ZEN! )ubbele moord in Terneuzen NEDERLANDSE EN BELGISCHE POLITIE PARAAT Viking rond de wereld Ohago België wil meer douane bij de Kreekraksluizen 99 Vraag een schoonmaakbedrijf niet alleen hoe het schoonmaakt, maar vooraf hoe 't zijn huiswerk doet. ft TIES Vannacht klok uur achteruit Aanhanger Gorbatsjov nu premier Gijzeling in Bratislava Dumpen van kernafval in zee verboden Standpunt Moskou ontwapening gewijzigd Orkaan Gloria raast over New York Nederland rijp voor literatuur uit Spanje? GAAN! LLEN GAAN! 'uijn b.v. I DEN BOSSE IUITO OF MOTOR |25ste jaargang Kantoren te Breda - Bergen op Zoom - Etten-Leur - Goes - Hulst - Oosterhout - Roosendaal - Terneuzen - VlissingenLosse nummers 1.- BRUSSEL/BREDA (ANP) - Bij overvallen in Brussel kort na elkaar zijn gisteravond acht doden gevallen, waaronder een kind van 12 De schoon makers van Nederiand. VTERDAG 28 SEPTEMBER 1985 Oude auto's Veilig vliegen Grote maten Weer spion naar DDR gevlucht I Woonplaats: I 14 DAG FN GRATIS j DE STEM wde 4in1 krant A7 uzen rows Dpnieuw biedt Volvo u meer ieid, meer comfort, meer ijkheid. Want zelfs een Volvo rog worden verbeterd. Kom ersoonlijk vaststellen tijdens grote show van de nieuwe 1986 modellen. Van 19 t/m 28 september u daarvoor royaal de gele- eid. Ontdek in onze show- h al het nieuws, veel meer dan hier kunnen vertellen. Ga vooral ook proefrijden en dan net zo kritisch als Volvo U bent bij deze uitgenodigd- Welkom! Prijs inclusief BTW, exdus®j afleveringskosten. Wij informer»' compleet over de soepele Vol financiering, de pluspunten L, Volvo-leasingen maatwerk in Lr Volvo Nederland LPG. Prijs- en eringswijzigi ngen r/J rbehouden. V OJU» JEDRIJF traat 60 Oostburg Tel: 011 70- |.29f< te Koop urfflt dacht u van hot resultaat als u dat even laat ïöton vla eon „kleintje" In De Stem l surva S van do 10 mannon jo Do Stom lezen mbbon speciale ^langstelling voor onze uointjes" nibrlek. "Auto's en motoren" Uw Ignbieding in die rubriek Jan dus niet missen. DE STEM IEBNEUZEN - Op de Markt io Terneuzen zijn gisteren in joelen bloede twee mensen uit lie stad vermoord. De 49-jarige Spanjaard S. V. t schoot met een revolver zijn Ibijna ex-)vrouw Maria Isa bella Battista O"*'11'-, 'W laar nieuw de<_ mus Mar .vntil- laan, neer. K. v. andelde de man vervolgens naar de lichtsbijzijnde telefooncel om ach bij de politie aan te geven. Hij ging achteloos voorbij jan een oudere vrouw die op Irie meter afstand passeerde. Op de Herengracht, vlakbij let politiebureau, ontmoette lij een reclierche- die hem [onder mor - ki, nhouden. Eenmaal ingcdcto bekende lij de dubbele moord onmid- ielijk. De dader en zijn slachtof- fers woonden alle drie in Ter neuzen, de Spanjaarden sinds 1980, de andere man al veel langer. De vrouw laat drie kinderen na, drie jongens (17, 15 en 14 jaar) en een meisje (7). De man had drie kinderen, een meisje van 16 dat bij hem woonde en twee jongens (18 en 14 jaar), aan zijn ex-vrouw toegewezen. De 'misdaad uit hartstocht' was het gevolg van echtschei dingsperikelen, waarvan de politie al sinds vorig jaar op de hoogte was. Hoewel ze al ge ruime tijd niet meer samen woonden kon de dader kon het niet verkroppen dat zijn vrouw van hem wilde schei den. Het zat hem nog meer dwars dat zij een andere vriend had gevonden. Dat tweetal woonde overigens niet samen. De slachtoffers zaten in een op de Markt geparkeerde auto toen het drama zich voltrok. Voorzover gisteren viel na te gaan vond er een korte woor denwisseling plaats voor V. zijn revolver trok en van zeer korte afstand vier dodelijk schoten afvuurde. De man werd tweemaal in het hoofd getroffen, de vrouw in hoofd en