NOG NOOIT STOND FEMINAZO BOL VAN DE ATTRACTIES LUBBE Zwarte wijzen i van Bol Sehulde op mon BLERICK 5 OKTOBER TREFPUNT OUD-INDIËGANGERS: Nieuwe Eurocard niet meer te vervalsen Zwarte Panters en Trekvogels: brachten recht en veiligheid AHOY1 ROTTERDAM MBRI Kunstaas WOENSDAG 2 OKTOBER 1985 PAGINA 4 EXTRA OP WOENSDAG= Enthousiast Plug HENGEL- RUBRIEK Stompers en krabbers Snoek- manifestatie De Familiebeurs barst bijna uit Ahoy". Waar je ook kijkt of luistert: onweerstaanbare attracties en demonstraties. Het Proeftheater. Koken. Bakken. Braden. Proeven. Een Femina-premièra China. Een fantastische W presentatie van de stad Shanghai. Fijnfit. Alle mogelijke fitness- demonstraties. Huis dierenshow. Met voorlichting over 't hou den van honden, katten, enz. Wonen voor huis-, tuin- en keukenprijzen. Muziek op het Gezelligheidspiein. Femina, da's een dag genieten van het lieve leven. \5& •iSfessS" PAPIER VOOR UW PEN Apartheid Lieve nicht Frieda VYOENSDXG 2 OKTOI pen haag (AFP) - Piesident F Mitterrand neemt n aan de to? van dt grootste vesterse trielanden iie op 24 in New York zal pla den vooragaande ontmoeting tussen en Gorbatsjov in Ge T11 'Ondanks alle ellende was t tijd9 een mooie Dit jaar is het 35 jaar geleden dat bataljons militairen na een verblijf in Nederlans Indië in ons land weer vaste voet aan wal zetten. Bij gelegenheid hiervan worden zaterdag 5 ok tober twee reünies gehouden, waarvoor Blerick de ontmoe tingsplaats is. In De Staay ko men de Zwarte Panters bijeen, leden van het 5e Bataljon van het 6e Regiment Infanterie. De infanteristen van het 425e ba taljon (de Trekvogels) ontmoe ten elkaar in de Frederik Hen drikkazerne. Zowel de Zwarte Panters, die 2V2 jaar in de oost verbleven, als de Trekvogels, die er ander half jaar waren, kregen te ma ken met een felle guerillastrijd tegen het republikeinse leger van Indonesië. Beide bataljons bestonden voornamelijk uit Limburgers en Brabanders. Nadat Indonesië in 1949 onaf hankelijk was geworden, ble ven de bataljons nog geruime tijd in dat land. Er waren name lijk niet voldoende schepen om burgers en militairen snel naar huis te brengen. Toen ze eindelijk thuis waren gearriveerd, wachtte de infante risten een enhousiaste ont vangst door de bevolking. De regering zweeg liever over de voorbije periode, waarin fout op fout was gestapeld. De groep Indieëgangers werd offi cieel doodgezwegen. Militairen raakten verbitterd en zochten steun bij elkaar. Er ontstonden hechte vriendschapsbanden, die tijdens achtereenvolgende reünies werden verstevigd. Zaterdag 5 oktober worden weer twee van die reünies ge houden, waarop tal van herin neringen zullen worden opge- haald. De Trekvogels hebben bovendien onlangs gezamen lijk een boek uitgegegen, waar aan militairen van allerlei rang en stand hebben meegewerkt. Verslaggever Theo Vliegenberg en fotograaf Jacques Peeters bezochten twee van de velen die op 5 oktober het verleden zullen laten herleven. door Theo Vliegenberg „Ik had geluk dat ik gevangen werd genomen door een studentenkorps van de TNI. Die jongens spraken goed Nederlands en ze waren ont wikkeld. Die hakten niet meteen je kop af. Met hen kon je redeneren". Als in het huis van Teng Bartels in Tienray het verleden herleeft, ko men gemengde gevoelens opwellen. Van de ene kant zijn er herinnerin gen aan het mooie land dat Neder lands Indië was en de vriendschaps banden die onderling werden ge smeed. Anderzijds komt opnieuw dat gevoel van verbittering boven. Jonge kerels, die nooit verder waren ge weest dan hun geboortestreek, wer den verkeerd voorgelicht en nauwe lijks voorbereid aan de andere kant van de wereld voor de leeuwen ge gooid. Met na afloop van het ver keerd uitgepakte avontuur bij thuis komst een dodelijk stilzwijgen van de regering als dank. „Achteraf bekeken