even. UITBLAZEN Iraanse dreigingen wekken bezorgdheid in oliekringen Fanatieke Tawheed controleerde het sociale leven in Tripoli Gorbatsjov hoopt via Parijs druk uit te oefenen op Reagan Culturele grenspaal TILBURG: DE STEM CO Oom Jan Sal Vlam in de p< BlBflM WOENSDAG 2 OKTOBER 1985 ACHTERGROND Conflict Propaganda Defensief WOENSDAG 2 OKT< Voorwaarderlijk en boete geëist tegen NSB-weduwe WIM KOCK VOOR het eerst eens de oude weg naar Schotland afgereden. De Great North Road of meer eigentijds: de A-l. Niet helemaal tot Edin burgh overigens. In Ber- wick-upon-Tweed, Enge- lands meest noordelijke stad, op de grens met Schot land, stapten we uit. Het bleek ook hogerop geen weg om ken nis te maken met de aantrekke lijkheden van de Engelse land schappen en dat het een histori sche route betreft was duideüjk te zien aan het rommelige uit zicht dat je meestentijds ge noot. Boven Newcastle werd het een stuk stiller. De A-1die daar een omweg gaat maken om de oostkust te volgen, heeft dan de toenemende concurren tie van andere doorgaande we gen naar Edinburgh en Glas gow. Het voordeel van de ver- keersrust wordt er echter gro tendeels teniet gedaan door de tweebaanstrajecten waarop zwoegende vrachtauto's het tempo bepalen. Als je vaak in hetzelfde land reist moet je steeds iets anders bedenken om te mogen blijven rekenen op die momenten van verrassing en verwondering, die de beloning van het reizen zijn. Zo zouden we nu dat deel van Schotland doen dat buitenlan ders altijd overslaan; dat zeer misleidend wordt aangeduid als 'Laaglanden' - al is het er in derdaad niet zo hoog als in de Hooglanden - en dat de Schot ten zelf zo na aan het hart ligt omdat de bodem er is door drenkt met het bloed van hun gerokte voorvaderen, in hun 300 jaar durende broederstrijd met de Engelse marauders. Van Berwick aan de monding van de Tweed in het oosten, door The Borders naar Dumfries en verder door de beboste heuvels van Galloway naar Ayr aan de westkust, op het punt waar de Firth of Clyde uitwaaiert in de Ierse Zee. Sterren De King's Arms in Berwick was niet onze eerste keus ge weest, deels omdat het hotel zich zo bescheiden had gead verteerd op ons lijstje. Alleen het aantal kamers en parkeer gelegenheid waren gegeven. Geen .tv, privé-bad, koffie- en theezetfaciliteiten stonden er bij, maar het bleek er allemaal wel te zijn. Alleen .de opge geven 'eigen' parkeerplaats ont brak. Die bleek van de gemeen te te zijn en gecontroleerd te worden door parkeermeters die het niet langer volhielden dan 45 minuten. Hartje stad dus. „Probeer hem kwijt te raken bij de bank hiernaast", zei het meisje van de receptie. „Na vijf uur kunt hem hier voor de deur zetten en tot morgenochtend negen uur laten staan." Het was echt zo'n hotel waar menige Engelandvaarder van droomt. Victoriaans tot in voegen en kieren en van de gra nieten trap voor de hoofdin gang tot en met de daklijsten. Er zijn nog genoeg van die 19de-eeuwse herbergen, maar meestal zijn ze wat vervallen. De bedden zijn er bultig en de badkamers, indien aanwezig, geïmproviseerd. Op het tv-tje sneeuwt het, maar het staat er omdat het hotel koste wat het kost zijn bescheiden twee AA- llllllllllllillllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllf T5 PAGINA 2 of R/lC-sterren wil behouden in de gidsen van volgend jaar. Echter niets van dit alles in de King's Arms. Pluche, leer, veel houten betimmeringen, het soort behang dat een uitbundig accent plaatst bij alle deftig heid, plafonds met mooi stuc werk en binnen en buiten goed in de verf. Royaal comfort van vandaag in een zorgvuldig on