Van wasrol tot compact-disc BRABANTSE VARIANT OP EEN BEKEND THEMA Europa-tv van start met veel problemen EURO^llI I FONOGRAFISCH MUSEUM IN UTRECHT I Tros en Avro vechten Vara's Sterrenshow aan WOENSDAG 2 OKTOBER t98§ Geen klagen Taal Obstakels Dagbladuitgevers vinden ontwerp- mediawet alarmerend Schrijfster Helen Maclnnes overleden OENSDAG 2 OKTOBER 1 NEDERLAND 1 i> J NEDERLAND 2 zes VEKCC2 l&srNou teipm tm n&N Heb ik uw neus plu WHOUHflH/fwt 1*1| I Hls ik niet echter de kist met deHik fthen Nfe stemmen moest zoeken den HIK.. „Als ik een keer voor de camera komj a dan moet dat definitief zijn. Dat moet dan een totaalprogramma worden van minimaal vij f kwartier" Heere Heeresma, schrijver T2 PAGINA GIDS 1 Het snelle succes van Bertus Staigerpaip WAAR de meeste popgroepjes jaren in de marge moe ten acteren, voordat ze ook maar enige regionale be kendheid krijgen, de Geertruidenbergse formatie Ber tus Staigerpaip bestaat nauwelijks een jaar en mag zich nu al in redelijke hoeveelheid landelijke airplay verheugen. De eerste single van Bergse Bertus, 'Chris tine', bracht het weliswaar niet verder dan de Neder landstalige top tien, voor de nieuwste 45-toerenplaat, die de titel Tienus, zet de fiets in de schuur' heeft mee gekregen, zijn de verwachtingen al hoger gespannen. Daarnaast bestaan bij platenmaatschappij EMI verge vorderde plannen voor een langspeler van de 'Brabant se Normaal'. i Door Ad Burger Voor de burgerlijke stand staan ze ingeschreven als Rini van Rodijnen, Ruud en Edwin Broeders en Pedro de Smit, op het po dium heten ze Rocking Cnillis, Bertus Staigerpaip, Traptrom Edje en Tienus Tingel. Het werken met dergelijke ar tiestennamen is niet de enige overeenkomst tussen de rock 'n rollgroep Bertus Staigerpaip uit Geertruidenberg en de Achterhoekse formatie Nor maal. Ook Bertus en zijn mu zikale maten zingen in dialect, brengen 'vette' rock 'n roll, po seren als bierdrinkende 'straf fe mannen' en bereiken - ook juist daardoor - hetzelfde pu bliek. „We worden inderdaad nog al eens de Brabantse Normaal genoemd", beaamt Ruud Broe ders. „Of we dat erg vinden? Integendeel, je mag het toch als een compliment zien dat de mensen ons vergelijken met een band die al zolang en met zoveel succes op het podium staat". Bertus Staigerpaip is ook met enige regelmaat in het voorprogramma van Normaal te vinden. Een jaar geleden be gon het met een optreden in Made. Ruud Broeders: „Ik heb toen zelf de organisator van het Normaal-concert gebeld met de vraag of wij dan niet in het voorprogramma mochten spelen. Dat was wat hem be treft geen bezwaar. Dat optre den is toen ook de muzikanten van Normaal goed bevallen, want daarna zijn wij steeds vaker gevraagd om het voor programma te verzorgen". De vuurdoop kreeg Bertus Staigerpaip in april tijdens een optreden in het Gelderse Di- dam. Het Brabantse gezel schap had de zware en op het eerste gezicht ook ondankbare taak om een zaal met tweedui zend fanatieke Normaal-fans op te warmen voor een concert van de band waarvoor ze alle maal gekomen waren. Toen de groep het podium betrad, werd ze ontvangen op een welge meend boe-geroep, maar twee nummers later was de aan vankelijke afkeur omgeslagen in enthousiasme. „Na afloop van dat concert hoorden we dat ons optreden tamelijk uniek was", verhaalt Ruud Broeders. „De groepen die in de voorafgaande jaren in het voorprogramma hadden geze ten, waren allemaal na twee nummers al weer klaar. Zo snel waren die van het podium afgejouwd". De leden van Bertus Stai gerpaip - zanger Ruud Broe ders: „Die naam heb ik over gehouden aan de periode dat ik nog in de bouw werkte" - vin den het op zich niet bezwaar lijk om vooralsnog in het kiel zog van Normaal op te treden. Immers, Normaal speelt in de regel altijd in grote, afgeladen volle zalen. „Bertus Staiger paip is nog niet zo bekend dat daarvoor alléén tweeduizend man komt kijken. Optreden De vier heren van Bertus Staigerpaip: in het kielzog van Normaal. voor Normaal is vanuit het oogpunt van publiciteit en be reik dus wel aantrekkelijk". De podium-bekendheid