PUBLIEK LAAT HET AFWETEN Vogels ringen Boete en 9 maanden niet rijden voor Hulstenaar FAMILIE VAN ECK BIJEEN IN GRAAUW O Nieuw milieuschip komt donderdag in gebruik WOENSDAG 2 OKTOBER 1985 T22 PAGINA ZEELAND 2 BOSS epsie is niet zo Let'helpt daarbij, u Sire belt, de bon opstuurt. SIRE VAN ZEELAND HULST - Het nieuwe 'uitseizoen' is in Hulst tegenvallend van start gegaan. 'ter soms uitziet. RT ZEEUWS VAN ALLE SNUFJES VOORZIEN Beurs van poststukken Twee tientjes Plaatselijk nieuws Axel Graauw Hulst Kloosterzande Sint-Jansteen Spui St.-Jansteen Vogelwaarde Aanhanger met maïs gekanteld Massa A12 ■n te zoenen Iculleren ;je, jubileum, receptie, irloving, overwinning, aham, openbare dank, mag best eens in de gina familieberichten, duur hoeft het niet te sten nog geen tientje), om 1,85. Eén grote 35. Voor het plaatsen Iding met een formaat an wij 13,00 toeslag. aanvraag. Bij met- dt 3,00 adm.kosten en niet geretourneerd, ee» uw tekst 2 dagen in van onze kantoren, stuurt u eveneens 2 naar Postbus 3229. lelijke opgaven worden eerd indien naam en )k indien Uw betaling nouden ons het recht tpqaaf van redenen te eren igsnieuws lom op donderdag. NOMA Hartelijk ge- inderen en er soms even uitziet. n wat voor u van toepassing is.) postzegels sturen aan an 19, 3583 GD Utrecht Stichting Ideele Reclame 'j Slechte start 'Uit' in Hulst In 1932 werd het kroost van Jacobus en Leonie van Eek op de gevoelige plaat vereeuwigd. V.l.n.r. Gerard, Gerda, Paula, Louis, Francies, Seth, Greet, Piet, Marie en René. Van een onzer verslaggevers GRAAUW - De neven en nichten van de nakomelingen van Jacobus van Eek en Leonie Maas komen zaterdag voor een reünie bijeen in het dorpshuis te Graauw. Jacobus (1883) en Leonie (1885) kre gen vijf zoons en vijf dochters, die op hun beurt ook weer kroost ter wereld brachten. Die oom- en tantezeggers zijn zater dag al om 14.00 uur present in Graauw om er een uitbundig feest op touw te zetten. Na 20.00 uur worden ook alle andere familieleden en aanhang ver wacht om de familiecontacten weer wat te verstevigen. De kinderen niet meegeteld zullen er zo'n honderd Van Eck's aanwezig zijn. De openingsvoorstelling met Adèle Bloemendaal trok twee weken geleden slechts veertig belangstel lenden naar het gemeenschapscentrum Den Dullaert. DOMBURG - Herfst wandel tocht - Zaterdag 5 en zondag 6 oktober bestaat er gelegenheid mee te doen aan een grote na- tuurwandeltocht in het bos- en duingebied van het kasteel Westhove in Domburg. Men kan starten tussen 13.00 en 16.00 uur vanaf het Biologisch Museum. De route voert langs een boekenstalletje, waar edu catief materiaal verkrijgbaar is. De deelnemers krijgen ge legenheid kennis te maken met kasteel Westhove, waar nu een jeugdherberg gevestigd is. Daar is thee, koffie en limo nade verkrijgbaar. Na afloop van de wandeling, die onge veer anderhalf uur duurt, kunnen de deelnemers vragen en opdrachten nazien. Deelna me kost één gulden per per soon of een rijksdaalder per gezin. GOES - Waterschappen - Het algemeen bestuur van de Technologische Dienst Zeeuw se Waterschappen vergadert maandag 7 oktober in het Wa terschapshuis te Goes, aan vang 14.45 uur. Behalve de vaststelling van de begroting inkomsten en uitgaven voor 1986 en de eerste wijziging hiervan voor 1985, staan on dermeer de verslagen van de oppervlaktewateren '84 en de zuiveringstechnische werken '84 op de agenda. GOES - Museum - In het stad huis wordt donderdagmiddag 10 oktober door het algemeen bestuur van het Museum voor Zuid-en Noord-Beveland ver gadert. Het dagelijks bestuur begint zijn bijeenkomst om 13.30 uur, het algemeen be stuur vergadert een uur later. Mededelingen over de restau ratie van het museum staan evenals het voorstel tot multi functioneel gebruik van de ex positiezaal ondermeer op de agenda. GOES - VNO - De landelijk voorzitter van de werkgevers organisatie VNO, mr. C. van Lede, spreekt dinsdag 29 okto ber in Goes over 'continuiteit van beleid: sleutel tot verder herstel'. Dat gebeurt tijdens een bijeenkomst van het ^NO-Zeeland in Motel Goes. Men begint om 16 uur. Van Lede staat open voor vragen, reacties en discussie. Om 17.30 wordt de bijeenkomst afgeslo ten met een aperitief GOES - Auditiedag Dansz - pe Stichting Danz houdt za- 'dag 12 oktober een open I auditiedag voor dansers en danseressen. Inschrijving 'vanaf 15 jaar) voor vergevor derde amateurs is mogelijk door het sturen van een brief fet persoonlijke gegevens Plus een recente pasfoto naar Stichting Dansz Donkersraat 4463 VW Goes. De stichting houdt zich be- z'g met de ontwikkeling van semi-professionele Zeeuwse balletgroep. Na suc cesvolle optredens op het Straatfestival en afgelopen week op het Nationale Jeugd- dansfestival beide in Vlissin- gen, wordt in november het eerste avondvullende pro gramma gepresenteerd in Zie- hkzee, Middelburg, Terneuzen pi Goes. Zaterdag 19 oktober 'ser een optreden op de Cultu- rele Jongerendag in "De Sten- ge" te Heinkenszand. HEINKENSZAND - Fotowed strijd - In het kader van het jongerenjaar wordt in op za terdag 19 pktober in De Stenge te Heinkenszand een Jonge renmarkt gehouden. Het is een informatiemarkt met veel sportdemonstraties uit ver schillende takken van sport, een aantal doe-activiteiten en continu-voorstellingen van muziek en theatergezelschap pen. Dit alles is gratis te be zoeken vanaf 10.00 uur. 's Avonds is er nog het optreden van een bekende popgroep. Voor een aantal activiteiten kunnen jongeren zich van te voren aanmelden zoals voor de grote Fotowedstrijd. Alle in zendingen worden geselec teerd door een deskundige ju ry en geëxposeerd op de Jon gerenmarkt Borsele. De jury maakt de winnaars zaterdag 19 oktober om 15.00 uur be kend. Foto's dienen te worden opgezonden naar de Werk groep Jongerenjaar Borsele, Schansstraat 1. 4435 AJ Baar land. MIDDELBURG - Bedrijfsle ven - De kamer van koophan del voor Midden- en Noord- Zeeland gaat zich met de ge meenteraadsverkiezingen be moeien. De kamer heeft een notitie gestuurd naar de plaat selijke besturen van de poli tieke partijen in de regio. De notitie geeft aan met welke problemen het bedrijfsleven de afgelopen jaren is gecon fronteerd. Men hoopt dat de politieke partijen daar aan dacht aan schenken bij het op stellen van hun verkiezings programma's. VLISSINGEN - Ploegwed- strijden - De organisatie van het Nationaal Ploegcomité maakt bekend dat het uitge stelde nationale kampioen schap ploegen alsnog kunnen doorgaan. Op het Haven schapterrein in Vlissingen zijn vrijdag 4 en zaterdag 5 okto ber de nationale Ploeg- en Trekkertrekwedstrijden van af 10.30 te bezoeken. ST. NIKLAAS - Voor de fila telisten wordt zondag in de Stadszalen te St. Niklaas een unieke internationale post- stukkenbeurs gehouden. De zalen