Computer in de cockpit vereist nog meer zelfdiscipline van piloot sn WIEKEND De LUCHTHAVEN Schiphol is 's ochtends vroeg in nevelen gehuld. De zon doet al zwakke pogingen om de mist op te lossen en in de verte klinkt het razende geluid van stationair draaiende vliegtuigmotoren. Lopend naar het stationsgebouw wordt de karakteristieke geur van kerosine steeds sterker. Het belooft een prachtige nazomerdag te worden. j Hoe veilig is het vliegen eigenlijk Een groot m in de liefde, jongen niet i ZATERDAG 28 SEPTEMBER 1985 'Met de hand Zwerm vogels Beeldschermen Betrouwbaar In drievoud Rusttijden Jezus! •W< 'HOE veilig is vliegen nu eigenlijk?' Die vraag is actueel, nu 1985 een regelrecht rampjaar voor de luchtvaart dreigt te worden. Rampen met achtereenvolgens een Boeing 747 van Air India (bom?), een Lockheed Tristar van TWA (slecht onderhoud?), een Boeing 747 van JAL (ondeugdelijke reparatie?), een Boeing 737 van British Airtours (slecht onderhoud?) en ten slotte van een Amerikaanse DC-9 (oorzaak nog geheel onbekend) hebben het dodental tot een triest record doen oplopen. De KLM stond ons toe een dag lang over de schouders van gezagvoerder en piloot mee te kijken. De conclusie mag zijn, dat het vliegbedrijf nog steeds oiflringd is met een indrukwek kend aantal strenge veiligheidsmaatregelen. Aan bemanning en grondpersoneel worden nog steeds hoge eisen gesteld. Vliegen blijft één van de veiligste vervoersmiddelen. Een verslag van een retourtje Madrid. 'Buit 'Zelfs op één motor zien wc kans om binnen te komen' „Heb je in de lucht even tien minuten niets te doen, dan moet je alvast dingen gaan doen, die pas later in de vlucht van pas komen. Gebeurt er dan iets onregelmatigs, dan kun je je helemaal daarop concentreren, zonder dat er allerlei andere dingen blijven liggen die óók gedaan moeten worden". - fotosronaldspaak Door Ronald Spaak IN DE vertrekhal is het op dat mo ment (half acht) al een drukte van jewelste. Tal van Europese ochtend- vluchten staan op het punt te ver trekken en een mengelmoes van zwaar bepakte toeristen en snelle zakenmensen zoekt zijn weg naar de juiste incheck-balie. Het bemanningscentrum van de KLM is ondergebracht in de catacomben van de luchthaven. Het is de plek, waar ge zagvoerders en piloten zich voor de vlucht moeten melden en waar zij alle re levante gegevens voor de reis meegedeeld krijgen. Er heerst een rustige, ontspan nen sfeer. Als ik er binnenstap is de be manning voor vlucht KL 363 naar Ma drid al gearriveerd.' gezagvoerder Dick van Aggelen (49) en co-piloot Wim Sta pel (30). Dat de dag inderdaad qua weersom standigheden niet meer kapot kan wordt duidelijk als we langs de meteo-dienst lo pen. Langs de route is letterlijk 'geen wolkje aan de lucht'. Het zicht is dus ide aal en ook de wind - zowel in de onder ste als bovenste luchtlagen - is zwak. Bij de centrale balie in het beman ningscentrum krijgen de piloten te horen hoeveel passagiers, vracht en kerosine mee zullen gaan. Het wordt een dure vlucht voor de KLM, want het toestel is maar voor de helft gevuld. Ook blijkt er een klein mankement te zijn aan het vliegtuig: de avond tevoren weigerde één van de vier remmen van het landingsge stel. „Oppassen dus heren. Madrid weet er inmiddels van". Het vliegveld Campo Real van Madrid is bovendien niet zo optimaal geoutil leerd als bijvoorbeeld Schiphol. Geheel automatisch binnenkomen is daar niet mogelijk. Voor de bemanning betekent dat, dat het laatste deel van de vlucht 'met de hand' uitgevoerd zal moeten worden. Nog even snel wat inkopen bij de tax free-winkel voor bemanningen en dan naar het vliegtuig. De Airbus A310 staat al afgetankt klaar aan de pier. Purser Wim Tunzi en de stewardessen zijn dan - ruim een half uur voor de start - druk in de weer met het inladen en op zijn plaats zetten