derhouden decor van eergiste ren. Dickens Onze kamer lag aan de voorkant. Door twee hoge ra men hadden we een breed uit zicht op de winkelpuien aan de overzijde van de wijde, steil op lopende straat. Berwick is geen grote stad. Misschien 15 000 inwoners. Daarom verbaasde het me dat geen van de huizen boven de winkels nog bewoond was. Alle ramen, zonder uitzon dering, bleven donker die avond en de volgende morgen kon ik achter de meeste, in het onbelemmerd door vitrages binnenvallende zonlicht, slechts vage vormen onder scheiden van opgeslagen voor raden en overbodigheden. Wat 'n verspilling, want de meeste waren mooie huizen. Mooie ge vels tenminste. Pas toen we het hotel verlie ten merkten we het bord aan de voorgevel op dat herinnerde aan twee bezoeken van Charles Dickens aan de King's Arms. Op 26 september 1858 verbleef de meester er en op 25 novem ber 1861 keerde hij er nog eens terug om er een lezing te hou den. Pas een uur of anderhalf later, tussen de ruïnes van Dry- burgh Abbey, drong de dubbe le betekenis van dit bord tot me door. Het hotel verkondigde er uiteraard gewoon z'n al hon derd jaar onderhouden tróts op de beroemde bezoeker mee, maar het moet ook een stille, blijvende betekenis hebben als culturele 'grenspaal'. Op weinig meer dan een steenworp af stand van de King's Arms be gint immers Scott's countryhet land van Sir Walter Scott, een van Schotlands dichters en schrijvers die de Engelse litera tuur - inclusief die van Dickens - voorgoed ondergeschikt heb ben gemaakt aan de Schotse. Althans voor de Schotten zelf. (Morgen: Het land van Scott). Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: L. Leijendekker en H. Coumans. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236883. Sportredactie 076-236884. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nwe, Ginnekenstraat 41076-236326. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Postadres: Postbus 363, 4870 AJ Etten-Leur Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, ©01140-13751 Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, ©01620-54957. Postadres: Postbus 23, 4900 AA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, ©01650-37150. Postadres: Postbus 35, 4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Postadres: Postbus 145, 4530 ACTerneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, ©01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur, overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementen, bij vooruitbetaling te voldoen: 22,97 per maand; 66,30 per kwartaal of 258,- per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van 1,- per maand, 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 5% B.T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882 Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Bankrelaties: Postgiro 1114111 ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. IN olie- en scheepvaartkrin gen in het Golfgebied toont men zich bezorgd over de dreiging van Iran om de Straat van Hormoez af te slui ten of olie-installaties van an dere Arabische landen aan te vallen, ook al is men er niet zeker van of Iran bij machte is zijn dreigementen uit te voe ren. De deskundigen zijn het echter over eens dat Iran het scheepvaart verkeer in de Straat van Hormoez ernstig kan verstoren. Bijna een vijfde deel van de ruwe olie voor de wereldmarkt passeert de Straat van Hormoez. Iraakse gevechtsvliegtui gen hebben de afgelopen tijd vrij wel dagelijks aanvallen uitgevoerd op Iran's olielaadstation op het eiland Kharg. Irak hoopt zijn vijand daarmee aan de onderhandelingsta