Idaihaisu Onderwijsdag nuttig en leerzaam Weer meer personeel bij Glasfabriek Sas Kiwanis vormt fonds voor museum-project jNDERDAG 26 SEPTEMBER 1985 T16 PAGINA ZEELAND 4 I u KEUZE LOCATIE WOONWAGENCENTRUM VAN ZEELAND ISAftAGE OU PONT I TÊRNEU2EN BV. I ^LlUl< ï/m 50 ler/wol. AN HAREN Dsendaal iuwe Markt 63 J1 onsultatiegroep lijft achter esloten deuren Succesvolle afsluiting zomerseizoen door Irene 5«"i;rs,h"r3s'"- HULST - Voorzitter G. van Schaick van het W oon wagenschap Zeeuwsch-Vlaanderen heeft de Terneuzense gemeenteraad gemaand snel een locatie aan te wijzen voor een woon wagencentrum. OPEN HUIS IN HET TEKEN VAN HERSTEL Sluiskil Enquete Computer JAZZAVOND IN PORGY EN BESS Plaatselijk nieuws Hoek Sluiskil Westdorpe Zaamslag Zandstraat politierapport t-chap maant Temen zen tot nelle actie (ADVERTENTIE) officiële dealer verkoper: Bertrand Vael Industrieweg 37 4538 AG Terneuzen Tel. 01150-13451 '1 rjfêyv bh] 89r Dé mode voor meisjes in weer en wind. Natuurlijk suè- de van buiten en wollig ge voerd van binnen. Wie ze past trekt ze met meer uit. Met sterke rubberzooi in sleemodel. Alleen in donkerblauw Maat 29 t/m Van een onzer verslaggevers 1DDELBURG - De consul- tlegroep nieuwe stijl, die het [tuws provinciebestuur ad- iseert over sociaal-economi- jie aangelegenheden, blijft irjaderen achter gesloten rnren. De groep, waarin de organi- :es van werkgevers en rknemers in gelijke mate in vertegenwoordigd, heeft artoe besloten tijdens haar rste vergadering. Men kwam unaniem tot de iclusie dat openbaarheid c.voor de hand ligt gezien '.vroegtijdig stadium, waar- ieSECG bij de beleidsadvi- mg wordt betrokken 'en het tonele/vertrouwelijke ka ter van de informatie die farbij op tafel komt. Men est verder dat openbaar- fid leidt tot verscherping van genstellingen en 'spreken f»r de publieke tribune'. Wel zullen verslagen van de rgaderingen hun weg naar openbaarheid vinden via (handeling in de statencom- lissie voor Economische Za- en. Overigens staat het de eeuwse staten vrij openbaar- eid aan de SECG-vergade- ngen op te leggen. De werkgeversorganisaties (ten hun SECG-leden tijdens (eerste vergadering bijstaan Jor adviseurs. In de toekomst dat niet meer gebeuren. NV-vertegenwoordiger M. ious maakte er namelijk be- raar tegen en kreeg daarbij 7 an de 13 aanwezige SECG-le- snopz'nhand. .Tot voorzitter van de SECG wd A. Norendaal (FNV) ge uzen. De werkgevers hadden ever gezien dat gedeputeerde Barbé de eerste tijd als oorzitter aan zou zijn geble et, maar de stemming pakte - hen verkeerd uit: 7-5. No- indaal moet de hamer over jaar overgeven aan een (rtegenwoordiger van de 'erkgevers. I Wan onze correspondent ïRNEUZEN De Terneu- [«se drumband Irene heeft zomerseizoen zondag in kussel afgesloten. Na een op- en voor duizenden toe- ctouwers kreeg de Terneu- nse drumband niet minder n drie aanbiedingen om de mende tijd een optreden te I orgen. Beden genoeg om zomerafsluiting succesvol faü°^'nen' Afgelopen seizoen Irene ruim 30 keer op in ^erland, België en Frank- lari ï^et H°llai»dse show in, Irene veel succes. De ^«band behaalde onder toncow" tW6ede prijs op een a!?