zijn geopend van 9 tot 17 uur. Deze enige filatelistische poststukkenbeurs in België heeft een grote bekendheid in binnen- en buitenland opge bouwd. Er komen handelaars uit België, Nederland, Duits land en Frankrijk. Jaarlijks trekt deze manifestatie dui zenden bezoekers. De entree prijs is dertig frank. Naast de beurs is er in de grote zalen nog een tentoonstelling van Congo, waar de posthistorie met poststukken zal worden uitgebeeld. Van onze parlementaire redactie DEN HAAG - De directeur- generaal van Rijkswaterstaat, ir. J. van Dixhoorn, neemt donderdag 3 oktober een nieuw onderzoeksvaartuig voor water- en bodemonder zoek in gebruik. Met dit schip, de nu op het Veerse Meer lig gende Argus, kunnen zowel op binnen- als in kustwateren talloze metingen snel en nauwkeurig worden uitge voerd. De Argus, die zes miljoen heeft gekost, is te gebruiken bij milieurampen of voor in spectie van lozingen. Daar naast kan er wetenschappe lijke informatie mee worden verzameld ten behoeve van het beheer van de Nederlandse wateren. Te denken valt aan gegevens als zoutgehalte, zuurgraad, temperatuur en troebelheid. Voor het inwin nen van deze informatie heeft de Argus een speciale 'meetvis' aan boord, die tot op honderd meter diepte zijn werk kan doen. In laboratoria aan boord kunnen bodem- en watermon sters worden onderzocht. Het onderzoeksvaartuig heeft ook een eigen meteostation aan boord. Aan boord kan 1500 li ter water per uur worden ge centrifugeerd, zodat slib voor onderzoek kan worden opge vangen. Verontreinigingen op en in het water kunnen wor den opgespoord, gemeten en gevolgd. Om ook in ondiep water te kunnen meten heeft de Argus, bij een lengte van 28 meter, een diepgang van slechts 1 meter 60. Het wereldberoemde duo II Colombaioni deed het afgelo pen weekend al niet veel beter, met vijftig toeschouwers. Voor directeur H. de Gucht van Den Dullaert, tevens lid van de Uit-wergroep Hulst, is de geringe animo een volsla gen raadsel. „Aan de publici teit kant het niet liggen", zegt hij, „heel Hulst hangt vol met affiches. Bovendien heeft iedereen het Uit-aanbod tot tweemaal toe via de Dullaert- wijzer in de bus gekregen". Opvallend in het hele 'uit- gebeuren' is dat het particulier initiatief wel volle zalen trekt. Zoals daags na 'Adèle' de Ant werpse produktie 'Hoerenleed' en vorige week de 'confronta tie Oost-West' tussen Piet Brakman en Frans de Schep per, beide in zaal Tiffany te Hulst. De Gucht zegt niet te snap pen dat kwaliteitsprodukties die overal in den lande een kasssucces zijn in Hulst niet aanslaan. Hij vraagt zich af of wellicht de toegangsprijs de drempel is die de mensen weg houdt. „Maar twee tientjes is het duurste dat we hier vra gen. In de Randstad is dat bij na het dubbele. Als de animo zo klein blijft zijn we verplicht volgend jaar enkel amusement te contracteren, waarbij suc ces verzekerd is. Dat betekent dan wel dat we concessies moeten doen aan de kwaliteit. Zonder meer dus een verar ming van het podiumkunst aanbod". Wat hij helemaal niet snapt is dat enkele Hulstenaren wel naar de voorstelling van 'Adè le' zijn gegaan in Terneuzen. Ondanks alle ruchtbaarheid bleken deze uitliefhebbers toch niet op de hoogte te zijn van precies hetzelfde optreden in Hulst. „Je vraagt je af of de mensen die folders en derge lijke wel lezen". 