24 DAGEN HALF GELD 'Ik dat rn'n bt Mexico c beving m EEN ROZE WOLK IN DE BEYERD OOGGETUi «Nieuwe SU -ra) 24 DAGEN ZATERDAG 21 SEPTEMBER 1985 T11 PAGINA 4 ■EXTRA OP ZATERDAG5 Mensen stoppen heel wat levensleed weg in geïdealiseerde of valse romantische verwach tingen; meestal ondergebracht in het 'veilige' ins+ituut dat huwelijk heet. v FArltK W- VOOR UW PEN Petitionnement 6 Petitionnement 7 Petitionnement 8 Petitionnement 9 Petitionnement 10 Petitionnement 11 Petitionnement 12 I DE STEM „de 4 inl krant Petitionnement 13 WAO-ers De Bhagwan ZATERDAG 21 SEPT miiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiH Hypotheekrente per 17 september 1985 De bierkaai MEXICO-STAD (RTR) - „Ik heb al eerder aardbevingen meegemaakt, vooral in het Midden- Oos ten, maar dit was ver- rreweg de ergste". Dat vertelt een journalist van het Britse persbu reau Reuter in Mexi- co-stad, die donder dagmorgen werd ge wekt door de zware aardschok. den haag (ANP) - De aardbev djt jaar is geregistreerd en valt o Wasse', zegt dr. Ritsema, hoofd het KNMI in De Bilt. HONECKER VEI Kunst om te huilen Door Henk Egbers Dat is bijvoorbeeld af te lezen in schilderijen uit de 18e en 19e eeuw, maar ook in de actuele Ster-reclame. De Beyerd in Breda heeft op dit moment een tentoon stelling - 'Romantische Liefde' - waarop dat interes sant is te zien. Het is een wat merkwaardi ge ervaring om in De Beyerd, waar hedendaagse kunst doorgaans de sfeer bepaalt, nu geconfronteerd te worden met bijvoorbeeld de melige schil derijen van Scheffer, waar voor je anders naar Dordrecht moet. Voor een bepaald pu bliek zijn er nu tenminste weer 'echte' schilderijen in De Beyerd. De artistieke waarde is weliswaar niet altijd van een hoog gehalte, maar daar om gaat het niet op de eerste plaats. Schilderijen en litera tuur zijn gezocht bij het thema van de romantische liefde; een tentoonstelling die al in Arn hem en Haarlem was en na Breda ook nog in Almelo en Eindhoven te zien zal zijn. Er is een begeleidend boekwerk/ catalogus uitgegeven, waarin zes schrijvers een bepaald as pect van dit thema belichten. De benadering is vooral so ciologisch en kunsthistorisch. Er worden geen nieuwe din gen gezegd over liefde en hu welijk. Daarover is elders al veel meer en beter geschreven. Het interessante van deze ex positie is dat er een verbin dingslijn gelegd wordt naar de schilder- en tekenkunst en hier en daar naar de litera tuur. Kunst is slechts soms avant-gardistisch, maar meestal maatschappij-beves tigend. Van deze schilderijen is het 'Volksempfinden' be treffende de liefde - of beter over de verwachtingen en droombeelden rond de liefde - uit vooral de 18e en 19e eeuw af te lezen. Een beetje - te wei nig - worden die lijnen door getrokken naar het heden. Al thans op de expositie. Het ge beurt wel heel aardig in het begeleidend boekje voor leer lingen van scholen. De opzet heeft zich beperkt tot Nederland. Dat is begrijpe lijk als werkopdracht (nog te overzien), maar niet in een zo'n multiculturele samenle ving als we nu aan het worden zijn. Juist verwachtingspatro nen (en daarover gaat deze tentoonstelling) spelen daarin een grote rol. Tot ruim twee eeuwen geleden had het slui ten van een huwelijk weinig met liefde te maken; het was meer een verstandelijk con tract om materiële zaken vei lig te