EN THUIS. Steeds meer afleggertjes te koop Internaat St-Louis geen ouderwetse kostschool ms uitziet. BenW HONTENISSE VERWACHTEN: i. Reijns (69 jaar) plotseling overleden DE STEM SIRE wereld aan. 't Ito s Hulst d naar uithoek, en drukke baan een rustig rflat, eveneens, eenzaam. Dat 't e. Maar wat doe n beseft, dat "die zelfde situatie eenzaam gevoel. )ekt, komt u wel en, volleybal, een 'samen gezellig >amen koken e schoolkantine? de eenzaamheid De een pakt een s vriendin, buurt en als u het nummer van )p de achterzijde itrale nummer weg wijst naar de nformatie over de laats. derwSrnaG06S;AadVan KINDEREN ZELFSTANDIG OP KAMERS n 'gekte'zoals dan een korte alen ineens. n...als de om- o gek als 't er gt 'm thuis ge- 2 uur). SIRE rdelingvan arbeid we 't wel eens. Man en dezelfde rechten, rechtop gelijke kan- s bij de wet geregeld, uis? ers ook arbeid, m ook dat werk eerlijk ële Reclame. DONDERDAG 26 SEPTEMBER 1985 -ri Kledingbeurs Ukkepuk Axel Geen vuurwerk beneden de zestien jaar RESTAURANT Niet billijk OP KLEDINGBEURS HULST BLIJKT Axel Plaatselijk nieuws Sint Jansteen Spui Huist Clinge Eigen wereld Gesubsidieerd Problemen Huiswerk Video A12 eele Reclame BlSflM VAN ZEELAND 122 PAGINA ZEELAND 2 t de Stichting Ideële Reclame. SRtë Haven Walsoorden is toch niet te verkopen Van een onzer verslaggevers WALSOORDEN - Het instellen van een on derzoek naar de mogelijkheden van privatise ring van de haven in Walsoorden heeft weinig zin. Burgemeester en Wethouders van Hontenisse ant woorden dat op vragen, die de heer A. Roctus heeft gesteld in de financiële commissie. Het is maar zeer de vraag of zo meent het college. Want, zo Van een onzer verslaggevers AXEL - De peuterspeelzaal Ukkepuk in Axel houdt dinsdag 1 oktober een kinderkledingbeurs. De bedoeling is met de in komsten het financieel draagvlak van de peuterspeelzaal te vergroten. Een extra geld-injectie is nodig om, ondanks de medewer king van de gemeente, de peuterspeelzaal financieel gezond te houden. De beurs begint om 9 uur en duurt tot 16 uur. Er zijn dan ook nog wat nevenactiviteiten, zoals de verkoop van buttons, brooddeegfiguurtjes en popcorn. Daarnaast staat er voor de kinderen nog een grabbelton met prijsjes. van de bedrijven, die nu van haven gebruik maken, be langstelling te verwachten is, \IEDEWERKER SINT-JANSTEEN Van een onzer verslaggevers SINT-JANSTEEN - In zijn woning te Sint-Jansteen is gisteren plotseling op 69-jari- ge leeftijd overleden de heer A, (Gust) Reijns. De heer Reijns heeft een lange ambtelijke loopbaan achter de rug. Tot zijn pensio nering was hij chef Welzijns zaken van de gemeente Hulst. Daarnaast was hij meer dan J5 jaar correspondent van De Stem. In die functie verzorgde hij nauwgezet de plaatselijke berichtgeving voor de krant in Sint-Jansteen. Voorts was de heer Reijns vele jaren actief als bestuurs lid in verschillende vereni gingen en organisaties, zoals ie voetbalvereniging STEEN m het Jaarmarktcomité. Voor ijn vele verdiensten werd hij bninklijk onderscheiden met de eremedaille in goud, ver bonden aan de Orde van Oranje Nassau. De plechtige uitvaartdienst vindt zaterdag om 10.30 uur plaats in de parochiekerk te Sint-Jansteen. Gemeente Hontenisse Van een onzer verslaggevers KLOOSTERZANDE - De leef tijdsgrens van personen aan en door wie vuurwerk wordt verkocht