Dielis haalt uit tegen Van Bracht Puntdeling in schaaktweekamp Gantwarg en Clerc doen aan ATV fltrijb os tekent voor Italiaanse firma IINGEN Nieuwe heuvel in Ronde Vlaanderen WERNER BA YER HEEFT GROOTSE PLANNEN MET HET DRIEBANDEN: GRATIS TOEGANG TOT HET WIELERSPEKTAKEL OP HET SPINVELD - BREDA Breda op nominatie voor 'indoor-soccer' Ophof mist Ajax-Feyenoord OEREND I* GOED Jl, B A W. VROOME Zege Kelly GHIJZELS Heirweg positief Irak of Syrië naar WK ZATERDAG 28 SEPTEMBER 1985 T26 PAGINA SPORT 2 Hjze landhuizen >rpen door de todegraven )IJ ITBV ERDERIJTJE OOSTERHOUT - Het nieuws over het drie banden in Oosterhout, overigens nog steeds van een meer dan uitstekend gehalte, werd gisteren in de wandelgangen van tijdelijk tot biljarttempel omgetoverd cultureel centrum De Bussel enigszins naar de achtergrond ge drongen door de komst van Werner Bayer, de man die van plan is om de komende zes jaar, schrik niet, één miljoen Duitse marken per jaar in de organisatie van een professioneel circuit te steken. 11.00 uur 15.15 uur Liefhebbers, met alle grote namen uit het wielerverleden uur Amateurs, 120 bekende kleppers binden de strijd aan UUr Huldiging van wereldkampioen DE STEM „de 4 in1 krant Spijkers vijfde op WK WK jeugd SCHORSING TWEE DUELS 'ARESE (ANP) - De Neder- indse motorcoureur Dave trijbos, tweede in de wereld- telstrijd motocross in de -klasse, heeft gisteren in 'arese een tweejarig contract «tekend met de Italiaanse notorfabriek Cagiva. Daarmee bindt de Neder landse kampioen zich aan de stal, waarvoor de Fin Pekka Vehkonen eind augustus in Zuid-Amerika het wereld kampioenschap veroverde. Vehkonen passeerde in de twee laatste Grote Prijzen de 17-jarige Brabander, die in het grootste deel van het seizoen het klassement van de wereld titelstrijd had aangevoerd. Eerder onderhandelde Dave Strijbos met de Nederlandse importeur van Honda. Voor het seizoen 1986 kon deze fir ma hem geen fabrieksmate- riaal van Japanse makelij toe zeggen, waarna de rijder uit Oss voor de Italiaanse concur rent koos. Van onze sportredactie BREDA - De kans is groot dat een nieuwe, zeer lastige heuvel zal worden opgeno men in de Ronde van Vlaan deren van volgend jaar. Het gaat om de in de gemeente Kluisbergen gelegen Paters- berg. De goed geplaveide weg naar de top is 400 meter lang. Het eind van de klim heeft een stijgingspercenta ge van twintig procent. Het is de bedoeling van de organisatoren om de Paters- berg in het parkoers te plaatsen tussen de Oude Kwaremont en de Koppen berg. Zij denken dat daar door de strijd eerder zal ont branden. De Ronde van Lombardije van dit jaar (op zaterdag 12 oktober) heeft een drastische wijziging ondergaan ten op zichte van 1985. Per traditie voerde de klassieker van de 1 vallende bladeren de ren ners van Milaan naar San Remo. Deze keer wordt er in omgekeerde richting ge koerst. Het slot van de laat ste najaarsklassieker, waar van de finish op de Vigorel- li-wielerbaan ligt, is daar door een stuk minder lastig dan in het verleden. De laat ste hindernis van betekenis, de Madonna del Ghisallo, bevindt zich op zestig kilo meter van de meet. roe. ?Sesta'S b°Unv„ Sta» •'«Si pelen naar uw eigen keuze. i (vanwege de beneden- or het jonge gezin. - van grote klasse. Eu nu de prijs cim even let vcnkiidclijkmg ..min l'njv wnlMNit wij de lutule IviuwknMeti uil ut (exclusie! grond) Dus nllc Ie klus imilcrmnlkostcn. hetwelk, bouwkosten, legcskostc» bouwsci gunning, uimsluiikos ten nutsbedrijven, jticliilektkosleu