'Kruisridders met tactiek uit Eerste Wereldoorlog' Hernu jaren zij aan zij met Mitterrand Greenpeace-affaire blijft erg duister Krijgt principe financieel staartje? BESCH i de Stem coin Wijkwachters Tegen de klipp ZATERDAG 21 SEPTEMBER 1985 BlOmiM ACHTERGROND PAGINAjj 2ATERDAG21SEP1 OORLOG TUSSEN IRAK EN IRAN GAAT ZESDE JAAR IN Niet thuis DE INVLOED OP DE INZET VAN KRUISVLUCHTWAPENS IS TE KOOP Verdrag met VS voor minstens vijf jaar Petitionnement: miljoen handtekeningen Brandbrief van 'Snel tweede niei d^lippenopCSeSe^achtno9v T5 MORGEN is het vijf jaar geleden dat de strijdkrachten van Irak het buurland Iran bin nenvielen. Wat bedoeld was als een snelle militaire actie tegen het revolutionair-sji'itische regime van ayatollah Kho- meiny verzandde al spoedig in een stelllingenoorlog. Luitenant-kolonel drs. Maarten C. Hoff (47), docent internationale betrekkingen en moderne strategie aan de Koninklijke Militaire Acade mie (KMA) in Breda, vindt dat er betrekkelijk weinig aandacht wordt besteed aan de Golfoorlog. Er is volgens hem sprake van gewenning. Incidenteel neemt men no tie van het conflict, bijvoor beeld toen Irak chemische oorlogsgassen ging inzetten, toen Iran kind-soldaten de mijnenvelden liet schoonve gen of toen de 'tankeroorlog' losbarstte. 'Toen Iran dreigde de Straat van Hormuz, de toegang tot de Perzische Golf, af te sluiten, raakte zo wat iedereen in paniek'. Er is volgens hem sprake van 'Euro-egoïsme'. 'Ik denk dat •wij pas aandacht gaan schenken aan momenten in de internationale politiek wanneer wij denken dat het ons eigen hemd gaat raken'. Hoff typeert de oorlog tus sen Irak en Iran als een slij tageslag, als een 'oorlog met moderne wapens bediend door fanatici van het slag van de kruisridders met een tactiek uit de tijd van de Eer ste Wereldoorlog. Deze oor log heeft laten zien dat er binnen de Derde-wereldlan den dramatische zelfstandige gewelddadige conflicten kunnen voorkomen'. President Hussein van Irak is volgens Hoff 'in de val gelopen. Op 22 september 1980 dacht hij de kans te heb ben op een snelle bevrij dingsoperatie van de door et nische Arabieren bewoonde Iraanse provincie Khuzestan, door Irak Arabistan ge noemd. Hij heeft zich op dat Lt.-kol. Maarten Hoff moment volstrekt misrekend in zijn eigen militaire kracht en in die van Iran. Al heel snel ontstond er een patstel ling en werd het initiatief overgenomen door Iran. Een van de grondbeginselen van de oorlogvoering is nu juist dat je moet proberen het ini tiatief in handen te houden', onderstreept Hoff. Over de bewering van Bagdad dat Iran met de oor log is begonnen om 'Irak in te lijven in het neo-Perzische Rijk' zegt Hoff dat zij is be doeld om het Iraakse gedrag te rechtvaardigen. 'Khomei- ny heeft altijd de export van het revolutionaire sji'isme verkondigd. In hoeverre dat echt serieus moet worden ge nomen is natuurlijk een tweede. Maar dat wijlen de sjah en nu de islamitische leiders qua expansionistische gedachten gradueel niet veel van elkaar verschillen staat als een paal boven water'. Ik denk dat elke revolutionaire beweging inspiratie moet putten uit noem het maar - FOTO ANP slogans, mooie doelstellingen, het witte-fietsenplan van Khomeiny'. 'Had Saddam Hussein re den om bang te zijn voor de revolutionair-sji'itische pro paganda uit Teheran', vraagt Hoff zich af. 