Jubileumconcert gemengd koor Oefening rampenplan De Sterre geslaagd Jongerenpastoraat strijdt opnieuw voor subsidie CONCLUSIE PVDA 'ER MARTENS: Volop activiteiten vredesmars Tholen I I Derde Diekentoer van motorclub Zeeuws-Vlaanderen CD A-vrouwen Hulst duiken in computers en in voortplanting Lokale omroep Tholen in november van start EGENHEID ipleet dustriële I iESTEM 'Bezorgde Bergenaren' doen mee aan petitie Kamercommissie wijst klacht van Hulstenaar af Dm te zoenen Ifc- VRIJDAG 27 SEPTEMBER 1985 VCAM TICA TECHNOLOGIE ITEN :CHNOLOGIE VAN ZEELAND UITBREIDING VOGEL WA ZANG, MUZIEK EN SPREKERS STOPPELDIJK VIERT 25-JARIG BESTAAN Activiteiten kermis Terhole WERKGROEP ZET ALLE ZEILEN BIJ Plaatselijk nieuws Sint Jansteen Graauw Clinge TOESCHOUWERS HINDEREN HULPVERLENING A12 irticulieren nkje, jubileum, receptie, verloving, overwinning, braham, openbare dank, >r, mag best eens in de pagina familieberichten. 3n duur hoeft het niet te losten nog geen tientje), lolom 1,85. Eén grote 2,35. Voor het plaatsen selding met een formaat ;nen wij 13,00 toeslag, op aanvraag. Bij niet ordt 3,00 adm.kosten irden niet geretourneerd, f geef uw tekst 2 dagen één van onze kantoren en stuurt u eveneens 2 ng naar Postbus 3229, iriftelijke opgaven worden ipteerd indien naam en ook indien Uw betaling behouden ons het recht ir opgaaf van redenen te ligeren. glngsnieuws kolom op donderdag. en (O)ma srogge gefeliciteerd 0-jarig huwe- ;n ren IV, VAKMANSCHAP. NET EVEN ANDERS J A T22 PAGINA ZEELAND 2 m ilver.. w. model.. lodel uifdak.. rv.. 9 pers., oranje.. et. 1981 i 1983 1979/1980 J 1981 1982 A april 1984 okt. 1983} 1981 S 1982 J 1983 X 1982 ij 1980 1983 1984 1982 1981/1982 i 1980 1983 okt. 1982 blauw ERNEUZEN „OOSTERZANDE 1982/1983 1982 1983 1982 1982 1980/1981 1983 1982 1981 tel. 01150-13456 tel 01146- 1412 ->»->;> öecorette CAHOH Van een onzer verslaggevers VOGELWAARDE - Het Jon gerenpastoraat Vogelwaar de/Hengstdijk is weer van start gegegaan. Het is uitge breid met een vierde groep van ongeveer 20 mensen. Deze jongeren krijgen net als de vorige groepen een ken nismakingsproject voorge schoteld. Daarbij maken ze onder meer samen een kwar tet over tal van onderwerpen zoals gezin, vriendschap, school en toekomst, waarover later dan weer gepraat wordt. Bij de andere drie groepen- -er zijn in totaal zo'n 60 jonge ren - staan de onderwerpen 'puberteit' en 'vandalisme' de komende avonden centraal. Onderwerpen uit de eigen be levingswereld. Afgelopen weekend trokken de kaderleden zich terug in een kamphuis in Eede om de nieuwe projecten te maken en plannen uit te broeden voor het komend seizoen. Naast de programma's op vrijdagavond kunnen de jongeren zich al vast verheugen op een kerst- in, een dropping op 30 decem ber en het traditionele drie daagse kamp na Hemelvaart. Ook dit jaar zullen de ka derleden weer 'de strijd' aan gaan met de gemeente Honte- nlsse om een subsidie in de wacht te slepen. Een verzoek om een bijdrage werd dit jaar afgewezen, omdat het ge meentebestuur vond dat het Jongerenpastoraat maar bij de kerk moest aankloppen. Echter, volgens de kaderleden hebben de activiteiten groten deels een algemeen vormend karakter en zijn ze niet alleen kerkelijk. De nieuwe jongerenpastor voor Zeeuwsch-Vlaanderen, Jan Damen uit Eede, was ook aanwezig op het kaderweek end. „Een welkome persoon voor de jongeren van Zeeuwsch-Vlaanderen", zo meent men in Vogelwaarde, „waar de meeste jongerenpas toraten nog in de kinderschoe nen staan". 