98.- Frans weekend in het Terneuzens filmhuis VlaaiiDeien laarwaai Deelnemers gezocht voor 'Den Aovond' ONDER DE KNIE Kunst in de huiskamer NOG TE ZIEN OOSTERSE INVLOED UITGAAN IN BELGIE A62 ONDERDAG 26 SEPTEMBER 1985 actie is tijdelijk en t ^Festival van IHT EN VU\ARDINGEN. :ren. Daarbij komt nog de twee jaar it een maximum 0 km en zes j aar car- rantie op roesten n uit. Dat wordt eveel hopen we. ;hnische gegevens: is leverbaar als dan of 5-deurs Lift- ze uit 1.3 liter otor of 1.8 liter die- 1-bak (alleen Sedan), Litomaat. Voorwiel- g, onafhankelijke ïging rondom. X 22410.-' I Colombaioni in Den Dullaert Hulst Muzikaal uur in kerk Sas 13 OKTOBER IN DEINZE Prima groepen op Futurama- festival '85 Open jongeren centrum presenteert De Mallerband Gilbert Becaud zingt in Knokke TIPS UIT MIDDEN ZEELAND Stalen eenvoud T1 HET FILMHUIS Zuidland in Terneuzen haalt de ko mende dagen flink uit. Ter gelegenheid van de start van het nieuwe filmseizoen wor den de komende dagen een frans weekend gehouden. Vijf recente Franse film zijn te zien. Vanavond draait L'im- portant c'est d'aimer van Andrzej Zulawski. Deze film laat Romy Schneider als derderangs actrice zien. Ze heeft een impotente echtge noot - een filmgek die aleen maar naar de bioscoop gaat en foto's van zijn sterren spaart - en moet optreden in pornofilms om nog enig sexueel genoegen te hebben. Een fotograaf wordt echter verliefd op haar en laat haar optreden in een toneeluit voering van Richard III. Daarna lopen film, toneel en leven door elkaar heen. Aanvang 20.00 uur, toe gangsprijs ƒ6,-/ CJP ƒ5,-. Deze prijzen gelden voor al le films. De veel omstreden Je vous salue, Marie van Jean-Luc Godard is morgenavond te zien met onder meer My- riem Roussel en Thierre Ro de. De regisseur heeft Chris tus maagdelijke geboorte onder de loep genomen. Het is het verhaal van de ont vangenis en wat daarop volgt. Godard verplaatst de gebeurtenis echter naar het hedendaags Frankrijk. Ma ria is de dochter van een benzinepomphouder en is verloofd met een taxichauf feur. De engel Gabriël komt gewoon per vliegtuig. Aan vang 20.00 uur. Na de film van Godard wordt Coupe de Tete van Jean-Jaques Anoud ge draaid. De hoofdrollen wor den vertolkt door Patrick Dewaere en France Doug- nac. Dewaere speelt een nogal fors en weinig scrupu le kennende voetballer die verwijderd wordt uit het team. Hij krijgt ook zijn ont slag bij de fabriek waar hij werkt. Vervolgens stort hij zich in het uitgaansleven en drinkt, vecht en neemt zo af en toe een baantje aan. We gens een vermeende ver krachting raakt hij in de ge vangenis. Dan blijkt echter dat zijn voetbalteam hem nodig heeft. Hij krijgt tijde lijk verlof en op weg naar de wedstrijd ontsnapt hij en zoekt wraak. Aanvang 22.30 uur. Zaterdag zijn er weer twee films te zien. L'enfant secret van Philippe Garrel draait om 20.00 uur en Coupe de Foudre van Diane Kurys is twee en een half uur later te zien. L'enfant secret is het verhaal van het einde van de jeugd, van de noodzaak volwassen te worden. Mo menten uit een levensrelatie, die overspoelen van levens vreugde en van gebeurtenis sen die wonden achter laten. In de hoofdrollen zijn Anne Wiazemsky en Henri de Maublanc te zien. De film van Garrel, met Miou-Miou, Isabelle Hup- pert en Guy Marchand, gaat over een joods meisje van Russische afkomst, die bij het begin van de bezetting van Frankrijk