eon stnicteurskosten, kosten gionslondet/oek niiikelaiirskosten .ht alles nu /untf H I II /ondei sl.tt sle |ui|s stooi singing .ui llliilcniiill en,til Uamkosten k.m woolen verlloogsl DUS I I N VASII PRIJS' f 177.000,- (excl. grond) Krabbendiike M SINT JANSTEEN JORK (Rtr/SID) - De Ierse irofwielrenner Sean Kelly ilijft leiden in de etappekoers loor eigen land. Kelly won isteren het eerste deel van de erde etappe, een tijdrit over 1 kilometer, met 49 seconden oorpsrong op zijn landgenoot loche. Adrie van der Poel rerd derde op 1.01. Het tweede deel, een rit in ijn over 120 kilometer, leverde en overwinning op voor Ro te, die tien seconden afknab- lelde van zijn achterstand op felly. Van der Poel werd weer lerde, nu op 1.04. Uitslag eerste gedeelte derde etappe (tijdrit): 1. Kelly (Ier) 20,8 km in 24 minu ien en 9 seconden, 2. Roche (Ier) op 49 se- snden, 3. Van der Poel (Ned) op 1.01, 4. Doyle (GBr) op 1.24, 5. Peeters (Bel) op 105,6. McLoughlin (GBr) op 1.41, Uitslag tweede gedeelte derde etappe: 1. Roche 120 km in 2 uur 51 minuten en 53 sconden, 2. Kelly op 10 seconden, 3. Van jer Poel op 1.04, 4. McLoughlin z.t, 5. Peelers op 1.05,6. Weltz (Den) z.t. Ugemeen klassement: 1. Kelly 11 uur 55 jiinuten en 47 seconden, 2. Van der Poel a 1.05, 3. Leo van Vliet (Ned) op 2.30, 4. Rnksen (Den) op 3.30, 5. Sherwen (GBr) op 4.59 I De Tilburgse wielrenner lean-Paul van Poppel heeft gisteren in de derde etappe jan de Ster der Beloften zijn stijgende vorm getoond. De 22- jarige neo-prof uit de ploeg van Ben van Erp sloop mee in een vluchtgroep van vier man, eindigde in de spurt als tweede achter de Belg Emonds en be zet in het algemeen klasse ment de tweede positie. De Fransman Pensee, een van de renners die op 25 kilo meter van het eind wegvlucht ten, nam de leiderstrui in de open' ronde over van zijn landgenoot Gaigne. De Frans man probeerde met een solo de aaak nog te redden, maar moest uiteindelijk bijna één minuut toegeven op het kwar tet. Uitslag derde etappe: 1. Emonds (Bel) 175 lm in 4 uur 22 minuten en 52 seconden exclusief 10 seconden tijd vergoeding), 2 Van Poppel (Ned) (8 sec), 3. Pensee (Fra) 122,46 (6 sec), 4. De Wolf (Bel) allen de zelfde tijd als Emonds, 5. Gaigne (Fra) op SI seconden, 6. Cordes (Ned/ama) op 1,40 lOMackay (Ned) op 1,42, 16.Van Orsouw [Ned/ama), 19.Van der Poel (Ned/ama) 27 Kolkhuis-Tanke (Ned), 33. Broers Ned), 35. Talen (Ned/ama), 44. Bogers Ned). 45. Breukink (Ned) allen dezelfde Qjd als Mackay. Algemeen klassement: 1. Pensee 11.08,03 2. Van Poppel op 14 seconden, 3. De Woli op 0,16,4. Gaigne op 0,23,13. Breukink op 1,48,14. Broers op 2,02,16. Kolkhuis-Tan ke op 2,12,28. Bogers op 6,21, 35. Van Or souw op 6,37,42, Talen op 6,48. 15 oktober 1985 om 2 uur na' FOuden Arend" aan de Brou .lansteen, gemeente Hulst, ten i.P. de Maat-Saman, open- WILHELMINASTRAAT 8 VRIJSTAANDE WONING met aanbehoren, erf en ommuurde tuin, kada' straal bekend gemeente Hulst, sectie L, nummer 224, groot 7.98 are. ;ang in het midden en aan ruime keuken, kelder, toilet de kamers is voorzien van gen. Boven: ruime zolder met ia een toegangshek naast de at bereikbaar en ruim genoeg een garage. aling van de koopsom. Zake- naf 1 januari 1986 voor reke- innen 30 dagen en onkosten veiling. gs van 11-12 uur in de voor- i: ten kantore van voornoem' ïofplein 9 te Hulst (tel. Oil*' IJ INSCHRIJVING id, gemeente Borsele mevrouw H. Wabeke-M® ichrijving verkopen: huis, Oosthavenstraat 14 er aanbehoren tuin, erf