Opec komt toch weer als sterkste uit de bus Weinig uitzicht voor miljoenen 'Klagen over rechters werkt preventief' AKCEN' Z Zj J rrote st< if van ve WOENSDAG 18 SEPTEMBER 1985 ACHTERGROND Voorraden r r 1 te j MOETEN KUNNEN MULTINATIONALS WORDEN INGETOOMD? Afgedankt Zekerheid Heffing [aagse Post tijgt uitstel in betaling T5 PAGlfJ F#S Door Mathieu Kothuis „DE OPEC totaal uit schakelen zal in de ko mende twintig jaar nog niet lukken. Maar we gaan wel een ander tijd perk op het gebied van de energievoorziening tegemoet. Het liefst zou ik de Opec zien als een marginale leverancier om de hoek, die je be zoekt als je voor zessen nog even iets nodig hebt". Met die woorden deed Jack F. Bennet, vice-president van Exxon, een van de grootste oliemaatschappijen ter we reld, in '82 nog helemaal mee in de vrijwel complete eufo rie over de dalende olieprij zen en de tanende macht van de Opeclanden. Immers, het Westen had andere oliebron nen aangeboord en was daardoor minder afhankelijk geworden van (goedkope) Opec-olie. Toch is de Opec niet verslagen en ondanks het voortdurend onderlinge geharrewar over de olieprijs zijn er volgens deskundigen sterke aanwijzingen dat het olie-kartel binnen tien jaar sterker dan ooit greep op de wereldoliemarkt zal verwer ven. In geval van nood zal Sa- oedi-Arabië zijn olieprijs tot 15 dollar per vat verlagen, liet de olieminister van dat land Ahmed Jamani dit weekend weten tijdens een energie-studiebijeenkomst in Engeland. Bij een gemiddel de olieprijs van 28 dollar per vat (159 liter) lijkt die aan kondiging op het eerste ge zicht erg leuk voor de wes terse industrielanden maar dat is het toch bepaald niet. De westerse landen hebben Het aandeel van de Opec in de wereldolieproduktie. de laatste jaren namelijk voor miljarden dollars geïn vesteerd in de ontwikkeling van nieuwe energiebronnen; het aanboren van olievelden en de bouw van dure kern energiecentrales. Een drasti sche verlaging van de prijs van ruwe olie op de wereld markt zou de concurrentie positie van deze dure energie in één klap op losse schroe ven zetten. Als Jamani zijn 'dreigement' zou uitvoeren is dat voor het westen niet zon der gevaren. Bovendien speelt mee dat de Opeclanden als gevolg van de lage olie prijs erg zuinig met hun voorraden zijn omgespron gen terwijl andere olieprodu cerende landen buiten de Opec (Noorwegen, Engeland, Mexico) hun voorraden uit verkopen. Deze ontwikkeling .leidt er volgens oliedeskun digen onvermijdelijk toe dat de Opec de oliemacht in de jaren negentig weer volledig naar zich toe kan trekken. De algemeen secretaris van de Nederlandse Organi satie van Olie en Kolenhan delaren, de heer J. Oskam, onderschrijft deze visie. Os kam, een insider op de Rot terdamse spotmarkt voor de vrije oliehandel en een goede bekende van Jamani, proeft uit diens uitlating vooral te leurstelling over het feit dat Jamani als gevolg van het prijsgekibbel binnen de Opec de sterke prijsstijgingen in de jaren '78 en '79 niet heeft kunnen tegenhouden. De Opec blijft, zo voorspelt Os kam, voor West-Europa een 'noodzakelijk kwaad'. „Als de prijs voor ruwe olie niet op nieuw boven de 35 dollar per vat stijgt dan krijgt de Opec haar vroegere sterke positie vanzelf terug", zegt Oskam. Alleen al de ontwikkeling van het nieuwe Noorse Troll- olieveld (op het continentaal plat in de Noordzee) vergt volgens Oskam een investe ring van zestig miljard gul den. De daar te winnen olie wordt daardoor veel te duur en kan onmogelijk concurre ren met de goedkope Opec- olie. Eigenlijk, zo meent Os kam, is het voor de Opec slechts een kwestie van da gen tellen en afwachten op het