Goedkoper treinkaartje slaat aan Fabius neemt bewust risico door Hernu openlijk te beschuldigen KLONKEN,DRINKEN WE NOG. KABINE ens past zich ontzettend goed aan' De staat als ondernemer Economie in®5 fill DOMMELSCH.'T GULLE BIER UIT GOUDEN TipEN. Ontwikke moet klei] Minister Kc raat in VS estrijding rrije kwestie NS VERWACHT 20 MILJOEN GULDEN AAN EXTRA INKOMSTEN DESTEMCOI ACHTERGROND Onderzeeboten Doorbraak Reizigerskilome ters Autoslaaptrein SOVIB DEELT KRITI1 Minder sterfte door beroertes £H i chumü i£ö btK I tlVltftR 1985 T5 PAGINA 2 Door Rime Brandsma IN SITUATIES van ter reur, ellende en vele vormen van lijden kan de mens zich ontzettend goed aanpassen. Hoe komt het, dat dat aan passingsmechanisme van ons zo sterk ontwik keld is En waar liggen de grenzen Op 3 en 4 oktober zal de KNMG, de Koninklijke Ne- derlandsche Maatschappij tot Bevordering der Genees kunst, zich in Amersfoort op haar jaarlijks congres bezig houden met die vragen. The ma van dat congres is 'De mens in extreme onstandig- heden'. Een groot aantal me dici zal, ieder vanuit hun eigen deskundigheid met de overlevingskunst van de mens, die vragen proberen op te helderen. Zoals prof.dr.D.Jongmans, Utrechts cultureel antropo loog, die als sterk voorbeeld de Eskimo's zal nemen: een samenleving van zo'n 80.000 zielen die bij uitstek herhaal delijk geconfronteerd wordt met crises. Jongmans wijst erop, dat de Eskimo's in hun barre mi lieu van ijs, sneeuw en toen dra's overleven dankzij een verbluffend doeltreffende technologie van wapens, kle ding en woningen en geraffi neerde jachttechnieken. On danks de ook op Groenland en in Canada oprukkende westerse 'cultuur' zijn er nog steeds Eskimo's, die erin sla gen voor onbepaalde tijd te overleven, als ze slechts in bezit van hun sneeuwmes op een onbewoond eiland ach tergelaten zouden worden; zonder wapens, voedsel of slede. Overigens zien de Es kimo's zelf hun levensom standigheden helemaal niet zo extreem als wij De sportarts en bergbe klimmer G. van Enst (Natio naal Instituut voor de Sport- gezondheidszorg in Ooster beek) neemt het beklimmen van de hoogste bergtoppen op de wereld als duidelijk voor beeld van grenzen en extre me omstandigheden; die de mens in dat geval zelf zoekt. Want „bergbeklimmers zijn op zoek naar grenzen, in ex treme omstandigheden. Bergbeklimmen heeft te ma ken met een levensdiscipline, een mentaal groeiproces en een bovenzintuigelijke waar neming. Bergbeklimmers hebben he^ gevoel af en toe over die grenzen een blik te werpen. Of zijn zij de gren zen uit het oog verloren zo vraagt Van Enst zich af. Ervaringen van mensen die, zoals dat heet, terugkeer den uit de dood en hun visie op die grens zullen ook op het Amersfoortse congres behan deld worden. Een ander sprekend voor beeld van de mens in extre me omstandigheden is het le ven onder de zeespiegel. De duiker-arts C.M.Schrier van het Duik-medisch centrum in Den Helder zal de leef- en werksituatie aan boord van onderzeeboten uit de doeken doen: afgesloten ruimte, ge brek aan privacy, engtevrees en monotoon leven aan boord leiden vaato tot een versto ring van het dag/nacht-rit me en belasten sterk de psy chische veerkracht. Als grenssituatie voor een heel volk of samenleving zou je volgens filosoof dr.L. Fretz (TH Delft) ook kunnen be schouwen de huidige ecologi sche crisis, de schaarste, de dreiging van een nucleaire holocaust. Hij verdedigt de stelling dat je uit het onder zoeken van die situaties zicht krijgt op de nieuwe mens en een nieuwe geschiedenis: wat voor soort mens komt die ex treme situatie te boven, en hoe? De pathaloog-anatoom prof.dr.M.J.de Vries (Eras mus Universiteit