heeft Bertus Staigerpaip dus in niet onbelangrijke mate aan Normaal te danken, het pla tencontract is voor een groot deel op eigen kracht tot stand gekomen. Zoals ieder begin nend bandje stuurde ook Ber tus Staigerpaip een 'beroerd slecht demooije' met twee nummers naar Jan en Alle man in platenland. De Oosterhoutse opname studio TAM reageerde, in de persoon van Wouter Schoots: „Bertus Staigerpaip heeft toen bij ons een proefband opgeno men. Die hebben we aan de eerste de beste, EMI, aangebo den en daar kwam men met een met een platencontract aanzetten. Nu gaat het zo dat de band hier een band maakt, waarvanaf EMI de plaat op neemt. Da's wel zo makkelijk voor de jongens, want dan hoeven ze niet iedere keer naar de EMI-opnamestudio in Heemstede". Of het nu komt omdat Ber tus Staigerpaip onderdak is bij een grote platenmaatschappij, vast staat wel dat de Bergena- ren, zeker voor een beginnend groepje, redelijk vaak op de radio te horen en op de tv te zien zijn geweest. „Wij hebben wat dat betreft geen klagen", aldus zanger Ruud Broeders. „Ja, er zijn Nederlandstalige bands en artiesten die klagen dat ze zo weinig op Hilversum 3 gedraaid worden. Wij hebben daarvan geen last, maar toch..Stel dat we weinig ge draaid zouden worden, dan zouden we de oorzaak bij ons zelf zoeken, ons afvragen of onze nummers niet goed ge noeg zijn, in plaats van te gaan katten op de dj's". Twee van de leden van Ber tus Staigerpaip, gitarist-zan ger Ruud Broeders en bassist Rini van Rodijnen, konden, voordat zij met deze band be gonnen, bogen op een muzi kaal 'verleden'. Beiden speel den in een aantal (al dan niet heavy-) metal-groepen en bei den zijn, met hun respectieve lijk 28 en 30 jaar, de oude rot ten in het gezelschap. De twee anderen, drummer Ed Broe ders (het jongste broertje van de zanger) en toetsenist Pedro de Smit, zijn beiden slechts 18 jaar en hebben hoegenaamd geen muzikale ervaring. Rini van Rodijnen: „Het verschil in leeftijd tussen ons en die twee jongeren is inderdaad aan zienlijk. En da's overigens best makkelijk. Wij brengen de er varing in, terwijl die jonge gasten misschien wat dichter bij het publiek staan. Ga maar na: ons publiek begint al bij veertien jaar, tamelijk jong dus". Zanger Ruud Broeders zong, voordat hij tot Bertus Staiger paip werd omgevormd, in tal - FOTO DE STEM/DICK DE BOER van regionale hardrock-groe- pen. In het Engels dus. „Van zingen in het Nederlands had ik eigenlijk niet zo'n hoge pet op. Echt melodieus vond ik het allemaal niet", herinnert Broeders zich. Nu zingt hij dus wel in het Nederlands, alhoe wel... van 'echt' Nederlands mag eigenlijk geen sprake zijn. „Ik zing Brabants. En da's heel gek, Brabants kan wel, da's wel melodieus. Bovendien kan je in het Brabants bepaalde rake of smeuiige uitspraken doen, die in algemeen be schaafd Nederlands eenvoudig niet klinken". Of, zoals bassist Rini van Rodijnen het uit drukt: „Agge onze nummers in het Nederlands zou zingen, blèft er mooi niks meer van Van ome rtv-redactie HILVERSUM - Op zaterdag 5 oktober gaat Europa-tv, de nieuwe naam voor Olympus-tv, van start, maar dat zal niet gebeuren met veel trompetgeschal. De uitzendingen van dit commerciële, Europese net, zullen niet ondertiteld worden. Bovendien is nog steeds niet duidelijk in welke plaatsen het programma een plaatsje op de kabel krijgt. Kabelex ploitanten hebben niet erg en thousiast gereageerd op Euro pa-tv. f De Tweede Kamer en de rechter zullen uiteindelijk be palen of het Europese pro gramma van Europa-tv in Ne derland mag worden onderti teld. Dit valt af te leiden uit een brief die minister Brink man van WVC aan de voorzit ter van de NOS heeft ge stuurd. Brinkman stelt daarin dat hij niet van zins is de Kabelre geling zodanig aan te passen dat er voor Europa-tv een uit zondering wordt gemaakt. Eerst moet worden afgewacht wat het vonnis in hoger beroep van de vereniging van adver teerders tegen het ondertite lingsverbod oplevert en hoe de Kamer reageert bij de behan deling van het wetsvoorstel voor een Mediawet. Nu Nederlandse