an door igen 'Apothekers maken veel fouten met recepten' IABINET BINDT VESTIGING AAN REGELS DEN NKEN I )eTell/d „Krijgsmacht is homo-vijandig met veel structureel geweld" Ontwikkelingswerk moet kleinschalig Schoo: Geen vuile produktie naar ontwikkelingsland linister Korthals Altes >raat in VS over >estrijding van terreur MSTEN rije kwestie Nederland geeft steun aan raffinaderij op de Antillen Tarieven openbaar vervoer stegen niet snel genoeg CONFERENTIE OVER SEKS EN LEGER \0VIB DEELT KRITIEK PRINS CLAUS: BINNENLAND PAGINA» 3 CONSUMENTENBOND NA ONDERZOEK: linder sterfte loor leroertes UTRECHT/ DEN HAAG - Gemeenten zullen in het vervolg de belangrijkste stem krijgen in het toelaten van huisartsen. Zij geven vergun ningen af en bepalen in principe ook wie in welke praktijk komt. DESTEM COMMENTAAR Familie fotograaf Greenpeace wil onderzoek RAPPORT ALGEMENE REKENKAMER: T5 PAGINA 2 voor de 'halve autoprijs'. deden er 171. Voor de NS leiding om de aktie voort tten. e zogenoemde budget- n naar Toulouse en Nar- ~e, Perpignan, Cervere ort Bou (Spaanse grens) ook in 1986 (maar dan in ere samenstelling) op het ramma blijven. Vijf van even treinen die de afge- n maanden reden, waren edig uitverkocht. 75% Van eizigers waren kampeer- ok V „ochter 'Trans antiereizen' heeft de zo- positief afgesloten. Voor rans-beslemmingen, die rwegend in eigen land en en het omringende nland, was een groei 5% waarneembaar, pvallend is de belang- ling voor 'Trans Go 25'; nieuw produkt voor jon- n t/m 25 J|par. Internatio- spoorkaartjes voor ge- Europa kunnen nu met kortingen gekocht wor- Voor dit jaar was de "achting dat hooguit enkele reizen zouden den verkocht. Vier anden na introduktie is de 3-grens al overschreden. rt en een ruime meerder- 'd in de Nationale Verga ing heeft. Maar, aldus de- oppositiekrant, de rege- g verliest met de dag aan liet onder de bevolking. Quotidien schrijft dat Fa- woensdag ronduit heeft ..ogen, omdat een groep van gen hoge ambtenaren, uit t bureau van president tterrand, van de premier van de minister van de- nsie in juni tot de actie te- n de Rainbow Warrior be oten heeft. De commentaarschrijvers de weekbladen Nouvel servateur en L'Express ingen er bij president Mit- rand op aan, een nieuwe 'nister-president te benoe- n, ook met het oog op de rlementsverkiezingen van aart volgend jaar. Als op- lger van Fabius doen de men de ronde van Pierre 'régovoy, de minister van onomische zaken en finan- 'n, Louis Mermaz, de voor ter van de Nationale Ver- dering, Jacques Delors, die -rzitter is van de Europese mmissie en Michel Rocard, oud-minister van land- De pers vraagt zich vooral hoe het verloren gegane rtrouwen in de regering rsteld kan worden. TR/DPA) I LilüHU .VlDCti lböt> T28 Van onze Haagse redactie SEN HAAG - De NOVIB (Ne- jerlandse Organisatie voor aternationale Ontwikke- Sigssamenwerking) is ook ian mening dat er in veel ge- allen ontwikkelingsgelden erkeerd gebruikt worden. De ganisatie sluit zich hiermee ian bij de kritiek van prins laus die liet weten dat grote oternationale huiporganisa- ies 'vechten om prestigepro- ecten, zoals fabrieken en liegvelden, in plaats van nadacht te besteden aan de Jeinschalige landbouw'. Prins Claus leverde die kri- iek in een vraaggesprek met si blad Vice Versa van de Stichting Nederlandse Vrij willigers. Deze stichting be staat 20 jaar. Volgens een woordvoerder van de NOVIB is de kritiek van prins Claus, in zijn functie als inspecteur-generaal van het ministerie van Ontwikke lingssamenwerking, terecht. „Het is doodgewoon beter om met kleinschalige projecten ontwikkelingslanden te hel pen. Ook wij zijn van mening dat er teveel 'witte olifanten', grote ziekenhuizen dus, op het plattenland