1456 I 1412 4 >9? f mmer CIM-Magazine I CIM-Magazine en heb lorting van f 22,50. I I I I i i zonder postzegel OSCHRIFTEN j lijmegen. j I Hulster raad nog niet rijp voor popmuziek Van onze correspondente THOLEN - Voorafgaande aan de vredesmars, die vandaag vanaf 19.00 uur in de stad Tho len gaat plaatsvinden, zijn door het Vredesplatform Tho len diverse nevenactiviteiten gepland. Om 18.00 uur op de Markt in Tholen officieel begin van de vredesactie. Swingende mu ziek door de Excellent Condi tion brengt vervolgens de juis te stemming er in. Om 18.25 uur vertellen Nel Roggeband en Ad van Steyn namens het Vredesplatform Tholen over hun beleving van de vrede. Om 18.35 uur gezongen ballade over de vrijheid door twee jongens. Daarna voert dokter F. R. Verheggen uit Tilburg het woord. Hij is voorzitter van de Nederlandse Vereni ging van Medische Polemolo gie (een groep artsen die zich bezighoudt met het vraagstuk oorlog en vrede). De vredesmars zelf begint om 19.00 uur. De route loopt via de Markt, Molenvlietse- Van een onzer verslaggevers HULST - De Hulster gemeenteraad is er nog niet rijp voor om popmuziek te erkennen als kunstuiting die in de herinnering van het na geslacht moet worden bewaard. Die conclusie trok PvdA-raadslid B. Martens giste ren toen zijn voorstel om de straten in het plan Tragel te noemen naar hedendaagse musici slechts kon reke nen op een lachsalvo. f 41 Het voorstel van B en W, om de straten te noemen naar klassieke componisten, vond Martens geen toppunt van ori ginaliteit. „Als het dan toch in de muzieksfeer moet, dan denk ik aan eigentijdse namen die de toekomstige bewoners, veelal jong getrouwde stel letjes, meer aanspreken". Wethouder G. van de Voor de moest toegeven dat de componistenbuurt' inderdaad geen hoogtepunt was van ori ginaliteit, maar dat meer praktische overwegingen een hoofdrol speelden. „Het is voor mensen gemakkelijker iemand te weg te wijzen, als ze weten dat daar de componis- llen buurt ligt". En wat de he dendaagse muziek betreft: „je vordt pas onsterfelijk op het moment dat je gestorven bent, 4us ik denk dat u hier nog een beetje te vroeg mee komt". „Het gaat er niet om of de jon ge stelletjes straks hun huis kunnen vinden", voegde bur gemeester F. Jacobs er nog aan toe, „maar de ouderen die op bezoek komen". Ook CDA-fractie bleek eni- problemen te hebben met Wagner. „Dat was de lieve lingscomponist van Hitier", constateerde R. Scheele. „Ik zeg niet dat je dan niet naar muziek van de man mag luis teren, maar een straat naar hem noemen nu ook weer niet nodig". Het argument sneed volgens Van de Voorde weinig hout. „Er zal altijd wel iemand zijn waar iets op aan te mer ken valt en die naar een be paalde componist heeft geluis terd". Kabel tv De raad ging, tegen de ge woonte in, gisteren vrij vlot door de agenda. Tijdens de discussie over de kabeltelevi sie werd nog eens duidelijk dat Heikant, Graauw en Paal voorlopig niet op aansluiting hoeven te rekenen. „Ik zie niet in waarom dat in Heikant of Kapellebrug niet zou kunnen", meende P. Stevens. „Dat is een aaneengesloten lintbebou wing". Volgens wethouder Van de Voorde gaat het er echter om dat het aantal mo gelijke aansluitingen te klein is. Maar, zo beloofde hij, de kwestie zal bij het eerstvol gende gesprek met Casema nog eens op tafel worden ge legd. Evenals de mogelijke aansluiting van Nieuw-Na- men via een