e" laat, kad. gem. Kortge116 127.01 are.; zeer gunstig êe' an het Veerse Meer en fle nsplaat. pjht te aanvaarden bij bett" i voor koper van 1 oktoö® andag 23 en 30 septemW1 elkens van 2-4 uur. en kosten (veilingtan®' 1985. Ie last wordt gegeven, is ris gedeponeerd; n jchrij vingsbilj etten diens ag 3 oktober 1985, des n«' ur ten kantore van voor zijn ingeleverd, alwaar o ïopend: hierbij kunnen 111 tig zijn: iving de prijs van de vu» haald, hebben van de aan :rs de drie die het h°°ë ven, het recht direkt deel ssen dezen te houden opo' tg!' dezer verkoping liggen ,5e re van alle Zuidbevelan®' ten kantore van voornoem 1297) SPORT IN 'T KORT Bundesliga Bayer Ürdingen heeft gister avond in de negende speelron de van de Bundesliga een op merkelijke zege (2-1 tegen Saarbrücken) behaald. Ürdin gen moest al na veertien mi nuten met tien man verder. Doelman Vollack kreeg rood, toen hij een doorgebroken aanvaller van Saarbrücken onderuit haalde. Tennis TWEE FRANSEN, Tulasne en Leconte, één Argentijn, Jaite, en de Zweedse favoriet, Wi- lander, hebben zich gisteren geplaatst voor de halve finales van het Grand Prix-tennis- toernooi van Barcelona. Uitslagen kwartfinales herenenkelspel: Mats Wilander (Zwe) - Sergio Casal Spa) 6-1, 6-2, Martin Jaite (Arg) - Kent Karlsson (Zwe) 7-6,6-3, Thierry Tulasne (ïïa) - Anders Jarryd (Zwe) 7-6, 6-0, Henri Leconte (Fra) - Emilio Sanchez ,c— 1,6-4. 'Prots en amateurs scheiden' Door Léon Krijnen nen, waarna hij nog een optie voor drie jaar tussen de UMB en Delsa Systems in petto heeft. Een probleem daarbij lijkt het gegeven dat de Euro pese Bond binnen die wereld bond het meest in de melk te brokkelen heeft, doodeenvou dig door het gegeven dat die Europese bond veel meer le den heeft dan de wereldbond. Het moet gezegd, de opvat tingen en de ideeën die Bayer, directeur van de Zwitsers- Duitse holding Delta Systems (dat bedrijf verkoopt onder meer computersystemen en software), gisteren welover wogen ventileerde, doen alles zins realistisch aan. Maar het valt toch ook te verwachten dat er de komende tijd nog wel wat stevige aanvaringen met de heren bestuurderen van de Europese en de mondiale bil jartbond op het programma zullen staan. Status In de visie van Dr. Bayer zullen namelijk de uitverko ren driebanders, die een status als professional zullen worden toegewezen, niet meer aan na tionale, Europese en wereld kampioenschappen mogen deelnemen. Met dat principe valt of staat volgens hem de hele de zaak. De CEB en de UMB, en daar is al eerder op gewezen, zullen niet bepaald van vreugde op de tafel staan dansen als ze met deze princi pes geconfronteerd zullen worden. Dr. Bayer zelf zag dat giste ren niet als een onoverkome lijk probleem, en dat terwijl de Europese bond, gisteren toevallig in Maastricht in ver gadering bijeen, onder leiding van voorzitter Jean Graus on getwijfeld zijn gedachten over de nieuwste ontwikkelingen zal hebben laten gaan. „Ik denk niet dat er een ech te scheiding tussen ons en de bonden zal ontstaan", zo sprak Werner Bayer gisteren opti mistisch. „Ik heb het gevoel dat we elkaar wel zullen vin den. In onze visie moet het im mers ook mogelijk zijn dat bij voorbeeld een van die bonden, of een stad, of een particulier de organisatie van een Grand Prix-toernooi op poten zet. Die zaken hoeven elkaar heus niet te bijten. Bovendien, er zijn toch genoeg sporten, waarin zowel door professionals als door amateurs om een, wereld titel wordt gestreden. Naar mijn mening kun je die ont