eplus 'Wegwijzer' A ad Lakwijk: combinatie van snelheid en kennis Per jaar 21.000 keer: 'Hoe zit dat nou precies?' ZATERDAG 21 SEPTEMBER 1985 \cht voor ïMann I Potentieel 100 gulden per uur Wichelroedes Geheimen Jarenlang >nge Ruyslinck, et museum als at blijkt? Al zijn droogkloten en dlemaal hebben i in 'dit kerkhof nst'. Loonslaaf 'indt zich in een ng van psycho- etenschappelij ke len tot hun knol- smaakt hebben, dat Ruyslinck geestige, maar aden manier dat shappelijk gedoe 1 aarom schreven jrsers nooit eens er zakkenrollers le eeuw, of over van het vrijen in je steevast in el- e film te zien /aren natuurlijk le onderwerpen... en en bibliofielen i die ondeugden ;n niet..." ste opmerking en ander in. On- r 'dat kreng Vio- v met wie hij al •en voortdurende Toch schopt zij nbtelijke wereld /erder. Terzijde- tien op 223 pagi- k nog sprake van ;ezin. Ontgooche- ntwoord: 'Ik kon ïelpen...' en dat is istische meritali- boek. Ruyslinck Ktrlopend verne- iweld door om- bureauchefs en lolitici. Hij noemt een verzameling stoorden...' Dat is koop. En geen e - wat het geval zenuwinzinking elfkennis getuigt etje: 'Ik ben een ce middelman, maatschappelijke vroeg of laat ze- orden.' Alleen het ïankelijk' zou je vervangen door Je vraagt je na- aarom heb je dat aar volgehouden1 hebben jou dat daan; je hebt het n laten doen. Een achteraf is nogal id; zowel voor de e lezer; alle lite- ndjes ten spijt, nek: 'De uilen van tg. Manteau. fiifimli, FOTO ARCHIEF DE STEM en hap, sloeg men ip en kusjes", /oor de toekomst, irde bundel, heeft schrijf wel, zoals niet met het oog- erde bundel te la nen", aldus Neeltje ethe Instituut en Balie in Amster- aandacht besteen lilie Mann, 100 ja®1 cultuurgeschiede- lezingen, films,ca^ ellingen en disc^' beroemde Duits er Thomas, Hein* s, Frido, Monik3' Erika. De Man"' duren nog tot (Informatie: n der Heijden en ink maakten vooi dio een serie v mma's over de i i. In de eerste uit >r de periode UW i Heinrich en Th il. In de uitzendt ind, om 23 uur 4, gaat hem 0111 1918-1950 en voo ;t verzet van ;n het nazisme- ering belicht Er jchter van Thorna maand vers jLt 1 nummer van 'Maatstaf' oVt -en nn en er komt uitgave van van Thomas Ma' NGESLOTEN een geheimzinnig stukje draad. Volgens de beschrijving geeft dit een hoogfrequente toon, die voor mensen niet hoorbaar is, maar vogels, konijnen etc. afschrikt. Eerlijk gezegd geloof ik er niets van. Bovendien kan ik het natuurlijk niet controleren, daar ik niets hoor Een citaat uit het brievenbakje van ing. Aad Lakwijk. Dat opbergmeubeltje is nooit leeg en zijn telefoon rinkelt ook zelden niet. Dat krijg je als je beroep als 'wegwijzer' wordt aangeduid. En dat slaat dan niet op een paal ergens langs een veldweg in het land, maar op de functie van een zich heen en weer bewegende gids in een organisatie, die 5000 medewerkers telt en zo'n 35 wetenschappelijke onderzoeksinstituten beheert. 'TNO is der naam' met een variatie op de Rommeldamse alles-onderzoeker professor Prlwytzkofski. Oftewel voluit Nederlandse Organisatie voor Toegepast N atuurwetenschappelijk Onderzoek. TNO staat voor een uitgebreid netwerk van mensen en machines, die aan de hand van resultaten van wetenschappelijk speurwerk dagelijks antwoord geven op vragen als 'wat heb je daar nou aan', 'hoe steek ik dat nu weer in de steel' en 'is dat nou echt wel zo'. Diepgravende wetenschap, die rigoreus voor de kar van de praktijk van alledag wordt gespannen. TNO weet echt niet alles, maar weet het wel te vinden TNO-wegwijzer Aad Lakwijk: Onze filosofie is dat zowel producent als consu ment baat moet hebben bij de waarheid. - FOTO'S DE LIMBURGER TNO ontwikkelde een apparaat, waarmee auto's op een mengsel van benzine en alcohol kunnen rijden. Door Ford wordt op dit moment op zijn praktische bruikbaarheid onder zocht. - FOTO'S DE LIMBURGER Door Laur Crouzen ER KAN geen etmaal op de kalen der afgestreept of -gescheurd wor den of je kan ervan horen en lezen: een kleuter van vier overlijdt in een ziekenhuis in Sneek na een operatie voor een beenbreuk. Een onderzoek van TNO wijst