*EN Zigeuners, tweederangs burgers in Zuidoost-Europa IELIGST ker b.v. r zaken ATERDAG 21 SEPTEMBER 1985 EXTRA fiformatie- llaar, kom- |t een over- alle boilers. l,L AXEL T48 Centrale verwinning Sanitair lenflatgebouw na het ontploffen van een autobom.- fotoap Door Ed Blanche SEIROET - De Libanezen respecteren nu zelfs wet van de jungle niet meer. Met die, zélfs oor zijn doen opzienbarende woorden, ty- eerde druzenleider Walid Joemblatt kort ge- tien de situatie in zijn al 10 jaar door burger- dog verscheurde vaderland. De afgelopen maand heeft vooral de hoofdstad Bei- net weer een opleving van terroristisch geweld door- taan, met zware autobomaanslagen en dagelijkse be- skietingen, tot na 12 dagen een wankel bestand werd kreikt. Met de hun eigen, door de jaten heen ontwikkelde gal- phumor, hebben de Beiroe sten nieuwe naam bedacht w de nachtelijke beschie- ta>: de Symfonie. Het stuk «mi: niet dagelijks door een «Mig orkest van tanks, ka men, raketten en machine peren ten gehore gebracht, ar Eine kleine Nachtmusik ter altijd wel te beluisteren. We is een relatief begrip in ieiroet. Rust is er onbekend, tanning is er altijd. Voortdu- ïnd wacht iedereen, op de #en van zijn zenuwen, op tt onverwachte. Na 10 jaar burgeroorlog en itdeeltelijke bezettingen door 'alestijnen, Israëliërs en Sy- ïrs is het zelfs voor Libane- bijna onmogelijk te volgen 'ater in het land aan de hand Niemand begrijpt nog 'aarvoor 100.000 mannen, 'ouwen en kinderen zijn ge duveld in de strijd tussen tastenen en moslims, chris ten en christenen, moslims "moslims en allen tezamen de Palestij nen die door xlereen worden gezien als de waak van de problemen van d land. Dood Het geweld en de dood zijn ooit ver weg. Bij de terreur- van een maand geleden Zelfs wet van de jungle geldt niet meer in Beiroet kwamen honderden mensen om het leven. Ongeveer 1.000 raakten gewond. De meesten waren gewone burgers die niets met enig geweld te ma ken hadden, maar alleen de pech hadden op het verkeerde moment op de verkeerde plaats te zijn geweest. Vaak was die verkeerde plaats de eigen huiskamer. Een 40-jarige Palestijn, zit iedere nacht, als de muziek be gint, met zijn gezin en de bu ren in een bedompte kelder van zijn zes verdiepingen hoge flatgebouw, op een afstand van 150 meter van de Groene lijn in de islamitische wijk Bourj el-Barajneh. „Soms kunnen we dagen achter el kaar niet naar buiten om eten of brood te kopen. We zitten hier nu alweer drie dagen." „Als het aan mij lag zou ik de boel snel verkopen en weg wezen, maar wie kpopt er nou zoiets? En trouwens, waar zouden we heen moeten? Het is nergens veilig. Het enige dat we kunnen doen is hier zitten en naar de 'muziek' luisteren. Misschien houdt het op een dag nog eens op, maar ik denk dat wij dan wel dood zullen zijn." Tijdens de gevechtspauze waren verderop een paar vrouwen bezig met de was in een ware fontein die was ont staan door het vernielen van Een autobom jaagt overlevenden met de schrik om het hart weg van de plaats van de ramp. een waterleiding door een gra naat. Kinderen trappelden la chend door de modder. Maar hun lach had iets maniakaals. De paniek van de vorige nacht, toen ze nog werden be stookt met christelijke raket ten, was nog niet verdwenen. En dan is er overdag nog die andere angst: die voor de wil lekeurige aanslagen met auto bommen. Bij een zo'n aanslag in Oost-Beiroet kwamen 55 mensen om het leven. De slachtoffers waren vooral vrouwen en kinderen die in een supermarkt stonden. Autobom De autobommenoorlog heeft