euws Neeltje Smit-Kroes verstopt Bergen op Zoom achter Oesterdam 'Ma, hier is iemand met kruisraketten v, Handtekeningen ophalen voor het volkspetitionnement 7&TERDAG 21 SEPTEMBER 1985 vijs Legitimatie Loopje OVERFLAKKEE 3CHOUWEI 3UIVELANC IT. PHILIPS THOLEN MARKIEZAATSKADI mst op en daar- anders te liggen, iveau van de taal- hoeven dus niet i door beter of i kunnen veroor- l verschuiving in it onderwijs. Het wijs uit de lengte r nieuwe vaardig- rieden bijkomen, ijgen minder aan- iol zal veel gezich- aat de individuele ieder leerling(e), nde prestaties kan 'olgens sommigen School is dat deze ft en dat de aan- onderwijs daarom len. end vervolgonder- ichool gedoemd te Ahlers dan ook. tsen van kinderen, in dreigende ach- erhelpen hiervan wijsgereedschap", Hij ontwikkelde ap voor de onder een observatie- en het opsporen en anden bij kleuters telijk oriëntatie, voorkomt vastlo- overtuiging. ld door de onder- ;r de Wilde er voor school wel als een t als een wonder- iderwijs gaat altijd ;ren voorbij. Zelfs wijssysteem maakt irhalen. Schroom ppen bij een viesdienst'. aen het normale an dan verdient :n van het rwegen, kinderen met leef" n MLK-school Zo'n school koor een kind. En al om. Uiteindelijk toch nog zestig procent 'gescoord'. Een gemiddelde. Tevreden met de hoop ook eens iets voor de vrede te hebben gedaan. Veel medestanders denken hetzelfde. Zelfs die ene ophaal- ster die op een adres een jonge dame van rond de achttien aantrof. „Ma, hier is iemand met kruisraketten." Door Piet de Bont Toen ook de budgetten van de in tussen aangetreden minister van Verkeer en Waterstaat Nelie Smit- Groot eiland voor een kleine sluis ijftien miljoen kost het sluisje in de Oesterdam - de Bergse Diepsluis -waarachter Bergen op Zoom 'opgeborgen' wordt. /oen de minister van Verkeer en Waterstaat nog een dikke portemonee had - een jaar of wat geleden was dat het geval - bestonden er hoogst interessante plannen om in de Oesterdam, één van de twee compartimenteringsdammen achter in de Oosterschelde, een zogeheten liftsluis te bouwen, een sluis - van - formaat met een ingenieus zout/zoetscheidingssysteem die Bergen op Zoom 'voor alle eeuwigheid' een riante entree tot de verkleinde Oosterschelde en daarmee met open zee zou geven. Maar het pakte anders uit. NOORD-BRABANT BERGSE DIEPSLUIS MARKIEZAATSMEER ZUID-BEVELAND Het sluisje in de tien kilometer lange Oesterdam - in Ber gen op Zoom al laatdunkend 'vliegje op glazen plaat' ge noemd - wordt pre cies over een jaar operationeel. Het sluisje is alleen be doeld voor de re creatievaart. Wini Wisse (links), projectleider van de Bergse Diep- sluisbouw, en Jan Jongmans, hoofduit voerder van Dirk Verstoep BV, gefo tografeerd voor het bedieningshuis van de Bergse Diepsluis in aanbouw. Toch een mooie sluis", zeggen zij. Aan het betonwerk van de Bergse Diep sluis wordt in deze dagen de laatste hand gelegd Over de sluis loopt straks de ver binding Tholen-Noord Beveland. De afmetingen van de sluis zijn zó geko zen, dat de zoetzoutbelasting op respectie velijk de (verkleinde) Oosterschelde en het nog te creëren Zoommeer bij Bergen op Zoom zo klein mogelijk wordt. Om het zoete Oosterschelde water zo veel mogelijk tegen te houden, is op de bodem van de sluis een balk geplaatst. - foto s dick de boer Kroes krapper werden en de hoog ste leiding van Rijkwaterstaat op al- De Bergse Diepsluis wordt gebouwd in de Oesterdam, op de grens van de zoute Ooster