wordt in Hontenisse opgetrokken van 14 naar 16 jaar. Tenmiste, als de gemeen teraad woensdag met de wijzi ging van de politieverordening akkoord gaat. De ervaring heeft namelijk geleerd, zo schrijft het college, dat jongeren beneden de 16 jaar zich vaak schuldig maken aan het hinderlijk afsteken van vuurwerk. Jongeren die assisteren bij de verkoop van vuurwerk zullen, gezien het bepaalde in de Arbeidswet 1919, ouder moeten zijn dan 16 jaar. J Bierkaaistraat 8 Tel. 01140-3444 Het adres voor uw familiediners. Koffietafels enz. Gerenommeerde keuken, aparte zaal aanwezig. Reserveren prettig voor u en voor ons. Keuken open van 12 lot 21 uur. Dinsdag gesloten ^.eup VOOR 71 imwccT MEDERLANO Kantoren Terneuzen, Hulst en Goes. Adressen en telefoonnum- m6rs op pagina 2. Openingstijden; •30-12.30/13.30-17.00 uur. Redactie Sm uï Rein van der SeiWnl !?"ctlef)' Jan Jan" Co Lfef)' Êmile Calon, (totch t ns' cor de b°er HuiJ.' c°n ^00men (sport). Verstrak D9''' Eu9ène HenkPnlf- Middelburg: Advertentle-expl. nspecteur Zeeland: C. Me- Pr|vé 01150-95839, stelde J. Menu al in de com missievergadering, voor die bedrijven is het niet interes sant een dergelijk verliesge vende zaak over te nemen. Voor de gemeente zou het af stoten van de haven in privé- handen overigens geen slechte zaak zijn. Immers, nu kost de ze voorziening Hontenisse jaarlijks handenvol geld. In dat kader krijgt de ge meenteraad volgende week woensdag een voorstel om ruim 110.000 gulden op tafel te leggen voor de gedeeltelijke reconstructie van het haven terrein en de oprit. Het terrein verkeert overigens al geruime tijd in slechte staat van onder houd maar het college heeft wat getreuzeld om tijd te win nen voor onderhandelingen met het betonwarenbedrijf Bleijko. De slechte staat van het wegdek is namelijk ver oorzaakt door de zware vrachtauto's van dit bedrijf, waartegen de huidige con structie niet bestand is. Daarom is bij de onderhan delingen getracht Bleijko te laten bijdragen in de recon structie. Daar houdt men ech ter de knip op de beurs. Een bijdrage acht Bleijko niet bil lijk. Men vindt dat het louter een taak van de gemeente is om zorg te dragen voor het on derhoud van een openbare weg. Vanwege het zware vracht verkeer, zo voegen B en W de raad nog toe, heeft het provi sorisch herstellen van het wegdek weinig zin. „Ook in fi nancieel opzicht is dit niet aantrekkelijk". Een en ander komt woens dag aan de orde tijdens de raadsvergadering, om 19 uur in het gemeentehuis te Kloos- terzande. Andere punten van bespreking zijn dan onder meer de vervanging van de te lefooninstallatie, energiebe sparende maatregelen voor de openbare Sandeschool en de baissischolen in Vogelwaarde en Lamswaarde, een schijn werperverlichting voor de mo len in Groenendijk en een bij drage in de kosten van nieuwe uniformen voor de fanfare Vrijheid Eendracht uit Lams waarde. Eerst wilden B en W maar bijspijkeren voor zes uniformen, maar onder druk van de financiële commissie gaan ze nu toch akkoord met acht kostuums. Gretig graaiende handen in de tweedehands kleding. - FOTO WIM KOOIJMAN Van onze correspondente HULST - Het aanbod van tweedehands kleding op de kledingbeurs in het Hou tenkwartier te Hulst wordt steeds gro ter. Gistermorgen waren vijftien da mes druk in de weer om de aangeboden textiel te nummeren