KRITIEK OP WILDGROEI SCHULDINVORDERING R I ET: UIT Franse Standbeeld helpt n handje Italië is nog steeds gespleten Plugvissen BRAKS EG—pr lopen j NOG VRAGEN OVER HET FISCAAL NUMMER? BEL GEWOON 06-0543 DE BELASTING TELEFOON WOENSDAG 25 SEPTEMBER 1985 EXTRA OP WOENSDAG= T"11 PAGINA 4 AMSTERDAM - Wie in Nederland een schoor steen wil vegen, dient een diploma te kunnen laten zien. Maar wie voor derden schulden invordert, hoeft niet over enige kennis van zaken te beschikken. Leerplicht Zendamateur Paar apart De vrouw en de puber WOENSDAG 25 SE NA LEK IN PLEIDOOI VÖ. Incasseren staat Door Boet Kokke En het gevolg is dat menigeen te maken krijgt met incassobureaus die, zacht gezegd, niet al te netjes optreden. Dat is één van de kritiekpunten van Konsumenten Kontakt op de manier waarop in Nederland schul den worden ingevorderd. De consu mentenorganisatie vindt ook dat er sprake is van overdreven harde op stelling en ook van verwarring. De naam 'incassobureau' klinkt erg of ficiéél en menigeen die door zo'n bureau wordt gemaand, denkt met 'een instantie' te maken te hebben. Terwijl een incassobureau niets anders mag doen dan aansporen tot betalen. Wil men echt stappen on dernemen, dan moet men een deur waarder in de arm nemen. Nu wordt het nóg wat ingewik kelder, want de meeste deurwaar ders drijven tévens een incassobu reau. Die kunnen eerst als 'bureau' in de slag, waarbij de schuldenaar wordt aangespoord om te betalen. Heeft dat geen succes, dan kunnen de bureauhouders hun pet voor die van de deurwaarder verwisselen, waarna ze de bevoegdheid hebben om de schulden met harde hand te innen. Het incasseren van schulden voor derden is een winstgevende bezig heid. Incassobureaus verhogen de te innen schuld met een percentage van tien tot vijftien procent (en daar bovenop nog negentien pro cent BTW), die ze dan als beloning voor hun moeite in de zak steken. Dat geldt dan voor de bureaus die zijn aangesloten bij de Nederlandse Vereniging van Rechtskundige ad viseurs. Min of meer 'wilde' bedrij ven rekenen vaak nog meer en dat ten koste van de achterstallige be taler, die klaarblijkelijk tóch al in de financiële problemen zit. Konsumenten Kontakt vindt dat die combinatie van incassobureau en deurwaarder nogal verwarrend is. Maar de deurwaarders zeggen dat als "zij als incasseerder optre den, er in elk geval een garantie van vakkennis is. „En bovendien", Schulden zijn niet leuk, ge maand worden om te betalen nog minder. En het wordt nog vervelender als mensen op treden als 'maners' aan wie geen enkele eis wordt gesteld. De groenteboer die zich mor gen vestigt als 'incassobu reau', mag dat onbelemmerd doen. Het is één van de punten van kritiek van Konsumenten Kontakt. zegt de heer S. Nicolai van de Stich ting Vakopleiding Kandidaat deurwaarders, „móét het wel. Fi nancieel gesproken. Want de deur waarder kan van zijn eigenlijke werk nauwelijks of niet leven. Al leen de deurwaarder die genoegen zou nemen met zoiets als een mini mum-loon, kan het zich veroorlo ven." Het mag intussen verbazing wekken dat iedereen zich kan en mag opwerpen als incassobureau. Wat vinden de betrokkenen daar van? Nicolai: „Ik wil u wel zeggen dat ik regelmatig mijn hart vasthoud. Ik ken iemand die begonnen is met een cursus deurwaarder, maar daar na korte tijd mee gestopt is om een incassobureau te beginnen. Als ik dan hoor dat die man persoonlijk naar mensen met schulden toestapt om ze onder druk te zetten, dan zit het natuurlijk