J Een groot meisje maakt het niet in de liefdeeen kleine jongen niet in de maatschappij Langedikke en korte mensen en hun kledingproblemen Jezus! Kindermaatjes Mannenmode Mooi dik Duurder Besluiteloos inning van vlucht KL Madrid) en vlucht KL terdam) zit de werkdag terreur van de^d/ealematen^' over&ew'c^' mannen gelatener dan overgewicht bij vrouwen. Het manbeeld is veel minder onderhevig aan de Mode Tineke is een zaak, die zich heeft gespecialiseerd in kleding voor fors uitgevallen vrouwen. Vorige week werd de nieuwe collectie gepre- - fotoap senteerd. Marjol Flore (rechts op de foto) was een van de mannequins, die de nieuwe modellen toonden. - immup hebben het dodental tot Igvoerder en piloot mee te Igd is met een indrukwek- ■ondpersoneel worden nog ^middelen. js niet omgerekend in ferd. Sloegen dus mid- 1 beide motoren af. Ge- Rmanning in een glij- fgveld te bereiken waar nden, maar dat geluk i je leven". nn het vliegend perso- lld zijn zwaar. Óm te l vliegopleiding aan de phool, die twee jaar bp die opleiding wordt br al een behoorlijke (vonden. Wim Stapel in zijn jaar van de 700 20 werden toegela- Jij de KLM wordt aan- een aanvullende op- laatschappij. Je wordt paakt met het type toe- nt te vliegen. Voordat fcgtuig komt heb je dan [sessies op de vluchtsi- rug. Op de vluchtsi- geconfronteerd met [lemen, die zich tijdens [t kunnen voordoen. En peggen: ik ben weieens n'n handen uit die si- Op die manier wordt laakt met een enorme in de praktijk waar- voordoen", zegt Sta- z'n vliegers nooit op |g niet gevlogen route. Ie keer, dat je bijvoor- Idv vliegt doe je dat in In een route-begeleider, paakt met de specifieke van die trip. Elke fcstemming is namelijk let ene vliegveld houdt I je graag zo lang moge- j lucht, op het andere |er anders moet de piloot twee fen opdraven voor een nodig is wil je brevet de KLM worden de nog eens vier keer per lie molen gehaald' om (lijven van de nieuwste uk van piloten is enige rapport verschenen, vooral tijdens de zo- fcgers vaak onverant- |n moeten maken. Van „Ik geloof zeker dat Be ziet het vooral bij de ppijen, maar ook bij I als de KLM komt dat ar je moet je dat niet al foorstellen. Wettelijke |n worden altijd in acht i dat niet, dan krijg je luchtvaartdienst. Maar ijke rusttijden kennen ijen - waaronder de lere marges en die ko- het gedrang. Uiteinde- sr de verantwoordelijk- duele piloot of hij gaat \ls hij zich niet goed d vragen of de reserve orden ingezet", ën worden onder ons uren zichtbaar van eren en Walcheren. In dam al zichtbaar en de taam af richting Schip- worden alle voorberei- oor de landing, die dit- unatisch zal verlopen. nog maar sinds kort in het type Airbus op is. Bij slechts 200 me- e vliegtuigen dan auto- men. et hoogte (150 meter) pit een fluittoon. Heb- fan nóg geen landings- moet de automatische afgebroken en moet er irt. De baan hebben we Hang in het oog en het het exacte midden van remt en rolt uit. Niets i. Aan het eind van de eft de computer een :manning het weer mag 'Buitenmaten' ten strijde tegen E ZULT maar te lang zijn, of te kort. Dan val je snel buiten elke maat. Dat levert niet alleen een hoop extra kosten op. Bij zeer velen is ook 'verlegenheid' sleutelwoord. Maar de buitenmaatsen bundelen hun krachten. De strijd tegen het onrecht is begonnen. Door Heieen Crul TWINTIG procent van de Neder landers wordt dag in, dag uit, - van de vroege ochtend tot de late avond - geconfronteerd met hun af wijkende lengte of breedte. Ze moe ten voortdurend extra hun best doen om een beetje normaal te kun nen leven en zijn hun lichaam meer als vijand dan als vriend gaan zien. Lange tijd zag onze samenleving klei ne mensen niet staan en lange mensen niet zitten. Dikkerds moesten maar lij nen tot ze een ons wogen. Langzaam maar zeker keert het getij en ontstaat er wat meer belangstelling