Ex-T erneuzense schoot slapende echtgenoot dood 'MIJLPAAL VOOR BEDRIJF EN HAVEN W estdorpenaar Walter de Vrieze schutterskeizer Endr van der Goes jeugdkampioen topbiljarten Zestig jaar getrouwd beheer Burgemeester sluit vervuilend bedrijf Tarieven vuilstort niet omhoog Verkeersovertredingen bestraft RT Dertien jongens aangehouden na diefstallen Herdenking oever verbinding Noord- en Zuid-Beveland WOENSDAG 18 SEPTEMBER 1985 VAN ZEELAND PAGINA ZEELAND 3 PROCES IN GENT BEGONNEN Plaatselijk nieuws Terneuzen Clinge Groei overslag in Terneuzen groter dan in Vlissingen SNUFFELMARKT OPNIEUW IN SAS VAN GENT Najaarskermis IJzendijke politierapport KANTONGERECHT TERNEUZEN m/OENSDAG 18 SEPT T16 Van een onzer verslaggevers GENT - Voor het Assisenhof in Gent is het proces begonnen tegen de 50-jarige Annie van T„ een voormalige caféhoud ster uit Terneuzen, die ervan wordt beschuldigd haar man, de 53-jarige Cesar S., op 23 ju ni 1982 in de echtelijke woning te Stekene te hebben doodge schoten. Dat gebeurde toen de man zijn alcoholroes lag uit te sla pen. Uit de lijkschouwing bleek later dat hij 3.35 promil le alcohol in het bloed had op het moment dat hij stierf. Annie van T., die een volle dige bekentenis heeft afge legd, verklaarde tegenover de rechtbank dat op die bewuste 23e juni bij haar de stoppen volledig waren doorgeslagen, toen Cesar S. voor de zoveelste maal tijdens hun 20-jarig hu welijk zich letterlijk bewuste- loos had gedronken. „Hij kon geen maat houden in zijn drinken", aldus de vrouw. „Als hij 's morgens opstond had hij al dorst". Volgens de ex-Terneuzense was haar huwelijk zeker niet slecht te noemen. Alleen er gerde ze zich steeds meer aan het feit dat Cesar de hele dag in het café zat en als hij thuis kwam prompt in slaap viel. „Ik kon hem af en toe thuis houden, maar dan moest ik wel een bak bier klaar zetten". Op 23 juni 1982, de fatale dag, was Cesar S. dronken te ruggekeerd van een begrafe nis. Hij reed zijn vrouw daar na naar Antwerpen, waar ze in de avonduren een kantoor schoon hield. Maar in plaats van zijn vrouw rustig te laten werken joeg Cesar haar op, omdat hij naar een café in Ste kene wilde. Nerveus en opge laten liet Annie van T. het kantoor voor wat het was en reed mee terug naar het Vlaamse grensdorp. Daar viel Cesar S. in het café al na de derde pils laveloos van z'n kruk. Annie van T. zeulde haar man naar huis, waar het tot een woordenwisseling kwam. Maar Cesar S. had geen kracht meer om de ruzie voort te zet ten en zakte zwaar verdoofd van de drank op het bed neer, waar hij ogenblikkelijk in slaap viel. Op dat moment waren bij Annie van T. de stoppen door geslagen. Ze greep een pistool, dat (blijkbaar) toevallig onder handbereik was en joeg haar man een kogel door het hart. Cesar S. stierf onmiddellijk. Het proces in Gent wordt voortgezet. HALSTEREN - De rijkspolitie te Halsteren heeft inmiddels dertien jongens (variërend in leeftijd van 14 tot 17 jaar) aan gehouden, gehoord en weer heengezonden, die ervan ver dacht worden fietsen en brom fietsen te hebben gestolen. De zaak kwam aan het rol len na een kraak in een Hal- sterse sportzaak. Uit het on derzoek is gebleken, dat de jongelui in groepjes van steeds wisselende samenstelling op strooptocht gingen op Tholen, in Halsteren, Steenbergen en in België. De verdachten waren af komstig uit Halsteren, Steen bergen en Nieuw- en Oud- Vossemeer. Ovet passeert vijftig miljoenste ton kolen Van onze correspondent WESTDORPE - Als iemand koning is van een handboog maatschappij en van