RIN en VLIN P KARRETJE. SKAST ND Ieet r triële B EN W HULST STAPPEN NAAR WATERSCHAP Prijsuitreiking van grootste zonnebloem Raad wil inspraak over schenkingen PESTEM George Z Sponselee 2 Omvangrijk programma van KVO kring Hulst ihnologie nologie V oetbal domineert Superstar Koewacht Cursus 'kijken naar kunst' WOENSDAG 25 SEPTEMBER 1985 VAN ZEELAND FRACTIES AXEL GEVEN SUGGESTIES OVER BESTEMMING Benoeming Gewenst resultaat Broodnodig EXCURSIES, CURSUS EN THEMA-AVONDEN UIT HET ZAKENLEVEN Open dagen Kint Prijzenfestival Zaman Schoenen Plaatselijk nieuws Heikant St.-Jansteen Axel Spui Ossenisse Kloosterzande A12 NOG PEN. i minimale lasten maximale lusten. Een [en uitrusting. Pittige 1 derde deur. Een ein- |begint bij z'n prijs: er is zegge en schrijve l ook nog kijkt naar z'n u waarom de Suzuki Innismaking verdient. 57. SUZUKI nt. T22 PAGINA ZEELAND 2 'Dijkweg Saeftinghe open voor fietsers' HULST - Zaterdagmiddag vindt bij Terra Nova in Hulst de prijsuitreiking plaats van de wedstrijd 'Wie kweekt de grootste zonnebloem'. Een ac tie van de Nederlandse Ver enigde Tuincentra. In Hulst is zelfs de derde landelijke prijs gevallen. Die is voor Alexander Janssens uit Stekene met bloem van 47,5 meter doorsnede. De grootste, Van een onzer verslaggevers HULST - Burgemeester en wethouders van Hulst gaan er bij het Waterschap Hulster Am bacht op aandringen om de kustweg langs het natuurgebied Saeftinghe open te stellen voor fietsers. Dit naar aanleiding van vragen hierover door CDA- raadslid R. Scheele. Die constateerde vorige raadsver gadering dat men langs de hele Zeeiiwsvlaamse kust lijn kan fietsen tot de Hulsterse gemeentegrens, waar bet bij Paal vastloopt. Vanaf dat dorp is sinds 1979 de weg onder de dijk gedeelte lijk of volledig niet openbaar en afgesloten met palen. Enkel landbouwers kunnen een ont heffing krijgen voor het ge bruik van de weg. Een en an der is het resultaat van over leg tussen waterschap en het Zeeuws Landschap, in het ka der van de dijkverzwaring. Üèt waterschap kwam daarbij tegemoet aan de wensen van de milieu-organisaties, om de recreatiedruk op het natuur gebied Saeftinghe te vermin deren. Het niet-openbare karakter van de weg stuitte toen al op verzet van de gemeente. Die schreef begin 1980 de regeling te betreuren, omdat het een goede verbinding zou zijn tus sen Paal, Emmahaven en Prosperpolder. B en W zetten toen hun argument extra kracht bij door erop te wijzen dat met de aanleg van de weg flink wat overheidsgeld was gemoeid en dat het dan eigen lijk geen pas had de weg af te sluiten. „Vooral in het dorp Nieuw- Namen is de zaak nog steeds een heet hangijzer", zegt wet houder G. van de Voorde. „De bevolking voelt zich ernstig beknot. Immers, het is daar ja renlang traditie geweest dat vooral de ouderen regelmatig een fietstochtje langs de dijk maakten". De weg enkel open stellen voor fietsverkeer zou volgens hem weinig proble men moeten opleveren voor de natuurorganisaties. „Kijk, denk niet dat je daar drom men mensen op de dijk moet verwachten. Het gaat gewoon om het plezier er eens langs te kunnen fietsen". Bij het Waterschap heeft de zaak inmiddels ook de aan dacht. In de laatste vergade ring van het algemeen bestuur is er namelijk ook geopperd de weg open te stellen voor fiet sers. „We hebben hierover