Rotterdam) houdt de congresgangers voor dat die extreme omstan digheden, waarin de mens te rechtkomt, juist deel van het leven zijn en vaak voorwaar den voor geestelijke groei, ontwikkeling en transforma tie. „Net zoals dat bij de bio logische evolutie van leven het geval is geweest en nog is." Op een persconferentie in Utrecht heeft KNMG-voor- zitter F. Bierens gistermid dag aangekondigd, dat hij in zijn toespraak in zal gaan op de noodzaak van een door braak in de gezondheidszorg. In een tijd van bezuinigingen krijgt de vraag extra aan dacht, waar de grenzen van de gezondheidszorg horen te liggen. Er is sprake van een groot vooruitgangsgeloof bij pa tiënt en arts: de mogelijkheid medisch in te grijpen sugge reert een macht over gezond heid en ziekte. Die ontwikke ling, vindt de KNMG-voor- zitter, heeft ertoe geleid dat de techniek in de gezond heidszorg de kunst is gaan overvleugelen. „Voor gezond verstand en warm begrip is in de hulpverlening steeds minder plaats en de algeme ne gezondheidstoestand van de bevolking is bij alle groei van kunnen en weten niet verbeterd." „Het geloof in technologi sche vooruitgang heeft de burger", zegt Bierens, „af hankelijk gemaakt van het medische systeem". „Hij heeft daardoor zijn eigen verantwoordelijkheid voor het behoud van zijn gezond heid uit het oog verloren." Bierens pleit voor preven tie, voor stimulering van 'de positieve krachten in de mens', voor een opnieuw in houd geven aan begrippen als zelfstandigheid, zelfred zaamheid en eigen verant woordelijkheid voor je ge zondheid; „begrippen die in onze verzorgingsstaat zwaar onder druk zijn komen te staan". Daarbij heeft de huisarts een belangrijke' taak. Ons gezondheidssysteem, zo zal de KNMG-voorzitter het congres en staatssecreta ris Van der Reijden van Volksgezondheid voorhou den, moet doeltreffender en functioneler worden. Een commissie van de KNMG zal binnenkort een rapport uit brengen over 'Gezondheids zorg bij beperkte middelen'. Het volgend jaar zal de KNMG, zo is nu al bekendge maakt, congresseren in Nij megen. De chronische patiënt staat dan centraal. Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: L. Leijendekker en H. Coumans. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236883. Sportredactie 076-236884. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, ©01640-36850.. Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom Breda, Nwe. Ginnekenstraat 41076-236326. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Postadres: Postbus 363, 4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, ©01140-13751. Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14. ©01620-54957. Postadres: Postbus 23, 4900 AA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, ©01650-37150. Postadres: Postbus 35, 4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Postadres: Postbus 145, 4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur •Abonnementen, bij vooruitbetaling te voldoen: 22,97 per maand; 66,30 per kwartaal of 258,- per jaar. Bi] automatische betaling geldt een korting van 1,- per maand, 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 5% B.T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Informatie over Stem-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantcaaruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Rflnkrplfltipc Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. Door Jack Arentsen DE goedkoper geworden treinkaartjes gaan de Nederlandse Spoorwe gen een verrassende winst opleveren. Een voorzichtige tussenba lans geeft 5 maanden na de invoering van het nieuwe ta rief aan dat het risico dat NS nam (namelijk 10 miljoen