DISTRICTSBESTUURDER FNV: Bamisfeesten draaien op volle toeren adzand liet commandant voor I laatst uitrukken STOP-MET-ROKEN KURSUS Dukky voor tweede keer Zeeuws kampioen aangeboden Spoelen met fluoride op Zeeuwse scholen I gevraagd I orschip Mont Louis geborgen UIE Veel kennismakings- abonnementen verstrekt zNDMAKING NGSPLAN „BUITENGEBIED •LANVERANDERING" MET IN DE EERSTE WEEK AL SUKSES TERNEUZEN, 7 OKTOBER 1985. «aars Parketvloeren Gesjoemel werktuigkundigen 1 )d van gebruikte boten euwse botenbeurs Piano's/vleuge's Zevenbergen OPEN DAG ZEEUWSE BIBLIOTHEKEN SUCCES Klederdracht Werkgroep betreurt gebrek continuïteit bij cervix-onderzoek -XANDAG 30 SEPTEMBER 1985 MMaOTMM T6 PAGINA ZEELAND 2 VAN ZEELAND - GEMEENTE OOSTBURG van Oostburg maakt ter voldoe- van de Wet op de Ruimtelijke Or- at met ingang van 1 oktober 1985 aand ter gemeentesecretarie (sec- dening), Raadhuisplein 1 te Oost- er ter inzage zal liggen het door de 19 september 1985 vastgestelde „Buitengebied, 3e planverande- igenoemde termijn kunnen zij, die zwaren tot de gemeenteraad heb- Sedeputeerde Staten van Zeeland, 1330 LA Middelburg, bezwaren te- ngsplan indienen, ember 1985. De burgemeester voornoemd, nr. C.T. Spijkerboer. Van een onzer verslaggevers VDZAND - Zaterdagmorgen. 10.30 uur. De verfcabine van het drijf van J. van Luijk, vlakbij de molen in Cadzand, braakt rarte rookwolken uit. Het gealarmeerde brandweerkorps van badplaats rukt uiterst snel onder leiding van zijn deskundige mmandant P. de Wolf uit. „Heb je het elektrisch al afgesloten?", vraagt De Wolf aan m Luijk wanneer hij de vuurhaard ontwaart. Ijlings wordt de bine opengegooid en op dat moment realiseert De Wolf dat de iroep 'vals alarm' is. Even later wordt duidelijk waarom. Precies zaterdag werd De olf 60 jaar en dat betekent dat hij afscheid van zijn korps moet men. Functioneel leeftijdsontslag heet dat. Omdat De Wolf et van poes-pas en officiële aangelegenheden houdt, besloten leden van de Cadzandse brandweer hun commandant op deze ijze in het zonnetje te zetten. Namens het korps werd hem ter plekke een in edel-metaal tgevoerde brandweerman aangeboden met als inscriptie „Uit ink voor 31 jaar vriendschap". Hierbij waren ook wethouder de Feijter en centraal brandweercommandant Cor Bron aan- ezig. De laatste kon zijn aanwezigheid rechtvaardigen door n container met afval - De Wolf is de oude smederij in Cad- nd aan'het afbreken - niet op de afgesproken vrijdagavond aar pas zaterdagmorgen op te halen. Al bij al werd het een gezellige bijeenkomst, die - blijkens zijn tlatingen - door de scheidend commandant op hoge prijs werd steld. Van de spuitgasten ontving de commandant een verzilverd beeldje [Uitlenen werkkrachten imer twee dagen vóór de gewenste regelen wij. U kunt ook terecht op antoren (zie elders). Wij vragen in iruitbetaling vóór opdrachten van ngsgebied en de rubrieken woningruil >t 17.00 uur. VOOR PARTICULIEREN, regelprijs incl. B.T.W Brabant Zeeland gehele W Br Koerier Z-VI.Koerier oplage ZVK WBK 14.90 5.36 18.27 1 4.97 1.79 6.09 VOOR ZAKEN, er 1 kolom Brabant Zeeland gehele oplage Z.VI.Koerier 1729 7.54 19.37 133 0.58 1.49 (AARDEN ;eerd op 1 x plaatsen jende ongewijzigde plaatsingen, derde is 4 woorden van gem. 6 letters contante betaling 3.- nmer 3,25 extra recht voor advertenties zonder te weigeren (art. 16 Regelen voor het iterlijk twee dagen vóór plaatsing om te zijn. 229. 