stellen. Aan het einde van de 18e eeuw komt er ech ter een roze wolk bovendrij ven. Waarom? Er zijn diverse antwoorden gegeven. Mannen gebruiken de valse glitter om de vrouwen eronder te houden; is één reac tie. Het voornaamste ant woord is waarschijnlijk: de verstrengeling van economi sche belangen met geïdeali seerde opvattingen. Het huwe lijk/gezin als hoeksteen van de maatschappij (of van kapi taal en kerk). „Brinkman be- W. Martens (1839-1895): Liefdesdroom; paneel van 37 x 49 cm uit het Stedelijk Museum te Amsterdam (te zien in De Beyerd, Breda). veelt gezin aan als middel te gen ongelukkig-zijn," zo luidt een krantekop bij de tentoon stelling. Medicijn tegen econo mische recessie! Een recent onderzoek laat zien dat liefst 50% van de men sen ontevreden is met eigen huwelijkssituatie. Er wordt onder meer gevlucht in Bou- quetreeks en aanverwante se ries. In 1980 gleden 45 miljoen exemplaren in de boodschap pentas. In Nederland wordt jaarlijks 62 miljoen omgezet in romantische fictie, die de bar sten in het traditionele huwe lijksideaal moet opvullen! Er valt veel geld te verdienen aan de onvervulde verlangens van vrouwen, zo wordt opgemerkt. Om dan maar te zwijgen over die van mannen via de handel in porno. „Louter gloed, louter vlam, smelt ik weg in de tederste aandoening, en verteer voor het oog van 't Heelal," schreef 'Uw' eeuwigbeminnenden Bil- derijk aan zijn eerste vrouw! De schilderijen op deze ten toonstelling vetellen van dit smachten van de wieg tot het graf. Het twee lichamen- één ziel-syndroom, waarbij de vrouw aan de hand van de apostel Paulus in naam van God (lees: kerk) tot onderda nigheid gemaand werd en 'na tuurwetten' kreeg aangepraat, werd door kunstenaars in beelden geïdealiseerd. Toch is er een verschil tussen de 17e en 18e eeuw. Al is het maar dat paren in de eerste eeuw elkaar niet aankijken en in de vol gende eeuw wel. De echtgeno ten worden op doek liefheb bende echtgenoten. Ook de gezinsportretten on dergaan verandering. Van af standelijkheid naar meer emotionele eenheid. De opko mende industrie, die zijn ar beidskrachten bij voorkeur haalde uit de 'hoeksteen' van de samenleving is erbij gebaat huwelijk en gezin te omgeven met wierook vol beloften en niet te vervullen verlangens (gepredikt via de kerk). In ro mans van Betje Wolf Aagje Deken, van Rhijnvis Feith en Belle van Zuylen worden ook lofredenen afgestoken op het gevoel (sentimenten); worden burgerlijke droombeelden op gehangen, die de mensen koest houden! Bijna honderd schilderijen en tekeningen illustreren deze trends in de samenleving; in gedeeld in levensfasen. Het smachtend uitzien (typisch al leen gezien vanuit de vrouw) met werken van o.a. Zürcher, Roelofs, Ch. Bisschop, Th. Molkenboer, Wappers, en Arie Scheffer, die vanuit Byron, Dante en Faust laat afzien. Het vrijen met o.a. Toorop en Allebé. Het huwelijk wordt uitgelicht in vergulde atmos feren door o.a. Schwartze, Scheltema, Tischbein en Ko ningsveld, die de 41-jarige componist van 'De Zilver vloot', Jan Pieter Heye met zijn 25-jarige bruid innig heeft vastgelegd. Behalve trouw en rouw, komt ook al een paneel uit 1846 dramatisch vertellen over een echtscheiding. J. van de Laar beeldde een kind uit dat moet kiezen tussen de va der of de moeder. Er is veel te snikken op deze expositie, die ook een