en te prijzen. Brachten in het voorjaar 40 personen hun spulletjes naar de beurs, dit keer waren het er 60. Klokslag twee uur werd de kledings- beurs overspoeld door tientallen koop lustige dames, die binnen anderhalf uur de voorraad deden teruglopen tot het minimum. Slechts enkele 'winkel dochters' bleven eenzaam achter. De overschot gaat naar de Aktie Mensen in Nood of een dergelijke instantie. „Het is duidelijk dat de mensen in deze tijd meer tweedehandse spullen kopen, het is niet duur en vaak nog uit stekend van kwaliteit", zegt Marian Benjaminsen, de grote stimulator van de kledingbeurs. „Toen we hiermee be gonnen was de vraag altijd groter dan het aanbod. Deze keer was deze ook bo ven verwachting. Blijkbaar gooien de mensen niet meer zo gemakkelijk hun duurzame spulletjes weg maar probe ren er via een beurs nog wat voor te krijgen". Of het nu babykleertjes waren of specifieke tienermode, alles ging grif van de hand. De opbrengst gaat deze keer naar de Speel-o-theek Aap Noot Mies die binnenkort van start gaat in de Podiumzaal van het Houtenkwar tier. Bij eerder gehouden kledingsbeur- zen zijn peuterspeelzaal De Robbedoes, het jeugdvakantiewerk en de handy- club al eens bedacht. „Deze keer heb ben we het samen met de initiatief neemsters van de Speel-o-theek ge daan en in november organiseren we als werkgroep nog een speelgoedbeurs. Ook hier krijgt Aap Noot Mies een klein gedeelte van", aldus Marian Ben jaminsen. „Het is deze keer wel erg goed gegaan, het aanbod was overwel digend, de keus groot en de accommo datie bijna te klein. Na vijf jaar erva ring beginnen we ons al een beetje pro fessioneel te voelen." Na vieren waren de dames weer be drijvig bezig om de Podiumzaal in de oorspronkelijke staat terug te brengen. „We zijn meer dan tevreden, een ver koop van achttienhonderd gulden en een zuivere opbrengst van bijna vier honderd is toch een bevredigend resul taat", glundert een van de dames. „We gaan wat ons betreft met dit nog jaren door". GESCHENKEN van BLIJVENDE WAARDE I DELFTS BLAUW Porc. lies MAKKUM Tichelaar WEDGWOOD - Serviezen ROYAL ALBERT HUMMELFIGUREN LUXE GESCHENKEN VAN DUYSE-MAHU Steenstraat 19 - Hulst Telefoon 01140-14376-12068 Trapfietsrace - Op het Szyd- lowkiplein in Axel wordt za terdag een trapfietsrace ge houden. Het gebeuren is geënt op de telecar-race, zoals die op de televisie te zien is geweest. Er komen drie van de kar retjes naar Axel. De jeugd heeft deelnameformulieren voor deze wedstrijd op school kunnen inleveren. Daaruit worden zestig gelukkigen ge loot die mee mogen doen. Het evenement begint om 13.30 uur en wordt gehouden in het ka der van het dertigjarig jubi leum van de firma Van Cad- sand. Kaarting - Kaartclub Ons Ge noegen hield de eerste club- kaarting van dit seizoen. Uit slag bieden: 1. Adrie Scheele, 2. Leen de Kraker, 3. Jan van der Hooft, 4. Cyriel de Deijn, 5. Wim de Jager. Jokeren: 1. An- kie Verhelst, 2. mevrouw Kaij- ser, 3. Monique Bosch. Fietstocht - Buurtvereniging De Boemerang heeft voor za terdag een fietstocht op het programma staan. De tocht is georganiseerd in samenwer king met buurtvereniging Mikpunt 82 uit Zaamslag. Tij dens de rit, waarvan de start om 14.00 uur op het Generaal Meyerplein is, moeten diverse opdrachten uitgevoerd wor den. Piekwedstrijacn Bij de in de Breda-bar