van de containers met hapjes en drankjes. De defecte rem blijkt het nu toch weer te doen. Een onderhoudsploeg heeft er de hele nacht aan gesleuteld en legt net de laatste hand aan de reparatie als we de cockpit binnenstappen. Gezagvoerder en co-piloot hebben het razend druk voor de start. Alle vitale sys temen van het vliegtuig worden nog eens gecontroleerd - de 'pre flight-check' - het vluchtplan wordt in de boordcompu ter getikt en verder zijn er talloze papie ren, formulieren en staatjes die moeten worden ingevuld c.q. ondertekend. Die laatste routine zal zich overigens gedu rende de rest van de vlucht nog enkele malen herhalen. Vliegen is niet alleen maar keurig netjes het toestel van punt A naar punt B sturen, maar vooral ook het nauwgezet bijhouden van alle vluchtge- gevens en het doorgeven van kleine man kementen en eventuele klachten. Elke start wordt door de bemanning 'uitgerekend'. Aan de hand van de bela- dinggegevens wordt de uiterste snelheid bepaald waarbij de start nog kan worden afgebroken, en de snelheid waarbij het vliegtuig zich langzaam in de lucht ver heft. Die twee gegevens worden weer aan de computer doorgegeven, waardoor de start min of meer automatisch verloopt. Staat het toestel eenmaal aan het begin van de startbaan en is de toestemming voor de start verkregen, dan worden sim pelweg twee pinnetjes aan de gashandles omhoog getrokken en kiest het vliegtuig 'zelf het luchtruim. Zo lijkt het althans. Ondertussen ont spint zich een drukke - voor een leek on begrijpelijke - dialoog tussen de twee be manningsleden onderling enerzijds en de verkeerstoren anderzijds. Het uitgebreide instrumentenpaneel wordt voortdurend gecheckt en in de gaten gehouden. Als alles netjes volgens de regefcs ge beurt, kan er eenvoudigweg niets fout gaan. Zelfs als één van de twee motoren van de Airbus het plotseling laat afweten is er niets aan de hand. Van Aggelen: „Bij de start houden we voortdurend in ons achterhoofd dat zoiets kan gebeuren. Er kan immers altijd een zwerm vogels in de motor terechtkomen. Natuurlijk: zoiets is niet plezierig, maar het vliegtuig kan het hebben. Elk verkeersvüegtuig kan dat hebben. We stijgen dan gewoon wat langzamer, maken een ruime lus en keren weer terug naar het vliegveld. En dat heet dan geen noodlanding - zoals je zo vaak ten onrechte hoort- maar een voorzorgslanding". Eenmaal op kruishoogte van 39.000 voet - zo'n twaalf kilometer - kan de be manning het iets rustiger aan doen. Maar altijd blijft één oog op de instrumenten gericht en één oor gespitst op eventuele mededelingen vanaf de grond. De auto matische piloot volgt onberispelijk de in structies van de boordcomputer, er is tijd voor een kopje koffie en een broodje. Het wordt een comfortabele vlucht: geen turbulentie en onbeperkt zicht op de grond. Rotterdam, Parijs, Bordeaux en Biarritz schuiven duidehjk zichtbaar on der ons door. Automatisering en vliegveiligheid heb ben een hoop met elkaar te maken. Dat is vooral zichtbaar in de Airbus A310, het jongste vliegtuig in de KLM-vloot. Zeven stuks heeft de nationale lucht vaartmaatschappij er nu in dienst. Een blik in de cockpit maakt duidelijk, dat de computer niet meer weg te denken is uit de vliegerij. Tal van wijzertjes en meters zijn vervangen door vier beeldschermen - twee voor elke piloot - die in één oog opslag alle belangrijke informatie aan de vüegers doorgeven. Ieder aspect, dat voor de vlucht van belang is - brandstof, temperatuur in de cabine, druk in de cabine, druk in de hy draulische systemen etc. - heeft zijn eigen 'video-pagina', die automatisch te voorschijn komt als het op dat moment van de vlucht relevant is. Zo laat het vliegtuig bij de start ongevraagd de ban denspanning zien, wordt kort na het op stijgen de temperatuur in het vliegtuig zichtbaar en geeft