is het onvoorstel baar en onverantwoord wat er ge beurd is", vindt Wim Huijs. „Wij wa ren nog ontzettend groen. We geloof den bij wijze van spreken net niet meer in sinterklaas. Ikzelf wist dat er twee soorten mensen waren en daar had je het wel mee gehad". Teng Bartels beaamt dat. „De oorlog was net voorbij. Als jongere onder de achttien jaar kon je nergens heen. Cafés en danszalen waren taboe voor ons. Toen kwam Indië. Dat leek ons een geweldig avontuur. Je zag nog eens wat van de wereld. Weet je waar ik toen ik achttien was al over al was geweest? In Tienray, Horst, Venray en Venlo". Het avontuur verliep anders dan de infanteristen zich hadden voorge steld. „We zijn gewoon voor de gek gehouden", concludeert Teng Bartels „We gingen zogenaamd om de bevol king te bevrijden. Maar toen we daar waren merkten we al gauw, dat we het kapitaal moesten redden. Plan tages en zo moesten eerst worden verkocht en daarna mochten wij weer gaan". Wim Huijs vult aan: „En dan die Hollanders daar. Die waren niet zo sympathiek. Uit de hoogte dat die mensen waren. Die hadden hun hele leven bedienden, baboes en djongos, om zich heen gehad om allerlei klus jes op te knappen. Die Hollanders staken zelf nog geen sigaret aan. Daar hadden ze hun hulpje voor". „Man, wat zijn die Indonesiërs ge kleineerd", concludeert Teng Bar tels. „Ze hadden groot gelijk dat ze onafhankelijkheid wilden. Toen ik gevangen zat ben ik daar in gesprek ken met die studenten pas goed ach ter gekomen". Op de tafel waarachter Teng Bartels en Wim Huijs hebben plaatsgeno men ligt het gedenkboek van de Trekvogels, waarin uitgebreid aan dacht wordt besteed aan de gevan genneming en vrijlating van Teng. Verder allerlei paperassen als ge heugensteuntjes voor het Indische verleden. Aan de muur een schilderij van een Indonesisch landschap met een soort hut die Teng maar al te goed kent. Bijna drie maanden lang heeft hij met de opstandelingen van de ene hut naar de andere door de bergen gezworven. Slechts gekleed in een onderbroek, een kommetje droge rijst per dag als voedsel en overal mensen met het geweer in de aanslag om hem heen. „Vooral in het begin was de bewaking streng. Als je ging pissen gingen er nog twee be wapende mannen met je mee. Later werd dat minder. De behandeling was overigens goed. Bang dat we zouden vluchten hoefden die man nen niet te zijn. Die mogelijkheid was er wel, maar dan zou je gega randeerd door de bevolking worden afgemaakt". Teng heeft geen steuntjes nodig. Al les staat nog als de dag van gisteren in zijn geheugen gegrift. „De pastoor kwam bij ons thuis een telegram brengen, waarin stond dat ik vermist Wim Huijs (links) en Teng Bartels: ondanks alles een mooie tijd. was. Al gauw heette het dat ik dood was. Ik ben trouwens in Indië begra ven. Daar werd het lijk gevonden van een soldaat die veel op mij leek. Het was naakt en had geen hoofd meer. De mensen hielden het er op dat ik het was. Pas later, toen ik in krijgsgevangenschap een brief naar huis mocht schrijven en toen de on derhandelingen over de uitwisseling van krijgsgevangenen begonnen werd alles duidelijk". Die brief naar huis sloeg in als een bom, kreeg Teng later te horen. „De postbode liet weten dat er een brief van mij was aangekomen. Mijn broer maakte die open en zei dat ik nog leefde. Het duurde niet lang of de postbode had heel Tienray laten weten dat ik nog in leven was". Dat de ouders van Teng drie maan den later een brief kregen van de vereniging 'Eereschuld en Dank baarheid' met een formulier, waar mee ze een kerstpakket konden be stellen omdat hun zoon was gesneu veld, kon de vreugde niet temperen. „Ik zei later tegen mijn ouders: 'Dat had je moeten doen. Had ik tenmin ste nog iets gehad". Ik heb zelfs nooit soldij gekregen over de maanden waarin ik gevangen zat". In