en ilist Studenten kraakten PTT-computers ZUIVELBOND WIL HERSTEL MARKTEVENWICHT IN ZUIVEL Een paar apart Douane in VS controleert Nederlandse post op porno I )eTe|Hd Plan voor acht staatsprijzen Kerken dreigen NCO te verlaten RADEN Stunt: ZX-Spectram Pakket inclusief 5 software pakketten t.w. Wegwijs abak telt ee in EG- conomie Goed nieuws DONDERDAG 26 SEPTEMBER 1985 PAGINA 3 BINNENLAND PTT-DIRECTIE BLIJ MET KRAAK' BINNENLAND DE STEM COMMENT AA R Klachten over behandeling van Afghanen Van der Stoel maakt kans als YN-commissaris Meer vrijwilligers gezondheidszorg Wilt u óók flink wat geld besparen? Bel dan: 01608-35549. Horoscoop, Spectrumgidsje en 2 Wolters pakketten t.w.v. f39,- naar keuze gratis. En natuurlijk inclusief het MCN lidmaatschap. Totaal voor f399,-. Bij V&D en Dixons. T5 PAGINA 2 eid te stellen om hun oen. En er moet bereid- nici van het bedrijf om mersvertegenwoordigers rbereiding leidt tot beter rk tegen directieplannen, e eisen kunnen worden tvorming, invoering en we technieken in het be- ens het rapport tot 'een ouding' met de bedrijf s- gesprekssituatie die dan tiger resultaten. t in 1984 werd afgerond, 'n twintig bedrijven in de n van het wel en wee van nemingsraden aangaan- nieuwe technieken. In gang van zaken bij Hei- mit Ovens in Nijmegen, MB gevolgd. Dit gebeur- gesprekken met werkne- oordigers in OR en vak- leidinggevend personeel ankelijk waren, zo mel- rs), bedrijfsbezoeken en ntatie.(ANP) Door Ad Jongbloed USSEL - De tabaks tor verschaft in de ropese Gemeenschap, lusief de aanstaande staten Spanje en Por- gal, werk aan bijna 1,8 lj oen mensen. Ver- ld in volledige dagta- n betekent dat een an voor 700.000 men- in de twaalf lidsta- In Nederland ver- nen op enigerlei wijze 550 mensen met tabak n deel van) hun ood. at blijkt uit een studie, is uitgevoerd door het itse bureau Peida in op- cht van de Europese ta ksindustrie. Volgens die ustrie heeft die studie, arvan de resultaten giste- werden aangeboden aan Europese Commissie en en van het Europese Par ent, geen ander doel dan telijke gegevens ter be- 'kking te stellen aan de leidsmakers. e tabaksverwerking ge urt in elk van de twaalf den en verschaft werk n 117.250 mensen (8.850 in derland). Met de toeleve- g, zonder de ruwe tabak te rekenen, zijn 107.450 nen gemoeid (6.350 in Ne- rland). De ruwe tabak rdt in zeven EG-lidstaten teeld, Griekenland en Ita- nemen 75 procent van de ale oogst voor hun reke- g. In die zeven landen zijn .000 tabakstelers, die pe- iek hulp hebben van im 640.000 gezinsleden of zoenarbeiders. Omgere- nd komt het totaal neer op .000 volledige banen. Bij distributie en de verkoop n dan nog eens 673.000 per en betrokken (in Neder- d 10.400), wat neerkomt op 6.300 volledige banen (in ederland 7.500). Volgens de studie draagt tabak in de twaalf landen middeld voor 4,5 procent j in de totale belastingont- ngsten, wat totaal neer- >mt op ongeveer ƒ62 mil- rd. De twaalf landen zijn ge- menlijk netto-exporteur in tabaksfabricaten, maar -tto-importeur van ruwe bak. Ofschoon er in de EG >or Spanje en Portugal een mdelstekort is voor ruwe bak en tabaksfabricaten :bben drie landen, Grieken nd, Groot-Brittannië en ederland (ƒ425 miljoen) n beduidend handelsover- hot. dat aantal 265. 