otha' r einde VVD vreest meer lasten werkgevers Drie CDA-ers tegen compromis over abortus Koning wil blijven ingrijpen in belastingaanslagen Niet ondergeschikt Ongelijke behandeling cliënten door f NOMIE mHERCHECHEF BLAAUW OP INTERNATIONALE CONFERENTIE OVER GEORGANISEERDE MISDAAD: Stiekem aids-onderzoek Kabinet: 120 commissies kunnen worden opgeheven Geen sancties Zuid-Afrika eTelU WOENSDAG 25 SEPTEMBER 1985 BlSflM BINNENLAND PAGINA 3 Enquête: Pausbezoek had geen invloed op geloofsbeleving WAO-ER EN WWV-ER IN ZIEKENFONDS DE STEMCOMMENTA AK NIEUWE RENTEREGELING: BINNENLAND Moordpoging WAO-ers Gasbel COALITIE VERWERPT PvdA-MOTIES UTRECHT (ANP) - Nederland heeft het punt bereikt om een nationale strategie te ontwik kelen voor de effectieve bestrijding van geor ganiseerde misdaad, op basis van de nota 'Sa menleving en criminaliteit' van de minister van Justitie. Onderzoek naar zwendel bij Navo Onderzoek naar sabotagebrochure INGREEP IN KLINIEK VIA AWBZ T5 agere regionen gaat. Een terke dollar versluiert de rachtsverschillen binnen uropa. Eenmaal uit de scha- uw van de Amerikaanse munt, zal blijken dat met na me de Duitse Mark en de gul den aan de bovenkant uit de band dreigen te springen van het Europese Monetaire Sys teem. Het tempo van de prijsstijgingen is weliswaar ook in landen als Italië en Frankrijk fors gedaald, maar toch altijd nog veel hoger dan in Nederland en West-Duits- land. Op den duur noopt dat onvermijdelijk tot aanpas singen. Een hoofdstuk appart is het dollar-effect op de finan ciële toestand van de Neder landse overheid. Als 'semi- Opec-land' is Nederland im mers nog steeds gevoelig voor de dollarprijzen voor energie. Weliswaar heeft het Centraal Planbureau de aardgasbaten van 1986 ge raamd met een dollarkoers van ƒ3,10, maar het is niet onmogelijk dat er nog een paar miljard gulden minder langs die weg in de staatskas vloeit. Het is niet uitgesloten dat de regering een dreigend op lopen van het financierings tekort dan weer corrigeert met belastingverhogingen, of een mogelijke belastingver laging achterwege laat. De koopkrachtwinst die de goedkopere dollar ons brengt, zou op die manier voor een deel toch weer wor den afgeroomd. erhoging leidt', lage haalt een brief aan, zijn CDA-collega Aarts on een kiezer openlijk uitlegde m het CDA tegen sancties is: D wil dat niet, en het CDA wil uzie. Wallage: 'Dat is verbluf- Daarmee geeft men ronduit t binnenlands-politieke over- gen prevaleren. En dat terwijl k het CDA moet beseffen dat derdrukte meerderheid in Afrika naar ons kijkt. Juist ns'. ens het PvdA-Kamerlid is erigens zeer de vraag of, zoals DA nu hoopt, Zuid Afrika minstens tot begin volgend (Nederlands EG-voorzitter- van de politieke agenda ver- 'Ik vrees dat Botha dat het nmogelijk maakt. Ik vind het thutsend dat het CDA-beleid t van de vraag of hij er al 'et een schepje bovenop doet, nu dat zo is, ben ik ervan jigd dat hij het CDA tot een dwingt'. in het debat De Boer aankon- eenzijdige stappen te zullen ten zodra vaststaat dat het landse EG-voorzitterschap et tot een effectiever Europees leidt, is voor Wallage niet ugend: 'Ik ben natuurlijk ge- mijn collega serieus te nemen, ik vrees dat het niet genoeg jn hem hieraan te houden. En dan kijk naar het CDA-pro- dan komen daar zelfs geen dige sancties meer in voor', llage zelf ziet wel wat hem, iks gebrek aan een Kamer- lerheid (hij kreeg gisteren alle behalve van WD, CDA en rechts') te doen staat: 'Het aan de hand van wat verder id Afrika gebeurt, van week ;ek en van maand tot maand assieve beleid verwijten. Net tot het omslaat'. zijn tussen dienstverlening en hulpverlening." De min derheid was het daar niet mee eens: „We moeten op nieuw