te Axel gehouden piek-wedstrijden gelukte het de winnaar van de vorige twee wedstrijden, Joop Baayens, niet om ook ditmaal te zege vieren. „Joop terug naar af", was na afloop dan ook een zeer veel gehoorde opmerking. De uitslag van de wedstrijd waaraan door 24 piekers werd deelgenomen was als volgt: 1. Babbel, 2. Mark Witte, 3. Lu- cien de Wit, 4. Miel Markens, 5. Kees de Koeier. Handwerkshow - De katholie ke Bond van Ouderen houdt zondag een handwerktentoon- stelling in het gemeenschaps centrum De Warande. Aan vang 14 uur. Bingo - De eerste bingo-avond van dit seizoen in buurthuis De Drie Gehughten wordt za terdag gehouden. Geïnteres seerden moeten op tijd aanwe zig zijn wegens mogelijk plaatsgebrek. De bingo begint om 20.00 uur. Gouden bruiloft - Het echt paar W. Bosland-M. Benner vierde in gesloten kring het gouden bruiloftsfeest. In de Basiliek was een eucharistie viering met als voorganger pastor A. Verheyden. De litur gische gezangen werden uit gevoerd door het ouderen- zangkoor onder leiding an P. de Pundert. Hierna werd het feest in gesloten kring voort gezet. Fancy-fair - De Vlaamse ker mis van de christelijke basis school De Ark heeft zaterdag 1.200 gulden opgebracht. Met het geld wil men houten klim- en klauterwerktuigen aan schaffen voor op de speel plaats. Kaarting - In zaal W. Blom- maert werd een kaarting ge houden waaraan 44 personen deelnamen. Uitslag: 1. J. van de Ende, Hulst; 2. mevrouuw Buysse, Clinge; 3. A. van Iete- gem, Hulst; 4. J. de Winkel, Nieuw-Namen; 5. W. Blom- maert, Hulst. Jeugdhengelen - De afdeling jeugd van de hengelvereniging De Clingse Hengelaars hield op de viswaters twee wedstrij den voor het kampioenschap 1985. Uitslag tot 11 jaar: 1. Alain Masschelein, 2. Sancha de Geest, 3. Martijn Hoefijzer, 4. Tanja Hoefijzers, 5. Mario Serraerens. 12-15 jaar: 1. Gar- vey Verhelst, 2. Pecho Ver meulen, 3. Pascal van den Branden, 4. Mario Willaert, 5. Erik Meerschaert. Viswedstrijd - Voor de tweede keer dit seizoen hielden de vis clubs GOA uit Axel en de Clingse Hengelaars een wed strijd op de Zestigvoet. Er wa ren 41 deelnemers. Na twee uur turen naar de dobber kon het klassement worden opge maakt. 1. G. Stevens, Clinge (3910 gr), 2. W. Bombast, Axel (2830 gr), 3. W. Claus Clinge (2220 gr), 4. M. de Rijck, Clinge (1400 gr), 5. P. Everix, Clinge (1190 gr). Ondanks het over- wacht van de Clingenaren be haalde GOA toch een beter ge middelde. 22 gram. Kaarting - Voor de eerste keer werd in gemeenschapscen trum Malpertuus een prijs- kaarting gehouden voor odue- ren, waaraan door 20 mensen werd deelgenomen. De organi satie was goed. De volgende wedstrijd is vrijdag 19 oktober aanvang 13.00 uur in Malper tuus. Voor Oudenbosschenaren is de lange sobere muur aan de Markt niets bijzon ders meer. Een nieuwko mer vraagt zich af wat zich in het gebouw bevindt. Als wordt verteld dat achter deze muren zo'n 170 kin deren wonen (waarvan ongeveer 30 uit Zeeland), krijgen mensen die het in ternaat Saint Louis nog niet kennen, visioenen van bekende verhalen uit de kindertijd. Honderden boeken zijn geschreven over het internaatsleven. Kattekwaad, strenge re gels en romantiek ken merkten die verhalen. Eenmaal in het internaat vallen veel van deze ideeën weg. De realiteit komt tevoorschijn. Het moderne leven wordt ook hier geleefd. Door