1985 Zal r worden, tenzij de gang- de 'schade' gaan inhalen- klein want de arrestatie van de Nieuwe Georgani- ie moorddadigste bende ra, dit jaar en vorig jaar, en enigszins uitgedund, niet meer is wat zij was, 'kse Maria-processie in enkele weken geleden. )kale bisschop aan de ca de scepter zwaait over het ■uil voor een rustig en on- an de plechtige optocht, de bisschop van tevoren onbekenden met het ver- 1800,-) te betalen voor bescherming. De moedige Idi, weigerde. De proces- idanks in alle vrede vol- volgens ooggetuigen de was. In het stadje Acerra aaanden tijd 138 mensen T28 Van onze Haagse redactie WASSENAAR - Twee stu denten aan de Technische Hogeschool in Delft zijn er de afgelopen zomer in ge slaagd een landelijk compu ternet van de PTT met een huiscomputer in zijn geheel open te breken. Volgens de pTT-directie heeft dat een 'schok' bij de PTT teweeg ge bracht en is de beveiliging van het computersysteem, met behulp van de Techni sche Hogeschool, daarna on middellijk sterk verbeterd, zo bleek gisteren tijdens een persconferentie in Wasse naar. De twee studenten in de informatica, O. Tijdgat en O. de Regt, kwamen door mid del van hun relaties in de computerwereld aan een te lefoonnummer in Groningen, dat later het centrale compu ternummer van de PTT bleek te zijn. Na een tijdje van experimenteren ontdek te het tweetal, onder super visie van hun hoogleraar professor Herschberg, een heel netwerk van PT-com- puters waarmee zij met hun huiscomputer konden com municeren. Het tweetal had daardoor bijvoorbeeld inzage in de landelijke lijst (adres, naam en telefoonnumer) van wan betalers van telefoonreke ningen, geheime nummers en investeringsplannen van de PTT. PTT-topman ir. 't Hoen gaf gisteren toe dat dit mo gelijk was door een reeks 'enorme slordigheden' bij de computerafdeling van het staatsbedrijf. De studenten gebruikten de PTT-informa- tie echter niet en meldden hun bevindingen keurig aan hun hoogleraar die samen met het tweetal de PTT be naderde. „Het had nooit mo gen voorkomen, maar wij zijn wel blij dat het hier gaat om een nette kraak. Wij aar zelen dan ook niet om in de toekomst de TH in te roepen om bijvoorbeeld ons opnieuw beveiligde systeem uit te tes ten," aldus de PTT-direc- teur. Professor Herschberg liet weten dat hij geen enkel moeite had met het initiatief van zijn studenten. „Alleen het doorbreken van codes en het kraken van een computer lijkt overheidsinstellingen en bedrijven er pas toe aan te zetten om de zaak potdicht te gaan maken. Ik hoor gemid deld vijf keer per jaar van mijn studenten dat ze de computer van een bedrijf opengebroken hebben. Dat kan al makkelijk met een computer van enkele duizen den guldens," aldus Hersch berg. Volgens de twee studenten zijn in Nederland talloze computerliefhebbers bezig met het kraken van bedrijfs- computers. „Het is een heel apart wereldje, waarin bij voorbeeld lijsten circuleren met tal van geheime tele foonnummers van bedrijfs- computers en dergelijke. Het is een subcultuur geworden," verzekerde een van hen gis teren. Professor Herschberg sluit niet uit dat er in Nederland al geruime tijd 'computer krakers' bezig zijn om voor opdrachtgevers bepaalde in formatie uit een computer bestand te 'stelen' of des noods te veranderen. „Het is goed mogelijk om bijvoor beeld een schuld bij een bank via de computer weg te wer ken," aldus Herschberg. De hoogleraar verzekerde dat de twee studenten niet strafbaar zijn. „Zij hebben geen kwade bedoelingen ge had met hun experimenten en hebben er geen misbruik van gemaakt. Sterker: ze hebben de PTT eigenlijk ge holpen. Inbraak in een com puter is pas strafbaar als je gegevens gaat veranderen of de informatie gebruikt," al dus Herschberg. 