Springer grootste Europese krantenmagnaat "SÏên^ - rm Logboek van een aanslag Dodelijke regelmaat van schokken funest iNDERZt ten n Erger dan misda ACHTERGROND' LE DEMHWEU f DE FABIUS Geologe Saboteurs Verlegenheid Waarom vooral de middelhoge gebouwen zijn ingestort 38 ÜQog Trillingsvast Harde actie Haags hoogstandje Bouquet Vakantie Groter Agenda IDE STEM COMM DINSDAG 24 SEPTEMBER 1985 T5 i^glNAilniNSPAG 24 SEPTEMBER DE uitgever Axel Sprin ger, die zondag op 73-ja- rige leeftijd na een kort stondige ziekte aan een hartaanval is overleden, stond aan het hoofd van Europa's grootste kran tenimperium. Ook twee door het Sprin ger-concern uitgegeven bla den staan in Europa aan de kop: het seks-en-schandaal- blad 'Bild' met een verkochte oplage van 4,9 miljoen exem plaren en het tijdschrift 'Hörzu' dat een oplage heeft van 3,9 miljoen. Daarnaast kunnen ook de bladen 'Funk- Uhr' en 'Bild Am Sontag' zich verheugen in de belangstel ling van miljoenen mensen. Springer, zoon van uitge ver en drukkerij-eigenaar Hinrich Springer, werd op 2 mei 1912 in Hamburg gebo ren. Hij begon als leerling- zetter en -drukker en door liep een handelsopleiding. Zijn eerste journalistieke schreden zette hij bij de 'Ber- gedorfer Zeitung' en het fi liaal van het telegraafbureau Wolffschen in Hamburg. Na de oorlog begon Sprin ger als krantenuitgever. In april 1946 verscheen de eerste uitgave van 'Nordwestdeut- schen Hefte', een radiopro grammablad. In 1948 werd dit blad omgevormd in het tijdschrift 'Kristall', dat in 1966 werd opgeheven. In de cember 1946 verscheen 'Hör zu', dat bedoeld was als een mengeling van een program mablad en een familieblad. In 1948 zag het 'Hamburger Abendblatt' zijn levenslicht. In 1952 volgde 'Bild' als ant woord op de televisie en het jaar daarop werd de uitgeve rij 'Die Welt' door Springer overgenomen. Daardoor kwamen zowel de gelijkna mige conservatieve krant als het blad 'Welt Am Sontag' in zijn bezit. Door de overname in 1959 van de meerderheid van de aandelen van de Berlijnse Ullstein-uitgeverij (met de dagbladen 'Berliner Morgen- post' en 'BZ') alsmede de ge renommeerde boekenuitge- verij 'Ullstein en Propylaeen' breidde Springer zijn impe rium verder uit. De politiek gezien belang rijkste beslissing in zijn le ven nam Springer door het hoofdkantoor van zijn be drijf te verplaatsen van Hamburg naar West-Berlijn. In de traditierijke kranten wijk van de vroegere Rijks hoofdstad legde hij op 25 mei 1959 de eerste steen voor een nieuw uitgeverij - en drukke rij gebouw. Door de overname van de 'Kindier en Schiermeyer'- uitgeverij ging Springer zich richten op bepaalde doel groepen, zoals bijvoorbeeld ouders van kinderen. Ook ging hij zich bezighouden met de hobbysector en wer den verscheidene lokale en regionale kranten bij zijn concern ingelijfd. Springer heeft het verwijt dat zijn concern een „me- nings-monopolie" zou bezit ten, altijd van de hand gewe zen als zijnde een uitvinding van zijn zakelijke en politie- Axel Springer f - fotoap ke tegenstanders. Hoewel zijn kranten geen bepaalde politieke richting toebehoor den, hanteerde Springer wel een viertal redactionele richtlijnen waaraan zijn journalisten en redacteuren zich dienden te houden. Een daarvan was dat de publica ties een toenadering tussen Duitsers en joden moesten propageren. Dit pro-Israëli sche standpunt heeft hem ve le onderscheidingen van Is raëlische en joodse instellin gen opgeleverd. Ook stond hij erop dat het totalitaire sys teem werd veroordeeld en de vrije sociale markteconomie werd aangehangen. Voorts vond Springer dat er gewerkt moest worden aan de vreedzame hereniging van