herwinnen van haar ster ke positie. De cijfers staven deze re denering. Saoedi-Arabië pro duceerde in 1980 nog tien miljoen vaten olie per dag. In de eerste helft van dit jaar was dat nog maar een kwart, 2,5 miljoen vaten per dag. In dit tempo kan dat land nog honderd jaar toe. De olievel den in de Noordzee zijn in het huidige tempo van winning al binnen veertien jaar uitge put, die van de VS al binnen negen jaar. Eerdere pessi mistische verhalen over op rakende olievoorraden wer- 34- Q9 OPEC -RICHT AT AA PRIJS r: 1108 85 PER V RDOLIE J 1 J L 3Q (Arabian i i i light1 u n 28— b- Ofij r 4 t 1 ■I co OA I n CH 22— t I oni Zu 18—1 1 z f- ,Ö1 IR— 1 _II 10 1 ld - 14 E pjg(w 1C 1 10— -8— - g— _4_ i BSS j 1970 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 1985 L Olieminister sjeik Jamani (links) hier samen met zijn collega Otaiba van de Verenigde Arabische Emira ten. - FOTOUPl ,ENSDAgJ8S|gE| llA HAAG (ANP) - De vier steden hebben minis- Lr Korthals Altes (Justitie) ^aaed haast te maken If t het indienen bij de Lede Kamer van zijn "stel om het bordeelver- *1 ujt het wetboek van irafrecht te schrappen. fDe dagelijkse bestuurs- Iugges van Amsterdam «otterdam, Den Haag en Utrecht doen dit verzoek in Ln gezamenlijke brief aan Hp bewindsman. T ne overlast door prostitu- en de spanningen tussen r| De ontwikkeling van de olieprijs sinds 1970 den voortdurend weerlegd door het aanboren van nieu we olievelden. De investerin gen die nodig zijn voor het vinden en het ontsluiten van nieuwe voorraden zijn echter enorm. In een rapport van het Internationaal Energie Bureau (IEA) in Parijs is be rekend dat een investering van 76 miljard dollar tussen de jaren '63 en '73 leidde tot een produktiestijging van 25 miljoen vaten olie per dag. Een investering van 420 mil jard dollar tussen '73 en '83 leverde niet meer dan zeven miljoen nieuwe vaten olie per dag op. Nieuwe schattingen over olievondsten voor de Atlantische kust van Noord- Amerika zijn met 87 procent verlaagd en ook de olievoor raden in de Noordzee zijn uiterst beperkt. Een kleine prijsdaling op de wereld markt maakt deze olievelden al onrendabel. De opmerking van Jamani over een drastische verlaging van de olieprijs is dus niet zo maar een loze oprisping. Sa oedi-Arabië dat al vaker gro te prijsschommelingen op de wereldoliemarkt heeft voor komen met een lagere pro- duktie, lijkt die rol steeds minder te willen spelen. De opmerking van Jamani kan een voorbode zijn van een nieuw oliebeleid van dat land en waarschijnlijk vooral be doeld voor intern Opec-ge- bruik. Als Saoedi-Arabië niet méér Opec-steun kan krijgen voor een stabiele olieprijs dan is het kennelijk geneigd de eigen olieproduktie fors uitbreiden. Een sterke prijs daling van ruwe olie is dan het logisch gevolg. Daar komt bij dat Irak vrijwel klaar is met een nieuwe oliepijplijn waarmee het aanbod op de wereld markt in één klap met een miljoen vaten per dag wordt verhoogd. Eén van de gevol gen van een olieprijsverla ging kan zijn dat de trend in de industrielanden om min der afhankelijk te worden van olieprodukten kan ver zwakken. Door het grote en goedkope aanbod aan fossiele brandstoffen (de prijs van ruwe olie is ook prijsbepa- lend voor andere fossiele brandstoffen zoals kolen en aardgas) op de wereldmarkt krijgen tegenstanders van kernenergie de wind in de zeilen. Dure kernenergie kan immers veel moeilijker con curreren met goedkope ener gie uit olieprodukten. Andere energiedeskundi gen blijven inmiddels gelo ven dat, los van de dalende prijs van ruwe olie en het olie-aanbod op de werel markt, de vraag naar rui olie in de toekomst alk maar zal