goed fout." Maar waarom dat geen wettelij ke regeling? Daarop komen uiteenlopende en niet al te duidelijke antwoorden. Volgens Nicolai is men in de jaren vijftig en ook later druk doende ge weest met het opstellen van wette lijke eisen, maar 'daarna is de hele zaak de ijskast ingegaan en daar ligt-ie nog'. Er was duidelijk veel druk van mensen die het 'vrijheid blijheid-principe huldigden. De genoemde Vereniging van Rechtskundige Adviseurs overkoe pelt een aantal incasseerders en stelt wél eisen. Wie zich als lid meldt (op persoonlijke titel) moet een opleiding in de rechten hebben gevolgd, een diploma kandidaat deurwaarder bezitten of kunnen aantonen dat hij deskundig is. Wie klachten heeft over aangesloten in casseerders kan zich wenden tot het college van toezicht van de vereni ging. Klachten Maar niemand is verplicht lid te vrij zijn van de vereniging - en wie te maken krijgt met een niet-aange- sloten incasseerder, kan met zijn klachten nergens terecht. Of hij moet direct naar de president van de rechtbank stappen en dat is een hele stap. Bij de bureaus voor rechtshulp in vele plaatsen komen véél klachten binnen over incasso-bureaus. „Nou en of", meldt het bureau in Nijme gen, „die klachten zijn van velerlei aard. Van te hoge incassokosten, via het feit dat men geen aanma ningen ontvangen heeft tot intimi derend optreden van de incasseer ders." De consumentenorganisatie vindt dat er een onafhankelijk toe zicht moet komen op de handel en wandel van incassobureaus omdat 1 de huidige wildgroei onaanvaard baar is: steeds meer mensen komen op de gedachte om via het innen van schulden voor derden een flink graantje mee te pikken. De heer Nicolai heeft er geen moeite mee om dat woord 'wild groei' te onderschrijven. „Er moet inderdaad wat gebeuren. Maar op grond van mijn ervaringen in het verleden vrees ik te moeten vast stellen dat dat nog wel een héle tijd op zich zal laten wachten." IN augustus 1985 zijn alle kinderen van 5 jaar en ouder naar school gegaan. Er is een nieuw principe ingevoerd, waar weliswaar jarenlang aan is gewerkt, maar nu de finitief: het basisonderwijs. Een kwalijke kant van het basisonderwijs is de ver vroegde leerplicht (was 6 jaar, is nu 5 jaar). Ik vind dat jonge kinde ren, peuters en kleuters, ge vrijwaard moeten zijn van plichten en disciplines. Af hankelijk van de aard en be hoefte van het kind kan je enige struktuur en discipli ne toepassen en hoe ouder het kind wordt, des te meer het behoefte zal hebben aan struktuur en eisen. En daar ook plezier in zal hebben om zijn/haar prestaties oo te voeren en te toetsen. Een op lettende volwassene zal daar op tijd op inspelen. Het is heel belangrijk dat je bij je kinderen 'het plezier hebben in de dingen die je doet' be waakt. Voor kleuters houdt dat in dat er o.a. een soepele regeling moet zijn wat het schoolgaan betreft. Zodat er ontsnappingsmogelij kheden zijn. Leerplicht is nodig, wil len we de excessen van vroeger (bijv. kinderarbeid) en van nu (bijv. verwaarlo zing) voorkomen. Maar waar ligt de grens? Liever had ik gezien dat de leer plicht gekort werd naar 7 jaar, dan verlengd naar 5 jaar. Want de keerzijde van leerplicht is een flinke aan tasting van de vrijheid van ouders en kinderen. Nu de praktijk: Ik ben ouder van zo'n 5-jarige kleuter. Ze is nieuwgierig, leergierig, speels, fantasie rijk, maar net niet oud (lees: ontwikkeld) genoeg om de discipline van leren en le rend spelen altijd maar aan te