Duitsland. Zijn kranten hebben altijd kritisch ge staan tegenover Willy Brandts „Ost-politik" en hebben het bestaan van Oost-Duitsland nooit erkend. Het succes van het boule vardblad Bild maakte Sprin ger tot synoniem van de Westduitse sensatie-pers en tot belangrijk doelwit van zijn critici. Vooral door links werd kritiek geleverd op zijn politieke ideeën, hetgeen uit mondde in een bijna eeuwig voortdurende controverse. In 1968 werd het hoofdkantoor in West-Berlijn door de poli tie met prikkeldraad afgezet nadat demonstranten zware schade aan het gebouw had den toegebracht. Bij een bomaanslag in 1972 op zijn in Hamburg gevestigde uitge vershuis raakten 17 mensen gewond. Door de publicatie, eind zeventiger jaren, van de boe ken van de schrijver Günther Walraff over zijn ervaringen als journalist bij Bild, kwam dëuitgever opnieuw in de schijnwerpers te staan. Springer spande een aantal rechtszaken tegen Walraff aan omdat de schrijver onder valse naam bij het blad had gewerkt. Walraff wilde de journalistieke praktijk van Bild aan de kaak stellen. Po gingen van Springer om zijn werken uit de handel te krij gen, liepen op niets uit. In 1980 kreeg hij te maken met een persoonlijke tragedie toen zijn 38-jarige zoon en vermoedelijke opvolger, Axel, zichzelf van het leven beroofde. In januari van dit jaar werd zijn kleinzoon, Axel Sven, het slachtoffer van een ontvoeringsactie, maar hij werd na twee dagen ongedeerd vrijgelaten. Springer is vijf keer ge trouwd geweest en was vader van drie kinderen, twee zoons en een dochter.(DPA/ RTR) Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader Hoofdredactie L. Leijendekker en H. Coumans. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176 Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236883. Sportredactie 076-236884. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, ©01640-36850. Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nwe. Ginnekenstraat 41076-236326. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, ©01608-21550. Postadres: Postbus 363? 4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Postadres: Postbus 23, 4900 AA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, ©01650-37150 Postadres: Postbus 35, 4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, ©01150-17920. Postadres: Postbus 145, 4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910 Postadres; Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8-.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementen, bij vooruitbetaling te voldoen: f 22,97 per maand; 66,30 per kwartaal of 258,- per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van 1,- per maand, 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 5% B.T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje ©076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 RpnkrpIfiiiPQ' Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. Door Bob van Huët OF DE Franse socialisti sche regering na de schuldbekentenis van premier Fabius dat Franse geheime agenten op bevel het Greenpea- ce-vlaggeschip Rainbow Warrior in Nieuw-Zee- land tot zinken hebben gebracht, ooit de hele toedracht aan de open baarheid prijs zullen ge ven, blijft vooralsnog een grote vraag. Parijs heeft toch al genoeg wonden te likken met het af treden van de Franse minis ter van Defensie Hernu, het ontslag van admiraal Lacos- te en slechte relaties met Nieuw-Zeeland en Australië. Bovendien is de opdracht van het bewind Mitterand om de geheime diensten andermaal te reorganiseren, makkelij ker gegeven dan gereali seerd. De priorieiten van Pa rijs liggen met andere woor den elders. Dankzij