WDERZOEK NAAR ARMOE IN NEDERLAND Eentweedrie, Eelco in de maat Onduidelijkheid over afkoopsommen drijft huisartsen tot acties SPAREN IN ECU'S! ilmaat funest Belastingcommissie gaat aan de slag met vereenvoudiging FNV: Shell schendt 'herenakkoord' I iesreiya De Koning wil niet tornen aan positie vakbonden DE STEM COMMENTAAR Erger dan misdadig PAGINA 2 IINSDAG 24 SEPTEMBER 1985 Idelhoge )rt BINNENLAND ïgsvast nda I pe commissie moet aan- Ljit schenken aan de ver- ssiding tussen loonbelasting - inkomstenbelasting en I Echt honger wordt er niet geleden, meent Irof. W.F. van Raay van de Erasmus Universiteit, [laar er zijn wel gezinnen waar de laatste dagen van ie maand alleen nog spaghetti op het menu staat, of Ijst dan wel iets anders dat toevallig nog in huis is. ii in een enkel geval eet men zelfs met de hond of de lat mee. VANDAAG GESPREK ARTSEN EN VAN DER RELJDEN Van Tienen benoemd tot Audet-directeur Nieuwe interessante spaarmogelijkheden European Currency Unit SPAAR'/DEPOT- REKENING SPAAR-/TERMUN- DEPOSimS KAS-/SPAAR- CERTIFICATEN De ECU is als beleggings- en spaarvaluta in opkomst. v .Credit Lyonnais Bank Nederland haakt er op «•ij in met een groot aantal nieuwe en interes- santéspaarvormen: spaar-en depotrekening, aIk spaar- en termijndeposito's, kas- en spaar- ^SSê certificaten en obligaties. Kom 'ns langs of bel op om te horen wat wij voor u in ECU'S kunnen doen! Credit lyonnais Bank Nederland Coolsingel 63,3012 AB Rotterdam, Telefoon 010 - 694303/694399 T5 Idaar trouwens in die In radiostudio wel een peter heen en weer bt luchtruim geslin- |wel tijdens de eerste ran donderdag als de van vrijdag. n- en ingevallen ge- waren veelal jonger li aar en daarom opge- nadat de bouwvoor- fen inzake aardbe- Istheid van kracht JMaar tegen de dode- Iregelmaat van de pn waren zelfs de reide' constructies ttand. lexico geen land is bglementen nogal eens genegeerd? „We I nu onderzoeken of er |d is gelicht met de orschriften. Maar dat t typisch iets voor Me- |n. Overal ter wereld dat. Zoals zoveel Me- i kan ook dr. Resendiz evoeligheid moeilijk ten voor de laatdun- jid die in andere lan- llal bestaat jegens het lte' Mexico. Iidiz is thans secreta- braal van de Mexi- Raad voor Weten- Technologie. Daar- as hij directeur van |ionale Instituut voor urs. Al zou hij een lil hoger inkomen [als hij in de VS ging I, Daniel Resendiz wil tico blijven om zijn pigheid aan zijn ge- tnd dienstbaar te ma- T28 PAGINA 3 Lal immers niet bij de- Hbevingsramp blijven, ligt tegen het gevaar- beukvlak in de aard- |at langs heel de Stille Jikust van Alaska tot [iden van Chili door- Iet staat daarom we- Lppelijk vast dat zich [zenden jaren lang re- [g aardbevingen zul- bordoen. „Overigens, kd als San Francisco veel gevaarlijker dan City. Het enige dat kan doen, is net zulke Isvaste constructies als de Amerikanen, [obleem is echter ge- an geld en aan goede furs." [el Resendiz heeft van [en gebouwen in het van Mexico Stad de lingen ontworpen, aag ben ik ze allemaal bekijken. Er is er niet restort." inteel in West Duits een plaatselijk ver- er weten. burgemeester van rland, G. F. Eij gelaar ziet het allemaal wat ker. Volgens hem zal d het collegevoorstel erwerpen, en hoeft ?n zich dus helemaal cwaad te maken. 