kunnen. Een mooie sep- tembermiddag. Eén van de schaarse, warme dagen dit jaar. Morgen wordt het slechter meldt het ANP. Ik wik en weeg en besluit dat we de zon en 'met zijn drieën buiten zijn' nodig hebben. Dus geef dit door aan de leidster. Er wordt me op het hart gedrukt de consequen ties te zien van zo'n middag. Want ze is leerplichtig'. We fietsen, zwemmen, griezelen van een reuzengrote dode karper, bouwen slootjes, dammetjes en putten van water en zand. Ze speelt in harmonie met haar broertje en wil hem leren hoe je over een balk moet balanceren, die over het water ligt. Broertje vindt het doodeng, 's Avonds: broertje in bad. Zij: duim in de mond, Se samstraat. Dat is de conse quentie: een gelukkig kind met rode wangen van zon en wind. En morgen er weer fris tegenaan. Ik heb gehandeld in strijd met de wet. Maar als ouder voel ik me vandaag goed ge slaagd. Breda Marjet Bosma IN uw krant van 27 augus tus j.l. is onder de kop 'Is er nog iemand staande bij' een artikel verschenen van de hand van de heer Jan van Zuilen over de stand van za ken bij de liefhebberij op de 27 MHz-band. Wij betreuren het dat in dit artikel de ge bruikers van deze communi catieband (Citizen Band) aangeduid worden als zend amateurs. Zulks omdat wij ons reeds vele jaren inspan nen om duidelijk te maken dat het begrip 'zendamateur' betrekking heeft op mensen die na afgelegde amateurex amens een PTT-zendmach- tiging verkregen hebben. De gelicentieerde radiozend amateurs hebben officiële bevoegdheden tot het ge bruik van voor hen gereser veerde frequenties en zijn daarbij aan strakke regels gebonden. De gebruikers van de 27 MHz (=11 meter) band zouden kunnen wor den aangeduid als commu nicatie-amateurs. Binnen deze groep valt nog een on derscheid te maken tussen de gebruikers van legale MARC-apparatuur en de gebruikers van illegale ver mogensversterkers en/of il legale zendontvangers. Deze laatste categorie veroor zaakt in zeer veel gevallen storingen van het radiover keer van ambulances, brandweer, politie en lucht vaart, hetgeen tot zeer ge vaarlijke situaties kan lei den. De illegale 27 MHz-ge- bruikers zouden beter met de term radiopiraat kunnen worden aangeduid. Loenen aan de Vecht L. Kusters WOENSDAGAVOND 25 september spreken de bis schop van Breda alsmede de voorzitter van het IKV in het culturele centrum De Schuur te Zevenbergen over een diepgaand maatschap pelijk probleem. De geeste lijken en vredesapostelen hebben met hun zorg het af gelopen jaar voor de nodige scheiding der geesten zorg gedragen. De geestelijke nood, waarin vele voor- en tegenstanders door het volkspetitionnement zijn komen te verkeren, moet kennelijk nog wat worden vergroot. IKV-secretaris M.J. Faber heeft daartoe een publiekelijk beroep op de koningin gedaan om niet te tekenen! Even dacht ik dat hij het volkspetitionnement bedoelde, doch het bleek om de overeenkomst te gaan. Prinses Irene heeft bij velen al de wenkbrauwen doen fronsen, maar meer mag het niet hebben opgewekt aan gezien zij een gelijke onder ons is en derhalve het volste recht tot eigen standpuntbe paling. Een beroep op de ko ningin (overigens al eerder gedaan i.v.m. petitionne ment L.O.