gulden minder inkomsten) volledig 'gedekt' is door de gestegen belangstelling voor de trein. De komende maan den verwacht men zelfs nog eens 10 miljoen gulden extra te ontvangen. „Bij de tariefverlagings- operatie moesten er duidelij ke afspraken met 'Den Haag' gemaakt worden voor wat betreft de ontvangsten. NS kreeg pas toestemming om met lagere tarieven te ko men", zegt chef Marketing NS mr. H. Jacobs, „nadat de Spoorwegen zelf garant zou staan voor eventuele finan ciële gevolgen. Daardoor liep NS een risico van circa 10 miljoen. Nu lijkt het er op dat die 10 miljoen gulden binnen zullen komen en met enig op timisme wordt het misschien wel het dubbele." Het aktieve beleid van NS zorgde er gelijktijdig voor dat niet alleen het dagelijks aantal enkele reizen en re tourtjes toenam, maar ook de introduktie van de 60 plus se- niorenkaart, de dalurenkaart en een lagere prijsverhoging L-nUMO _w Wki voor abonnementhouders, bracht de spoorwegen in het juiste spoor terug. Het totaal aantal reizigers kilometers nam daardoor een 'spectaculaire vlucht. „Scoor den we in 1982 nog 9.376 mil joen reizigerskilometers, 1983 werd al afgesloten met 9.052 miljoen reizigerskilometers en in 1984 kwam NS in een diep dal terecht, toen men onder de 9 miljard-lijn uit kwam: 8.997." „Dit jaar", stelt Mr. Jacobs opgewekt, „zullen we uitkomen op zo'n 9,2 mil jard reizigerskilometers. Een ongekend herstel." De trein is niet alleen voor dagelijks openbaar vervoer meer in de belangstelling ge komen. Ook gingen meer toe risten per rail naar hun be stemmingen. Op dit moment is bij de NS-dagtochten zelfs een toename van ruim 30% te zien. In totaal denkt men uit te komen op 650.000 dagtoch ten met de Efteling (135.356 reizigers), Slagharen 64.056), Duinrell (35.153), Hellendoorn (19.990) en de Beekse Bergen De fietstrein geniet steeds meer populariteit. Dit jaar bracht deze trein 2000 reizigers met fiets naar Limoges en Souillac in Frankrijk. (22.825) als de grootste trek pleisters. Door de minder goede zo mer was er minder belang stelling voor de fiets- en wandeltochten. Ook de Tienertoerkaart deed het uitstekend. Er wer den er 150.000 verkocht; 23% meer dan in 1984. De grootste stijging in deze sector gaat naar de Gezinstoerkaart. Er werden er 41.500 verkocht en dat is een stijging van liefst 51%. Op deze gezinstoerkaart reisden gemiddeld 4 perso nen. Ook gingen meer toeristen per trein richting Spanje. In 1984 reisden met de 'Tramon tane' 1.700 reizigers; dit jaar waren dat er 2.200; bijna 30% meer. Ook de fietsslaaptrein van France Individuelle naar Limoges en Souillac is aan geslagen: Ongeveer 2.000 rei zigers met 1.600 fietsen. Vol gend jaar zal het programma zo goed als zeker uitgebreid worden, terwijl er gestreefd wordt om de tarieven te handhaven. De komende maanden ver trekken weer veel winter- sporttreinen op vrijdag uit ons land. Alleen al door dit feit (de vrijdag is een geliefde vertrekdag) verwacht NS 23.000 mensen te gaan ver voeren (35% meer dan vorig seizoen). De wintersportlief hebbers kunnen op vrijdag kiezen uit tenminste 4 trei nen die naar de Oostenrijkse wintersportbestemmingen vertrekken. Ook de autoslaaptrein heeft geprofiteerd van de stijgende belangstelling van de toerist voor een reis via het spoor. Ruim 25.000 reizi gers gingen met ruim 8.800 auto's de trein 'op'; een stij ging van 12%. Vooral Frank rijk (Narbonne als doorreis- station voor de autoreis naar Spanje) stond in de belang stelling. Dit jaar mochten voor het eerste ook motorrij ders met hun tweewielers mee voor de 'halve autoprijs'. Dat deden er 171. Voor de NS aanleiding om de aktie voort te zetten. De zogenoemde budget- trein naar Toulouse en Nar bonne, Perpignan, Cervere en Port Bou (Spaanse grens) zal ook in 1986 (maar dan in langere samenstelling) op het programma blijven. Vijf van de zeven treinen die de afge lopen maanden reden, waren volledig uitverkocht. 