praten met de staats secretaris. Als het huidige bestuur dat niet wil doen, dan moet er maar een nieuw bestuur komen." De Algemene Vergadering bleek dit standpunt op 16 september in meerderheid te delen. Eind oktober wordt een nieuw bestuur gekozen. Dat moet dan dus gaan pro beren de doelstellingen ver anderd te krijgen. In de praktijk schijnen zich weinig conflicten tussen dienstverlening en hulpver lening voor te doen. Volgens een woordvoerder zijn dat 'uitzonderingen'. Zijn die uit zonderingen dan wel zoveel energie en een bestuurswis seling waard? De Algemene Vergadering vindt van wel, want wat nu niet is, kan al tijd nog komen. En alleen als het met zoveel woorden in de 'doelstelling' is opgenomen, mag je erop vertrouwen dat de hulpverlening aan de cliënten ook belangrijker blijft dan lippendienst aan de overheid. T28 HILVERSUM (ANP) - Het bezoek van paus Johannes paulus 2 in mei aan ons land heeft geen invloed gehad op de geloofsbeleving van de Rooms-Katholieken in Ne derland. Dit blijkt uit een enquête, die de KRO met het bureau Intomart een maand na het pausbezoek onder een repre sentatieve groep Rooms-Ka- tholieken heeft gehouden. Het bezoek heeft veel Rooms-Katholieken (84 pro cent) er niet toe aangezet be wuster naar het Evangelie te leven. Voor Rooms-Ka tholieken die hun geloof be wuster beleven, was dit enigszins van toepassing. Ook hebben (met ongeveer dezelfde percentages) de Rooms-Katholieken door het pausbezoek geen beter begrip van God, Jezus Christus of Maria gekregen. Bijna driekwart van de Rooms-Katholieken heeft het bezoek van de paus op prijs gesteld; 16 procent deed dat niet. Driekwart denkt dat de Rooms-Katholieken door het bezoek niet dichter bij elkaar zijn gebracht, maar ook niet meer van el kaar verwijderd zijn ge raakt. Ruim de helft van de on dervraagden vindt dat de paus niet voldoende of zwaar onvoldoende de kans heeft gekregen kennis te ne men van de opvattingen die leven onder de Rooms-Ka tholieken van Nederland. Wel heeft het bezoek de sympathie voor de paus on der Rooms-Katholieken flink doen toenemen. Van de ondervraagden vindt 92 pro cent de paus sympathiek of zeer sympathiek. Von onze Haagse redactie DEN HAAG - Staatssecretaris Van der Reijden (Volksgezondheid) zal zich de ze week nog moeten verantwoorden voor een beleidswijziging waardoor al le mensen met een langdurige uitke ring (WAO, WWV) op 1 oktober naar het verplichte ziekenfonds moeten ver kassen. Het VVD-kamerlid Nijhuis heeft gisteren in de kamer om een spoedde- bat gevraagd. Van der Reijden heeft onlangs in een Koninklijk Besluit gere geld dat alle WAO-ers en WWV-ers in het verplichte ziekenfonds worden op genomen. De maatregel heeft betrek king op zo'n 80.000 mensen. Met name WAO-ers hebben nogal eens boven hun uitkering een aanvullende uitke ring. Meestal is dat in een cao geregeld. De twee bedragen samen levert in een aantal gevallen een bedrag op dat ho ger is dan de loongrens van ƒ48.100, waardoor deze uitkeringsgerechtigden particulier verzekerd zijn. Begin dit jaar werden de uitkerings percentages van een aantal sociale wetten verlaagd. De WAO-uitkering ging daardoor naar 70%. Daardoor is een grote groep onder de loongrens uit gekomen en kunnen ze niet langer par ticulier verzekerd zijn. Zij moeten uit wijken naar het verplichte zieken fonds. Een nadeel van die overstap is dat werkgevers alsnog hun deel van de zie kenfondspremie moeten betalen. Werkgevers en werknemers brengen ieder de helft van de ziekenfondspre mie op. Overigens hoeft de nieuwe maatregel de werkgevers niets extra's te kosten. In veel cao's, waarin aanvul lingen zijn opgenomen, is ook geregeld dat werkgevers een deel van de parti culiere