in een kamp komt. Om te ontsnappen trouwt ze met een Frans man, die echter ook joods is. De kijkers zien vervolgens het huwelijk van een andere vrouw met iemand uit het verzet, die later gedood wordt door de bezetters. De volgende scene speelt zich vele jaren na de oorlog af en laat zien hoe de twee vrou wen nu leven. Scene uit 'Je vous salue Marie' van Jean-Luc Godard. - FOTO ARCHIEF DE STEM I0WR00MS M.U.V. HEERHUGOWAARD. LIFTBACK VANAF OOK DE komende dagen zijn er in het kader van het Festi val van Vlaanderen weer veel evenementen. Het meest in het oog springend is het optreden van het Ballet van de 20e eeuw, vrijdag 27 en zaterdag 28 september om 20.00 uur in het Sportparleis te Gent en zondag 29 september om 15.00 >iiur. Maurcie Béjart presenteert de wereldcreatie van de :horeografie Le Baiser de la Fée op muziek van Stravinsky. Voor de pauze brengt het gezelschap zeven Griekse dansen op muziek van Theodorakis. Te Mechelen deze week het Hay dn Trio Wiens, 26 septem ber in de stadsfeestzaal met werken van Haydn, Schumann en Beethoven en zondag 29 september in de Wolsack een gi taarrecital door de wereldbekende Narciso Yepes. Lokeren ontvangt in de Torenzaal zaterdag 28 september het kamerorkest Arion en het klarinetkwartet Marcel Hans- sens. Men vertolkt er werken van Cabus, Pelemans, Dvorak, Tsjaikovsky en anderen. Aanvang 20.00 uur. Gent heeft volop keus. Vanavond I Faimminghi met Die Kunst der Fude van Bach (Generale Bank, 20.00 uur). Zon dag het Hannover Knabenchor, het Hilliard ensemble en het London Baroque Orchestra met werken van Schütz (Bijlo- ke-abdij, 20.00 uur). Maandag 30 september Musica Antiqua Köln met barokmuzkek (Congrescentrum, 20.00 uur) en dinsdag 1 oktober La Petite Bande en het vokaal ensemble Corrende met de opera Orfeo van Gluck in concertversie in het congrensscentrum om 20.00 uur. VERSCHILLENDE MODELLEN MET NIEUWE MOTOR. JPÉ COROLLA GT TWIN CAM 16 ANTWERPEN Vanavond is in de Singel het eerste in de reeks singelcon certen die het Koninklijk Filhamonisch Orkest van Vlaanderen het komense seizoen ten gehore brengt. In het kader van het Ensorjaar speelt het onder leiding van Emil Tchakarov de Suite uit de Oostendse maskers van R. van der Velden. Barry tuckwell is de solist in het Hoornconcerto nr. 4 van Mo zart en besloten wordt met de eerste symfonie van G. Mahler. Aanvang 20.00 uur. Het Koninklijk Ballet van Vlaanderen danst in een choreografie van Panov Ro meo en Julia op muziek van Prokofiev. In de Singel vrijdga 27 september in de rode zaal. Aanvng 20.00 uur. Toegang 600 Bfrs. Het symfonie-orkest van de Nationale Opera en het Londons Philharmonia Koor zingen met vermaarde solis ten onder leiding van Mi chael Schwandt The dream of Gerontius van E. Elgar. Zaterdag 28 september in de blawwe zaal van de Singel in de serie concerten van Munt. Aanvang 20.00 uur. Voor de liefhebbers van André Hazes is er een show van deze onvervalste Am sterdammer met zijn orkest in de Elisabethzaal vrijdag 27 september om 20.30 uur. Op toneelgenbied de vol gende evemenenten: Pro vinciaal Centrum Arenberg vanaf vrijdag 27 september De Musical Lola Blau van G. Kreisler onder regie van Jan Verbist. Aanvang 20.15 uur. Andere speeldata 3 en 4 ok tober. het Fakkeltheater (zaal Meir) brengt twee een akters van Ionesco, De Les en De kale zangeres, elke donderdag, vrijdag en zater dag om 20.30 