wikkelingen toch niet tegen houden, en ik denk dat men dat op hoog niveau ook wel zal begrijpen". Bayer wil het driebanden zes jaar lang financiëel steu- 12.00 13.00 15.00 Een spektakulaire steprace om het kampioenschap van Zuid-Nederland Joop Zoetemelk en de Nederlandse kampioenen Jelle Nijdam en Jacques Hanegraaf UUr Ruim 60 profs gaan strijden om de grote prijs Dagblad De Stem o.a. Joop Zoetemelk, Phil Anderson, Alain Peiper, Robert Millar, Pascal Simon, Johan v.d. Velde, Frits Pirard, Gerrie Knetemann, Jacques Hanegraaf, Guido van Calster, Rudy Pevenage, Frank Hoste en vele anderen. Parkeren op het terrein van de C.S.M. Suikerfabriek en °P het industrieterrein Emer-Zuid. Hoe dan ook, voor 1986 is al een agenda samengesteld, die voorziet in een openingstoer- nooi in Parijs, een toernooi in Zuid-Amerika, een ergens in Europa (Oosterhout?), een in Las Vegas en een in Tokio. Gisteren werd door de spelers, die uiteraard niets te verliezen hebben, al de goedkeuring ge geven aan een 'troïka' van drie wijze mannen, die zich de ko mende tijd intensief met de verdere uitvoering van de plannen bezig zal houden. In dat driemanschap een verte genwoordiger van de UMB, een vertegenwoordiger van Delsa Systems, Werner Bayer zelf dus, en een vertegenwoor diger van de spelers. Dat is, en men zou haast zeggen wie an ders, de regerende wereld kampioen Raymond Ceule- mans. „Al was het alleen maar", aldus Bayer, „omdat hij vier talen vloeiend spreekt, terwijl er verder geen biljar ter is, die nog nooit van hem gehoord heeft". Ceulemans zelf heeft in de afgelopen twintig jaar na tuurlijk alles al meegemaakt wat er mee te maken valt op biljartgebied, fhaar: „dit is het best gefundeerde plan wat mij ooit ter ore gekomen is", aldus de Mechelnaar die, 'bij wijze van spreken de ratten al onder tafel heeft zien lopen' tijdens een officiéél wereldkampioen schap in Egypte. „Een beetje overdreven", grinnikte hij, „maar op straat liepen ze wel over je schoenen. Ik wil er maar mee zeggen dat ik ge woon verguld ben dat ik hier in zo'n ambiance mag spelen en dat ieder plan, dat er wel licht toe kan leiden dat we voortaan altijd zo kunnen spe len, alleen maar toe te juichen is. En wie zegt je dat we niet in een stroomversnelling terecht komen. Dat is met snooker in Engeland toch ook gebeurd, en driebanden is toch veel attrac tiever als dat spel met die ga ten in de hoeken?" Ook Ceulemans is geen voorstander van een scheiding der geesten en toont zich een fervent voorstander van voor zichtige onderhandelingen, maar als het niet anders blijkt te kunnen, dan moet het maar. Zoals al gezegd, Werner Bayer deelt die visie voorals nog niet: „Het komende jaar wil ik acht a tien spelers onder contract hebben", zo zei hij, „in 1987 moeten dat er achttien worden en uiteindelijk zal het circuit uit een groep van ten minste 100 driebandenspecia listen moeten bestaan. Dat is het doel waar ik naar streef. Met het circuit moet natuur lijk geld verdiend kunnen worden, terwijl ik voor de sport zeer grote mogelijkhe den als televisiesport voorzie". Rini van Bracht, die een kansloze nederlaag leed tegen een ontketende Ludo Dielis. van onze verslaggever OOSTERHOUT - De opvallendste prestatie tijdens het Werelddriebandentoernooi in Oosterhout, waar de hoge gemiddeldes toch al gemeengoed lijken te wor den, werd gisteren geleverd door Ludo Dielis, die te gen Rini van Bracht op een verschrikkelijke manier uithaalde. FOTODESTEM/DICKDEBOER Dielis, die eergisteren