Mirjam van Zuilen OUDENBOSCH - Dit school jaar is voor het eerst een pro ject begeleide kamerbewoning op het Oudenbossche internaat Saint Louis gestart. Vijf kin deren uit de hoogste klas van het voortgezet onderwijs wo nen geheel zelfstandig op een kamer. „We merkten dat we wat tekort kwamen. De kinde ren die van het internaat afko men, hebben soms wat moeite om helemaal zelfstandig te wonen. Om dat op te vangen zijn wij in augustus met dit project begonnen", aldus de heer B. Slagers, directeur van het internaat. Na twee maanden kan Sla gers al zeggen dat de opzet van het project goed is. „Als je een goede start maakt, met goede afspraken, dan moet zoiets kunnen slagen". „We zullen even kort een rondje internaat doen". Direc teur Slagers is zo vertrouwd met alle gangen en afdelingen dat hij even lijkt te vergeten dat een onbekende duizelt bij het zien van zoveel kamers en anderen ruimten. Achter de muren van het grote gebouw gaat een eigen wereld schuil. De entree, een grote hal die nog in oorspron kelijke stijl van het oude inter naat is, klinkt hol. Ook het voorste gedeelte van Saint Louis is nog intact. Mooi ge kleurd tegelwerk en prachtige vloeren doen nog denken aan de broeders van Saint Louis, eerste gebruikers van het ge bouw. De meeste van de 172 hier wonende kinderen hebben ouders, die door hun beroep niet genoeg aandacht aan hun kroost kunnen besteden. Zij reizen veel of zitten in het bui tenland. „Wij hebben kinderen van schippers, kermisexploi tanten, mensen die in het bui tenland wonen en werken. Maar ook jongens en meisjes, die hier een opleiding komen volgen.", legt Slagers uit. Het internaat wordt voor een deel gesubsidieerd door onder andere het ministerie van Onderwijs en Weten schappen en voor een deel door WVC. Ouders die het kostgeld, 21.500 gulden per jaar per kind, zelf op kunnen brengen, krij gen geen tegemoetkoming. „Daar knelt de schoen ook niet. Wat ons dwars zit is dat On derwijs en Wetenschappen de kinderen van schippers en kermisexploitanten niet volle dig gelijkstelt met de overigen. Het ministerie vindt dat eerst genoemde kinderen beter in een schippersinternaat thuis horen. Maar sommige ouders willen hun kinderen liever op een gemengd internaat plaat sen. Gevolg is dat de broeders van Saint Louis op zo'n leer ling 3000 gulden moeten bijleg gen. Dat is eigenlijk absurd". De kinderen wonen in acht verschillende leefgroepen, waarvan de samenstelling naar leeftijd en psychische ontwikkeling gebeurt. Aan el ke groep zijn leiders verbon den, die zorgen dat de kinde ren zich zo snel mogelijk thuis voelen, 's Nachts is ook altijd een van de leiders aanwezig. Zij houden contact met de scholen, zodat ingesprongen kan worden op eventuele pro blemen. De jongste bewoners op het internaat zijn nu zes jaar. Of er volgend jaar in verband met de invoering van de basis school ook jongere kinderen komen, weet directeur Slagers nog niet. Hij denkt dat de ouders hun kinderen liever nog even thuishouden. „Ik vind vier jaar wel erg jong om een kind uit het gezin te halen. De meeste ouders beseffen dat ook wel. Maar als het niet an ders kan, dan zullen wij vol gend jaar ook deze kinderen op moeten vangen". „Echte probleemkinderen hebben we niet. Het klinkt misschien wat onaardig, maar wij hebben andere taken. Wij zorgen dat de