4800 MB Breda nt geldt vrijdag 12.00 uur in de bouw mag niet' Van een onzèr verslaggeefsters GOES - De Districts Gezondheidsdienst Zee land gaat in vier Zeeuwse gemeenten (Terneu- zen, Midden-Schouwen, Kortgene en Reimers- waal van start met het wekelijks spoelen met fluoride van de gebitten van scholieren. Het tandbederf, dat als een welvaartsziekte moet worden gezien, kan voorkomen worden vol gens de DGD. In samenwerking met de colleges van B en W worden in verschillende gemeenten voor lichtingsavonden gehouden. Op deze bijeen komsten is iedereen welkom maar met name hoopt de DGD op belangstelling van schoolbe sturen (van bijzondere scholen), schoolleiding en leerkrachten. Ouderraden en oudercommis sies hebben ook een uitnodiging ontvangen. De eerste bijeenkomst is op dinsdag 1 oktober, in de burgerzaal van het stadhuis in Terneuzen, aanvang 19.30 uur. Het wekelijks mondspoelen met een fluori deoplossing is een van de meest effectieve en goedkope methoden om gaatjes in tanden en kiezen te voorkomen. Uit onderzoeken blijkt, aldus de DGD, dat de vermindering van het aantal gaatjes tot 40% kan oplopen. Het groeps gewijs spoelen op scholen wordt in Nederland op een groot aantal scholen (ongeveer 600) toe gepast en vindt steeds meer opgang. Het ge beurt in Zeeland onder de verantwoordelijk heid en begeleiding van de DGD. Met behulp van vrijwilligers en ouders wil de gezond heidsdienst eenmaal in de week enkele minu ten van de schooltijd hiervoor uittrekken. Voor de ouders van kinderen die spoelen, brengt het geen extra kosten met zich mee. De DGD is bovendien van mening dat de school een taak heeft in het bevorderen van gezond gedrag, waar al vroeg mee begonnen dient te worden. De gezondheidsdienst heeft daarom naast de informatie tevens een kleine tentoonstelling ingericht waar te zien is hoe de dienst in het bevorderen van gezondgedrag een bijdrage kan leveren. Ook de stichting Consument en Veiligheid is aanwezig met een stand, waarin de onderwijsmogelijkheden op het gebied van Kind en Veiligheid onder de aandacht worden gebracht. (ADVERTENTIE) Beproefde methode, wereldwijd erkend - Deskundige begeleiding - Steun van de groep -Positieve benadering, geen griezelfilms e.d. -Geen medicijngebruik - Grote kans van slagen -Kursusduur: 7avonden in 3 weken, ca.1'/2Uur per avond -Kosten f80,-, inklusief kursusmateriaal Leven gezondheid Hulpverlening Kursusdata en plaats: 7,8,9,10,14,17,25 okt., 14 november WIJKGEBOUW v. STEENBERGENLAAN 65 (tegenover het ziekenhuis) TERNEUZEN Aanvang: 20.00 uur. Opgave bij: Stichting Leven Gezondheid Biltseweg 14 3735 ME Bosch en Duin 030-781366 De kursus wordt gehouden in samenwerking met de Kruisvereniging Kanaalzone Zeeuws Vlaanderen. Leden van deze Kruisvereniging ontvangen een reductie van t 15,00. Telefonische opgave is ook mogelijk bij de Kruisvereniging tijdens kantooruren van 9.00-12.00 uur en 13.00-16.00 uur tel. 01150 - 95351. ■houd en reparatie. Bygensstraat 46bis (Edisonplein) ftl voor vrijblijvende inlichtingen ol enk Jis. 076-714342 of 01608-20960. Van een onzer verslaggevers OES - „Kennelijk hebben de aannemers, nu e vaklieden schaars worden, de weg naar de itzendbureaus gevonden. Een uitzendkracht is namelijk nog goedkoper en in de WW in op het moment dat de laatste spijker is slagen of de laatste steen gelegd. Lenting wees op het tekort aan vaklieden dat er kennelijk bestaat en op het feit dat er een te lage instroom van jonge werkkrachten in de bouw is. „Kennelijk is het bij werkge vers en overheid nog steeds niet voldoende doorgedrongen dat er maar één manier is om de bouw aantrekkelijk te ma ken en dat