uur en een zon dagmatinee om 15.30 uur. Het Koninklijk Jeugdteater speelt vanaf 27 september voor de jongeren De lege cel van Swartenbrokx. Aan vang 19.30 uur. het huistea- ter van Mieke Krik Joris Jozef (Het Sterretje) speelt voor de 3- tot 7-jarigen Pietje, Pietje Koo. Dromen en werkelijkheid over ge vleugelde vriendjes en de vrijheid. Aanvang 15.00 uur. GENT In de Koninklijke Opera treedt het Ballet van Vlaan deren op met de musicial PIAF. In de vernieuwde versie met live orkest. De in tense gedrevenheid van een vrouw Piaf, de straatmus voor wie zingen alles bete kende. Aanvang 20.0o uur, speeldata 30 september en 1 en 2 oktober. BRUGGE In de Saaihalle en Bank van Roeselere (Vlamingstraat) zijn er 26, 27 en 28 september Sprookjesvertellingen voor volwassenen (Duitse versie) en kinderen (in het Neder- lalds). Voorstellingen gege ven door het Europees Sprookjesgezelschap van 17.00-18.30 uur en van 20.00 tot 22.00 uur. Het toneelseizoen wordt in de Stadsschouwburg ge opend door het veelbespro ken stuk Teledeum door het Collectief Internationale Scène. Dinsdag 1 oktober. Voor de toneelkenners een must. Een heerlijk sarcasti sche parodie van de Spaanse schrijver Boadella. De Cata laanse groep Els Joglars be zorgde deze produktie een wereldreputatie. Aanvang 20.00 uur. KNOKKE In Scharpoord (Meerlaan) brengt het West-Vlaams Orkest onder leiding van Dirk Varendonk woensdag 2 oktober een G.F. Handelpro- gramma. Aanvang 20.30 uur, toegang 150 Bfrs. nieuwe acts. Kaarten kosten in de voorverkoop Bfr. 500 28,-) en aan de kassa Bfr. 600 (ƒ33,50). Het festival start om 14.00 uur en duurt tot ongeveer middernacht. Er wordt met twee podia ge werkt, zodat de pauzes tus sen de diverse optredens zo kort mogelijk kunnen wor den gehouden. HET VOLSTAAT niet om) Carlo en Albert Colombaioni te betitelen als clowns van wereldformaat. Deze twee woordkunstenaars zijn het neusje van de zalm op thea- tergebied. Met woord, mu ziek en gebaren leveren zij commentaar op het leven als filosofen en idioten tegelijk. Na een succesvolle toernee door Amerika en Australië keerden ze terug naar Ne derland waar zij tien jaar geleden in Carré in Amster dam triomfen vierden. Slecht zes weken zijn ze in ons land waar ze alle grote steden aandoen. Ook Hulst heeft zich in deze stedenrij geschaard. Het tweetal treedt zaterdag 28 septem ber op in Den Dullaert. De voorstelling begint om 20.00 uur, toegang 17,50, CJP en 65+ 15,-. IN DE katholieke kerk in Sas van Gent wordt zondag 29 september een muzikale traditie voortgezet. Om 15.00 uur begint dan het 'muzi kaal uur', een evenement dat voor Sas van Gent inmiddels tot een traditie is uitge groeid. Aan het programma wer ken diverse solisten mee waaronder Miriam van der Peyl (sopraan) en Kees van Nieuwenhuizen (bas). Arie Karreman vertolkt enkele werken op het orgel. Verder is het kamerkoor Vocalitas te horen en kan men reke nen op de aanwezigheid van vier leden van het Antwerps Blokfluit Consort. Het pro gramma van het muzikaal uur omvat werken van on der andere Bach, Lefébure- Wely, Dowland, De Bois- mortier en Hirose. De toe gang tot dit voor Zeeuwsch- Vlaanderen unieke evene ment is gratis. HET PROGRAMMA voor het derde Futurama-festi val, dat zondag 13 oktober in de Brielpoort te Deinze (bij Gent) wordt gehouden, ziet er voor de liefhebbers zeer aantrekkelijk uit. Van de tien of elf groepen die zullen optreden, staan er inmiddels acht vast. Dat zijn Sonic Youth, Green on Red, The Rain Parade, The Trif- fids, Chris Isaak, The No mads, Jeffrey Lee Pierce en The Cult. Futurama is een indoor- festival met veelbelovende IN HET open jongerencen trum in het Houtenkwartier te Hulst treedt zaterdag 28 september de Mallerband op. Deze popgroep brengt een mixture van tex-mex- music en folkmuziek met een Amerikaans Cajun- tintje. Aanvang 21.30 uur, toegang vijf gulden. 