'weede Kamer blijft ;tig aan doen. Van- ra vragenuurtje en ngen, korte debatjes repeler belastingre- >r ondernemingen en rteringsbeleid in de ;rij. Morgen een de- rer de eigen bijdrage ere ziektekosten en lag over de asielzoe- het personeelsbeleid 'ensie, een door De (PvdA) aangevraag- pellatie. ;rste Kamer heeft als ijkste agendapunt de ling van het kies- oor de Tweede Ka- Nederlanders die in enland wonen. Van ome Haagse redactie j HAAG - De Commissie j vereenvoudiging van loon- Uasting en de inkomstenbe- g gaat aan de slag. De i leden tellende commis- L'staat onder leiding van dr. j.Oort, lid van de Raad van (stuur van de Algemene Nederland. De commis- Tmoet uiterlijk 1 januari |«j met voorstellen komen en jjr 15 mei 1986 moet zij tus- »Btijds verslag uitbrengen. meer in het bijzonder aan de positie die de loonbelasting in een nieuwe structuur moet in nemen. Het samenvoegen van premieheffing en belasting zal eveneens worden bekeken. Ook zal de commissie moge lijkheden moeten bezien die voortgaande automatisering voor de belastingheffing kan hebben. De samenhang met andere regelingen (waaronder inkomensafhankelijke als huursubsidies en studietoela gen) zal eveneens worden on derzocht. Voor alle voorstellen zal de commissie aangeven wat de gevolgen voor de inkomens zijn. De vormgeving van de voorstellen dient zodanig te zijn dat het de overheid niets kost. Wanneer dat niet moge lijk is moeten dekkingsmoge lijkheden worden aangegeven. Bij de installatie zei staatsse cretaris Koning dat er alle aanleiding voor het uitvoeren van de studie is, nu zich aller wegen stemmen verheffen dat deze heffingen te ingewikkeld zijn geworden en dat de hef fing ervan verre van gemak kelijk verloopt: ROTTERDAM (ANP) - Volgens vakbondsbe stuurder Scheele van de Industriebond FNV is de bouw van een nieuw chemie-laboratorium van Shell in Brussel strijdig met het herenak koord dat minister Van Aardenne (Economi sche Zaken) met Shell (en Esso) heeft gesloten over de besteding van de aardgasbaten. Het Shell-laboratorium komt in het tweede kwartaal van 1987 in bedrijf. Er komen in de aanloopfase 160 mensen te werken en er is een investering van 20 miljoen dollar mee gemoeid (circa 60 miljoen gulden). Volgens bestuurder P. Scheele van de Industriebond FNV betekent de beslissing van Shell dat onontkoombaar op nieuw werkgelegenheid bij het laboratorium van Shell in Amsterdam op het spel komt te staan. Twee derde van de werkzaamheden die Shell in België wil uitvoeren worden volgens Scheele momenteel in aanzet al in Amsterdam gedaan. De Industriebond vreest bovendien dat mogelijk ook andere onderzoeksactivitei ten van het Amsterdamse laboratorium in de toekomst zullen verdwijnen. Scheele meent dat verdere afbraak van de onderzoeks-activiteiten van Shell in Neder land strijdig is met het 'heren-akkoord'. Ver sterking van de research-mogelijkheden in Nederland was volgens hem één van de onder delen van het akkoord dat met de huidige be slissing echter uitgehold dreigt te worden. Bij het onderzoekslaboratorium van Shell in Am sterdam zijn inmiddels 400 van de 2.000 ar beidsplaatsen verloren gegaan. ten van twee gulden per dag -A J Van een oneer verslaggevers {[OTTERDAM - Er zijn huishoudens in Ne erland waar per persoon per dag niet meer fan 2 tot 3 aan voeding wordt besteed. Dat jsde helft van het minimum dat het Voorlich tingsbureau voor de Voeding en het NIBUD [budgetvoorlichting) hanteren. ben soms zelfs de hen toeko mende eenmalige uitkering niet aangevraagd. Vaak zijn er taalproblemen, kunnen de mensen nauwelijks lezen of schrijven of gaat het