blijven dalen, voorspelde nieuwe mac. van de Opec wordt in die J sie dan ook sterk betwijfel, Als voorbeeld wordt gewen, op Japan dat zijn oliever, bruik sinds '73 met 36 proces wist te beperken. Maar lt van alle voorspellingen blijt West-Europa in de komenj jaren nog sterk afhankelijil van Opec-olie uit het Mii den-Oosten. Rond zestig pJ cent van de Westeuror behoefte aan olie komt ga deze Opeclanden die tesarrd op de wereldmarkt een aai] deel van 32 procent bezittc Elke prijsdaling van rui olie zal de eigen energiepro] duktie van West-Europa W nadelen en de afhankelijk] heid van de Opeclanden ver- groten. Jamani, een uifo-1 slimme en geraffineerde J liticus, is in het verleden.] vaker zwaaronderschat, N door Louis van de Geijn DE economische waterscheiding tussen arme en rijke landen zet zich voort in de tweedeling van de Nederlandse en Europese eco nomie. Ginds is 80 procent van de mensen buitengesloten, hier heb ben 20 tot 30 procent van de men sen naar het schijnt definitief de boot van werk en welvaart ge mist. Als je de hele wereldbol als werkter rein hebt, zoals vice-secretaris generaal drs.J.Pronk van de Unctad, dan kom je gemakkelijk tot dergelijke 'globale' vi sies. Pronk liet vorige week tesamen met een keur van andere deskundigen zijn licht schijnen op de economische toestand in de wereld. Op een sympo sium aan de Groningse universiteit, on der de titel 'Voor en tegen de markt', werd 'de vraag opgeworpen of en in hoeverre de internationale politiek het multinationale bedrijfsleven aan ban den moet leggen. Pronk stelde vast dat de oude institu ten van Bretton Woods (de Wereldbank, het Internationaal Monetair Fonds en later de internationale handelsovereen komst Gatt) zijn verzand terwijl het economische evenwicht in de wereld verder weg is dan ooit: de verkeerde landen dragen schuld, er is meer werk loosheid, een grotere kenniskloof en meer verschil in inkomen dan toen de internationale economische verhoudin gen na de Tweede Wereldoorlog wer den vastgelegd. De conclusie van Pronk luidde der halve dat er meer nog dan toen aanlei- ding is voor de internationale politiek om in te grijpen op de wereldmarkt. Maar hij constateerde tegelijk dat een fundamentele verandering binnen de bestaande instituties nodig zal zijn om daarvoor de weg vrij te maken. Andere politici en professoren in Groningen kwamen eigenlijk niet verder dan Ne derland of beperkten hun horizon tot Europa. Voor het thema maakte dat niet zo veel uit, want ook dicht bij huis is de kwestie aan de orde of de 'markt' dan wel de overheid het primaat in de economie toekomt. Over de belangrijkste kwaal, zeker in het eigen land, lijkt iedereen het eens te zijn. De werkloosheid is zowel de poli tiek als het bedrijfsleven een grote zorg. Dat wil niet zeggen dat er oplossingen zijn. Eerder lijken beleidsmakers lang zamerhand het hoofd te buigen voor de taaie werkelijkheid van 800.000 werklo zen. Ook PvdA-leider Den Uyl moest bekennen dat zelfs bij een economische groei van drie procent een links kabinet de komende vier jaar niet verder zal komen dan een halvering van de huidi ge werkloosheid. Dr.ir.J.Muntendam, director Philips International, formuleerde het scherpst toen hij verklaarde dat ongeveer een kwart van de huidige werklozen niet meer inzetbaar is. Ze zijn te oud enof te weinig dan wel verkeerd geschoold. Het is voor hen en voor de maatschappij als geheel maar beter om dat feit onder ogen te zien, aldus dr.Muntendam, zo dat er voor deze groep buiten de ar beidsmarkt oplossingen kunnen wor den gezocht. Deze opmerkingen sluiten naadloos aan op wat topambtenaar mr.F.Kruse van Sociale