KINDERBOEKENWEEK Vele activiteiten in Zeeuwse bibliotheken J ustitie onderzoekt 'voorgeschiedenis' van dubbele moord Vrouw reed 'in paniek' 170 kilometer per uur PRESENTATIE KOST 260.000 GULDEN Succesvol optreden hypnotiseur sluit Bamis-feesten af DONKERS RIEL WOENSDAG 2 OKTOBER 1985 VAN ZEELAND T16 PAGINA ZEELAND 3 politierapport MIDDELBURG - Zeeland treedt komend jaar op als gastheer van de Hiswa-tentoonstelling, die van 14 tot en met 23 maart wordt gehouden in de Amsterdamse RAI. Kosten Exposant Plaatselijk nieuws Nieuwvliet burgerlijke stand ER ii Sr te/ kanaalzone Opti ie VOORBEDACHTE RADE OF NIET? Zes dagen Tips Ambtsedig Afschrift Gevaar Gele streep Gedrag A62 Van een medewerkster MIDDELBURG - Vandaag itart voor de 31e keer in het ,ete land de jaarlijkse kinder- ^kenweek die als thema dieren' heeft. Zoals gebruike- yk is in de bibliotheken en bi- iliobus een aantal activiteiten .eorganseerd die de aandacht log eens extra op het kinder- ,D jeugdboek zullen vestigen, jnder andere door de ver breiding van twee kinder- joekkranten, Lurv en Lurvje ,p vrijwel iedere basisschool Zeeland. De jeugdafdeling van de bi- jiotheek in Goes heeft in sa- jenwerking met buurthuis pit en Stichting Jeugd- Jonge renwerk Goes een uitgebreid jogramma opgezet met be- jekking tot de kinderboeken week. Op 2, 3, 8 en 9 oktober romen op een tiental basis- tholen in Goes, bekende eugd- en kinderboekenschrij- iers lezingen geven. Zo komen il. 01619-1228. Postbus 44 elwagendealer voor Breda e.o. reda-Tel. 076-133825 onder andere Rintert Krom hout van der Meer, Gertie Evenhuis en Leonie Kooiker. In de dorpshuizen te Wol- phaartsdijk en 's Heer Arendskerke draait er van daag een grappige film, waar in een kat van een andere pla neet de hoofdrol speelt. De aanvangstijden zijn respectie velijk 13.30 en 14.00 uur. In de bibliotheek van Heinkenszand is een tentoonstelling van boe ken die dit jaar een prijs heb ben gekregen. Doorlopend worden tekenfilmpjes van die ren vertoond. Ook in de biblio theek Kapelle zijn tentoonstel lingen van bekroonde boeken en van Dierenbescherming Goes en omstreken over het asielwerk. In Agel wordt om 13.30 uur de kinderboekenweek feeste lijk geopend door twee bijen en bestaat tevens de mogelijk heid een eigen huisdier te la ten keuren door een dieren arts. Van tevoren kunnen de kinderen in de bibliotheek kaartjes afhalen. In De Roze laar in Sas van Gent wordt om 14.00 uur speelgoed verkocht ten bate van het dierenasiel. Ook daar de mogelijkheid een huisdier te laten keuren door een dierenarts. In Oostburg wordt voor kin deren van 4 tot 6 jaar van 14.00 tot 16.00 uur een prentenboek voorgelezen aan de hand van dia's, waarna samen een groot prentenboek wordt gemaakt. In de bibliotheken van Aar denburg, Breskens en Sluis start vandaag een wedstrijd 'dierenverhaal maken'. Dit kan ingeleverd worden bij de bibliotheek. Voorgelezen wordt dan ook in de biblio theek van Hulst om 13.30 uur voor kinderen van 4 tot 7 jaar. Daarna kunnen ze tekeningen maken van hun lievelingsdier. De oudere kinderen van 8 tot 12 mogen hun zelf geschreven dierenverhaal voorlezen. Na afloop worden er dieren in el kaar' geknutseld. In Kloosterzande kunnen kinderen van 4 tot 7 jaar tus sen 13.00 en 14.00 uur een teke ning maken en is er een dia voorstelling van een prenten boek. Mevrouw Versol, de die renarts, komt voor de jeugd van 8 tot 12 jaar om 15.00 urn- praten over het verzorgen van dieren. Daarna om 16.00 uur mogen de kinderen zelf ge schreven dierenverhalen voorlezen. JOBS - In een woonwijk in de joese Polder zijn in de nacht an maandag op dinsdag drie jsluipingen in woningen ge il. Dit kon gebeuren [oordat de deuren niet op het lachtslot zaten, zodat de da- ;ers door de brievenbus de eur open konden doen. Bij de amilie B.H. werden 