tegenstelling tot de regering rea geerde de bevolking enthousiast op de thuiskomst van de Indiëgangers. Borden met 'Welkom thuis' en sere nades door muziekkorpsen tijdens feestelijke ontvangsten waren vaste prik. „Wij hadden thuis nog geen electrisch licht", herinnert Wim Huijs zich. „Maar toen ik thuis kwam baadde het huis in het licht. De buurt had met verlengkabels het huis in de schijnwerpers gezet. De ontvangst was fantastisch". Dat was zeker ook het geval bij Teng Bartels. „Het enthousiasme was groot. Temeer, omdat ik eerst ver mist was. De muziek kwam een sere nade brengen en de burgemeester hield een toespraak. Die belangstel ling heeft me echt goed gedaan". „Dat was een heel verschil met de reactie van de regering. Die deed net of wij niet bestonden. Altijd zijn we doodgezwegen. Dit jaar kreeg ik een uitnodiging voor de dodenherden king op 5 mei. Ik ben er niet heen ge gaan". Toch is het geen omzien in wrok wat Teng Bartels en Wim Huijs betreft. „Als je na zo'n lange tijd nog eens te rugkijkt merk je dat de scherpe kantjes er af zijn", meent Wim Huijs. „Dan kom je tot de conclusie dat het ondanks alle ellende toch een mooie tijd is geweest die je in Indië hebt doorgebracht". Teng Bartels vindt dat ook. „Je denkt trouwens niet meer zo vaak aan die tijd. Ook niet aan de ver schrikkingen die je hebt meege maakt. Ikzelf was mijn tijd in ge vangenschap gauw genoeg vergeten. Weet je wanneer ik daar nog wel eens over pieker? Als er over die tijd wordt gepraat. Ook toen dat boek van ons uitkwam, heb ik 's nachts gedroomd. Maar voor de rest lig ik er niet meer wakker van". Het is alweer enige jaren ge leden dat de Mister Twister, beter bekend als de Twister, het licht zag. In korte tijd werd dit kunstaas, voorzien van loden kopje en plastic wriemelstaart, erg populair. Niet zonder reden. Twisters vangen overal waar ander kunstaas dreigt te falen. Vooral het vissen op snoek, snoekbaars en vooral baars hebben ook dit kunstaas een andere dimensie gekregen. Het geijkte spinneren of het vissen met de lepel waren er de oorzaak van dat vele pol derwateren 'doodgespind' le ken, oftewel de snoek had geen trek meer in blinkend ijzer. Insiders weten dat snoeken inderdaad gewen- ningsverschijnselen verto nen bij het veelvuldig vissen met kunstaas. Bij het vissen op karper, en ditmaal zonder kunstaas, neemt men vaak het woord 'gewenning' of 'training' in de mond. Niet zodra de Twister ten tonele verscheen of het vangen van snoek ging weer met spron gen omhoog, vooral in wate ren waarvan men dacht dat er geen snoeken meer voor kwamen. De Twister blijkt nu ook op zee, in plaats van of naast de zeejig, goed inzet baar bij het vissen op zeefo rel, fint, zeebaars en zelfs gul. Vist men op zoet water bij voorkeur met kleine twisters, bij het gebruik op zee kiest men voor grote waarbij de staarten lang en bij voorkeur wit, geel of oranje mogen zijn. Na lange tijd minder popu lair te zijn geweest heeft ook de plug, een houten kunst visje, voor meer visplezier gezorgd. Verkrijgbaar in ve le vormen en daar zijn door gaans erg mooie bij. In dit verband mag men best wel eens de blik laten vallen op de pluggen van de Lauri Ra- palla. Deze Finse pluggen- bouwer, inmiddels overle den, zette een fabriekje op voor precizie handwerk waar het pluggen aangaat. Wie op snoek wil moet maar eens zijn oog laten vallen op de Shad Rap, een fantastisch mooi afgewerkte plug die onverzwaard een diepte van dik 3,50 m kan halen. Aller lei modellen kan men in het Rapalla-programma vinden en er zijn haast geen hengel sportwinkels die ze niet in voorraad hebben. Zo zou de nieuwe vinding welke men op het ogenblik bij Shakespeare voert wel kunnen noemen. Officieel heten ze Stump Crawlers en Crappie Jigs. Loden koppies met een lekker kleurtje, wapperstaart