een per- soneelvereniging en hij wordt dan nog keizer van de be- drijfsschietingen van ONA/ Suiker Unie, dan moet die handboogschutter een goede zijn. Die schutter met zoveel kwaliteiten woont in Westdor- pe. Het is Walter de Vrieze, bij de schutters bekend van het handboogschuttersgilde St. Sebastiaan uit Westdorpe. Achtentwintig schutters na men deel aan de koningsschie- ting van de personeelsvereni gingen van de Glasfabriek, Zuid-Chemie en Suiker Unie. Voor de familie De Vrieze is het een overweldigend succes geworden. Vader Walter, die in 1983 en 1984 al koning was geworden, behaalde ook nu de meeste punten en mag zich daarom voor een jaar keizer noemen. De heer De Vrieze liet zes vogeltjes van de gaaiprê- che tuimelen. Jo de Vilder had vijf keer succes en Danny de Vries, de 16-jarige zoon van de nieuwe keizer uit Westdorpe, nam er vier voor zijn reke ning. Het gezinssucces was compleet. Na afloop ontving de keizer uit handen van de voorzitter van de ontspanningsvereni ging van Suiker Unie, johan van den Abeele, een fraai bord met inscriptie. Ook volgde nog een officiële huldiging door de inrichters van de wedstrijd. Het was de derde keer dat de personeelsverenigingen een koningsschieting hielden. De hoogste eer is steeds voor de Westdorpenaar geweest. „Ik ben altijd van de partij als St. Sebastiaan een schie ting geeft. Natuurlijk is er ook een factor geluk bij, dat is bij elke sport. Maar je moet er na tuurlijk wel iets van kunnen", aldus de heer De Vrieze, die graag zou zien dat de jeugd meer bij de handboogsport be trokken wordt. „Ik heb in 1976 voor deze hobby gekozen, eerst op de liggende wip en daarna ook op de staande wip. Per jaar neem ik aan meer dan 150 schietingen deel en in de zo- meraanden gaan we boven dien iedere vrijdagavond op het terrein in Westdorpe zo maar een prangske schieten om wat te oefenen", besluit een gelukkige De Vrieze. Zijn grootste wens is: keizer wor den van St. Sebastiaan bij het eeuwfeest in 1988. Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - Het Overslagbedrijf Terneu zen (Ovet) heeft begin september de 50 mil joenste ton kolen overgeslagen sinds de op richting in 1957. Verwacht wordt dat nog voor de eeuwwisseling de 100 miljoenste ton zal zijn bereikt. „Want over de eerste 25 mil joen hebben we 21 jaar gedaan (die werd gepasseerd in no vember 1978) en over de twee de 25 miljoen ton dus nog geen zeven jaar", aldus algemeen directeur Y. Simenel van Ovet. „We mogen spreken van een mijlpaal voor ons bedrijf, maar ook voor de haven van Terneuzen". Deze mijlpaal wordt mor genochtend gevierd tijdens een bijeenkomst van de Ovet- directie en het Terneuzense college van B en W in het stadhuis. Nieuwe kraan Eind dit jaar krijgt het be drijf ook de achtste drijvende kraan aangeleverd, waarvan de reusachtige ponton onder de naam Noordzeereus II on langs te water werd gelaten. Ovet is het enige overslagbe drijf in Zuidwest-Nederland en Noorwest-België dat met dergelijke drijvende kranen werkt. De twee vorige kranen nam het bedrijf respectieve lijk in 1979 en in 1981 in ge bruik. Ovet verzorgt momenteel overslag-activiteiten in de ha vens van Terneuzen, Antwer pen, Zeebrugge en Vlissingen. In deze laatste plaats opent het bedrijf binnenkort een eigen vestiging. In de vier genoemde havens werd vorig jaar in to taal 20 miljoen ton bulkgoede ren overgeslagen. Het aandeel van Ovet daarin bedroeg een kwart, dus vijf miljoen ton. Van onze correspondent GENT - Het chemisch bedrijf Bleu d'Outremer moet de pro- duktie