premie voor hun werknemers betalen. In dat opzicht maakt het wei nig uit aan welk fonds men betaald, want in geld is het ongeveer evenveel. Nationale aanpak misdaad9 ROTTERDAM (ANP) - De polikliniek voor geslachtsziekten van het Dijkzichtziekenhuis in Rotterdam is zonder mede weten van de patiënten nagegaan of er antistoffen tegen aids voorkomen in de bloedmonsters van een paar honderd personen. Het ziekenhuis heeft dinsdag bevestigd dat het onderzoek heeft plaats gehad. De polikliniek wordt geleid door prof. H. Stolz. Stolz, lid van de aids-commissie van de gezondheidsraad, gaf opdracht tot het onderzoek. Hij stelt in de Gay-krant (blad voor homoseksuelen) het onderzoek te hebben laten uitvoeren om te weten met welke patiënten de kliniek te maken had. Volgens de inspectie van de volksge zondheid mag alleen met instemming van betrokkenen aids- onderzoek worden gedaan. DEN HAAG (ANP) - Bij de overheid kunnen 121 adviescommis- sles verdwijnen. De 70 overblijvende commissies moeten aan ten termijn van een half tot vier jaar worden gebonden. Dat staat in het tweede inte rimrapport van de project- groep Sanering Interdeparte mentale Commissies. Minister lietkerk (Binnenlandse Za lm) heeft dit advies aan zijn cllega-ministers gestuurd. Het eerste rapport van de projectgroep ging over de po sitie van 54 zogenoemde 'zwa re' commissies, de ambtelijke voorportalen van de minister raad. Hiervan worden er ne gen opgeheven. De adviescom missies worden bekeken in het kader van het project reorga nisatie rijksdienst. De commissies die nu zijn voorgedragen voor opheffing zijn minder zwaar en zijn vooral in de uitvoerende sfeer actief. Een deel van deze com missies had zijn taak al vol bracht en bestond alleen nog maar in naam. Een ander deel kan worden opgeheven door de taken van de commissies onder te brengen binnen de departementen. De 70 over blijvende commissies worden aan een termijn gebonden om er voor te zorgen dat zij regel matig rapport uitbrengen. DOOR het onderzoek van de parlementaire enquête-commissie in de RSV-affaire was al bekend geworden, dat ook bij de bouw van twee onderzeeboten van het type Walrus honderden miljoe nen guldens aan belastinggeld als fijn zand door de vingers van het parlement zijn geglipt. Nieuw is het gegeven, opgespit door de Algemene Rekenkamer, dat de top van de Koninklijke Marine tussen 1978 en 1984 stelselmatig aan de politiek verantwoordelij ke bewindslieden geen of onvolledige cijfers heeft verschaft over de spectaculaire stijging van de bouwkosten: van 425 tot 940 mil joen. Een deel van de betrokken vlag-officieren is inmiddels te- wggetreden, maar aangezien minister De Ruiter (Defensie) steeds ontkend heeft dat er een verband zou bestaan tussen hun vervanging en de kostenoverschrijding, krijgt de politieke leiding van het ministerie alsnog in de Tweede Kamer harde noten te kraken. De oppositie heeft het met name gemunt op de WD-staatsse- cretaris van Buitenlandse Zaken, Van Eekelen, die als staatsse cretaris van Defensie verantwoordelijk is geweest voor het op starten van het Walrus-project. De PvdA had evengoed minister De Ruiter tot doelwit kunnen kiezen, maar de CDA-bewindsman van Defensie kan ter linkerzijde een potje breken. Zijn pogingen om aan de plaatsing van kernraketten nog enkele aanvullende voorwaarden te verbinden, worden door de oppositie met gretige belangstelling gevolgd. Minister De Ruiter behoort tot dat deel van het CDA, dat het in november te nemen besluit tot plaatsing van de kruisraketten na- oi] Woensdrecht als onvermijdelijk ervaart, maar niet als onvoor waardelijk. Hij wenst niet te accepteren dat alleen de Amerikaan ss president gerechtigd is om te