ondertite ling van de programma's voorlopig van de baan lijkt te zijn heeft Europa-tv besloten de programma's zo lang in het Engels te ondertitelen. Het volgen van de programma's wordt dan tenminste voor een wat grotere groep kijkers mo gelijk, aldus woordvoerder Paul Hendriksen van Europa- tv. Europa-tv is in eerste in stantie alleen in Nederland te ontvangen: elke avond van 18 tot 22 of 23 uur. Deze zendtijd wordt in de loop van drie jaar verdubbeld. Later dit jaar zul len ook de andere deelnemen de landen de programma's van Europa-tv waar mogelijk op de kabel zetten. Alleen in Por tugal wordt het programma via de ether uitgezonden. Totdat het Europees pro gramma via een echte om- roepsatelliet verspreid zal worden, blijft het zwaartepunt in het bereik in Nederland lig gen. De vraag die dan kan worden gesteld is of adver teerders wel staan te trappe len om in een programma te adverteren dat door de meeste kijkers niet gevolgd kan wor den. Hendriksen meent dat het door Brinkman gevoerde be leid langzamerhand een war rige indruk bij de andere part ners heeft gewekt. „Een minis ter die eerst enthousiast mee werkt aan de totstandkoming van het plan, ziet nu kans om in de beslissende fase het pro ject op allerlei manieren te frustreren en een van de oor spronkelijke doelstellingen - de meertalige ondertiteling waardoor de kijkers in de ver schillende landen via hun eigen taal kennis kunnen ne men van de cultuuruitingen uit andere EG-landen - onmo gelijk te maken. Hoe moet je dat nu aan die partners uitleg gen", zo verzucht Hendriksen. Programmatisch zijn er ook nog enkele stevige obstakels te nemen. De oorspronkelijke op zet, de kijker een visie te ge ven die uitstijgt boven het na tionaal belang van de ver schillende EG-staten, is voor lopig nog niejjraalbaar^aldus Paul Hendriksen, woordvoer der van Europa-TV. De aangekondigde thema programma's, waarin onder werpen worden behandeld met een Europese invalshoek, zijn vooralsnog te hoog gegre pen. De nieuws- en actualitei tenrubriek zal op zijn vroegst pas in '86 van start kunnen gaan. Eigen dramaprodukties zijn de eerste jaren nog niet aan de orde. Wat overblijft zijn programma's die al eerder op de landelijke televisienet ten van de deelnemende lan den te zien zijn geweest en programma's die tegen een vriendelijke prijs aangekocht kunnen worden van andere EG-landen en de Verenigde Staten. Het Eurovisie-aanbod, waarvan Europa-TV uitge breid gebruik had willen ma ken, zal wegens technische, lo gistieke en juridische proble men ook nog even op zich la ten wachten. Waarom dan toch vasthou den aan de uitzenddatum van 5 oktober. Hendriksen: „We zitten in een vicieuze cirkel. Zonder publiek geen reclame, zonder reclame geen program ma's. Als je die cirkel wilt doorbreken moet je beginnen met uitzenden, zij het op een lager niveau dan je oorspron kelijk van plan was". Een tweede factor die mee speelt is de huur van de trans ponder 9 (tv-kanaal op satel liet) op de ECS 1 satelliet. „Sinds maart hebben wij daar de beschikking over maar hij is tot nu toe nauwelijks ge bruikt. Nederland heeft zich garant gesteld voor de huur van het satellietkanaal, en dat is geen goedkope aangelegen heid". g*iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiii| Blik in het Fonografisch Museum te Utrecht. - FOTO DE STEM vertegenwoordigd, zoals de elektrisch aangedreven platenspeler Sinclair, die werkte op een natte batterij in de vorm van een fles of de Columbia Graphop- |j hone uit 1898 met zijn in verschillende kleuren versierd mechanisme. Natuur- lij k is er ook het legendarische honden- s model, die staat afgebeeld op het we- reldbekende beeldmerk His Master's Voice. 