om bui tenlanders die de taal niet meester zijn. Dertig van de honderd benaderde huishou dens behoorden tot de ethni- sche minderheden. De helft daarvan behoorde tot de zwakste groep. De armste mensen bleken ook niet of nauwelijks in staat iets bij te verdienen. Prof. Van Raay: „Voor zwart werken heb je vakkennis en relaties nodig en die tref je bij deze groep niet aan". De misère is in een aantal gevallen ook niet per se een gevolg van te wei nig geld, maar van een ver keerde besteding. „Sommige mensen zie je fout op fout sta pelen", aldus mevrouw Schor- tinghuis. „Maar vaak hebben ze ook gewoon alle pech van de wereld". De onderzoekers laten zich niet uit over de hoogte van het minimum-inkomen in Neder land. Zij bepleiten wel een systematische aanpak van knelpunten zoals zij die ge vonden hebben. Daarnaar zou in de eerste plaats verder on derzoek moeten worden ge daan. Ook de gezondheid zou daarbij aandacht moeten heb ben. Gemeentebesturen zouden een afzonderlijk beleid moeten ontwikkelen voor mensen die meer dan de helft van hun in komen aan vaste lasten kwijt zijn. Daarin past ook het sane ren van schulden. Zonder dat, aldus de onderzoekers, is er voor een aantal huishoudens geheel geen uitzicht meer. Prof. Van Raay presenteer- gisteren samen met onder- fcter R. Schortinghuis- irangers de resultaten van mderd uitvoerige gesprek- ien met mensen die van een ninimaal inkomen moeten indkomen. Mevrouw Schor- mghuis vond de bevindingen «er de uitgaven aan voe- Ingsmiddelen niet eens het «est schokkend. Dat zo veel nsen vrijwel geen geld heb- voor vakantie, ontspan- j, uitgaan, vindt zij zeker ernstig. „Die mensen raken 'asoleerd, keren zich af, wor- agressief". te onderzoekers lieten bud- IssSoorlichters urenlang pra len «et honderd huishoudens een minimum-inkomen, ft gaat hier niet om een steekproef waaruit conclusies lianen worden getrokken het hele land. Wel leverde «onderzoek inzicht op is het lort problemen, de achter- jonden en de mogelijkheden »r oplossingen. Van de honderd benaderde anima knoopten nog 44 de indjes aan elkaar, hoewel er ii 24 gevallen ook nog schui len moeten worden afgelost, twintig andere huishoudens omen te kort, teren in of kun- ien het zonder steun van an deren niet redden. In 36 gevallen troffen de on- lerzoekers een vrijwel uit- iichtloze situatie aan: soms ïer hoge woonlasten (tot bo ten de 50% van het inkomen), We schulden, bijzondere las- ta door omstandigheden "aarmee de instanties geen tekening houden. Veel mensen in de zwakste Poep kunnen zichzelf eigen- ijk niet redden, weten de weg Het naar hulpverleners, heb- JAT er in het schemerduister van de wereldpolitiek dingen ge uren die het daglicht niet kunnen verdragen, was natuurlijk al anQer bekend. Toch zal menigeen met stijgende verbazing en Stoeiende verontwaardiging naar de ontknoping van de Green- tece-affaire hebben toegeleefd. Zover is het overigens nog niet. ÜP de erkenning van de Franse minister-president Fabius dat 'Senten van de Franse geheime dienst inderdaad het actieschip Hainbow Warrior op 10 juli jl. in de haven van Auckland (Nieuw- «eland) tot zinken hebben gebracht, moeten nog de onthulling «gen van de opdrachtgevers van de aanslag, hun berechting ®der aanzien des persoons en de formele verontschuldigingen on de Franse regering onder gelijktijdige aanbieding van een «se schadevergoeding. voor een affaire als deze hebben de Fransen een cynische