de inspanningen van de Franse pers, met voorop de krant Le Monde en de weekbladen Le Canard Enchaine en L'Express is echter toch ongeveer duide lijk geworden wat zich in Auckland precies heeft afge speeld. Hieronder het offi cieuze logboek van de aan slag op de 'Rainbow War rior': Eind 1984-begin 1985: Op aandringen van de admiraals Fages (directeur van het Centrum voor Nucleaire Tests - Dircen) en Hugues- (bevelhebber van de Franse vloot in de Stille Oceaan) geeft minister Hernu van Defensie opdracht aan admi raal Lacoste (hoofd van de Franse buitenlanse geheime dienst - DGSE) „te anticipe ren op de protestacties die de milieubeweging Greenpeace heeft aangekondigd voor de zomer van 1985 bij het atol Mururoa in Frans-Polyne- sië." Greenpeace eist dat de Fransen daar stoppen met het houden van ondergrond se kernproeven. Voorjaar 1985: Generaal Saulnier (hoofd van het mili taire kabinet van president Mitterrand en later chef-staf der Franse strijdkrachten) maakt de voor tegenactie be nodigde 'speciale fondsen' vrij. De chef-staf van het Franse leger, generaal Laca- ze is op de hoogte van de ope ratie. Luitenant-kolonel Les- quer, hoofd van de 'Service Action' van de DGjSE wojjdt belast met de uitvoering. «Cy ">,^1 -f*. 50 XAvV 0»* De Franse pers meldt bekentenis van Fabius. - fotoafp Eind april: De 'geologe' Frederique Bonlieu (DGSE- luitenant Christine Cabon) infiltreert bij de afdeling Greenpeace in Auckland (Nieuw-Zeeland). Hier be reidt de milieu-organisatie de komende demonstraties bij Mururoa voor. Bonlieu brengt die acties voor de DGSE in kaart. Op 24 mei vertrekt ze plotseling naar Tahiti. Vervolgens naar Is raël, waar ze in het niets ver dwijnt. 22 Juni: Aankomst in Auckland van het 'Zwitserse echtpaar' Turenge voor 'va kantie' in het noorden van Nieuw-Zeeland. Onder hun valse naam huren de DGSE- officieren Dominique Prieur en Alain Mafart een cam- ping-car. Mafart is bataljon chef van het Opleidingscen trum voor Gevechtszwem mers van de Franse marine in Aspretto op Corsica. Dit elitekorps werkt vaak samen met de DGSE. Diezelfde 22e juni arriveert het in Noumea (Nieuw-Caledonië) gehuufde zeiljacht 'Uvea' in een Nieuw-Zeelandse haven, 400 km. ten noorden van Auck land. Drie van de vier opva renden bedienen zich van schuilnamen. In werkelijk heid zijn het ondergeschikten van Mafart: Andries, Verge en Bartelo, allen officieren van de DGSE. De 'Uvea' ver plaatst zich in de volgende dagen langzaam in de rich ting van Auckland. Begin juli: Onder leiding van Verge worden vanaf het zeiljacht explosieven en an der materiaal aan land ge bracht, bestemd voor een 'derde commando' dat later zal arriveren en belast is met het opblazen van het Green- peace-schip Rainbow War rior. De 'Turenges' zorgen voor de verbinding tussen de Uvea en de saboteurs; twee officieren van de basis Aspretto. De algemene coör dinatie van de actie ligt bij Pierre Dulais, commendant van het opleidingscentrum op Corsica. Onder de schuil naam Dubast opereert hij vanuit Noumea. Bij onraad hebben de Turenges op dracht voor afleidingsma noeuvres te zorgen. Begin juli: Waarschijnlijk uit Londen komen de twee mysterieuze saboteurs per vliegtuig in Auckland aan. Twee ladingen explosieven van respectievelijk 13 en 7 ki lo plaatsen zij in de nacht van 8 op 9 juli tegen de kiel van de Rainbow Warrior. Zonder sporen achter te laten verlaten deze kikvorsman nen Nieuw-Zeeland. De een waarschijnlijk naarNoumea, de ander naar Sydney. 