en begrip voor deze groep van boven- en ondermaatse mensen. Ze hebben hun eigen belangenclubs die aandringen op zelfaanvaarding en hun leden praktische adviezen en morele steun verlenen. Opdat kleine mensen minder op hun tenen hoeven te lopen en lange mensen niet steeds hun hoofd sto ten. De woordvoerder van de Klub voor Lange Mensen (KLM), Rob Bruintjes, weet waarover hij praat. De problema tiek van lange mensen is uit zijn leven ge grepen. Hij is namelijk 2.20 meter lang en was tot nog groter hoogte gestegen als de natuur haar voortvarende gang was blijven gaan. „Er is op een bepaald moment opera tief ingegrepen", zo bekent hij. Nu zijn er hormonale groeiremmers en kunnen ouders van kinderen die te lang dreigen te worden bij de KLM terecht voor ad vies en begeleiding. Wanneer Rob Bruintjes zich ergens behoedzaam door de deur heen bukt - om zich vervolgens in volle lengte op te richten - roept zijn verschijning steevast onverholen ver bazing op, tot uiting ko mend in de uitroep: 'Jezus!' „Dat is zo'n beetje mijn tweede naam geworden". Met een mengeling van berusting en strijdvaardigheid geeft hij vele voorbeel den die treffend illustreren hoe in onze samenleving lange mensen er letterlijk en figuurlijk maar zo'n beetje bijbungelen. Naar schatting 400.000 mannen boven de 1.90 meter en 150.000 vrouwen boven de 1.80 meter kunnen met een gewone fiets of auto geen kant uit. Vooral benen vormen een bedreigd ge bied: onder donsdekken in bedden, die voor beide schromelijk tekortschieten, of, bijvoorbeeld, in een ambulance, die niet eens dicht kan, als iemand als Rob Bruintjes er languit in moet liggen. Kleding past doorgaans wel in de breedte, maar nooit in de lengte. Het openbaar vervoer dwingt lange mensen tot een soms urenlange kramp van de kin-kniehouding. Het dagelijks leven is voor hen vol obstakels: „Je knalt zo te gen een zonnescherm aan of hebt een marktkraam op je nek. Alle normale handelingen die het leven vraagt en die het leven een beetje leuk maken: lekker zitten of liggen, reizen, tuinieren en sport, leveren al bij voorbaat problemen op." Lange mensen krijgen ook voortdu rend verkeerde adviezen, zo in de trant van: ga maar niet hockeyen, want dan krijg je last van je rug. „Er is veel onwe tendheid", constateert Rob Bruintjes. Met een langere stick is hockeyen hele maal niet zo slecht voor je rug. Gewiehts- heffen is wel slecht, maar basketbal is onze sport bij uitstek. Ook al omdat je je daarin moet uitrekken. Dat doen wij veel te weinig. We maken ons al bij voorbaat zo klein mogelijk en dat veroorzaakt veel nek- en rugklachten." Voor wie met kop en schouders overal boven uitsteekt en op grote voet moet le ven - Bruintjes heeft schoenmaat 52 - is het leven duur en vol taai ongerief. De KLM heeft dan ook als voornaamste doelstelling het leven van lange mensen wat leefbaarder te maken, door adviezen, door medische begeleiding, door het uit wisselen van adressen voor kleding, schoenen en vrijetijdsartikelen. Daarnaast wil de Klub de maatschap pelijk bewustwording op gang brengen door de strijd tegen 'praktisch onrecht'. De Klub vraagt niet alleen meer begrip voor lange mensen, maar ook meer voor zieningen. Geef een parkeermeter twee gleuven op een verschillend niveau. Daar help je niet alleen de lange mensen mee, maar ook de kleine en de rolstoelers", zo licht hij toe. De KLM heeft een regelmatig ver schijnend informatiebulletin, waarin 'Lange Lijzen' gebruiksvoorwerpen en kleding vragen of aanbieden. Opvallend zijn ook de contactadvertenties, waarin naast de lengte ook vaak de eigenschap 'verlegenheid' wordt gemeld. Geen won der, want lange mensen zuigen de aan dacht van hun omgeving, ze kunnen zich nooit eens onopvallend op de achter grond bewegen. Zelfs het vinden van een partner kan problemen geven, want waar is het