'DEN AOVOND' is een begrip in West-Zeeuwsch-Vlaande ren. Ondanks dat dit spektakel nog maar slecht eenmaal plaats vond. Het is een theatermanifestatie waar de bewones uit de regio hun eigen kunnen op het podiumgebied laten zien aan hun medebewoners. Vorig jaar was deze avond een groot succes. Op zaterdag 26 oktober vindt de tweede 'Den Aovond' plaats. De stichting 'Uit in West-Zeeuwsch-Vlaanderen' zoekt deelnemers die aan dit streekgebeuren willen mee doen. Dat kunnen mensen zijn die klassieke of populaire muziek willen laten horen, zang, dans, mime, toneel, poëzie of zelfs sport kan aan bod komen. 'Uit' wil een zo evenwichtig en gevarieerd mogelijk pro gramma samenstellen. Daarom vraagt de stichting aan de belangstellenden zo snel mogelijk zich op te geven zodat een selectie gemaakt kan worden. Alle inwoners van Oostburg, Aardenburg en Sluis die mee willen werken kunnen zich telefonisch opgeven bij Winnie Bauer of Rik Henry, van maandag tot en met zaterdag tus sen 10.00 en 12.00 uur. Deze twee zijn te bereiken in het Oost- burgs cultureel centrum Den Hoekzak, telefoon 01170-3377. Gilbert Becaud. - FOTO ARCHIEF DE STEM DE GROTE Franse chanso nier Gilbert Becaud geeft zaterdag 19 oktober een con cert in het Casino te Knokke. Becaud zal worden bege leid door zijn orkest en in het voorprogramma treedt het Trio Roland Keerman op. De entreeprijzen bedra gen Bfr. 1250 69,-) of Bfr. 1450 (ƒ80,-), terwijl voor de goedkoopste drankjes Bfr. 200 11,-) moet worden neergeteld. Voor inlichtin gen of reserveringen kan men bellen (vanuit Neder land) 09-32.50.60.60.10. Het theaterseizoen in Mid den-Zeeland gaat komende week pas goed van start. Dat gebeurt woensdag met voor stellingen in Goes en Mid delburg. Maar voor het zover is kunnen belangstel lenden alvast terecht op het vierdaags jeugddansfestival dat vandaag in Vlissingen begint (zie elders in deze ru briek). Zaterdag opent in. Middelburg ook Nieuwe Muziek het seizoen. Het Vlaams toneelgezel schap van Ivonne Lex pre senteert volgende week woensdag in de Prins van Oranje te Goes een 'smake lijk theatermenu'. Vijftien acteurs en actrices komen op de planken voor de opvoe ring van het blijspel 'Het deksel op de neus', echtelijke jalozie rond kamer- en bed- verwisselingen. Aanvang 20 uur. f 18,00; Pas f 13,00) tV De Schouwburg Middel burg biedt volgende week woensdag onderdak aan een 'spannend en aangrijpend' toneelstuk rond een vader/ zoon-relatie. de tekst is van Lesley Havard en de spelers zijn Edmond Classen, Frede- rik de Groot en Hans Corne- lissen. Aanvang 20 uur. f 17.00; Pas f 12.00. tV Nieuwe Muziek Zeeland verzorgt zaterdagavond een concert in de Kloveniersdoe len te Middelburg. Anner Bijlsma (cello) en Reinbert de Leeuw (piano) spelen dan werk van Liszt, Janacek, Schnittke en Vermeulen. Aanvang 20 uur, prijs 10 gulden. INTERESSANTE LEASE-MOGELIJKHEDÉ[j- I PRIJS EN UITVOERING