rug. Het is nog niet duidelijk of er op de Markt sprake was van een toevallige of een afgespro ken ontmoeting. De politie zoekt nog getuigen in de tijd vlak voor de schietpartij. Van de schietpartij zelf en het ver volg daarop zijn verschillende getuigen. Een vrouw belde di rect de politie. Twee minuten later volgde het telefoontje van de dader. De politie voert de auto met daarin de twee slachtoffers af. - foto wim kooyman Vannacht loopt de zomertijd weer af. Om drie uur moet de klok een uur worden terugge zet. Volgend jaar gaat de zo mertijd op zondag 30 maart in en loopt af op 28 september. Acht doden bij overvallen jaar. Alle politiekorpsen in West-Brabant zijn gewaar schuwd omdat de vluchtrichting nog niet bekend was. De Rijkspolitie in Breda liet de manschappen weten dat de daders 'op alles schieten wat los en vast zit'. Een woordvoerder meldde vannacht dat de waarschu wing uit was gegaan in geval ie daders per toeval zouden Ryzjkov foto anp MOSKOU (Tass/RTR) - Pre mier Nikolai Tichonov van de Sovjet-Unie is gisteravond on verwacht afgetreden. Hij wordt opgevolgd door Nikolai Ryzjkov (56), een aanhanger van partijleider Gorbatsjov, President Gromyko deelde de functiewisseling mee in het Presidium van de Opperste Sovjet, het Russische parle ment. Gromyko las een brief van Tichonov voor waarin de ze meedeelde vanwege zijn slechte gezondheidstoestand af te treden. Ryzjkov, die vandaag 57 jaar wordt, is als een komeet 'n het Kremlin gestegen sinds Gorbatsjov in maart partijlei der werd. Hij werd in april in net Politbureau benoemd zon der dat hij eerst het gebruike- njke kandidaat-lidmaatschap had gekregen. Ryzjkov staat bekend als een technocraat die goed thuis J® 'n het wel en wee van de Russische zware industrie. Als hoofd van de ministerraad knjgt hij ook de leiding over het gigantische apparaat dat de regeringsbeslissingen uit werkt voor de dagelijks gang van zaken in de Sovjet-Unie. Zie ook pagina 5 worden aangehouden. 'Dan is het natuurlijk wel zaak om op je qui-vive te zijn', aldus de woordvoerder. In België spreekt men al over de bloedigste overvallen in de recente geschiedenis. De eerste overval vond rond half negen plaats op een su permarkt in Eigenbrakel. Drie of vier zwaar bewapende en gemaskerde mannen eisten de inhoud van de kassa's op. Zij schoten drie voorzover bekend mannelijke klanten zonder pardon neer. Een andere groep overval lers sloeg ongeveer een half uur later toe in Overijse. Hier vielen vijf doden, waarbij een cassière en een kind van 12 jaar, dat voor de winkel stond. De overvallers wisten in beide gevallen te ontkomen met een auto. De politie denkt niet dat het om een zelfde groep overvallers gaat. Over ijse en Eigenbrakel liggen al lebei aan de rand van Brussel, Overijse aan Vlaamse en Eigenbrakel (Braine L'alleud) aan Waalse kant. In politiekringen wordt niet uitgesloten dat het in beide ge vallen gaat om leden van de beruchte bende van Nijvel. Deze bende heeft een aantal zeer gewelddadige en tot nu toe onopgeloste misdaden op haar naam staan. De bende staat er om be kend dat zij altijd op vrijda gen opereert. De kassa's zou den op die dag het beste ge vuld zijn. De supermarkten in België zijn op vrijdag tot ne gen uur 's avonds geopend. Gisteren arriveerde in het Australische Sydney de 'Saga Siglar', een nagebouwd Vikingschip, dat een reis maakt rond de wereld. Het scheepje is nu halfweg. - fotoap PRAAG (AFP) - In de fsje- choslowaakse stad Bratislava is een gijzelingsactie aan de gang. In verband daarmee heeft Praag de belangrijkste overgang aan de grens met Oostenrijk gesloten. Tsjechoslowaakse veilig heidstroepen