9 juli: Het zeiljacht Uvea verlaat in grote haast de ha ven van Auckland. Tussen het Australische eiland Nor folk en Nieuw-Caledonië verdwijnt de met sateliet- communicatie-apparatuur uitgerust Uvea van de aard bodem. De driekoppige be manning is mogelijk opge pikt door de toen in die buurt verblijvende Franse atoom onderzeeër 'Rubis'. Later duiken Verge en zijn kame raden op in Parijs. Daar mel den ze zich demonstratief bij de politie in verband met een internationaal arrestatie-be vel dat Nieuw-Zeeland tegen het heeft uitgevaardigd. We gens 'gebrek aan bewijs' worden ze naar huis ge- - stuurd. 10 j uliDubbele explosie op de Rainbow Warrior. De Ne derlandse, uit Portugal af komstige fotograaf Fernando Pereira komt daarbij om het leven. Het Greenpeace-schip zinkt naar de bodem van de haven in Auckland. 12 juli: Het op Nieuw-Zee land niet onopgemerkt geble ven echtpaar Turenge wordt door de politie gearresteerd wanneer ze hun camping-car terugbrengen bij een ver huurbedrijf. Niet ver van de plaats van de aanslag is Frans militair materiaal ge vonden. In paniek belt Domi nique Prieur vanuit het poli- tie-bureau het alarmnum mer van de DGSE in Parijs (8468790). Haar gesprek wprdt afgeluisterd en enkele dagen later verklaart de Nieuw-Zeelandse premier Lange te weten dat Franse agenten achter de aanslag op de Rainbow Warrior zitten. Op verdenking van 'moord en brandstichting' zullen de Turenges op 4 november voor de rechtbank in Auckland moeten verschijnen. Een week na de aanslag wordt president Mitterrand over de betrokkenheid van de DGSE ingelicht door mi nister van Binnenlandse Za ken Pierre Joxe. Op zijn beurt is hij ingeseind door de onder hem resorterende Franse politie. In grote verle genheid gebracht door wilde verhalen in de Franse pers en door de aanhoudende be schuldigingen aan het adres van Frankrijk door premier Lange geeft president Mit terrand pas op 8 augustus aan premier Fabius de op dracht direct 'een doortas tend onderzoek' in te stellen. De Gaullistische staatsraad Bernard Tricot wordt daar mee belast. Ruim twee weken later wordt Tricot's rapportage, die de DGSE geheel 'wit wast' geopenbaard. In een toelichting vraagt premier Fabius zijn Nieuw-Zeelandse collega Lange te bewijzen dat er bloed aan Franse handen kleeft. Als dat toch het geval mocht zijn, zo belooft Fabius, zullen de verantwoordelijken j zonder ...pardon en streng worden gestraft. Op een mo ment dat de zaak in de doof pot lijkt te verdwijnen komt de gezaghebbende krant 'Le Monde' met de spectaculaire onthulling van het zogeheten 'derde commando' dat de Rainbow Warrior opblies. Het rapport Tricot en alle ontkenningen van Defensie minister Hernu zijn hierdoor ontkracht. Door Mare de Koninck WAAROM zijn er zoveel lage en zoveel hele hoge gebouwen in het cen trum van Mexico stad overeind blijven staan, terwijl er opmerkelijk veel constructies van middelmatige hoogte kansloos bleken tegen het geweld van de aard beving? In zijn onbeschadigde wo ning op 'veilige' afstand van de zwaargetroffen binnen stad, geeft dr. Daniel Resen- diz het antwoord. Hij mag Mexico's grootste weten schappelijke autoriteit op het gebied van aardbevingen en bodemconstructies worden genoemd. „Dit was een be ving met heel bijzondere eigenschappen", aldus dr. Resendiz. Niet alleen is 7,8 op de schaal van Richter uitzon derlijk hoog, speciaal was vooral de strakke regelmaat van de schokken. Meestal volgen die elkaar met ver schillende tussenpozen op. Maar bij deze aardbeving kwam er drie minuten lang precies na elke twee secon den weer een schok." De expert vertelt dat alle objecten en constructies, een voor hun vorm en materiaal kenmerkende trillingstijd hebben. „Ook een gebouw heeft dat. Flats van tussen de 8 en 20 verdiepingen kunnen een resonantie-periode van