beslissen over de eventuele inzet van de kernwapens. Nederland zou comform de in het NAVO- verdrag geregelde overlegprocedures bij zo'n uiterst vergaande beslissing geraadpleegd dienen te worden. Door die raadpleging zou het argument vervallen, dat de uitsluitende zeggenschap van ftrnerikanen over de kruisraketten van Woensdrecht een inbreuk op de Nederlandse souvereiniteit betekent en zou een meerder heid van tweederde van het parlement voor de goedkeuring van - ...wuviviö vuil i it/i pai i&i i iv^i li vwwi y vy^vjiw^ui ii ly v ui i esbetereffende Nederlands-Amerikaanse verdrag niet nodig Een gelegenheidsredenering? Minister De Ruiter lijkt ons er de pran niet naar om principiële kwesties met trucs te omzeilen. Eer- oiea voor de grondwet is voor deze hoogstaande jurist geen spie- erei of goedkoop sentiment, zoals de oude houwdegen Luns t99ereert. meer een gewetenszaak. Aanvaarden we dus het andpunt van de minister op zich als correct en juridisch conse quent, we betwijfelen of het praktisch uitvoerbaar is. De overleg- oVpCedure' die bij de totstandkoming van het NAVO-verdrag is doTeen9ekornen, was toegesneden op situaties, waarbij tussen bpp KiP'n9 van een oor|og en het uitbreken ervan voldoende tijd eschikbaar was voor onderling beraad. Die ruimte ontbreekt in hetrakettentijdperk. zien '0C'n maar een onvoorwaardelijk plaatsingsbesluit? Afge- reikt li30 t~let 9egeven, dat vóór plaatsing overeenstemming be- ke™ ,nt 'e zi'n over een vermindering van andere Nederlandse om i ''9t het in de °Pzet en 9eest van het NAVO-verdrag naa andere dan formeel-juridische wegen te blijven zoeken souup8rl Procedure om Nederland, ter bescherming van de eigen We jfre!nitelt' invloed te geven op de inzet van de kruisraketten, zou Nd 'n verband niet aan een veto-recht want daarmee nipi i eder'and een verantwoordelijkheid op zich nemen, die het P kan waarmaken, en trn oploss'n9 zal niet eenvoudig zijn: trouw aan de grondwet - uw aan het gegeven woord kunnen niet aan elkaar onder- oeschikt oemaakt worden. De voorzitter van de Tweede Kamer, Dolman, heeft giste ren het eerste exemplaar gekregen van zijn boek 'Van de stoel afgezien'. Dolman kon na afloop geen woord uitbren gen, maar dat had niets met emoties te maken. De voorzitter is door een verkoudheid zijn stem kwijt, reden waarom hij ook de zitting van de Tweede Kamer gisteren niet voorzat. Premier Lubbers woonde de presentatie van het boek bij bij. In het midden mevrouw Dolman. - fotoanp Van een onzer verslaggevers DEN HAAG - Belastingconsulenten vinden dat hun cliënten in de op stapel staande renteregeling voor belastingen en premies ongelijk en onredelijk worden behandeld. In die regeling, die volgens een komend wetsvoorstel met ingang van 1 april 1985 moet ingaan, moet voortaan rente (9%) betaald worden als een defintieve aanslag later dan vijftien maanden na het ver strijken van het belastingjaar wordt opgelegd. Belastingplichtigen die via hun consulent uitstel hebben gevraagd en gekregen over schrijden die termijn gemak kelijker naarmate hun aangif te later wordt behandeld. De consulenten verwachten daai1- om sterk onder druk te zullen worden gezet door hun cliën ten. Vice-voorzitter E.Chaudron van de Nederlandse Federatie van Belastingconsulenten: „Onze cliënten zullen zeggen: Waarom heb je mijn aangifte niet eerder behandeld? Dat wordt dan dringen. Die ter mijn van vijftien maanden zou moeten ingaan vanaf de datum waarop de uitgestelde aangifte werd gedaan. Ook al uit motieven van redelijkheid en gelijke behandeling." Rente wordt ook in rekening gebracht als de inspecteur het bedrag van de al betaalde be lasting via een correctie ver hoogt. De rente wordt dan al leen berekend