fel te dwingen. Maandag maakte Irak voor de ze vende achtereenvolgende dag mel ding van een luchtaanval op Kharg. Verder zou ook een 'groot varend doel' getroffen zijn, waarmee meestal een olietanker bedoeld wordt. Zoals gebruikelijk kwam er niet onmiddellijk een bevestiging van Iraanse zijde over de gevechts activiteiten. Het tijdschrift Middle East Eco nomie Survey (MEES), een gezag hebbend olieblad, waarschuwde maandag dat het offensief tegen Kharg 'inmiddels een wezenlijke, zij het tijdelijke, bedreiging vormt voor de oliebevoorrading van de wereld'. Het op Cyprus uitgegeven tijd schrift wees erop dat Iran, als het zijn olielaadstation moet sluiten, 'onvermijdelijk tot vergeldingsac ties zal overgaan wordt om de olie- uitvoer van andere Golfstaten te dwarsbomen'. Een Japanse oliefunctionaris ver klaarde dat de psychologische ge volgen van een dergelijke vergel dingsactie waarschijnlijk ernstiger zullen zijn dan de feitelijke versto ring van de olie-aanvoer. Japan is een van de grootste afnemers van ruwe olie uit het Golfgebied. Europa betrekt 40 procent van zijn ruwe olie uit het gebied. De zes OPEC-landen aan de Golf - Saoedi-Arabië, Koeweit, de Ver enigde Arabische Emiraten, Qatar, Iran en Irak - produceren dagelijks acht tot negen miljoen vaten ruwe olie. Het merendeel daarvan vindt via de Straat van Hormoez zijn weg naar de wereldmarkt. Of de Iraanse exportsituatie werkelijk in een kri tieke fase beland is voor deskundi gen moeilijk vast te stellen. Dat op Kharg ernstige vernielingen zijn aangericht staat vast. Volgens een anonieme zegsman zijn echter de afgelopen zeker twee en mogelijk vier tankers met olie geladen in Kharg. Hij wees er verder op dat de Iraniërs noodlaadstations op het eiland Sirri en in Lavan in gebruik genomen hebben. Beide liggen op ongeveer 500 km afstand van Kharg en eveneens binnen het beFeik van Iraakse gevechtsvliegtuigen. Of Iran werkelijk in staat is de Straat van Hormoez te blokkeren wordt betwijfeld. Het tot zinken brengen van tankers is onmogelijk volgens scheepvaartdeskundigen, want de vaarwegen die toegang ge ven tot de Straat zijn breed en diep. Het leggen van mijnen zou een mo gelijkheid zijn, maar het scherpe toezicht in de zee-engte zal dat waarschijnlijk verhinderen. Rest de mogelijkheid van sabotage van olie installaties van andere Golfstaten om Irak te dwingen tot stopzetting van zijn offensief tegen Kharg. Met name Koeweit is dan kwets baar, omdat het zo dicht bij de oor logszone ligt. Iran heeft Koeweit de laatste tijd enkele malen gewaar schuwd, omdat het Irak zou helpen. Ook olieleidingen vormen een kwetsbaar doelwit. Arabische lei ders proberen de aandacht van de wereld te vestigen op het probleem. De Straat van Hormoez is ook de gangbare vaarroute voor de aan voer van voedsel naar het gebied. De westerse landen willen de scheepvaartweg open houden. Sinds het begin van de Golfoorlog in 1980 houden Amerikaanse, Britse en Franse toezicht vanuit de zuidelij ker gelegen Golf van Oman. Zelfs wanneer de Straat van Hormoez tij delijk afgesloten zou worden, be schikken enkele Golfstaten nog over andere transportfaciliteiten, zoals olieleidingen, waarmee grote hoe veelheden olie uitgevoerd kunnen worden. Iran zelf, alsmede Qatar, Koeweit en de Verenigde Arabische Emiraten, zouden in dat geval hele maal geen olie meer kunnen uitvoe ren. (AP) DE stad Tripoli, waarin het sociale leven sinds 1983 vergaand werd ge controleerd door soenni tische fundamentalisten van de Tawheed, wacht gelaten het eind van het strikt islamitische be wind af en de ophanden lijkende terugkeer