30 girobe- aalkaarten, 350 gulden en 4000 tëlgische francs gestolen. Bij familie D. van de W. wer en alle kasten en laden in de loonkamer doorzocht, doch [aar wordt niets vermist. Bij !e familie W.L. werd een geld- ledrag van 30 gulden gestolen. (APELLEBRUG - Maandag- vond om ongeveer 21.45 uur bestuurder G. van H. uit itekene nabij de Belgische rens vanuit een parkeervak met zijn personenauto, jaarbij reed hij achterop de eparkeerde auto van T. L. uit jendermonde. Van H. reed in ïrste instantie door, maar on toch worden aangehouden mdat hij op heterdaad werd etrapt bij de botsing. Van H. leek danig onder invloed te erkeren. Hem werd een loedproef afgenomen en er rerd proces-verbaal opge makt. IIEUWVLIET - Dinsdagmid- ag zijn op de provinciale weg de St. Jansdijk I.L. uit Sluis zijn echtgenote D. E. bij een erkeersongeval en in het zie- enhuis te Oostburg opgeno- len. Dit gebeurde toen de ersonenauto, bestuurd door linksaf de St. Jansdijk wil le in draaien en een vrachtau- bestuurd door P.D. uit Bre da dit te laat bemerkte. Deze eed achter op de personenau- o, die vervolgens in een sloot erecht kwam. L. liep een her enschudding en een hoofd wond op en zijn echtgenote «enverwonindfngen. [ROEDE - Op de provinciale jeg is een landbouwtrekker, F. uit Cadzand, toen hij nksaf wilde slaan met een lersonenauto, bestuurd door ■A. uit Stekene in aanraking ekomen. Dit gebeurde door at de personenauto de trek- >er wilde inhalen op het mo tent dat deze linksaf sloeg. JZENDIJKE - Op de Isabel- iweg ontstond een aanrijding tet een landbouwtrekker, be- tuurd door J. H. uit Water- indkerkje en een personen- uto, bestuurd door M. van de uit Oss. Dit gebeurde toen e landbouwtrekker het Zuid iep in wilde slaan en van chter werd aangereden door e personenauto. Zeeland gastheer bij de H iswa '86 Van een onzer verslaggevers Dat houdt in dat Zeeland de belangrijkste exposant wordt op deze watersportbeurs en een uitgelezen kans krijgt zijn 'toeristisch produkt' te etaleren. De kosten van deze presen tatie zijn begroot op 260.000 gulden. Het dagelijks provin ciebestuur wil daarvan 100.000 gulden betalen'uit zijn toeris- Hoopvol tisch promotiefonds. De rest van het geld hoopt men door te kunnen berekenen aan het toeristisch bedrijfsleven en de andere exposanten uit het Zeeuwse, die zich op de Hiswa manifesteren. kende presentatie' en mikt op een co-produktie van overheid en bedrijfsleven. Alleen al het ontwerpen en opbouwen van de Zeeuwse ex positieruimte gaat 120.000 gul den kosten. Er is inmiddels een werkgroep gevormd die deze Zeeuwse krachtenbundeling aan het voorbereiden is. Voor zitter is oud-gedeputeerde A. van Geesbergen, tegenwoordig directeur van het recreatie schap Het Veerse Meer. Hij streeft naar een 'indrukwek- De werkgroep is nog slechts in een stadium waarbij moge lijkheden worden afgetast, maar is wel alvast hoopvol ge stemd. Van Geesbergen: „Het staat of valt met de deelname vanuit het bedrijfsleven, maar ik durf zo optimistisch te zijn te kunnen stellen dat het door gaat". Gymnastiek - De gymnastiek- groep voor ouderen in Nieuw vliet gaat niet, zoals aange kondigd, op 1 oktober van start maar pas eind oktober. De juiste datum wordt nog door de Stichting Welzijn voor Ouderen bekendgemaakt. Re den voor de verlate start is de verbouwing van de voormali ge school tot dorpshuis. I - OOSTERHOUT B.V. lOUt 01620-58506 !undert - Tel. 01696-4227 [TJSM&S ,el>oren: Joyce, dv M. Buter "E. Cosijn, Terneuzen; Joeri, C. Ephraïm en J. Lampert, wneuzen; Nathan, zv D. van ™aik en I. van Wijk, Hoek; ascal, zv C. Verhelst en M. °'srna, Sluiskil; Kelly, dv R. 