'Top Girls' is de volgende uitvoering op de Hulster uit- kalender. Volgende week vrij dag, een stuk voor zeven vrou wen met onder andere Pleuni Touw. In Hulst wacht men ge spannen af. „Maar als de men sen niet komen", verzucht De Gucht, „dan houdt alles op". MIDDELBURG - De 28-jarige Temeuzenaar A.H. die dins dag voor de Politierechter in Middelburg terecht stond, wist het allemaal niet meer. Een aanrijding met een tractor op 22 november in Terneuzen had hem zo van streek gebracht, dat hij niet meer wist waar en hoeveel hij gedronken had, toen hij op weg ging om een takelwagen te bestellen. In ieder geval toonde de bloed proef later een alcoholpromil lage van 1.80 aan, maar, aldus H. „hoe ik daaraan gekomen ben, weet ik niet". Politierechter mr. de Wilde meende niet te kunnen gelo ven in deze black-out en ver oordeelde H. overeenkostig de eis tot een boete van 1000 gul den en 6 maanden niet rijden. De 29-jarige G.B. uit Hulst had 'van schrik' een paar biertjes gedronken, nadat hij op 13 april een aanrijding had veroorzaakt. Maar B. wist precies te vertellen dat hij dat thuis gedaan had, en dat hij er twee gepakt had. Van het door het gerechtelijk laboratorium geconstateerde bloedalcohol- promillage van 2.01, werd deze hoeveelheid dan ook in minde ring gebracht, zodat B. terecht stond voor het rijden met een alcoholpromillage van 1.6 en het doorrijden na een aanrij ding. Hij werd veroordeeld tot een voorwaardelijke gevange nisstraf van 2 weken, een boe te van 800 gulden en 9 maan den niet rijden. Maar in ver band met de bietencampagne en het feit dat B. hierbij be trokken is, kreeg hij toestem ming om tot 1 januari van dit jaar te rijden met een be drijfswagen. De 46-jarige T.G. uit Ter neuzen werd op 24 november in zijn woonplaats aangehou den, omdat zijn rijgedrag voor de surveillerende politieman nen minstens 'opvallend' was. G. scoorde een alcoholpromil lage van 1.32 en werd hiervoor veroordeeld tot een boete van 2500 gulden en een voorwaar delijke rijontzegging voor de duur van 6 maanden met een proeftijd van 2 jaar. Sport en spel - Vrijdag 11 ok tober gaan in 't Sportuus de wekelijkse sportinstuiven van start, een initiatief van de werkgroep Sportieve Recrea tie. Sportievelingen kunnen onder leiding van een bevoegd recreatief leider sporten. De sportinstuif geldt ook voor minder geoefende mensen. Er wordt telkens van 18.30 tot 20.00 uur gespeeld. Deelname vanaf zestien jaar. Expo - De handwerkclub Vi tale Levenskracht houdt van daag een handwerktentoon- stelling in het kaartlokaal van het Gezellenhuis in de Wal- straat. Aanvang 14.00 uur. Collecte - De collect, gehouden door de vereniging Axel-Polen heeft 3200 gulden opgebracht. De opbrengst van de collecte die in de week van 9 tot en met 14 september is geweest is be stemd voor de Poolse invalide oud-strijders. Handwerk - De handwerkclub van de bejaardenbond houdt vanmiddag een tentoonstel ling annex verkoping in het kaartlokaal van het Gezellen- huis. De aanvang is 14.00 uur. Kaarting - Door de Bond van Ouderen wordt vanaf 10 okto ber en verder iedere tweede donderdag van de maand, een prijskaarting gehouden in het gemeenschapscentrum. Aan vang 14,00 uur. Cursus Spaans Bij voldoende deelname start de Zeeuwse Volksuniversiteit Oost Zeeuwsch-Vlaanderen een cursus Spaanse conversatie voor beginners. De lessen be ginnen deze maand en worden gehouden op de wopensdag- avond van 19.30 