over die verho ging. Er wordt rente vergoed als men later dan vijftien maan den na afloop van het belas tingjaar 'geld terug krijgt' en ook als een al betaald bedrag te hoog blijkt. De renteregeling zal voor de rijksbelastingen naar ver wachting 50 miljoen opbren gen en in de sfeer van de pre mies volksverzekeringen een 'verlies' van minder dan ƒ20 miljoen. DE procureur-generaal bij het gerechtshof in Arnhem, mr. F. Vrijlandt, heeft dinsdag we gens poging tot moord, oplich ting en flessentrekkerij vier jaar cel geëist tegen de 30-jari- ge C.D. uit Zaltbommel. De man wordt er onder meer van verdacht dat hij in november vorig jaar in Zaltbommel een rijkspolitieman heeft neerge schoten. NEDERLANDSE mannen die productiewerk doen, hebben een vier tot zes maal grotere kans om in de WAO te komen wegens ziekten aan armen, benen en rug dan kantoorper soneel. Productiemedewerkers raken ook tweemaal zo vaak door psychische problemen arbeidsongeschikt. Tot deze twee conclusies komt de Stich ting Coördinatie Onderzoek Ziekteverzuim in een dinsdag gepubliceerd onderzoeksver slag. DE Nederlandse Aardolie maatschappij (NAM) heeft de ze week de één biljoenste ku bieke meter gas uit Slochteren aan de Gasunie geleverd. Dat betekent dat nu ongeveer de helft van de gasbel in Slochte ren is gewonnen. Dat heeft de NAM dinsdag bekend ge- maakt.De totale reserve van het gasveld in Slochteren wordt geschat op 2.300 miljard kubieke meter. DEN HAAG - Het CDA is niet bereid, met het komende EG- voorzitterschap in het vooruitzicht, nu haar minister Van den Broek (Buitenlandse Zaken) al te dwingen tot een harder Euro pees sanctiebeleid. Dat bleek gisteren tijdens de afronding van het Zuid-Afrika- debat. CDA, VVD, de drie klein-rechtse fracties en de onafhan kelijke leden Wagenaar en Janmaat stemden alle drie de moties weg waarin de linkse oppositie aanscherping van het zoge naamde 'Akkoord van Luxemburg' bepleitte. Een verbod op nieuwe investeringen, een stop op de levering van (para-)mili- taire en strategische goederen en het opzetten van een vergun ningenstelsel voor het met Zuid Afrika handel-drijvende be drijfsleven werden daarmee weggepoetst. Deze strategie moet om uitvoerbaar te zijn voldoen aan voorwaarden als realisme, ondersteuning van po litiek en publiek en steunen op betrouwbaar onder zoek en nauwe internationale samenwerking. dat de uitwisseling van infor matie tussen bij voorbeeld zijn bureau en de Amerikaanse fiscus nog moeizaam verloopt, hoewel 'de geest van samen werking bij politie en justitie springlevend is en er veel na druk wordt gelegd op het ont wikkelen van internationale samenwerking'. Ook in Italië, waar de politie al bijna twee eeuwen strijdt met Mafia en Cammora, is het vaak moeilijk om de verschillende diensten op één lijn te brengen, aldus majoor C. Gualbi van het hoofdkwartier van de Carabi nieri in Rome. Dit pleidooi hield de Rotter damse recherchechef J. Blaauw dinsdag op een bijeen komst over de opmars van de georganiseerde misdaad in West-Europa in Utrecht. Commissaris Blaauw vroeg zich af 'wat we verwachten te bereiken in onze strijd tegen andere gebieden van crimina liteit als we er als land niet in slagen effectief om te gaan met de bedreiging van georga niseerde misdaad'. Deze vorm van misdaad (drugsvervoer en -handel, grootschalige diefstal en he ling, fraude, illegale wapen handel, valsemunterij en de met gokken en prostitutie sa menhangende misdaad) vormt volgens Blaauw een ernstige uitdaging voor de integriteit, het vernuft en de doelmatig heid van welke regering dan ook en dus ook voor politie en justitie. In de onlangs aan de Twee de Kamer aangeboden nota 'Samenleving en criminaliteit' stelt