'Ruim boterberg in EG op' Toevoegingen HET ministerie van Volksge zondheid moet maatregelen nemen om de hoeveelheid toe voegingen in levensmiddelen te beperken. Voor zover kleur stoffen, conserveermiddelen, anti-oxydanten, enzovoorts, dan nog zijn toegestaan, moe ten ze gedetailleerd op de ver pakking worden vermeld. Dit zegt Konsumenten Kontakt in het oktobernummer van zijn blad Koopkracht. 0.000jaar OUD IN de Noordoostpolder hebben een jonge archeoloog en ar- cheologiestudenten van de ge meentelijke universiteit van Amsterdam deze week over blijfselen gevonden van bewo- nng die dateren van ongeveer 9.000 jaar voor Christus, het .genoemde oude steentij d- .erk. Het zijn tot nu toe de 'judste vondsten die wijzen op aanwezigheid van mensen in de huidige IJsselmeerpol- ders, aldus archeoloog drs. W.J. Hogestijn. Journalistiek DE Prijs voor de Dagbladjour nalistiek 1985 is gewonnen door Ineke van Kessel (37), re dactrice van de redactie bui tenland van het Algemeen Ne derlands Persbureau. Dit heeft de organisatie van dag bladuitgevers, de Nederlandse Dagbladpers (NDP), die de prijs beschikbaar stelt, woens dag meegedeeld. Moord DE 19-jarige L.A.R.B. uit Rot terdam heeft tegenover de po litie bekend de 14-jarige Sai Wah Li uit Rotterdam om het leven te hebben gebracht. B. meldde zich woensdagmiddag bij de Rotterdamse politie. Dat heeft een woordvoerder van be politie van Rotterdam woensdagavond meegedeeld. Nederlandse Zuivelbond (FNZ), de coöpe ratieve zuivelindustrie, is voorstander van en kele grote boterverkopen buiten de normale afzet om om de boterberg in de Europese Ge meenschap te verminderen. Hij heeft dit woensdag gezegd tijdens de jaarvergadering van de FNZ in Amsterdam. Voor het herstel van het marktevenwicht, maar ook uit politiek-psychologisch gezichtspunt zou het vol gens hem van erg groot belang zijn als de botervoor- raden snel kunnen worden geruimd. zuivel wordt verzwakt. „Bin nen de muren van de nationale contingenten zijn vooral in Frankrijk de zuivelindus trieën bezig met behulp van de overheid een grootscheeps mo derniseringsproces door te voeren." Altijd moet weer bedacht worden dat wij onze sterke agrarische positie niet hebben veroverd met behulp van een contingentering, maar door de afwezigheid hiervan, aldus Zijlstra. Hij wil daarom terug naar het oude systeem van het marktmechanisme als instru ment voor het in evenwicht brengen van vraag en aanbod. Dat is in het belang van de Ne derlandse exportpositie en daarmee uiteindelijk van de leden-veehouders van de coö peraties. De EG moet in dat kader wel een behoorlijk bo dem-prijsniveau garanderen om te voorkomen dat de prij zen onderhevig worden aan absurde schommelingen en ni veaus. Alle andere acties, hoe goed bedoeld ook en hoe makkelijk in het gehoor liggend, kosten zeer veel geld, maar verdrin gen bovendien de normale consumptie, aldus Zijlstra. Hij constateerde dat het afgelopen zuiveljaar voor melkveehou ders en coöperatieve zuivelin dustrie niet gemakkelijk is ge weest en dat er voor het lopen de jaar weinig of geen aanwij zingen zijn die duiden op een spoedig omslag. Verwijzend naar de plannen van de Europese Commissie tot aanpassing van het Ge meenschappelijk Landbouw beleid (het 'Groenboek') ver klaarde Zijlstra dat de