stoppen. Maandag nam Expositie - In het restaurant 't Zwaantje van de Terneuzense scholengemeenschap 'De Vaart' wordt vanaf vandaag tot en met 31 december een ex positie van olieverfschilderij en gehouden. De werken zijn van Levien Hamelink, gepen sioneerd hoofd-conciërge van de school. Cultuurwethouder W. Walraven opent vanavond om 17.00 uur de expositie. De tentoonstelling is tijdens werkdagen te bezichtigen tus sen 16.30 en 18.00 uur. Ouderenkaarting - Voor de ouderen in Clinge wordt voortaan iedere derde vrijdag van de maand een prijskaar- ting gehouden in gemeen schapscentrum Malpert'ius. De eerste is komende vrijdag. Iedereen vanaf vijftig jaar kan meedoen. Inschrijving tel kens om 13 uur in Malpertuus. de Gentse burgemeester Mon- saert deze beslissing op grond van het feit dat het bedrijf geen vergunning meer heeft. Uit protest hiertegen hebben de arbeiders het bedrijf bezet. Niettegenstaande Bleu d'Outremer al sinds juli vorig jaar niet meer over een exploi tatievergunning beschikte, bleef het maar verder produ ceren. Met alle gevolgen van dien voor een 400-tal omwo nenden, die erg veel last had den van hinderlijke geuren en leden aan ademhalingsstoor nissen en oogirritaties. De klachten en onderzoeken had den als resultaat dat op 31 mei de Gedeputeerde Staten van Oost-Vlaanderen beslisten de exploitatievergunning te wei geren. Bleu d'Outremer, naar het schijnt een van de vijf firma's op de wereld waar nog ultra- marijn-blauw wordt geprodu ceerd, en waar 50 personeels leden werken, ging in beroep, maar daardoor werd het be sluit van Gedeputeerde Staten niet opgeschort. Intussen ging de produktie nog altijd door. Na het besluit van de Gent se burgemeester zal dat van volgende week maandag af niet meer mogen. Zeer tot on genoegen van de personeelsle den die zich in hun toekomst bedreigd zien en uit protest gisteren overgingen tot een bedrij fsbezetting. Van onze correspondent WESTDORPE - Endy van der Goes van de tobiljart- club Oud Raedhuys uit Westdorpe is in zijn woon plaats jeugdkampioen van Zeeuwsch-Vlaanderen ge worden. Hij behaalde ook vorig jaar deze begeerde titel. De organisatie was bij de club uit Westdorpe in goede handen, waarbij Peter de Smet ongetwijfeld het meeste werk heeft verzet. Het jeugdkampioenschap van de topbiljartvereniging Zeeuwsch-Vlaanderen werd voor de derde keer gehou den. Aan deze belangrijkste wedstrijd van het jaar na men acht spelers, in leeftijd variërend van acht tot en met zestien jaar, deel. Het zijn leden van de vereni gingen uit St. Jansteen, Clinge, Westdorpe en Hei kant. Aanvankelijk hadden zich twaalf spelers gemeld, maar vier hadden zich te ruggetrokken of afgemeld. Voor het eerst verschenen er geen meisjes aan de groene tafels. De deelnemers speelden vijf ronden, telkens werd voor de tegenstandaer ge loot. Leden van de organise rende club verleenden me dewerking als scheidsrech ters. Alvorens de partijen begonnen, werden de spelers door voorzitter Peter de Smet van de Zeeuws- Vlaamse bond, verwelkomd. De deelnemers bij het groene laken Hij gaf een korte uitleg over toepassing van de reglemen ten en spoorde hen aan tot een sportieve strijd. Al gauw bleek dat het een leuke strijd zou worden. Was de kwantiteit er dan niet, kwaliteit was er des te meer. De jongens speelden voortreffelijke partijen met goed spelinzicht en een uit stekende techniek. Na afloop ontvingen allen een prijs. Er waren drie mooie bekers en vijf standaards beschikbaar voor de jeugdspelers. Het kampioenschap is een spor tief succes geworden, waar voor een goede publieke be langstelling bestond. - FOTO WIM KOOYMAN Uitslag: 1. Endy vand er Goes, Westdorpe; 2. Jeffrey van der Kruyssen, Clinge; 3. Jimmy van der Goes, Westdorpe; 4. Robbie Praet, St.