^je'zoen 's ook een zoge- colour goardgroep' KriinCht' ?ie in het begin "it htnc0gS ers bestond, maar eeh i een vaste bezetting ugekregen. Verder werd J'®" bet nieuwe zome- Krm aangeschaft wat het tuk ^in 3 warm weer een plezierige maakte. Een Wtepunt van het seizoen h! ™uz>ekfestival waar- „Tot nu toe is de raad, met de verkiezingen in zicht, een beslissing uit de weg gegaan om de mensen tevre den te stellen", aldus Van Schaick gisteren tijdens de vergadering van het Schap in Hulst. „Maar ook een woonwagenbewoner is een inwoner van de gemeente en straks ook een kiezer". Zoals bekend kwamen B en W met het idee op de proppen om het woonwagencentrum aan te leggen in Biervliet. Dat ontlokte in het dorp een storm van protest. Toen al tijdens de commissievergadering bleek dat niet kon worden gerekend op een raadsmeerderheid be sloot het college het voorstel terug te trekken. B en W gaan nu, in overleg met het provin ciale locatie-beoordelingteam, op zoek naar een ander plekje. Van Schaick zei het gisteren jammer te vinden dat het Ter- neuzens college het voorstel heeft teruggenomen. „Men had voet bij stuk moeten hou den en de verantwoordelijk heid van de raad maar eens moeten toetsen. Als het een plan was geweest om op die locatie in Biervliet sociale wo ningbouw te plegen, dan had er ongetwijfeld niemand iets van gezegd". Overigens, zo kon gisteren worden verno men, zijn de woonwagenbewo ners op hun beurt ook niet zo geporteerd voor de locatie Biervliet. In de gemeente Terneuzen, zo liet Van Schaick weten, wordt de huisvesting imiddels steeds nijpender. „Het wonen op het centrum in Sluikil laat veel te wensen over. Er moet op korte termijn dringend wat gebeuren. En waar die locatie komt dat zal ons dan verder een zorg zijn. Ik hoop dat de Terneuzense raad nu eindelijk zijn verantwoordelijkheid zal nemen". Familieleden van het personeel 'neuzen rond' in de glasfabriek - FOTO WIM KOOI JMAN Van een onzer verslaggevers SAS VAN GENT - Het open huis dat de Glasfabriek in Sas van Gent gisteren hield voor familieleden van de werkne mers stond in het teken van het herstel. Na de reorganisatie van enkele jaren ge leden, die tientallen mensen hun baan kostte, is er weer sprake van positieve resultaten en een navenante groei. Dit jaar stijgt de omzet waarschijnlijk met 10 procent en er zijn in 1985 al 35 nieuwe werknemers aangetrokken. Bo vendien zijn bij het Sasse bedrijf nog eens 25 mensen aan het werk via Start en andere uitzendbureau's. Het vaste personeelsbestand telt nu 240 mensen. Overigens blijft het volgens directeur J. Swanborn ook voor zijn bedrijf erg moeilijk om gekwalificeerd personeel te vinden op de arbeidsmarkt. In de laatste fase van de reorganisatie van de Glasfabriek, die volgend jaar wordt afgerond, is 'kwaliteit' het motto. Het open huis van gisteren vormde daar een onderdeel van. „Verbetering van de communicatie. Het is gebleken dat het personeel daar behoefte aan heeft," al dus Swanborn. De familieleden mochten in dat kader gisteren eens rondneuzen op 'de werk plaats' van hun naaste verwanten. Ze kregen, in de vorm van een rondleiding te zien welke nieuwe investeringen er zijn gepleegd en wat er nog op stapel staat. De Glasfabriek boekte vorig jaar ove rigens ook al een positief resultaat. Het bedrijf bleef 1,4 miljoen gulden in de plus. Dit jaar blijft men daar waarchijn- lijk iets onder. „Maar we kweken meer reserves, en als je ziet met welke exces sieve kostenstijgingen -vooral door duurdere energie en de arbeidstijdver korting- we te kampen hebben, dan mo gen we niet ontevreden zijn," aldus di recteur Swanborn. Van een onzer verslaggeefsters HEINKENSZAND - Giste ren was De Stenge in Hein- kenszand dé ontmoetingss- plaats voor mensen uit de Zeeuwse onderwijssector. De