kabeltje over de grens. Van onze correspondent ZANDSTRAAT - De motor club Zeeuws-Vlaanderen (MZV) houdt morgen voor de derde keer in successie de Die kentoer. Deze toerrit met een lengte van ongeveer 160 km wordt gereden over merendeels ver karde wegen door het Zeeuws- vlaamse land met zijn karak teristieke dieken. Vertrek- en eindpunt is het Jtijkgebouw De Straete in de buurtschap Zandstraat. De in schrijftafel daar is geopend 'an 09.30-11.30 uur. Ook brom fietsers kunnen aan de rit deelnemen, doch de start hier in is reeds om half 10. De deelnemers aan deze toe- bstische kaartleesrit voor mo- ■orrijders, moeten aan de hand Van een routekaart zelf de luiste weg vinden. Tijdens de rit en bij de controleposten zullen er ook nog een aantal vragen moeten worden beant woord en eventueel ook enkele vaardigheidstesten worden afgelegd. Kosten voor deelname zijn voor de bestuurder 12,50 en voor eventuele duo-passagiers 7,50. De prijsuitreiking is ge pland tussen 18.00-18.30 uur. Aansluitend hierop wordt een barbecue gehouden. Voor wie hier aan wil deelnemen wordt een bijdrage gevraagd van 10,-. Om 20.00 uur begint in het wijkgebouw een feest avond in verband met de vie ring van het 11-jarig bestaan van de Motorclub Zeeuws- Vlaanderen. Deze staat open voor alle deelnemers aan de Diekentoer. Het gemengd koor Stoppeldijk bestaat 25 jaar. Van een onzer verslaggevers VOGELWAARDE - Het Ge mengd Koor Stoppeldijk sluit zaterdag 5 oktober de herdenking van het 25-jarig bestaan af met een jubi leumconcert. Dit begint om 20.15 uur in de parochiekerk te Stoppeldijk (Vogelwaar de). Na de grote koormanifes tatie met alle Hontenisser koren belooft ook dit muzi kaal gebeuren een hoogte punt te worden. Het is voor het koor de eerste keer dat wordt opgetreden met or kestbegeleiding. De geschiedenis van het koor gaat terug tot 1959. Stoppeldijk kende al lang een mannenkoor, maar toen dat jaar Deken Staal zijn vijftigjarig priesterjubileum vierde, kwam onder inspira tie van de toenmalige kape laan Rombouts een gemengd koor tot stand. In het archief wordt nog de brief van de bisschop bewaard, waarin toestemming werd gegeven om bij die gelegenheid de mis te zingen met een ge mengd koor. Voltreffer De eerste uitvoering in de parochiekerk was meteen een voltreffer. Eerst bedoeld als gelegenheidskoor bleef het gemengd koor in stand. Sindsdien is er heel wat ge repeteerd, gezongen, gela chen en gefeest, want het 'gildebroeders maakt plezie- re' is niet zómaar het lijf lied van de 'koristen'. „Het is een echte gezelligheidsclub", zegt bestuurslid B. de Schepper. Eerst legde het koor zich voornamelijk toe op kerk muziek met als hoofdtaak het verzorgen van diensten, later werden ook steeds meer wereldlijke liederen in het repertoire opgenomen. Het Gemengd Koor Stoppel dijk telt nu veertig leden. Niet weinig voor een dorps koor, maar toch maar net genoeg voor het huidige re pertoire. Vooral bij de heren wordt gezocht naar verster king. Sinds de oprichting staat het koor onder leiding van Johan Vernimmen, die met veel enthousiasme en kennis van zaken zijn koor van lou ter amateurs tot het huidige peil heeft gebracht. Behalve dirigent is hij tevens orga nist, bewerker en schrijver van muziek voor het koor. Het koor nam in het verle den deel aan verschillende festivals, verzorgt ieder jaar een kerstzang-avond, tel kens samen met een mu ziekgezelschap uit de ge meente, en mocht ook twee