in Beiroet tot een nieuwe pa ranoia geleid. Dagenlang trok ken groepjes islamitische mi liciens door West-Beiroet. Ze braken onbeheerde auto's open op zoek naar bommen. Als die niet werden gevonden werden de banden kapotge schoten om te voorkomen dat de voertuigen worden gestolen en alsnog tot autobom werden gepromoveerd. Rond hun kan toren hebben de milities be tonnen wallen opgeworpen om zelfmoordacties tegen te gaan. Maar niet alleen autobom men bedreigen de Beiroetis. Talloze slachtoffers vallen door kleinere bommen, zoals thuis gefabriceerde fragmen- tatiegranaten. Men neme een kneedbom, vuile hem met spijkers en weer is een Liba nees volkswapen klaar. Met een blik benzine erbij werkt het dodelijke instrument ook nog als brandbom. Het is nauwelijks voorstel baar dat er nog families in Beiroet zijn die niet treuren om gedode vaders, moeders, broers, zusters, neven of nich ten. Iedereen is vrienden of fa milieleden kwijt, zijn huis kwijt, zijn auto kwijt, een beetje zijn verstand kwijt of een deel van zijn menselijk heid kwijt. Toch overleven nog steeds Libanezen temidden van dood, verminking en geweld, met een verbetenheid die henzelf vaak verbaast. De moed waar mee zij doorgaan is (kan het perverser?) een van de oorza ken van het voortduren van het geweld. Waar door het doelloze ge weld wel verandering in is ge komen, is de schijn van nor maalheid die enkele jaren ge leden nog werd opgehouden, toen de Beiroetis tijdens ieder bestand direct aan het werk gingen om schade te herstel len. Nu heersen alleen nog apathie en overlevingsdrang. Ghassan Khade, een mid delbare scholier, wiens 19-ja- rige broer vorig jaar werd ge dood in de strijd tegen Israël, gaf wellicht een representatief beeld van de toekomstver wachtingen van de Libanese jeugd, toen hij zei: „Wij heb ben geen toekomst meer. Er is niets meer om naar te streven. Vroeger huilde ik als ik een stervende vogel zag. Nu maak ik hem af. Ik weet niet eens waar deze oorlog om gaat. Wij vechten niet tegen een vijand, wij vechten tegen elkaar." Het 37.000 man tellende Li banese leger, zelf verscheurd langs religieuze scheidslijnen, staat machteloos terzijde. Als het er op aankomt, raken de christelijke legeronderdelen onderling slaags, en doen de moslims hetzelfde. Voor veel jongeren zijn vechten en oorlog zo gewoon geworden dat zij zich net zo makkelijk bij een militie aan sluiten als een leeftijdgenoot in Europa bij een bank gaat werken. Mohammed Munaimneh, boekverkoper bij Antoine in het islamitische West-Beiroet, zei dat de omzet drastisch is gedaald. „De boeken die nu het best lopen gaan over de oorlog, - foto anp de Israëlische invasie en alge mene militaire onderwerpen en wapens," zei hij Anarchie Beiroet zit muurvast in de greep van de anarchie. Zozeer dat sommigen het nog nauwe lijks in de gaten lijken te heb ben. Soms heerst er een bizar re orde. Nog steeds gaan er mensen naar hun werk, hoe wel zij twee of drie banen te gelijk moeten hebben om de touwtjes aan elkaar te kunnen knopen. Veel ambtenaren gaan maar een keer per maand naar hun werk, om hun loonzakje op te halen. Tijdens de gevechten is het regel dat er aan het eind van de maand een bestand wordt uitgeroepen, om iedereen, vooral de leden van de mili ties, de mogelijkheid te geven naar de bank te gaan en sala rissen op te nemen. De regering noemt de ge- vechten steevast politiek, waarmee zoveel gezegd is dat ook zij de oorzaak niet kent. De oorzaken van de gevechten lopen ook sterk uiteen. Enige tijd geleden dreigde de natio