tot 21 uur in de Levensschool te Hulst. De cur sus neemt 20 avonden in be slag. Aanmelding bij het ZVU-kantoor Axel, 01155-4020 (tussen 9 en 13 uur). Kaartclub - Kaartclub Harten Aas in Hulst begint aan zijn 22e seizoen. Vrijdag is de eer ste kaarting en vervolgens iedere eerst en derde vrijdag van de maand, in het clublo kaal bij Ron de Vilder. Stoere Spelers - Kaartclub de Stoere Spelers begint vrijdag het seizoen met een kaarting in zaal de Reizende Man. Aan vang 20.00 uur. Voor de club wordt het een extra feestelijk siezoen, want de Stoere Spe lers bestaat 10 jaar. Stern-correspondent - De plaatselijke berichtgeving voor dagblad De Stem in Sint- Jansteen wordt voortaan ver zorgd door mevrouw Ineke de Deckere-Reijns, telefoon 01140-14295. Zij neemt daar mee de taak over van de heer A. Reijns, die vorige week plotseling is overleden. Het contact-adres, blijft hetzelfde, Burgemeester Ysebaertstraat 19 in Sint-Jansteen. Toneel - Hoewel de eigenlijke repetities nog maar pas zijn gestart, zijn er tot nu toe al acht voorstellingen vastgelegd van Herman Heijermans 'Op hoop van zegen'. Dit beroemde vissersdrama zal door de Steense Camere van Rhetorica St. Jan ten Steene in de week van 14 tot 22 december worden opgevoerd. Naast de gebruike lijke opvoeringen in Sint-Jan steen en Hulst zijn al drie voorstellingen extra vastge legd. Over enkele andere op voeringen wordt nog onder handeld. De juiste data wor den nog bekend gemaakt. Overigens, voor één van de kleinere rollen kan de Camere nog een jongeman gebruiken. Bingo - De Algemene Neder landse Bond voor Ouderen houdt zaterdag 5 oktober een bingomiddag in Den Ouden Arend. Aanvang 13.30 uur. Iedereen boven de 50 jaar is welkom. Handwerkshow - De katholie ke Bond van Ouderen hield een handwerktentoonstelling in gemeenschapscentrum De Warande. De tentoonstelling werd druk bezocht en er wer den veel handwerken en brei werken verkocht. Kaarting - De rk Bond van Ouderen houdt woensdag 2 oktober een parijskaarting in gemeenschapscentrum de Wa rande, aanvang 13.30 uur. Cursus - In het buurthuis De Drie Gehuchten start 3 okto ber een cursus schilderen en pentekenen. De cursus bestaat uit tien lessen en wordt elke donderdag gegeven. Belang stellenden kunnen zich mel den bij I. van Ham. Bij vol doende belangstelling wordt ook een cursus naaien gege ven, ook op donderdag van 19.30 tot 21.30 uur. OPgeven kan bij M. Kuylenburg in Spui. Reis - De ouderen van Spui gaan woensdag 9 oktober met de bus naar Helmond. Daar wordt een bezoek gebracht aan een geitenkaasboerderij en het Creatief Centrum. De reis wordt georganiseerd door de Soos voor Ouderen Spui. Ouderen die mee willen kun nen bij mevrouw Siecker- Beks terecht. Parochiebulletin - In de paro chie van de H.-Johannes de Doper is een parochiebulletin ingevoerd als middel om con tact te hebben met de hele pa rochie. Van tijd tot tijd ver schijnt dit mededelingenblad. Inschrijven - Elke donderdag morgen kan men in het hoofd gebouw van de basisschool aan de Wilhelminastraat te recht voor het inschrijven van nieuwe leerlingen. Kinderen vanaf 4 jaar mogen naar de basisschool. Kinderen vanaf 5 jaar zijn leerplichtig. Prijsuitreiking - Zaterdag middag om twee uur wordt in zaal Van Schayck de prijsuit reiking gehouden van de tij dens de kermis gehouden bal lonnenwedstrijd. Ook worden de prijzen uitgereikt van de