patrouilleren aan de grens. Er zijn ook Rus sische troepen gesignaleerd. Bratislava ligt ongeveer twee kilometer van de grens. Het is niet duidelijk wie de gijzeling heeft uitgevoerd en hoeveel gegijzelden er zijn. Maar gezien het afsluiten van de grens neemt de Oostenrijk se douane aan dat de gij ze- laars een vrije doortocht naar Oostenrijk hebben geëist. Van onze correspondent LONDEN - Het dumpen van radio-actieve afval in zee blijft voor onbepaalde tijd verboden. Ondertussen zullen diverse experts zich verdiepen in de politieke en economische aspecten van kernafval-dum- ping. Dat is besloten op de bijeen komst van de 57 landen die de Londense Dumpingconventie hebben ondertekend. In februari 1983 was de Con ventie overeengekomen het dumpen van kernafval in zee twee jaar lang te verbieden. In die periode zou men de scha delijke invloed van dumpen op het milieu onderzoeken. Men heeft daar echter nog te wei nig inzicht in. (ADVERTENTIE) Tel 045 -719466 Vestigingen te Amsterdam - Rotterdam - Groningen - Almelo - Apeldoorn - Roosendaal - Eindhoven Maastricht - Heerlen WASHINHTON (UPI/RTR) - De Sovjet-minister van Bui tenlandse Zaken Sjevardnad- ze heeft gisteravond tijdens een gesprek met de Ameri kaanse president Reagan nieuwe ontwapeningsvoor stellen gepresenteerd. Volgens zijn Amerikaanse collega Shultz, die het gesprek bijwoonde, blijkt uit de voor stellen dat Moskou zijn tot nu toe ingenomen standpunt in zake ontwapening heeft ge wijzigd. De voorstellen zullen volgende week in Genève worden bekendgemaakt. Sjevardnadze overhandigde Reagan een brief van partij leider Gorbatsjov. Reagan zei na afloop van het onderhoud tevreden te zijn over de ont moeting. Vijftien minuten nadat het gesprek in het Witte Huis was begonnen, hielden de Verenig de Staten een ondergrondse kernproef in de Nevada-woes tijn. Van een onzer verslaggevers ANTWERPEN - Tijdens de academische zitting, die gis teren ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan van de Schelde-Rijnverbinding in Antwerpen is gehouden, heeft de voorzitter van de Antwerpse Kamer van Koophandel, Lhonneux, een dringend beroep op Neider- land gedaan om de douane faciliteiten aan de Kreek raksluizen uit te breiden. Nu moeten schippers om varen omdat ze voor be paalde douanehandelingen niet aan die sluizen terecht kunnen. Volgens Lhonneux hoe ven er maar een paar doua nebeambten bij te komen om alle schippers te kunnen helpen. De voorzitter van de Ant werpse Groepering der Ha- venbelangen, Velge, had een appeltje met Nederland te schillen. Volgens verdragen is België verplicht aan Ne derland bepaalde hoeveel heden zoet water te leveren als compensatie voor het verloren gaan van zoet wa ter in het Deltagebied door allerlei werken die voor België van belang zijn. Velge Wees er gisteren op dat het hele Deltagebied tot nu toe zout is gebleven en dat aan België zeker geen verwijten gemaakt mogen worden. Hij wees er op dat de Schelde-Rijnverbinding tien jaar na het gereedko men nog steeds onderhevig is aan de werking van de getijden. Pas in '87, als Phi- lipsdam en Oesterdam, die achterin het Oosterschelde- gebied worden aangelegd, klaar zijn, zal daar een eind aan komen. Velge deed een beroep op Nederland om de gemaakte afspraken ook na te komen. Rijn-duwschepen verliezen nu in de Schelde-Rijnver binding veel tijd omdat ze moeten wachten op een ge schikte waterstand. Havenschepen Devroe van Antwerpen zei gisteren dat de Schelde-Rijnverbin ding de modernste vaarweg van Europa is, die ook voor de Nederlandse economie van ontzaglijke betekenis is. Hij pleitte opnieuw voor een snelle aanpak van de ver dere verdieping van de Westerschelde tot 48 voet. Volgens technici staat niets die verdieping in de weg. Naar de mening van Devroe is er alle aanleiding om er opnieuw met Neder land, dat nog altijd het groene licht niet heeft gege ven, over te praten. De bijeenkomst in Ant werpen werd onder meer bijgewoond door oud-mi- nister Fayat van België, die destijds met Nederland over de aanleg van de Schelde- Rijnverbinding onderhan delde, en door tal van auto riteiten van Rijkswater staat, vooral uit Zeeland. 