het computersysteem visueel door, dat één van de tanks bijna leeg is en - automatisch - wordt overge schakeld op een andere tank. Helemaal spectaculair is het navigatie systeem. Een klein geel vliegtuigje volgt op het beeldscherm nauwkeurig de witte lijnen van het geprogrammeerde vlieg- plan. Aan het eind van het vliegplan is Een blik in de cockpit maakt duidelijk, dat de computer niet meer weg te denken is uit de vliegerij. Ta! van wijzertjes en meters zijn vervan gen door vier beeldschermen - twee voor elke piloot - die in één oogopslag alle belangrijke informatie aan de vliegers doorgeven. Langs de meteo-dienst voor de informatie over het weer. Langs de route is letterlijk 'geen wolkje aan de lucht'. zelfs een schematische voorstelling te zien van de landingsbaan. Heel wat an ders dan 27 jaar geleden toen Dick van Aggelen als derde piloot op een Lock heed Constellation begon: „In die tijd moesten we 's nachts zelfs nog sterretjes schieten". Al die hedendaagse elecktronica in de cockpit hebben wel tot consequentie ge had, dat de boordwerktuigkundige uit de stuurhut van de Airbus is verdwenen. De man, die voorheen zijn handen vol had met het in de gaten houden van de vlieg- systemen is overbodig geworden. De computer heeft de piloten zoveel werk utt handen genomen, dat zij de taak van de boordwerktuigkundige erbij kunnen doen. „Aanvankelijk stonden we niet be paald te juichen toen bekend werd, dat de Airbus zonder derde man zou opere ren. Op papier zag het er allemaal wel betrouwbaar uit, maar of het in de prak tijk wel veilig zou zijn moesten we nog maar afwachten. Gelukkig is nu geble ken, dat het zonder derde man in de cockpit heel goed kan", zegt Van Agge len. Al die nieuwe elektronica aan boord mogen dan wel het vliegen nóg veiliger maken, het houdt volgens Van Aggelen geenszins in, dat de bemanning er dan maar zijn gemak van zou kunnen nemen. „Integendeel", zegt hij. „Het vereist juist nóg meer zelfdiscipline van de piloten. Er bestaat nu namelijk het gevaar, dat je eerder afgeleid bent, wat gaat zitten klet sen en dat moeten we natuurlijk niet hebben". De KLM-Airbus 'Marinus Ruppert' is inmiddels in de buurt van Madrid aange komen. In de verte is de landingsbaan van het vliegveld 'Campo Real' zichtbaar en co-piloot Wim Stapel, die het vlieg tuig op de heenweg vliegt, neemt het toe stel op handbediening over. Een vlekke loze, zachte landing. Ruim een uur blijft de Airbus op het bloedhete Spaanse vliegveld staan. De vliegers gebruiken die tijd om de administratie van de heenreis af te wikkelen en de noodzakelijke voor bereidingen voor de terugreis naar Schip hol te treffen. „Vliegen", zegt Wim Stapel als we wachten op de start-toestemming van de Madrileense verkeersleiding, „is een kwestie van je zaakjes goed in orde heb ben. Ik zeg altijd, dat je je moet haasten als je er ruim de tijd voor hebt, want móet je je eenmaal haasten dan heb je er zelden de tijd voor. Heb je in de lucht even tien minuten niets te doen, dan moet je alvast dingen gaan doen, die pas later in de vlucht van pas komen. Ge beurt er dan iets onregelmatigs, dan kun je je helemaal daarop concentreren, zon der dat er allerlei andere dingen blijven liggen die óók gedaan moeten worden". Moderne verkeersvliegtuigen zijn voorzien van ruime veiligheidsmarges. Gezagvoerder en co-piloot turen welis waar op exact dezelfde instrumenten, maar beide systemen opereren volledig onafhankelijk van elkaar. Valt er een sys teem uit, dan vliegt het toestel even veilig op het andere systeem verder. Het hy draulisch systeem - noodzakelijk voor het bedienen van de rol- en hoogteroeren - is zelfs in drievoud in het toestel ge monteerd. Stapel tovert de 'video-pagina' van het hydraulisch systeem te voorschijn. De drie oliedrukwijzers bevinden zich com fortabel in de