door stichting Walhalla ge houden kleurwedstrijd. Hier na wordt een kinderbingo ge speeld met mooie prijzen. STEENBERGEN - Op de rondweg bij Steenbergen is gisterochtend ter hoogte van de kruising met de Franseweg een vrachtwagen met maïs ge kanteld. Het ongeluk was het gevolg van een poging van een 18-jarige bromfietsster uit Willemstad om het kruispunt over te steken. Het meisje zag bij de krui sing vanuit de richting Halste ren de vrachtwagen met aan hangwagen naderen. Ze dacht dat ze gemakkelijk nog voor de vrachtwagen langs de weg kon oversteken. Op het moment dat ze dat deed werd de vrachtwagen ge- passeerd door een personen auto. Toen de bromfietster die zag ging ze twijfelen aan de goede afloop van haar ma noeuvre. Ze stopte op het ge deelte van de rijbaan waar over de vrachtwagen reed. De chauffeur week uit, be landde in de berm van de weg en de aanhangwagen ging scharen en kantelde. Het re sultaat daarvan was dat de la ding uit de aanhanger werd geslingerd. De weg was gister middag ter plaatse een uurtje gestremd. De oeverloper trekt al sinds begin juli Vanaf begin juli kun je het beleven: kom je aan een slikstrandje bij een kreek, een veedrinkput, dan gaat er ineens een vogeltje op. Een helder sie-sie-sie-sie ver raadt hem, want zelfs in de vlucht is hij helemaal niet opvallend. Het is de overlo per, een forse spreeuw groot, die, als hij loopt, voortdu rend met het achterlijf wipt. Begin juli al. Dan komt de trek naar de overwinte- ringsgebieden al op gang. De oeverloper is dan nog niet eens de eerste. Maar nu ligt oktober voor ons en nu komt eigenlijk pas het grote le gioen goed op gang. Tegelij kertijd zullen er in Europa weer vele, vele kilometers net uitgezet worden. Mist en staltnetten, warrelga rens, slagnetten etcetera. Vanaf de Belgische grens tot aan de Middellandse Zee om vogels te vangen voor de kooi, voor de consumptie of voor niks: om de sport! Om ze daarna te doden. Ook in ons land zullen netten uitgelegd of uitge spannen worden. Hooguit vijfhnoderd mensen zullen daar mee bezig zijn. Het zijn vangers die betrokken zijn bij het ringwerk. De gevan gen vogel een genummerde ring omleggen, waardoor het niet meer zomaar een oeverloper of een vink is, maar een geregistreerde vo gel. Een waarvan, als de ring ooit gevonden wordt, kan worden nagegaan, waar hij onverwintert, langs wel ke route hij daar komt, of terug en dergelijke. Geen veer mag ze gekrenkt wor den bij het vangen en ze moeten natuurlijk weer zo spoedig mogelijk vrij. Voor iedereen is het inte ressant om tijdens de herfst- trek te vangen want dan zijn de vogelvluchten op zijn grootst; de broedparen met het vaak talrijke nageslacht. Vangen om te ringen ge beurt evenwel ook buiten de trektijd. Daar komt nog bij dat ook nestjongen van een ring worden voorzien. Voor de juiste bepaling van de leeftijd die vogels kunnen bereiken zijn die interessan ter dan reeds vliegvlugge vogels: daarvan is namelijk niet altijd de leeftijd vast te stellen. In 1984 zijn er in ons land ruim 44.000 nestjongen ge- gringd en over de 126.000 volgroeide vogels. Totaal dus dik 171.000. Er wordt in ons land geringd sinds 1911, sindsdien zijn ruim 434 mil joen vogels ven een ring voorzien. De aantallen en ook de soorten zijn zeer ver scheiden. Van de dodaards bijvoorbeeld, het duikel(j) erken, geen nesijongen en slechts 44 volgroeide vogels