keer een eucharistieviering voor de KRO-radio opluiste ren. Geen subsidie De afgelopen tijd is er me nig uurtje gerepeteerd om bij het jubileumconcert goed tevoorschijn te komen. Iedere vrijdagavond mag het koor de parochiekerk gebruiken om te oefenen. - FOTO WIM K00YMAN Het koor is er wel een beetje trots op dat het zich, afge zien van een kleine paro chiebij drage, zelf financieel kan bedruipen. „Zonder subsidie van de gemeente. We treden op in uniformen die we zelf bekostigd heb ben. Dit in tegenstelling tot de muziekgezelschappen, die voor hun nieuwe pakken aankloppen bij de gemeen te". Het jubileumconcert is georganiseerd in samenwer king met de Culturele Com missie Hontenisse. Muzikale medewerking wordt ver leend door het Jeugd-En- semble Divertimento uit Eeklo, dat ook al te horen was in Hengstdijk. Solisten zijn Jenny de Wolf (sopraan) en Jan Maebe (hobo). Het omvangrijke programma biedt de toehoorders een af wisselend repertoire in het licht-klassieke genre. Koor zang afgewisseld door in strumentale stukken. ZUOWEST NEDERLArC Storen 'n Terneuzen, Hulst en Goes. fessen en telefoo'nnum- ers °P pagina 2. Openingstijden: 30-12.30/13.30-17.00 uur. "edactle Jefneuzen: Rein van der "wo (editie-chef), Jan Jan- ™n (Plv. chef), Emile Calon, M6ertenS, Cor de Boer Hu s» c°n ,Koomen <sP°rt)- Ve *L ;ank De,i' Eu9ène Honi!n Middelburg: Advertentle-expl. nsPecteur Zeeland: C onvé 01150-95839. nu Me- Van een onzer verslaggevers HULST - Het CDA-Vrouwenberaad Hulst duikt dit seizoen in de geheimen van de computerwereld en de aspecten van de voorplanting. Het is niet zozeer de bedoeling dat de dames de fijne kneepjes van het 'computeren' onder de knie krijgen, maar zich bezinnen op de gevolgen van al die hoogwaardige technologie voor de sa menleving. Wel staat een computer-praktijkmorgen op het pro gramma, waarbij de dames kennis kunnen maken met toetsen bord en joy-stick. Het voorjaars-discussiethema is 'aspecten van de voortplan ting'. Hierbij wordt speciaal gedacht aan draagmoederschap, maar ook andere zaken als reageerbuisbaby's en kunstmatige bevruchting komen aan de orde. Voor de jaarvergadering op 14 januari wil men een vrouwelijk kamerlid naar Hulst krijgen om over die materie te spreken. Op 17 oktober bezoeken de CDA-dames de suikerfabriek CSM te Sas van Gent. TERHOLE - Tijdens het ko mend kermisweekend in Ter hole worden er weer verschil lende actiivteiten op touw ge zet. Morgenochtend brengen de kinderen van de basisschool Ter Vliet wafels rond. De op brengst is bestemd voor ver schillende: activiteiten op school. Om half twee begint in het dorpshuis een schieting, georganiseerd door pater Col- sen en om half drie is er in de schooi een voorstelling van het poppentheater Aalbrecht uit Beveren. 's Avonds is er de be kende muziekuitvoering in de kerk. Zondagmiddag om half drie wordt bij cafe de Kroon een play-backwedstrijd gehouden voor de kinderen, 's Avonds is er dansen, met medewerking van discjockey Pedro. straat, Bolwerk, Verbrandes- traat, Dalemsestraat, Bak- straat, Botermarkt, Hoog straat, Bosstraat, Palinastraat weer terug naar de Markt. Zang en muziek van 't Samen raapsel uit Roosendaal zijn vervolgens te horen. Dr. Koek uit Den Brielle van de Wereld raad van Kerken spreekt om 20.20 uur. Dr. Koek heeft in 1983 in Vancouver mede de no ta van de Wereldassemblée te gen kernbewapening onderte kend. Vanaf 20.30 uur liederen door het Rood Akkoord uit