uit, dat de aansluit- nippels van de slangen voor zuurstof en lachgas verwisseld zijn. Een snackroom-uitbater uit Den Haag is woedend op de Consumentenbond, omdat die gezegd heeft, dat de broodjes tartaar aldaar niet deugen. TNO wordt door de snackverkoper in de arm geno men om het gehakte vlees opnieuw onder de microscoop te nemen. TNO ontwik- feit een belangrijk onderdeel voor de sa- I telhet 'Giotto', die gaat proberen om de befaamde komeet van Halley van dicht- l bij te bekijken. TNO maakt een appa raat, waarmee je kunt meten hoeveel slib er in een haven ligt en studeert op tech nieken om verontreinigde grond weer schoon te maken. 21.000 opdrachten van Nederlandse bedrijven en bedrijfjes om iets te maken of iets uit te zoeken kreeg TNO in 1984 voorgeschoteld. Dat zijn er bijna 81 per werkdag, waaraan in Delft, Den Helder, Zeist, Utrecht, Apeldoorn, Rijswijk, Waalwijk, Oosterwolde, Enschede, Den Haag, Wageningen, Amsterdam, Leiden, Arnhem en Soesterberg gesleuteld werd. Voor ongeveer 300 miljoen gulden aan geld van overheid en bedrijven ging met die opdrachten heen, terwijl de rest voor het grootste deel bestaat uit overheids subsidie, bedoeld voor onderzoek op een aantal belangrijke gebieden. De zogenaamde hoofdgroepen, waar over de 35 instituten en laboratoria van TNO verdeeld zijn, dragen namen als Bouw en Metaal, Industriële Producten en Diensten, Maatschappelijke Techno logie, Technisch-Wetenschappelijke Diensten, Voeding en Voedingsmidde len, Gezondheidsonderzoek en Defensie onderzoek. Voor een deel vage titels, die niettemin bij eerste lezing op de niets vermoedende mens in de straat geweldige indruk ple gen te maken. TNO als allesweter, als ge niale en lange arm van de overheid, die op technisch gebied alles ontrafelt? Zou het spreekwoord 'Al is de waarheid nog zo snel voor TNO omgebouwd kun nen worden met iets dat rijmt op 'Al zijn de problemen nog zo groot 'Wegwijzer' Aad Lakwijk, bureel hou dend ergens in het grote TNO-complex in Delft aan de Schoemakerstraat, schiet even in de lach. „Bij TNO weten ze hele maal niets alles", zegt hij. „Maar je hoeft °ok niet alles te weten, als je het maar weet te vinden. TNO is een combinatie van kennis en van snelheid om kennis te achterhalen. Om het antwoord op zeer gerichte vragen te vinden, hebben wij in al onze gebouwen meetapparatuur of proef-opstellingen staan, die vaak een hjdje niet gebruikt worden, maar die snel mgeschakeld kunnen worden. Ons po tentieel heet dat." Vervolgens ernstiger: "En dan nog tets. TNO is geen overheidsinstelling. Hoewel we natuurrijk van de rijksover- subsidies en betalingen voor op dachten krijgen, is TNO een onafhanke- "Jke organisatie, ingesteld bij de TNO- et van 1930 na een initiatief van enkele oogleraren van de Delftse Technische ogeschool. In feite is de situatie op dit moment zo, dat de overheid ongeveer j'? mi'joen aan gerichte onder st ^opdrachten heeft uitstaan, terwijl fdnjfsleven voor 188 miljoen be de. In de portefeuille van het rijk zit terwiil de bedrijven wel steeds vaker aankloppen; zelfs onderne- v.„a buitenland weten ons te wiii Fabrieken, die nieuwe dingen win,.11 ma^en' ^un bestaande produkten de f ,K v e'eren °f niet problemen bij voMn f?®? kampen, maar daarvoor niet e knappe koppen of machines in huis hebben, zijn onze belangrijkste klanten." En de zogeheten particulier dan, de buurman, de over- of achterbuur, de voorbijganger, kortom de gewone mens? Lakwijk: „In beginsel kan iedereen bij ons terecht, maar daar moet ik onmid dellijk aan toevoegen, dat TNO geen vrijblijvende voorlichtingsfunctie heeft. Het is niet zo, dat je alleen maar even een belletje in onze richting hoeft te doen en dat je dan nog in datzelfde gesprek of een kwartiertje later antwoord krijgt. Wij willen best helpen, okee, maar dat heeft financiële consequenties." Daarmee bedoelt Aad Lakwijk, dat wie TNO in de arm neemt, daarvoor dient te betalen. Denk aan een gemid deld uurtarief van 100 a 200 gulden. Lakwijk: „TNO is aan de andere kant ook geen commerciële onderneming. Wij hoeven geen winst te maken, maar