'Ik denk het wel. Circa 55 percent van zijn on derdanen is sji'iet. Er zijn te kenen geweest van onvrede met het Ba'th-regime in Bag dad, maar de bevolking heeft Saddam Hussein uiteindelijk toch massaal gesteund'. Op de vraag waarom de verwachting van vele mili taire deskundigen, dat de Iraanse strijdkrachten bin nen de kortste keren als een kaartenhuis in elkaar zouden storten, niet is uitgekomen, zegt Hoff: 'Het voorbeeld van Israël - het vernietigen van de Egyptische luchtmacht voor deze aan een offensief kon beginnen - is door Hus sein slecht nagevolgd. Het is wel geprobeerd, maar de Iraanse toestellen waren al vóór het Iraakse bombarde ment in veiligheid gebracht. Ik denk dat het voor Iran geen verrassingsaanval was. Iran had zijn voorbereidin gen kunnen treffen'. 'Bovendien wordt de mili taire kracht niet in de eerste plaats bepaald door de ma chine maar door de mens. Het is een mens-machine systeem. En die mens is in Iran gebleken heel fanatiek te zijn. De Iraanse strijd krachten bleken een grote veerkracht te hebben. Ik denk dat de Irakezen zich al heel snel hebben laten verlei den tot gevechten en bewe gingen van troepeneenheden op het laagste niveau. En op dat niveau komt juist de mens als heel belangrijke factor naar voren'. 'Het is zonder meer waar dat toen de Amerikanen wa ren weggegaan uit Iran en nadat de Iraniërs zelf een hoop 'know-how' naar de eeuwige jachtvelden hadden gestuurd, de bevelvoering, het 'command control en communication system' en ook de logistiek in Iran wel degelijk zwak waren. Hus sein heeft toen een kardinale vergissing begaan. Hij dacht 'dat Iran is een zacht eitje', maar het pakte heel anders uit'. Een laatste factor die Hoff noemt voor het mislukken van Saddam's 'blitz-krieg' is de zwakke bevelvoering en het optreden van de Iraakse strijdkrachten. 'Je kunt wel heel veel moderne spullen hebben, maar je moet er na tuurlijk ook nog goed mee om kunnen gaan'. Op berichten dat de doel matigheid van de Iraakse strijdkrachten zou worden aangetast door het van de Sovjet-Unie overgenomen systeem van politieke com missarissen, dat dodelijk zou zijn voor het nemen van eigen initiatieven, zegt Hoff: 'Ik vind dat een te eenvoudi ge verklaring. De verschil lende oorlogen die Israël heeft gevoerd met zijn na buurlanden hebben bewezen dat in bij voorbeeld een land als Egypte de invloed van Sovjet-doctrines negatief heeft gewerkt op het optre den van de Egyptische lucht macht. In de Yom Kippour- oorlog (1973) hebben de Egyptenaren zowaar aange toond dat zij als Arabieren en als moslims toch ook in staat zijn modern te kunnen optre den. Irak heeft die leerschool niet gehad'. Hoff meent dat Irak op grond van militaire krachts verschillen een eindoverwin ning zou kunnen behalen, maar dat het deze oorlog niet mag winnen. 'De rol van su- permogendheden en de Ara bische staten is in deze van groot belang. Ik verwacht dat de afloop van deze oorlog geen winnaar oplevert. Er komt of een oplossing langs diplomatieke weg of een an der regime in Irak en/of Iran. Noch Saddam Hussein, noch Khomeiny heeft het eeuwige leven'. 'Stel dat Iran zou winnen. Ik denk dat dat niet in het belang is van de Sovjet-Unie en dat het Kremlin uiterst zenuwachtig zou worden. Het zou een injectie kunnen zijn van de export van het revo lutionaire moslim-activisme. Het zou onder meer de 50 miljoen moslims in de zachte onderbuik van de Sovjet- Unie kunnen infecteren", meent Hoff. 'Irak mag van de groot machten evenmin winnen. Als Irak gaat winnen dan ontstaat er een machtstrijd in de Arabische wereld om Strijd om de Delta het leiderschap. Saoedi-Ara- bië, Koeweit, Jordanië, Egyp te en anderen zullen niet ac cepteren dat Bagdad zichzelf opwerpt als het machtscen trum van de Arabische we reld. De Amerikanen, die po litieke en economische belan gen hebben in die regio, zul len evenmin toenstaan dat Irak als winnaar uit de oor log tevoorschijn komt'. 