en ander laat zien over de ontwikkeling van de schil derkunst. Juist in de laatste tijd is, wat huwelijksliefde betreft, de breuk tussen ideaal en werke lijkheid steeds sterker gewor den. De mythe werd ontmy thologiseerd. Verschillende andere leef- en relatievormen ontwikkelen zich. Hoewel re clame, zogeheten damesro mans en veel films bijvoor beeld vaak nog de indruk wekken dat er weinig of niets is veranderd, wijzen de feiten anders uit. Wie de beelden van deze tentoonstelling goed be kijkt zal er zich niet over ver wonderen dat dit fout moest gaan. De brieven over het Volkspeti tionnement zijn door de redac tie ingekort, zodat zoveel mo gelijk lezers, met zo gevarieerd mogelijke reacties, aan het woord kunnen komen. HET VERZOEK geen kruis raketten te plaatsen, Wordt in één verband gebracht met het feit dat men tegen kern wapens is. Dat verband ■klopt niet. Er zit evenveel lo gica in als in de verklaring: 'Ik ben tegen ongelukken. Daarom verzoek ik afschaf fing van het autoverkeer en van de harde wegen'. Nie mand is vóór ongelukken en kernwapens. Maar dat is geen reden om terug te ko men op het reeds genomen besluit aangaande kruis- vluchtwapens. Door dit ver band te leggen, trachten de organisatoren van het volkspetitionnement de me ning van de burger te beïn vloeden. Dat is afkeurens waardig. Steenbergen, J. Vondenhoff, voorzitter G. Tullenaar, secretaris van NBOS-Veteranen Le gioen Nederland, gewest Noord-Brabant. HET DOEL van kernwapens is niet de tegenstander in zijn strijdmacht te treffen, maar direct in het leefmi lieu. Dat wil zeggen: zoveel mogelijk burgers doden of ernstig verwonden. In een klap grote steden totaal ver nietigen en grote delen van de aarde onleefbaar maken. Nu spreken we allemaal vol afschuw over mensen die 'onschuldige burgers' pak ken, bijvoorbeeld bij een ka ping, en we stellen alles in het werk om de gekaapten te redden. Maar dan moeten we toch met net zoveel af schuw spreken over onszelf, wanneer we bereid zijn gro te gebieden van een ander land onleefbaar te maken? Kunnen we ons dan veront schuldigen met 'het is nu eenmaal door de politiek zo besloten'? Het zier er naar uit dat politiek macht wil, en omwille van die macht geen middel afwijst. Het zal daarom goed zijn als het volkspetitionnement het kruisraketten-besluit in Ne derland positief beinvloedt. En positief betekent dan: plaatsing afwijzen. Breda, E. der Kinderen-Delfos NATUURLIJK wil iedereen vrede, geen wapens, hoger loon, meer vacantie, etc., maar dat demagogisch stel len op een formulier dat on gevraagd wordt toegezon den, versimplificeert de moeilijkheden bij ontwape ning. Bavel, A.V.F.M. Otten ONBEGRIJPELIJK dat zo veel geestelijken partij kie zen en vóór een eenzijdige ontwapening, vóór het mis leidende volkspetitionne ment zijn. Onbegrijpelijk, temeer daar de godsdienst vrijheid een der grote waar den is van onze democratie. Afbreken, verlagen of scheuren van onze schutting (de NATO) waarachter wij in vrijheid leven, zou ramp zalige gevolgen kunnen heb ben en vergroot de kans op oorlog. Er zijn stellingen van geestelijken die Bare-goed zijn, maar er zijn er ook waartegen ik vrij ernstige bedenkingen heb. Geestelij ken, men gaat toch niet de tak afzagen waarop men zit? Oosterhout, P.C. Hoekman HET IS een vreemde in ons land binnengeslopen