precies 2 seconden hebben. Een beweging doet er dan 2 seconden over om eenmaal door zo'n constructie heen en weer te gaan. Als er precies na afloop van de eerste tril lingsperiode een nieuwe schok komt, krijgt het ge bouw een extra duw. Zoals je ook een schommel met de zelfde duwtjes steeds hoger kunt laten gaan, kan een flatgebouw door de regelma tige schokken steeds heviger gaan zwaaien." Daniel Resendiz legt uit dat bewegende gebouwen die lager en hoger zijn,, juist werden afgeremd door de volgende aardschok. Daarom staan zoveel oude huizen en monumenten plus alle moderne wolkenkrab bers van Mexico City zo merkwaardig onaangedaan overeind. Daarom kan 'Radio V.I.P.' trots melden, dat men uitzendt vanuit de 38ste ver dieping van het Centro La tin-Americano, een toren die iets weg heeft van de Empire State Building in New York. Ze zijn daar trouwens in die verheven radiostudio wel een volle meter heen en weer door het luchtruim geslin- gerd, zowel tijdens de eerste beving van donderdag als de tweede van vrijdag. De om- en ingevallen bouwen waren veelal jonger] dan 25 jaar en daarom i trokken nadat de bouwvoor- schriften inzake aardbe-1 vingsvastheid van kracht I waren. Maar tegen de dode-l lijke regelmaat van de H schokken waren zelfs 'voorbereide' constructies 1 niet bestand. Of Mexico geen land is waar reglementen nogal eens worden genegeerd? „We [I moeten nu onderzoeken of er de hand is gelicht met de bouwvoorschriften. Maar dat zou niet typisch iets voor Me xico zijn. Overal ter wereld gebeurt dat. Zoals zoveel Me xicanen kan ook dr. Resendiz zijn gevoeligheid moeilijk verbergen voor de laatdun kendheid die in andere lan den veelal bestaat jegens het 'corrupte' Mexico. Resendiz is thans secreta ris-generaal van de Mexi caanse Raad voor Weten schap en Technologie. Daar voor was hij directeur van het Nationale Instituut voor Ingenieurs. Al zou hij een tienmaal hoger inkomen hebben als hij in de VS ging werken, Daniel Resendiz wil in Mexico blijven om zijn deskundigheid aan zijn ge liefde land dienstbaar te ma ken. Het zal immers niet bij de ze aardbevingsramp blijven. Mexico ligt tegen het gevaar lijke breukvlak in de aard korst dat langs heel de Stille Oceaankust van Alaska tot het zuiden van Chili door loopt. Het staat daarom we tenschappelijk vast dat zich nog duizenden jaren lang re gelmatig aardbevingen zul len voordoen. „Overigens, een stad als San Francisco ligt nog veel gevaarlijker dan Mexico City. Het enige dat Mexico kan doen, is net zulke trillingsvaste constructies bouwen als de Amerikanen. Ons probleem is echter brek aan geld en aan ingenieurs." Daniel Resendiz heeft van tientallen gebouwen in het centrum van Mexico Stad de funderingen ontworpen. „Vandaag ben ik ze allemaal gaan bekijken. Er is er niet één ingestort." ER is inmiddels, zeker bij het CDA, al heel wat over te doen geweest: de kandidaat stelling voor de komende Kamerverkiezingen. Moet de nieuwe lichting volksver tegenwoordigers op kwali teit worden geselecteerd? Of op religieuze herkomst, bloedgroep of geslacht? D'66, altijd tuk op politie ke vernieuwing, heeft zo zijn eigen systeem. Alle kandi daten kunnen zichzelf aan melden, vervolgens zichzelf aanprijzen (daartoe dient het partij-orgaan De Demo craat) en tenslotte wordt hun een presentatie afgeno men, waarna de kandidaat stelling een wat formeler stadium ingaat. D'66 zit nu in de tweede fase. Liefst 57 aspirant-Ka merleden, van H. van Mierlo te Amsterdam tot J. Minke te Briltil (gemeente Zuid- horn), laten daarin weten wat hen ertoe beweegt zich voor het ambt te kandide ren. Dat blijkt nogal te wis selen. Anton de Man (Roosen daal) wil vooral laten zien dat ook Brabant wat kan: „De burgers moeten zien dat D'66 in alle provincies vaste voet aan de grond heeft." Ed Moonen (Den Haag) heeft een wat persoonlijker getinte motivatie: „Mijn functie binnen de regio stelt nauwelijks wat voor en ik houd van harde actie. De functie die ik nu heb, daar val ik van in slaap." De al genoemde Joop Min ke (Briltil) lijkt enige zelf overschatting niet vreemd: „Mijn kandidaatstelling is voor een groot deel ingege ven door het belang dat ik zie in het voortbestaan van onze partij." Jadnanansingtelveen blijkt een typische volhou der: „Dit is de derde keer dat ik deelneem aan de Tweede Kamerverkiezingen voor D'66. Drie jaar geleden stond ik op de 31-ste plaats." En wie lijkt nu de grootste kanshebber, na gevestigde namen als Van Mierlo, Eng- wirda en Wolffensperger? Dat is ongetwijfeld Boedha Kortz (Rotterdam), die als EINDREDACTIE: FRANS BOOG AARD ex-politiek gevangene hét middel aanreikt om in één klap het financieringstekort weg te werken: een schade claim van 7,5 miljard dollar bij het keizerrijk Japan, te betalen in tien jaar. „De Japanse economie," weet hij al, „is makkelijk in staat en geneigd te betalen, gezien de grootte van de po sitieve buitenlandse beta lingsbalans, die tot interna tionale spanning zal leiden. Een soortgelijke eis kan bo vendien door China en Indo nesië worden ingediend, op dat zij een sociaal stelsel kunnen opzetten, gelijk waardig aan dat in Neder land." WIJ vinden dat er in Ne derland ten minste één grote anti-kernwapen-partij moet zijn. Alleen de PvdA komt daarvoor in aanmerking. Het lijkt er vaak op dat heidenen doorgaans meer van het evangelie begrijpen dan christenen.(IKV-secretaris Mient-Jan Faber) Van der Spek: pieel... ..pnnci- HET briefje is al bijna even traditioneel als de jaarlijkse Troonrede: „On dergetekenden delen u mee dat zij - als overtuigde repu blikeinen - ook dit jaar niet wensen deel te nemen aan de plechtigheid in de Rid derzaal Zij achten de doorzichtige poging om de harde werkelijkheid te ver bergen achter een tot leven gebrachte editie van de Bou- quet-reeks, verwerpelijk. Zij verzoeken u deze brief in de Verenigde Vergadering voor te lezen." Was gete kend: de vijf leden van de PSP Eerste en Tweede Ka merfractie. De Majesteit werd het lot bespaard ten overstaan van de voltallige Staten Gene raal als 'een tot leven ge brachte editie van de Bou quet-reeks' te worden beti teld, want CDA-senator Steenkamp - hij zit de Ver enigde Vergadering voor - weigerde resoluut het PSP- proza voor te dragen. „Daar kunnen we niet aan beginnen. Stelt u zich eens voor wat Kamerleden dan allemaal niet zouden kun nen gaan schrijven. We mel den nu alleen iemands af wezigheid en de reden waarom hij er niet is," zo laat de Eerste Kamervoor zitter desgevraagd weten. Fred van der Spek, frac tievoorzitter van de PSP in de Tweede Kamer en initia tor van het briefje aan Steenkamp, herinnert zich wel dat dit ook niet altijd zo is geweest. „Ze zeiden dan nogal eens makkelijk dat wij verhinderd waren. Dat waren we natuurlijk nooit; we waren er gewoon om principiële redenen niet. En dat blijft zo." litiepartijen - zijn de mooie beloften, grappen en grollen en wat verder aan populari- teitswapens kan worden in gezet, weer niet van de lucht. De PvdA zal dan ook schande blijven roepen over het werklozental; de WD dat de belastingen tóch om laag moeten; en het CDA dat de afgelopen jaren al zóveel vooruitgang is geboekt, dat het beleid van het kabinet- Lubbers gewoon nog vier jaar moet worden voortge- Het heeft de WD afgelo pen woensdag bij de staten verkiezingen in