-Jansteen; 5. Patrick Bogaert, Heikant; 6. Pascal van Hoof, Clinge; 7. Pascal Messelier, Westdorpe; 8. Kurt Swagema- kers, Westdorpe. Van onze parlementaire redactie DEN HAAG - De overslag op de terreinen van het havenschap Terneuzen groeit aanzienlijk sneller dan op de terreinen van het havenschap Vlissingen. Dat blijkt uit de toelichting van minis ter Winsemius (Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer) op zijn begroting. Ten opzichte van 1983 is de overslag in Vlissingen 1%, in Ter neuzen 5 tot 6% gegroeid. Om de tekorten op de nog steeds in portefeuille zittende zeehaventerreinen te dekken, worden ver schillende methoden toegepast. In Vlissingen wordt gedacht over een kleinschaliger verkaveling. In Terneuzen worden voor al onrendabele terreinen verkocht. GISTEREN vierden de heer en mevrouw C. de Laat-Wa genaar in Kloetinge hun 60- jarig huwelijksfeest. De heer De Laat (84) is tot hij met pensioen ging, werkzaam geweest in de wegenbouw en mevrouw De Laat (83) heeft als baker vele kinderen op de wereld geholpen. Burge meester mr. W. Blanken bracht 's morgens een bezoek aan het echtpaar De Laat. Het jubilerende paar heeft 3 kinderen, 8 kleinkinderen en 6 achterkleinkinderen. - FOTO WILLEM MIERAS Van een onzer verslaggevers SAS VAN GENT - Zondag 29 september wordt in de Vlaanderenhal te Sas van Gent weer een zogeheten snuf- felmarkt gehouden. Tussen 10.00 en 17.00 uur zullen zo'n honderd particulie re standhouders (handelaren worden niet toegelaten) hun waren uitstallen. Diverse bands en orkesten zorgen de hele dag door voor muziek. IJZENDIJKE - In het weekeinde van vrijdag 27 tot en met zondag 29 september wordt in IJzendijke de traditio nele najaarskermis gehouden. Dit jaar zijn er veel ker misattracties op de markt, zoals autoscooter, golfbaan, holycrane, schiettent en gebakkraam. De plaatselijke middenstanders hebben voor de jeugd een verrassing in petto. Zaterdagavond is er in de etablis sementen gelegenheid tot dansen. MIDDELBURG - De eö-jarj., automobilist D. H. uit Middel, burg raakte gistermiddag o® streeks twee uur bij een ver. keersongeval gewond moest per ambulance word® overgebracht naar het Gast. huis in zijn woonplaats. H,, ongeval gebeurde op Schroeweg waar zich op gegeven moment door werë zaamheden filevorming voo:. deed en H. met zijn voertu» tegen een voor hem staan», auto reed, bestuurd door A F uit Vlissingen. Ook de maïs. riële schade was aanzienlijk PHILIPPINE - Zondagnaciii is ingebroken in de kantint van voetbalvereniging Philip, pine aan de Strandgaper. Ver. mist worden een aantal pakjes sigaretten en wat chips, mk was binnen gekomen door hg verbreken van een ruit. TERNEUZEN - nacht is ingebroken in de win. kei van J. H. aan de Langs Kerkstraat te Terneuzen. u wordt voor een waarde var 2500 gulden aan hengelsp® tattributen vermist. Men had zich toegang verschaft door het vernielen van een ruit. TERNEUZEN - C. S. en A.S uit Terneuzen hebben .bij de gemeentepoltiie aangif te gedaan van diefstal var. benzine uit de tank van hm personenauto. Beide auto's stonden geparkeerd aan Wagnerhof. De diefstal k< A. S. twintig en C. S. vijftien liter brandstof. TERNEUZEN - Tussen vrij. dag 13 september en morgen is ingebroken in is woning van A. H. aan de Steenbergenlaan te Temen, zen. Omdat de bewoonster af wezig is, kan niet worde» vastgesteld wat uit de woning is verdwenen. Wel dat was binnen gekomen door he! vernielen van een ruit in deur. Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - De tarieven voor het gebruik van de meenschappelijke vuilstort plaats in de Koegorspolder hi; Terneuzen gaan volgend jan niet omhoog, maar worden be vroren op het niveau van 1915 Dat voorstel wordt althans gedaan in de begroting die vandaag door de commis sie gemeenschappelijke ling vuilstortplaats wordt be handeld. Wat particulieren betref- blijven de tarieven voor 4 stort van land- en tuinbon- wafval 14,- per ton, voor grond en zand 11,50 en voor fijn puin ƒ5,-. Naar verwach ting zal door particulieren vol gend jaar 13.000 ton van bo vengenoemd afval worde» aangevoerd, evenveel als jaar. Ook de acht Zeeuws- Vlaamse gemeenten zullen» 1986 met eenzelfde aanbod aai vuil komen als dit jaar (51.® ton) tegen een eveneens onge wijzigd tarief van ƒ18,20 per ton. Eenzelfde prijs betalen ook de bedrijven, die naar ver wachting 21.000 ton zulle» storten, evenveel als in 19» Totaal moet dit alles de stort plaats volgend jaar een van bijna 1,5 miljoen opleveren. Van onze correspondent TERNEUZEN - „Fout is fout, dus had ik het niet moeten doen", aldus J. ter M. uit St. Jans teen. Deze stond gister morgen voor het hekje van het Terneuzense kantongerecht omdat hij op 25 november 1984 over de Wilhelminastraat in zijn woonplaats had gereden in een jeep die niet was voor zien van een juist kenteken nummer. Wat zwaarder woog, was dat het voertuig ook niet was verzekerd en daarom ter plek ke door de politie in beslsag was genomen. Officier van justitie mr. J. de Bel eiste gis teren een boete van 75 gulden voor het onjuiste kentekenbe wijs, 300 gulden voor het on verzekerd rijden en een voor waardelijke rij-ontzegging van 4 maanden met een proef tijd van 2 jaar. Waarnemend kantonrechter mr. H. Tichel man was het met de geëiste boetes eens, maar zag van een voorwaardelijke rij-ontzeg ging in zijn vonnis af. „Ik dacht die bus gaat rij den, dus rij ik er achter. Als je achter een bus aan rijdt, kun je het rode licht niet zien". Toen mevrouw E.D. uit Ter neuzen 12 december van het vorig jaar de verkeersplichten in de Guido Gezellestraat te Terneuzen passeerde in die si tuatie, was het licht wel rood. Mr. De Bel eiste een geldboete van 110 gulden en de kanton rechter deed er een tientje af. M.G. uit Terneuzen was 13 november 1984 binnen een paar minuten tot twee keer toe door het rode licht in dezelfde Guido Gezellestraat gereden. Het kwam hem op 2 keer 80 gulden boete te staan. A. d'H. uit Graauw had 14 november vorig jaar in de be bouwde kom van Terneuzen met zijn personenauto gereden met een snelheid van 72 kilo meter per uur. Dat waren er 22 te hard. Eis en uitspraak 90 gulden boete. R.Y. uit Terneuzen was ge snapt toen hij vorig jaar op 29 december in de gemeente Axel reed op een bromfiets metee» snelheid van 60 kilometer P® uur. „De wind in de rug geen kilometerteller", was^ verweer van Y., die zich op® moment er kennelijk niet bewust was dat het zo I ging. Eis en uitspraak 65 den. Bepaald pech had J-Q- Schoondijke. Hij werd 2" vember van het vorig toen hij in de Terneuze® Vlooswijkstraat werd aar"1 houden met zijn net een eerder gekochte personen®!» waarbij de politie een ga"' twee centimeter in de u- vond. Eis en uitspraak 50 den. Mevrouw G.L. uit Tern® zen, E.N. uit Sluiskil en V uit Terneuzen moesten verantwoorden voor het dat ze in en over een bepa periode geen