en... een spin- nerbledje. Die combinatie schijnt momenteel nog te winnen van de Twister. Men vist de nieuwe vindinkjes, die veel weg hebben van de Road Runners, in rukjes of korte halen. Uiterst effectief boven mosselbankjes en ste nen op baars en snoekbaars. In de polder wil ook de snoek er niet af blijven. Wie meer wil weten over snoek mag eigenlijk de tweede Snoekmanifestatie, zondag 6 oktober aanstaan de, van de snoek-studie- groep Holland-België niet missen. Deze wordt gehou den te Prinsenbeek in café restaurant 't Hert. (ADVERTENTIE) Openingstijden: 10-17 en 19-22.30 uur; zondags 10-17 uur. Parkeren: o.a. bij Ahoy' en parkeergarage Zuidplein (ook 's avonds) 4t/m13okt. ÏLêDIÖ °N 0p Miljoenen zwarten in Zuid- Afrika leven zonder hoop op democratie. Het handjevol blanke ditators probeert met de politie en het leger achter zich de miljoenen zwarten in bedwang te houden. Dage lijks worden er doodge knuppeld of doodgeschoten. Amerika en het Westen heb ben over sancties al veel ge praat, maar nog weinig ge daan. Toch vragen wereld lijke en geestelijke leiders van de zwarte bevolking om harde sancties. Enkele EG- ministers hebben tijdens hun bezoek aan Zuid-Afrika de handen geschud van de dictators terwijl aan die handen bloed kleeft. Na hun terugkeer hebben deze mi nisters dan hoop op verbete ring. De zwarte bevolking heeft tot nu toe weinig hoop op verbetering. De grote vraag in Amerika en het Westen is natuurlijk of de in- en uitvoer van onze lan den niet lijdt onder harde sancties, want dan kost het ons geld. In een land waar mensen voor hun recht op willen komen, onder mens onterende toestanden, is het zoals zo dikwijls in deze we reld: geld maakt recht wat krom is. Breda P. v. Gurp HET is al te lang ge leden dat we iets van elkaar hebben gehoord. Sinds we je in in Nederland hebben opgezocht, hebben we hier, terug aan de overkant van de oceaan, weer heel wat avonturen be leefd. Zelfs op het moment dat ik je dit zit te schrijven staat weer iets spannends te gebeuren. Gloria komt eraan! Gloria is een orkaan, die zo vanuit de sateliet te zien pal langs Washington wil trekken. Op dit moment is het nog blad stil hier om het huis, maar het begint al vervaarlijk te betrek ken. Morgenochtend vroeg zou Gloria in onze tuin kunnen arri veren. Ze heeft beloofd winden van 200 kilometer per uur, een hele hemelwaterval en misschien nog wat tornado's mee te ne men. De ganse dag zijn er waar schuwingen' op de televisie. Dat we in de kelder moeten gaan zit ten en dat we verse batterijtjes in ons draagbare radiootje moe ten stoppen, voor als de stroom uitvalt. Als je dit leest is alles al al lang weer voorbij. Ik zal deze brief vanavond nog posten, zo dat iemand tenminste nog iets van ons hoort als we voorgoed 'gone with the wind' zouden ra ken. Zoals je weet zijn Harm en Fien nog bij ons op bezoek ge weest. Het was hun eerste keer hier in Amerika en ze hebben hun ogen uitgekeken! De leuk ste attractie vonden ze Ted Ken nedy, die ze warempel in leven den lijve aan het werk hebben gezien vanaf de publieke tribune in de Senaat. Nou hoop ik maar dat Kennedy in 1988 president van de Verenigde Staten wordt, want dan kunnen Harm en Fien zeggen dat ze de president van de Verenigde Staten nog per soonlijk kennen van toen ze in Washington waren. Ted is inderdaad vast van plan om te gaan 'runnen', zoals ze hier zeggen, 'voor president'. Dat blijkt volgens waarnemers (waarvan ik er zelf een ben) vooral uit het feit dat hij erg is afgeslankt. Hij tennist elke mor gen met een paar van mijn colle ga's van de Los Angeles Times en de Boston Globe. En drie keer per week doet de 53-jarige Ted ook nog een uurtje aerobics in de gymzaal van het Capitol. Hij is met dat al reeds 10 kilo van zijn tevoren nogal pafferige lijf verloren. Langzamerhand neemt