jaarlijkse Zeeuwse On derwijsdag bracht vele leer krachten en studenten van Zeeuwse pedagogische aca demies bij elkaar. De organisatie - De Ver eniging Het Schoolmuseum - had deze keer aandacht gevraagd voor twee actuele onderwerpen: 'Basisonder wijs in een multi-etnische samenleving' en 'De compu ter in het onderwijs'. Verschillende informatie stands en workshops boden de gelegenheid dieper in te gaan op de problematiek die kan onstaat - zeker niet op de laatste plaats op onder wijsgebied - in een multi-et nische samenleving. Tjo Ha- hury sprak uit ervaring over de positie van de minderhe den. „Ga bij u zelf eens na welke vooroordelen u er op na houdt? Meestal zijn er dat nog al wat. De snottebel van de Turkse leerling wordt anders uitgelegd dan die van het Hollandse kind en de Molukse pa die op school komt praten zou wel eens andere dan alleen maar goede bedoelingen kunnen hebben". Toch wordt er volop mee gedacht om de integratie van de etnische minderhe den te bevorderen. Een kleu ter- en basisschool uit Sluis kil zetten enkele jaren gele den een goed doordacht pro ject op poten. Hun intercul tureel onderwijs richt zich op de onderwijsgevers, kin deren en hun ouders, met als doel elkaar te leren aan- voor het eerst het Voortgezet onderwijs er bij betrokken was. De computerstands had den overigens veel belang stelling. Bezoekers kregen de gelegenheid zich uit te le ven op de microcomputer. Aardrijkskunde in spelvorm en taallesjes in de vorm van op te lossen raadsels, waar bij direct gecontroleerd kan worden of het antwoord juist is, zien er aanlokkelij ker uit dan het veelal saaie schoolboek. Op de dag zou de computer in het onderwijs nog kritisch worden bena derd. De RPCZ, schoolbege leidingsdienst voor alle scholen van alle richtingen in Zeeland, was vertegen woordigd met informatie over het gebruik van de computer in het onderwijs. Schooljuffen spelen met de computer vaarden. Ook de omgang onderling en wederzijdse waardering probeert de school door middel van het project te bevorderen. De allochtone (buiten landse) kinderen worden er op gewezen dat de twee cul turen waar zij mee te maken hebben niet als een belem mering moet worden gezien maar juist als een gegeven dat hen specifieke ont- plooingskansen biedt. De autochtone kinderen leren hun eigen normen en waar den wat te relativeren. Rosi- ta Boeding, die meewerkte aan het project, gelooft dat het uiteindelijke resultaat pas op de lange termijn te verwachten is. De school met zo'.n 160 leerlingen, waarvan een vijfde deel buitenlands, ziet toch dat het begrip,ook tussen de ouders beter verloopt. Mevrouw M. de Kroon, in- spectrice van onderwijs voor Zeeuwsch-Vlaanderen, ver- - FOTO JAAP WOLTERBEEK telde dat dit thema is geko zen omdat sinds 1 augustus elke school wettelijk aan dacht moet besteden aan de multi-etnische leerlingen. De inspectrice zei op de hoogte te zijn van het feit dat het computer-thema minder interessant is voor leerkrachten van de jongere klassen maar dat dit jaar „De materie is ook nieuw voor ons", zeggen woord voerders van de dienst, maar op verschillende kan toren wordt aan software programma's gewerkt. Als Regionaal Steunpunt ziet deze organisatie meerdere taken. Informatie en voor lichting over mogelijkheden en beperkingen bij het ge bruik van computers. Ook wil de schoolbegeleidings dienst projecten en andere activiteiten op dit terrein stimuleren en begeleiden. Uit een