uit- Jukking: wat hier gebeurd is, is nog erger dan misdadig; het is stupide. Hoe kunnen in hemelsnaam door de wol geverfde chefs ai)de Franse geheime dienst op het idee komen om weliswaar ®ge, maar toch niet-staatsgevaarlijke actievoerders met bom en te lijf te gaan? Hoe heeft men kunnen denken, dat een inva- van een twintigtal geheime agenten in een klein land als euw-Zeeland onopgemerkt zou blijven? Worden de kikvors- annen van de Franse geheime dienst onder amateur-duikers 9erecruteerd? Het is al even onbegrijpelijk, dat Mitterrand in eerste instantie L0e96n heeft willen nemen met het rapport-Tricot. Het ver- om t meer 9aten dan een keukenvergiet. En dan die arrogantie bi» m'dcien van alle tumult naar Mururoa te vliegen voor het (j™en van een proefexplosie. Frankrijk heeft Greenpeace oi deze reeks van blunders tot de troon der martelaren verhe- ^V'dhzelf, zoals France Soir dat uitdrukt, gedevalueerd tot mJht van een bananenrepubliek, waar de regering ook niet bij iv ls het militaire apparaat in de hand te houden, social anse 0PPositie-partijen hebben zich aanvankelijk met de Recht '8n schouder aan schouder rond het Elysée geschaard, ferr 6n ''n^s wei9®rden gewoon te geloven, dat de Rainbow be o'°r be' s'achtoffer van smerig spel geworden kon zijn. Nu zal bsbb 6nbare men'n9 zich we' tegen Mitterrand keren. Fransen een gezonde afkeer om voor aap te staan; zij zullen de em"n e socialisten bij de komende verkiezingen ongetwijfeld öeiri erc'e no^a presenteren voor hun naïeve goedgelovig- Aostrar e6fst moet Mitterrand op de knieën voor Nieuw-Zeeland, natuur't'de andere bij deze affaire betrokken Zuidzeelanden en in a jl'JK °ok voor Greenpeace zelf. Het opblazen van een schip die nipt V8n van een bevriende mogendheid is een oorlogsdaad ho0Q n met een Paar cliché's weggepoetst kan worden; een op eensrh 8au 9efiatteerde moordaanslag op milieubeschermers tebriddaad, die een beschaafd land onwaardig is. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - De huisartsen willen graag weten waar ze aan toe zijn en dus zijn ze on geduldig. Zo ongeduldig zelfs, dat een aantal van hen afgelo pen weekend al met acties ging dreigen. Artsen die acties voeren of daarmee dreigen, daar moet meer aan de hand zijn, want in ons land is het een min of meer ongeschreven wet dat artsen (en dat geldt voor iedereen in de gezond heidszorg) geen acties voeren. De problemen waarover het gaat zijn ingewikkeld en de oplossing zal veel tijd vergen. Vandaag wordt er tussen de artsenorganisatie LHV en staatssecretaris Van der Reij- den (Volksgezondheid) een ge sprek gevoerd. Inzet is de in vulling van een serie afspra ken die Van der Reijden en de artsen eerder dit jaar maakten en onder de naam 'convenant' de wereld ingingen. In het 'convenant' spraken beide partijen (overheid en artsen) uit dat zij samen gaan werken aan zaken als het ver kleinen van de praktijk van artsen. Nu is er nog één arts per 2500 patiënten en dat moe ten er straks één per 2000 wor den. Mede als gevolg daarvan moet de instroom van jonge werkloze artsen worden be vorderd. Momenteel zijn er ruim 500 artsen werkloos. Die kunnen met een kleinere praktijk aan de bak. Enige na deel is dat de spoeling voor al le artsen dunner wordt. Min der patiënten betekent ten de le minder inkomen. Een bijkomend probleem is dat jonge beginnende artsen op dit moment een collega die er mee ophoudt moeten uitko pen als ze zijn