de mening van het Zeeuws Land schap gevraagd", zegt hoofd van de technische dienst ing. K. Brand. „Het wachten is tot we hun reactie terug krijgen". Die wordt binnen korte tijd verwacht. Van een oneer verslaggevers AXEL - De Axelse gemeente raad wil zelf meedenken over de bestemming van enkele gif ten die de gemeente deze maand gekregen heeft en waarmee iets moet worden ge- n voor de Axelse gemeen schap. Verschillende fracties ble ken zich gisteren te hebben gestoord aan het feit dat B en W al een bestemming gevon den hadden, terwijl ze het geld nog niet eens op zak hadden. Zoals gemeld gaat het om schenkingen van 10.000 gulden van de NSM en 2.500 gulden van de Amro-bank, die het college denkt te besteden aan respectievelijk een wandtapijt en een videoreportage. Bij de overhandiging van het geld bleken de goede doelen al be kend, terwijl de raadsleden nog nergens van af wisten. .Een pijnlijke zaak", zo ver tolkte CDA'er A. Kesbeke de gevoelens. „Natuurlijk willen wij die schenkingen wel aan vaarden, maar ik dacht dat het aan de raad was om er een bestemming aan te geven". Behalve het tapijt en de vi deo blijken er nog wel andere mogelijkheden te zijn. Me vrouw P. Langendoen-Baetslé (PvdA) kwam alvast met een beel lijstje voor de dag. Iets voor het baanlozenproject, de actie Zeeland helpt Nepal, uit breiding van de kinderboerde- nj bij de Vurssche en wieken voor de molen. „Die wieken heb je niet voor 10.000 gulden, maar we zouden bijvoorbeeld spaarpotje kunnen aan eggen". Burgemeester A. PvdA-raadslid mevr. P. L angendoen. - FOTO ARCHIEF DE STEM Hack zegde toe alle suggesties te zullen meenemen voor be raad, „want", zo zei hij, „dat tapijt is natuurlijk geen wet van Meden en Perzen". ZUIDWEST NEDERLAND Kantoren ln Terneuzen, Hulst en Goes. Adressen en telefoonnum mers op pagina 2. Openingstijden: 8-30-12 30/13.30-17.00 uur. Redactie Temeuzen: Rein van der s®'m. (editie-chef). Jan Jan- v. chef), Emile Calon, J-o Meertens, Cor de Boer n.i Koomen (sport) 5;^» Deij, Eugene Hpni! d Middelburg: der Wouden3 G06#: Aad V£m Advertentie-expl. Inspecteur Zeeland: C Me nu nr,ué ni 1 RO-QRRqq Unaniem benoemde de raad gisteren J. van Sabben tot nieuwe gemeentesecretaris. Van Sabben die de afgelopen maanden ai als loco-secretaris fungeerde kan vandaag al of ficieel aan de slag. „U heeft de afgelopen tijd bewezen dat u de juiste man op de juiste plaats was", feliciteerde bur gemeester Hack hem. „We hoefden niet verder te zoeken. De unanieme uitslag heeft uiting aan het vertrouwen dat college, raad en ambtenaren in u hebben". Bezig laten of beheren? Landbouwbedrijven zonder wetenschappelijke begelei ding gaat (hier) niet meer. Dat wil natuurlijk niet zeg gen dat op ieder bedrijf een afgestudeerd Wageninger moet rondlopen. Als de tota liteit aan wetenschappelijk onderzoek uiteindelijk langs de geëigende kanalen maar aan de basis terecht komt. We hebben en hadden daar veel voor over (gehad): een complete universiteit met alles er op en er aan in Wa- geningen. Nu was die er na tuurlijk niet om alleen maar de melkplas of de boterberg te vergroten. En dat is nog nog maar een facetje. Natuurbehoud is in wezen hetzelfde, ja, je kunt zelfs zeggen dat het landbouw is, maar met precies een tegen gestelde doelstelling. Streeft de landbouw naar