)NEL ACTIE NODIG IN VOGELWAARDE Parkietenshow Sint-Jansteen Kloosterzande in teken van het 12e Bamisfeest Kamercommissie in beraad over de ziekenhuiskwestie Bestuurderscursus in Hulst trekt veel belangstelling ®STEM ^5emnaG06S:AadVan Vereniging Axel- Polen bij 40-jarig jubileum gehuldigd Stormachtig begin Scouting in Axel VAN ZEELAND oegang fl. 2.50 (koffie gratis) <OMU 6.00 tot 21.00 uur 110.00 tot 17.00 uur Weekenddienst Stemredactie VAN 27 SEPTEMBER TOT 1 OKTOBER Plaatselijk nieuws Hulst Vossen lusten er nog wel een ZEYAC Bamisrit in Kloosterzande MEER DAN HONDERD LEDEN |:ATERDAG 21 SEPTEMBER 1985 T22 PAGINA ZEELAND 2 Van een onzer verslaggevers __ST - Het onvoldoende ho- p van gemeente- en zieken- jsbestuur en het niet serieus ijken van alternatieve nen zou op zichzelf aan kunnen zijn voor de i'atssecretaris om af te wij- van het ziekenhuisbesluit B de provincie. J CDA-tweede kamerlid A. (lansink schrijft dat aan bur gmeester en wethouders van Ijjlst. Of dat ook het geval is |ian volgens hem wellicht blij- j uit het nadere beraad dat i vaste tweede kamercom- ssie voor volksgezondheid ter de ziekenhuiskwestie zal lebben. J Lansink antwoordt dat op ■lerzoeken van B en W en het deelnemende zaken licitatie kunt u 5 ER Koewacht t.a.v. iet iitaties tussen I. nr. 01146-1542 ziekenhuisbestuui om een on derhoud met de leden van de kamercommissie. Daarnaast dringt men er op aan om han gende de ziekenhuiskwestie geen gelden uit de 'Lansink- pot' toe te wijzen voor de bouw van het nieuwe ziekenhuis in Terneuzen. „Als de bouw een maal is gestart, betekent dit namelijk vrijwel automatisch sluiting van het ziekenhuis te Hulst". De kamercommissie gaat zich binnenkort beraden of ze een delegatie uit Hulst voor een gesprek zullen uitnodigen. In hun brief halen B en W en ziekenhuisbestuur nog eens het onderste uit de kan, om de provinciale besluitvorming In zake de ziekenhuiskwestie aan de kaak te stellen: ondemocra tisch handelen, onbehoorlijk bestuur, tegenstrijdige argu mentatie en het ontbreken van behoorlijk en open overleg. Dat wordt nog eens dun netjes overgedaan in een an dere brief. Dit keer aan het College voor Ziekenhuisvoor zieningen, dat binnenkort het verzoek behandelt om een bpuwvergunning voor het nieuwe ziekenhuis in Terneu zen. Het advies van datzelfde college betekende eind 1983 dat de ziekenhuisbakens werden verzet en dat het Hulster zie kenhuis zou worden opgeof ferd. Door een gesprek met het college willen de Hulstenaren proberen het naderend onheil alsnog te keren. Met name vraagt Hulst aandacht voor het alternatief plan, dat door Gedeputeerde Staten eenvou dig in de prullemand is gesme ten. Dat gaat zoals bekend uit van een centrumziekenhuis op drie locaties (Hulst, Terneu zen, Oostburg), onder één be stuur, één directie en één me dische staf. Een oplossing die volgens Hulst de mogelijkheid biedt 'een financieel en kwali tatief goede functionerende voorziening te creëren, waar bij het in ons dun bevolkte ge bied gewenste geïntegreerde zorgsysteem kan worden be werkstelligd". Bodem pompstation alarmerend vervuild Van een onzer verslaggevers HULST - Er hebben zich bo ven verwachting veel deelne mers aangemeld voor de be stuurderscursus, die op touw is gezet door het Hulster Ge- meenschapswerk en het Van Eeghenhuis. Momenteel hebben zich 31 mensen aangemeld, die komen uit een grote diversiteit van instellingen en verenigingen. Volgens het Gemeenschaps- werk blijkt uit de grote be langstelling dat de cursus voorziet in een behoefte. Veel maatschappelijke