ziekte, het is een mengeling van angst voor niet-plaatsen (zoals het merendeel van de bevolking zou willen) en het besef aanhang te verliezen wanneer, zoals het westen dit wil, geplaatst gaat wor den. Toonaangevende politi ci zijn er overgevoelig voor. De reacties op het volkspeti tionnement liegen er niet om. Wat te denken van WD-kamerlid Voorhoeve, die insinueert dat met het invullen van het formulier gemakkelijk gefraudeerd kan worden. Of van de be wering van CDA-fractielei- der De Vries als zou het volkspetitionnement onze democratie bedreigen. Een goed advies: raap al je moed bij elkaar en ga in de bat met mevrouw Strikwer- da inzake het nee tegen kruisraketten. Breda, C. Gent NIEMAND komt met feiten aandragen. Vandaar hier wat essentiele: 1. Het begrip 'kruisraketten' is een misleiding. Kruisra ketten bestaan niet, wel kruisvluchtwapens. Dit zijn kleine, onbemande vlieg tuigjes, die nauwelijks har der vliegen dan 1000 km per uur, uitgerust met een com puter vol terreingegevens, zodat het vliegtuigje laag boven het grondgebied blijft vliegen en daardoor de nor male radar kan ontwijken. De lading kan naar keuze conventioneel of nucleair zijn. 2. Steeds wordt gesugge reerd dat het Westen een eenzijdige stap moet doen om de kringloop te doorbre ken. Echter, die stappen zijn al lang gedaan met als enige reactie van de Sovjets: nog meer kernwapens en raket ten maken. In de afgelopen jaren heeft de NAVO uit West-Europa ongeveer 1400 kernwapens weggehaald. Pas ongeveer vijf jaar nadat de Sovjet-Unie begonnen was met SS-20-raketten op ons te richten, begon de NA VO met het plaatsen van verdedigingskernwapens, zoals de Pershing-II (die nog niet tot Moskou kan komen) en de kruisvluchtwapens. Daarvan zijn er in totaal on geveer 200 geplaatst, met on geveer 200 koppen. De meer dan 400 SS-20-raketten, ge richt op West-Europa, heb ben meer dan 1200 koppen (drie per raket), ofwel zes maal zo veel. 3. Verder wordt gesugge reerd dat het SDI-program- ma van de USA een initia tief zou betreffen, iets waar de Amerikanen als eerste mee zouden beginnen. Het is blijkbaar onbekend dat de Sovjets al in 1976 begon nen zijn met proeven met zgn killer-satellieten. Reeds toen werd een satelliet ver nietigd door een andere sov jet-satelliet en wel hoog bo ven de stad München. Sinds dien hebben de Sovjets meer dan 100 van die akties uitge voerd. Dongen, M.Schenkels ENIGE schrijvende lezers en bewegingen proberen het volkspetitionnement de grond in te boren met aller lei belachelijke stellingen over vrede, vrijheid en vei ligheid. Men verwijt het KKN ook eenzijdigheid. Maar er moet eindelijk eens een echte stap naar vermin dering en verbanning van deze overbewapening ko men. De supermachten Rus land en Amerika praten al tientallen jaren over ver- (ADVERTENTIE) Dat kan. Met zo'n vrijblijvend nroef-op-de- som abonnement op die allemenselijk gevaneerde 4-in-l-krant. Vul dus snel in die bon en stuur 'm op. Dan kleppert uw krant heel binnenkort 24 dagen lang voor half geld in de bus. BEZORG MIJ DE STEM VRIJBLIJVEND OP PROEF VOOR DE HALVE PRIJS f 10.