de jongste broer van John F. de vereiste slanke en veer krachtige presidentiele vormen aan. Zijn dieet? Sla met Hütten- kase. En, o ja, de sterkste aan wijzing voor zijn presidentsam bitie is de tweedehands Oldsmo- bile (1982) waarmee Kennedy tegenwoordig in Washington rondrijdt en waarmee hij extra stemmen van de gewone vrouw/man kan winnen. Leuk eigenlijk dat ik zulke kleine nieuwtjes, die niet goed genoeg zijn voor de krant, toch nog aan iemand kwijt kan in een brief. Om nog even door te gaan met roddeltjes uit het Washing- lonse receptie-circuit, wat dacht je van de afspraak tussen Nam Reagan en Raisa Gorbachev q samen thee te gaan drinken november in Genève als h mannen daar toch maar zitten vergaderen over hoeveel atoon bommen ieder mag houdei Het idee is van Nancy. Ze heel de 'tea party' voorgesteld in et brief aan de Russische first lad; die er meteen voor in was. No ja meteen... Het Witte Hu neemt geen risico bij de voorin reiding van de 'top' in Genh en Nancy's spontane uitnod ging moest daarom eerst dot de Nationale Veiligheidsdiet worden goedgekeurd en vervo gens door B.Z.-minister Shul Door Mare da Konlnck worden overhandigd aan Sovjt ambassadeur Dobrynin, die 'i doorzond aan het Kremli Maar toch, de diplomatie! hulptroepen aan weerskantt van het ijzeren gordijn zullen e voor zorgen dat het kopje thi 'in een ongedwongen atmosfee gebruikt zal worden. Zoals je misschien in de krai gezien hebt ben ik nog in Mei co City naar de aardbeving weest. Dat was natuurlijk g leuke ervaring. Maar weet je wi zo gek is? Omdat je daar roni loopt met de bedoeling om over te schrijven, zie je alle vei schrikkelijke details eigenlijk a onderdelen van het verhaal da je moet maken. Journalistic kan iets onmenselijks hebbei Pas toen ik alles had gezien w ik 'nodig had' en ik vertrok ui de stad, kwam ik als het wai zelf aan de beurt en moest ik o het vliegveld ineens ontzetten huilen om alle angst en verdrii waar ik midddenin had gezeten Nou, lieve nicht Frieda, moet gaan eindigen. Weet trouwens dat de Amerikant bijzonder genieten van de nes ten waarin de Franse regent van keizer Francois Mitteran zich heeft gewerkt met di Greenpeace-affaire? Eindelij blijkt dat 'Watergate' niet iel was dat alleen maar in Amen! kon gebeuren. Na het bloedba in het Heizelstadion stelden d yankee's al vast dat Europ geenszins beschaafder is dan nieuwe wereld. Nu is bevestig dat zelfs in het superieure Pari) domheid en criminaliteit kun nen zegevieren. Of het terecht is, ik weet he niet, maar de Amerikanen voe len zich prima tegenwoordig, nu trouwens ook weer en jij ho pelijk eveneens. Liefs aan bekenden, Mare =7illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll|IIIIIIIINI||||||||||||||||||l|ll|ll||||||||MHIIIIIIIIIIIIIi AMSTERDAM (ANP) - Dr. W. Duisenberg, president van de Nederlandsche Bank, heeft het eerste exemplaar in ont vangst genomen van de Eurocard-nieuwe stijl, een credit card die in de hele wereld gebruikt kan worden. De nieuwe Eurocard be vat een magneetstrip, een elektronische code, die aan sluit bij de meest moderne apparatuur om betalingen te verwerken. Bovendien is de kaart voorzien van een holo gram, een driedimensionaal watermerk, dat nog nooit vervalst is. Over de hele wereld zijn nu ruim 105 miljoen mensen aangesloten bij de organisa tie van Eurocard, die ver bonden is met de Ameri kaanse „Mastercard" en de Britse „Acces". De kaart wordt geaccepteerd bij meer dan 4,5 miljoen bedrijven en banken in 140 landen en geldt als de meest geaccep teerde creditcard. Eurocard Nederland is in 1980 in het leven geroepen door de ban ken en de postgiro en in ons land zijn nu ruim 72.000 kaarthouders. In Nederland is Eurocard daarmee de tweede kaart. De Eurocard-nieuwe stijl is voorzien van een driedi mensionaal watermerk, dat