VOORBEHOU^i^.. el. 01640-41250 BREDA- 7-13-Tel. 01100-14810 .5' Rechtzaad 1 -Tel. 01650" Lange Reksestraat 13 -'f LDE ZN. - Mariastraat 1 -f S3 Stilleven van Ryan in ZIKV in Terneuzen en'o!riI=UZEN In ta^ van Zeeuwse plaatsen proberen jong h,nu(: al dan niet gezegend met talent, de kneepjes van de Inert mn'ge exPressie onder de knie te krijgen. Het Zeeuws ctpUi voor Kunstzinnige Vorming kan daarbij helpen de In LT'1 te ontwikkelen of de techniek bij te schaven, zien r rneuzens museum zijn de resultaten daarvan te om tLUrS1Sten van het instituut tonen er hun werk. Het gaat fiek f fmngen' schilderijen, beeldhouwwerk, textiel, gra- Woord ?n^vaarciigtleid. Ook het kinderatelier is vertegen- lorden8 Er iS zowel werk van beginners als van gevor- (le^ar)'lme,r genoeg voor de cursisten'is de belangstelling voor 4 oktnh nU t0e zeer matig- Men kan er nog terecht tot terdau elmuseum is van de dinsdag tot en met de za- san„° geopend van 9.30 tot 12 en van 13 tot 17 uur. De toe- soigsprijs is een gulden. AXEL - Beeldende kunst bij een breed publiek in de huiskamer brengen. Dat is het idee achter de kunstuit leen. In Zeeland bestaat al een dergelijk instituut. Vo rig jaar verhuisde het van Goes naar Middelburg. Voor Zeeuwsvlamingen nog altijd ver weg, al doet de Zeeuwse Kunstuitleen af en toe ook even het Terneuzens Mu seum aan. Maar sinds kort kunnen Zeeuwvlamingen ook permanent in eigen re gio terecht. Daarvoor moe ten ze naar Axel, waar Rob en Joke Bellemans voor eigen rekening zo'n uitleen centrum zijn gaan runnen. En het slaat aan. Er is al een veertigtal werken aan de tijdelijke consument gesle ten. „Een kunstwerk", zegt Jo ke Bellemans, „moet je da gelijks kunnen zien, op vro lijke en minder prettige mo menten, als het dan na een maand nog steeds aan spreekt, dan heeft het de toets doorstaan. Mensen gaan dan ook vaak tot aan schaf over omdat ze van zo'n werk zijn gaan houden. Op zo'n moment blijkt men het ook financieel op zijn waar de te kunnen schatten." Rob en Joke proberen voor zover de krappe beurs dat toelaat, zoveel mogelijk werk zelf aan te kopen. Het overgrote deel van de voor raad is dan ook eigen bezit „Dat doen we vooral met het werk van Zeeuwsch-Vlaam se kunstenaars. Het is ge makkelijker om de ontwik keling te volgen van een kunstenaar uit Axel, dan van iemand die in Amster dam woont." Een aantal namen uit de voorraad: Hans Lücke, Hans de Ruyter, Agnes Jongerius, Willy de Houck, Jan Ver- schoore, Cockie Acke, Frans Bellemans, Joop Wolferts, Gustaaf VanderBraak, Stef van Ham, Harald Duyser, Joost Heeren, Richard Beek. De kunstuitleen werkt zonder subsidie of andere overheidssteun. Wel wil men met gemeentebesturen gaan praten over de overna me van werk, dat veelal via de BKR-regeling is aange kocht en waarmee verder niets gebeurt. Daarbij willen ze ook overleggen met de be trokken kunstenaars. De uitleen is bedoeld voor particulieren. Bedrijven en overheidsinstellingen kun nen er ook terecht. „Voor een feestelijke aangelegen heid bijvoorbeeld, kan men bij ons voor een paar dagen werk huren. Ook bedrijven, die in de zaak tentoonstel lingen inrichten, maar plot seling zonder werk zitten, kunnen bij ons terecht". Rob en Joke handelen uit liefde voor de kunst, maar zijn niet wars van commer cie. „We zijn geen filantro pen die om ideële redenen 'kunst onder het volk wil brengen'. Integendeel, kunst is voor