75% Van de reizigers waren kampeer ders. Ook N -ochter 'Trans Vakantiereizen' heeft de zo mer positief afgesloten. Voor de Trans-bestemmingen, die overwegend in eigen land liggen en het omringende buitenland, was een groei van 5% waarneembaar. Opvallend is de belang stelling voor 'Trans Go 25'; een nieuw produkt voor jon geren t/m 253|par. Internatio nale spoorkaartjes voor ge heel Europa kunnen nu met grote kortingen gekocht wor den. Voor dit jaar was de verwachting dat hooguit 25.000 enkele reizen zouden worden verkocht. Vier maanden na introduktie is de 40.000-grens al overschreden. PROF. DR. NICO DOUBEN LjOMS heb je de stellige overtuiging dat het gezegde 'de geschiedenis herhaalt zich', in de praktijk van alle dag niet veel te betekenen heeft. Des te verrassender is het dan wanneer de feiten op een gegeven moment in een andere richting wijzen. Deze ervaring had ik bij het lezen van enkele regerings stukken die tegelijk met het indienen van de miljoenen nota en de rijksbegroting voor 1986 zijn gepubliceerd. Daarin komt de vraag aan de orde of de staat wel onderne mer moet zijn. Zo'n vraagstelling en de dis cussie daarover hebben we tegen het einde van de vorige eeuw ook gekend. En ook in de loop van de jaren twintig en dertig van deze eeuw zijn' uitvoerige beschouwingen gehouden over dit onder werp. Nu lijkt het erop, dat de vraagstelling van een eeuw geleden weer aan ac tualiteit gaat winnen, want het kabinet Lubbers is er in beginsel voorstander van staatsdeelnemingen in on dernemingen af te stoten. Deze opvatting past geheel in het kader van het streven naar privatisering, en daar heeft dit kabinet ook al ste vig aan gewerkt. Op zijn beurt heeft privatisering weer te maken met de opvat ting, dat de invloed en bete kenis van de overheid in het economische leven te groot zijn geworden. Het terug dringen van de overheidssec tor ten gunste van de markt sector wordt gezien als een instrument om de economi sche opleving beter te kun nen funderen. Versterking van de particuliere onderne mingen is echter niet zo maar een technisch-economisch instrument, maar het is te vens een sterk politiek en maatschappelijk gekleurd instrument. Juist van een regering die steeds meer twijfel heeft ten aanzien van de maakbaar heid van de samenleving door overheidshand, kan de verkoop van staatsonderne mingen worden verwacht. Ik ben er niet zo zeker van of er wel in Nederland sprake is van 'een vrij grote mate van overeenstemming over het feit dat de overheid in princi pe niet als ondernemer of be legger in de marktsector moet optreden', zoals de re gering stelt. Het hangt er maar vanaf wélke politieke richting je aanhangt om tot déze conclusie te kunnen ko men. Iets anders is het, dat binnen het huidige kabinet zo'n grote mate gelijkgezind heid blijkt te bestaan over deze kwestie. Ondanks de mogelijke haast die het kabinet Lubbers in deze zaak ten toon lijkt te spreiden, is het ook weer niet zo, dat het principe van af stoting over de hele Unie wordt vervolgd. De ambtelij ke werkgroep die de verkoop van staatsdeelnemingen heeft voorbereid, geeft de re gering enkele praktische maatstaven mee om op dit gebied tot een positieve be slissing te komen. Van de veertig staats-NV's of -BV's is namelijk nagegaan wat de oorspronkelijke reden voor deelname van de Staat was. Vervolgens heeft men de vraag gesteld of deze reden nu ook nog aanwezig is. Voor