- (Met betalen wacht ik op uw acceptgirokaart). Deze bon in een open enveloppe zonder postzegel opsturen I naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB BREDA. Bellen kan ook: 076-236911. minderen, maar flikken juist het tegenovergestelde. En zo laat men Europa er in stinken. Superrechts vergeet een ding: er valt met kernwa pens en dergelijke niets te verdedigen, alleen maar te vernietigen wederzijds. Het hele punt waar het nu om draait is dat er steeds meer landen kernwapens fabriceren die de veiligheid en vrede steeds verder in ge vaar brengen. Daarom moe ten er landen zijn die nee zeggen tegen de waanzinni ge kern- en chemische wa penwedloop, die mede schul dig is aan de honger óveral op deze verscheurde en be dreigde aarde. Bergen op Zoom, J.C. van de Ketterij HET IS wel interessant zo eens bezig te zijn met het uitreiken van folders in het kader van het volkspetition nement. Over het algemeen neemt iedereen de aangebo den folders gretig aan, maar wat een onkunde, wat een misleiding, wat een gebrek aan informatie. Als je met mensen aan de praat raakt, blijken ze alle maal tegen kernwapens te zijn. Niemand ziet ze graag. Maar dat er verschillend kan worden gedacht over de weg die men zou moeten gaan om van de kernwapens af te komen, weet men niet. Het idee van eenzijdige of tweezijdige ontwapening ten aanzien van de kernwa pens is nauwelijks bekend. Doorpraten over de zaak geeft enig inzicht. Er waren mensen die het formulier reeds getekend en verzonden hadden zonder precies te weten waarvoor ze getekend hadden, behalve dan dat ze tegen kernwa pens in Nederland waren. In ons gesprek met hen bleken ze het jammer te vinden reeds te hebben gereageerd. Wat is dan de handtekening van die mensen nog waard? Veel Nederlanders hebben dus onvoldoende kennis om tot een zelfstandig reëel oor deel te kunnen komen met betrekking tot dit ingewik kelde vraagstuk. Aan massa-hysterie hebben we, in een ernstige zaak als deze, geen behoefte. Daar hebben we in het verleden al genoeg ellende van gezien. Men moet zich dan wel af vragen of het volkspetition nement wel een aanvaard bare methode is om tot een democratische beslissing te komen inzake de kernraket ten. Het verscheurt ons volk. Misbruik voor andere doel einden dan waarvoor het is bestemd, is niet uitgesloten. Moet ons volk door de voort durende polarisatie nu wer kelijk kapot? Waar zijn we als Nederlanders toch eigen lijk mee bezig? Breda, D. Mantz, R. en J. van Nunen, J. Zwartelé Als reactie op 'WAO-ers massaal naar de bijstand' in De Stem van zaterdag 24 aug. jl. pagina binnenland, het volgende: Reeds in maart 1983 heeft de Belan genvereniging Behoud Eigen Woning er al op gewe zen dat ook de WAO'er naar de bijstand gaat met alle ge volgen van dien. Echter worden de signalen welke de vereniging reeds lange tijd tracht te geven nu bevestigd door GMD, Vereniging Eigen Huis, Rijksoverheid e.d. Dikwijls komt deze in formatie dan voor velen te laat. De mens reageert jam mer genoeg pas als hij zelf in de problemen komt. In het GMD-verslag had ik graag, na 'S. Knepper, verzeke ringsarts bij de GMD stelt dit in het artsenblad Me disch Contact', als toevoe ging zien staan: Evenals de Bel. Ver. Eigen Woning wel ke hier in 1983 de aandacht op vestigde. Het mag nl. niet belangrijk zijn door wie het publiek wordt geïnfor meerd; als deze informatie maar betrouwbaar is en ruim op tijd komt, zodat er nog stappen kunnen worden ondernomen door de belang hebbenden. Wij hebben nog kort de tijd om met zijn al len de schouders eronder