nale luchtvaartmaatschappij Middle East Airlines christe- Moeder en kind vluchten in paniek hun huis uit, nadat een explosie er grote schade in heeft aangericht. - fotoafp lijke werknemers te ontslaan die niet meer op hun werk konden verschijnen, omdat zij de Groene lijn tussen de twee stadsdelen niet over konden steken. Een christelijke militie vuurde als waarschuwing een paar salvo's af op de landings baan van het vliegveld, waar op de directie van MEA zich bedacht. Tijdens de gevechten zitten niet alleen de burgers vaak dagenlang opgesloten. Ook de winkels blijven dagen achter elkaar dicht. De door ervaring wijs geworden winkeliers lij ken van tevoren aan te voelen wanneer de gevechten weer beginnen. Het neerlaten van de luiken is het teken om van de straat te verdwijnen. Chaos De ooit zo modieuze straat Hamra, bét verzamelpunt voor opzicfitig geklede jonge ren, waar de laatste mode uit Parijs en Rome werd verkocht en kostbaar ingerichte ijssa- lons banana-splits aan de man brachten, is gereduceerd tot een deprimerende chaos. Op de kruispunten ligt vuilnis hoog opgetast. De vuilnisman nen van Beiroet zijn al vijf maanden in staking. Zo af en toe, als de warlords een onver wachte aanval van burgerzin hebben, en hun milities niet schieten, verschijnen hun ge wapende eenheden met vrachtwagens op straat om vuilnis ie ruimen. De nijvere middenstanders wier winkels door bommen en granaten zijn opgeblazen, ver schijnen op straat, om de rest jes van hun voorraden op de trottoirs aan de man te bren gen. De bedrijfsleider van Smith's supermarkt, waar vroeger de buitenlanders hun delicatessen haalden, vertelde dat de zaken slecht gaan: „Champagne en kaviaar ver kopen we niet meer. De prij zen zijn de hemel in gestegen. Maar we verkopen nog wel een hoop alcohol, hoewel we in het verl.eden een paar keer op geblazen zijn door islamitische fundamentalisten. De mensen drinken om te vergeten." De welgestelde inwoners van Beiroet (die zijn er nog!), trekken op zondag massaal naar het Summerland Hotel aan het strand. Maar zelfs de met grotten, zwembaden en bars bezaaide speeltuin van dat hotel is niet veilig. Het ho tel staat in het islamitische deel van de stad en heeft isla mitische klanten. Video De zich vervelende christe lijke sluipschutters gebruiken de badgasten bij gebrek aan andere doelen, graag als schietschijf. Er lagen 3.000 mensen op het strand, maar voor de geweer schoten kwam niemand nog overeind. Maar binnen een minuut was het strand leeg toen vanuit de bergen achter de badgasten de druzen met luchtafweergeschut het vuur openden op een Israëlisch ma rinevaartuig dat een paar ki lometer uit de kust lag. De druzische granaten haalden het Israëlische schip bij lange na niet en vielen in zee. Maar iedereen was bang dat het schip terug zou schieten, en dan zou het strand direct in de vuurlinie liggen. Het uitgaansleven 's avonds is in Beiroet vrijwel verdwe nen. In het westen van de stad zijn na zonsondergang nog maar een paar restaurants open. Vrijwel niemand durft in het donker nog de straat op, uit angst voor willekeurige ontvoeringen. De meesten blij - ven thuis en kijken naar de vi deo. De videover huurders zijn, met de begrafenisonderne mers, ongeveer de enigen die nog goede zaken doen. jjELGRADO (DPA) - Problemen van de orna, zoals de Zuid- °°steuropese zigeuners Z'chzelf noemen, zijn '•'elerlei maar beginnen n aeze landen al bij het aststellen van hun aantal. Jjj Bulgarije wordt sinds "net bestaan van niet-Bul- fou m'nderheden bestre- n- Het