'e"s en H. de Paepe, Sluiskil; antien, dv A. van der Wiel en Deijll, Sas van Gent; Tim, F- Westphaal en I. Bakker, Claudia, dv W. Diele- lan en C. de Jager, Terneu- :r|[ Dennis, zv J. de Haan en de Vos, Terneuzen; Benja- j"i, .zv J. Wolfert en I. van 'eynsberghe, Zaamslag; Re- c°. dv H. Berkelaar en M. Jd der Leeden, Sas van Gent; ''helmus, zv A. Rijnhout en «uiter, Terneuzen; Bart, zv de Smet en J. de Ruijsscher, ®rvliet; Mireille, dv R. Lin- ,r'en J. van Gastel, Philippi- Josephine, dv W. Couque M. de Baets, Westdorpe; «Uël, zv J. Harms en J. van Bos, Axel; Deborah, dv F. Langevelde en E. Goossen, /neuzen; Claudia, dv M. Vos "Y. van Berkom, Axel; Mare, p' de Haas en' H. dén Ha- Hoek; Sander, zv F. de as en H. den Hamer, Hoek; 'and, zv R. Martens en Y. 'dimmen, Koewacht; Lau- dv J. Oppenneer en A. Bak- Terneuzen. Ondertrouwd: Arie van Dam, 22, Terneuzen en Catha- rina Hamelink, 22, Axel; Anto- nius van Eijk, 36, Terneuzen en Elisabeth van Eetveldt, 32, Terneuzen. Getrouwd: Jan Broekhoven, 36 en Marcella Hamelink, 32 te Terneuzen; Wilfried Prins, 27 en Nicolle Wieme, 21 te Hoek; Maarten Witte, 24 en Marian ne de Ritter, 23 te Hoek; Eric Verbrugge, 24 en Jozina de Kraker, 23 te Terneuzen; Mi- nicus de Pooter, 21 en Johanna Huisman, 20 te Sluiskil; Ro nald Leijdekkers, 32 en Lucia Smolenaers, 24 te Terneuzen. Overleden: Remondus Pau wels, 81, Sas van Gent; Alex ander Lie-Hap-Po, 71, Ter neuzen; Franklin Koulen, 63, Terneuzen; Oswald Vervaeck, 79, Sas van Gent; Adolf van Arenthals, 91, Zaamslag; Eliza de Moor, 68, wed v C. David, Terneuzen; Elvira Lammens, 80, wed v F. van Waes, Ter neuzen; Alice Rammeloo, 87, wed v G. Carpreau, Sas van Gent; Amandus Geirnaerdt, 86, Sas van Gent; Theresia Niehüser, 73, Terneuzen; Adriaan Verpoorte, 85, Ter neuzen; Adriaan Dieleman, 85, Hoek; Rosalia Verstraeten, 93, wed v P. Speleman, Terneu zen; Helena van Doezelaar, 89, wed v J. Hofman, Zaamslag; Nicolaas Jansen van Rosen- daal, 63, Axel. Het is niet de bedoeling dat Zeeland zich op de Hiswa puur beperkt tot het aanprijzen van de aantrekkelijkheden op toe ristisch (watersport)gebied. De schijnwerper wordt ook ge richt op nevenaspecten als na tuur, visserij en waterstaat kundige kennis. Al bij de in gang van de RAI wil men dui delijk maken dat Zeeland de belangrijkste exposant is. Als blikvanger wordt een Zeeuwse hoogaars uit 1902 neergezet. De boot is eigendom van schipper Koton uit Zierikzee. De provincie heeft een optie op 1000 vierkante meter grondoppervlakte in de Euro hal, naast het centraal gelegen Hiswa-theater, waar Zeeland elke dag een half uur lang een cultureel, folkloristisch en/of toeristisch-commerciëel pro gramma mag presenteren. De provincie wil verder voor de dag komen met een nieuwe Zeeuwse toeristische 'huis stijl', die momenteel wordt ontwikkeld. De Zeeuwse hoogaars van schipper Koton uit Zierikzee gaat als blikvanger naar de Hiswa '86. - FOTO WILLEM MIERAS Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN/MIDDELBURG - Het onderzoek naar de dubbele moord, afgelopen vrijdag in Terneuzen, spitst zich op het ogenblik toe op de vraag of er sprake was van moord met voorbedachte rade. Dat bleek gis teren bij de voorgeleiding van de 49-jarige dader, de Spanjaard S.V.V. uit Terneuzen aan officier van jus titie mr. D. van der Bel en rechter-commissaris mr. R. Fibbe in Middelburg. Ogenschijnlijk koelbloedig schoot de man vrijdag rond het middaguur zijn vrouw en haar minnaar neer, terwijl zij in een op de Markt geparkeer de auto zaten. Hij gaf zich ver volgens onmiddellijk aan bij de politie, zodat de moordzaak in een oogwenk opgelost leek. De vraag is niettemin of V. de schietpartij had beraamd of dat hij het tweetal neerschoot in een vlaag van jaloezie. In het eerste geval kan hem moord ten laste worden ge legd, anders wordt het 'maar' doodslag. Justitie en politie zijn dan ook zeer geïnteres seerd in feiten en omstandig heden zoals die zich voordeden voor het fatale moment. „Onder