's Middags stond er een vaartocht van Antwerpen naar de Kreekraksluizen op het programma. NEW YORK (AFP) - De or kaan Gloria, die windsnelhe den bereikt van 200 kilometer per uur, is gisteren over New York geraasd. Er is grote schade aangericht Het centrum van de orkaan, die gepaard ging met zware slagregens, trok over Long Is land, waar in het begin van de middag de noodtoestand was afgekondigd. Ondanks om vangrijke overstromingen bleef de schade er beperkt. Manhattan, het hart van New York, had te kampen met overstromingen. De straten bleven leeg en enkele wolken krabbers, waaronder die van het Wereld Handelscentrum waar 40.000 mensen werken, werden ontruimd, evenals het gebouw van de Verenigde Na ties waar juist de Algemene Vergadering aan de gang was. Zwaarder getroffen werd het dichter bij de kust gelegen Brooklyn, maar er is geen melding gemaakt van slacht offers. Volgens de autoriteiten is het aan de grootschalige waarschuwingsoperatie te danken dat er geen doden zijn gevallen. Radio- en televisie stations onderbraken hun nor male programma voor waar schuwingen. De 80.000 bewo ners in het door overstromin gen bedreigde gebied ten zui den van New York en op Long Island zijn geëvacueerd. HET verzamelen van oude auto's is allang niets bijzonders meer. Het opmerkelijke van van verzamelaar Frans van de Mos selaar is dan ook niet zijn enor me collectie, maar het feit dat hij kans heeft gezien van zijn hobby een bedrijf te maken. Zijn specialiteit: zeldzame 'Tempo's'. HOEWEL het aantal vliegram pen dit jaar anders doet ver moeden is vliegen nog steeds een veilige aangelegenheid. Een dagje in de cockpit leert dat er van de kant van de piloten niets maar dan ook niets aan het toe val wordt overgelaten. LANGE mensen hebben dage lijks niet alleen te maken met melige opmerkingen als 'is het koud daarboven?', maar ze zit ten ook voortdurend met kleed problemen. Vind bijvoorbeeld maar eens een broek voor iemand die 2.20 meter lang is. Extreem dikke of kleine mensen hebben soortgelijke problemen. IN Spanje zijn nog altijd meer goede dichters dan stieren vechters. Uitgeverij Meulen- hoff heeft in een speciale ac tie een reeks Spaanse boe ken op de Nederlandse markt gebracht. Een (nieuwe) ken-' nismaking met Juan Goytiso- lo, Camilo José Cela, Federi- co Garcia Lorca en de ande ren van de 'Generatie van '27'. Zie pagina Boeken-GIds BONN (RTR) - Er is opnieuw een Westduitser, verdacht van spionage, naar de DDR ge vlucht. Het gaat om een ingenieur die bij een bouwbedrijf in Beieren werkte. Hij zou jaren voor de Oostduitse geheime dienst hebben gespioneerd. (ADVERTENTIE) HANDIGE HANDDOEK groot formaat, 60x 140 cm Met deze bon kunt u een nieuwe abonnee aanmelden en de handdoek zal u worden toegestuurd. I NIEUWE ABONNfcE 1 Naam en voorletters: I Adres: - Postcode:I Betaling 66,30/kwartaal 22,97/maand I DE NIEUWE ABONNEE ONTVANGT Z'N KRANT Datum van aanmelding: I Naam: Adres: Postcode: Woonplaats: IDeze bon in een open enveloppe, zonder postzegel, slurei naar: De Stem, Antwoordnr. 112,4800 VB BREDA. 6 ^Bellen kan ook: 076-236911i

de Stem | 1985 | | pagina 1