tegen de Deen Thögersen al als een wervelwind van start was ge gaan (25 in tien beurten), voor dat de productie stokte, begon tegen Van Bracht wat bed achtzamer. Daarna was hij niet meer te stoppen. De 25 punten werden nu 'pas' in 13 beurten bereikt, Van Bracht had er toen overigens ook 21 bij elkaar getimmerd, maar daarna waren bij de Belg 'alle duivels los'. Een serie van elf en een se rie van negen vormden de ba sis voor een bijna uniek partij 50-24 in 23 beurten, een gemid delde van 2.173. De Fransman Bitalis sloot ook zijn derde partij winnend. Dat deed hij, tegen Thögersen, in een burlesque stijl: grap pend en grollend. De vijftigste carambole was bovendien een heuse kunststoot. De speelbal sprong als een bromtol over de tafel alvorens de derde bal aan te tikken. In de avonduren brak het publiek de tent bijna af toen de 65-jarige Spanjaard Pedro Nadall zijn specialiteit de monstreerde: een verzameling artistieke caramboles waar geen keu aan te pas kwam. Nadall stuurt de ballen met vingers en pols op onnavolg bare wijze langs de banden. UITSLAGEN Poule A „50 50 51.000 Blomdahl... Vierat49 50 Van der Smissen3844 6 0.863 Müller5044 51.136 Blomdahl5040 71.250 Müller3040 8 0.750 Ceulemans5035 71.428 Vierat42 35 71.200 1. Ceulemans... STAND Poule A; 36 91.6! 2. Blomdahl36 71.190 3. Müller44 81.071 4. Vierat3 0 7 0.906 5. Van der Smissen40 60.848 Poule B: Van Bracht45 39 61.153 Thögersen50 39 51.282 Komori36 31 61.161 Dielis50 31 61.612 Van Bracht24 23 51.043 Dielis50 23112.173 Bitalis50 41 61.219 Thögersen3841 STAND Poule B: 1. Bitalis36 71.260 2. Dielis34111.494 3. Thögersen4 4 51.161 4. Komori3 2101.278 5. Van Bracht30 60.940 Van onze sportredactie ZEIST - Als het 'indoor-soccer toernooi' voor betaald voetbalclubs tijdens de winterstop doorgaat, biedt de gemeentelijke sporthal in Breda onderdak aan de Westbrabantse voorronden van dit toernooi. Daaraan wordt dan deelgenomen door onder meer RBC, NAC en RKC. Het staat overigens nog lang niet vast, dat het zaaltoernooi ook werkelijk gespeeld wordt. Dat heeft alles te maken met het tussentijds afhaken van de sponsor van de KNVB, de fir ma Sony uit Badhoevedorp. Dit bedrijf was ook de geld schieter van de indoor-compe- titie. Nu Sony opstapt, is het nog onduidelijk of er een nieu we sponsor opstaat voor het vorig jaar voor het eerst afge werkte toernooi. Destijds ont stond er hevig tumult onder door concurrenten van de KNVB-geldschieter gespon sorde voetbalclubs. Waarschijnlijk treedt Phi lips op als vervanger van de vertrekkende KNVB-sponsor. Als dat bedrijf nadrukkelijk op de voorgrond wil treden tij dens de televisie-uitzendingen van het zaaltoernooi, vreest de KNVB hetzelfde verzet onder de betaald voetbal-organisa ties als vorig jaar. De voetbal bond hoopt volgende week mee te kunnen delen of de pro blemen overwonnen zijn en of er dus een vervolg komt op het 'indoor-soccer toernooi' van 1984. BRUSSEL - De Belgische wie- Ierprof Dirk Heirweg is be trapt op het gebruik van ver boden stimulerende middelen bij een dopingcontrole na af loop van een kermiskoers, die op 15juli in de Belgische plaats Zele is gehouden. De uitslag heeft zo lang op zich laten wachten, omdat Heirweg de gevolgde procedu re aanvocht. Hoewel het vast staat dat in Zele vreemde din gen zijn gebeurd - de urine- staal van Tackaert had veel weg van zuiver water met een urineluchtje - is Heirweg toch bestraft. O TAEF (DPA) - Het nationale voetbalelftal van Irak is de eindronde van de wereldtitel