-Wet) is echter niet alleen staatkundig en staatsrechtelijk onjuist; het is ook ongepast en n.m.m. verwerpelijk. Woensdag avond spreekt derhalve enerzijds een vertegenwoor diger van een college dat m.b.t. een ander maatschap pelijk probleem (abortus kwestie) in het geheel niet serieus wordt genomen maar nu het geweten van de natie schijnt te vertegen woordigen. Anderzijds spreekt een vertegenwoor diger van een beraad dat het kennelijk minder nauw wenst te nemen met onze staatsrechtelijke gewoonten en waarden. De koning is toch immers nog altijd bo ven ALLE partijen verhe ven. Laat dat zó blijven! Een geestelijke als 'heer ver kleed' en een heer als 'geestelijke pratend' zullen de vele toehoorders onge twijfeld fijn besnaard weten toe te spreken, maar voor mij blijft het een paar apart in een passende omgeving. Lijkt me boeiend om naar te luisteren! Zevenbergen S.W. Kramer (ADVERTENTIE) Eén dezer dagen heeft u, net als alle andere mensen van 15 jaar en ouder in uw omgeving, een brief ontvangen van de belastingdienst. Daarin werd u een belastingnummer, het fiscaal nummer, gegeven. Is het u niet duidelijk of hebt u nog vragen Bel dan (gratis) 06-0543 De medewerkers van de BelastmgTelefoon helpen u graag. ZO Ptibbkaiie van de belastingdienst jrjO EEN klauterend jongetje in New York kreeg onverwachte hulp. Van een standbeeld nog wel, althans zo lijkt het. Bij de klimpartij wilde het toeval, dat er een verrassend plaatje was te schieten. Hetgeen gebeurde. - fotoap ij IS 29, moeder van j4 kinderen. Hij is net 17, een kind nog uiterlijk. Samen zorgen ze voor grote opwinding in het dorpje Cha- stre, ten zuiden van Brussel, waar ze E wonen en hebben ze rechters over- werk bezorgd. En E alleen maar doordat ze in elkaar de Grote Liefde zien. „Wij hou- E den van elkaar", houdt zij, Marceline Verbruggen, vol. En alsof zij de vrouwenrechten ver- S dedigt: „Oude mannen kunnen hun gang gaan met jonge meis- jes van 17, ook al doen ze dat al- leen voor het plezier. Maar E waarom mag ik niet van een 17- jarige jongen houden?" En hij, het kind Didier Molla, S zit op rechterlijk bevel in een opvoedingstehuis en mag alleen in het weekeinde naar zijn Mar- S celine, die alle ruimte voor hem E heeft omdat haar 4 kinderen in- middels ook in een tehuis zijn geplaatst. E Het drama in afleveringen, een van het soort dat zich in E België alleen op het platteland E in volle omvang kan ontrollen, begon een jaar geleden, toen Di- S dier op straat nog touwtje E sprong en knikkerde met de 13- jarige Brigitte, de oudste van de |j 4 kinderen van Marceline. E Marceline was al enkele jaren bron voor roddel in Chastre, want sinds haar man haar ver- E liet leek haar gastvrijheid voor de andere sekse onbegrensd, hetgeen resulteerde in het vierde E kind. Toch zagen de ouders van Didier er geen kwaad in, toen hun zoon meer tijd doorbracht E bij Marceline dan thuis. Tot de Mollas in de gaten kregen dat Didier in het huis van de Ver- bruggens andere interessen had dan het spelen van een potje E Halma. E Aanvankelijk stuurden de ouders Didier naar familie in Brussel, maar dat mocht niet ba- E ten, want de jongen keerde on- §j verwijld terug naar zijn Marceli- ne. Uiteindelijk werd de justitie H ingeschakeld, die niet kinder- EE achtig was in het nemen van E maatregelen, want Didier werd opgepakt en voor 8 dagen in een gevangenis ondergebracht alvo- E rens de kinderrechter zich met E de zaak ging bemoeien. De rech- E ter kwam tot een soort Salo- monsoordeel: Didier mocht in 5 het huis van zijn geliefde verke- E ren, maar hij moest wel voldoen aan de leerplicht. Dat laatste lukte Didier niet, want zijn me de-scholieren, via de dorpsrod- del op de hoogte gebracht, plaagden hem dusdanig dat de jongen ging spijbelen. Nu