produk- tieverhoging, natuurbehoud (of -beheer) streeft naar produktieverlaging. Een voorbeeld: een dijk beweid bijvoorbeeld met schapen. Voor een schapenboer een duidelijke zaak: hoe meer gras hoe liever. Hoe bereik je dat? Bemesten, simpele zaak. In de weidebouw gaat men nog een stap verder: niet zo maar gras. De stelling, gras is gras, gaat daar niet op. Men wil die grassoorten die het meest rendabel zijn. Om iets te noemen: niet alleen een hoog eiwitgehalte, het moet ook verteerbaar eiwit zijn. Ook logisch op zich, want heb je wel een fles bier maar geen opener dan sterf je nog van de dorst. Hier wordt dus het wetenschap pelijk onderzoek naar de praktijk gebracht. Nu dezelfde dijk vanuit het oogpunt van natuurbe houd: zo schraal mogelijk. Eerst even dit, al is het mis schien even wennen: de rijkste, best bemeste (klei) grond levert niet de grootste rijkdom op. Ja wel in pro- duktie van massa, niet in verscheidenheid. Dat is dan meteen het antwoord, waar om vanuit natuurbeheer vermindering van produkt gewenst wordt. Er ontstaat een grotere verscheidenheid. Kijk maar eens, hoe, sedert het maaisel wordt afge voerd, onze wegbermen kleurrijker zijn geworden. Na het voorgaande kun nen we veilig stellen dat zo maar bezig laten niet leidt tot het gewenste resultaat. Ja een enkele keer bouwt een systeem zichzelf op, zo als de Oostvaardersplassen bij Lelystad. Een plassenge- bed met een geweldige bota nische produktie per defini tie dus gedoemd om over heerst te worden door enkele soorten, maardoor een zich spontaan daar gevestig de omvangrijke populatie grauwe ganzen is de zaak grotendeels in bedwang ge houden. Het Markiezaatsmeer bij Bergen op Zoom wordt ook zo iets en dat wordt dus een mooie compensatie voor al les wat er al verloren is ge gaan in Zuidwest-Neder land. Maar zal wetenschap pelijke begeleiding noodza kelijk zijn? En daarom nu naar de titel van deze bij drage, RIN staat voor Rijsk- instituut voor Natuurbe heer. Het is ontstaan uit een tweetal instituten: Rivon, Rij ksinsituut voor onder zoek in de natuur en Itbon, Rijksinstituut voor Toege past Biologisch Onderzoek. Thans dus één instituut met twee vestigingen: Arnhem en Leersum. Een enkele aanduiding wat er onder zocht wordt. Onderzoek naar de das, maar ook land bouwkundige en landschap pelijke betekenis van heg gen. Invloed van militaire activiteiten op bodem, vege tatie en fauna, invloed van verkeer op broedvogels, be- grazing in natuurreservaten en nog duizend dingen meer. Ieder land dat behoud van zijn natuurlijke rijkdom men serieus neemt, heeft een of meerdere van dergelijke instituten. Je kunt er dom weg niet buiten, het is als een bakker zonder oven als je er geen hebt., Vlaanderen heeft er dus even hard een nodig als welk land ook. In 1973 werd dan ook, bij de uitvaardiging van de Wet op het Natuurbehoud, de op richting van zo'n instituut aangekondigd. En wat dacht u? In 1983 was het er nog niet. Nodig als brood om te eten en ....bergen werkloze biologen, analisten en wat dies meer zijn. Het mes zou aan twee kanten snijden. Wat doe je dan? Blijven wachten, blijven hopen, bid den misschien? Velen deden dit, maar wat 'dissidenten' onder leiding van de Gentse professor H. Gijsels deden het anders. Als de overheid niet doet wat ze heeft toege zegd, dan doen we