voorzieningen, zo stelt het ge- meenschapswerk, worden be stuurd door burgers die vaak veel vrije tijd en ambitie stop pen in hun bestuurlijk vrij willigerswerk. Dat geldt ook voor veel verenigingen en ac- tiviteitsgroepen. „Besturen is een moeilijke zaak. Dit geldt zeker voor de huidige tijd waarin heroriëntatie binnen het welzijnswerk plaatsvindt en waarin groepen van nieuwe activiteiten worden ontplooid. Besturen is niet langer een vrijblijvende bezigheid. Dege nen die besturen dragen een aanzienlijke verantwoorde lijkheid en komen onder grote druk te staan". Van een onzer verslaggevers jl'OGELWAARDE - Bij het benzinestation aan lie Bossestraat in Vogelwaarde is een alarme- liende bodemverontreiniging aangetroffen, jïet dagelijks provinciebestuur wil zo snel mo gelijk onderzoek laten verrichten naar de best jflogelijk wijze waarop het goedje kan worden ipgeruimd. Actie is geboden omdat er woningen in de buurt (aan. Het benzinestation is gelegen bij de kruising isestraat-Kerkstraat. Gedeputeerde Staten heb- a de minister van VROM maagd om gecombineerd - en saneringsonderzoek |nog op te nemen in het bodem- leringsprogramma van dit ar. Alle grondwatermon- [stirs die bij oriënterend on- ietzoek zijn onderzocht, laten [K sterke tot zeer sterke ver vaag zien met olie en aro- De grond is matig ver- tetanigd met olie, verder is te loodgehalte in de grond ft'koogd. Er kan ook nog ipke zijn van verontreini- fJg met dieselolie. De oorzaak van de vervui- ing, aldus Gedeputeerde Sta tu, moet waarschijnlijk wor- gezocht in een lekkende 'ank of in het feit dat bij het [lillen van de tank is gemorst. college acht het dan ook teer gewenst dat de tank «ordt gecontroleerd. Dit moet h het kader van de hinderwet lebeuren. De exploitant heeft het bezi- nestation overigens inmiddels al gesloten. De kwestie dateert al van begin dit jaar, toen ver schillende omwonenden met klachten kwamen over een doordringende stank van bezi- nedampen in toiletten en goot steen. De gemeente Hontenisse schakelde daarop de Grontmij in, die begin mei de bodem en het grondwater onderzocht. Op grond van dat onderzoeks rapport zijn GS nu tot de con clusie gekomen dat zo snel mogelijk actie moet worden ondernomen. Met het nader onderzoek is ongeveer 50.000 gulden ge moeid, waarvoor zo'n 40.000 gulden voor rekening van de gemeente Hontenisse zal ko men. Naar aanleiding van de resultaten zal duidelijk wor den in hoeverre een bodemsa nering noodzakelijk is. Ge vreesd wordt dat dit de ge meente dan een enorme smak geld zal gaan kosten. 3 in ons nieuwe pand. het compleet ingerichte ia van RENAULT staat vV. tot zware vrachtwa- )EN VIDEOFILMS icht bedrijfspand istation 3 turde remmenbank ENAULT bedrijfswagen^ N. tot 50 ton treingewicm ST. JANSTEEN - De parkietenspeciaalclub van de Nederlandse bond van vogelliefhebbers regio Zeeuwsch-Vlaanderen hield voor de 13e maal een parkietententoonstelling. Deze werd ge- 'ouden in gemeenschapscentrum De Warande te St. Jansteen. oo leden en bestuursleden hebben er dank zij vele voorberei dende werkzaamheden een werkelijk prachtige tentoonstelling v»n gemaakt. De keurmeesters K. Zege- lars, N- Noorlander, W. Beek- Jan, A. Buuron, H. Bakker en van den Berg hadden een y°or redactionele aange- egenheden, dus niet voor advertenties of be zorgklachten, kunt u dit weekeinde contact opne-. JïfS, met Emile Ca Ion «150-17132. B.g.g. 01153- OU50-l792oZOndagmiddag «■S^OO^UjtWES^EDERLAFC antoren £*6Uzen' Hulst en G°es. ZIT" en telefoonnum- 6rs op pagina 2. ^ngatllden: 30/13.30-1 7.00 uur. '«factie 