is zorgen voor vast werk en goede arbeidsomstan digheden". Vanaf deze plaats wil ik èn Izendbureaus èn aannemers e hiervan gebruikmaken, er- wijzen dat hiermee de wet urdt overtreden. Uitlenen itv arbeidskrachten in de luw is niet toegestaan. In de imende tijd zullen wij bij dere constatering van dit Kirt activiteiten de Loontech- ische Dienst inschakelen". Dit zei zaterdagmorgen Lenting, districtsbe- uurder van de Bouw- en outbond FNV, tijdens een eenkomst van zijn organi se in de Prins van Oranje te 30 septembei ichniek, aanvang n beschikbaar. 6810 toestel 16 Zeevaartschool. Soes. f O iben zich een keur van vaartuigi sn kleine motorkruisers, zeiljachten zeilboten, roei- en bijboten, visbo- alatbodems en catamarans. Grote».. ie u zoekt er tussen zit. U bent van '"USSEL (ANP) - Belgische 3 Zeeuwse botenbeurs: de toegang ergerhebben zondag het agen van 10.00-20.00 uur, zaterdag 00-17.00 uur. Jachtwerf Oostwate- 13b, 4351 RT Veere, tel. 01181-665. oorschip van de Mont Louis eborgen, het Franse schip dat 'prig jaar zomer voor de Bel- ische kust verging nadat het motorjacM aanvaring was gekomen STALEN 8.60 x 2.90 m Polaris, een veerboot. Het 60 bij Pk Mercedes 34.000,-. Tel. 13212. Wordt rij-instructeur! Zaterdagcursus, aanvanS beter metende en 1800 ton 01 623; iware voorschip van de Mont ouis is binnengebracht in de aven van Zeebrugge. Het zal «ar aan land worden ge- racht en verdwijnt dan naar 'e schroothoop. medio oktober a.s. suskosten 2600.-- Gespr. betaling moge* Tevens opl. cat. A.C.DA 30 min. v.a. Breda. Kaderschool Knetemaw Boven Oostdijk 35, Bommel, 01871-1752 010-292958. AOER- bedrijf rmans FORD Sierra 2.0L, bj. z.g.a.n., el. schuit" pr.n.o.t.k. 01140-1506. bij Van Urk, gegarandéj'j de laagste prijzen Ned. Keuze uit 33 merK Huurpiano's v.a. Li p.j. J. v. Urk, Westers® 42, R'dam, tel. u' 363500. j- 8 'fl Nieuwbouwwoning, - oud, 4 sl.k.s badk Pr. 99.000,- k.k. 076-417717 of 01D 26550. Het vergaan van de Mont ouis bracht vorig jaar nogal 'at opschudding teweeg om- at het schip enkele tientallen aten met radio-actief mate- laal (uranium hexafluoride) jan boord had. Die vaten wer- 'pn door Nederlandse bergers at het wrak aan land ge tocht De districtsbestuurder ver weet werkgevers onder meer gesjoemel met roostervrije da gen en vakanties en het be knibbelen op prestatietoesla gen en reisuren. „De overheid als grootste opdrachtgever, bezuinigd liever dan te zorgen voor een continue stroom van bouwproduktie". Volgens Lenting is het dan ook geen wonder dat steeds meer bouwvakkers het voor gezien houden in de bouw en dat een dergelijk toekomst perspectief weinig aantrekke lijk is voor jonge mensen. In Zeeland zochten op 31 augustus dit jaar 1.039 bouw vakkers een baan. Het jaar daarvoor was dat 1.615. De toestand is dus enigszins ver beterd. „Wij zullen ons sterk maken komende tijd om via gerichte scholingsmogelijkhe den het vakmanschap te ver groten want naar onze stellige overtuiging zitten er onder de werkloze bouwvakkers in ons district voldoenden die via een scholingsprogramma graag weer aan de slag willen", al dus Lenting. Terugkijkend op afgelopen periode, met de succesvolle stakingen die leidde tot wat Lenting een goede CAO noem de, constateerde hij dat het be langrijkste actiepunt in het komende seizoen zal zijn het toezicht op naleving van de CAO-afspraken. Cherry van Piet Ferket valt pakwerker Ad Boone aan. Van onze correspondent CLINGE - Zaterdag werd op het oefenterrein van de politie hondenvereniging Saeftinghe door