beslis te de rechter dat Didier slechts 6 uur per week bij Marceline mocht doorbrengen. Marceline daarover: „Didier weigerde dit en terecht. Wij willen als een paar leven, we houden van e|. kaar. Waarom zou dat niet kun nen, terwijl, als het andersom zou zijn, niemand daar iets van zou zeggen?" De justitie gooide het nu over een andere boeg. De rechte ontzegde Marceline wegens haai onzedelijk gedrag het ouder schap en liet de kinderen opne men in een tehuis. Toen ook dat geen einde maakte aan de ver houding werd er nog rigoreuzer opgetreden. Marceline werd gearresteerd en aangeklaagd we- Door Aad Jongbloed gens ontvoering van een min derjarige met gebruikmaking van haar fysieke aantrekkings kracht, maar dat ging de rechter te ver: hij schrapte ontvoering uit het delict, waardoor Marceli ne weer -voorlopig- vrij kwam. Didier moet sindsdien de gehele week doorbrengen in het opvoe dingsgesticht, maar mag hel weekeinde naar zijn oudere, niet onaantrekkelijke geliefde. Het drama is daarmee niet ten einde, want Marceline moei zich voor de rechter nog verant woorden wegens 'verleiding van een minderjarige' en valsheid in geschrifte, omdat zij doktersat testen schreef als bewijs vóórhel feit dat Didier wegens ziekte dt school verzuimde. Het dorp wacht met spanning op het ve gende deel uit de serie 'J vrouw en de puber'. ^iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii/imiiiii Door Cees Manders ROME - Het noorden van Ita lië is rijk en het zuiden arm. Dit blijkt nog steeds het geval te zijn, zo blijkt uit het dezer dagen gepubliceerde onder zoek van het Italiaanse bu reau voor statistiek. Het rijke noorden begint en eindigt traditioneel in de buurt van Rome, waar het jaarinkomen gemiddeld niet boven de 7 miljoen lire uit komt. En 1 miljoen lire is nu onge veer ƒ1650,-. Als men in aan merking neemt dat de Italia nen met 1 miljoen lire onge veer 5% minder kunnen kopen dan de Nederlanders met ƒ1650,-, dan wordt duidelijk er van dat gemiddelde inkomen van 7,5 miljoen lire (of ƒ12.375,- per jaar niet geleefd kan worden als een vorst. Laat staan als een god. Ten zuiden van Rome is het dus erger. Neem misdaadstad Palermo op Sicilië. Daar is het gemiddelde inkomen 5,8 mil joen lire per jaar. Sicilië in het diepe zuiden is op het naburi ge Calabrië na de armste streek van Italië, met een ge middeld inkomen van 4,9 mil joen lire (dus van ƒ8.085,-) per jaar. In Calabrië is het gemid delde inkomen zelfs 4,5 mil joen lire. Slechts 0,3% van de mensen die daar wonen beu ren jaarlijks meer dan 8 mil joen lire. De rijkste streek van het land is het noordelijke Ligurië (Genua en omgeving) met een gemiddeld inkomen van miljoen lire (ƒ14.190,-). De rijkste gemeente van het land is Claviere, dat ligt op de grens tussen Frankrijk en Italië, achter Briangon. Het gemid delde inkomen bedraagt er 20,6 miljoen lire (ƒ34.000). Maar al deze cijfers hebben de handicap slechts officieel te zijn. Gewoonlijk beperkt het inkomen van de Italiaan zich niet tot datgene wat hij een keer per jaar aan de belasting opgeeft. De statitici ontdekten in het achterland één gemeen te waarvan alle 110 inwoners samen 6 miljoen lire per jaar verdienden. Nader onderzoek leerde dat er van alle 110 maar één persoon aan de fiscus zijn inkomen opgaf, en dat inko men bedroeg 6 miljoen lire. WIE op snoek vist, heeft in ons land een groot aantal mogelijkheden. Niet alleen leent ons waterareaal zich uitermate goed voor het van gen van snoek, maar