pijlers waarop de zuivelpolitiek tot nu toe rust moeten worden ge handhaafd. Het gaat dan on der andere om een open ge meenschappelijke markt en financiële verantwoordelijk heid. De thans toegepaste contin gentering (de superheffing) bereikt naar het oordeel van de FNZ-voorzitter de produk- tiedoelstelling, maar werkt dusdanig verstarrend dat de verhoudingsgewijs gunstige positie van de Nederlandse A utomatisering HET kabinet heeft de Tweede Kamer gisteren beloofd de automatisering van de over heid doelgerichter en met meer onderling overleg aan te pakken. Een speciale commis sie, waarin wetenschappers, bedrijfsdeskundigen en amb tenaren zitting hebben, gaat voortaan adviseren. De com missie valt onder directe ver antwoordelijkheid van de mi- nisterrraad. Na zovele sombere berichten en klaagliederen over de verloede- rin9 van de samenleving, de sterk toegenomen onkerkelijkheid en de alsmaar breder wordende kloof tussen de arme en rijke landen was de deze week afgesloten KRO-serie (radio en tv) over net werk van een achttal katholieke missie- en ontwikkelingsorga- nisaties in de Derde Wereld een ware verademing. Zwartgallige Pessimisten moeten die uitzendingen als een tonicum hebben er varen, Zij, die nog steeds geloven in het goede in de mens en daarom in de toekomst, zullen er nieuwe inspiratie uit geput heb ben Goed nieuws trekt zelden de aandacht. Rampspoed en mense- 'jlke misdragingen scoren voor de kijk- en oplagecijfers hoger. Daardoor ontstaat - het is hier al meer betoogd - een vertekend beeld van de werkelijkheid. Want naast al die lieden, hele volks tammen, die alleen maar geïnteresseerd zijn in het eigen-ik, staan, buiten de schijnwerpers van de publiciteit, grote groepen longeren en ouderen, die zich beroepshalve of als vrijwilligers, in Nederland en elders, met overgave inzetten voor de medemens. °ank zij de KRO heeft het publiek weer eens kennis kunnen ""aken met een aantal van dit soort mensen. Mede door de on derkoelde presentatie van hun persoon en werk bleef die kennis- making niet steken in cliché-matige rituelen, maar kwamen er ook achtergronden naar voren, die bij menigeen het uitzicht op kerk ah samenleving verruimd en verdiept zullen hebben. Dit geldt te "jeer omdat een uitzending over het zendings- en ontwikkelings- hfi-,van de Protestant-christelijke kerken ongeveer eenzelfde oeeid opgeleverd zou hebben. mn h beeld ,00nt' voor zover men dat nog niet zelf ontdekt thh het)ben' overduidelijk aan, dat de 'God is dood'-theorie huishoort in de rariteitenkast van de geseculariseerde theologie. Hier Togen kerken en kloosters leeglopen, in een aantal ontwik- staat®K,anden zitten ze muclvo1- Eo tegenover die leegloop bij ons Mem gegeven, dat allerlei missie-organisaties als de 60-jarige hehh 3 en de SD-jarige MIVA de sloophamers, die een einde DDen gemaakt aan het Rijke Roomse Leven, ongeschonden ven r?n overlee,d: zi!' die de kerk de rug hebben toegekeerd, ge- Te 8 !T"®sie neer financiële steun dan ooit te voren. ourieWI' ,et oude Eur°pa zich blind staart op het verval van zoew ln®te"'ngen en instituten en niet bij machte lijkt te zijn om in de 8 i°n9eren houvast te geven voor de toekomst, is elders onknrvwrrv 1 met steun van diezelfde jeugd, een nieuwe kerk in dem tt3 Jre ,on9e kerk in Latijns-Amerika, Afrika en Azië zal an- dat itl de westerse> zij leeft consequent vanuit het geloof, depi ,c t®?.en armoe en onrecht een