ideale stand. „Als we nou in de gaten krijgen, dat in één van de sys temen de druk terugloopt, dan laten we het niet zover komen, dat de druk hele maal wegvalt. Dat ene systeem schakelen we dan al bij voorbaat af. Tijdens de lan ding, als we de hydrauüca hard nodig hebben, kunnen we het dan gelijk weer inschakelen als we het nodig hebben". Piloten zijn ook maar mensen en dus worden er zelfs in de cockpit weieens foutjes gemaakt. Foutjes, die vaak door de computer al worden gecorrigeerd of die vroeg genoeg worden opgemerkt door de bemanning zelf voordat ze ern stige gevolgen kunnen hebben. „Als je zoiets overkomt moet je niet bij jezelf denken 'laat ik het maar voor me houden'. Nee, dan moet je het juist rapporteren. Een andere bemanning zou die fout ook kunnen maken. Bij de KLM hebben we een blaadje voor de vliegers, waarin al die kleine foutjes worden mee gedeeld. Zo blijf je van elkaar leren. Zelf is het me een keer overkomen, dat we de een handsignaal van de grond verkeerd begrepen. Ik dacht dat de man bedoelde dat de parkeerblokken al tegen de wielen waren gezet, zodat ik de parkeerrem er af kon halen. Bleek, dat hij precies het te genovergestelde bedoelde. Gelukkig geen ernstige gevolgen". Captain Van Aggelen weet zich wél een geval te herinneren van een beman- ningsfout, die bijna op een ramp uitliep. „De bemanning van een Canadese Boeing 767 had onlangs de brandstof voorraad verkeerd aan de computer De eisen die aan het vliegend perso neel worden gesteld zijn zwaar. Om te beginnen is er de vliegopleiding aan de Rijksluchtvaart School, die twee jaar duurt. Voordat je op die opleiding wordt toegelaten heeft er al een behoorlijke schifting plaatsgevonden. Wim Stapel herinnert zich, dat in zijn jaar van de 700 gegadigden er maar 20 werden toegela ten. „Als je daarna bij de KLM wordt aan genomen volgt nog een aanvullende op leiding van de maatschappij. Je wordt dan vertrouwd gemaakt met het type toe stel waar jij op komt te vliegen. Voordat je op het echte vliegtuig komt heb je dan al een hele reeks sessies op de vluchtsi mulator achter de rug. Op de vluchtsi mulator wordt je geconfronteerd met steeds meer problemen, die zich tijdens een vlucht zouden kunnen voordoen. En ik moet je eerlijk zeggen: ik ben weieens met het zweet in m'n handen uit die si mulator gekropen. Op die manier wordt je vertrouwd gemaakt met een enorme werklast, die zich in de praktijk waar schijnlijk nooit zal voordoen", zegt Sta pel. De KLM stuurt z'n vliegers nooit op weg langs een nog niet gevlogen route. Stapel: „De eerste keer, dat je bijvoor beeld naar Tel Aviv vliegt doe je dat in het gezelschap van een route-begeleider, die je vertrouwd maakt met de specifieke eigenaardigheden van die trip. Elke vlucht en elke bestemming is namelijk weer anders. Bij het ene vliegveld houdt de verkeersleiding je graag zo lang moge lijk 'hoog' in de lucht, op het andere vliegveld is dat weer anders Na de opleiding moet de piloot twee keer per jaar komen opdraven voor een her-examen, dat nodig is wil je brevet geldig blijven. Bij de KLM worden de vliegers daarnaast nog eens vier keer per jaar 'stevig door de molen gehaald' om op de hoogte te blijven van de nieuwste ontwikkelingen. Over de werkdruk van piloten is enige tijd geleden een rapport verschenen, waarin stond, dat vooral tijdens de zo mermaanden vliegers vaak onverant woord lange dagen moeten maken. Van Aggelen daarover: „Ik geloof zeker dat dat wel gebeurt. Je ziet het vooral bij de charter-maatschappijen, maar ook bij een maatschappij als de KLM komt dat weieens voor. Maar je moet je dat niet al te dramatisch voorstellen. Wetteüjke rust- en slaaptijden worden èltijd in acht genomen. Doe je dat niet, dan krijg je last met de Rijksluchtvaartdienst. Maar boven die wettelijke rusttijden kennen veel