ook de toegestane aassoorten zijn erg ruim. Zo mag men alhier heel vaak nog met levend aas op snoek vissen (hoewel al heel veel vergunningen dat juist verbieden), men kan de lepel de spinner of de Twis ter en de kunstvlieg inzetten. Erg interessant, maar niette min minder toegepast dan tal van andere hengelmetho- den, is het vissen met een plug. Een plug is een (meestal weinig natuurgetrouwe) na bootsing van een aasvis. Men maakt pluggen van kunst stof of hout, de laatste vaak van balsa en de eerste soms ook in een zachte versie. Er zijn pluggen van enkele cen timeters lang tot enkele de cimeters toe, met beweegbaar achterlijf, verstelbare schoe pen (voor diepte) hoog of juist slank, verzwaard en on verzwaard. Die variatie is niet te danken aan enige va derlandse creativiteit maar ontspruit aan de behoefte van landen als Zweden, Fin land en Noord-Amerika al waar het nissen met kunstaas al veel langer tot kunde werd verheven. Daardoor mdg de keuze uitermate ruim worden genoemd, zo ruim dat men vaak nauwe lijks meer weet waar men aan toe is. De keus tussen zinkende en drijvende plug gen bijvoorbeeld. De meeste pluggen zijn ontworpen om op een bepaalde diepte hun werk te doen. Zinkende pluggen zijn echter breder inzetbaar maar kennen het nadeel wat sneller te worden binnengevist, wanneer men in ondiep water hengelt. On ze polderwateren vragen dan ook merendeels om drijven de pluggen die slechts op ac tiviteit van de hengelaar reageren door een duik te nemen. Het spelletje wordt dan duiken stijgen, duiken, stijgen, stilliggen. Bij zinkende pluggen is dat precies andersom, eerst dui ken dan (door de hengelaar) stijgen enz. Groot voordeel van drijvende pluggen is dat ze zelfs stilliggend op (in) het wateroppervlak hun werk nog doen. Menig snoek waagt een schot op een pas geland natrillend plugje. Met andere woorden, men rist een drijvende plug ter gend langzaam, totdat blijkt dat de snoeken een andere voorkeur vertonen. Geen en kel ander kunstaas is zo veel zijdig als de plug, men kan er zelfs middenin een wier- bed mee vissen! Poldervissen met de plug is een hoofdstuk waar veel hengelaars nog flink wat regels aan kunnen toevoegen, terwijl het vissen op groot water met pluggen een praktisch onbekend ge geven is. Struinen In landen als Ierland, Zweden of Noord-Amerika doet men haast niet anders. De meren en plassen daar le nen zich vaak alleen voor het vissen uit een bootje. Strui nen door de polder, dat kan alleen (maar hoe lang nog?) bij ons. Men gaat als het volgt te werk. Zowel zinken de als drijvende pluggen worden trollend achter de boot gevist. Men kan zowel op de motor als roeiend doen. Grote pluggen (formaat kin derschoen) worden langs de wierbedden gesleept en op die manier vangt men vaak flinke snoeken. In onze ogen een wat saaie manier van vissen, maar in die omstan digheden naak (vanwege de enorme oppervlakte van het water) de enig effectieve ma nier. Leuker, al kan het in ons land ook zo, is het afstro pen (niet bedoeld in de zin van een wetsovertreding) van de rietkragen, eilandjes en taluds met kleinere plug gen. Dat maakt de visserij meteen een stuk actiever al vangt men er veel meer klei ne snoeken mee. Hoewel niet met stelligheid kan worden beweerd dat grote pluggen ALTIJD grote snoeken aan trekken, geldt die stelregel bij het trollend vissen bijna altijd. Op groot water jaagt snoek veel meer dan dat ze dat in de poldersloot zou doen. Het energieverbruik is dan ook vele