een aantal staatsonderne mingen blijkt dan de situatie nog steeds zo te zijn - ten minste in hoofdlijnen - als bij de oprichting of de staats- deelname in het kapitaal. Voor deze ondernemingen wordt dan ook niet tot ver koop geadviseerd, het princi pe van het kabinet ten spijt. In de eerste plaats wordt De Nederlandsche Bank, waar van de Staat alle aandelen heeft, uitgesloten van ver koop. Dit is een conclusie die voor de hand ligt. Deze Bank heeft immers een geheel an dere functie in onze economie dan een zuiver commerciële; zij is een instrument in han den van de overheid waar mee economische politiek wordt bedreven. Het afstoten van deze onderneming, bete kent dan ook een beperking van de monetaire politieke mogelijkheden, en dat kan niet (meer). Terzijde kan worden opgemerkt, dat deze staatsdeelneming voor de schatkist een aardige inkom stenbron is. Tegenover een nominaal aandelenkapitaal van 20 miljoen gulden stond in 1984 een winstuitkering van De Nederlandse Bank aan de Staat van bijna 2 mil jard gulden. Dat is toch mooi meegenomen. Een tweede volledig staats- bedrijf dat niet voor verkoop in aanmerking komt, is de Nederlandse Spoorwegen. Voor deze onderneming is een particuliere exploitatie in beginsel zeker mogelijk, en zelfs ligt dit voor de hand als het uitgangspunt van het ka binet wordt gevolgd. Vanuit de Markt komen hier echter de moeilijkheden, en dus zal het principe niet kunnen worden toegepast. De spoorwegen kampen im mers al jarenlang met verlie zen die moeten worden gefi nancierd door de staat. En zelfs bij het huidige bedrijfs economisch te lage tarief voor het treinkaartje, moet al worden geschipperd om prijsverhogingen niet teveel reizigers te laten kiezen voor het eigen vervoer. Privatise ring zal hierdoor moeilijk zijn. Het 10 belang dat de staat in het aandelenkapitaal van de Gasunie heeft, zal ook worden gehandhaafd. Direc te invloed op de energievoor ziening is op deze wijze im mers mogelijk, en zelfs in de ogen van het kabinet raad zaam. Waar de staat als onderne mer wel wil terugtreden, ko men we o.a. bedrijven tegen als Hoogovens, Vredestein en Gero. Alle drie geen grote schatkistvullers, maar in beginstel rijp voor volledige terugkeer naar de partucu- liere markt. Ik vraag me ech ter af hoe willig die markt zal zijn als het om deze be drijven gaat, maar misschien zien sommigen er toch nog brood in. Je weet maar nooit. DE Franse premier Lau rent Fabius, zwaar be laagd wegens de behan deling door zijn regering van de Greenpeace-af faire, heeft bewust een risico genomen door de verantwoordelij kheid geheel in de schoenen te schuiven van de voor malige minister van de fensie Charles Hernu en de ontslagen chef van de veiligheidsdienst, admi raal Pierre Lacoste. Fabius heeft bijna con stant onder druk gestaan om precies te onthullen wie aan een ploeg Franse geheime agenten de opdracht gaf de Rainbow Warrior, het schip van de milieu-organisatie Greehpjgace, tot zinken te brengen in de haven van de Nieuwzeelandse stad Auck land. Woensdagavond ver scheen de premier op de tele visie en legde de schuld ge heel op de schouders van Hernu en Lacoste. Fabius verklaarde dat de opdracht van deze twee heren afkom stig was. Volgens de premier volgde hieruit dat zij de waarheid verborgen hadden gehouden voor hem en presi dent Francois Mitterrand. Politieke waarnemers me nen dat Fabius het risico, dat hij met zijn opstelling loopt, heeft ingecalculeerd door te veronderstellen dat de twee mannen niet in het openbaar zullen reageren op de feitelij ke beschuldiging dat zij leu genaars zijn. Hernu weigerde woensdag in zijn woning in Lyon verslaggevers te woord