van linkse en pro-Syrische organisaties, die worden gesteund door het ge vreesde leger van Da mascus. De fundamentalistische 'islamitische eenheidsbewe ging' (Tawheed), een relatief kleine, maar zwaarbewapen de groep fanatieke soenniti sche moslims, beheerste de afgelopen jaren met naar schatting 700 strijders het grootste deel van Tripoli. De Tawheed weigert nu Syri sche troepen in de stad te la ten, die, naar Damascus hoopt, de rivaliserende fac ties zouden ontwapenen krachtens een eéri jaar oude veiligheidsovereenkomst, om een eind te maken aan de nu 13 dagen oude strijd die de stad heeft verwoest. De gevechten van de laat ste weken zijn de zwaarste in de twee jaar oude strijd om de stad van de Tawheed en de Arabische Democratische Partij (ADP), die wordt ge steund door linkse en pro- Syrische milities. De ADP, gevestigd in de buitenwijken van Tripoli, vertegenwoor digt voornamelijk de 50.000 zielen grote Alawitische minderheid in Tripoli en zegt te strijden voor politieke en religieuze vrijheid tegenover het fanatisme van de Taw heed. De Ala wieten zijn ge loofsgenoten van de leiders in Damascus. Syrië, dat zich deze weken beperkt tot militaire druk en het oefenen van geduld, lijkt ervoor te hebben gekozen te wachten tot de havenstad valt als een rijpe appel, het geen spoedig wordt ver wacht. Inmiddels is de bevol king van Tripoli, de tweede stad van Libanon met voor de strijd 700.000 inwoners, massaal op de vlucht gesla gen voor de onophoudelijke bombardementen. Toen de 'islamitische een- Kinderen in Tripoli in Libanon zoeken een schuil plaats voor de dagenlange gevechten in die stad. In 16 dagen vielen 273 doden. - foto ap Een moslim vechtend in de straten van Tripoli. Hij verdedigde de stad tegen een of fensiefvan pro-Syrische militairen die de fundamentalistische moslims uit Tripoli wil len verdrij ven. - foto anp heidsbeweging' in 1983 de macht over de stad overnam, reageerde de van de gevech ten moede bevolking gelaten. „Door de onophoudelijke oor logen, dachten de mensen het is beter als eéfi macht de stad overneemt", legde een onder nemer in de stad uit. Maar de meeste bewoners, zowel christenen, die al eerder voor de fundamentalisten waren gevlucht, als soennieten, heb ben nooit samengewerkt met de fundamentalistische mili tie van de Tawheed, die trachtte hen een strikt isla mitisch gedrag op te leggen. „Ze bezetten alles, drongen flats binnen om te zien of wij alcohol dronken, en gingen zich te buiten aan diefstal, overvallen en afpersing", zei een winkelier in Tripoli. De leiders van de Taw heed, die politiek onbekend waren voordat zij naar voren kwamen als hoofden van de zwaarbewapende groepen, lijken te geloven dat hun streven naar islamitische controle over Tripoli de ver woestende strijd rechtvaar digt. „Het is islam. Het is de ware godsdienst, we vechten om islam groot te maken", verklaarde Hashem Minka- ra, een elektriciën die Taw- heed-districtshoofd werd en vanuit een bunkerachtig ge bouw bij de haven 250 strij ders leidt. Hij sprak tegen dat de soennieten banden on derhouden met Yasser Ara fat, leider van de Palestijnse bevrijdingsorganisatie PLÖ, die in 1983 met zijn troepen door pro-Syrische Palestij- nen uit Tripoli werd verdre ven. Volgens meldingen strij den ook nu enkele honderden Palestijnen aan de zijde van de Tawheed, die zich ont fermde over de zware wa pens die de Palestijnen in 1983 achterlieten. Sinds het vertrek van Ara fat hebben commandanten als Minkara en hun strijders niet-islamitische politieke groeperingen uit de weg ge werkt en Tripoli de islamiti sche wetgeving