welke omstandighe den is het allemaal gebeurd? Wat heeft V. vrijdagochtend gedaan voor hij de twee neer schoot? Hoe lang had hij het wapen al? Op dergelijke vra gen moeten we nu een ant woord zien te vinden. Uiter aard kunnen getuigenverkla ringen daarbij een belangrijke rol spelen," aldus gisteren of ficier van justitie mr. R. Da- verschot, belast met de voor lichting in deze zaak, na de voorgeleiding. Over het motief van de man bestaan vrijwel geen twijfels. Sinds vorig jaar was een echt scheidingsprocedure aan de gang. Daarover, over de kin deren en over de nieuwe vriend van de vrouw, bestond grote onenigheid. De politie was daarvan al langer op de hoogte. Het wordt minder re levant geacht dat V. tot zijn daad zou zijn gekomen na een bezoek van zijn vrouw en haar minnaar aan hun Spaanse dorp van herkomst. De man zou daardoor ernstig gezichts verlies hebben geleden, wat een mogelijk bijkomend mo tief is voor zijn daad. Om die reden is ook de tip nagetrokken dat de Spanjaard in een café aan de Markt kort voor de moord, wijzend op de twee latere slachtoffers, zou hebben gezegd: 'Die twee ga ik pakken'. Veel heeft dat. echter niet opgeleverd. Justitie acht het bovendien onwaarschijn lijk dat het tweetal op dat mo ment al aanwezig was op de Markt. In hetzelfde kader past een onderzoek naar het moordwapen, een revolver waarvan de herkomst nog niet is vastgesteld. „Maar dat is in deze fase van het onderzoek niet zo be langrijk. Het motief is in grote lijnen duidelijk. Daarom heeft dat verhaal over Spanje niet onze speciale aandacht," aldus gisteren mr. Daverschot. Rechter-commissaris mr. Fib be heeft na de voorgeleiding de 'verzekerde bewaring' van V. gelast. Dat geldt voorlopig voor zes dagen. Voor mr. Fibbe was de voorgeleiding en het daaruit voortvloeiende uitge breide verhoor, tevens de start van zijn gerechtelijk vooron derzoek in deze zaak. Inmiddels heeft gisteren in betrekkelijke rust en in aan wezigheid van onder andere Spaanse familieleden, op de algemene begraafplaats in Terneuzen de begrafenis plaatsgevonden van het vrou welijke slachtoffer, de 36-jari- ge M. I. Battista Castillo. Het stoffelijk overschot van de man, J.M. Martijn (43), wordt vandaag (woensdag) overge vlogen naar de Antillen, waar het in zijn geboortegrond ter aarde zal worden besteld. Van onze correspondent KLOOSTERZANDE - De Bamis-feesten van de carnavalsstich ting de Kloorianen zijn afgesloten met een succesvol optreden van hypnotiseur mr. Black en het orkest Amber. In een goed ge vulde feesttent liet mr. Black een aantal uit het publiek gekozen personen onder hypnose allerlei bevelen opvolgen. Het trio Am ber zorgde voor gezellige dansmuziek op deze avond. Maandagavond waren bij de feesttent 36 ploegen aanwezig om aan de touwtrekwedstrijden mee te doen. Die werden geju reerd door Peter Freyser, Jan van de Borgt en Stanny van Mieg- hem. De uitslag was bij de beroepstrekkers: 1. Walhout de Visser, 2. Cambrinus, 3. Broodje Ben. Bij de gezelligheidstrekkers was de uitslag: 1. Interprice, 2. Herberg, 3. Molenkreek. De uitslag bij de dames was: 1. Boerenwijfjes, 2. Atlanta, 3. Kuipje. De eerste drie van de ranglijst kregen allen een beker, en alle overige deelne mers kregen een herinnering. Bovendien was er voor de win naar van elke categorie een wisselbeker. Al met al kan de car navalsstichting spreken van geslaagde Bamis-feesten. Ook de middenstanders uit de beurstent zijn tevreden over het verloop van deze vijf dagen. Het ziet er dus nu al naar uit dat Klooster zande volgend jaar weer Bamis-feesten zal beleven. Van onze correspondent TERNEUZEN - „Ik zag die auto, die mij op een afstand van zo'n 30 me ter steeds bleef volgen. Ik raakte in paniek en ging harder rijden". Dat was het verweer van mevrouw M.M. uit Sas van Gent, die