aantal zigeuners be- srlwi.' daar v°lgens Westerse [«nfjfn®en echter tussen de ■""O en 200.000. Bij de jong- hJÏÏ filing in Joegoslavië ielf R8" ^-000 burgers zich- jj a' maar hun aantal om71 hoger kunnen liggen ï(,iv veel ondervraagden, «ad ,oedelli'e uit angst voor ach'6 '®e Sev°lgen, hun Roma- ■ergrond hebben verzwe- aant-i Pr°hleem van het stert treedt in Roemenië nog autorité31" voren- Terwijl de ïoo.oon nen uitgaan van Het i ma' Hie overigens irkfna natl°naliteit worden IofU, spreken diplomaten in kin8si,r.est over een bevol- tafen p van,één a twee tageuners ondervinden achtin °°steuropa veel» ver kerk v°S hun weg' Als ZÜ al vjau 'Poen, moeten zij zich et slechtbetaalde ba- Anders zijn wordt niet geaccepteerd. Zeker niet als kinderrijk anders zijn dreigt te over vleugelen. - foto de stem/johan van gurp nen tevreden stellen. In Joego slavië werken bijvoorbeeld veel mannelijke zigeuners bij de stadsreiniging, terwijl tal- schoenpoetser. Niet zelden ziet loze zigeunerkinderen wat men in He grote steden bede- proberen te verdienen als lende zigeunervrouwen met een kleinkind in de armen en op het platteland zijn bedelen de zigeunerkinderen een ver trouwd straatbeeld geworden. Meer dan de helft van alle Roma in Joegoslavië heeft vol gens officiële schattingen de lagere school niet bezocht of slechts een paar klassen afge maakt. Meer dan de helft van alle Joegoslavische zigeuners is analfabeet. Zigeunerkinderen die toch de lagere school volgen, blij ven vaak achter bij het niveau van de klas. Pedagogen noe men de grote taalproblemen van de zigeunerkinderen de oorzaak van de moeilijkheden. Onderricht wordt immers in het Servokroatisch gegeven en niet in de Roma-taal. De slechte sociale positie van de Roma wordt in de be volking vaak met een vooroor deel afgedaan: Een zigeuner wil niet leren. Uiteindelijk is in het Zuidjoegoslavische stadje Gnjilane, in de buurt van Skopje, een eerste stap ge zet in de richting van goed on derwijs voor zigeunerkinde ren. In oktober werd hier de eerste lagere school geopend, waar zigeunerkinderen in de Roma-taal worden onderwe zen. Onlangs verscheen in Joegoslavië ook een kinder tijdschrift in de Roma-taal, het eerste ter wereld, met een Zigeuners dansen graag, maar hun kinderen vinden geen aansluiting op het onderwijssysteem in de Europese staten. - foto anp oplage van 10.000 exemplaren. „Het analfabetisme heeft ons onze ziel genomen", zo zegt Demiri, een Roma-onderwij- zer. „Wij willen laten zien dat wij geen tweederangs burgers zijn", zo voegt hij eraan toe. Gedurende het afgelopen jaar zijn in Joegoslavië nog enkele speciale onderwijsin stellingen van de grond geko men, voor in totaal 800 kinde ren. In Bulgarije en Roemenië is zoiets nog ondenkbaar. Politici in Roemenië en Bul garije zijn met name bevreesd voor het hoge geboortecijfer van de Roma. In beide landen zijn onlangs wetten van kracht geworden die Bulgaar se Bulgaren en Roemeense Roemenen tot een grotere kin derrijkdom aansporen. Ter wijl zeven of meer kinderen bij de zigeuners geen zeld zaamheid is, geven Bulgaren en Roemenen steeds meer de voorkeur aan kleine gezinnen. In Roemenië hebben de Ro ma volgens onofficiële schat tingen een aandeel bereikt van negen procent van de totale bevolking. Boekarest heeft nu gekozen voor een zeer drasti sche gezinspolitiek: kinder loosheid wordt via belasting maatregelen bestraft en bij een illegale abortus dreigt voor de moeder gevangenis straf en voor de arts ontzetting uit het ambt.

de Stem | 1985 | | pagina 7