opgelegd. Tawheed-leiders worden er algemeen van beschuldigd grote winsten te maken uit de haven en van belastingen die ze heffen. De opbrengsten worden gebruikt om een machtig assortiment wapens aan te schaffen. Christelijke scholen, die is lamitische onderwijzers moesten aannemen voor moslim-studenten, zijn ge sloten. De meeste christenen zijn al maanden geleden de stad ontvlucht. „Deze mensen zijn erger dan de Hezbollah (de radicale shi'itische 'Partij van God')", aldus de functio naris van de niet-sektarische Syrische Nationalistische So ciale Partij (SNSP). „Hezbol lah strijdt tegen Israel, maar deze mensen vechten tegen nationalisten, linksen en Sy rië voor minieme doelen". „Ze willen alle bedrijven controleren", zei hij. „Man nelijke kappers mogen zelfs geen dames meer knippen". De Tawheed blokkeert nu de Syrische eisen Tripoli te kunnen overnemen en het ruim een jaar oude ontwape ningsakkoord van de rivali serende milities uit te voeren, omdat dit het eind zou bete kenen van het bewind van de fundamentalisten. De con frontatie betekent een vuur proef voor Syrië's prestige, nu Damascus tracht de secta- rische conflicten in geheel Libanon te dempen. Eerder deze maand trokken 'vredes handhavende' Syrische troe pen de Oostlibanese christe lijke stad Zahle binnen, waarmee een eind kwam aan een conflict met omsingelen de moslim-troepen. Maar een van Minkara's strijders zei: „De Syriërs kunnen Tripoli niet binnengaan. Het zou zijn als Afghanistan of Zuid-Li- banon. We zijn bereid onszelf op te blazen met autobom men tegen Syrische posities". Syrische officieren die vo rige week overleg voerden met de Tawheed noemden de islamitische leiders van de militie na afloop 'gekken' en 'probleemzoekers' met een beperkt gezichtspunt, en noemden ze slecht onderwe zen in de Koran, het heilige boek van de islam. In politie ke kringen werd vernomen dat de Syriërs de Tawheed zeiden een stroom verzoeken voor ingrijpen te hebben ont vangen en ze waarschuwden: ■jullie zijn niet god op aarde. Niemand heeft jullie gekozen om Tripoli te besturen'. Na zich ervan te hebben verzekerd dat de bevolking van Tripoli liever vluchtte dan zich op te offeren voor de Tawheed, lijkt Damascus nu een tweede, finale, stap voor te bereiden; de politieke ver nietiging van de islamitische fundamentalisten. Daartoe heeft zij een beroep gedaan op de linkse en pro-Syrische tegenstanders van de Taw heed. Deze zijn niet vergeten dat zij twee jaar geleden bloedig werden verslagen door de sunnieten. Verder re kent Damascus er op dat oververmoeidheid van het beperkt aantal soennitische strijders en interne conflic ten in de Tawheed de rest zullen doen. Reden van de Syrische be trokkenheid bij het beleg van Tripoli is volgens verscheide ne waarnemers de wil van Damascus na tien jaar bur geroorlog in het westelijke buurland een oplossing te vinden. In het beeld van de Syrische leiding is daarbij geen rol weggelegd voor de sunnieten, die verzoenings besprekingen met de Libane se christenen van de hand wijzen en het vestigen van een fundamentalistische is lamitische staat in Libanon nastreven. Damascus lijkt zich nu te richten op het verzoenen van de drie grootste en belang rijkste Libanese milities; de shi'itische beweging Amal en de Druzische PSP-partij in West-Beiroet, en de christe lijke militie 'Libanese strijd krachten' in Oost-Beiroet. Besprekingen daartoe wer den vorige week en ook maandag weer in Damascus gevoerd tussen leiders van deze strijdgroepen. De rol van de soennieten in de Liba nese politiek, die ruim veer tig jaar lang onomstreden was, lijkt