ons handelswaar. Dus zijn we zakelijk én naar de kunstenaar én naar de klanten toe". Wie in Axel een kunst werk huurt betaalt een be drag dat varieert van f 5,- tot f 20,- per maand, afhan kelijk van de waarde. Voor bedrijven en foverheids)in- stellingen worden aparte re gelingen gehanteerd. De in schrijfkosten bedragen f 2,50. Huurders doen er wel verstandig aan hun tijdelijk bezit zorgvuldig te behande len, dan wel een verzekering af te sluiten. Om de goede staat van de werken in het oog te kunnen houden ver wacht het echtpaar Belle- mans dat elke huurder het werk éénmaal per drie maanden in de galerie laat controleren. H.M. Middelburg/Vlissingen. 'Drie keer schilderen'. Eigentijds werk van 17 jonge schilders uit Zeeland, Oost- en West- Vlaanderen. (t/m 6 oktober) Deze expositie is verspreid over drie locaties in Middelburg: De Vleeshal, het Zeeuws Mu seum en de Kunstuitleen (dinsdag t/m zaterdag tussen 13.30 en 17.00 uur). Tegelijk loopt in Galerie Marquis te Vlissingen een paralel-tentoonstelling met kleiner werk van de meeste der 17 betrokken kunstenaars (t/m 13 oktober) Galerie Espirit Clinge. Olieverfschilderijen en aquarellen van Tiny Kegels. Tot 30 september. Open: dagelijks van 13.30 tot 18.00 uur. Dansdag gesloten. Jongerencentrum De Media, Eeklo. Eigentijds werk en mail- art van de jongewestzeeuwsvlamingen Jan Verschoore en Willy de Houck (t/m 15 okotber). LOKEREN - Voor de vijfde keer wordt deze weken een openluchttentoonstelling ge houden in het Stadspark Ter Beuken in Lokeren. In een natuurlijk kader treft men er metalen sculpturen aan van de 41-jarige Italiaan Angelo Scafoglieri, tegen- mwoordig werkend in Bel gië. Het gaat om strakke vor men die pure eenvoud uit stralen, op het eerste gezicht een verzameling roestige platen, maar kunstliefheb bers ervaren ze veelal als zeer waardevol. In een pa viljoen hangen tekeningen en ontwerpen van de beeld houwer. Ook die getuigen van een ver doorgevoerde simpelheid, met kinderlijk gemak neergepend. Scafoglieri begon zijn loopbaan als technisch inge nieur. Later specialiseerde hij zich aan de Academie voor beeldhouwkunst in Ta- ranto (Italië) en volgde hij een algemene artistieke op leiding te Gent. Belangstel lenden kunnen zijn stalen eenvoud gratis gaan bekij ken. Het park ligt bij de Groendreef. Men kan er elke dag terecht tussen 10 en 18 uur en heeft daartoe de tijd tot 15 oktober. J.V. Werk van Maria Vinke-Burgs TERNEUZEN - De Terneuzense galerie Blokken 7 besteedt veel aandacht aan kunstenaars uit de regio. Momenteel is er werk te zien van Maria Vinke-Burgs. Het is de eerste expo sitie van deze Terneuzense die geboren is in Middelburg. Ze volgde vijf jaar een klassieke tekenopleiding aan de kunst academie te Sint Niklaas te België. Onlangs slaagde ze voor haar studie. In galerie Blokken 7 laat ze werk uit de afgelopen jaren zien. Dat zijn zowel schilderijen als tekeningen. Ze hanteert vele technieken. Zo zijn er aquarellen, pen- en contétekenin- gen, gouaches en olieverfschilderijen te zien. Haar jongste werk heeft een zekere Oosterse invloed en doet denken aan Japanse landschap-schilderijen. Volgend jaar exposeert ze in het Domburgs kasteel Westhove. De tentoonstelling duurt nog tot en met 11 oktober. Open: Dinsdag t/m vrijdag van 14 tot 18 uur, zaterdag van 14 tot 17 uur, vrijdag ook van 19 tot 21 uur.

de Stem | 1985 | | pagina 25