strijd in Mexico dicht gena derd. De Irakezen plaatsten zich gisteren als winnaar van groep 1 van de Aziatische zone voor het play-off-duel tegen de nummer één van groep 2, Syrië, dat moet beslissen over één plaats in de eindronde. Irak verloor in Taef met 1-2 van de ploeg van de Verenigde Arabische Emiraten. De thuis wedstrijd was wegens de oor log in Irak naar Saoedi-Ara- bië verplaatst. De nederlaag voor Irak kende geen gevol gen. De ploeg had het eerste duel, zes weken geleden, met 3-2 gewonnen. De meer ge maakte uitdoelpunten gaven Irak de groepswinst. Het tweede deelnemingsbe- wijs voor Mexico voor de Aziatische landen wordt be twist tussen de winnaars van groep 3' en 4, Japan en Zuid- Korea. SEOEL (ANP) - Ben Spijkers eindigde op de tweede dag van de wereldtitelstrijd judo als vijfde. In de strijd om het brons verloor de Nederlander met koka van de Fransman Fabien Canu. De wereldtitel in het middengewicht ging naar Olympisch kampioen Peter Seisenbacher uit Oostenrijk. In het half-middengewicht prolongeerde Nobutoshi Hika- ge uit Japan zijn twee jaar ge leden in Moskou veroverde kampioenschap. Uitslagen: middengewicht (tot 86 kilo gram): finale: Peter Seisenbacher (Oos) wint van Gheorgi Petrov (Bul), ippon; om de derde plaats: Fabien Canu (Fra) wint van Ben Spijkers (Ned), koka; Vita- li Pesjnjak (Sov) wint van Janosz Gyani (Hon), ippon; half-middengewicht (tot 78 kilogram): finale: Nobutoshi Hikage (Jap) wint van Torsten Dehmigen (DDR), yuko; om de derde plaats: Vladi mir Tsjestakov (Sov) wint van Choo- Aung Zdo (ZKo), yuko; Neil Adams (GBr) wint op beslissing van Waldemar Legien (Pol). Middengewicht (tot 86 kilogram): Peter Seisenbacher (Oos) wint van Gheorgi Petrov (Bul), ippon. DE IN de Sovjet-Unie geboren Amerikaan Maxim Dlugy heeft in Sharjah in de Ver enigde Arabische Emiraten de jeugd wereldtitel schaken ver overd. In dertien ronden ver overde Dlugy tien punten. Blatny uit Tsjechoslowakije werd tweede, de Oostenrijker Klinger bezette de derde plaats. ZEIST (ANP) - Edo Ophof zal zaterdag de uitwedstrijd tegen Go Ahead Eagles en de klas sieker van volgende week zon dag in Amsterdam tegen Feyenoord niet kunnen spelen. De Ajacied is door de tucht- commissie van de KNVB voor twee wedstrijden geschorst, omdat hij zich anderhalve maand geleden in een oefen wedstrijd tegen Bayer Ürdin gen (5-5) heeft misdragen. In Ürdingen werd Ophof van het veid gezonden. Naast de schorsing kreeg de Ajacied een boete van 250 gulden opge legd. De tuchtcommissie bestraf te vijf spelers met uitsluiting voor één wedstrijd. Eugène Hanssen (Roda JC), Maarten de Jong (SC Heerenveen), Wim Koevermans (Fortuna Sittard), Peter Arntz (AZ '67) en Anton Joore (RKC) zijn dit weekeinde gedwongen toe te zien, omdat hun namen voor de derde keer in het boekje van de scheidsrechter werden genoteerd. MOSKOU (Rtr/AFP) - De ne gende partij uit de schaak tweekamp om het wereldkam pioenschap, die door insiders werd gezien als de interes santste tot nu toe, is gisteren in de tweede zitting in remise geëindigd. Uitdager Gary Kasparov, die met wit speelde, verscheen vermoeid aan het bord. Titel houder Karpov meldde zich, zoals dat gebruikelijk is ge worden, te laat. Kasparov en zijn secondanten bleken de nacht van donderdag op vrij dag gebruikt te hebben voor een uitgebreide analyse. De 45ste zet (e4-e5) van Kasparov verraste Karpov duidelijk. De titelhouder dacht bijna een half uur na, voordat hij Lb2xf3 speelde. Kasparov of ferde daarna