worden gebouwd. Er is inderdaad veel meer be hoefte aan kleinere klinieken op het platteland," aldus de woordvoerder van de NOVIB. Bestuur en onderzoekers tijdens de presentatie van het on derzoek 'Pillen, prijzen en precisie'. - fotoanp DEN HAAG (ANP) - Bij de af levering van medicijnen in de apotheken worden veel fouten gemaakt. Dit blijkt uit een on derzoek van de Consumenten bond. Van de 151 apotheken die bij dit onderzoek waren betrokken, leverden 65 apo theken (43 procent) de recep ten niet vlekkeloos af. De 151 apotheken, verspreid over het hele land, werd ver zocht een door een arts voor geschreven medicijn te leve ren. Er zijn in ons land ruim 1200 apotheken. De bond zegt de apothekers niet alle fouten even zwaar aan te rekenen. De 65 apothekers maakten er in totaal tachtig. Maar een aantal is ernstig, aldus de Consumen tenbond. Hij noemt hier het voor schrijven van een dubbele do sis van een slaapmiddel (een maal), het achterwege laten van waarschuwingen tegen autorijden bij de aflevering van slaapmiddelen (negen maal) en tegen de beperkte houdbaarheid van oogdrup pels (drie maal) en het gemak waarmee aan de klant suïci dale hoeveelheden van een slaapmiddel werden afgele verd (negen keer). Een ernsti ge misser vindt de bond voorts het leveren van een potentieel verslavingsmiddel op basis van een foutief recept (negen maal). Het ging hier om een hoestmiddel waarin een stof zit die verslavend werkt. De Consumentenbond heeft deze fouten gemeld aan de in spectie voor de volksgezond heid. De Koninklijke Neder landse Maatschappij der Pharmacie zegt in een reactie het te betreuren dat de Consu mentenbond de KNMP wei gert inzage te geven in de re cepten die aan de apothekers zijn aangeboden. Nog geen acties van huisartsen UTRECHT (ANP) - De sterfte in beroertes is opmerkelijke tdaald. Dit constateert dr. D. loogendoorn van de Stichting nformatiecentrum voor de Gezondheidszorg in het Ne- lerlands Tijdschrift voor Ge- eeskunde. Vorige week meid- Ie hij al een teruggang van de iterfte door hartinfarcten. Voor wat de beroertes be- left is, rekening houdend met e veranderingen in de leef- idsopbouw van de bevolking, et sterftecijfer voor mannen 24 jaar tijd met een derde -edaald (van 103,3 per 100.000 1959 tot 67,8 per 100.000 in I) en dat van vrouwen' zelfs il de helft (van 173,5 tot 84,3 ter 100.000) Van onze Haagse redactie Het kabinet heeft een bestuursmaatregel waar dat in staat gisteren goedgekeurd. Premier Lubbers maakte dat na afloop van het kabinetsberaad bekend. Het besluit in de minister raad betekent een nederlaag voor de VVD, die de artsen en de verzekeraars meer greep op het vestigingsbeleid wilde ge ven. De WD zal evenwel in de kamer zijn oppositie laten val len. Het vestigingsbeleid maakt onderdeel uit van het zogehe ten 'convenant' tussen artsen en kabinet. Daarin is naast het vestigingsbeleid ook de afkoop van 'goodwill' en de praktijk grootte geregeld. De artsen zijn kwaad dat staatssecreta ris Van der Reijden (Volksge zondheid) naar hun smaak te WASHINGTON (ANP) - Mi- ister van justitie Korthals Ites heeft in de Verenigde taten besprekingen gevoerd ver onder andere terreurbe- Irijding en kinderporno. De linister brengt een bezoek ian een week aan de Verenig- e Staten op uitnodiging van Amerikaanse vice-presi- lent, George Bush. De zaak van terreurbestrij- ling is in Nederland actueel leworden als gevolg van de liscussie rond de kandidatuur ran Amsterdam voor de Olympische Spelen en de hoge veiligheidskosten die daaraan verbonden zijn. Korthals Altes zei vrijdag te geloven dat de raming van de kosten voor be veiliging van de Olympische Spelen als die in Amsterdam plaatsvinden niet overdreven zijn. „Als ik de