Zaken vorige week in Venlo zei: werklozen boven de 40 jaar, langer dan twee jaar zonder baan en met weinig opleiding zijn niet meer bemiddelbaar. De arbeidsbureaus hebben die schif ting overigens al sinds enkele jaren ge maakt om de beperkte mankracht te richten op nog enigszins te plaatsen werkzoekenden. Op Europese schaal gaat het intussen om miljoenen 'afge schreven' arbeidskrachten. In de Euro pese Gemeenschap zijn meer dan 4,5 miljoen mensen langer dan een jaar werkloos en ruim 2 miljoen hebben al langer dan 2 jaar geen baan. Ook voor het bedrijfsleven, dat werkgelegenheid niet als een doel in zichzelf, maar als een afgeleide van groei ziet (Munten dam), moet dit een miljardenverlies aan 'human capital' vertegenwoordigen. Prof.dr.Louis Emmerij, rector van het Institute of Social Studies in Den Haag en binnenkort president van het Derde Wereld-studiecentrum van de Organisatie voor Economische Samen werking en Ontwikkeling in Parijs, lanceerde in Groningen een 'plan' voor een gebundelde economisch-technolo- gische en sociale inspanning in Europa. Grondslag voor die benadering is dat de Europese regeringen er het beste aan doen de voortvarende internationale concerns te stimuleren in hun technolo gie-offensief. Maar, vindt Emmerij, zij moeten dat niet doen zonder als tegen prestatie de medewerking van die mul tinationals te vragen mee te werken aan een zware investering in (om- en bij-)scholing en aan het overeind hou den van een 'beschaafd' stelsel van so ciale zekerheid. Prof. Emmerij hield op dat laatste punt een pleidooi voor premieheffing of basis van toegevoegde waarde. De so ciale zekerheid wordt momenteel be taald uit premies die min of meer gelij kelijk worden opgebracht door werkge vers en werknemers. De toenemende automatisering leidt ertoe dat de kosten van de sociale zekerheid verhoudings gewijs over steeds minder hoofden worden uitgesmeerd. Een gerobotiseer de fabriek zou immers geen premie meer behoeven te betalen terwijl de ex- werknemers wel een beroep op de so- remd en bij een niet gelijktijdige inter-j nationale ontwikkeling op dit punt cot currentieposities kunnen worden aan getast. Emmerij heeft echter uitgezodl] dat de hoogte van werkgeverspremie in Europa niet doorslaggevend is vw| de concurrentiekracht uit een oogpirn van loonkosten. In Frankrijk en Italï! leveren de werkgevers de grootste bij drage in de sociale zekerheid maar d:;] landen hebben mede de laagste ar-| beidskosten in Europa. Jan Pronk FOTO ANP ciale zekerheid moeten doen. Wanneer de toegevoegde waarde (de waarde van de produktie minus de waarde van ver bruikte goederen en diensten) als grondslag wordt genomen voor premie heffing, wordt de factor arbeid minder 'gediscrimineerd' en de factor kapitaal minder ontzien. Uit werkgeverskring wordt tegen die gedachte (uiteraard) onmiddellijk aan gevoerd dat daardoor de technologische ontwikkeling dreigt te worden afge- Philips-director Muntendam meeste aandacht met 'zijn' 200.000 kans lozen, maar wat hij over de toegevoegde waarde-heffing zei is minstens zo op merkelijk. Hij (en dus Philips, de groot ste particuliere werkgever in Neder land) verwerpt die tw-heffing niet op voorhand, zoals de organisaties van on dernemers. Als een verbreding van 4 heffingsgrondslag het streven naar meer werk, meer produktie en mee: welvaart niet dwarsboomt, is er overti praten, aldus Muntendam. Het interna tionale bedrijfsleven kan best haai eigen boontjes doppen en daar kar, iedereen baat bij hebben, zo is ongeveer de zelfbewuste houding van de multi-JHet definitieve uitstel van nationals op het ogenblik. Hun zelfvertrouwen en hun elai