Flevoland niet veel geholpen. De PvdA boekte er - net als D'66 - for se vooruitgang, het CDA bleef stabiel. Dat laatste zal voor een niet gering deel te danken zijn aan de sprankelende in breng van zijn fractieleider in de Tweede Kamer, Bert de Vries, die daags voor Prinsjesdag speciaal naar Emmeloord reisde om er zijn gehoor te vertellen dat hij recentelijk was gebeld door iemand die vroeg wat vol gens het CDA nu het be langrijkste wapenfeit was van het kabinet-Lubbers. „Dat is niet moeilijk," had De Vries geantwoord. „Dit kabinet heeft onze economie uit het slop geholpen en dankzij dit beleid is er weer uitzicht op betere tijden." Maar dat bedoelde de man aan de telefoon niet en ook niet dat de werkloosheid niet was opgelopen tot 1 mil joen zoals Den Uyl had voorspeld. „Nee, ik bedoel dat die Lubbers van u Ne derland groter heeft ge maakt." En na een pauze, om de grap extra-effect te geven: „We hebben nu geen elf pro vincies meer, maar twaalf. Dat noem ik nog eens de handen uit de mouwen ste ken." DE verkiezingen naderen, en dus - let vooral op de coa- IN heel het land - niet het minst in Zeeland en West Brabant - wordt met angst en beven het moment afge wacht waarop bekend wordt waar Nederland straks zijn De Vries: ...telefoon... kernafval gaat bergen. De datum van 1 oktober - het aantal mogelijke lokaties wordt dan teruggebracht tot drie - nadert immers angstwekkend snel. Van daar wellicht dat B. en W. van het Friese Lemsterland (11.081 inwoners) er de com- missie-Geertsema (die het kabinet adviseert) vorige week maar eens voorzichtig op attendeerden dat ook de ze gemeente nog over 30 hec tare braakliggende indus- triegrond beschikt. In Lemsterland is lang niet iedereen daar gelukkig mee, maar het ongenoegen blijft niet tot inwoners van deze gemeente beperkt. Henk Veldhoen, milieuspe cialist van de PvdA, is zó in woede ontstoken dat hij na vijftien jaar in Lemsterland zijn vakantie te hebben doorgebracht, nu Friesland voorlopig absoluut gaat boycotten - mét de hele fa milie. „De enige reden om die 30 hectare aan te bieden als dumpplaats zijn de centen. Daar ben ik ontzettend nij dig over. Ik vind dat onbe schoft," zo liet het Kamerlid - momenteel in West Duits land - een plaatselijk ver slaggever weten. De burgemeester van Lemsterland, G. F. Eijgelaar (CDA), ziet het allemaal wat relatiever. Volgens hem zal de raad het collegevoorstel toch verwerpen, en hoeft Veldhoen zich dus helemaal niet zo kwaad te maken. DE Tweede Kamer blijft het rustig aan doen. Van daag, na vragenuurtje en stemmingen, korte debatjes over soepeler belastingre gels voor ondernemingen en het quoteringsbeleid in de zeevisserij. Morgen een de batje over de eigen bijdrage bijzondere ziektekosten en donderdag over de asielzoe kers en het personeelsbeleid bij Defensie, een door De Waart (PvdA) aangevraag de interpellatie. De Eerste Kamer heeft als belangrijkste agendapunt de uitbreiding van het kies recht voor de Tweede Ka mer tot Nederlanders die i" het buitenland wonen. Van onze Haagse redactie Lgjy HAAG - De Commissie u vereenvoudiging van loon- tflasting en de inkomstenbe- ting gaat aan de slag. De „en leden tellende commis- Lie staat onder leiding van dr. hj, Oort, lid van de Raad van Instuur van de Algemene ank Nederland. De commis sie moet uiterlijk 1 januari |987 met voorstellen komen en [oor 15 mei 1986 moet zij tus- ntijds verslag uitbrengen. De commissie moet aan- Lcht schenken aan de ver- uding tussen loonbelasting fcn inkomstenbelasting en mee pos] een nen prei evei Ook Van een onzer versl ^OTTERDAM - Er zijn jerland waar per persoon jan 2 tot 3 aan voeding de helft van