onlosmakelijk onder- s van de Blijde Boodschap. Ook dat is goed nieuws. WASHINGTON (ANP) - De post van Nederland naar de Verenigde Staten is aanzien lijk langer onderweg dan een jaar geleden het geval was. Een belangrijke oorzaak van de vertraging is dat de Ameri kaanse douane alle post uit Nederland en Denemarken apart houdt voor onderzoek op kinderpornografie. Zegslieden van de Amerikaanse posterij en en douane hebben dat be vestigd. Normaal placht een brief van Nederland naar de Verenigde Staten drie tot vijf dagen onderweg te zijn. Maar sinds een jaar duurt het veelal een week tot veertien dagen of zelfs langer. „Wij hebben instructies van de douane om alle post uit Ne derland en een aantal Scandi navische landen naar de doua ne door te sturen. Dat heeft één tot vier dagen vertraging tot gevolg", aldus de heer MacFadden, waarnemend di recteur voor de internationale post in Washington. De Amerikaanse douane onderzoekt post uit het buiten land niet alleen op smokkel waar. Anders dan de douane in Nederland heeft de douane in Amerika ook een politie functie. Haar opsporingsbe voegdheid heeft ondermeer tot doel verdovende middelen en pornografie te onderscheppen. Voor dat doel mag zij ook de post openmaken. De wereld wordt door de Amerikaanse douane ruwweg in twee cate gorieën verdeeld: verdachte en niet verdachte landen. Alle post uit landen waar porno, heroïne en cocaïne vandaan komen wordt apart gehouden voor een bijzonder onderzoek. Bij andere landen worden nu en dan slechts steekproeven genomen. De Amerikaanse posterijen betreuren de vertraging maar kunnen er niet veel aan doen, want het gaat om een politieke zaak. De regering-Reagan heeft onder leiding van doua ne-inspecteur William von Raab in 1983 een speciaal pro gramma ter bestrijding van kinderpornografie afgekon digd. De benoeming van Von Raab als hoogste douane-in specteur in de Verenigde Sta ten is een politieke benoeming geweest met als doel onder meer overeenkomstig het con servatieve klimaat in Ameri ka de kuisheidswetten strikter toe te passen. Von Raab noem de eind vorig jaar tijdens een hoorzitting van een senaats commissie die zich met porno bezighoudt Amsterdam het 'Sodom anno 1984'. Niet toevallig is in die perio de ook de vertraging bij het verzorgen van de post uit Ne derland ontstaan. Een zegs man van de douane bevestigt dat omstreeks die tijd het pro gramma voor het bestrijden van kinderporno goed op gang is gekomen. De arbeid van de Amerikaanse douane is vol gens deze zegsman niet tever geefs: de speciale kinderpor no-actie heeft een 'dramati sche verandering' te zien ge geven. 98 procent van alle kin derporno-import in de Ver enigde Staten komt volgens de statistieken van de douane uit Nederland en Denemarken. Van oktober 1983 tot oktober 1984 werden 4.266 pornografi sche stukken onderschept, waarvan er 2.069 kinderporno grafie bevatten. Een jaar daarvoor bedroeg de totale pornovangst nog slechts 1918. De Nederlandse autoriteiten hebben zich met het postpro- bleem nog niet intensief bezig gehouden. Aangezien het kin derpornoprobleem een gevoe lige zaak is in de Amerikaans- Nederlandse betrekkingen, is de Nederlandse ambassade in Washington tot dusver zeer terughoudend geweest. Het is de Nederlandse PTT bekend dat de post langer onderweg is dan voorheen, maar er is tot dusver niet met de Ameri kaanse autoriteiten over ge sproken. Wellicht zal minister van justitie