veiligheidskos ten van Los Angeles zie dan ben ik er van overtuigd dat wij bij de raming niet over dreven hebben", aldus de mi nister. Een bedrag dat met de beveiliging gepaard zou gaan wil hij nog niet noemen omdat het kabinet zich daar nog over beraadt. kans is verkeken, dat er nog vóór de verkiezingen een wet wit, die het maken van onderscheid naar sexuele geaardheid, fee en burgerlijke staat verbiedt. Het CDA is namelijk terugge ven op een afspraak terzake in het regeerakkoord. Een wet elijke behandeling' blijkt in de praktijk te botsen met andere londrechten zoals de vrijheid van onderwijs en de godsdienst- 'ijfieid, De bekendste twistappel op dit gebied ligt rond de vraag de biizondere scholen al dan niet het recht mag worden ont- om leerkrachten te weigeren vanwege een sexuele geaard- üd of praktijk, die strijdig is met hun opvattingen omtrent de Mstelijke moraal. Het gaat hier om de uitwerking van het eerste artikel van de 'ondwet, dat alle vormen van discriminatie verbiedt. Die discus- e wordt in sterke mate beheerst door de positie van homo-sexu- en Maar er is meer aan de hand. De RK-kerk weigert vrouwen I het ambt toe te laten. Mag dat? Mag de Hout- en Bouwbond 'n het CNV, zoals deze week gebeurd is, verlangen dat in geval- n waarin man en vrouw in een gezinssituaie beiden een volledig baalde baan hebben, één van hen, vanwege de werkloosheid, !erstappen op een part-time-functie, dan wel thuis blijven? Is de 'Iheid van drukpers belangrijker dan de discriminatie van vrou- en door porno? Hel kabinet is niet verder gekomen dan het besluit discriminatie 'grond van sexuele geaardheid strafbaar te stellen maar alleen zover het beledigingen bétreft. Tezelfdertijd is afgesproken in de bredere problematiek een vrije kwestie te maken. Die af haak biedt de WD de mogelijkheid om nu zelf te proberen met e"n van de PvdA en D'66 alsnog een wet 'gelijke behandeling' 'tafel te krijgen. Het CDA heeft niet lang over deze concessie 'even nadenken. Wat de liberalen willen, is zo veel omvattend 'dus tijdrovend, dat de socialisten en democraten heel weinig langstelling hebben voor dit 'solistische stuntwerk', be volgende week debatteert de Kamer over deze kwestie. We fnen dan een pittig debat verwachten over de onder- dan wel •venschikking van grondrechten, de bevoegdheden van het bij- nder onderwijs en de stelling van minister-president Lubbers het kabinet, ondanks he^uitblijven van de wet 'gelijke behan- ™n9', toch op allerlei gebieden voortgang heeft geboekt met bevorderen van de verdraagzaamheid. Wie, zoals hij, kiest 'Of een stap voor stap beleid en weinig voelt voor de forceerme- Me, zal weinig moeite hebben met deze uitspraak. Bovendien u net door allerlei veranderingen in het maatschappelijke den- °ok best eens zo kunnen zijn, dat aan het verdedigen van t nu aan tolerantie is bereikt een hogere prioriteit dient te wor- 1 'oegekend dan aan de maximalisering ervan. lang heeft geaarzeld met de uitvoering van het 'conve nant'. Een half jaar na onder tekening is het kabinetsbesluit over het vestigingsbeleid het eerste uitvloeisel. En daarover zijn de artsen ontevreden. Zij vinden dat ze te weinig te zeg gen krijgen over het vesti gingsbeleid. Een aantal artsen dreigde met acties als het ves tigingsbeleid in zijn gekozen vorm zou doorgaan. Op een ledenvergadering van de huisartsenorganisatie LHV, donderdagavond in Utrecht, bleken nogal wat art sen voor acties te voelen. De artsen namen een motie aan, waarin ze besloten te blijven praten met Van der Reijden, maar wel met toenemende te genzin. Op 7 oktober wordén de gesprekken voortgezet. De LHV zal evenwel voorlo pig geen acties beginnen. LHV-voorzitter W. de Regt zei gisteren in