'De supermogendheden stellen zich uiterst terughou dend op. Ze willen geen troe ven uit handen geven die ze later in een nieuwe situatie nog eens zouden kunnen ge bruiken. Ze willen ook voor komen dat het tussen hen beiden tot een militaire con frontatie komt. Als Irak of Iran dreigt te gaan winnen, krijgt de zwakkere partij on middellijk weer wapens via de cliënt-staten van de su permachten'. 'Het is ook niet zo gek dat die oorlog maar blijft door gaan', zegt Hoff nadrukke lijk. 'Want wat is er aan de - FOTOUPI hand In het Midden-Oosten zijn er twee conflicten: het Arabisch-Israëlisch conflict en het Arabisch-Perzische conflict. Door de oorlog Irak- Iran blijft een bundeling van krachten tegen Israël uit. De Verenigde Staten bezien dat als bondgenoot van Israël on getwijfeld met tevredenheid'. De Sovjet-Unie heeft haar eigen problemen in het Mid den-Oosten, aldus Hoff. 'Een van de belangrijkste ken merken van de Sovjet-Unie is haar gebrek aan zelfbe heersing. Ondanks het feit dat zij donders goed in de ga ten zou moeten hebben dat ze als cliënten staten in huis heeft die niet eens in staat zijn hun eigen huishouding op orde te houden (Oost- Europa, Afghanistan). Je bent Grote Broer van falende regimes. Dat moet frustre rend zijn. Wij zouden in mili taire termen zeggen 'ik kijk wel uit om pelotonscomman dant te zijn van een rot zooitje'. Als ik dat jaren ben, zegt men 'zo de commandant, zo de troep'. 'Stel dat Moskou ook in het I Midden-Oosten Grote Broer wordt van falende regimes Dat is niet uitgesloten, want dat ligt kennelijk opgesloten in het systeem, maar de vraag is, waar ligt de grens. Heeft het Kremlin er belang bij dat het Midden-Oosten helemaal in zijn invloeds sfeer komt. Op wereldniveau I bezien, in de machtsstrijd met de Verenigde Staten, wel natuurlijk. Maar dan komt de vraag om de hoek 'hoe be trouwbaar zijn die cliënt-1 staten van mij'. 'De vriendschapsverdra-1 gen die Moskou met Arabi sche landen heeft gesloten hebben niet altijd tot echte I vriendschap geleid. Denk aan het uitwijzen van Russische diplomaten uit Egypte en het verbreken van de diploma tieke betrekkingen tussen Cairo en Moskou onder pre. sident Sadat. Denk aan de vervolging en executie van I Iraakse communisten on- danks een vriendschapsver-1 drag met Bagdad'. Dat was volgens Hoff ook I het patroon in de relatie met het islamitische bewind in Teheran. Na de revolutie te gen de sjah werd Iran gefê teerd als een anti-imperialis- tisch regime. 'Toch kreeg Moskou de kous op de kop'. De communistische Tudeh- I partij werd verboden, Sov jet-diplomaten uitgewezen en Iraanse communisten j ëxecuteerd. Desondanks heeft Moskou I zijn banden met Iran niet to taal doorgesneden. 'De Sov jetunie moet ook rekening houden met die 50 miljoen moslims in haar onderbuik. Aan de ene kant mag Mos] niet te naar doen tegen Tehe-1 ran, maar anderzijds moet worden voorkomen dat Iran de oorlog wint, want dat zou een inspiratiebron van je welste zijn voor die Russi-11 sche moslims. Het is een g diaanse knoop en het zal vol- j gens mij nog heel lang duren voor die zal worden door hakt'. (ANP) Ij Door onze redactie buitenland CHARLES Hernu is al tientallen jaren een politieke vriend van president Mitterrand. Meer dan 30 jaar trokken Mitterrand en Hernu zij aan zij op. Politieke waarnemers in de Franse hoofd stad beschouwen het tweetal als de voornaamste stimulatoren om de Franse socialistische partij 