volgens ir. Wotte van druk kerij Johan Enschede en Zn. speciale laserapparatuur vereist. Die apparatuur is dermate duur, dat verval sing economisch niet haal baar zal zijn. De magneet strip op de kaart loopt voor uit op toekomstige ontwik kelingen, zoals het opnemen van geld uit automaten. De houders van een Euro card hebben recht op enkele voorzieningen zoals daar zijn in gratis reisongeval- Dr.W. Duisenberg .eerste exemplaar. - FOTO ANP lenverzekering en recht op kosteloze hulpverlening als ze in het buitenland in nood raken. Dr. W. Duisenberg maak te zelf zijn nieuwe Eurocard op speciale apparatuur, die voor deze gelegenheid was opgesteld in het World Tra- de Centre in Amsterdam Hij stelde in zijn toespraak, dat de nieuwe Eurocard en het nieuwe biljet van 250 gulden, dat de Nederland sche Bank eind dit jaar id omloop wil brengen, gemeen hebben, dat ze optimaal be veiligd zijn tegen fraude. Mitl Vanorue redactie buitenl Mitterrand wees hier uitnodiging ran preside gan af. In een gisterrvond gepublie muniqué deeldede woordvoert Elysée mee dat iet Franse sta; oktober niet nar New York Mitterrand zal ce Amerikaans binnenkort graig ontmoeten nader overleg a te spreken tijc de woordvoeren Waarom 1 niet gaat werdniet gezegd. W Elysée eerder <p de dag laten JOHANNES1URG (UPI) - Zui ben gisterenjresident Pieter W om plaats tenemen in het ho< bliek, omdatiij volgens hen no hoop voor de-oekomst biedt. Botha hac maandag op een congres va: zijn Nasionale Party in Pot Elizabeth gezegd dat hij al hd gesproken met leiders uit ale geledingen van de zwarte gemeenschap, die 'hebben latn doorschemeren dat zij willn deelnemen aan onderhandiingen over de toe komst van et land'. De presient is bereid de Presidentile Raad, een se naatachtig college dat het staatshoof raadgeeft, uit te breiden mt zwarten. Momen teel bestat hij uit voor een deel benomde blanken, Zuid- afrikanervan gemengd bloed en Indiër, en maakt deel uit van het drie-parlementen- stelsel da de regering een jaar geleden uvoerde. De uitlui ting van de zwarte meerder eid van het stelsel en zijn afwjzing door de meer derheidvan Indische en ge- kleurdekiezers, was één van de oorzsren van de al een jaar durendf onlusten in zwarten- steden, iie aan minstens 720 mensenhet leven hebben ge kost. "Het Afrikaanse Nationale Congr6 wees Botha's voorstel resolu't van de hand. 'In zijn |rede «n maandag heeft de Ipresidnt van de apartheid jopnieiw bevestigd dat hij jheeft lesloten het apartheids- systeoi te handhaven', aldus het fiNC in een communiqué idat verd uitgegeven in Lusa- Van onze redactie buitei SKJEL - Vandaag begint de ja rvergadering van het Intern tar Fonds (IMF) en de VVer Zïdkoreaanse hoofdstad Seo< ht optimisme in de industrie souldencrisis in de Derde Wei 'ple is, staat deze kwestie opni< ^enda. De situatie blijft precai 'Tijdens de top in Seoel zul zorgwekkende ontwikkelingen isproken worden. Op de eers groei van de wereldeconomie ■heg om de schuldenlanden ve [ten te verlossen. De ontwikkeli ken volgens de IMF dit jaar ee (roei door van drie procent. Da' kjnsamerikaanse schuldenaren Geinig om aan de aflossingen ei len te kunnen voldoen. Steeds meer landen lopen da: erstand in hun betalirigsverp het IMF op. De achterstallige 1 len opzichte van het vorig jaar "oudigd tot 535 miljoen dollar. Zelfs Mexico dat altijd trou IMF - bezuinigingsprogramma hi'j kt niet langer in staat te z aan de hervormingseisen te volc hat zich de ramp in Mexico ^hortte het IMF een lening v; hollar aan dit land op, omdat de Madrid er niet in geslaagd was laarbasis onder de 55 procent te ae overheidsuitgaven zouden n lijn teruggebracht. .Mexico is altijd als succesvooi 'MF naar voren gehaald. Maa ■strenge binnenlandse versoberd hovaluatie van de peso blijken d

de Stem | 1985 | | pagina 4