schelde en het zoete Zoommeer. De sluis kost 85 miljoen minder dan de ingenieuze liftsluis, die hier aanvankelijk was gepland. les wat onder haar kwam een drin gend beroep deed, zoveel mogelijk bezuinigingsobjecten aan te dragen, ging de liftsluis, waar ingenieurs van Waterstaat jaren aan getekend hadden, voor de bijl. Ze werd ge woon gescharpt. „Bergen op Zoom moet het maar met een veel kleinere sluis doen; de scheep vaart van en naar de stad kan immers van de Schelde-Rijn-verbinding gebruik maken, óók al moeten die schepen dan omvaren", luidde het harde vonnis van de militante Neeltje Smit-Kroes. En zij liet zich noch door interpellerende Ka merleden noch door het te hoop gelopen Westbrabantse bedrijfsleven vermurwen. De grootste stad aan de Oosterschelde deelde het lot met Zeeland, dat in die da gen van de bewindsvrouwe te horen kreeg dat een vaste oeververbinding over en onder de Westerschelde er echt niet inzat. Maar inmiddels was aan de voor deur van Bergen op Zoom in de woelige Oosterschelde al een kolossaal eiland voor de liftsluisbouw opgespoten, een klein 'Neeltje Jans' dat handenvol geld had gekost. Negentig meter lang en zes en een hal ve meter breed wordt het sluisje, waar mee Bergen op Zoom het nu zal moeten doen en dat alleen geschikt is voor de re creatievaart. Als alles meezit wordt de Bergse Diep sluis, die de verbinding gaat vormen tus sen het Zoommeer en de Oosterschelde, volgend jaar september operationeel. Maandag 20 augustus vorig jaar ging er de eerste spade voor in de grond en rond 1 november aanstaande leveren de man nen van aannemer Dirk Verstoep uit Sliedrecht het betonwerk al op, elf maan den eerder dan gepland. „Toch een mooi stukje werk", zegt de uit Zaamslag afkomstige Wim Wisse, van de Directie Sluis en Stuwen van Rijkswa terstaat, projectleider van de Bergse Diepsluisbouw, die het helemaal niet leuk vindt dat er zo laatdunkend over 'zijn' sluis (een 'vliegje op een glazen plaat') wordt gedaan. Ook Wim Wisse kan het niet helpen dat zijn minister de Uftsluis: kosten een kleine honderd miljoen, toen het tij te genzat, omzeep hielp. onderden vrijwilligers hebben e afgelopen dagen handtekeningen opgehaald voor het ^''^petitionnement. Een onzer verslaggevers liep mee. Hierbij een persoonlijke indruk. Door Rosé Lokhoff De instructie op zich is duidelijk, ken volkspetitionnement kan slechts enig gewicht in de schaal 'eggen als er veel mensen aan mee doen. Ofwel: er moeten handteke- ningen worden opgehaald. Veel handtekeningen. Het praatje er om heen tijdens de instructiebijeen komst wordt al wat moeilijker. Te genstanders zijn eigenlijk voorstan ders van kruisraketten en anders om. Eenmaal in het bezit van kaartjes met lLr lopen', ofwel 200 adressen, komt het optimisme. De bewoners van de vrij- aande huizen in de eerste 'loop' boren at optimisme ongenadig in de grond. de deuren. Natuurlijk een kwestie van I smaak, maar hoe lekkerder de warme hap ruikt, hoe meer handtekeningen. Al weer toeval? De eerste aanmoedigingen. „Succes verder." Maar ook de eerste verontwaar digde gezichten. „Ga toch werken man." Zou de baas dat ook vinden? De volgen de straat. Rond twee uur 's middags deze keer. Veel jonge gezinnen, veel kleine kinderen en veel loslopende katten. Als ze nog binnen zaten, ontsnappen ze als nog. Blaffende honden, of ze nu bijten of niet, worden voor alle zekerheid kort ge houden. Maakt de conversatie iets moei lijker, maar het tonen