in 1984. Niet zo verwonderlijk dat het er niet veel zijn. Bij dat ringwerk staat één ding voor alles: het belang van de vogel. Nu is de dodaars een schuwe, niet zo talrijke broedvogel, daarbij ook nog een overwegende nachttrek ker, een goede duiker en hij heeft jongen die zich weg steken. Wil je persé dodaar- sen ringen dan is verstoring bijna onvermijdelijk en dus begin je er niet aan. Het zijn meer toevalstreffers dus. Twaalfhonderd jonge blauwe reigers en slechts achttien volgroeide dieren. Dat is vooral ringwerk ge weest hoog in de bomen, in de broedkolonies. In 1984 79 jonge ooievaars. Dat is niet slecht voor een diersoort die bijna uit ons land is verdwe nen. Maar er zijn vele jon gen bij geboren in 'stations', de kweekplaatsen in halve gevangenschap zoals die van vogelbescherming in Het Liesveld. Of dichter bij huis: in 't Zwin. De Ganzenvangers, vroe ger voor de bout, nu voor de wetenschap, verschalkten 296 rietganzen, 534 kolgan- zen (de Puttinggans, de bij ons meest algemene winter- gast), 4 grauwe ganzen (overwintert hier spaar zaam), 125 brand- en 56 rot ganzen. Hoeveel uren kou, nattigheid, mist en rijp, kortom ontbering, zal daar voor geleden zijn?, Vast en zeker niet weinig. Van de bruine kiekendief 521 nest jongen. Dat is helemaal niet min, temeer daar het nog maar een deel is. Die soort wordt bijvoorbeeld in Zeeuwsch-Vlaanderen niet geringd en jaarlijks komen daar toch ook wel zo'n veer tig, vijftig jongen groot. Nog niet zo lang geleden waren er nauwelijks nog vijftig dieren van deze soort in ge heel Nederland. Bijna 2500 jonge torenval ken. Niet verwonderlijk sinds we weten dat die graag in nestkasten broeden en die dan ook op grote schaal aangeboden krijgen. Zo'n tachtig van de jongen kregen hun ring in Zeeuwsch-Vlaanderen. Jongen van kievit (4655), scholekster (875), kokmeeuw (1277), zilvermeeuw (1335) en visdiefje (1993) zijn gemak kelijk te ringen. Dat laten de aantallen duidelijk zien. Boerenzwaluw ook: 2242 nestjongen en 3895 volgroei de vogels. Jongen ringen is niet zo'n probeem en de Vol groeide dieren worden veel al op de slaapplaatsen ge vangen. Met netten dus. Bonte vliegenvangers, daar sta je van te kijken. 6622 nesijongen, meer nog dan de koolmees met 5465. Als je de ze vogel in het Zeeuwse ziet roep je de buurt te hoop om te komen kijken. En toch zo'n zesduizend jongen! In het oosten van het land is deze soort zeer algemeen en ze broedt bijzonder graag in nestkasten. Vandaar die massa. Koolmees valt tegen dan; komt toch overal voor, broedt ook in nestkasten en heeft bovendien legsels van twaalf tot zestien jongen. En toch niet zoveel. Dat komt omdat niet iedere ringer die soort (nog) mag ringen. Al leen onderzoekers die zich met die soort bezig houden, ringen nestjongen. Daar naast zijn er dan 10532 vol groeide dieren geringd en daarmee klopt hij alle ande re soorten. Om af te sluiten de vink (27 jongen, 6396 volgroeid), een soort die ieder van ons de komende weken op grote schaal kan zien doortrekken. Massaal mag je gerust zeg gen. In grote groepen en vooral in de morgenuren. Tot half november kunnen we daar van genieten, dan is de stroom voorbij. Een klein deel ervan blijft hangen, dat zien we later in het jaar op de voertafel. O ja, van de oeverloper zijn er 163 ge ringd, allemaal volgroeid. In 1983 waren het er maar 89.

de Stem | 1985 | | pagina 15