daarmee uitge speeld. Al eerder dit jaar was de soennitische Murabitoun- militie bij een gezamenlijk optreden van de Amal en de PSP in bloedige gevechten uit de straten van West-Bei- roet verjaagd. (RTR AFP) MICHAÏL Gorbatsjov bezoekt deze week voor het eerst een westers land sinds hij in maart leider werd van de Sov jetunie. Woensdag arriveert hij in Frankrijk voor een offi cieel bezoek van drie dagen, tijdens welke hij waarschijn lijk een voorproefje zal geven van zijn top in november met de Amerikaanse president Ro nald Reagan. „Welk belang de Sovjetunie ook heeft bij haar betrekkingen met Frankrijk, Gorbatsjov zal met zijn gedachten reeds bij de top met Rea gan zijn", aldus een Europese diplo maat in Moskou. „Het zal een be langrijke propaganda-oefening worden nu Gorbatsjov de top ziet naderen". De keuze van Frankrijk als plaats waar de nieuwe Sovjet-leider zich volop kan presenteren is in zekere zin natuurlijk. Het land heeft zich altijd onafhankelijk opgesteld te genover de Verenigde Staten, het meest recent ten aanzien van Rea- gans Starwars-onderzoek naar een anti-raketsysteem in de ruimte. Gorbatsjovs verklaringen tegenover een gehoor in Parijs dat net zo scep tisch staat tegenover Reagans be doelingen als hijzelf zullen hun schaduw vooruitwerpen naar zijn top met de Amerikaanse president zes weken later. Voorts zal de westerse wereld nog eens nadere blik kunnen werpen op de man zelf, die met verbazingwek kende snelheid zijn greep op het machtscentrum in de Sovjetunie verstevigt en beloofd heeft de eco nomie van het land uit de stagnatie te bevrijden waarin ze de afgelopen jaren is afgegleden als gevolg van een zwak leiderschap. Gorbatsjov arriveert in de Franse hoofdstad terwijl zijn machtspositie sterker is dan ooit tevoren. Het aftreden van de 80-jarige premier Nikolai Ticho- nov en zijn vervanging door Gor batsjovs aanhanger Nikolai Ryzj- kov heeft hem een stevige greep be zorgd op de regeringsbureaucratie. Ofschoon Gorbatsjov pas in maart de leiding over de communistische partij overnam, hebben mannen die worden gezien als zijn steunpilaren nu de leiding over de geheime dienst KGB (Viktor Tsjebrikov), de bui tenlandse politiek (Edoeard Sje- vardnadze), de regering (Ryzjkov) en de benoeming van partijfunctio narissen (Egor Ligatsjev). Met die steun in de rug zullen de Fransen ongetwijfeld geconfron teerd worden met het meest uitge sproken aspect van Gorbatsjovs persoonlijkheid: een overweldigend zelfvertrouwen dat hem er reeds verscheidene malen toe gebracht heeft het traditionele afgesloten le ven te verlaten dat de vroegere Kremlin-leiders onbereikbaar maakte voor het publiek. De voorbereiding van zijn Franse reis is met grote zorgvuldigheid ge beurd. Het tot zinken brengen van het Greenpeace-schip de Rainbow Warrior, wat normaal een buiten kansje zou zijn geweest voor de Sovjet-media, werd door de kranten bijna genegeerd. Op een persconfe rentie werden vorige week vragen over deze kwestie onder tafel ge werkt. De 'systematische anti-Sovjet- propaganda' van sommige Franse media werd weliswaar afgekeurd, maar niet omstandig. Men concen treerde zich duidelijk op wat Izves- tia noemde de 'wederzijdse sympa thie' tussen de twee landen. „De lei dende openbare en politieke per soonlijkheden onderstrepen de mate van overeenstemming tussen Parijs en Moskou op vele gebieden", aldus het regeringsblad dat vervolgens de Amerikaanse militaire politiek noemde die wordt veroordeeld door Moskou. „Parijs is bang dat het versprei den van kernwapens naar de ruimte zal leiden tot een destabilisatie van de internationale