'elrrfiartv Rein van der on (n|! ','e"Chef)' Jan Jan- Co L,chef). Emile Calon, loto^ T'ens. Cor de Bo^ Iblst I0n Koomen (sport). '5rae,ennk °e"' Eu9ène ienkPn^ Middelburg: 'dv®rtentie-expi. moeilijke maar dankbare taak om de 500 tentoongestelde vo gels in de juiste prijs winnen de volgorde te plaatsen. Bij de opening van de tentoonstelling kwamen reeds velen een kijk je nemen maar er bestaat hiervoor nog de gelegenheid op zaterdag 21 september van 13 tot 20 uur en zondag 22 sep tember van 10 tot 17 uur. De tentoongestelde parkie ten zijn afkomstig van 35 ver schillende inzenders uit Zee land en België. Kampioen in de categorieën grasparkieten, ahaporniden, grote parkieten, onderverdeeld in verschillen de kleuren, werden de vogels van C. Verborgt uit Aardegem (B), H. de Poorter uit Vogel waarde, P. de Cock uit Vogel waarde, H. van de Linden uit SAluiskil, F. Meert uit Steke- ne, I. de Reu uit Sas van Gent. H. Pilaet uit Hoofdplaat, J. van Cauwenberghe uit Brug ge, R. van de Linden uit Sluis kil, G. de Schoolmeester uit Eede, W. van Acker uit Oost burg, W. Smet uit Koewacht, A. van den Broeke uit IJzen- dijke, L. de Vos uit Hulst, W. Smet uit Koewacht, J. Ver- helst uit Terneuzen, H. Roels uit Kloosterzande, J. Dankaart uit Hulst, T. van Gimst uit Hulst, K. van Overmeiren uit Frasene, F. Reunis uit Clinge en E. de Roeck uit Hulst. De verschillende eigenaren ko men met de kampioenvogels in aanmerking voor de gou den, z'ilveren en bronzen me daille. Er werd ook een klasse ment van verdiensten opge maakt waarbij een totaaltel ling van de toegekende punten per vogel te zien was. I Spanning en sfeer bij het Bamistouwtrekfeest van vorig jaar. FOTO DE STEM COR J. DE BOER Van onze correspondent KLOOSTERZANDE - In Kloosterzande is iedereen en alles gericht op de komende Bamisfeesten. Voor de twaalfde achtereenvolgende maal wordt dit jaarlijkse evenement gehouden door carnavalsstichting „De Kloorianen", die hiermee geld willen verdienen om het volgende carnavalssei zoen naar behoren te kun nen betalen. Alle festiviteiten vinden plaats in en om twee grote feesttenten, die staan op het vroegere handbalveld bij het Marijkeplein. Vanaf vrijdag 27 september tot en met dinsdag 1 oktober zal er voor het publiek een grote variëteit aan gebeurtenissen te beleven zijn. Zo'n vijftig vrijwilligers, waaronder ook verschillende oud-leden van de carnavalsstichting zijn dan dag en nacht in de weer om alles volgens het pro gramma en naar ieders zin te laten verlopen. In verge lijking met voorgaande ja ren duren de Bamisfeesten één dag korter, doordat de sluitingsavond verschoven is naar dinsdag. Daar staat wel tegenover, dat er nu ook in de ochtenduren al activi- tieten zullen zijn. Programma Verijdag om 19.00 uur worden de Bamisfeesten 1985 officieel geopend door burgemeester Somers van Hontenisse. Voor dit opene- ningsspectakel met mede werking van de Koninklijke Harmonie St. Cecilia en Showband Kloortje wordt een talrijk publiek ver wacht, te meer ook, omdat de standhouders op een heel bijzondere manier zullen worden voorgesteld aan de aanwezigen. Burgemeester Somers zal hierna dan ook de Middenstandsbeurs ope nen, die gedurende alle Ba- misdagen geopend is. Om 20.30 uur start dan de traditionele spelavond voor de buurten, die voor het pu bliek erg aantrekkelijk zal worden, doordat er weinig theorie, maar veel spel op het podium zal zijn en de deelnemers veel proeven van behendigheid zullen moeten ondergaan. De deel nemende buurten zijn Groe nendijk, Disco Love, Wal- soorden, Nieuw