Korthals Altes dat doen. Hij is op het moment in Washington en spreekt daar met Amerikaanse regerings functionarissen ondermeer over het probleem van de kin derpornografie. Het postpro- bleem zal dan mogelijk ook ter sprake komen. AMSTERDAM (ANP) - De Vereniging Vluchtelingen werk Nederland is er niet ge lukkig mee dat een 20-tal Af ghaanse asielzoekers slechts in groepjes van drie per dag worden ingeschreven bij de vreemdelingendienst in Am sterdam. Die vluchtelingen blijven zo te lang verstoken van geld van de sociale dienst voor eten en andere eerste levensbehoeften, aldus een woordvoerder van de vereniging. Hij meent dat deze procedu re betekent dat wij 'weer een stap verder verwijderd zijn van een normale behandeling van asielzoekers'. De groep Afghanen kwam eind augus tus op Schiphol aan. Zij ver bleven daar enkele dagen. Justitie gaf de Afghanen deze week toestemming naar de Vreemdelingendienst in Am sterdam te gaan om daar een groene kaart te krijgen. Max Tailleur en mr. J. Luns lachen om een mopje uit het nieuwe boek van Max, horen, zien en smoezen'. Gistermiddag werd dit twaalfde en laatste boek van de bekende moppenverteller door Luns ten doop gehou den in Amsterdam. FOTO ANP NEW YORK (ANP) - De kan sen van oud-minister Max van der Stoel, thans permanent vertegenwoordiger bij de Ver enigde Naties in New York, om tegen het einde van het jaar de Deen Poul Hartling op te volgen als hoge commissaris voor de vluchtelingen, zijn 'helemaal niet slecht', zo heeft minister Van den Broek woensdag in New York ver klaard. AMSTERDAM (ANP) - Het vrijwilligerswerk in zieken huizen en verpleegtehuizen is de afgelopen twee jaar flink toegenomen. Momenteel wer ken er gemiddeld zestig vrij willigers per instelling, uit eenlopend van enkele vrijwil ligers tot tweehonderd perso nen per instelling. Dat is vastgesteld bij een onderzoek van de Faculteit der Sociale Wetenschappen van de Rijksuniversiteit Lei den. v Toen staatssecretaris Van der Reijden telefonisch een af spraak maakte met de huisarts, leken die twee het wel eens te zijn. In de praktijk is het heel anders. De huisartsen willen hun wijkje wel wat verkleinen, maar wensen dat wel op eigen houtje te doen. Ze zetten de staatssecretaris even in de wachtkamer. Die pikt dat natuurlijk niet. Hij stormt de praktijkruimte van de dokter binnen, duwt de assistente aan de kant en eist onmiddellijk een verwijskaart. Het komt erop neer dat de dokter een paar patiënten moet inleveren. Hij wint tijd, maar verliest inkomen. Som mige artsen worden daar ziek van. Boze artsen willen een gunsti ger regeling uitdokteren. Nu heb je vriendelijke dokto ren, die zich wel door chirurg Van der Reijden willen laten snijden. De tijd heelt alle won den, is hun milde standpunt. Maar die boze artsen willen bloed zien. U kent dat type wel: norse man, wil u in het weekend alleen na lang aan dringen helpen, schrijft snel receptje, terwijl hij afwezig uit het raam kijkt, gebruikt moei lijke woorden. Hij pakt nu een briefje en no teert met vulpen de naam van een heel gemeen laxeermiddel. Dat is voor de staatssecretaris, denkt hij grimmig. Die kan mooi de pot op. MERIJN Van onze Haagse redactie DEN HAAG - De Raad voor de Kunst pleit voor handhaving van het verschijnsel staats prijs. Bij de toekenning houdt de minister van cultuur de eindverantwoordelijkheid, maar Raad voor de Kunst gaat fungeren als een beroepsin