gister morgen voor het Ter- neuzense kantongerecht zich moest verantwoor den voor een snelheids overtreding. Ze reed met haar personenauto 2 maart van dit jaar over rijksweg 61 richting Braakman met een snelheid van 170 kilome ter per uur. „Levensgevaarlijk", vond kantonrechter mr. H. de Mul. Officier van justitie mr. A. Maan was het daarmee eens. „Bij een dergelijke snelheid kun je het verkeer niet goed overzien en ook een ander re kent er niet op dat je met zo'n hoge snelheid rijdt". Hij eiste lijk zichtbaar en stond het voertuig er minstens acht mi nuten lang. een boete van 325 gulden of 7 dagen. Mr. De Mul vonniste conform de eis met de waar schuwing dat bij een volgende overtreding van dien aard me- vrouws rijbewijs in gevaar komt. K.D. uit Axel had 13 januari van dit jaar over een provin ciale weg in de gemeente Ter neuzen de maximum snelheid overschreden met 54 kilome ter. Ter zitting gisteren uittte D. nogal wat bezwaren. Zo had hij geen afschrift van het pro ces verbaal gekregen van de verbalisant, stond er een R in- plaats van een K in zijn naam en het in de dagvaarding ge stelde 'op of omstreeks 13 ja nuari', leek hem wazig. Mr. Maan vond die opmerkingen maar flauw. Hij eiste een boe te van 260 gulden of 6 dagen. Kantonrechter De Mul liet het bij het eerder aangeboden schikkingsbedrag van 215 gul den of 5 dagen. E. de C. uit Koewacht had volgens het proces verbaal 21 november van het vorig jaar het verkeer in gevaar ge bracht. Dat leidde op de weg Axel-Roode Sluis tot een bot sing met een ander voertuig, waarbij beide personenauto's over de kop sloegen. De C. was op een gegeven moment gaan inhalen, kwam in de linker berm, ging slippen en reed zo tegen het andere voertuig aan. „Ik had haast en verderop naar Koewacht is de weg vol bochten, dus wilde ik per se passeren". Mr. Maan maakte de man duidelijk dat de veilig heid van het verkeer voorrang moest hebben voor haast. Hij eiste een boete van 200 gulden of 4 dagen en mr. De Mul be sliste evenzo. schijnen". Eis en uitspraak 190 gulden of 4 dagen. G.V. uit St.-Jansteen had 12 januari van dit jaar met zijn personenauto over de Lange- weg te Axel gereden met een snelheid van 120 kilometer per uur. „Ik zat wat te praten en lette niet op". Hij bestreed niet dat hij te hard had gereden. „Maar het gedrag van de poli tieman vond ik niet correct. Dat is het enige feit, waarom ik de moed heb hier te ver- D.D. uit Terneuzen werd in de tegen hem aangehouden zaak bij verstek veroordeeld tot een boete van 60 gulden of 2 dagen. Hij had 13 juli van het vorig jaar zijn personenauto aan de Nieuwstraat in Ter neuzen geparkeerd, waar een gele doortrokken streep op de trottoirband was aangebracht. In een vorige zitting had hij verklaard dat deze niet te zien was en dat hij bovendien maar even een bandje in een video theek moest afgeven. De nu opgeroepen verbalisant be streed beide feiten. Volgens deze was de gele streep duide- „Het woord van de verbali sant weegt zwaarder dan dat van de verdachte". Zo conclu deerde mr. Maan in de zaak tegen G. van de D. uit Bergen op Zoom. Van de D. was be keurd wegens het niet verle nen van voorrang op de krui sing Kerkhoflaan-Axelstraat te Terneuzen. Dat zou volgens het proces verbaal zijn ge beurd 29 januari van dit jaar. Pas 12 februari kreeg hij dit telefonisch van de politie te horen. Van de D. was zich van geen kwaad bewust. Er was ook helemaal geen aanrijding met welk ander voertuig dan ook gebeurd. Mr. Maas eiste een boete van 110 gulden fcf 3 dagen. Mr. De Mul stelde dat een ambtsedig pro ces verbaal moet worden ge loofd, maar dan moet het er wel aannemelijk uitzien. In dit geval zag hij nergens vermeld hoe en op welke manier het overige verkeer was gehin derd. Hij kwam dan ook tot vrijspraak.

de Stem | 1985 | | pagina 17