meisje dat niet als een drenkeling aan je schouders hangt, wanneer je haar ten dans vraagt Het is ongelijk verdeeld in de wereld, want de centimeters die de lange mens teveel heeft, heeft de kleine te weinig. De zoom, die altijd in de jurk van kleine vrouwen moet, zou een lange vrouw juist zo uitstekend kunnen gebruiken. Marjo S. is 1.53 meter en de kinderafdeling eigenlijk niet ontgroeid. Ze zegt nooit echt te wennen aan de vriendelijke bevoogding of het nadrukke lijk neerbuigende toontje waarmee men kleine mensen tegemoet treedt, maar vindt klein-zijn voor mannen 'veel erger'. Want, zo zegt de volksmond, meedogen loos: een groot meisje maakt het niet in de liefde, een kleine jongen niet in de maatschappij. Marjo vindt haar kleding door gaans op de kinderafdeling van de warenhui zen. „Ik moet wel ontzettend oppassen dat ik niet van achteren lyceum en van voren museum wordt." Een handig schoonzusje naait af en toe wat kleding, die haar wat meer op het lijf en leeftijd geschreven is. Ook het leven van kleine mensen vergt allerlei extra inspanningen. „Je loopt voortdurend op je tenen en komt eigen lijk steeds één handlengte tekort." Ze werkt veel met kleine krukjes in huis, met kussentjes op banken en stoelen en de poten van haar eigen luie stoel zijn gehal veerd. Als ze naar de een of andere voorstel ling, avond of bijeenkomst gaat, is ze al tijd ruim van te voren aanwezig. „Als ik niet vooraan zit kan ik het wel vergeten, dan zie ik niets. Eigenlijk zouden ze de eerste rijen voor kleine mensen moeten reserveren." Josien W. is een lang meisje, 1.88 me ter. „Lengte verontrust mij niet, ik kom uit een lange familie." Haar vriend is een halve kop kleiner. „Daar krijgen we de nodige opmerkingen over. Een vrouw hoort naar haar man op te kijken en niet andersom", constateert ze nuchter. Ze is blij met de huidige oversized mode. „Ik ben niet alleen lang, maar ook slank, dan moet je lagen dragen en iets aan de breedte doen, anders word je zo sliertig." De klacht dat er veel te weinig leuke kleding is voor lange vrouwen wijst ze van de hand. „Ik slaag heel goed op he renmode-afdelingen. Vesten, truien, bloesjes, bandplooibroeken, maar ook mijn joggingpak heb ik daar gevonden. Mannenmode is zoveel leuker en kleuri ger geworden de laatste jaren. Maar als ik echt als dame zou moeten uitrukken zou dat wel problemen geven. Jurken in mijn maat zijn heel moeilijk te vinden. Een badpak begint al strapless te worden op mijn taille; het kruis van een panty hangt op mijn knieën. Voor mij zijn er ook geen kobalt-blauwe of fuchsia-roze schoenen, die vind je in maat 43 niet." Josien vindt het kledingprobleem voor lange mannen veel groter. „Mijn broer is 1.95 meter en die heeft echt de grootste moeite een beetje sportieve, modieuze kleding te vinden. De merken die zijn leeftijdsgenoten dragen gaan niet verder dan XL. En dan mijn vader! Die is én lang én fors. Vindt daar maar eens een leuk kostuum voor." Sinds de Amerikaanse psychothera peute Susie Orbach haar boek schreef'. 'Mooi dik zijn is niet lelijk' besluiten een toenemend aantal dikke vrouwen tot het 'nooit meer slank'. Velen hebben de meest uiteenlopende diëten geprobeerd. Tevergeefs. Het advies: 'Neem jezelf zoals je bent en maak er wat van', heeft delaatste tijd een aantal modezaakjes opgeleverd, waar dikke en/of lange vrouwen met hun spe cifieke kledingwensen terecht kunnen. Zo heeft de ontwerpster Tineke speciale zaken in De Bilt, Hilversum, Ede en Rot terdam en kennen zowel Leiden als Nij megen 'De Joffers', waar dikke vrouwen meer keus hebben dan alleen maar het betere 'tentwerk'. ledereen die tobt met een afwijkende maat kan overigens terecht bij de Stich ting Modecentrum Bijzondere Maten in Amsterdam, waar gegevens of ontwikke lingen op het gebied van bijzondere ma ten worden verzameld; waar