staat in schril contrast met de somber heid over de werkloosheid, constateerde Emmerij. Niettemin worden ook die on dernemingen in hun technologische ra ce geremd door massawerkloosheid. Al is het maar doordat de nationale over heden in hun zorg daarvoor minder oog hebben voor een open Europese en we reldmarkt dan de multinationals lief is Misschien moet de houding van Philips wel in dat licht worden gezien. STERDAM (ANP) - Het in ite financiële moeilijkheden rkerende opinieweekblad iagse Post heeft dinsdag van rechtbank in Amsterdam litieve uitstel van betaling regen. lit heeft de bewindvoerder het blad, mr E.W. Herz, .urmiddag meegedeeld. Mr :i werd in juni als bewind- ■rder aangewezen toen de ïtbank HP een voorlopige itel van betaling verleende, ie totale schuldenlast van iagse Post bedraagt momen- il 2,7 miljoen gulden. De itste schuldeiser is het Be- fsfonds voor de Pers, van i HP leningen heeft gekre- i voor haar voortbestaan, totale vordering van het Irijfsfonds bedraagt 1,7 Ijoen gulden. 'olgens mr Herz is er een idschieter die het blad te lp wil komen. De bewind- irder kon niet vertellen wie geldschieter is, omdat land anders als de verte- iwoordiger optreedt. Deze ireid met geld over de brug komen als de schuldeisers reid zijn 90 procent van hun rdering te laten vallen. Het Bedrijfsfonds voor de rs is tot dusver niet bereid arop in te gaan en als groot- geldschieter heeft dit fonds i soort vetorecht, aldus mr tz. Indien het bedrijfsfonds il akkoord zou gaan met het orstel van de geldschieter ri is de overlevingskans van volgens hem verzekerd. laling geldt voor een half Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: L. Leijendekker en H. Coumans. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236883. Sportredactie 076-236884. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, ©01640-36850. Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nwe. Ginnekenstraat 41076-236326. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, ©01608-21550. Postadres: Postbus 363, 4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, ©01140-13751 Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Postadres: Postbus 23, 4900 AA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, ©01650-37150 Postadres: Postbus 35, 4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, ©01150-17920. Postadres: Postbus 145, 4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5. ©01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17 00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementen, bij vooruitbetaling te voldoen: 22,97 per maand; 66,30 per kwartaal of 258,- per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van 1,- per maand, 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen- inclusief 5% B.T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442 (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdagVan 19 00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Rankrplf)tipc Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447 NCB rek 230301584 - Rabo rek. 101053738. WANNEER meer bur gers gebruik zouden maken van de mogelijk heid een klacht in te die nen over het optreden van rechters zou dit pre ventief werken op het gedrag van die rechters. Onfatsoenlijk optreden en misdragingen zouden minder vaak voorko men. Dit zegt de procu reur-generaal bij de Ho ge Raad, mr. W.J.M. Berger. Volgens Berger stijgt het aantal klachten dat over rechters wordt ingediend de laatste tijd weliswaar, maar toch is, volgens hem, nog te weinig bekend -ook bij juris ten- dat iedereen die zich rechtstreeks door een rechter onfatsoenlijk