actie is dan ook op het ogenblik gekomen, dat de Jordaanse koning zijn vredes voorstellen in Washington op nieuw aan de Amerikanen probeert te verkopen. In de Jordaans-Palestijnse vredesplannen is een duidelij ke plaats voor de PLO inge ruimd, die vertegenwoordi gers in een gemeenschappe lijke delegatie met Jordanië heeft aangewezen. De verdeel de Israxelische regering van nationale eenheid wil echter in het vredesproces niets met de PLO te maken hebben. Met de luchtaanvallen op het PLO- hoofdkwartier heeft Jeruza lem Hoessein nog eens onom wonden voor de keus gesteld om rechtstreeks met Israël te onderhandelen, maar dan zon der de PLO of de huidige im passe in het vredesproces te laten voortduren. De vorige week op Grote Verzoendag uitgevoerde aan val op Israëlische burgers in de Cypriotische haven van Larnaca, die als rechtstreekse aanleiding voor de militaire actie is gebruikt, wordt in Is raël bijzonder ernstig opgeno men, aangezien in die terroris tische actie een uitbreiding van het operatiegebied van het Palestijnse operatiegebied tot buiten het Midden-Oosten wordt gezien, waarbij een Is raëlisch civiel doel werd geko zen. Met de raketbeschietingen op het PLO-hoofdkwartier in Tunesië werd de simplistische boodschap verstuurd, dat Is raël geen vredesonderhande lingen zal voeren met verte genwoordigers van Palestijnse organisaties, die door Israël verantwoordelijk worden ge steld voor terreurdaden. De Palestijnse elite-eenheid 17, waaruit de lijfwacht van Ara fat wordt gerecruteerd, zou volgens Israël de moordaan slagen op Cyprus hebben ge pleegd. In augustus werden twee boten met Palestijnse commando's van diezelfde 'Eenheid 17' op weg van Cy prus naar Libanon door de Is raëlische marine aangehouden en opgebracht. Israxelische woordvoerders beweren dat deze Palestijnse eenheden naar Libanon werden ge- De Israëlische raid op Tunis lokte in ons land protest uit. Het Palestina Komité demonsteerde gisteren voor de Israëli sche ambassade in Den Haag. - FOTO ANP stuurd om in Israël te infiltre ren of vanuit Zuid-Libanon acties tegen Israël te onderne men. Het is echter waarschijnlij ker dat deze in Algerije goed opgeleide Palestijnse com mando's naar de Palestijnse vluchtelingenkampen rond de Zuid-Libanese havensteden Sidon en Tyrus werden ge stuurd ter versterking van hun Arafat-getrouwe kame raden in afwachting van de onvermijdelijk lijkende strijd die tussen de Palestij nen en de Sjitische Amal-militie zal uit breken. Volgens deze redering passen de recente operaties van de Israëlische marine te gen dé aanvoer van Palestijn se versterkingen naar Liba non eerder in het kader van een stilzwijgend bondgenoot schap met de Amal-beweging dan dat de onderscheppingen in de eerste plaats zouden zijn gericht op de Israëlische staatsveiligheid zoals Jeruza lem doen wil geloven. Dit Israëlisch-Libanees-Sji- tisch monsterverbond dat in het belang van beide partijen vooral de orde en rust in het zuiden van Libanon beoogt te bewaren, heeft zich de afgelo pen maanden redelijk goed bewezen. Of Palestijnse com mando's vanuit Zuid Libanon al dan niet opnieuw een be dreiging voor het noorden van Israël vormen, doet er voor de regering in Jeruzalem op dit moment niet zoveel toe. In dit stadium van het vredesproces komt het Israël goed uit de PLO onder Arafat wederom nadrukkelijk als de terroristi sche boeman te bestempelen. Door de PLO niet in buurland Jordanië, maar op 2400 km. af stand in Tunesië te treffen, heeft premier Peres de deur naar vredesonderhandelingen met koning Hoessein intussen open laten staan. Actieve aandelen AEGON Ahold Akzo ABN Alrenta Amev Amro Assur. Rdm Buhrm. Tet. Dordtsche