stantie. Behalve voor de letteren zou een (regelmatig terugkerende) staatsprijs moeten worden in gesteld voor de sectoren archi tectuur, beeldende kunsten, dans, film, muziek, theater en een 'restgroep', waartoe de media horen. Ieder jaar zou den twee categoriën aan bod moeten, zodat iedere sector om de vier jaar een prijs ontvangt. Dat blijkt uit het voorstel dat de Raad voor de Kunst heeft voorgelegd aan minister Brinkman van cultuur. Brink man vroeg de raad om advies over staatsprijzen in het alge meen en de staatsprijs voor de letteren in het bijzonder, na dat hij in conflict was geko men met de jury voor de P.C, Hooftprijs. Brinkman kende de staatsprijs voor de letteren uiteindelijk niet toe aan de schrijver/publicist Brandt Corstius. De Raad voor de Kunst vindt dat het prijzengeld nu 10.000 gulden is,zou moeten worden verhoogd tot 50.000 gulden (belastingvrij). DEN HAAG - Als minister Schoo (Ontwikkelingssamen werking), al dan niet gedwon gen door de Kamer, weigert haar subsidieregeling voor de NCO (Nationele Commissie voorlichting en bewustwor ding Ontwikkelingssamen werking) bij te stellen, dan is de kans groot dat de kerken deze organisatie verlaten. Namens de katholieke, Ne derlands Hervormde en Gere formeerde kerk nam ds. De Haan gisteren dit standpunt in tijdens een hoorzitting van de vaste Kamercommissie voor (ADVERTENTIES) Er is derden n goede kans dat u per jaar hon- guldens te veel aan verzekerings premies betaalt. Als FBTO-adviseur wil ik dat graag eens voor u uitzoeken. Zonder enige verplichting. e FBTO is een grote "onderlinge", dus zonder winstoogmerk, die u prima polissen biedt tegen lage premies. Voor uw auto, caravan of boot, huis en inboedel, of ziekte kosten. Ik kan u daar alles over vertellen. Een afspraak is vlot gemaakt. FBTO-adviseur A.B.M. Al, Tolhuislaan 28, 4875 AL ETTEN-LEUR. Tel. 01608-35549. Ontwikkelingssamenwerking over de toekomst van de NCO. De NCO en al haar aangeslo ten organisaties, 32 in totaal, zijn woedend op Schoo omdat zij zonder gedegen voorover leg een nieuwe subsidierege ling heeft opgelegd waarmee de Commissie, zoals voorzitter Roethof het uitdrukte, 'geen kant opkan'. Vooralsnog hoopt het dage lijks bestuur van de NCO, dat in de Tweede Kamer een meerderheid te vinden is die 'dit wanstaltige iets, waarvoor wij ons als Nederlanders zou den moeten schamen' (ds. De Haan) terugdraait. NCO-voorzitter Roethof, zelf oud-parlementariër, liet er voor de Kamercommissie geen twijfel over bestaan dat de nieuwe subsidieregeling die Schoo de NCO eenzijdig heeft opgelegd, 'alleen maar tot con flicten kan leiden'. Zaken die het NCO-bestuur speciaal storen zijn: het verbod voor de NCO zich nog op onderwijsterrein te be geven; de 'afsluiting' van de NCO voor een aantal groepen als gevolg van de eigen bijdrage van 25 die Schoo heeft opge legd; de beperking van haar acti viteiten als gevolg van de bo vengrens van 7% die Schoo heeft gesteld voor de appa raatskosten, „waardoor", al dus Roethof, „de NCO een ad ministratief doorgeefluik voor subsidies wordt". Aftrek AWBZ STAATSSECRETARIS Van der Reijden (Volksgezondheid) wil nog dit jaar ƒ40 miljoen beschikbaar stellen voor het versoepelen van de aftrekmo-t gelijkheden voor AWBZ-ver pleegden. In ruil voor die toe zegging moet de Tweede Ka mer er wel voor zorgen dat de wijziging van het stelsel van ziektekosten vóór 1 januari een feit is.

de Stem | 1985 | | pagina 3