situatie en het ge vaar van een kernoorlog zal vergro ten", aldus het regeringsblad. Het gemeenschappelijk verzet van Pa rijs en Moskou tegen Reagans 'Stra tegische Defensie Intiatief' (SDI), zoals Starwars officiéél heet, zou door Gorbatsjov kunnen worden aangegrepen om punten te scoren in zijn discussie met Washington over deze kwestie. De Sovjet-leider zal er geen behoefte aan hebben erop te wijzen dat de Franse en Sovjet-be zwaren tegen het project verschil lende wortels hebben. Parijs vreest dat een anti-raket- tensysteem zijn eigen nucleaire 'for ce de frappe' machteloos zal maken. Ook zijn de Fransen bang dat de Amerikanen al het wetenschappe lijke talent uit Europa zullen halen ten behoeve van een project dat Frankrijk niets zal opleveren, inte gendeel. Als antwoord op SDI heeft Parijs het zogenaamde Eureka-plan gelanceerd. Dit is, zo stelt het met klem, eem civiel programma voor geavanceerd technologisch onder zoek. Dit vreedzame karakter stelt Gorbatsjov in staat het programma te prijzen en het militair gerichte Amerikaanse ruimtewapen-project nog eens extra te hekelen als een bedreiging voor de wereldvrede. Achter al Gorbatsjovs uitlatingen in Frankrijk en achter zijn hele op treden daar zal die confrontatie met Washington schuil gaan. In privé- gesprekken bezien Sovjet-functio narissen het bezoek geheel in het te ken van de aanstaande top in Genè- ve. „Ik geloof niet dat een goede ont vangst bij de Westeuropese publie ke opinie op zichzelf belangrijk is, ze zien het vooral als drukmiddel op de Amerikanen", zegt een diplomaat uit een NAVO-land. Het Kremlin is zich niet minder dan het Witte Huis bewust dat de Westeuropeanen met een scherp oor luisteren naar de propagandastrijd die op weg naar de top wordt uitgevochten. Op dit moment lijkt Washington in het defensief gedrongen, onzeker over de vraag hoe ze de nieuwe man in het Kremlin tegemoet dient te treden. Gorbatsjov zal niet nalaten, zo is de opinie onder diplomaten, Washington verder in de hoek te drijven wanneer hij zich deze week temidden van dat Westeuropese pu bliek bevindt. Gorbatsjov ontmoet in Parijs een Franse president wiens gezag een flinke klap heeft gekregen door de Greenpeace-affai re. Het buitenlandse prestige van Francois Mitterrand heeft een ader lating ondergaan. Dat zou ertoe kunnen leiden dat hij dit keer, in te genstelling tot zijn bezoek aan Mos kou vorig jaar juni, niet kan uitpak ken over de volgens hem gebrekkige staat van dienst van de Sovjetunie op het gebied van de mensenrech ten. In Moskou brak Mitterrand met het diplomatieke protocol om tij dens een staatsdiner in het Kremlin de zaak te bepleiten van de dissi dent Andrej Sacharov. Waarschijn lijk zal die rol nu worden overgeno men door rechtse Franse parlemen tariërs en het publiek, hoewel de re gering haar best heeft gedaan om demonstraties te voorkomen door ze te verbieden. Dat Gorbatsjovs bezoek, het eer ste van een Sovjet-leider aan Parijs sinds 1977, zal leiden tot een herstel van de 'gepriviligeerde betrekkin gen' die bestonden ten tijde van Leonid Brezjnev en Mitterrands rechtse voorgangers, Georges Pom pidou en Valéry Giscard D'Estaing, lijkt onwaarschijnlijk. Aan die war me relatie kwam een einde in 1981 toen Mitterrand, al snel na zijn ecla tante verkiezingsoverwinning, een einde maakte aan de jaarlijkse Sov jet-Franse topconferenties en scherpe kritiek uitoefende op Mos- kou's politiek tegenover Afghani stan, Polen en de installatie van middellange-afstandsraketten in Europa. Pas sinds 1984 verbeterden de betrekkingen enigszins. Maar radio-Moskou