te zetten, want zolang wij geen 'Duisenberg' zijn, zullen wij samen moeten knokken voor hetgeen waar we recht op hebben. Hopende op een spoedig interview met dhr. Mentzel verblijf ik met vriendelijke groet. Zundert W. Sprenkels-van Hoek DE BHAGWAN spreekt! En de Bhagwan (De Stem) is in het nieuws! Van mij mag die eigenaardige Sinterklaas zeggen wat hij wil. Althans zolang hij maar op afstand oreert en verder niets on derneemt! Gevaarlijke idio ten met een zekere odoratie voor ene meneer Adolf Hit ler, zoals de Bhagwan, met men vóóral laten praten! Zolang zij in de geur van aanbidding en publiciteit hun tijd kunnen doorbren gen, is het gevaar dat aarts- manipulators, verwrongen personages en idioten ken merkt, wel te verwaarlozen. Princenhage, Rinie Maas IWAN de Verschrikkelijke wilde wel eens een kruikje wodka naar binnen slur pen en hij is het dan ook ge weest die van wodka een staats monopolie heeft gemaakt. Tot op de dag van vandaag kan men in de Sowjet Unie drinken in het nationaal belang: niet minder dan 12 procent van het geld dat door de schatkist stroomt wordt geknepen uit het staatsdrankmonopolie. De Sowjetburgers zuipen zo lang zamerhand de gehele landsver dediging bij elkaar. Ter verge lijking moge dienen dat ons ko ninkrijk uit alcoholaccijnzen 1,1 miljard gulden haalt; aan de nationale bieromzet 540 mil joen verdient en aan onze toe nemende trek in wijn 215 mil joen overhoudt. Dat is bij el kaar bijna 1,3 procent van het geld dat de staat denkt te kun nen uitgeven. Het is goed te zien dat onze regering van haar alcoholmiljoenen een bedrag van anderhalf miljoen wil af staan voor een campagne tegen de drank als volksvijand. Of is het hypocriet? Misschien is het bedrag voor de campagne wel zo schraal gehouden omdat de regering er weinig in ziet. Vech ten tegen de alcohol is vechten tegen de bierkaai. Ze zouden beter moeten we ten, maar in de Sowjet Unie zijn ze daar nog steeds niet ach ter. Mikhail Gorbatsjov heeft koning Wodka, die het volk zo toegewijd aan de schatkist laat offeren, het predikaat volksvij and gegeven, hoewel het hem duidelijk is dat deze volksvij and geen staatsvijand is. Bij de Prawda hebben ze een soort opiniepeiling opgezet waaruit is gebleken dat 25 procent van de ondervraagden voor hun aan komst op de werkplek placht te drinken en dat 20 procent ook tijdens het werk dronk. Koning Wodka krijgt de meeste zelf moorden, verkrachtingen en echtscheidingen in de schoenen geschoven. Gorbatsjov is be gonnen de prijs van de wodka met 25 procent op te schroeven, zodat er minder gedronken kan worden zonder dat de schatkist daaronder lijdt. Degenen die hun dorst niet meer kunnen les sen met staatswodka gaan zelf aan het stoken of zoeken hun heil op de zwarte markt. Russi sche offensieven tegen de drnak veroorzaken alleen maar dorst. Een heel grote schande is dat niet, want geen staatsalmacht ter wereld kan de alcohol tem men. In de Verenigde Staten hebben ze het geprobeerd met beta rente vast af- rentepercentages lings gedurende sluit- wijze provi- met gemeente zonder gemeente sie in garantie garantie opgave werke opgave werke bank lijk bank lijk Annuïteiten- hypotheken A.B.N. M/A Var. 1.5 7,0 7,39 7,2 7,61 M/A 1 jr. 1,5 7.1 7,50 7,3 7,(1 M/A 3 jr. 1,5 7,5 7,93 7,7 8,1b M/A 5 jr. 1,5 7,7 8,15 7,9 8,as Plushypotheek M/A 