het minimui tingsbureau voor de Voed (budgetvoorlichting) hantei Echt honger wordt er urof. W.F. van Raay van de 1 laar er zijn wel gezinnen waa de maand alleen nog spaghetti |rijst dan wel iets anders dat tc En in een enkel geval eet men |kat mee. Prof. Van Raay presenteer- ben gisteren samen met onder- men loekster R. Schortinghuis- niet iprangers de resultaten van er londerd uitvoerige gesprek- men ten met mensen die van een schr inimaal inkomen moeten tenl; rondkomen. Mevrouw Schor- mee inghuis vond de bevindingen honc lover de uitgaven aan voe- den; dingsmiddelen niet eens het sche meest schokkend. Dat zo veel daar mensen vrijwel geen geld heb- zwal ben voor vakantie, ontspan ning, uitgaan, vindt zij zeker zo ernstig. „Die mensen raken ook geïsoleerd, keren zich af, wor- iets den agressief". Raa; De onderzoekers lieten bud- heb getvoorlichters urenlang pra- nodi ten met honderd huishoudens groe met een minimum-inkomen, in ee Het gaat hier niet om een per steekproef waaruit conclusies nig kunnen worden getrokken keer voor het hele land. Wel leverde men het onderzoek inzicht op is het peler soort problemen, de achter- tingl gronden en de mogelijkheden zeoo voor oplossingen. v Van de honderd benaderde De minima knoopten nog 44 de niet eindjes aan elkaar, hoewel er mini in 24 gevallen ook nog schul- land den moeten worden afgelost, syste Twintig andere huishoudens knel komen te kort, teren in of kun- vonc nen het zonder steun van an- in d< deren niet redden. derzi In 36 gevallen troffen de on- daar derzoekers een vrijwel uit- daar zichtloze situatie aan: soms ben. zeer hoge woonlasten (tot bo- G< ven de 50% van het inkomen), een grote schulden, bijzondere las- ontv ten door omstandigheden meet waarmee de instanties geen kom rekening houden. zijn. Veel mensen in de zwakste ren groep kunnen zichzelf eigen- aldu lijk niet redden, weten de weg voor niet naar hulpverleners, heb- gehe DAT er in het schemerduister van de beuren die het daglicht niet kunnen ve langer bekend. Toch zal menigeen rr Roeiende verontwaardiging naar de c Peace-affaire hebben toegeleefd. Zove °P de erkenning van de Franse min a9enten van de Franse geheime diens Hainbow Warrior op 10 juli jl. in de ha' ceeland) tot zinken hebben gebracht, volgen van de opdrachtgevers van dr zonder aanzien des persoons en de fo van de Franse regering onder gelijkti forse schadevergoeding. Voor een affaire als deze hebben de wukking: wat hier gebeurd is, is nog stupide. Hoe kunnen in hemelsnaam d ai) de Franse geheime dienst op het °stige, maar toch niet-staatsgevaarlijk; nen te lijf te gaan? Hoe heeft men kun evan een twintigtal geheime ageni Nieuw-Zeeland onopgemerkt zou blij' annen van de Franse geheime dien 9erecruteerd? non61 's al even onbegrijpelijk, dat Mit °®9en heeft willen nemen met he om» meer Oaten dan een keukenverj bin. m'dden van alle tumult naar Ml J^nen van een proefexplosie. Fr; ven e reeks van blunders tot de tri hei 0rl| 2icdzelf, zoals France Soir dat marh» van een bananenrepubliek, wa onte is om het militaire apparaat in d social anse oppositie-partijen hebben Recht 8n scdouder aan schouder ro Warri ?n links weigerden gewoon te de n'°r s|achtoffer van smerig spel heh?penbare mening zich wel tegen I rec, en sen gezonde afkeer om voor een n socialisten bij de komende heid erde nota Piesenteren voor Austral- eerst moet Mitterrand op de kn rw.. Ile' de andere bii deze affaire be in d J''k °°k voor Greenpeace zelf. B die niiataven van een bevriende mogen hoOQ met een paar cliché's weggep een ach'Veau 9efiatteerde moordaansl. cnanddaad, die een beschaafd lar

de Stem | 1985 | | pagina 4