1 'vertrouwd' te doen raken met de Franse atoommacht, de 'force de frappe'. Hernu wordt dan ook beschouwd als de architect van een 'nationale concen sus' in Frankrijk tegenover het leger waarop Mitterrand zich herhaaldelijk heeft beroepen en die het de Franse president mogelijk heeft gemaakt zijn bliksembezoek aan Mururoa te maken zonder één woord van protest; noch van zijn eigen partij noch van de oppo sitie. Charles Hernu werd op 3 juli 1923 in Quimper geboren. Via het verzet en de journalistiek belandde hij in de poli tiek. In 1956 werd hij in het parlement gekozen voor de radicaal-socialisten. In die tweede helft van de jaren vijftig was hij voorzitter van de commissie voor buitenlandse zaken van de As- semblée Nationale. Hij was in die pe riode vriend en medewerker van Pier re Mendès-France. In 1965 was Hernu betrokken bij de oprichting, door Francois Mitterrand, van de FGDS (Fédération de la Gauche Démocrate et Socialiste), een vorm van samenwerking tussen de toenmalige socialistische partij (SFIO), de linkse centrumpartij UDSR en de Radicale Partij. In 1968 werd hij vice-voorzitter van de FGDS waarna hij zich drie jaar later bij de socialisten (PS) aansloot. Hernu, zoon van een Bretonse poli tieagent, heeft altijd al belangstelling gehad voor militaire zaken. In 1977, net gekozen tot burgemeester van het bij Lyon gelegen Villeurbanne, baarde hij opzien met de uitspraak: 'Zo snel mo gelijk ontwapening in de hele wereld- Hernu FOTOAFP ....maar zonder enig risico voor ons land'. Tijdens zijn ministerschap heeft Hernu vaak onverwachte bezoeken aan legeronderdelen gebracht. Hij had een voorliefde voor het doorbrengen van feestdagen bij de troepen. Kerst mis en de jaarwisseling maakte Hernu mee met 'de mannen'. Hij was bijna nooit thuis hetgeen in Parijs wordt be schouwd als een belangrijke oorzaak voor het feit dat hij vier maal ge trouwd is geweest. Hernu spreekt heel vaak van plicht, vaderland en dienst. Zijn huidige vrouw Dominique heeft eens gezegd dat werken voor Hernu als een drug is. Zelf heeft hij zich eens omschreven als 'een militante socialist maar geen socialistische minister van defensie'. Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: L. Leijendekker en H. Coumans. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236883. Sportredactie 076-236884. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, ©01640-36850. Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nwe. Ginnekenstraat 41076-236326. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Postadres: Postbus 363, 4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, ©01140-13751 Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, ©01620-54957 Postadres: Postbus 23, 4900 AA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, ©01650-37150. Postadres: Postbus 35, 4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, ©01150-17920. Postadres: Postbus 145, 4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, ©01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. -r Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17 00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementen, bij vooruitbetaling te voldoen: 22,97 per maand, 66,30 per kwartaal of 258,- per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van 1,- per maand, 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 5% B.T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertentjes uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur ©076-236394/236911 Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN rek. 5205°°* NCB rek. 230301584 - Pabo rek. 101053738. Door Bob van Huët PARIJS - Het ontslag van de Franse defensie minister Hernu en de chef van de Franse ge heime dienst DGSE, ad miraal Lacoste, heeft de waarheid in het nu al vele weken slepende Greenpeace-drama geen stap dichterbij gebracht. Hernu stapte op, omdat het hem niet lukte ant woord te krijgen op de vragen die hij stelde aan Lacoste. Lacoste werd de laan uitgestuurd, om dat hij zijn mond stijf dicht hield. Met het vertrek van de mi nister en de admiraal is nog steeds niet duidelijk wie nu uiteindelijk opdracht heeft gegeven de 'Rainbow War rior' op 10 juli in Nieuw Zee land tot zinken te brengen. Enkele dagen geleden be weerde Hernu op hoge toon dat geen enkel onderdeel der Franse strijdkrachten in deze zaak een slecht geweten heeft. Nu de kop van minister Hernu is gevallen, eist de Franse oppositie een volgend 'slachtoffer'. Oppositieleider Gaudin herinnerde er giste ren voor de radio aan, dat de Franse president uiteindelijk opperbevelhebber is van het Franse leger en ook van de geheime diensten. Voor het geval zijn socialistische par tij de komende parlements verkiezing in 1986 zou gaan verliezen, heeft president Mitterrand die rol overigens vorige maand zelf geclaimd. Gebruik is echter dat alleen bij zogeheten 'delicate acties', d.w.z. waarbij doden kunnen vallen, het Elysée het laatste woord heeft. Dat was bij voorbeeld het geval bij een contra-offensief tegen extre mistische Syriërs, die in Frankrijk in de jaren '81 en '82 diverse terreurdaden pleegden. In geval van 'routi ne-zaken', waartoe ook de volledig uit de hand gelopen Greenpeace-affaire lijkt te moeten worden gerekend, volstaat een fiat van de mi nister van Defensie. Sinds 1966 is hij met de verant woordelijkheid voor DGSE en DST, de Franse binnen landse veiligheidsdienst, be last. De grote fout van minis ter Hernu, een naaste en per soonlijke vriend van presi dent Mitterrand, lijkt dat hij niet heeft ingezien, dat zijn bevel 'te anticiperen' tegen de komende Greenpeace-acties tegen de Franse kernproeven op Mururoa, voor meerdere uitleg vatbaar was. Premier Fabius, die tijdens de hele zaak opvallend vaak 'niet thuis' heeft gegeven, verweet minister Hernu gis teren niet in staat te zijn de Franse geheime diensten in de hand te houden. Helemaal terecht lijkt die beschuldi ging niet, want mede door de ingrijpende en chaotische herstructurering, die door de socialisten in het verleden bij de DGSE is uitgevoerd, was deze dienst al lange tijd op drift geraakt. Bovendien zijn de blunders van de DGSE- agenten zo talrijk geweest, dat sommigen in Frankrijk zelfs spreken van het 'opzet telijk saboteren van de actie'. Dat zou dan te maken kun nen hebben met onvrede bin nen de dienst over de machtsovername door de so cialisten in 1981 in het alge meen en de eerder genoemde reorganisaties bij de geheime diensten in het bijzonder. Al leen in een slechte spionage- klucht zal men aantreffen dat een geheim agent het gouden boek van een pizzeria tekent en dan ook nog i boven zijn naam het bekendeII cirkelfje van de televisieheld fl 'the Saint' zet. Een andere II Franse agent, de vastgenc- l men mevrouw Turenge ofml DGSE-kapitein Dominiqitl Prieur, telefoneerde vairitl het politie-bureau in Auck l land als een beginnelinge naar. het alarmnummer i de DGSE in'Parijs,'terwijl ze' I kon weten dat de Nieuw- Zeelandse agenten- die haar 1 hadden gearresteerd, mee-1 luisterden. Daarnaast heb- ben de Turenges en de uit I DGSE-agenten bestaande I bemanning van het later op I mysterieuze