het zelf. Op 12 juni 1983, precies tien jaar na de uitvaardiging van genoemde wet, werd het VLIN opgericht; 't Vlaamse Instituut voor Natuurbe heer. Niet iedereen was daar even gelukkig mee, ook col lega's van Gijsels hadden bedenkingen of grote be zwaren, maar het werkt. De deelregering volgt de ont wikkelingen op typisch Vlaamse wijze: we doen wat we kunnen, we wachten af. Nu bestaat al sinds de symposia De Gouden Delta, ook Gijsels zijn werk, de grens tussen 't Zwin en Saeftinghe niet meer. 't VLIN heeft dus ook Zeeuwsch-Vlaanderen tot werkgebied. Als alles goed gaat zullen we daar binnen korte tijd meer van horen. Ja en wie het Vlaamse land schap en zijn natuur lief heeft, bewondert dit initia tief. Mocht u zich afvragen, wat kan ik doen, informeer dan maar eens. Het giro nummer is ons bekend. Zonder beheer gaan ze ten gronde. FOTO'S ERIK OSSEWAARDE Van een onzer wrslaggevers HULST - De Katholieke Vrouwen Organisatie (KVO) kring Hulst heeft haar leden een goed gevuld winterpro- gramma gepresenteerd. Allereerst staat op woens dag 9 oktober een uitstapje op de agenda naar Den Bosch. In alle vroegte gaan de dames op weg naar de stad van 'Zoete lieve Gerritje', waar onder meer een bezoek is gepland aan de St. Janskathedraal. Daarna gaat het naar de 'pot- tenbakkende paters' en een speelgoedmuseum in Ooster hout en, na een etentje, weer huiswaarts. 'Gezelschapsspelen', daar draait het op 22 oktober om in Den Dullaert om. J. Schoones van de kulturele dienst ver zorgt dan een aantrekkelijk programma rond dat thema, van 9.30 tot 15.00 uur. Ook de creatieve dames komen aan hun trekken met een cursus 'karakter poppen maken'. En dit zes lessen lang, te beginnen op 31 oktober. Onder leiding van mevrouw L. Bouwens uit Hulst. Op 11 en 18 november ver zorgt J. van de Aa van de NCB een tweetal thema-avonden rond fiscale, sociale en juridi sche kwesties. Aan de orde ko men onder meer de Wet Twee verdieners, de volksverzeke ringen voor de vrouw en de samenwerking tussen man en vrouw als partners in een on derneming. Wat lichtere kost biedt het jaarlijkse kringbal, op 3 januari in Den Dullaert. Het bekende orkest Frans Bonne verzorgt de muziek. Een stuk serieuzer is de pro blematiek van de invloed van de media op het gezin. Dat on derwerp wordt aangepakt in drie bijeenkomsten. De eerste keer, op 14 januari, komt vice- voorzitter mevrouw R. de Wildt-Kramer van de KRO informatie geven over de ver schillende media. Dan volgt een bezoek aan de KRO en tenslotte komt op 13 februari journaliste K. de Werd iets vertellen over de invloed van de media op jongeren. Het winterseizoen wordt op 14 maart besloten met een avondje 'uit' in Den Dullaert. Sjoukje Hooymaayer en Man fred de Graaf (van 'Zeg 'ns Aa') spelen dan de hoofdrollen in 'Het Hemelbed' van Jan de Hartog. De KVO-kring Hulst telt momenteel zo'n 700 leden. landelijk, meet 50 centimeter. Het gezin Janssens blijkt trou wens over een vruchtbaar tuintje te beschikken. Want broer Phillip Janssens ver overt in Hulst de tweede prijs met een exemplaar van 43 centimeter. De rest van de prijswinnaars: 3. Daniel Mor tier, Kapellebrug (41 cm), 4. Rudy Raes, Vogelwaarde (40 cm) en 5. Lindsey van Campen, Heikant (38 cm). Afgelopen voorjaar werden bij Terra Nova 500 pakjes zaad uitgedeeld. Slechts vijftig