Utrecht dat de ko mende weken de actiebereid heid onder de leden gaat af tasten. Het probleem daarbij is dat acties patiënten geen schade mogen berokkenen. De Regt zei dat de huisartsen in een dilemma zitten. „Aan de ene kant is er de frustratie dat de afspraken met de overheid niet worden nagekomen, aan de andere kant mag de patiënt geen hinder ondervinden. Het zal heel moeilijk zijn actie middelen te vinden die ge schikt zijn", aldus De Regt. De Regt zei voorts dat kie zen voor acties nü iedere vorm van vestigingsbeleid in de weg staat. En dat willen de huis artsen ook niet. Overweging daarbij is dat het aantal beschikbare artsen veel groter is geworden dan het aantal praktijken. Vrije vestigingen en een toenemen de druk op het norminkomen (wat de arts verdient bij een vastgesteld aantal patiënten) bedreigen volgens De Regt de positie van de huisarts. De Regt merkte voorts op dat Van der Reijden dinsdagavond had gedreigd met 'tegenmaatrege len als er acties komen'. Wat voor tegenmaatregelen dat zouden zijn wilde De Regt niet zeggen. Een woordvoerder van de bewindsman ontkende dat er gedreigd zou zijn. „We heb ben de LHV slechts op hun verantwoordelijkheid gewe zen", aldus de woordvoerder. AMSTERDAM (ANP) - De fa milie van de bij de aanslag op de Rainbow Warrior in Nieuw-Zeeland omgekomen Greenpeace-fotograaf Fer nando Pereira heeft vrijdag in een brief aan president Mitte- rand van Frankrijk aange drongen op een afdoend on derzoek naar de feitelijke da ders en opdrachtgevers van de aanslag op de Rainbow War rior. In de brief dringt de familie Pereira aan op de berechting van de verantwoordelijke per- J De datum van 1 november komt steeds dichterbij. Dan valt in Nederlandse beslissing over de kruisraketten. De poli tici worden nerveus, wanfierst moet een onmogelijke vraag beantwoord worden. Hoeveel SS-20-rakettentetaan er opgesteld in Ruslandf Dat is natuurlijk net zo'ru vraag als: hoeveel schapen lopen er rond in Nieuw-Zeeland? Of: hoe lang is een Chinees? Wij krijgen onze portie als er meer dan 378 staan. De Russen vinden zulke spelletjes prach tig. De grootste schakers ko men immers ook uit Rusland. De Russen zijn aan zet en trek ken er 63 terug. I Wie zegtjdaar dat 'al die vre desdemonstraties in Neder land niks uithalen? We spelen •nu wel degelijk mee in dit in ternationale schaaktoernooi. Aan de ene kant schuiven de Amerikanen, aan de andere kant te Russen. Daartussen zit Lubbers en die schuift het pro bleem weer voor zich uit. Nederland- xj> -erote natu- ra-liefhebbers. "-"m in natura is nu een on- >n punt. Moet de fiscus strenger toezien of gewoon zeggen: Ja, natura? Ruding voelt zich weer prima na de operatie aan zijn blinde darm. Hij kan zich weer hele maal bezig houden met d'arme landen. Eén november komt nader, zo als ik al zei. maar dit weekend is er een kleine vertraging. We krijgen een uur langer be denktijd in de nacht van za terdag op zondag. MERIJN DEN HAAG - De Nederlandse regering is bereid de financie ring van leveranties voor mo dernisering van de water- en energiecentrale van de Sheil- raffinaderij op Curasao in herverzekering te nemen. Ook wil de regering rentesubsidie geven voor deze leveranties. Voorwaarde is wel dat de or ders voor levering en installa tie van onderdelen voor deze centrale in Nederland worden geplaatst. Dat heeft de Rijks voorlichtingsdienst vrijdag meegedeeld. Dit is het resultaat van de besprekingen die de Antil liaanse premier Maria Libe ria-Peters donderdag en vrij dag in Den Haag heeft ge voerd met premier Lubbers. Zij is naar Nederland geko men om te praten over finan ciering van de water- en elek- triciteits-installatie, die bij de Shell-raffinaderij op Curacao hoort. De kosten van moderni sering van deze centrale, die noodzakelijk is voor het goed functioneren van de raffina derij, bedragen naar schatting 18 miljoen dollar (ruim 54 mil joen gulden). Mevrouw Liberia Peters zei tevreden te zijn over de afhan deling van dit 'sluitstuk' van de overname van de Shell-raf finaderij. De Nederlandse re gering stelde als voorwaarde voor de garantieverlening dat de orders in Nederland ge plaatst zouden moeten wor den. De Antillen hebben in middels al overleg gepleegd met het Nederlandse bedrijfs leven. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - De ministers van Verkeer en Waterstaat van de afgelopen jaren hebben de openbaar vervoertarieven niet snel genoeg laten stijgen. Het gevolg daarvan was dat het Rijk daardoor teveel geld 'bij moest betalen', zo heeft de Algemene Rekenkamer in een rapport laten weten.' De Algemene rekenkamer, een controlerende instantie van de regering, schrijft ove rigens dat het openbaar ver voerbeleid van de afgelopen twintig jaar gedeeltelijk ge slaagd, maar ook voor een ge deelte mislukt is. Het beleid is volgens de re kenkamer geslaagd omdat de voorzieningen gehandhaafd zij en in veel gevallen sterk vooruitgegaan. Het openbaar vervoerbeleid is vooral in de grote steden mislukt, omdat de overheid niet in staat is ge weest in die steeds drukker wordende steden het openbaar vervoer aanmerkelijk te ver beteren. Nog steeds wordt er bij veel openbaar vervoerbedrijven minder efficiënt gewerkt dan bijvoorbeeld vijftien jaar ge leden, aldus het rapport. De Algemene Rekenkamer heeft een pluimpje over voor de hui dige minister van Verkeer en Waterstaat, Smit-Kroes, om dat zij het zwartrijden heeft weten aan te pakken. Als in Parijs een brug in gepakt kan worden dan kan dat in Leiden ook. Dat dach ten een aantal Leidse stu denten die tegenover de Louisbrug in die stad wonen. Vele meters ongeweven ka toen kwamen er aan te pas voordat de studenten van het Minerva-korps de brug én een toevallig geparkeerde auto hadden ingepakt. Zelfs een verkeersbord en enkele pijlers in het water werden niet vergeten. Het oorspron kelijk idee, het inpakken van de Pont Neufin Parijs, is van de Bulgaars-Ameri kaanse kunstenaar Christo. DEN HAAG (ANP) - „Ont wikkelingssamenwerking moet niet alleen op sociale en economische gevolgen worden beoordeeld maar ook op die voor het milieu. Bedrijven die om milieuredenen niet langer in industrielanden mogen ope reren, zou dat ook in ontwik kelingslanden verboden moe ten worden." Dit zei minister Schoo voor ontwikkelingssa menwerking in Den Haag op een internationale conferentie over milieu en ontwikkelings hulp. In het Nederlandse pro gramma voor ontwikkelings samenwerking wordt daarom, volgens Schoo bij nieuwe pro jecten in een vroeg stadium ook bekeken wat de ecologi sche gevolgen zijn van de eventueel te verstrekken hulp. Datzelfde geldt voor de hulp op lange termijn. Het land dat de hulp aan het ontwikkelingsland geeft -het donorland- is medeverant woordelijk voor het milieu in het ontwikkelingsland. Zeker als je bedenkt, aldus de minis ter, dat bij meerjarige onder steuning op financieel en tech nisch gebied, vaak gebruik wordt gemaakt van nieuwe technologieën. Die worden van het donorland als het ware overgeplant in het ontwikke lingsland. Het is beter die technolo gieën al in een vroeg stadium te beoordelen op hun effecten voor het milieu dan daarmee te wachten tot het moment dat ze al in werking zijn. Het ont breekt op een later tijdstip aan internationaal geaccepteerde richtlijnen waarop de projec ten worden beoordeeld of aan deskundigen die die beoorde ling moten uitvoeren. Latere beoordeling brengt bovendien hogere kosten met zich mee, aldus Schoo. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG - Veel homofielen wordt het in het leger nog altijd zo moeilijk ge maakt, dat zij de dienst verlaten. Geweld en agressie binnen de krijgsmacht, zoals naar buiten gekomen door de 'Oirschotse toestanden' zijn weliswaar incidenten, omdat het uitwassen zijn, maar maken wel deel uit van een structureel pro bleem. Terugdringen van zulke kwalijke praktijken zal heel moeilijk, zo niet on mogelijk zijn. Gistermiddag werd in Den Haag ge confereerd over 'Sekse, Seksualiteit en Krijgsmacht'. De vraag, die daarbij cen traal stond was: gaat men in de krijgs macht anders om met seks en seksualiteit dan in andere sectoren van de samenle ving? De conferentie werd georganiseerd door de Stichting Maatschappij en Krijgsmacht, naar aanleiding van reek sen publicaties over incidenten en onder zoek in de laatste jaren over seksueel ge weld en agressie binnen de krijgsmacht. Wat is het leger: achterlijk ouderwets of een spiegel van de maatschappij? Een mannenmaatschappijHomo-vij andig. Een macho-samenleving. Vrouwon vriendelijk. Gewelddadig. Maar van het woord mannenmaatschappij wil het le ger zelfs vaak nog niets horen, zo heeft drs. A. R. Edwards, socioloog aan de LH Wageningen, lid van de Werkgroep Ho moseksualiteit en Krijgsmacht en een van de inleiders op de conferentie, bij herhaling gemerkt. Volgens hem zal het niet meevallen, deze kwalijke tendenzen binnen de krijgsmacht terug te dringen. Bij herhaling verneemt drs.Edwards van negatieve beoordelingen, als (onder) officieren 'te kameraadschappelijk' om gaan met de manschappen, ook al kregen ze zo meer en gemakkelijker van ze ge daan. Bij de kaderopleidingen wordt vol gens hem onvoldoende aandacht besteed aan de verhouding relaties/discipline. De conferentie probeerde ook een ant woord te geven op de vraag, of het opne men van meer vrouwen in het leger of zelfs vrouwendienstplicht een bijdrage kan leveren tot een beter, minder seksis tisch en macho-agressief klimaat in de krijgsmacht. Afgezien van de wens van zo'n dienstplicht zou zoiets veel zin heb ben, meende prof. dr. W. Everaerd (Insti tuut voor Klinische Psychologie Rijks universiteit Utrecht), een van de inlei ders. Het zou veel vooroordelen wegne men. Prof.Everaerd noemde het thema van de conferentie een pijnlijk onderwerp. Over vergelijkingen binnen en buiten het leger bestaan weinig gegevens. Volgens de Utrechtse hoogleraar vertalen veel mannen agressie te gemakkelijk in sek suele opwinding. „Die gevoelens lopen door elkaar. Alcoholgebruik maakt de remmingen nog minder. De behoefte om persoonlijke zwakheden te verbergen door het spelen van ruwe spelletj es -,-is groot: primitief maatschappelijk ge drag." Luitenant-kolonel drs.H.J.Tromp, psy* choloog en lid van de commissie onder zoek geweldsincidenten bij de land machtstaf, ziet geweld en seksualiteit in de krijgsmacht ook als een probleem. Maar, stelde hij, veel geweldsplegers in het leger hebben een criminele voorge schiedenis. Ook hij noemde de ontremmende wer king van alcohol. Overal in de maat schappij is het alcoholgebruik enorm toe genomen. „Twee meter pils maakt je een grotere man dan één meter pils. Veel drinken en agressie betekent stoer ge drag." Formeel discrimineert het leger ho mo's en vrouwen niet meer, maar in feite is dat nog helemaal niet zo vanzelfspre kend. „Net als in de maatschappijhomo seksualiteit is in onze samenleving ook niet zo aanvaard als wij onszelf wel voorhouden." Volgens de leger-psycholoog moet dis criminatie en (seksuele) gewelddadighe den in het leger streng bestraft worden: „repressie met signaalwerking", en moet; de marechaussee sneller ingeschakeld worden. l

de Stem | 1985 | | pagina 3