wijze tot zinken gebrachte zeiljacht 'Oüvea'f zich tijdens hun missie da genlang zo stuntelig gedra-1 gen dat ze al direkt ii? d< ten liepen van de alerte Nieuw Zeelandse bevolking. De grote vraag luidt nu of I de bonte spionageroman 'DGSE contra Greenpeace I ooit zal worden voltooid Waarnemers twijfelen daa sterk aan. Zeker wanneer d rechtszaak tegen het echt-1 paar Turenge begin volgi maang in Nieuw Zeeland geen wezenlijke nieuwe i formatie oplevert, dreigt de I affaire in de doofpot te 'er-1 dwijnen. De Ruiter - FOTO'S DE STEM JOHAN VAN GURP Door Jan Greyn MINISTER De Ruiter beschouwt de kruisra ketten die ondanks post zakken met handteke ningen toch wel ge plaatst zullen worden in Woensdrecht als een 'ge wone' nucleaire taak. Zoals Nederland er zes heeft: de nucleaire artil lerie, het Lance-raket- systeem, de Orion-mari- nevliegtuigen met atoomdieptebommen, de F-16 met atoombewa pe nning, de atoommij nen (binnenkort niet meer) en het Nike-luchtafweer (ook weldra niet meer). Dat atoomspul - de kern koppen zijn eigendom van de VS, de 'rest' van Nederland - maakt onderdeel uit van de NAVO-strategie: in geval van oorlog of serieuze oor logsdreiging heeft ieder NA- VO-lid in principe de moge lijkheid te verzoeken om ver schoond te blijven van ato maire inzet. In de onverhoop te praktijk van een al dan niet beperkte atomaire oor log kan trouwens nauwelijks van enige consultatie worden gesproken, eenvoudig omdat daar geen tijd voor is. De Ruiter wil bij de kruis raketten niet precies hetzelf de systeem (de zogenaamde dubbele sleutel) hanteren als bij de andere atoomtaken, maar wel iets wat daar veei op lijkt. Als de president van de VS oordeelt dat de Woens- drechtse kruisraketten inge zet moeten worden, zou hij gehouden moeten zijn tot raadpleging van de Neder landse regering. Van den Broek vindt dat overbodig en schenkt de VS en het NAVO- opperbevel zijn vertrouwen. De regering liet eerder in de adviesaanvraag aan de Raad van State geen twijfel bestaan: een .dubbele sleutel en daarmee een verkapt ve torecht zouden 'een ingrij pende aantasting van de NA VO-strategie en de bondge nootschappelijke solidariteit betekenen en de geloofwaar digheid van de afschrikking ernstig ondergraven'. De Raad concludeerde dat er geen grondwettelijke bezwa ren zijn tegen een verdrag met de VS, waarin Nederland inzet van de Woensdrechtse raketten aan de VS overlaat. Het kabinet is blijkbaar inmiddels minder overtuigd van het nut en de wenselijk heid van de 'inzet-zonder- ons'-redenering. De maat schappelijke druk om niet te plaatsen lijkt een standpunt ALS het kabinet op of vlak na 1 november besluit tot plaatsing van kruisraketten volgt een verdrag met de Verenigde Staten waarin Nederland zich verplicht minimaal vijf jaar stationering op Woensdrecht toe te staan. Die termijn kan eventueel acht jaar worden, maar het betekent in elk geval dat een volgend kabinet de hele regeerperiode gebonden is aan het verdrag. Fractieleider Den Uyl van de PvdA herhaalt dat zijn partij een verdrag dat plaatsing van kruisraketten op Nederlands grondge bied regelt 'op alle manieren zal worden bestreden'. De samen stellers van zo'n verdrag met een minimale opzegtermijn van vijf jaar geven blijk van een mentaliteit die de betekenis van de grondwet en de gevoelens van het Nederlandse volk onderschat en miskent, aldus Den Uyl. "Het ontwerp van de verdragtekst waaraan door de departe menten van Buitenlandse Zaken en Defensie driftig wordt ge werkt, zal binnen enkele weken worden gepubliceerd. Zegslie den van de twee