van het stapeltje kaarten helpt. Bijna iedereen weet waar over het gaat, tegenstanders en voorstan ders. Wel zo gemakkelijk. Eenmaal slechts wordt om een legiti matie gevraagd. De jonge vrouw heeft net op de radio gehoord dat 'tegenstan ders' (daar heb je het weer) kaarten op halen om ze te verscheuren. Het opzetten van het allereerlijkst gezicht helpt niet. Ophalers zijn niet de enigen met voor oordelen. Maar de straat krijgt nog een tweede bezoek en het tonen van het dan wel meegenomen papiertje levert bij de zelfde vrouw excuses op. Dat gaat even over en weer met als resultaat vijf hand tekeningen. Dochtertje van zes heeft ook getekend. Letterüjk. Een raket met een groot kruis er doorheen. Of dat officieel wel geldig is, maakt niet uit. De glimlach die nog even blijft, slaat over op de vol gende en dat werkt zeer prettig. De gümlach blijft nog even langer. De 'score' loopt op en daar is het uiteindelijk ook om te doen. Dan de buitenlanders. De vier 'lopen' lijken nu echt wel een doorsnee van de Nederlandse bevolking te worden. Puur toeval, blijkt na navraag bij collega-op halers en haalsters. De buitenlanders dus. Uiteraard mogen zij ook tekenen. Die dingen komen ook in hun achtertuin. Taalproblemen zijn er nauwelijks al is de bekendheid met het petitionnement iets minder. Bij sommige Turken en Marok kanen helpt de meegekregen vertaling. De postbode die enkele rekeningen door de toch geopende deur aangeeft, hoeft niets uit te leggen. Met een zucht worden de 'venster-enveloppen' even ter zijde gelegd en de buurman wordt er bij gehaald. Kan die ook meteen de verta ling lezen. Hij tekent uiteindelijk niet. Even goede vrienden. In een andere wijk, die de volgende dag voor de tweede maal moet worden bezocht, heeft dezelfde postbode in heel 'I wat minder tijd heel wat meer adressen gehad. Bestellen is stukken gemakkelij ker dan ophalen, is die dag de uit jaloezie voortvloeiende conclusie. Ook fout na tuurlijk voor iemand die voor het eerst in zijn leven enkele dagen zijn 'lop.en doet'. Een loopje nemen met de werkelijkheid, heet dat. Het eerste vooroordeel: hoe groter de woning, hoe groter de behoefte om die te verdedigen. Ieder huis zijn kruis(raket). Maar zoals alle vooroordelen: fout. Iets verderop staan even grote huizen en daar lukt het wel; het stapeltje handtekening- kaarten groeit. Het tweede vooroordeel blijkt ook fout. Achter deuren met stic kers die waarschuwen voor electronische beveiliging kunnen ook tegenstanders wonen. Van kernbewapening of kruisra ketten. Helemaal duidelijk maakt de tekst van. het petitionnement dat niet, maar daarover is al genoeg gezegd. De discussie daarover wordt tijdens het ophalen slechts door één mijnheer opnieuw aangezwengeld. Hij tekent niet en dat is zijn goed recht. Maar toch: de vijf krabbeltjes op de kaart van de buren maken weer wat goed. Van hen heeft de mijnheer de discussie verloren. Opvallend, of het is puur toeval, is wel dat er weinig tweeverdieners in de straat met de grote huizen wonen. Meestal blijkt er overdag wel iemand thuis. Maar eigenlijk ook: is de straat wel representa tief. Misschien is er in dit geval sprake van een te kleine steekproef. Dan een geheel andere 'loop'. Veel wo ningen voor een- en tweepersoonshuis houdens. Niemand thuis. Nog eens rond etenstijd proberen dus. Gelukkig zelf al gegeten, want tussen zes en zeven komen de heerlijkste geuren door de openstaan-

de Stem | 1985 | | pagina 27