minister Korthals Altes van justitie dat vooral de ge organiseerde misdaad krach tiger moet worden aangepakt om er voor te zorgen dat de Nederlandse samenleving 'weer greep krijgt op de crimi naliteit in haar midden'. Ook in landen waar het ver schijnsel georganiseerde mis daad al veel langer bestaat, laat de bestrijding vaak nog te wensen over, zo bleek dinsdag op de bijeenkomst in Utrecht. B. Murphy, medewerker van de afdeling misdaadonderzoek van het Federal Bureau of In vestigation (FBI), constateerde Volgens FBI-medewerker Murphy is het bij de bestrij ding van georganiseerde mis daad vooral van belang de te genstander goed te kennen, onder meer door het infiltre ren van zogenoemde under cover-agenten. Het hoofd van het bureau bestrijding georga niseerde misdaad van het poli- tiepresidium Hamburg, J. Plewka, hamerde vooral op het 'onafhankelijk en los van politieke invloeden' kunnen opereren van de politie. 'Onze prioriteit ligt bij geheimhou ding, dat wil zeggen dat zo min mogelijk mensen op de hoogte moeten zijn van een bepaalde zaak. Topcriminelen proberen namelijk altijd uit te vissen of er een onderzoek gaande is. Ze staan zeker financieel vaak toch al sterker dan de politie, dus het wapen van geheim houding moeten we zeker niet uit handen geven', aldus Plewka. DEN HAAG (ANP) - Het Openbaar Ministerie stelt in samenwerking met de Fiscale Inlichtingen- en Opsporings dienst (FIOD) een onderzoek in naar mogelijke zwendel met belastingvrije artikelen bij het Navo-hoofdkwartier in Brunssum. Volgens een woordvoerder van het ministerie van Defen sie richt het onderzoek zich op vijf Nederlandse onderofficie ren, afkomstig uit verschillen de krijgsmachtonderdelen. De vijf onderofficieren zou den misbruik hebben gemaakt van de mogelijkheid bij de Na vo belastingvrij drank in te kopen. De hoeveelheid belas tingvrije goederen is per per soon echter beperkt. Onder zocht wordt in hoeverre de vijf onderofficieren deze limiet hebben overschreden. In Brinkman blijk ik me be hoorlijk vergist te hebben. Gis teren zag ik hem op de foto staan met een trommel. Hij sloeg een heel goed figuur tus sen die kleuters. Kijk eens naar de vastberaden passen die hij neemt! Hij heeft veel meer in zijn mars die iedereen denkt. De Hilversumse omroepen wij zen hem na, maar tamboer Brinkman trommelt in zijn eentje heel wat harder dan al die drummertjes die zitten te pleebekken in die poppro gramma's. De zon is eindelijk in de juiste vorm gekomen en nu moeten we dit weekend terug naar de wintertijd. En juist in deze nazomer komt er een rapport uit over vuur werk, onze december-afwij king. In 1984 is er minder ge knald dan in de jaren ervoor. Onderzoekers blijken geduldig naar alle soorten vuurwerk geluisterd te hebben. Tenslotte waren ze stokdoof, maar alle soorten gillende keukenmei den hadden hun zegje mogen doen. De dollar zorgde maandag voor een doffe knal. Europa heeft een klap uitgedeeld. Maar la ten we niet vergeten dat wij met z'n allen royaal verdwij nen in het gapende gat dat in de Amerikaanse begroting zit. Ik zal voor u proberen de win tertijd nog een weekje uitge steld te krijgen. U hoort er nog van. MERIJN DEN HAAG (ANP) - Het openbaar ministerie (OM) stelt een landelijk onderzoek in naar de mogelijkheid de men sen achter de brochure 'sabo tage in je vrije tijd' strafrech telijk te vervolgen. Dit omdat eerdere onder zoeken in verschillende arron dissementen in het land geen resultaat hebben opgeleverd. De ministers Korthals Altes (Justitie) en Rietkerk (Binnen landse Zaken) hebben dit de Tweede Kamer laten weten naar aanleiding van schrifte lijke vragen van de VVD-er Nijpels. Beide bewindslieden menen dat in de brochure, onder