7 jr. 1.5 7,9 8,36 8,1 8,58 Amro bank M/A var. 1,5 7,0 7,39 M/A 2 jr. 1.5 7,2 7,61 7,4 7,82 M/A 5jr 1,5 7,7 8,15 7,9 8,39 M/A 7 jr. 1,5 7,9 8,36 8,1 8,58 Centrale M/A 2 jr. 1 6,9 7,23 7,1 1,44 Volksbank M/A 5 jr. 1 7,4 7.77 7,6 798 Direktbank/ M/A 1 jr. 1 6,9 7,23 7.1 7,44 NCB bank M/A 3 jr. 1 7,3 7,66 7,5 7,8! M/A 5 jr. 1 7,5 7,87 7,7 8,0b Grenswissel- M/A 1 jr. 1 7,0 7,34 7,2 7,55 kantoren/CDK M/A 5 jr. 1 7,5 7,87 7,7 8,09 7,64 HJ/A 1 jr. 1 7,2 7,43 7,4 HJ/A 5 jr. 1 7,7 7,96 7,9 8,1/ Hypotheek! M/A 5jr 1,25 7,6 8,11 7,6 8,11 Noord-Br M/A 10 jr. 1,25 7,9 8,44 7,9 8,44 gemeenten M/A 15 jr. 1,25 8,0 8,54 8,0 8,54 M/A 30 jr. 1.25 8,1 8,65 8,1 8,65 8,25 M/A renterust 1.5 7,7 8,25 7,7 Van Lanschot/ M/V var. 1,5 6,5 7,01 6,9 7,34 Woon- opstart M/V var. 1,5 6,5 6,91 fonds M/V 1 jr. 1,5 6,7 7,23 6,9 /,34 Holland* M/V 2 jr. 1,5 6,9 7,43 7,1 7,5b M/V 5 jr. 1,5 7,5 8,10 7,7 8,22 comfort M/V max 10 jr 1,5 7,5 8,10 7,7 8,22 NMB M/A 1 jr. 1,5 7,0 7,39 7,2 7,61 M/A 3 jr. 1,5 7,5 7,93 7,7 8,15 M/A 5 jr. 1,5 7,7 8,15 7,9 8,36 keuzehyp. M/A 7 jr. 1,5 7,9 8,36 8,1 8,58 Postgiro en M/A 2 jr. 1 7,0 7,34 7,2 7,55 Rijkspost M/A 5 jr. 1 7,5 7.87 7,7 8,09 spaarbank M/A 7 jr. 1 7,7 8,09 7.9 8,31 RABO (adv.) M/A var. 1,25 7,1 7.42 7,3 7,63 M/A 3 jr. 1,25 7,4 7,74 7,6 8,01 M/A 5 jr. 1,25 7,6 8,01 7,8 8,23 8,44 M/A stabiel 1.25 7,8 8,23 8,0 HJ/A var. 1,25 7,3 7,57 7,5 7,77 HJ/A 3 jr. 1,25 7,6 7,88 7,8 8,09 HJ/A 5 jr. 1,25 7,8 8,09 8,0 8,30 8,51 HJ/A stabiel 1,25 8,0 8,30 8,2 RABO (hypo) M/A 3 jr. 1,5 7,4 7,82 7,6 7,98 M/A 5 jr. 1.5 7,6 7,98 7,8 8,25 HJ/A 3 jr. 1,5 7,6 7,91 7,8 8,12 HJ/A 5 jr. 1,5 7,8 8,12 8,0 8,33 Verenigde M/A Vt jr. 1 7,1 7,44 7,3 7,66 spaarbank M/A 3 jr. 1 7,2 7,55 7,4 7,7? M/A 5 jr. 1 7,5 7,87 7,7 8,09 M/A ideaalr. 1 7,4 7,77 7,6 7,98 Westl. Utr. st. M/V 2 jr. 1,5 7,0 7,55 7,2 7,7? standaard M/V 5/9 jr. 1,5 7,7 8,32 7,9 8,54 standaard M/V 10/15 jr. 1,5 7,9 8,54 8,1 8,/o no-risk M/V 5 jr. 1,5 op aanvr. op aanvr lage lasten M/V 7 jr. 1.5 8,1 8,6' interim M/V 1 jr. 1,5 6,9 7,45 6,9 7,*> 2e kw 85 budg. KW/A var. 1,5 8,3 8,74 8,3 8£, Leven- hypotheken Centr. Beheer M/A 5/10/- 7,5 7,76 7.5 7,76 15/20 jr. - 7,6 7,87 7,6 7,8' Levensverz. KW/A 5/10 jr. 7,5 7,76 7,5 7,76 aangesl.bij NVL M/A 5/10 jr. 7,6 7,87 7,6 J de beruchte waardoor miljoenen Amërii'l nen in het geniep zijn gai.| drinken en gangsters zich hetl Iwan de Verschrikkelijke-irJ nopoüe konden toeëigencl I Het heeft er de schijn van da J er in Amerika nog nooit zo dtJ peraat gedronken is als tijdens de Drooglegging. Joe Kennedj l de vader van John, Robert J Ted, is er wel bij gevaren; dj sluwe Joe wist namelijk precies 1 wanneer er aan 'het nobele «1 periment', zoals het genoemd werd, een einde kwam en hij had scheepsladingen whisky gl reed liggen voor het smachten, f de volk. In Amerikaanse staten! waar 'blauwe' (antidrank) wtj.f ten golden zag je steevast op-I merkelijk veel openbare draiJ korgels. Waar de repressie hti| grootst is laat de drank vrijwj altijd zijn onguurste geziclj zien. Uit Moskou wordt gemeld dat nu de wodka duurder is gj worden meer dronkelappol zich een weeg door de sombeij straten proberen te weven i dat er ook meer gevallen zijn| van alcoholvergiftiging via dj brouwsels van illegale stokers In Zweden is de drank zo dun dat er een ras van 'rendement drinkers' is ontstaan