de be groting moet wel kloppen. Een opdracht kost, wat hij kost, mclusief het salaris Ook ondergoed wordt 'aan de tand' gevoeld bij TNO. van ingenieurs en doctors, maar zonder winstmarge. Maar TNO heeft wel een zo genaamde subsidioloog in dienst. Ir. Kurt Schuijf van het Bureau Financie ringsadviezen. Hij kan voor het bedrijfs leven uitzoeken of de ontwikkering van een bepaalde produkt, nieuwe investerin gen of andere plannen niet onder een be paalde subsidie-regering vallen. Wat TNO onder meer voor 'gewone mensen' doet is onderzoek van grondmonsters. Mensen verhuizen naar een nieuw huis met een nieuwe tuin erom heen en willen weten of er geen schadelijke chemische spullen in de grond zitten." Toch zijn er nog genoeg mensen, die TNO met de meest onmogelijke verzoe ken benaderen. Vaak vallen ze in de cate gorie 'onuitvoerbaar zonder meer', maar de TNO-wegwijzer moet ook vaak men sen, vooral de zogeheten particulieren, doorverwijzen naar andere instanties, omdat TNO niet alleen niet alles weet, maar sóms ook niet alles wil weten. Aad Lakwijk: „Bijvoorbeeld als er in het journaal en in de pers informatie wordt gegeven over nieuwe middelen te gen kanker. Dan kan hier echt de tele foon roodgloeiend staan. Vaak met aan grijpende verhalen van patiënten, die zich aan de laatste strohalm vastgrijpen. Die verwijs ik door naar het Integrale Kankercentrum in Rotterdam of geef ze het advies met de huisarts contact op te nemen. TNO kan zich nu eenmaal niet gaan bemoeien met de induviduele ziek tegeschiedenis van privé-personen." De mobiele windgeneratoren van TNO in actie. „En dan heb je de categorie uitvinders. Daar zit rijp en groen bij. Mensen, die beweren een eeuwigdurende energiebron in de vorm van een zogenaamd 'perpe tuum mobile' gevonden te hebben of een nieuw soort kntiskoppering en wat al niet meer. Tegen die mensen zeg ik, dat ze het beste contact kunnen opnemen met het Uitvinderscentrum Nederland in Rotter dam. Daar heb ik ook altijd folders van liggen. Goeie ideeen, die al zijn uitge werkt staan daarin: opklapbare aan hangwagens, straatstoelen voor bij bus haltes en de windsurfschaats. Onderwer pen als energiebesparing en' verbou wingsproblemen, daarover wordt ook veel gebeld en ook voor die mensen heb ik uitstekende voorlichtingsadressen, zo als het Rotterdamse Bouwcentrum." „Er zijn ook mensen, die psychische problemen hebben, soms in de vorm van waan-ideeën, die samenhangen met tech nische ontwikkelingen en onderzoeken. Voor die mensen kunnen we niets doen. Ze zijn meestal niet te helpen." „In een ander hoofdstuk vallen weer de vragen over de uitwerking van wichel roedes, aardstraal-onderzoek, onderwa ter-stromingen, huismiddelen tegen hoofdpijn en een heleboel andere voor de wetenschap ongrijpbare zaken. Ik kan over dit soort zaken geen oordeel geven, omdat ze meestal over niet-meetbare ef fecten en invloeden gaan. Soms ook over zintuiglijke vermogens van mensen, die zeer gevoelig zijn. Er bellen dan wel men sen, die bepaalde middelen hebben aan geschaft en willen weten of ze ook deug delijk zijn. Ik heb soms de indruk dat er rieden ztjn die in die sfeer grof geld ver dienen. Als er echt handel op grote schaal plaats vindt, kan via de Consu mentenbond of een andere organisatie TNO in de arm worden genomen voor een serieus onderzoek." „En tenslotte zijn er de mensen, die zelf met de ontwikkeling van een nieuw produkt bezig zijn of een serieuze uitvin ding en bepaalde dingen willen afchec ken. Is daar al eens eerder iemand mee bezig geweest? Of als ik dit of dat doe of aanbreng, wat heeft dat voor effect? Zo wordt er rond de fiets hevig gedacht en uitgeprobeerd in Nederland. Voor bedrijven, die snelle antwoorden En dan zijn er natuurlijk nog de resul taten van de 21.000 opdrachten, die TNO jaarlijks op haar bordje krijgt. Een eindeloze rij van produkten, oplossingen, methodes, processen en technieken voor namelijk bedoeld om het bedrijfsleven te ondersteunen, want dat is op dit moment de steeds belangrijker wordende klant van TNO. Vraag echter niet naar bijzon derheden over al