malen hoger dan dat van een 'ligger'. Grote prooidieren genieten dan kennelijk de voorkeur. Plugvissen kan daarom een spannende visserij zijn, ivaarbij vooral op groot wa ter verrassingen niet zijn uitgesloten. Vangsten van snoeken die in ons land met dode haring worden de) maakt (een uismethode ui' Groot-Brittannië) duiden erop dat er nog heel wat echt grote snoeken in onze wate ren rondzwemmen EG LUXEMBURG (A ters van de Europ behoorlijk verdeel van de vraag hoe leid hervormd moe Dat is dinsdag in van hun informele tw bruikten ze om een ee den over het 'groenboe Daarin heeft Euro landbouwcommissaris F Andriessen in juli de toeko van de Europese landbouw discussie gesteld. De bedoe is dat de ministers voor einde van dit jaar tot beslu komen die dan hun uit king krijgen in de prijsv stellen van de EG-commis voor bet volgende jaar. De grote tegenstelling staat vooral tussen de EG-1 den die aan het inkomen de boer een grotere priori toekennen dan de ander Maar dat het huidige bel niet kan worden voortg blijkt uit de overschotprod" ties. 'We lopen volledig klem', dus de Nederlandse minis PARIJS (AP) - In Parijs z: gisteren drie militairen in sloten die ervan verdacht w< den informatie over de aa slag op het Greenpeace-sc Rainbow Warrior te heb" doorgegeven aan de Fra pers. Twee van hen zijn agen van de geheime dienst D" die door de interne politie de dienst werden opgespo Over de derde verdachte o braken gisteren alle bijz derheden. Intussen meldde het d blad Le Monde dat de vor week afgetreden minister defensie Charles Hernu mo lijk 'de opdracht had gege de Rainbov) Warrior te n 'raliseren', zonder prem Laurent Fabius of presid Frangois Mitterrand daari kennen. Le Monde maa echter onderscheid tus 'neutraliseren' en het da" werkelijk tot zinken bren van het schip, daarmee de gelijkheid open latend dat mondeling gegeven order Hernu door diens militaire dergeschikten verkeerd is gevat. Uit de mondelinge dracht hoeft niet noodzakel kerwijs de technische ve ling te volgen die de DGSE aan gegeven heeft, aldus krant. Le Monde schrijft: heeft mogelijk alles plaats vonden volgens het volgen scenario: de opdracht op po tiek niveau werd gegeven d~ Hernu zelf, die daarmee hoor gaf aan een dringe verzoek van admiraal He Fages, destijds hoofd van Franse nucleaire testcentr op het atol Mururoa in de St le Oceaan. Vervolgens werd de toenmalige stafchef van strijdkrachten, generaal Jea nou Lacaze en de militair a viseur van Mitterrand, ge raai Jean Saulnier ingeli over het plan, maar de p mier en de president werd niet op de hoogte gebrach aldus Le Monde. In het artikel werd Berna brussel (anp> prij® van geneesmiddelen lopen de landen van de Europe Gemeenschap sterk uitee Dok blijken er grote verschi 'en te bestaan in de informal die de farmaceutische indi in deze landen geeft. Zo blijkt uit een onderzot van de Europese organisat rfi consumentenbonden, LUC, voor de Europese Con toissie. De organisatie ple an ook voor verscherpiil an de overheidscontrole uropese harmonisatie va P q zen en voorschriften va geneesmiddelen. In Groot-Brittannië, Ie »nd, Nederland en Wes in ,uitsland zijn de prijzen ol toTf gezien te hoog. In c bondsrepubliek zijn de ge zn rfSmiddelen zelfs twee mas enn U als in Frankrijk. Vo "et onderzoek van c r,>.'SlJrnentenorganisaties zij s^Hvnjk'Italie en België h. vni5 °TPst' °P ruime afstan hnt f? 'an<t, Nederland e R,L,eni£d Koninkrijk. D ^ndsrepubliek spant

de Stem | 1985 | | pagina 4