Bergen op Zoom. Als laatste spreker komt Cathy Ubbels (enig Tweede Kamerlid van de EVP) om 20.50 uur aan het woord. De vredesmanifestatie is rond 21.00 uur afgelopen. Een aantal dweilbands trekt voor en na de mars door Tho len. Tevens zijn op de Markt stands aanwezig van Amnesty International en Vrouwen voor Vrede. Van een onzer verslaggevers BERGEN OP ZOOM - Het Co mité Bezorgde Bergenaren is woensdag 2 oktober in Den Haag present als daar door het coördinerende Landelijk Plat form tegen Kernenergie een petitie aan minister Winse- mius wordt aangeboden. In de petitie staat een plei dooi om in Nederland minder kernenergie te gaan opwekken en daardoor de produktie van radio-actief kernafval te ver minderen. Het aanbieden van deze pe titie wordt gedaan door verte genwoordigers van actiegroe pen uit de twaalf plaatsen, die voor opslag van kernafval op de lijst van de commissie Geertsema staan. Het Comité Bezorgde Bergenaren stuurt twee afgevaardigden naar Den Haag. Door Els Frigge THOLEN - Met man en macht wordt door leden van de werkgroep SLOTH (Stichting Lokale Omroep Tholen) ge werkt om op 9 november het eerste radioprogramma via de kabel uit te zenden. De werkgroep heeft de offi ciële zendmachtiging hiervoor pas sinds 22 september in haar bezit. Binnen twee jaar hoopt de groep ook over de etherver gunning (zodat ze niet meer afhankelijk is van de kabel) te beschikken. Op diezelfde 22ste septem ber kreeg de werkgroep totaal onverwacht de kans om tegen een zacht prijsje een huis aan de Regentessestraat in Tholen te huren. De acht vrouwen en mannen van SLOTH lieten deze niet aan hun neus voorbij gaan en hanteren sindsdien ij verig verf- en behangkwast om van het geheel een eigen 'studio' te scheppen. Een kar wei dat overigens heel wat voeten in de aarde heeft. Voordat een studio uitzend- klaar is moet er namelijk heel wat werk èn apparatuur wor den verzet. „Maar dat is geen enkel pro bleem. We zijn allemaal enorm gemotiveerd. Vooral ook omdat de gemeente Tho len en de Thoolse vereni gingen zo positief achter ons initiatief staan. Dat stimuleert ons enorm", vertellen de heren Burgers en Van Elsacker van de werkgroep. De SLOTH is eigenlijk ont staan uit de hobby van Cees Burgers. Hij stond tien jaar lang bekend als radio Pinok- kio. Een zendpiraat, die een eigen fanclub van 1200 leden had. Langzamerhand werd het idee geboren om een officiële radio- en televisieomroep in het leven te roepen. In mei 1985 werden ruim 350 vereni gingen op het eiland aange schreven om tot een stich tingsbestuur te komen. Dat moest representatief zijn voor de Thoolse bevolking, want anders werd er geen machti ging verleend. Veel hulp heeft de SLOTH van de gemeente Tholen ge kregen. Deze ziet mede met het oog op het grote buitenge bied van het eiland een lokale omroep wel zitten. De werkgroep SLOTH hoopt haar budget sluitend te krijgen door bijdragen van verenigingen, luisteraars en (straks) kijkers. Ook is de ver eniging 'Vrienden van SLOTH' opgericht, die de om roep eveneens gaat steunen. Ieder programma dat de SLOTH uitzendt, wordt door een nog te vormen program maraad gecontroleerd. Een dertig-tal medewerkers, va riërend van technici, deejees tot presentatoren hebben zich inmiddels aangemeld om be langeloos hun krachten in te zetten. Het is de bedoeling dat SLOTH veertien uur per week 'in de lucht gaat'. Voorlopig wordt dat de woensdag- en vrijdagavond van 18.00 tot 20.00 