die snuffelarij, rekenarij en uitprobeersels, want heel vaak valt dat onder de bedrijfsgeheimen. „Daar zijn we heel strikt in", zegt Aad Lakwijk, „zelfs als ik bijvoorbeeld op de auto-testbaan kom, loop ik de kans om weggestuurd te worden. De normale pro cedure is, dat als TNO iets uitgezocht heeft voor een bedrijf, dat dan de rechten op die vinding overgedragen worden aan de klant. Soms wordt ook met de be schikbaar gekomen know-how een nieuw bedrijf, opgezet, waaraan TNO deel neemt." Maar wat gebeurt er dan als TNO door een bedrijf gevraagd wordt onder zoek te doen naar een nieuw artikel of produkt, waarvan de vervaardiging risi co's voor de omgeving of de gebruiker in houdt? Lakwijk: „Onze filosofie daarbij is dat zowel producent als consument baat moet hebben bij de waarheid. De resulta ten van natuurwetenschappelijk onder zoek moeten op de meest doelmatige ma nier ten goede komen aan. de samenle ving, zo staat het in de TNO-wet." Op die leest geschoeid opereert TNO nu al meer dan 50 jaar. Een greep uit de bezigheden van afgelopen jaar: de ont wikkeling van een schoen met houten, 'meegaande' zool, een nieuw biofilter voor het wegwerken van stank in allerlei omstandigheden, een pil tegen schim mels, die het houtwerk opvreten, een projector, waarmee lichtbakens en en scheepslichten in beweging weergegeven worden, zodat het leren varen en navige ren in het donker mogerijk wordt, onder zoek naar energiebesparing in het koel vak bij de slager en bij het vriezen van kunst-ijsbanen, een zadel voor gehandi capte ruiters, het maken van holle, af breekbare vezels, waarmee gedurende lange tijd geneesmiddelen in bepaalde dosis in het lichaam gebracht kunnen worden. De lijst - voor een deel te vinden in het jaarverslag- is onafzienbaar lang. Dat geldt ook voor sommige TNO-on- derzoeken, die de vorm van een project hebben gekregen en vaak jarenlang de aandacht vasthouden. Zoals bijvoorbeeld het onderzoek dat TNO deed en nog steeds doet naar het explosiegevaar in ruimten met brandbare, ontplofbare stoffen en dampen. Aanleiding was een zogenaamde stofexplosie in 1972 in een veevoederbedrijf, waarbij vijf gewonden vielen en voor 4 miljoen schade werd aangericht. Daarbij werd duidelijk, dat de mens zelf in bepaalde omstandighe den zoveel statische elektriciteit in zijn li chaam kan verzamelen, dat er bij het aanraken van een metalen voorwerp von ken kunnen overspringen. In de brochure 'Tot de vonken eraf vliegen; statische elektriciteit in beweging' van de hand van Gerard van de Schootbrugge, weten- schapsvoorlichter bij TNO, wordt dat uitvoerig uit de doeken gedaan. „Maar niet alles duurt zo lang bij TNO", zegt Aad Lakwijk. „Neem nou de noodkreet van die filmregisseur, bezig met het schieten van scenes, waarbij het flink moest waaiei), zelfs stórmen. En buiten was het zo goed als windstil. De man hebben wij zeer snel kunnen helpen met het ter beschikking stellen van een van onze mobiele windgeneratoren. In een oogwenk stond er een stijve bries op de set." op gerichte vragen willen hebben, is er bij TNO het Centrum voor Informatie en Documentatie. Dat beschikt over een wereldwijd computernetwerk onder het motto 'Dat zoeken we op'. Werkt ook met aansluiting van de vragende klant via de eigen computer of Viditel, zodaj de vrager de speuractie zelf kan volgen. Een voorbeeld uit een speciale zoek-fol- der van TNO: „Een ingenieursbureau confronteerde het CID met het volgende probleem: het beton van rioolbuizen wordt aangetast. Het bureau wilde hier informatie over, maar ook over de sa menstelling van huishoudelijk rioolwa ter. Het CID spoorde de gewenste infor matie in drie bestanden op. In een be stand dat gespecialiseerd is in watervoor ziening en afvalwaterafvoer; in een be stand dat civiele techniek bestrijkt en tenslotte in een chemisch bestand voor de chemische aspecten van betonaantas- ting. Hierin werden in totaal circa 100 relevante publikaties aangetroffen, die met elkaar het probleemgebied in kaart brachten. Deze twee vragen werden be antwoord voor 982,-."

de Stem | 1985 | | pagina 29