verklaarde onlangs nog dat de Sovjetunie de re latie met Parijs 'zonder illusies' be ziet. Mitterrand is voor een groot deel verantwoordelijk, zo stelde zij, voor het oplopen van de spanningen in Europa wegens zijn steun aan de plaatsing van de euroraketten van de NAVO en zijn weigering de Franse kernwapens te betrekken bij de ontwapeningsonderhandelingen. (UPI) AMSTERDAM (ANP) - Amsterdamse wethouder J< Schaefer (PvdA) wil na ac jaar terugkeren naar Haagse politiek. Dat blijkt uit een brief a; het gewest Amsterdam ve zijn partij. Schaefer bedan daarin voor het lijsttrekke schap van de PvdA in hoofdstad bij de gemeent raadsverkiezingen in 1986. Hij zal zich 'op verzoek ve enige partijgenoten' in plaa daarvan kandidaat stellf voor de Tweede Kamerverkii zingen volgend jaar mei. jaai ARNHEM (ANP) - De officii van justitie in Arnhem, mr. Denie, heeft gisteren vier w< ken voorwaardelijk en 30( gulden boete geëist tegen weduwe van NSB-voorma Rost van Tonningen. De eis werd gedaan o grond van het feit, dat vori jaar juli in het huis van d vrouw een aanzienlijke hoe veelheid nazistische en voo joden beledigende lectuu werd aangetroffen. Mr. Denie stelde gisterei dat grove leugens over he massale onrecht dat in de ooi log onder nazi-regime heel plaatsgevonden, het bewust zijn over die oorlogsellend uithollen en de samenlevin dichter bij een gevarenzon brengen. Mevrouw Rost van Tonnin gen verklaarde gisteren nie op de hoogte te zijn gewees van de inhoud van de doo haar verspreide lectuur, maa wel van de strekking. Zij ontkende gisteren ni« dat ze de geschriften in haa bezit heeft gehad en gezorg heeft voor verspreiding ervai HET GAAT erg goed met de h het niet goed met het Nederlar het economisch herstel in de mogen worden, de industrie ei elders in de wereld nieuwe ic markten te zoeken. Het groot echter, in de oude traditie van tachtig procent van de export dertig procent in West-Duitslar De president van Philips, dr in Amsterdam voor de zovee gebrek aan visie, durt en das aan de orde gesteld. Kansen hoor voor, omdat het NederlE dustrielanden in Zuid-Oost-A; laat liggen en zich grotendeel nele maar langzamerhand ve Volgens Dekker is samenwer ven, die in de pas willen blijV nieuwingen, samenwerking r land, elders in Europa of daa voorbeeld. Dekker heeft recht van spr met tal van buitenlandse on eenkomsten aangegaan voor kennis en om te kunnen penet ten. Philips hamert er ook vo race tegen Japan en Amerika strie haar krachten niet bunc markt niet van de grond komt land niet geëerd, althans niet t voor de honderdduizenden we heid afhankelijk zijn van nieuw DE SPANNING in het Midden- Libanon is nu ook de Sovjet-Ui Russen en de inzet van Russi; de burgeroorlog tussen elkaar peringen; Iran dreigt de olie-tr te snijden door de Straat van F ren is de Arabisch-lsraëlischi als gevolg van de vergeldingse in de haven van Larnaca op he Politiek en militair-techniscf) plaatsen bij de luchtaanval var pers op het hoofdkwartier van tie PLO in Tunis. Tunesië beh sche staten. Het land leeft in c tremistische fundamentalisten sië scherp op de Israëlische heeft dat om dezelfde reden in Tunesië ligt rond 2.500 km vliegroute de bemanning van c zen hebben, op hun lange vlui ze zeer kwetsbaar. Ze moeter buiten het radarbereik van de Griekse, Italiaanse en Libische niet of te laat gereageerd toer den. In ieder geval gaat het hii uitgevoerde operatie, die echt krijgen. Overigens, zou het toeval zij veel plaatsen de vlam weer in krachten aan het werk, die vrei de komende topconferentie ti moeilijker willen maken dan ze

de Stem | 1985 | | pagina 2