kinderen na het vertrek hier op hun eigen be nen kunnen staan en een di ploma in de zak hebben. Voor de kinderen hebben wij ver- Directeur Slagers voor het Louis. plichte studietijden. Als daar behoefte aan bestaat kunnen de leerlingen worden begeleid door een leraar of onderwijzer. Sinds dit jaar hebben we voor die begeleiding twee beroeps krachten aangetrokken", ver telt Slagers. De kinderen van de basis school maken een half uur per dag of langer onder begelei ding van de leider hun huis werk. Het zaaltje waar dit ge beurt ziet er gezellig uit. De bureau's hebben de kinderen zelf een beetje aangekleed met gekleurde plaatjes en boekjes. In de ontspanningsruimte zit ten vier kinderen van de basis school aan een tafeltje. Het is inmiddels half vijf, dus ze zijn- klaar met hun huiswerk. Ze zitten intensief te kleuren. Wat het precies wordt kunnen ze nog niet vertellen. Verlegen Oudenbossche internaat Saint - f0t0 de stem/ben steffen onder al de belangstelling zegt een van de kinderen: „Het wordt zo maar iets. Waarvoor weet ik ook nog niet". Als de kinderen de basisschool gepas seerd zijn, studeren zij op hun eigen kamer. Weer trappen op en trappen af. Het valt op dat er weinig kinderen rond lopen. „Dat is het voordeel van zo'n groot ge bouw", vertelt Slagers, „De kinderen hebben genoeg be wegingsvrijheid en zitten el kaar niet op de lip". Even een kijkje in een kamer van een meisje. De directeur vertelt dat hij dit liever niet laat zien. Hij respecteert het privé do mein van de kinderen. De ka mer is klein, maar gezellig. De meubels, een bureau, stoel, bed en kast zijn van het internaat. Voor de rest is de kamer aan gekleed met posters, kleine prulletjes en natuurlijk de be kende wanorde van een meis jeskamer. Weer een andere ruimte in. Dit is de huiskamer van een groep. In het midden van de kamer staat een grote tafel. Een aanrecht, koelkast en wat kastjes vormen een keukentje. In de kamer zitten op een bank vier meisjes met hun groeps leidster over school te praten. Net het bekende theedrinken met moeder na school. Natuurlijk vormt het televi sietoestel een belangrijk punt in de aparte tv-kamer. „De meeste groepen moeten om half tien gaan slapen. De mo gelijkheid bestaat dat de video wordt ingesteld om op een la ter tijdstip het gemiste pro gramma toch te bekijken". Wat toch aan de bekende verhalen over internaten doet denken, zijn de vele regels, waaraan de kinderen gebon den zijn. Zo is het de kinderen verboden medeleerlingen mee te nemen naar hun kamers. In het weekend mogen ze naar huis, maar op zondagavond een half uur voor bedtijd wor den ze terug verwacht. Ook mogen de kinderen niet naar cafés en dergelijke in de omge ving. „Met zoveel kinderen moet er een hoop geregeld worden. Anders loopt de boel in het honderd. Maar onze er varing is dat als ze eenmaal hier wonen, ze de regels als een deel van hun leven zien", licht de directeur toe. De vele regels worden weer vergeten als de gezellige ont spanningsruimten met tafel tennistafels, biljarts, voetbal spelen en de sportterreinen worden bezocht. Naast de ten nisvelden staan bankjes die 's avonds als ontmoetingsplaats voor de jeugd dienen. „Hier ontstaan heel wat jeugdlief des", vertelt de directeur. Ro mantiek van een internaat, maar ook van daarbuiten. f

de Stem | 1985 | | pagina 17