praktijk over nemen. Die uitkoop heet 'goodwill', een aardig woord voor veel geld. Doorgaans zijn met die 'goodwill' grote bedra gen gemoeid. Dat moet ook wel, omdat artsen geen eigen pensioenvoorziening hebben en natuurlijk wel iets meer willen hebben dan hun AOW als ze ermee ophouden. Die goodwill is natuurlijk een onding als de praktij kom- vang verkleind wordt en er meer artsenplaatsen komen. En bovendien vinden zowel artsen als overheid dat die af- koopksommen uit de tijd zijn. Over al dit soort zaken zijn afspraken gemaakt in dat eer der genoemde 'convenant'. Een aantal van die afspraken moesten nog in een wettelijke regeling, een bestuursmaatre gel, gegoten worden. En dat heeft wat problemen opgele verd. Eerst moesten de ambte naren een regeling bedenken, vervolgens liet de Raad van State zijn licht erover schij nen. Verwacht wordt nu dat nog deze maand, of anders in de eerste helft van oktober, de wettelijke regeling naar de Tweede Kamer gestuurd kan worden. In die bestuursmaatregel zal vooral de verkleining van de praktijken en het vesti gingsbeleid geregeld zijn. Waar nog een oplossing voor gevonden moet worden is de 'goodwill*. Afgesproken was indertijd dat nieuwe artsen geen 'goodwill' meer zullen betalen. Maar de vertrekkende arts zou dan in de kou komen te staan. Dus wordt er een fonds in het leven geroepen waar de 'pensioenvoorziening' van de vertrekkende arts uit betaald moet worden. Deskundigen hebben uitge rekend dat rond de eeuwwis seling het fonds weer opge doekt kan worden, omdat dan alle 'oude' artsen inmiddels opgehouden zijn te werken en er alleen nog artsen zijn die zonder 'goodwill' begonnen zijn. Vraagpunt is nu hoeveel geld er in dat fonds gestopt moet worden en door wie. Er wordt vanuit gegaan dat er ongeveer 72 miljoen in de pot moet, maar over wie wat be taalt lopen de meningen nogal uiteen. De artsen vinden dat het rijk het leeuwendeel moet leveren en bij Volksgezond heid houdt men het erop dat 'daarover nu juist nog afspra ken gemaakt moeten worden'. Een woordvoerder van de LHV denkt dat er wel een op lossing kan worden gevonden, maar of dat deze week nog ge beurt is niet te zeggen. Wel zegt hij dat de artsen op dit moment niet weten of ze 'goodwill' moeten betalen of niet als ze een praktijk over nemen. De opstandige artsen in het oosten van het land, die afgelopen weekend onder lei ding van de 's Heerenbergse dokter Willemse een serie ac tiemiddelen aanprezen, zullen gedacht hebben dat het drei gen met acties kan helpen. Of het ook tot acties komt, hangt natuurlijk af van het gesprek vandaag met Van der Reijden en de reactie van de ledenver gadering van de LHV later de ze week. 'Een, twee drie, Eelco in de maat'. Minister Eelco Brink man (Welzijn, Volksgezond heid, Cultuur) had er giste ren veel plezier in. Slaande op de grote trom gaf hij de maat aan voor een groepje kleuters van de Terweschool in Rijswijk. De minister kwam naar de school op er, tijdens een Scapino-dans- dag, het boek 'Scapino, veer tig jaar jong' in ontvangst te nemen. Van een onzer verslaggevers NIJMEGEN BREDA - Drs. J. A. Van Tienen, voorzitter van de vereniging Nederland se Dagbladpers (NDP), is per 1 januari 1986 benoemd tot di recteur van Audet NV. Uitge versmaatschappij De Stem maakt deel uit van Audet. De heer Van Tienen zal me dio volgend jaar drs. A. A. Thijssen opvolgen als voorzit ter van de Audetdirectie. De 50-jarige Van Tienen