ministeries proberen angstvallig gegevens over het ontwerp te verzwijgen, omdat het kabinet enige piëteit wil be trachten met het lopende petitionnement. In defensiekringen verluidt dat de ministers Van den Broek (Buitenlandse Zaken) en De Ruiter (Defensie) van mening ver schillen over het zogenaamde 'beheersaspect'. Van den Broek gaat ervan uit dat de eventuele inzet van kruisvluchtwapens uit sluitend voor verantwoordelijkheid is van de president van de Verenigde Staten - na advies van het NAVO-opperbevel. Minister De Ruiter is voor een soort vetorecht, waarbij Nederland kan ver zoeken om de Woensdrechtse raketten in eerste instantie onge moeid te laten, zoals in het geval van de met atoombommen uit geruste F-16-vliegtuigen. te veroorzaken dat ertoe leidt dat Nederland in elk geval controle houdt op de inzet van de kruisvluchtwapens. Daarmee heb je plaatsing niet voorkomen, maar feite lijk zou je hetzelfde resultaat kunnen hebben: vanaf Woensdrecht zouden geen kruisvluchtwapens hoeven op te stijgen. Een ander, nog nauwelijks besproken "aspect aan een overeenkomst tot gezamen lijk beheer - met wel een rol voor Nederland - zijn de kos ten. Tot u toe gaat iedereen ervan uit dat Nederland wel iswaar het aardige bedrag van 200 miljoen gulden op ta fel moet leggen om het Woensdrechtse atomaire op slagterrein te bewaken, maar dat verder alle (hoge) kosten voor de VS zijn. Als Neder land wel een vinger in de pap wil hebben, moet het ook dokken. Een woordvoerder van De fensie roept 'ho, ho' als hem dit probleem wordt voorge legd. Het zou wellicht al te gortig zijn (maar wel erg Ne derlands, toch?) om een prin cipieel probleem via de boek houding op te lossen, maar het feit kan zich niettemin voordoen. 'Jawel, maar daar hebben we het nog niet over', mompelt hij. 'Er is niets van te zeggen of invloed daad werkelijk omgezet zal wor den in harde munt. Maar on denkbaar is het natuurlijk niet'. Het verdrag dat logischer wijs uit een plaatsingsbesluit voortvloeit zal in elk geval ook gelden voor het volgende kabinet, behalve als de VS en dat nieuwe kabinet samen zouden besluiten van het verdrag af te zien. En daar wijst wat de VS betreft niets op. Joop den Uyl riep deze week nog eens op tot verzet tegen plaatsing en tegen een daarbij horend verdrag. Te genstanders van plaatsing verdiepen zich al enige tijd in mogelijkheden om staats- rechtelijk stationering onmo gelijk te maken. PvdA-kamerlid Klaas de Vries laat geen kans voorbij gaan erop te wijzen dat de soevereiniteit van Nederland in het geding is, als Neder land 'Amerikaanse' kruisra ketten plaatst. Kort gezegd: Nederland compromiteert zich dan al bij voorbij aan de krijgshandelingen van een vreemde mogendheid vanaf Nederlands grondgebied, en laat zich een oorlog aanleu nen. - HAARLEM (ANP) Haarlems Dagblad mag dossier van de Binnenland Veiligheids Dienst (BVD) ov „King Kong", die algeme wordt gezien als de verrad van de Slag om Arnhem 1944, niet inki jken. Het mini terie van Binnenlandse Zaki beeft de krant laten weten ni op het verzoek in te kunne gaan om staatsveiligheidsr denen. Het Haarlems Dagbla wil nu bij de Raad van Sta in beroep gaan. De krant deed een verzoe om het BVD-dossier te moge COE Van den Broek Maar anderzijds kan tionering van Nederland Amerikaanse kruisraketten Nederland tot een gedeelte lijke kernmogendheid bom barderen en dat is weer strijd met het non-prolife'n tieverdrag. NadrukkeW moet dan beschreven dat Nederland alleen voor het aandrijfmechanis me, de raket die de lad®»! transporteert. Klaas de Vries sleept®', spraken