dat zo sttll mogelijk dronken wenst ten,: den met zo weinig mogelijk al l cohol. De Zweed die met klos sende tassen van een veerboot komt moet je niets in de «tj leggen. De Franse wijnboer:!] herinneren zich nog met zure grijns de volledig mislukt:! pogingen van Pierre Mendel France om het geteisterde vol] aan de melkfles te krijgen. D(l staat versus de drank is steevast een heroïsche mislukking, muf de staat drinkt altijd mee. D:| drankschade aan de economic is in de Sowjet-Unie 320 mil f jard gulden, zo meldt het wi l blad Time. Dat is een gigant sche smak geld, de prijs van I! miljoen auto's of, als u it meer zegt, miljarden katers. In een ooggetuigever- siag beschrijft Phil Davi son de verwoestingen en de chaos in de Mexicaan- I se hoofdstad. „Ik werd wakker en dacht dat iemand hard aan mijn bed stond te rukken. Ik had moeite de tijd op mijn horloge naast het bed goed te zien: 7.19 uur. De beving hield ongeveer drie minuten aan. In deze ogen blikken trok ik snel wat kle ren aan en verliet het huis. Buiten op de Paseo de la Re- forma, de belangrijkste boule vard van de stad, begon de omvang van de tragedie tot mij door te dringen. Veel hoge gebouwen waren ingestort, terwijl andere ge vaarlijk overhelden. Het zag er uit als een slagveld. Het Continental Hotel had zijn bo venste verdiepingen aan de voorkant verloren en aan de achterkant was de schade nog groter. Brokken steen lagen over straat verspreid en had den gaten geboord in twee MEXICO (AFP) - Aardbevin gen, zoals die waardoor Mexi co is getroffen, zijn niet uit zonderlijk in dit geofysisch zeer instabiele gebied van Midden-Amerika. Mexico vormt onderdeel van een gordel om de Stille Oceaan, die van Japan tot Chili en van Alaska tot de Fi- lipijnen werkende vulkanen kent en langs welke weg zich elk jaar 85 procent van de seis mische energie van onze pla neet ontlast. In Midden-Amerika komen twee zogeheten schollen sa men, waarvan de ene de Stille Oceaan draagt en de andere Amerika. De oceaanschol duikt onder die van Amerika door en dit gaat niet zonder geweld. Bij de aardbeving die op 18 april 1906 San Francisco in Californië met de grond gelijk maakte vielen meer dan 600 doden. Deze beving had een krachtt van 7,9 op de schaal van Richter. Copyright „Vereniging Eigen Ho® De beving had een kracht var feze aanduiding wordt sinds 193! se seismoloog Charles Francis R voor aardbevingen invoerde. Ricï sende sterkte van een aardbeving De magnitude wordt bepaald d ""'grafisch station', zegt Ritsem Van onze correspondent De korte afst wL-? SovJ'et-Unie in de DDR er «p geplaatst heeft, zijn nog mi„iWerd aaP.genomen. „Deze ra oud kr jan minuut bij de u-Bondskanselier en voorzitter die °Cla n gisteren in Oost-Bei Hn„?'J,n kennis van DDR-parti nip,.?0 Persoonlijk had, sprak euwe informatie." raltl'tlnu toe was er steeds sprak om a i1 enkele minuten nodig zo bli,-i7?t ?n in bet westen van de de nhD De korte afstanc Soviet tten Tsiechoslowakije zijr PershiZ. een reactie op de plaa eurona f> en Kruisraketten stat,, randt: ..Wat er sinds het een *rïnSen aan beide zijden i: staten n e bedreiging voor ten H», ma6 men de ogen ni kantei 1S onze vtfens dat de rakett Hen" VIa onderhandelingen we Pubnis bereid de 2 verder open te gebeurtenissen, deur zetten. naar n. Bij zoals h

de Stem | 1985 | | pagina 4