opnieuw een pion om zijn druk op de stel ling van zijn tegenstander te handhaven. In de speelzaal gaven enkele commentatoren daarop toe, dat zij de moge lijkheden tot aanvallen van Kasparov hadden onderschat. In het kamp van de uitdager toonden de secondanten zich ontspannen na de eerste zet ten. Karpov ving de verras sende aanval echter op en kon zijn belaagde koning naar een veiliger plaats manoeuvreren. Toen de rookwolken waren opgetrokken en Kasparovs voordeel van één stuk gecom penseerd bleek door drie pion nen, besloten de twee groot meesters na 50 minuten en elf zetten tot remise, waardoor de stand nu 5-4 in het voordeel van Karpov is. Het besluit tot deling van het punt werd door de 500 toeschouwers met ap plaus begroet. De afgebroken stelling: wit (Kasparov): Kgl, Dc2, Lb3, Pf3 en Pg3, pionnen: b4, e4, f2, g2 en h5; zwart (Karpov): Kh7, De7, Lb7, Lg7 en Pd8, pionnen: c5, d4, f7, g6 en h6. De partij verliep verder als volgt: 42c4xb4 (afgegeven zet), 43. h5xg6 (schaak) f7xg6,44. Dc2-c4 h6-h5,45. e4-e5 Lb2xf3,46. g2xf3 Lg7xe5,47. f3-f4 Le5xf4, 48. Dc4-g8 (schaak) Kh7-h6, 49. Lb3-c2 De7-g7,50. Dg8xd8 Lf4xg3,51. f2xg3 Dg7- e5, 52. Dd8-f8 (schaak) Kh6-g5, 53. Kgl- DORDRECHT (ANP) - Precies vijf kwartier hadden titelverdediger Anatoli Gantwarg en uitdager Rob Clerc gisteren nodig om in hun vierde duel voor de wereldtitel dammen remise overeen te komen. De Ne derlander liet zijn 28ste zet vergezeld gaan van het aanbod om de punten te delen en Gantwarg stemde daar opnieuw gretig mee in. De wereldkampioen behield zijn twee punten voorsprong en begint zaterdag aan de vijf de en laatste partij in Dor drecht met een voordelige sco re van 5-3. Het heeft er alle schijn van, dat Clerc - in samenspraak met secondant Van der Wal - besloten heeft alle partijen die hij met zwart speelt, met 16-21 te 'openen'. Dat gebeurde ook in dit vierde duel en het zou moeten leiden tot een zeer agressieve opstelling. Gant warg heeft zich daar kennelijk na de voorgaande duels al op ingesteld en met secondanten Korenewski en Baljakin (die officieel als trainer aanwezig is, maar zeker direct bij de voorbereiding wordt betrok ken) inmiddels op voorbereid. De openingszetten gingen dan ook in recordtempo over het bord en voor dat iemand er erg in had, waren de spelers al binnen het half uur in het middenspel beland. Die fase vergt - zoals gebruikelijk - al tijd wat meer tijd. Maar dit keer prefereerden de matado- ren zelfs aan die spelfase niet zo heel veel tijd te besteden. Het mooie weer of het idee, dat de vrijdag een echte dag is voor arbeidstijdverkorting, inspireerde de beide spelers om er snel een einde aan te maken. Nog voordat de lunch werd geserveerd, besloten de damtroeven de vrede te teke nen. Het betekende wel, dat in de loop van de middag nog veel dammers uit den lande voor niets naar Dordrecht kwamen. Maandag wordt de twee kamp in Rotterdam voortge zet. De vierde partij, waarin Gantwarg wit had, had het volgende zettenverloop: 1. 32-28 16-21,2.31-26 11-16,3. 38-32 18-22, 4. 43-38 13-18, 5. 49-43 9-13, 6. 37-31 21-27, 7. 32x21 16x27, 8. 41-37 19-23, 9. 28x19 14x23, 10.47-41 6-11, 11.33-29 11-16, 12.37- 32 20-25, 13.32x21 16x27, 14.39-33 23-28, 15.44-39 10-14, 16.42-37 7-11. 17.50-44 5-10, 18.37-32 28x37, 19.41x21 22-28, 20.33x22 28x16, 21.39-33 14-20, 22.44-39 10-14, 23.46- 41 13-19, 24.29-24 19x30, 25.35x24 20x29, 26.33x24 14-19, 27.24x13 8x19, 28.41-37 2-8; remise op voorstel van zwart

de Stem | 1985 | | pagina 23