is vanaf 1977 voorzitter van de Brabant Pers in Den Bosch. MS W V5 Zodra een regering zich op open zee begeeft, komen er moeilijkheden. Het zeegat uit, de vernieling in. Het is natuurlijk fabuleus hoe die Franse premies Fabius boete heeft gedaan voor de Franse tv. Een aanslag leidt tot ontslag, dat is onvermijde lijk. Het zijn onderzeese en achter bakse streken van die geheime dienst. Nu maar hopen dat de verantwoordelijke figuren zo gestraft worden dat ze alle kleuren van de rainbow zien. Maar ook in Nederland is een diepzee-probleem op hoog ni veau. De duikboten. De Re kenkamer is er eens Ingedoken en heeft allerlei ontdekkingen gedaan. De rekenkamer is, zoals u wel licht weet, de kraamkamer van onze zuinigheid. De marine-leiding heeft ja renlang gedaan of er niks aan de hand was. Men stond wal- rustig toe te kijken. Ja, daar is echt behoefte aan een doortas tende jongen als Willem- Alexander. De staatssecretaris van toen gaat misschien ook nog kopje onder. Van Eekelen: een man om te hekelen. De Walrus en de Rainbow Warrior liggen op de bodem van de zee. Nu maar afwchten hoeveen politici overboord worden gegooid. MERIJN Door onze Haagse redactie DEN HAAG - Minister De Koning (Sociale zaken en Werkgelegenheid) wil niet tornen aan de positie van de vakbonden in Nederland. In tegenstelling tot zijn partijgenoot CD A-fractieleider De Vries, vindt hij dat werkgever en vakbonden samen verantwoordelijk zijn voor de arbeidsvoorwaarden. De Koning zei dit gisteren op een Europese conferentie over nieuwe ontwikkelingen romdom 'arbeid en beloning'. „De ondernemingsraden mo gen de vakbonden niet ver dringen", aldus De Koning. CDA-leider De Vries stelde onlangs voor het cao-overleg in handen te leggen van de on dernemingsraden. De Koning moet van deze gedachte niets hebben. Hij vindt wel dat on dernemingsraden de kans moeten krijgen zich te verdie pen in de vraagstuk rond belo ning en werk. Zeker nu de in druk bestaat dat de werkne mers er zelf steeds meer inte resse voor krijgen en meer dan in het verleden betrokken zijn bij hun werk en hun beloning. Volgens De Koning schake len vele Nederlandse werkge vers nu veel te laat hun werk nemers, de vakbonden en on dernemingsraad bij nieuwe technologische ontwikkelin gen binnen het bedrijf. Als ge volg daarvan zouden er teveel 'onnodige weerstanden' tegen dergelijke vernieuwingen ont staan. De mensen worden niet al leen te laat ingeschakeld, hun kennis over de nieuwe metho des is vaak uiterst gering. Vandaar dat De Koning een vurig pleitbezorger is voor de oprichting - naar Westduits voorbeeld- van centra, die werkgevers, vakbonden én on dernemingsraden kunnen ad viseren over technologie. Daarnaast achtte De Ko ning het van groot belang dat de kennis en ervaring van het huidige personeel niet verlo ren gaat als een bedrijf over stapt op moderne verwer kingsmethoden. De maat schappelijke gevolgen zouden volgens hem dan niet te over zien zijn. Plannen voor verbe tering en uitbreiding van on derwijs en scholing (mede ter bestrijding van de werkloos heid) kunnen dan bovendien wel uit het hoofd worden ge zet. (ADVERTENTIE) Breda, Prmsenkade 3. 076-222820 Hulst, Houtmarkt 6, 01140-13456 Oosterhout, Mathildastraat 15. 01620- 58600 Roosendaal, Molenstraat 50. 01650-39326 Sas van Gent, Keizer Karelplein 8, 01158-3415 Sluis, Lange Wolstraat 10, 01178-1740 Terneuzen, Kersstraat 13, 01150-95851.

de Stem | 1985 | | pagina 5