petr. Elsev. NDU FGH Fokker Gist Broc. Helneken Hein. Holding Holl.Beton Gr. Hoogovens KLM Kon. Olie Nat. Nederlanden NMB Nedlloyd Groep Océ-v.d.Grinten Van Ommeren Pakhoed Hold.cert. Philips Robeco Rodamco Rollnco Rorento Unilever Ver. bezit VNU Volker Stevln Wessanen WUH 93,80 259,00 121,20 495,00 149,40 281,00 85,80 118,50 103,50 173,70 132,70 56,00 75,20 218.70 165,00 151,50 120,50 61,90 54,40 188,10 73,20 198,50 184,00 342,00 25,90 63,40 47,40 75,30 134,50 67,80 46,40 328,40 221.00 29,00 192,00 94,50 93,80 258,20 118,50 492,00 149,50 281,00 85,80 118,90 102,50 175,30 131,50 55,10 76.80 218,50 164,80 151,80 121,00 61,80 54,50 189,00 73.00 201.00 186,00 343,00 26,10 63,20 47,20 75.60 134,50 68,00 46.30 325,50 220,50 29,50 192,20 94,90 Beleggingsinstituten ABN aand.f. Alg.Fondsb. American Fnd Bemco Australië Bever Beleg. Blnn.Bel.f.VG Bogamlj Chemical F Col. Growth Concentra Equity Mortg.fnd Eur.Assets Goldmines Holl. F Holl.Pac.F Interbonds Japan Fund Leveraged MK Int. Vent. New York Ind Obam Old Court Oreo Austr. Rentalent Rentefonds Ned. Rentotaal Rollnco (cum. pref.) Sc I/Tech Technology F Tokyo PH Transpac. F Unlfonds Vance Sand. VIB N.V. Viking Wereldhave 276,00 191,00 261.00 60,90 29,301 134.50 151,20 27,70 30,70 100,00 5,50 228,00 53,80 47,70 681,00 37,80 165,10 55.60 1320,00 152,60 98,00 42,30 1161,00 104,80 93,00 10,10 33,70 125,50 256,00 26,90 19,00 86,80 45,00 170,00 276,00 191,00 263,00 60,90 29,00 135,20 152,00 27,70 30,70 100,20 5,50 226,00 53,90 47,80 681,00 37,50 165,10 54,00 1325,00 152,60 98,00 43,40 1161,50 104,80 26,50 92,00 10,00 33,70 125,50 260,00 26,80 19,00 86,80 45,00 170,50 Verklaring van de letters: e=ge- daan en bieden, f=gedaan en laten, b=bieden, l=laten, x=ex-dividend, i=indicatieprijs, d=dividend. AMSTERDAM (ANP) - Kort na het middaguur staken winstnemingen de kop op bij Heineken, waardoor de winst ineenschrompelde tot 0,80 op 165,80. Daarentegen liep Midden- standsbank nog wat verder op naar 202. Koninklijke Olie sprokkelde er nog drie dubbeltjes bij op 189,30. Ook Fokker ontmoette vraag en dit leidde tot een winst van 1,60 op 76,80. Met de claims Bührmann ging het steeds verder de verkeerde kant uit en vroeg in de middag was het verlies opgelopen tot 0,38 op 1,40. De handel in de hoofdfondsen stond op een laag pitje, maar ook in de andere sectoren van de beurs klaagde men over gebrek aan affaire. Op de parallelmarkt was Enraf No nius vast met een winst van 6 op f 182. Bierbrouwer Grolsch werd 3 hoger gewaardeerd op 65. De uit gever Wolters Samsom, die een Ame rikaans bedrijf met een omzet van 40 miljoen gaat overnemen, werd 3 meer waard op 264. Van Beek won 4 op 205 en Grasso 3 op 155. Daarentegen ging het mis met Westhaven. Daar dreigt de voorgeno men terugbetaling op de aandelen te worden vertraagd door nieuwe moei lijkheden met een aantal aandeelhou ders. De notering zakte 8,50 tot 330. Rademakers werd 20 terug gezet naar 250 zonder dat kopers kwamen opdagen. FRANKFURT (UPI) - De Westduitse bondskanselier, Helmut Kohl, heeft het aanhoudende geweld in Westduitse steden giste ren scherp veroordeeld. Voor de vierde achtereenvolgende dag leverden betogers gisteren slag met de politie. Ongeregeldheden vonden plaats in zes steden. De betogers gooiden met stenen en benzinebommen. De politie trad op met de wapenstok. Bij de botsingen in samen bijna twintig steden in de Bondsrepubliek zijn sinds zaterdag meer dan 360 arrestaties verricht. Het geweld in de steden brak zaterdag los nadat in Frankfurt een betoger tegen de rechts-extremistische NPD was omgekomen, doordat hij door een wagen met waterkanon van de politie was doodge reden. 