zon nebloemen werden ingeleverd voor de wedstrijd. De prijzen worden zaterdag om 14.00 uur uitgereikt. KOEWACHT - De voetbalver eniging Koewacht staat na de eerste ronde overtuigend aan kop bij de Superstarwedstrij den in Koewacht. De ploegen voetbal I en voetbal III voeren het klassement aan. Het individueel klassement toont de volgende stand: he ren: 1. Chr. Martens 44 pnt, 2. W. den Engelsman 45, dames: 1. D. Maenhout 163, 2. N. van Acker 165. Er werd zaterdag gestreden over vier onderdelen. Doel- schieten: heren: 1. H. Ver- schueren, 2. P. Apers, dames: 1. H. van Remortel, 2. E. Gorter, balwerpen: heren: 1. Ph. van Remortel, 2. M. van Grember- gen, dames: 1. H. van Remor tel, 2. D. Maenhout, gaaibollen: heren: 1. G. Buys, 2. F. van Ho ve, dames: 1. D. Maenhout, 2. A. de Vlieger, tritsen: heren: 1. Chr. Martens, 2. F. de Vlieger, dames: 1. M. Goossens, 2. M. de Waale. De tweede ronde wordt ge speeld over veertien dagen. KLOOSTERZANDE - Elek- tro-handel G. Kint in de Cloosterstraat te Kloosterzan- de heeft het interieur van de zaak drastisch vernieuwd. Re den om alle belangstellenden uit de nodigen een kijkje te komen nemen. Dat kan tijdens de open dagen op 27, 27 en 28 september. Bezoekers krijgen een kleine attentie en voor de kinderen is er een prijsvraag. Natuurlijk zijn er ook heel wat aantrekkelijke openings aan biedingen. HULST- Zaman Schoenen, Absdaalseweg 12 in Hulst is volledig vernieuwd. Om die reden houdt de zaak een prij zenfestival tot 15 oktober. De klanten krijgen bij hun aan koop een formulier, waarop ze twee vragen moeten invullen. Daarmee maken ze kans op zo'n vijftig prijzen, waaronder twaalf dagreizen naar Parijs. Verder zijn er nog een aantal bonnen ter waarde van f 250,- te winnen. De inlevering van de waardebonnen is niet ge bonden aan een bepaalde dag. HULST - De Zeeuwse Volksuniversiteit begint in Hulst een cursus 'leren kijken naar kunst'. De bedoeling is mensen de kans te geven dieper in te gaan op kunsthistorische en kunstbeschouwelijke feiten en begrippen. Door het werken met veel visueel materiaal, dit te vergelijken en te onderzoeken op onderlin ge beïnvloeding, reactie en gevolgen, krijgt men, zo menen de cursusleid sters, een groter inzicht en durft men zich open te stellen voor de confron tatie met alle soorten kunst. De cursus wordt gege ven door de dames L. Smits en B. Terzic in de levensschool aan de Sportlaan te Hulst. Het begint dinsdag 8 oktober en dan verder gedurende 20 weken tekens een les van anderhalf uur. Voor inlichtingen: L. Smits 09- 32.37.79.96.55 en B. Terzic 09-32.37.772.46.96. Muziek - De muziekvereni ging Heikant luistert zondag 30 september de feestelijkhe den op in het naburige Helle straat. Tot de feestelijkheden behoort ook een internationale veldloopcross. Receptie - Rob de Potter, di recteur van de mavo St.-Cle- mens te Hulst, herdenkt vrij dag 27 september de dag dat hij 25 jaar op deze school werkzaam is. Het bestuur en personeel van deze mavo- school houden in de aula van de school een receptie van 19.00 tot 20.30 uur waar ouders, oud-leerlingen, vrienden en bekenden worden uitgenodigd. Herbestrating - Nadat de Bur gemeester IJsebaertstraat vol ledig opnieuw is bestraat en de trottoirs aanzienlijk werden verbeterd, is men nu met de zelfde werkzaamheden begon nen in een gedeelte van de Prins Hendrikstraat. Werden de bewoners van de Burge meester IJsebaertstraat via een annonce in de dagbladen op de hoogste gesteld. Dit is niet gebeurd met de nu begon nen werkzaamheden. Dit leid de wel tot ongenoegen van de bewoners van deze straat. Bredaas koor - Het H.