van de liberaal 0» - 'Indachtig diens uiteen#- r ting over worsteling tl®I een gewillige geest en pon ke begeerte' - erbij om aan I geven dat in het bijzon®] geval van het kruisraket#^ verdrag een meerdern" van tweederde in de be Kamers nodig is om 8® keuring te krij gen. Het is duidelijk dat des® pele conclusie van de soc list De Vries luidt: daa^ geen plaatsing van krUf ketten. Terwijl kabinet regeringspartijen al v jaar juni een andere, zeK» I zijn grondwettelijke c0 I quenties minder simpe# I clusie trokken. AMSTERDAM (ANP) - He Komitee Kruisraketten Ne (KKN) had vrijdagmiddag on kwart over vijf precies éér miljoen handtekeningen teger de kruisraketten geteld en ge controleerd. Dit heeft KKN woordvoerder Von der Fuhi bekendgemaakt. Dat resultaat werd behaald vijftien dagen na de start van het volkspetitionnement. Op het moment dat het miljoen handtekeningen was geteld en gecontroleerd stonden er nog zestien postzakken vol met on getelde kaarten, aldus Von der Fuhr. De collectieve verzending van de handtekeningen, die zijn opgehaald door de plaat selijke platforms, moet nog op gang komen. Van een onzer vt NIJMEGEN Een groep van t ziekenhuizen in het Oosten staatssecretaris Van der Bey< dringend spoed te maken met sfeenvergruizer in het Radboud Nadat de eerste vergruizer in Dijkzigtziekenhuis was geïnsta voor plaatsing van zo'n appar werd van overheidszijde hierbi gebeuren 'na evaluatie van het paraat'. De groep urologen schrijven taris: „Dit laatste nu betekent e ging voor verdere plaatsing. Het le duizenden behandelingen die past, dat de effectiviteit van deze Het apparaat vergruist niersfe ven. Opereren is niet nodig. De j een ruggeprik plaatselijk verdo handeling verdwijnt het gruis vi TER LINKERZIJDE heeft men er nen dat er ook schaduwkanten neid en verdraagzaamheid, die lijk klimaat in Nederland zo diep( van die vrijheid ook misbruik woi kennen, maar de oorzaak word mens zelf gezocht, maar in bijvo gebroken omgeving. Als die acht een weggenomen, zo is de rert vanzelf de ideale maatschappij. Van die mentaliteit uit hebben ee wet en orde handhavende i baarom is het opmerkelijk, dat ui naagse gemeenteraad heeft voor geüniformeerde wijkwachters in van de 'kleine' criminaliteit en f kennelijk ervaren dat ook in de eic is ontstaan over de sterk toegenó Tien m8t a"erlei sociologische the I in het voorstel van de socialif daagse wijkwachters ongewaper at voorbehoud zal de animo om et vergroten. Zoals iedere politi n~f2ernt het uniform van de gezac '9 ontzag meer in. Als de wijkwe apenstok zullen worden uitgerus hole °Ptreclen in elkaar geram ett nu eenmaal zodanige vorme '9eruste ME-ers veelvuldig in het cnrn"^ ?OK met wijkwachters blijf lanH 11 betreft- rommelen in h»»!»?6' de re9elmaat van de kloi Q„7®,,in9 van rechtbanken van sti den rn 3 in Amsterdam in 1983 tv .verdachten bij gebrek aan cell s genomen kunnen worden, h RI [Uln leven- m°'!ens het jaarverslag 1984 var hemnPareet is de situatie in de ho< ter ,nbaar Ministerie één i ter luac" Ministerie een op de kort aan°ceNraCh,er S'0t 9rende 700 c» .vv^i on yicilUC manier nvnn'en op vri'e v°eten mo straafm,w zware jongens als 9ers h2o?[s voortijdig op vrije voet< hoe mn ar voor het ook al ond heeft r? ,en slachtoffers zich voelei nogonrierH6,0.' 31 ,weer opgewekt c WD-min^? 9 2iJn' We röiilninister porthals Altes (Just 'ana en gebouwd zullen worden aitqekrote Zolan9 Politici, uit angst reaqeren kic« laat en ,e slap op c vrij 0n on' li' het PoPüek beroofd justitie c 9 nderd over straat te kt

de Stem | 1985 | | pagina 2