'Het is vooral verontrustend dat sommige plegers van ge weld pure haat tonen, maar dit land zal zich niet laten chanteren door deze daden van geweld. De Bondsrepubliek zal niet vanaf de straat worden geregeerd, maar door vrij gekozen parlemen tariërs en de regering', zei Kohl in een vraaggesprek met Bild, dat vandaag verschijnt. LAGOS (RTR) - De Nigeriaanse president Babangida, die ruim een maand geleden met een staatsgreep aan de macht kwam, heeft voor de komende 15 maanden de economische noodtoe stand afgekondigd. 'In deze periode stellen wij ons tot doel de economie zichtbaar een andere wending te geven en een sterke basis te leggen voor een gezondere ontwikkeling op de lange ter mijn', aldus de president. Gisteren was het 25 jaar geleden dat Nigeria onafhankelijk werd van Groot-Brittannië. Het land kampt met een buitenlandse schuld van ongeveer 60 miljard gulden, een stijgende inflatie en werkloosheid en een lage land- bouwproduktie. Voor harde valuta ter betaling van de vitale im- portprodukten, is Nigeria afhankelijk van een zwakke olie- markt. De komende vijftien maanden moet de broekriem wor den aangetrokken. Er wordt ook een eind gemaakt aan de han del in olie in ruil voor consumptiegoederen en levensmiddelen. PARIJS (DPA) - Een staking van treinmachinisten, die tot en met vandaag duurt, heeft gisteren het treinverkeer in het hele land gehinderd. De stakers zijn grotendeels aangesloten bij de communistische vakbond CGT, die de actie niet van te voren heeft aangekondigd. De staking is een reactie op de houding van de staatsspoorwegmaatschappij SNCF, die de reeks treinonge lukken van de afgelopen zomer toeschreef aan menselijk falen. De vakbonden menen echter dat ook de veiligheidsvoorschriften veel te wensen overlaten. Een woordvoerder van NS zegt dat rei zigers er rekening mee moeten houden, dat de treinenloop uit en naar Frankrijk niet is verzekerd. PASADENA (DPA/AFP) - De Amerikaanse seismoloog Charles Richter, de uitvinder van de 'schaal van Richter', waarmee de kracht van aardbevingen kan worden gemeten, is op 85-jarige leeftijd overleden in Pasadena, in California. De wetenschapper had al jaren hartklachten. Vorig jaar werd hij na een hartaan val in het ziekenhuis opgenomen. Richter werd bekend met zijn in 1935 ingevoerde magnitude-schaal voor aardbevingen, die hij samen met Beno Gutenberg uitvond. Richter was tot 1970 pro fessor in de seismologie in California, waarna hij met pensioen ging. 'Hij was dol op aardbevingen', zei een van zijn voormalige medewerksters. HARARE (RTR) - Premier Robert Mugabe van Zimbabwe en oppositieleider Johua Nkomo ontmoeten elkaar binnenkort om een fusie tussen hun twee partijen af te ronden. Dat is uit be trouwbare bron in Harare vernomen. De twee politici, die fel te genover elkaar staan sinds Zimbabwe in februari 1980 onafhan kelijk werd, zullen een document bespreken dat in het afgelopen weekeinde door delegaties van hun twee partijen (de ZANU-PF van Mugabe en de ZAPU van Nkomo) is opgesteld. De nieuw te vormen partij krijgt waarschijnlijk de naam Zimbabwe African National Union (ZANU), waarbij de toevoeging Patriotic Front (PF) wegvalt. Toen Mugabe en Nkomo in de jaren '70 het blanke minderheidsbewind van Ian Smith in het toenmalige Rhodesië bestreden, werkten zij en hun strijders samen onder de bena ming ZANU-PF. Naar verluidt wordt Nkomo tweede onder voorzitter van de nieuwe partij. Hiermee zou hij de nummer drie in de partij worden, na premier Mugabe en vice-premier Simon Muzenda. LONDEN - De algemene staking van onbepaalde duur, die in het Noordengelse Liverpool was gepland door militante afge vaardigden van elf bonden van het