zeven politiehonden (al lemaal kruisingen van Mechelse herders) gestreden om het kampioenschap van Zeeland. Jan de Nooyer uit Arnemuiden met zijn hond Dukky werd uitgeroepen tot kampioen van Zeeland 1985. Hij kreeg hiervoor van de jury een beker, als mede de wisselbeker. De wedstrijden begonnen al in de morgenuren met de be kende zwemoefeningen aan de Zandput. Juryleden D. Min- derhoud, Domburg; J. Cappon, Borsele en P. Babbijn, Bigge- - FOTO WIM KOOYMAN kerke, controleerden alle bewegingen van de honden. Zij werden hierbij geholpen door de pakwerkers Ad Boone uit Kloosterzande en J. Romeyn uit Heinkenszand. Tijdens de oefeningen waren er veel belangstellenden komen opdagen, die vooral bij de steloefeningen op het oefenterrein langs de Bisschoppendreef, genoten van de kundigheid van de zeven politiehonden. Voor sommige onderdelen werd een extra be ker geschonken. Uitslag: 1. Jan de Nooyer, Arnemuiden met Dukky; 2. C. de Koster, 's-Gravenpolder met Racky; 3. Leo Keur uit Mid delburg met Racky; 4. Bas Mathijssen, Scharendijke met Jorian; 5. Piet Ferket, Clinge met Cherry; 6. René Wink, Kruiningen met Tarzan; 7. Jo de Bakker, Hulst met Barry. Van onze correspondent ZEEUWSCH-VLAANDEREN - De open dag van de Zeeuwse bi bliotheken, die in het teken stond van de landelijke bibliotheek dag, is een groot succes geworden. De deelnemende bibliotheken konden vele honderden bezoekers verwelkomen, waarbij de be langstelling vooral uitging naar de computers, die hier en daar stonden opgesteld. Ook werden er veel kennismakingsabonne menten verstrekt. „Heel druk. We hebben veel mensen binnen gehad, die nor maal nog niet bij ons waren geweest", aldus een woord voerster van de Oostburgse bibliotheek. Bijna zevenhon derd belangstellenden namen een kijkje in de 'bibliotheek keuken'. Er werden vijftien nieuwe abonnementen ver strekt, terwijl ook voor de aanwezige handbal- en bas ketbalverenigingen een goede score werd behaald. In Axel konden de bezoe kers de micro-computer tes ten. De kinderen konden zich zelf inschrijven en oefenen met het alfabet en de catalo gus. „Het is goed verlopen, on danks het mooie weer", vertel de men. Ook in Sas van Gent was er een gezellige sfeer. Hier had men de open dag gekoppeld aan het sociaal cultureel werk. Zo konden de geïnteresseerden schilderen en boetseren, ter wijl de kinderen werden geschminkt als konijn of muis. Ook het SKW was tevreden over het verloop van deze dag. Verder werden er foto's ten toongesteld van de heer Van de Brink uit de jaren zeventig met als hoofdonderwerp Sas van Gent en omgeving. Hulst verstrekte het groot ste aantal kennismakings abonnementen, in totaal 25. „Wij zijn zaterdagmorgen ook altijd open. Nu bleven de men sen lekker hangen en een kop koffie drinken", aldus me vrouw De Bruin. Naast een zoekwedstrijd voor de jeugd (hiervoor kregen ze een diplo ma) werd ook de inlichtingen functie niet vergeten. In Kloosterzande kon men spreken van een geslaagde open dag, die overal de opzet had het publiek te attenderen op de informatiebronnen in de bibliotheken. Daar werd een diaserie vertoond over kleder drachten, die vooral het wat oudere publiek naar de bib-'o- theek had gelokt. Uit de reac ties bleek duidelijk dat de open dag in een behoefte heeft voorzien. „In het kader van de landelijke bibliotheekdag moesten wij natuurlijk ook iets doen. Ik heb er eigenlijk geen spijt van. Het kostte veel tijd, maar gelukkig was de be langstelling navenant", liet een medewerkster weten. Van onze correspondent