3 Een afzonderlijke afdeling besteedt 1 aandacht aan de ontwikkeling van cas- j§ sette- en bandrecorders. Die is nog be- S trekkelijk klein, want de historie daar- S van is nog jong. Maar er liggen telkens de eerste apparaten van een bepaalde evolutie. Er is een geluidsarchief met j| vele oude geluidsrollen, waarop stem- j§ men van beroemdheden uit het verle- den; zoals Carusso. Ook is het mogelijk een demonstratie bij te wonen van de Nipkowschijf, de voorloper van de tele- visie. Het Fonografisch Museum is te vin- den in het Gildekwartier 43 van Hoog g Catharijne in Utrecht. Het is open van dinsdag tot en met zaterdag van 10.00- 17.00 uur (telefoon 030-318107). ^ïlllllllllllllllllllillllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllinillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllillllllllllllllllMIIIIIMIIIIIIIIilllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllll^ Door Henk Egbers MIDDEN IN het grootste winkelcen trum van Nederland, Hoog Catharijne in Utrecht, is dezer dagen het Fonogra fisch Museum geopend. Op een aangename en overzichtelij ke manier zijn daar allerlei apparaten ondergebracht, die de ontwikkeling van de geluidsoverdracht in de laatste honderd jaar laten zien; vanaf Edison, via de wire-recorder tot de compact disc. Niet voor niets was het staatssecre taris Van Zeil van Economische Zaken, die het museum opende. De geluidsin dustrie is een belangrijke economische factor, terwijl ook een dergelijk mu seum het toerisme dient. Het museum was sinds de oprichting in 1982 geves tigd in Amsterdam. De unieke collectie van historische geluidsdragers, opna me- en weergaveapparatuur is bijeen gebracht door Harry Belle. Hij is nu conservator van dit museum, dat als enig museum in Europa de chronologi sche ontwikkeling laat zien van wasrol tot compact-disc. De Nederlandse Ver- enigng van Producenten en Importeurs van bèeld- en geluidsdragers (NVPI) en de auteursrechtenorganisatie Bu- ma/Stemra staken een helpende hand toe. De collectie bestaat uit meer dan 150 apparaten. Vooral die uit de beginpe riode zijn goed vertegenwoordigd. De tijd waarin met handkracht merk waardige toestellen in beweging wer den gebracht voor krassend geluid. Er is een replica te zien van de Tin Foil Phonograph, waarmee Edison in 1877 voor het eerst een geluidsopname maakte. De veel verkochte Edison Standards met hun karakteristieke 'witch hat' hoorns (omgekeerde hek- senhoeden) zijn er. Een exemplaar van Edisons Fireside fonograaf met een sierlijk cygnethoorn en de 'Rolls Royce' onder de fonografen, de door Thomas Alva gebouwde, Edison Opera horen ook tot de collectie. Een zeldzaam exemplaar is de Idea- lia fonograaf uit 1907. De Franse klok kenmaker Henri Lioret is er met zijn Lioretgraph, waarop voor het eerste celluloid rollen konden worden afge speeld. Ook de grammofoons zijn goed AMSTERDAM (ANP) - De Sterrenshow die de Vara het komend winterseizoen op de televisie wil laten presenteren door Willem Ruis, mag geen geldinzamelingsactie zijn. De rechten op het houden van een dergelijke fondsenwervings actie zijn al toebedeeld aan Tros en Avro en deze zouden door een derde geldinzame lingsactie (die van de Vara) grote schade lijden. Een overmatig beroep op het publiek voor inzamelings acties tijdens de zendtijd zou een aversie tegen dit soort uit zendingen teweeg kunnen brengen. Dit zei advocaat mr H. Uter- mark gisteren namens de stichting Tele-Aktie en de om roepen Tros en Avro in het kort geding dat door deze drie tegen de Vara was aangespan nen. De drie organisaties wil len via de rechter voorkomen dat het Vara-programma een duidelijke geldinzamelingsac tie wordt. Een dergelijke inza melingsactie zou volgens de drie eisers onrechtmatig zijn, omdat de Vara daarmee tus sen de omroepen onderling ge maakte afspraken zou schen den. Die afspraken zijn bedoeld om te voorkomen dat televi siekijkers worden doodge gooid met programma's waar bij vriendelijk doch dringend gevraagd wordt geld te geven aan goede doelen. Op grond van die afspraken, die volgens de eisers bindend zijn, zouden alleen Avro en Tros de komen de winter een gecombineerde geldinzamelingsactie houden, op basis van een nieuw kans spel. De bruto opbrengst van die actie wordt begroot op 54 miljoen gulden. De Vara sprak bij monde van advocaat mr R. Post tegen dat de Sterrenshow een duide lijke geldinzamelingsactie zou zijn. De Sterrenshow is vol gens hem een puur