gemeentelijke personeel, gaat niet door. Hadden alle vakbondsleden voor aktie gestemd, dan zou Liverpool dat praktisch bankroet is, vanaf vandaag vrijwel volledig platgelegen hebben. Maar de 9.000 stedelijke employees, aangesloten bij Nalgo, een zeer invloedrijke vakver eniging, stemden gisteravond overwegend tegen staking. Hierna stortte het plan om Liverpool vanaf morgen bijna totaal te ver lammen als een kaartenhuisje in elkaar. De leden van vele grote bonden hadden weliswaar voor aktie gestemd, maar zonder komplete eensgezindheid was .het onmogelijk de staking een of ficieel karakter te geven. En wie deelneemt aan een zogeheten wilde actie, trekt geen stakingsgeld. PRETORIA (DPA/RTR) - De gevangenzittende Zuidafrikaanse zwarte nationalistische leider Nelson Mandela moet binnen twee weken aan zijn prostaat worden geopereerd. Mandela, de op richter van het verboden African National Congress (ANC), is afgelopen zondag in een ziekenhuis in de buurt van de gevange nis in Kaapstad waar hij gevangen zit, door drie artsen onder zocht. De artsen waren uitgezocht door de familie van de 67-ja- rige Mandela. Zijn echtgenote Winnie en zijn dochter Zinzi heb ben hem zondag bezocht. Hoewel de resultaten van het medisch onderzoek nog niet precies bekend zijn, is al wel duidelijk dat Mandela last heeft van een vergroot prostaat en dat deze waar schijnlijk verwijderd moet worden. Deze en eerdere berichten over zijn gezondheidstoestand versterken het vermoeden dat de ANC-leider aan kanker lijdt. Mandela werd 23 jaar geleden tot levenslang veroordeeld wegens staatsgevaarlijke activiteit. VANDAAG/ Zon op: 06 42. Zon onder 18.15. Maan op. 19.22 Maan on der: 10.23. MORGEN/ Zon op: 06.43. Zon onder: 18.13. Maan op. 19.41 Maan onder: 11.36. VANDAAG/ Bath: 05.06-17.14. Hansweert: 04.53-17.02. Terneuzen 03.56-16.12. Vlissingen: 03.34-15.49. Wemeldinge: 05.19-17.28. MOR GEN/ Bath; 05.34-17.44. Hansweert. 05.22-17.32. Terneuzen 04 30- 16.41. Vlissingen: 04.06-16.17. Wemeldinge: 05.49-17.58. GROTE VAARTACILA 30 te Mombasa, ACMAEA 1 te Mombasa. ALHENA 30 38 w Fernandonoronha nr Antwerpen, AMSTELVLIET 30 t a Bahia Blan- ca, BAARN 30 vn Amsterdam nr Le Havre, BARKEN 2 te Gavle, BILDERDIJK 30 535 nw Azoren nr Savannah, BREDA 30 vn Okpo nr Cortes, FICUS 8 te New York verw., FULGUR 3 te New York verw., FUSUS 30 vn Rastanura nr Bahrain. NEDLLOYD BARCELONA 30 te Suva, NEDLLOYD CLARENCE 1 te Genua, NEDLLOYD DEJIMA 30 vn Fos nr Port Said, NEDLLOYD HOLLAN- DIA 30 vn Bridgetown nr Port ot Spain, NEDLLOYD HOORN 30 520 zzw Abidjan nr Southampton, NEDLLOYD HOUTMAN 30 190 zo Socotra nr Jed- dah, NEDLLOYD KATWIJK 30 te Nagoya, NEDLLOYD KEMBLA 1 te Dur ban, NEDLLOYD LOIRE 30 te Singapore, NEDLLOYD ROSARIO 30 vn Aqa- ba nr Jeddah, NEDLLOYD WILLEMSTAD 29 vn Bahia nr Rotterdam, NISO 30 te Sullomvoe, PRINS FREDERIK HENDRIK 30 te Teesport KLEINE VAART/ AMANDA SMITS 29 vn Sydney nr Pallu, ENGELINE BROERE 1 te Rotterdam, JUMBO STELLA-2 1 te Singapore, LAURIERS GRACHT 30 te Oulu, LEIDSEGRACHT 1 te Keml, LINDENGRACHT 30 25 zo Mallorca nr Gibraltar, REALENGRACHT 30 rede Archangelsk, ROZEN GRACHT 1 te Archengelsk. (Inkoop - verkoop bank) US dollar2.95- 3.07 Britse pond4.08- 4.28 Belg. fr5.35- 5.65 Duitse mark110.50-114,50 Ital. lire15.90- 17.90 Port. escudo1.65- 2 15 Can. dollar2.14- 2.26 Franse fr35.75- 38,75 Zwits. fr135.75-140.25 Goud Inkoop31.020 per kg Verkoop31.520 per kg Zweedse kr35.75- Noorse kr36.25- Deense kr29.25- Oost. schill15.80- Spaansepes1.77- Griekse dr1 90- Finse mark50.75- Joeg. dinar0.60- lersepond3.34- Zllver Inkoop Verkoop 38.75 39.25 32.25 16.30 2.02 2.60 53.75 1.30 364 oer kg oer kg

de Stem | 1985 | | pagina 5