meer verkrijgbaar bij de zogenoem de linkse boekhandel, sprake is van opruiing en eventueel uitlokking van een misdrijf. „Sabotage in je vrije tijd" doet bij voorbeeld uit de doeken hoe je hoogspanningsleidingen kunt kortsluiten. Naast de sa menstellers zijn verspreiders van het geschrift of mensen die een stapeltje in voorraad hebben strafbaar indien kan worden bewezen dat zij weten of ernstige vermoedens heb ben dat in de brochure oprui ing voorkomt. DEN HAAG - Drie CDA-kamerleden hebben gisteren vóór een motie gestemd tegen de financiering van abortusingrepen in klinieken uit de AWBZ (bijzonde re ziektekosten). De kamerleden Paulis, Van der Linden en Couprie stem den vóór een motie van klein rechts, waarin deze financie ring als de invoering van een gratis abortussysteem wordt veroordeeld. De motie was desondanks kansloos omdat de rest van het CDA, samen met alle andere kamerleden (be halve ex-RPF-er Wagenaar) vóór de regeling stemde. Een motie van de PvdA om alle abortussen uit het zieken fonds te betalen sneuvelde eveneens, hoewel de WD het er feitelijk wel mee eens was. Om de coalitiegenoot CDA niet voor het hoofd te stoten legde zich de WD neer bij twee manieren van financie ring. Minister Brinkman kwam met de gescheiden financie ring op de proppen om tege moet te komen aan de gewe tensbezwaarden, die anders via hun ziekenfondspremie mee zouden betalen aan abor tusklinieken. Door de AWBZ daarvoor te gebruiken vindt betaling plaats uit werkge verspremies en belastinggel den. Von onze Haagse redactie DEN HAAG - Staatssecretaris Koning (Financiën) blijft van mening dat hij met enige terughoudendheid bevoegd is in te grijpen in individuele belas tingaanslagen. Aan de Tweede Kamer schrijft hij dat de ministeriële verantwoordelijk heid voor het vaststellen van de aan slag zich niet precies laat omschrijven. Maar omdat hij uiteindelijk verant woordelijkheid draagt voor het werk van de belastingdienst als geheel, kan hij gehouden zijn in individuele geval len te onderzoeken of de algemene re gels in acht worden genomen. De staatssecretaris raakte in juni in conflict met een deel van de Tweede Kamer door artikelen in Vrij Neder land. Volgens het blad had de bewinds man individuele belastingaanslagen verlaagd tegen het advies van de be trokken inspecteurs in. De belasting plichtigen hadden zich persoonlijk tot hem hadden gewend, onder wie AVRO-directeur Van der Linde. Koning vond toen ook al, net als de meerderheid van de Tweede Kamer, dat de staatssecretaris van financiën in uitzonderingsgevallen bevoegd is be lastinginspecteurs een 'aanwijzing' te geven. De staatssecretaris bemoeit zich bij voorbeeld, net als zijn voorgangers, met de afdoening van verzoekschriften die belastingplichtigen richten aan de Tweede Kamer. Per jaar gaat het om ongeveer dertigduizend zaken van in dividuele burgers en bedrijven. Koning kan niet zeggen in hoeveel van deze za ken uiteindelijk voor de belasting plichtige gunstig wordt besloten, in af wijking van de beslissing van de in specteur. Het zijn er in ieder geval wel zoveel, dat Koning geen brood ziet in de suggestie vanuit de vaste commissie voor Financiën van de Kamer om van deze zaken een (anoniem gemaakt) overzicht te krijgen. In de zaak Van der Linde en in een kwestie over successierechten bij een nalatenschap van een katholieke vrouw ontmoette de staatssecretaris ook felle kritiek van de regeringsfrac ties CDA en WD. Nadat de staatsse cretaris zijn verontschuldigingen had aangeboden voor de afwikkeling van de zaak-Van de Linde, wenste de meerderheid van de Kamer geen poli tieke gevolgen te verbinden aan het handelen van de staatssecretaris.

de Stem | 1985 | | pagina 3