Centrum, Polderjongens, K.P.J., An- jerbuurt en er wordt nog on derhandeld met een achtste deelnemer. Er zal worden gestreden om de Stern-tro fee. Zaterdagochtend begint om 10.00 uur een kinderpro gramma met de clowns Kwipi en Kwappi. Om 13.30 uur is er voor de schoolgaand ejeugd een ruilbeurs buiten de tent. Hier kunnen van allerlei ar tikelen uit verzamelingen en dergelijke geruild worden. Om 14.00 uur is er een schie ting op twee wippen (met 100,— gratis). Eveneens om 14.00 uur start een motorde monstratie naast de tent. Hieraan zullen zo'n 15 mo torrijders uit de buurt hun kunnen op hun machine to nen met allerlei stuntwerk, schansspringen, achtervol gen, waarbij ook het wed strijdelement niet vergeten zal worden. Om 14.15 uur kan iedereen die wil, mee doen aan de bol wedstrijden buiten de tent. Mosselen Vanaf 16.30 uur worden vakkundig flinke porties mosselen klaargemaakt vol gens oud recept. Het is de bedoeling dat hierbij binnen twee uur tijd zo'n 300 kilo gram mosselen In de keelga ten verdwijnen. De klapper van de Bamisfeesten 1985 is de zaterdagavond. Om 20.00 uur gaat er dan een grote Zuidamerikaanse show van start met medewerking van de Steel Electric Band, een achtmans formatie, die het publiek zal boeien met mu ziek, vuurvreten en dans, waarbij tal van danseressen de Calupsodans zullen ver zorgen. Ook worden er Bra ziliaanse dansen uitgevoerd met als grote act: limbo dan sen. Recordhouder Jomo Jo nes gaat 20 centimeter diep onder een brandende lim bostick door. Voor deze avond worden in de voor verkoop kaarten verkocht bij alle standhouders van dë middenstandsbeurs. Zondag Zondag beginnen de acti viteiten om 10.30 uur met een jongerendienst in de tent, waarna direkt aanslui tend door 'Alte Kameraden' een koffie-concert gegeven zal worden en koffie met ca ke voor een Bamisprijsje ge serveerd zal worden. Om 11.30 uur is de beurstent weer voor het publiek ge opend. Vanaf 13.00 uur kan wor den ingeschreven voor de 'Bamisrit', een autoraliy, die wordt georganiseerd door de Zeevac (zie elders op deze pagina). Vanaf 13.30 uur zul len de deelnemers hieraan vertrekken vanaf de Bamis tent. Om 14.00 uur start de tra ditionele ouderwetse koop middag, waar allerlei arti kelen per opbod worden verkocht. Als bijzondere voorwerpen heeft de carna valsstichting beslag kunnen leggen op een voorraad tuin- ameublementen, electrische apparaten van allerlei soort, lts-examenwerkstukken van hout en metaal en op een paar bijzondere antieke stukken, waaronder een van de eerste optische weegscha len: een fijnweger. Ook bij zondere verkoopartikelen zijn vier grote slijpstenen op electriciteit, die toevallig door de voorzitter van de stichting op de kop zijn ge tikt. Om 17.30 uur wordt het middagprogramma afgeslo ten met de prijsuitreiking van de Bamisrit. 's Avonds vanaf 20.00 uur zijn er weer waardevolle prijzen te win nen tijdens de bingo-avond. ken van de snuffelmarkt, voor verenigingen, verza melaars en hobbyisten. Er zijn nog enkele plaatsen be schikbaar (tel. 01148-2567). Touwtrekken Voor maandagavond ver wachten de organisatoren nu al, dat de tent veel te klein zal zijn voor de touw trekwedstrijden. Vorig jaar zat de tent al stampvol en toen deden er maar 27 ploe gen mee. Nu ziet het er naar uit, dat ruim 40 ploegen zul len meestrijden om de wis selbeker, die deze avond te verdienen zal zijn, omdat het de laatste trek van het seizoen is. Voor deze touw trekwedstrijden, die onder leiding zullen staan van Ge rard Roctus, stelt de carna valsstichting per categorie drie bekers