uur, zaterdag heel de dag en een gedeelte van de zondag. Verder is de werkgroep bezig via het informatiekanaal van Casema om een 24-uurs infor matiedienst in het leven te roepen. Handwerkshow - De katholie ke Bond van Ouderen houdt zondag een handwerktentoon- stelling in het gemeenschaps centrum De Warande. Aan vang 14 uur. Kaarting - Morgen wordt in het sportcentrum S.V. Aloy een kaarting gehouden. Aan vang 20 uur. EHBO - In oktober geeft de EHBO-vereniging Graauw een eenheidscursus EHBO on der leiding van dr. Kerckhaert uit Clinge en kaderinstructri- ce mevrouw B. d'Hooge. Opga ve voor 14 okotber bij G. Wee- maes (01143-216), R. Mahu- Ferket (221) of J. de Block (623). Zangkoor - Het parochiaal ge mengd zangkoor verzorgt za terdag 28 september tijdens de eucharistieviering in de kerk van O.L. Vrouw Hemelvaart in De Klinge de liturgische ge zangen. De dienst begint om 18.30 uur. De gezangen worden uitgevoerd onder leiding van dirigent-organist Jo van Vlie- berghe. Van onze parlementaire redactie DEN HAAG - De Kamercom missie voor de Verzoekschrif ten ziet geen aanleiding werk te maken van twee klachten van J. Lossie uit Hulst. Lossie had zich tot de com missie gewend omdat de ge meente een woning zou hand haven op een plaats die in het bestemmingsplan als 'groen voorziening' staat aangeduid, en omdat de gemeente geen werk zou maken van een te hoge, als erfafscheiding dienstdoende heg langs de openbare weg. Volgens de Kamercommis sie is de gemeente bevoegd, maar niet verplicht om een te hoge heg te laten knippen. Maar de belangrijkste reden dat zij met de klachten van Lossie verder niets doet is, dat zij geen betrekking hebben op rijksbeleid. Van een onzer verslaggevers CLINGE - Tijdens de jaarlijk se grote alarmoefening van de Hulster vrijwillige brandweer is woensdagavond het ram penplan van het zwakzinnige ninternaat De Sterre in Clinge aan de tand gevoeld. Behoudens enkele puntjes die voor verbetering vatbaar zijn liep alles gesmeerd. Een leeg paviljoen op De Sterre fungeerde als plaats des onheils. Dichtbij, aldus het draaiboek, was een vliegtuig neergestort met talloze ge wonden als gevolg. Toen het alarm ging wisten brandweer lieden en Sterrepersoneel niet dat het om een oefening ging. Bij de Sterreleiding ontstond dan ook enige paniek, toen er minder personeel toesnelde dan verwacht. Bij de aanblik van al die 'gewonden' werd op eigen initiatief snel het Rode Kruis gealarmeerd, dat zo te gen wil en dank ook meteen een oefenavondje kreeg. Dr. Van der Mee trommelde snel zijn colonneleden op, die zeer snel ter plaatse waren. „Het leuke van zo'n oefening is dat het altijd anders loopt dan je verwacht", aldus brandweer commandant A. der Weduwe na afloop. Wat niet in het draaiboek stond was de enorme massa toeschouwers die op de het ge beuren afkwam en de hulp verlening danig hinderde. „Zelfs met auto's reden ze tot aan het gebouw en parkeerden de voertuigen kris-kras op het terrein, zodat er niemand meer doorkon. Er zal iets ge daan moeten worden om dat in de toekomst te voorkomen". Bij het afvoeren van de slacht offers bleek aanvankelijk ook een tekort aan brancards. Dat werd snel opgelost door de komst van de Rode Kruisco- lonne, maar volgens Der We duwe zou het nuttig zijn als De Sterre nog een paar extra brancards aanschaft. Al met al toonde de brandweercom mandant zich zeer tevreden over het verloop van oefening.

de Stem | 1985 | | pagina 13