J^OOSTERZANDE - Het ge- ®te weekend was Klooster orde in de ban van de Bamis- ^sten. Honderden mensen 'achten deze dagen een be- i>ek aan de beide feesttenten P het Marijkeplein. Vrijdag- v°nd kwamen zes buurten *Sen elkaar uit in de buurt- W'z vol spel en sensatie. Met een gelijk aantal pun- «ndigden de groepen wal- >la en °P He eerste aats, waarna door ballon Ipvnr werd uitgemaakt dat afj de trofee voor de eer- KJ nriio _„a. wuicc vuui ue eer- prys in ontvangst mocht cmen. en Zaterdagochtend wa- n paar honderd kinde- e ee„aa[ de tept gekomen om rlm van het kinderpro- li ^Mamet Kwipi en Kwap- eii' een d?gs was er in de tent rel ng °P twee wippen ;8t' men lan,69 schutters deel na- e hoge vogels werden er af geschoten door J. de Kort en P. Pauwels uit Kloosterzande en de zij vogels door J. de Waal uit Ossenisse, P. Kint uit Kloosterzande en J. Leeraert uit Hulst. Het grootste aantal kleine vogels werd geschoten door A. de Bruyn uit Baai- hoek. Buiten de tent vermaak ten een tiental motorcrossers het vooral jeugdige publiek met allerlei stuntwerk en maakte een aantal kinderen gebruik van de mogelijkheid om een plaatsje in te nemen op de ruilbeurs. Bijna 250 mensen probeerden die middag prijzen te winnen op de bowlbaan. De hoge vogels .gingen er af bij F. van Kruyssen en H. Jonkheym en de zij vogels bij J. de Kort en T. de Kort. Na de grote mosselmaaltijd waarbij zo'n 300 kilogram mosselen werden verkocht zou het klapstuk van de Bamisfeesten moeten ko men: de grote Zuidamerkaan- se show met medewerking van The Steel Electric Band, maar het aantal bezoekers bleef ver beneden de verwachtingen van de organiserende carna valsstichting. De honderd be zoekers werden getracteerd op muziek, dans, vuur spuwen en limbodansen. Zondag werd de Bamisdag geopend met een eucharistie viering in de tent met mede werking van het zangkoor uit Nieuw Namen, Alte Kamera den verzorgden in aansluiting hierop een koffieconcert in de tent. Op de ouderwetse koop middag passeerden vele tien tallen artikelen de hamer. An tiek, curiositeiten, huishoude lijke artikelen en electrische apparaten werden bij opbod verkocht in een volle tent kooplustig publiek. Zondag avond zat de tent als vanouds vol goklustigen tijdens de bin go-avond waarop vel mooie prijzen te winnen waren. Ook een schieting behoor de tot de evenementen - FOTO WIM KOOYMAN Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - De werk groep Bevolkingsonderzoek Baarmoederhals (cervix)kan- ker betreurt het dat het in Zeeland niet mogelijk is ge bleken het goed lopende on derzoek voort te zetten zodat een vloeiende overgang naar een eventueel ander schree- ningssysteem gewaarborgd zou zijn. Gehoopt wordt dat een dergelijke controle via de eerste lijn van de gezond heidszorg (huisartsen, kruis werk) op korte termijn werk zaam mag zijn. Het onderzoek werd gestopt toen enkele gemeenten, met Veere en Oostburg voorop, be sloten niet langer geld voor het onderzoek beschikbaar fe stellen. Andere gemeenten volgden later zodat de finan ciële basis van het onderzoek verdween. In zijn werkverslag over de jaren 1976-1984 meldt de werkgroep dat in die periode in totaal 74.175 uitstrijkjes werden gemaakt. Daarbij werd in een kleine 1.000 geval len een afwijking geconsta teerd, die nader onderzoek noodzakelijk maakte, varië rend van het herhalen van het uitstrijkje binnen 3-6 maan- den tot het adviseren van weefselonderzoek. In vier ge vallen werd de aanwezigheid van een gezwel vastgesteld.

de Stem | 1985 | | pagina 7