beschikbaar. De deelnemers kunnen mee doen in de categorie wed- strijdtrekker, gelegenheids trekker of damestrekker. Tussen de wedstrijden door zal 'Windkracht negen' voor de muzikale noten zorgen. Dinsdag Maandag Maandag 30 september staat voornamelijk in het te- Op de laatste dag, dinsdag 1 oktober, houden alle standhouders en een aantal Kloosterse middenstanders een gezellige marktmiddag in de feesttent. Vanaf 13.00 uur zullen zij met allerlei Bamisaanbiedingen him waren aanprijzen en boven dien zal de beurstent deze middag open zijn. Om 20.00 uur begint dan de sluitingsavond, waarin op verzoek van vele Kloos- terzandenaren een optreden van een hypnotiseur. Mister Black komt hiervoor naar Kloosterzande en zal met behulp van mesnen uit de zaal verbazingwekkende acts op het podium brengen. De muzikale verzorging van deze avond is in handen vn het orkest Amber. Bovendien blijkt het vol gens het Gemeenschapswerk in de praktijk moeilijk te zijn een voldoende aantal gekwali ficeerde personen te vinden voor bestuurlijke functies. „Op ervaren bestuurders wordt dan ook nogal eens roofbouw gepleegd en voor nieuwe bestuurders is het een moeilijke zaak om de vereiste deskundigheid te verwerven. Als het particulier initiatief zijn vooraanstaande plaats in het welzijnswerk wil behou den, zal het in staat moeten zijn voldoende en bekwame bestuurders aan te trekken". Daarbij probeert de bestuur derscursus nu de helpende hand te bieden. Gouden Bruiloft - Vandaag, zaterdag 21 september, zal het echtpaar René Steel en Rachel Steel-Van Acker in het be jaardenoord De Blaauwe Hoe ve zijn gouden huwelijksfeest vieren. 's Middags om twee uur is er in de kapel een eucharistieviering, terwijl er tussen vier en vijf uur de gele genheid is om te feliciteren. Bridge - Bridgeclub Hulst speelde de vierde wedstrijd van de najaarscompetitie. Uit slag: groep A: 1. heren Bies- broeck-Beursenberg, 2. dames Bruyns-Sandrini, 3. heren Romsom-de Feyter, groep B: heren Snuverink-Burggrave, 2. heren de Nijs-van Leeuwen, 3. dames Aronson-Vroome, groep C: 1. dames Voet-van Hootegem, 2. dames Verstrae- ten-Weemaes, 3. de heer en mevrouw de Kerf. Van een onzer verslaggevers HULST - 'Zo lust ik er ook nog wel een'. Dat is het thema van het nieuwe Hulster carnavals seizoen. Volgens de Carnaval Stich ting De Vossen een motto dat op velerlei wijze geïnterpre teerd kan worden en dat vol doende stof zal geven aan creatieve wagenbouwers, groepen en individuelen. Het uiteindelijke werk van vele weken, gebaseerd op het thema, zal als stoet door de binnenstad van Reintje de Vos paraderen, als een van de hoogtepunten van het Hulster carnaval. Evenals voorgaande jaren zetten De Vossen weer verschillende activiteiten op touw. Om te beginnen het jaar lijks bal voor de 'Club van 111' op zaterdag 5 oktober. Het bal wordt georganiseerd in sa menwerking met het senio renconvent 'De Erevossen', in zaal Tiffany. Aan de organisa tie voor de presentatie van de Prins met zijn gevolg, op za terdag 9 november, wordt hard gewerkt om op originele wijzè op het thema In te ha ken. Zaterdag 16 november presenteren De Vossen de be kende zangroep De Strangers uit Antwerpen. Dat wordt een avondje lachen geblazen in Den Dullaert. Van onze correspondent Axel - „Een 40-jarig bestaan is een belangrijke mijlpaal", sprak burgemeester A. Hack de zeer vele aanwezigen toe bij de officiële viering van het 40- jarig bestaan van de vereni ging Axel-Polen. „Dit geldt ze ker bij een vereniging als Axel-Polen. Ze stoelt immers op de bevrijding, die 40 jaar geleden