maatschappijen - waaronder de KLM - nog ruimere marges en die ko men soms wel in het gedrang. Uiteinde lijk blijft het echter de verantwoordelijk heid van de individuele piloot of hij gaat vliegen of niet. Als hij zich niet goed voelt kan hij altijd vragen of de reserve bemanning kan worden ingezet". Even voor drieën worden onder ons weer de contouren zichtbaar van Zeeuwsch-Vlaanderen en Walcheren. In de verte is Rotterdam al zichtbaar en de Airbus daalt langzaam af richting Schip hol. In de cockpit worden alle voorberei dingen getroffen voor de landing, die dit maal geheel automatisch zal verlopen. Een nieuwtje, dat nog maar sinds kort voor toestellen van het type Airbus op Schiphol mogelijk is. Bij slechts 200 me ter zicht mogen de vliegtuigen dan auto matisch binnenkomen. Op vijftig voet hoogte (150 meter) klinkt in de cockpit een fluittoon. Heb ben de vliegers aan nóg geen landings baan gezien, dan moet de automatische landing worden afgebroken en moet er worden doorgestart. De baan hebben we dit keer echter allang in het oog en het toestel kiest zélf het exacte midden van de baan landt, remt en rolt uit. Niets op aan te merken. Aan het eind van de landingsbaan geeft de computer een seintje, dat 'de bemanning het weer mag overnemen'. „Het is de bedoeling, dat het mini mum zicht in de toekomst nog verder te ruggebracht wordt tot 125 meter", zegt Van Aggelen. „En het zal mij niets ver bazen, als er nog eens een tijd komt, dat we wél kunnen landen, maar dat we niet naar het platform kunnen taxiën omdat we geen hand voor ogen kunnen zien", lacht Stapel. Voor de bemanning van vlucht KL 363 (Amsterdam-Madrid) en vlucht KL 364 (Madrid-Amsterdam) zit de werkdag er op. E ZULT maar te lang ziji kort. Dan val je snel buiten maat. Dat levert niet alleen hoop extra kosten op. Bij zei is ook 'verlegenheid' sleuteh Maar de buitenmaatsen bun hun krachten. De strijd tege .onrecht is begonnen. Door Heieen Crul TWINTIG procent van landers wordt dag in, dag de vroege ochtend tot avond - geconfronteerd m wijkende lengte of breedte ten voortdurend extra doen om een beetje norm; nen leven en zijn hun lich als vijand dan als vriend gt Lange tijd zag onze samen ne mensen niet staan en lat niet zitten. Dikkerds moeste nen tot ze een ons wogen, maar zeker keert het getij en wat meer belangstelling en 1 deze groep van boven- en o mensen. Ze hebben hun eigen bel die aandringen op zelfaanv hun leden praktische adviezei steun verlenen. Opdat klei minder op hun tenen hoeven lange mensen niet steeds hun ten. De woordvoerder van de Lange Mensen (KLM), Rot weet waarover hij praat. De tiek van lange mensen is uit zt grepen. Hij is namelijk 2.20 en was tot nog groter hoogte j de natuur haar voortvarend! blijven gaan. „Er is op een bepaald mor tief ingegrepen", zo bekent hi hormonale groeiremmers e ouders van kinderen die te h te worden bij de KLM terec vies en begeleiding. Wanneer Rob Bruintjes behoedzaam door de deur - om zich vervolgens in volle richten - roept zijn verschijn] onverholen ver bazing op, to mend in de uitroep: 'Jezus!' beetje mijn tweede naam gewi Met een mengeling van b strijdvaardigheid geeft hij vel den die treffend illustreren samenleving lange mensen er figuurlijk maar zo'n beetje Naar schatting 400.000 man de 1.90 meter en 150.000 vrot de 1.80 meter kunnen met fiets of auto geen kant uit. Vooral benen vormen een bied: onder donsdekken in 1 voor beide schromelijk tekort: bijvoorbeeld, in een ambulan eens dicht kan, als iemantj Bruintjes er languit in moet li; Kleding past doorgaans breedte, maar nooit in de openbaar vervoer dwingt lar tot een soms urenlange krat kin-kniehouding. Het dageli voor hen vol obstakels: „Je gen een zonnescherm aan De maatschappij accepteert r van de idea terreur deale maten.

de Stem | 1985 | | pagina 14