nieuwe col lecties worden samengesteld en verkoop adressen voor afwijkende maten bekend zijn. Het modecentrum beschikt over een uiterst verfijnd matensysteem, waarin doeüng, dat het mini- toekomst nog verder te lt tot 125 meter", zegt n het zal mij niets ver eens een tijd komt, dat inden, maar dat we niet kunnen taxiën omdat >or ogen kunnen zien", Lange mensen zuigen de aandacht van hun om geving ze kunnen zich nooit eens onopvallend op de achtergrond bewegen. - foto archief de stem iedere variant kan worden ondergebracht en bestelling op maat mogeüjk wordt. Wie donateur wordt van de stichting krijgt informatie thuisgestuurd, waaron der een catalogus met de nieuwe winter collectie, inclusief verkoopadressen. De Stichting Modecentrum Bijzondere Ma ten richt zich echter uitsluitend op vrou wen. Blijft over het mannelijke buiten beentje dat met de buikriem op het laat ste gaatje ook weieens modieus de blits wil maken. De maatschappij accepteert overgewicht bij mannen gelatener dan overgewicht bij vrouwen. Het manbeeld is veel minder onderhevig aan de terreur van de ideale maten. Omdat mannenmo de - in tegenstelling tot damesmode - eerder verhullend dan onthullend is, valt overgewicht ook beter te camoufleren. Veel lange en/of dikke mannen klagen dat leuke kleding, die een beetje vlot is, met alleen moeilijk te vinden is maar dat alle kleding voor hen ook beduidend duurder is. Frank Hoogenboom die sa men met zijn broer gespecialiseerd is in herenmode te Nijmegen, vindt dat ver wijt 'een beetje ten onrechte'. Met een weids gebaar wijst hij naar de rekken kleding en zegt: „Wij gaan hier tot kostuummaat 66 en hebben broeken tot maat 72. Daarnaast kunnen wij alles bestellen. Een rode blazer in maat 62? Dat is mogelijk. Drie weken geduld en hij is er." Langer of dikker zijn Tlan normaal kost je inderdaad geld. Hij legt ook uit waarom: „De centimer gaat tot 1.50 me ter, dus moeten we een streep zetten op zo'n buik en gaan we weer verder meten. Inmiddels zijn we dan wel de stofbreedte van 1.40 meter gepasseerd en dat houdt in dat je anderhalf a twee keer zoveel stof nodig hebt". De toeslagen voor dat 'meer' vindt hij echter redelijk. We hebben hier kos tuums tussen de 500 en 1.000 hangen. Rond maat 55 beginnen ze 10 duurder te worden met een maximum van 25 bij maat 66. Hoogenboom heeft een heel rek truien tot maat 66 en overhemden tot en met maat 52. „Moet je zien wat een lappen daar in gaan, dat moet dan toch wel minimaal 80 kosten." Hij signaleert vaak een zekere besluite loosheid bij bovenmaatse mensen. Hun lengte of omvang heeft hen onzeker ge maakt. Ze worden verscheurd door het verlangen zich in neutrale grijzen gedeisd te houden of ook eens goede sier met een opvallender snit en stof te maken. Mocht dit laatste voornemen begerig opgloeien dan trapt moeder-de-vrouw al gauw op de rem, zo is de ervaring van Hoogen boom. „Als pa flirt met een leuk streepje of een plooibandbroek zegt zij: „Dat is niets voor jou, Jan." Hoogenbooms advies is: „Koop door dacht en let op kwaliteit. Houdt de con touren kalm als je lang of dik bent, maar vul het wat kleuriger in. Zoek de afwisse ling in overhemden, dassen, sokken en spencers." „Maar er zijn", zo laat hij tenslotte vergoeilijkend weten, „ook heel wat men sen die hier dik tevreden de deur uit gaan. Die bijzondere maten zijn vaak een hele dankbare groep". Adressen voor steun en adviezen Stichting Modecentrum Bijzondere Ma ten, Lindengracht 300 huis, 1015 KN Am sterdam, tel. 020 - 257702. Klub Lange Mensen, secretariaat Bing Crosbystraat 7, 3069 XN Rotterdam, tel. 010 - 205905. Vrouwenactiegroep 'Vet Vrij', Postbus 53160, 1007 RD Amsterdam. Belangen Vereniging voor Kleine Mensen (beneden de 1.50 m.), secretariaat Willem Pijperstraat 218, 2551 CR Den Haag tel. 070- 239603.

de Stem | 1985 | | pagina 15