amuse mentsprogramma en niet uit sluitend bedoeld om mensen geld te laten geven. De vice-president van de Amsterdamse rechtbank, mr R.C. Gisolf, doet vrijdag dan wel maandag uitspraak in het geding. Volgende week woens dag zou de verkoop van de lo ten voor de Sterrenshow ge start worden. De eerste uit zending daarvan zou op 30 ok tober zijn. AMSTERDAM (ANP) - De ontwerp-mediawet van minis ter Brinkman (welzijn, volks gezondheid en cultuur) is voor de dagbladpers 'alarmerend': er is veel ruimte voor handha ving en uitbreiding van het publiekrechtelijke omroepbe stel, maar de privaatrechtelijk georganiseerde pers komt er bekaaid af. De gezamenlijke dagblad uitgevers (NDP) schrijven dit in een commentaar op de ont werp-mediawet. De Tweede Kamer wordt gevraagd de NDP-bezwaren te mogen toe lichten tijdens een hoorzitting. De NDP is tegen het kabi netsbesluit om het derde tv- net te financieren door uit breiding van de Ster-zendtijd (reclame). Dat betekent vol gens de dagbladen een verdere vermindering van de eigen re clame-inkomsten. De dagbladuitgevers zien van abonnee-tv geen stimu lans uitgaan: voor verreweg de meeste persondernemingen is exploitatie van abonnee-tv op landelijke schaal onhaal baar, schrijft de NDP. NEW YORK (AP) - Helen Ma clnnes, de schrijfster van 21 spionageverhalen, is maandag op 77-jarige leeftijd overleden aan de gevolgen van een be roerte die haar drie weken ge leden trof. Ze woonde in de Schotse stad Glasgow. De boeken van Maclnnes zijn in 22 landen vertaald en alleen al in de Verenigde Sta ten werden 23 miljoen exem plaren verkocht, aldus Julian Muller van de uitgeverij Har- court Brace Jovanovich. Haar laatste boek, 'Ride a Pale Horse', werd in de VS een bestseller. Vier van haar ro mans zijn verfilmd, waaron der 'Above Suspicion' in 1943 met Joan Crawford en Fred MacMurray in de hoofdrollen. Brixton in Achter het échter het Nieuws brengt op Nede reportage over de rassenrellen in E voor de Kinderboekenweek en de ui Griffel aan Midas Dekkers. In de ni ming', die eens per vier weken word je Hondt de politieke barometer. 1 Europa Cup-wedstrijden en flitsen i i Kunstenaar Gabriël Glikman I vraagd door regisseur Jan Vent I (Nederland 2, 21.25 uur). I Misdaad- ZU.do I verhalen I Vanavond start bij de VA RA een Franse serie mis- I daadverhalen, die in Frank- I rijk onder de titei 'Serie noi- I re' werden uitgebracht. De Inaam is afgeleid van een I reeks bekende misdaadro mans van Amerikaanse en I Franse auteurs, die al sinds 11948 met zwarte omslagen I worden uitgegeven. Acht I van deze verhalen zijn door I befaamde filmregisseurs I voor de televisie bewerkt. I De eerste aflevering, 'De I schilderijenroof', is door I Jacques Rouffie verfilmd I naar het boek 'J'ai bien jl'honneur' van Yvan Dailly. f Eddie Constantine speelt [hierin de hoofdrol van een gangster van middelbare leeftijd, Mike Parker. Hij I woont thans in New York, [maar twintig jaar geleden was hij een belangrijk man I ip de Franse onderwereld. 23.55 Chère Inconnue J Naar aanleiding van de dood f van de Franse actrice Simo- |ne Signoret zendt de Vara- I televisie vanavond in extra [zendtijd de film 'Chère In- tconnue' (Geachte Onbeken- I de) uit 1980 uit. Signoret speelt daarin de zuster van een invalide, veeleisende [man. Via een advertentie probeert zij wat andere kon- I takten te leggen. Haar eigen [broer begint dan brieven te [schrijven en hoewel beiden weten wat er aan de hand is, wordt daarover niet ge praat. Ik red me wel [In het tv-spel 'Ik red me wel' van Carel Donck spelen I zes jonge acteurs van de Amsterdamse Toneelschool, die in 1984 eindexamen heb ben gedaan. Hoofdpersoon in het verhaal is de leraar Lor Voi lijd ster geb ge ver: tijd en gez: heir te haa ver: Pan 'Th. ais VOCi geei rièr reel vers woi Die van rijk kin: troi het uits te d In Kaï ker kaa rass zegs toel zijn hee sch: ma: bol bij is mei Kaï ore: sch ven oge toel kon )uske en Wiske: An ippie Happie en Sti |PP'£ SJOTV£ eALCÜtë&J- v t CAHte plein AJoO/.'f ®r—1 Ni A7/WA/£A£ JUELI

de Stem | 1985 | | pagina 20