enquete gehouden door de RPCZ blijkt dat op 37 Zeeuwse basisscholen ge bruik wordt gemaakt van de computer en door 35 scholen wordt de aanschaf nog over wogen. Onderwijzend perso neel dat behoefte heeft aan een cursus op computerge bied kan hiervoor terecht bij de Christelijke- en Rijks pe dagogische academie, beide gevestigd in Middelburg. De Zeeuwse Onderwijsdag trok rond 1250 belangstellenden Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - Zeeuwsch- Vlaanderen's jongste service club, de Kiwanis, spaart op het ogenblik voor een Zeeuws- Vlaamse museum-brochure. Wetenswaardigheden over alle acht de musea in het ge bied krijgen daarin een plaatsje, zodat de nu sterk verbrokkelde presentatie tot een geheel wordt gesmeed. Voor Kiwanis gaat het om een actieve vorm van sparen. „Kijk, we zouden natuurlijk alle leden kunnen vragen om eens flink in de beurs te tas ten. Dan heb je meteen een aardig bedrag bij mekaar, maar dat is niet de bedoeling. Het geld moet op tafel komen uit allerlei activiteiten," zegt voorzitter Rien Verbrugge van de afdeling Axel/Zeeuwsch- Vlaanderen. Een van de opvallendste ac tiviteiten vindt morgen (vrij dag) plaats: een jazz-avond bij Porgy en Bess in Terneuzen, met de Dutch Swing College Band en Jackie Renard. Een besloten aangelegenheid ove rigens in die zin dat de Kiwa- nis-leden alle kaarten daar voor al aan de man hebben ge bracht. Ander publiek kan er dus niet meer bij. Dat de avond, ondanks het overlijden van Frank Koulen, gewoon doorgaat, stond al bij voorbaat vast. Het is in overeenstem ming met de wil van Koulen en diens familie. Zelfwerkzaamheid Met aftrek van de kosten van de musici, gaat de op brengst volledig naar het mu seumproject. „Er komt veel zelfwerkzaamheid van de le den aan te pas. In de voorbe reiding, maar ook op de avond zelf, bijvoorbeeld de bedie ning," legt Verbrugge uit. De Kiwanis-afdeling ziet de avond in Porgy en Bess ook als een eerbetoon aan Frank Kou len. Diens café werd al in de iaren zestig de bakermat van het jazz-gebeuren in Zeeuwsch-Vlaanderen. De totstandkoming van een museum-brochure past volle dig in het streven van de ser vice-club om 'sociale en of cul turele projecten te verwezen lijken'. „De acht Zeeuws- Vlaamse musea zijn met over het algemeen geringe midde len ieder voor zich bezig aan de weg te timmeren," aldus de club, die het nodig oordeelt om 'de hard werkende besturen' bij dat streven 'een beetje wind in de zeilen te blazen'. Het doel van het project is tweeledig: meer belangstelling kweken bij zowel toeristen als de eigen bevolking, waardoor de bezoekersaantallen toe kunnen nemen en in de tweede plaats een gezamenlijke pre sentatie mogelijk maken, waardoor de musea niet in de eigen krappe beurs moeten tasten. De brochure zal vol gend jaar dan ook in een forse oplage worden verspreid. De jazz-avond is de meest in het oog springende activiteit om het project te financieren. Daarnaast lopen er nog acties als de verkoop van wijn en scheepsmodellen, waarvan vrijwel alle leden een voor raadje in huis hebben. Hengelen - Hengelsportvere niging Sport en Genoegen houdt zaterdag het 23e inter nationale zeehengelconcours. De wedstrijd, met aantrekke lijke prijzen, wordt gehouden aan de Westerschede in Ter neuzen. Deelnemers kunnen zich inschrijven bij De Instuif of bij het bestuur. De inleg is 7,50. Het concours is van 13.30 uur tot 16.30 uur. De nummers kunnen vanaf 09.30 uur wor den afgehaald in