plaatsvond". Axels eerste burger sprak ook de dankbaarheid en er kentelijkheid uit van het Axelse gemeentebestuur voor het vele werk dat de jubile rende vereniging in de afgelo pen 40 jaar heeft verricht. Aan het eind van zijn toespraak reikte burgemeester Hack een oorkonde van de gemeente Axel uit aan de voorzitter van de jubilerende vereniging de heer K. van Drongelen. Als reden voor het uitreiken vermeldde de oorkonde: „We gens grote verdiensten bewe zen aan de inwoners van Axel en het onderhouden van con tacten met Poolse bevrijders". Vervolgens nam de heer Van Drongelen het woord: „Geboren uit oorlogsgeweld is onze vereniging opgericht en telt een respectabel aantal ja ren. Gelukkig is onze vereni ging niet in de vergetelheid geraakt, zoals met vele andere soortgelijke verenigingen he laas wel is gebeurd. We kun nen nog steeds op een grote belangstelling rekenen". Voordat in een grote zaal van De Halle te Axel de toe spraken begonnen, was er in een andere zaal een zeer druk bezochte receptie, waarin ve len, waaronder het college van B en W, het bstuur kwamen feliciteren. Het programma van de ju bileumviering werd na de toe spraken, waarbij de heer D.J. Oggel oud-voorzitter en erelid van de vereniging, uitgebreid stil stond bij de bevrijdings- strijd, voortgezet met een op treden van de Poolse folklore zang- en dansgroep Cracovia uit Valkenswaard. Tevens vond vrijdagavond de presen tatie plaats van een heruitga ve van het document 'De maand der bevrijding-sep- tember '44', van de heer P.G. van den Bosse. Van onze correspondent KLOOSTERZANDE - De Zeeuwsch-Vlaamse Automo- bielsport Club (ZEVAC) houdt morgen de jaarlijkse Bamisrit te Kloosterzande. Deze rit die meetelt voor het clubkampioenschap van de ZEVAC maar waar ook niet- leden aan kunnen deelnemen, heeft een lengte van ongeveer 40 kilometer. Uitzetter Monnie IJsebaert uit Terneuzen heeft gekozen voor het systeem puz zelen. Inschrijven voor, deel name is mogelijk aan de in schrijftafel die is gevestigd in bar De Klaroen aan de Cloos- terstraat en geopend van 13.30 uur tot 14.15 uur. De start van de eerste equipe is gepland om 14.01 uur. Van een onzer verslaggevers AXEL - De pas opgerichte Scouting Axel kent een storm achtig begin. In enkele weken tijd hebben zich al meer dan 100 leden aangemeld. Een aan tal dat alle verwachtingen ver heeft overtroffen. Vandaag (zaterdag) begin nen de welpen en kabouters. Op 12 oktober is de eerste bij eenkomst voor gidsen en ver kenners. „Iedereen dacht: scouting, dat lukt nooit in Axel", zegt voorzitter Th. Mattheeuws, „maar na de informatie-mid dag tijdens de braderie kregen we zoveel reacties dat we met een kunnen beginnen". Na tien jaar afwezigheid dus een nieuwe geboorte van de scou ting in Axel. „We hebben nu i„ï-r T het is zaak dat we die houden. Want het succes valt of staat met een goede leiding. Maar gezien het werk dat de afgelo pen twee weken is verzet heb ik daar alle vertrouwen in". De welpen eri kabouters (leeftijd 6 tot 10 jaar) hebben tijdelijk onderdak gevonden in de leegstaande kleuterschool de Springplank. De gidsen en verkenners in de kelder van de Antoniusschool. Vooral het feit dat de scoutinggroep nu al 34 welpen heeft, is een verras sing. „Daarmee zitten we wat die groep betreft eigenlijk al aan ons maximum. Wellicht is dat te verklaren dat er voor deze leeftijdcategorie in Axel toch niet zoveel te doen is op- zaterdag. Behalve dan op sportief gebied natuuriijk". Van kabouters zijn er nu 22, eidsen 12 en verkenners 18

de Stem | 1985 | | pagina 19