te staan. Hij gaf de politie op dracht hen voor zijn deur te verwijderen. Lacoste was evenmin beschikbaar voor commentaar. De verklaring van Fabius deed de aanvallen van de op positie niet afnemen. Maxi me Gremetz, secretaris-ge neraal van het centraal co mité van de communistische partij, verklaarde: „We heb ben niets nieuws vernomen de 'het was niet ik maar Her- nu'-houding' brengt ons in geen geval dichter bij de waarheid. Alleen de regering of de president weet het. Dit was onbevredigend". Francois D'Aubert zei dat Fabius „hoofd van de rege ring is die aan de ene kant een beroep doet op de men senrechten en aan de andere kant toestaat dat een schip van milieubeschermers tot zinken werd gebracht. Ik ge loof dat we het licht nog lang niet zien". Politieke commentatoren verklaarden dat de kansen van Mitterrands regering voor de parlementsverkie zingen van volgend jaar maart al een flinke klap heb ben gekregen door de Green peace-affaire. Uit opiniepei lingen blijkt dat 20 tot 24 pro cent van de Fransen meent dat Mitterrand nu moet af treden. 78 procent vindt het tot zinken brengen van een schip in ieder geval onaan vaardbaar. De positie van de socialisten zal nog verder worden ondermijnd door Fa bius' verklaring dat een langzittende minister en ver trouweling van de president, zoals Hernu, verantwoorde lijk is voor de affaire. Twee derde van, de bevolking is er overigens van overtuigd dat de milieu-organisatie door buitenlandse machten wordt gesteund. Premier Fabius van Frankrijk looft de pers: „Het moet erkend worden dat zij het pakket leugens doorprikte. - fotoafp Westerse diplomaten ver klaarden niet te verwachten dat Fabius' verklaringen zul len leiden tot een herstel van de Franse geloofwaardigheid tegenover het buitenland. De diplomaten zeggen dat of schoon de premier een scha deloosstelling aanbood aan de familieleden van de gedo de fotograaf van Greenpeace, Nieuw-Zeeland nog steeds wacht op een volledig excuus. De premier noemde Nieuw- Zeeland niet bij naam en be vestigde de weigering van Parijs de kernproeven op het atol Mururoa stop te zetten. 60 procent van de Fransen wil overigens ook dat Frank rijk door gaat met kernproe ven. Wel loofde Fabius het blad le Monde, dat met zijn ont hullingen bijdroeg aan het onslag van Hernu. „De pers moet haar werk doen. Zij is vrij, en het moet worden er kend dat zij het pakket leu gens doorprikte". Veel Franse kranten heb ben aangedrongen op verder gaande politieke consequen ties na de bekentenis van premier Fabius, dat de gehei me dienst (DGSE) het actie schip van Greenpeace in Nieuw-Zeeland tot zinken heeft gebracht. Maar verscheidene kran ten wijzen er op dat Fabius een scheve voorstelling van zaken gaf, toen hij eveneens verklaarde dat hij tot afgelo pen zaterdag van niets had geweten. Al op 15 juli wist de premier, aldus de rechtse krant Le Figaro dat de DGSE het schip van Greenpeace op 10 juli in de haven van Auck land (Nieuw-Zeeland) tot zinken had gebracht. Le Quotidien de Paris voorzag een artikel op de voorpagina van de kop: De rozen zijn geknakt, een ver wijzing naar de roos als het symbool van de socialistische partij, die in haar eentje re geert en een ruime meerder heid in de Nationale Verga dering heeft. Maar, aldus de ze oppositiekrant, de rege ring verliest met de dag aan krediet onder de bevolking. De Quotidien schrijft dat Fa bius woensdag ronduit heeft gelogen, omdat een groep van negen hoge ambtenaren, uit het bureau van president Mitterrand, van de premier en van de minister van de fensie in juni tot de actie te gen de Rainbow Warrior be sloten heeft. De commentaarschrijvers in de weekbladen Nouvel