De Instuif, waar om ongeveer 19.30 uur ook de prijsuitreiking is. De wedstrijd telt mee voor het Westerchelde-kampioenschap. Winnetou - Karabijnclub Winnetou hield de maande lijkse schieting in café Dallin- ga, waaraan 38 schutters deel namen. Uitslag wip 1: hoge vogel: Patrick van Damme, Moerbeke; linker zijvogel: Ju- lien Nevejans, Gent; rechter zijvogel: Lucien Ruban, Moer beke; grootste aantal (3): Tina Vermeersch en Julien Neve jans, beiden Gent. Wip 2: hoge vogel: Patrick van Damme, Moerbeke; linker zijvogel: Ed- gard Wijckaart, Gent; rechter zij vogel: Lucien Ruban, Moer beke; grootste aantal (4): Ju lien Nevejans. De volgende schieting is zateradg 19 okto ber in café Dallinga, aanvang 19.30 uur. Karabijnschieting - In zaal Het Oude Raedhuys werd door karabijnclub Molenkreek een karabijnschieting gehouden waaraan 72 personen deelna men. Uitslag wip 1: hoge vo gel: Patrick van Damme, Bel gië; rechter zij vogel: Frederik Smet, Sas van Gent; linker zij- vogel: René Geirnaut, België. Wip 2: hoge vogel: Patric van Damme; rechter zij vogel: Ani ta de Mulder, België; linker zij vogel: Adrie van de Bergen, Westdorpe. Handboogschieting - Op het terrein bij Het Oude Raedhuys wordt zaterdag 28 september een schieting op de liggende wip gehouden, aanvang 14.30 Uitstapje - Leden van de be- jaadrenbond zijn een dag op stap geweest naar het procin- viaal domein te Wachtebeke. Ze namen aan veel wedstrij den deel. Ook maakten velen een treinreisje langs de be zienswaardigheden van het domein. De bejaarden brach ten een bezoek aan een show programma, waarbij de prij zen werden uitgereikt van de wedstrijden. In het park wor den gedurende de maand sep tember ontspanningsdagen voor gepensioneerden gehou den. Contactorgaan - Het Contact orgaan Zaamslag houdt don derdag 3 oktober een vergade ring in het voormalige ge meentehuis, aanvang 19.00 uur. Het eerste gedeelte is openbaar. Kaarting - In café d'Ouwe Smisse houdt kaartvereniging DOS zaterdag een grote vlees- kaarting. Gespeeld wordt bie den zonder roem. De kaarting, met een aantrekkelijk prijzen pakket, begint om 14.00 uur. SAS VAN GENT - Dinsdag nacht zijn aan minstens vijf in de West- en Oostkade te Sas van Gent geparkeerdstaande personenauto's, vernielingefi aangebracht. Die bestonden uit het afbreken van buiten spiegels en antennes en het be krassen van de voertuigen. In een geval was de toegebrachte schade zeker 1.200,-. De rijkspolitie te Sas van Gent is op zoek naar eventuele getui gen. VLISSINGEN - De politie heeft drie jongens aangehou den die in het tunneltje tussen Oost-Souburg en de woonwijk Bossenburg met spuitbussen allerlei leuzen op de meuren spoten. Het gaat om de 20-jari- ge B. D., de 20-jarige R. R. en de 16-jarige M. D. allen uit Vlissingen. Uit het onderzoek bleek dat zij in de binnenstad ook winkelpuien en muren be spoten hadden. Zij hadden veertien spuitbussen bij zich, die allen in beslag genomen zijn. Na een bekentenis en het opmaken van een proces ver baal zijn ze heengezonden. VLISSINGEN - De 18-jarige bromfietser F. L. reed door het voetgangerstunneltje onder de Nieuwe Vlissingseweg. In het tunneltje stond een groepje jongelui waar L. al rijdend omheen moest. Hij reed de Nieuwe Vlissingseweg op en kwam daar in aanrijding met een personenauto, bestuurd door de 22-jarige R. R. uit' Vlissingen. L. werd hierbij ge wond en is overgebracht naar het Bethesda-ziekenhuis. I

de Stem | 1985 | | pagina 19