of slechts ge® telijk hun omroepbij®! hadden betaald. In alle gevallen eiste mr. De B® goeldboete van 45 gu'"e,. vonniste mr. Tichelma11 form. pëN HAAG - Wellicht nog in Jnentaire jaar zullen alle speci .aalsmeer, vroeger het meest cc L nauwkeurig worden vastg (Landbouw en Visserij) is dit ee tot instandhouding van de kara j»e(] |n gebieden als het Mar" Van een onzer verslaggeefsters GOES/KORTGENE - De ge meenten Kortgene en Goes vieren op 27 en 28 september gezamenlijk feest ter herden king van het feit dat 25 jaar geleden de vaste oeververbin ding tussen Noord- en Zuid- geveland tot stand kwam. Op 1 oktober 1960 werd de dam door de Zandkreek voor het verkeer opengesteld. De schooljeugd komt vrij dag 27 september aan zijn trekken in de evenementen tent van Kortgene. Zaterdag september om 9.00 uur me ten de burgemeesters van bei de gemeenten hun krachten tijdens een roeiwedstrijd met Lelievletten. Een nat pak is dan hoogst onwelkom want om 10.45 uur wordt een ge denkteken op de Zandkreek- dam onthuld door gedeputeer de J. de Voogd, burgemeester E Hoogendijk-van Duin van Kortgene, mr. W. Blanken, burgemeester van Goes en ir. H. Engel van Rijkswaterstaat. Hierna worden 25 schapen over de dam gestuurd. De bejaarde inwoners ma ken op deze dag een bustocht en om 15.30 uur vallen er, als een plezierige variant op de regendruppels van de afgelo pen tijd, prijzen uit de lucht. Horeca-activiteiten, een expo sitie in de dorpshuizen en een fietstocht maken eveneens deel uit van het feestprogram ma. Om het geheel te besluiten wordt om 21.00 uur een vuur werk tussen de steigers van Wolphaartsdijk en Kortgene ons token. O GOES - Kapelaan - De parochie in Goes neemt zondag 22 sepf Hoogmis om 10.00 uur, afscheid i Hij heeft 12 j aar in Goes gewerk' waar hij als pastoor van de H.Ba KRABBENDIJKE - Gifgrond - gasfabriek in Krabbendijke korii king. De grond is teveel vervuilt aromaten en olie. Volgens het vervuiling weinig risico's op. bouwde kom ligt wil men de toch afgraven. MIDDELBURG - Luctor - Ha burg) van de rijkspolitie neem aan een de nationale korpskan wedstrijden vinden plaats in A net 40-jarig bestaan van de rijk ourg, optredend onder de noeme deling west 1, samen met 's-Gra tor heeft vertegenwoordigers in bal, zwemmen en schieten. middelburg - Jeugdwerk - stuur is bereid het 'knelpuntei Hervormde Jeugdraad en Seoul aan het provinciaal fonds sociai komt men tegemoet aan een we raad, ondersteund door geluiden net welzijn. Het was aanvankeli «al 25.000 gulden in 1986, 15.000 den in 1988) uit het activiteitenbv1 balen. Het 'knelpuntengeld' worl dat de PHJR en Scouting financi een nieuwe provinciale subsidier middelburg - Methadon eau voor Alcohol en Drugs (ZC aaë) in Middelburg een nieu' Lr De voorziening is onderj ooigebouw aan de Herengrac erricht de officiële openingshan |/n5laan heroïne-verslaafden, oc jyj ^rrWelburg zijn tussen de 100 zijn die nog aangewezen op v< middelburg - Natuur - Het i 9 ovincie heeft een nieuwe editie atuur en Milieu, waar hebben derde -geactualiseerde- drul 'den enkele duizenden exemj j nteresseerden verzonden. Het ,natuurbescherming in Zeelar tie irVan de Provinciaal consulen h kr staan ook tal van adresse os-instanties en particuliere uurbescherming bezighouden Die^ïn Fysiotherapie - heirt t. ngen viert het 25-js houdrrVan wordt °P vrijdag 4 lende VOOr werkenden, studerer oktr,F,n ln gezondheidszorg. Aa leerlij' Vlndt een reünie plaats neeici j6n' almede oud- en hu land n' Aanvang 11.00 uur in

de Stem | 1985 | | pagina 24