behandeld voelt daarover kan klagen bij de procureur-generaal van de Hoge Raad. Deze moet een klacht, die aan de vereiste wettelijke voorwaarden vol doet, door een speciale kamer van de Hoge Raad laten uit zoeken. „Voor de klager heeft een door de Hoge Raad gegrond verklaarde klacht niet veel nut. Er worden geen sancties ondernomen tegen de rech ter. Maar wel impliceert een dergelijke uitspraak van de Hoge Raad voor de rechter een waarschuwing. Hij zal in de toekomst beter op zijn tel len passen. Wanneer over één rechter veel klachten worden ingediend kan hij wel, op een van de gronden genoemd in artikel 11 van de Wet op de Rechterlijke Organisatie door de Hoge Raad ontslagen worden", aldus de procureur- generaal. Sinds 1982 werden tot nu toe precies honderd klachten, veelal over rechters en be trekkelijk vaak over alleen sprekende rechters (de kan tonrechter bij voorbeeld) in gediend. In 1982 waren dat 25 klachten, in 1983 28 klachten, in 1984 22 klachten en dit jaar zijn er al 25 klachten binnen. Welke deze laatste 25 klach ten zijn en hoe zij werden af gehandeld is nog niet bekend. Van de 75 klachten die van 1982 tot en met 1984 werden ingediend staan de gegevens inmiddels wel gerangschikt. Bij een groot aantal klach ten blijkt meteen al dat de procureur-generaal niet be voegd is de klacht te behan delen (klachten over advoca ten en griffiers bij voorbeeld) of dat de klacht niet aan de vereiste voorwaarden vol doet om te worden onder zocht. Klagen over rechterlij ke beslissingen bij voorbeeld komt veel voor, maar heeft geen nut. Daarvoor zijn an dere procedures als het hoger beroep mogelijk. Ook werd een aantal na indiening inge trokken. Ruim 40 klachten van de 75 in totaal waren gericht tegen rechters of rechterlijke colle ges. Een kleine twintig daar van gingen over het optreden (de gedragingen) van een rechter tijdens bijna altijd civiele zaken. Een greep uit de klachten: vooringenomen heid van rechters, twijfel achtige integriteit, mislei ding, ongelukkige uitlatin gen, beledigingen, ongeluk kige opmerkingen of onge lijkwaardige behandeling Mr. G. Langemeijer .kritiek. van de partijen. Van deze 20 klachten over rechterlijk op treden werden slechts vier klachten gegrond verklaard door de procureur-generaal. Hij bracht deze zaken echter niet voor de Hoge Raad. Een zaak werd afgedaan door de president van de rechtbank waar de betrokken kanton rechter werkte, in de drie an dere gevallen werd de zaak door partijen zelf, al dan niet met behulp van de procu reur-generaal, in der minne geregeld. De rest van de klachten over het optreden van rechters vond de procu reur-generaal te vaag of on duidelijk, te lang geleden ge beurd of werd door Berger ongegrond verklaard. Aan de Hoge Raad werden maar twee klachten voor na der onderzoek voorgelegd in de laatste driejaar. Deze gin gen niet over het optreden van een rechter, maar over een te lang durende civiele procedure en over het niet- toevoegen van een advocaat aan verdachten. Een van de ze klachten werd ook nog in getrokken. De discussie over misdra gingen van rechters is actu eel. De Haagse rechter die de Terp-zaak (de euthanasie- zaak) behandelde kreeg forse kritiek over zijn manier van optreden tegenover de ver dachte arts. De rechter had al tijdens de behandeling van de zaak zijn mening hierover doen blijken en daardoor de verdachte in een moeilijk parket gebracht. Onder de vele critici was ook de vroe gere procureur-generaal van de Hoge Raad, mr G. Lange meijer. De tweede in opspraak ge komen rechter is de Haagse kinderrechter, die in 1982 ontslag moest nemen wegens aan het licht gekomen on tucht met