Observateur en L'Express dringen er bij president Mit terrand op aan, een nieuwe minister-president te benoe men, ook met het oog op de parlementsverkiezingen van maart volgend jaar. Als op volger van Fabius doen de namen de ronde van Pierre Bérégovoy, de minister van economische zaken en finan ciën, Louis Mermaz, de voor zitter van de Nationale Ver gadering, Jacques Delors, die voorzitter is van de Europese Commissie en Michel Rocard, de oud-minister van land bouw. De pers vraagt zich vooral I af hoe het verloren gegane vertrouwen in de regering hersteld kan worden. (RTR/DPA) (ADVERTENTIE) Van onze Haagse redactie pEN HAAG - De NOVIB (Ne derlandse Organisatie voo Internationale Ontwikke lingssamenwerking) is ooi van mening dat er in veel ge vallen ontwikkelingsgeldei verkeerd gebruikt worden. D< organisatie sluit zich hierme aan bij de kritiek van prin Claus die liet weten dat grot Internationale hulporganisa lies 'vechten om prestigepro jee ten, zoals fabrieken ei vliegvelden, in plaats vat aandacht te besteden aan di kleinschalige landbouw'. Prins Claus leverde die kri tiek in een vraaggesprek me tiet blad Vice Versa van de Nog UTRECHT (ANP) - De sterfte aan beroertes is opmerkelijke gedaald. Dit constateert dr. D. Hoogendoorn van de Stichting Informatiecentrum voor de Gezondheidszorg in het Ne derlands Tijdschrift voor Ge neeskunde. Vorige week meid- de hij al een teruggang van de sterfte door hartinfarcten. Voor wat de beroertes be treft is, rekening houdend met de veranderingen in de leef tijdsopbouw van de bevolking, het sterftecijfer voor mannen in 24 jaar tijd met een derde gedaald (van 103,3 per 100.000 in 1959 tot 67,8 per 100.000 in 1983) en dat van vrouwen' zelfs tot de helft (van 173,5 tót 84,3 per 100.000). VASHINGTON (ANP) - Mi- lister van justitie Korthals Utes heeft in de Verenigde Staten besprekingen gevoerd lover onder andere terreurbe strijding en kinderporno. De Diinister brengt een bezoek kan een week aan de Verenig de Staten op uitnodiging van [de Amerikaanse vice-presi- flent, George Bush. I De zaak van terreurbestrij ding is in Nederland actueel geworden als gevolg van de discussie rond de kandidatuur (fan Amsterdam voor de Olympische Spelen en de hoge 'E kans is verkeken, dat er not ""ut, die het maken van onders !kse en burgerlijke staat verbiei "Hen op een afspraak terzake lelijke behandeling' blijkt in de Irondrechten zoals de vrijheid v lijheid. De bekendste twistappel de bijzondere scholen al dan ■egd om leerkrachten te weigere 'eid of praktijk, die strijdig is rr Wnristelijke moraal. He' gaat hier om de uitwerkin tondwet, dat alle vormen van d |e wordt in sterke mate beheerst Jen. Maar er is meer aan de har Pt het ambt toe te laten. Mag dó Pn het CNV, zoals deze week ge h waarin man en vrouw in een c "aaide baan hebben, één van erstappen op een part-time-fur ijheid van drukpers belangrijke 'en door porno? Hét kabinet is niet verder gekor grond van sexuele geaardheic )r zover het beledigingen bértr in de bredere problematiek eer "aak biedt de WD de mogelijk «un van de PvdA en D'66 alsn< h tafel te krijgen. Het CDA hee' «ven nadenken. Wat de libera jjfous tijdrovend, dat de socialis ■langstelling hebben voor dit 'sc ue volgende week debatteert c 'inen dan een pittig debat verv «kking van grondrechtei nder onderwijs en de stelling het kabinet, ondanks hej, uitb rj mg toch op allerlei gebiede «et bevorderen van de verdraac inrt een stap voor stap beleid en Bei h' .z?' wein'9 moeite hebben K~ net door allerlei verandering pn ook best eens zo kunnen z 'dBr ?u aan ,0|erantie is bereikt e »=n toegekend dan aan de maxin

de Stem | 1985 | | pagina 2