-Hart- koor uit Breda verleent zon dag 29 september om 10.00 uur medewering aan de hoogmis in de parochiekerk van de H.- Johannes de Doper. Het koor is een gemengd koor van rond de 50 leden, dat optreedt onder lieding van L. Hanssen en ge niet bekendheid in Breda en omgeving. Tijdens de hoogmis zingt het koor de vierstemmi ge mis Notre Dame de la Paix van Priasso en voorts Libi Ca ritas van Duruflé, Exceltate Justi van Viadana en het Ave Verum van Mozart. Bieravond - De voetbalvereni ging STEEN houdt vrijdag 27 september in de kantine na de trainingen een bieravond. Ter gelegenheid hiervan wordt ge legenheid gegeven om deel te nemen aan serie-prijskaartin- gen, vanaf 20.00 uur. Bridge - Leden van bridgeclub Axel speelden in cultureel centrum De Halle de eerste wedstrijd in de najaarscompe titie. Uitslag: A-groep: 1. da mes Keeman-Knöpfer, 2. echt paar IJsebaert, 3. dames Pel- Kock. B-groep: 1. echtpaar Scheele, 2. dames Mat- theeuws-Duymelings, 3. de heer en mevrouw Geilleit. C- groep: 1. dames Hoek-Dekker, 2. echtpaar Lindenberg, 3. me vrouw Van Himschoot-de heer Van der Heyden. Bazar - De Soos voor Ouderen Spui (SOS) houdt vandaag de jaarlijkse bazar in het buurt huis de Drie Gehughten. Tij dens deze bazar worden hand- werkspulletjes te koop aange boden die de ouderen het afge lopen jaar zijn gemaakt. Daarnaast is er een rad van avontuur. Gymnastiek - In het buurthuis de Drie Gehughten in Spui is er iedere maandag gymnas tiek voor dames. Momenteel is er weer ruimte voor nieuwe aanmeldingen. Wie belang stelling heeft kan contact op nemen met M. van Wijck, Pootersdijk 36. Gaaiboliing - Aan de gaaibol- ling van De Dwarsliggers op camping het Mussenist deden 46 mensen mee. Uitslag: hoge vogel: Roger Staelen, Steen dorp, rechter zij vogel: Moniek Lauwers, Temse en Tonny Reijns, Ossenisse, linker zij vo gel: Riet van Heese-Rottier, Kloosterzande, meeste kleine vogels (5 stuks): Ivonne Rijk, Ossenisse en Henk Mei, Vogel waarde. Kaarting - Aan de kaarting van kaartclub Ons Vermaak in het verenigingsgebouw de den 43 personen mee. Uitslag bieden zonder roem: 1. Jaap Remijn, Ossenisse, 2. Miel Warrens, Terneuzen, 3. Johan de Vos, Terneuzen, 4. Jo van Damme, Walsoorden, 5. Piet Bogaart, Ossenisse. Jokeren: 1. mevr. Sponselee, Kloosterzan de, 2. mevr. Reijns, Ossenisse, 3. mevr. Van Gink, Axel, 4. mevr. Van Poorten, Ossenisse, 5. mevr. Remijn, Ossenisse. Hengelen - De zeehengelclub De Vogel hield in de Wester - schelde aan het Zeedorp te Os senisse de zesde clubwedstrijd. Er waren 33 deelnemrs, die in een drie uur durende wed strijd veel vis, voornamelijk bot en wijting, op het droge haalden. De eerste prijswin naar haalden ongeveer 3 kilo gram vis boven. Uitslag: 1. Th. van Bellen, Kloosterzande 3066 punten; 2. J. Boeding, Kloos terzande 2302; 3. D. Thuye, St.- Gilles Waas 2298; 4. K. van Kerkhoven, Kloosterzande 1938; 5. J. van Heese, Klooster zande 1740; pijp: R. Andries- sen, Kloosterzande 734 punten.

de Stem | 1985 | | pagina 15