minderjarigen. In beide gevallen deed de procureur-generaal - de wet telijk aangewezen man hier voor - geen voordracht aan de Hoge Raad tot ontslag van de rechters. Berger: „De Terp-zaak dient nog in hoger beroep en dus is voor even tuele stappen tegen de be trokken rechter (nog) geen plaats. Maar wij kennen de zaak wel en houden de vinger aan de pols." Een klacht over het optreden van deze rech ter is nog niet ingediend. In de zaak van de Haagse kin derrechter werd de 62-jarige rechter voor de keus gesteld: zelf ontslag aanvragen of ontslag krijgen. „Hij koos wijselijk voor het eerste", al dus Berger. Wanneer een rechter zich schuldig heeft gemaakt aan een misdrijf of door zijn han delen of nalaten ernstig na deel heeft toegebracht aan de goéde gang van zaken bij de rechtspraak of het vertrou wen in die rechtspraak wordt dit lang niet altijd aan de grote klok gehangen. In de meeste gevallen wa den deze zaken vaak p»s openbaar en bekend wanne« de Hoge Raad hierover ees (openbaar) arrest gewezij heeft. De Hoge Raad kanzi® echter pas met een zaak be moeien wanneer de procu reur-generaal dit vordert Maakt hij de zaak niet aan hangig, dan blijven de foute gedragingen van een rechts - hoe ernstig ook - binnens kamers bij justitie. Hetgew van de Haagse kinderrechts bleef tot voor kort op die ma nier slechts in beperkte krin? bekend. Volgens Berger het echter zeker niet zo bij justitie zaken in de do pot worden gestopt of onder tafel worden weggemoffeld Berger: „Ernstige strafba re feiten worden altijd tot of het bot door de just®* authoriteiten uitgezocht. W zaak bij de Hoge Raad bren gen is niet altijd nodig- neer duidelijk schuld aanwe zig is, krijgen de betrokk® rechters van mij soms ne advies zelf hun biezen pakken. Dit advies wordt al tijd opgevolgd", aldus de pro cureur-generaal. Sinds M procureur-generaal (1979) gaf Berger vier rechters advies eieren voor hun f te kiezen en ontslag te men. Een van deze zaken.®, van de Haagse kinderrecht» werd inmiddels - tot gr° verdriet van Berger - beke door een boek daarover va Yvonne Keuls. De drie ai ren - een kantonrechter een vermogensdelict en twee rechters-plaatsv vanger die dronken had® gereden - stonden hiero*. terecht en namen zelf on» (de kantonrechter had du gedaan) op advies van ger. (ANP) T-overval 'EE van de drie Amster- nmers die deze maand wer- i aangehouden op verden- ig van het plegen van een foverval op een PTT-kan- r in Groningen, hebben een tentenis afgelegd. De over- werd begin mei van dit gepleegd. Daarbij werd bedrag buitgemaakt van miljoen gulden. De politie ervan overtuigd dat ook de "de verdachte bij de overval rokken was. Deze man ft echter nog niet bekend. hot in been N Politieagent heeft de 31- jge psychisch gestoorde f B. in Purmerend met een 'ooischot door het rechte- iderbeen buiten gevecht ge- 'd- De man bedreigde op aat omstanders met een |d hout. De man liet zich ■t bewegen zijn slagwapen geven en met de agenten te gaan. Toen B. op een h de agenten afkwam, trok zijn pistool en schoot vier Het vierde schot ver telde B.'s kuitbeen en sloeg stuk van zijn scheenbeen adiopiraten 'Amsterdamse politie heeft ^menwerking met de Ra- controledienst van de PTT on illegale radiozenders in ^fdstad Uit de lucht ge- L De apparatuur van alle werd in beslag geno- dders 'n„ en twee mannen werden I |ehpuden omdat zij de po- aetie wilden belemmeren. 'CC oio ^-Telecommunicatie gaat nieuw telefonisch oproep- it op de rrfarkt brengen de huidige semafoon, de moet vervangen. Op 0o«ïeUWe systeem hunnen wu abonnees worden aan- rn°r*n, zodat het het grootste ordt nnet van were'^

de Stem | 1985 | | pagina 2