Optimisme troef in Hulst 'Als hel nu niet lukt, dan lukt 't nooit meer' 'Titel in promotieklas is binnen ons bereik PIET VAN GINNEKEN: 'WE SPREKEN EEN WOORDJE MEE' WALTER CARDONVOORZITTER SASSE SCHAAKCLUB: >sdra TERNEUZEN WIL KAMPIOENSCHAP GRIJPEN ïdbureai LAND AU-VOORZITTER HARRY LANKREUER: :erhout.B da. .V.A. 14.295,- I WOENSDAG 18 SEPTEMBER 1985 [naam rustig srust met halo- ïitewisser, !>ntspoiler, ïeer? iken die er niet >r f 17.995,-. k bij 120 km/u )k nog eens op waard en blijft ikker azen. Handhaven Topmomenten S. JfV 0 'K$ lPo^e0, 0Sn SVWZV denkt aan positie middenmoot T47 aar de Suzuki Swift te fenoord. Tel. 01862 - 7911. Van onze schaakmedewerker HULST - Een potentiële ti telkandidaat wil ik ons niet direct noemen, maar we zul len wel een redelijk woordje meespreken in de strijd om de topposities in de eerste klas Zuid". Aan het woord Piet van Ginneken van de schaakclub Hulst. Terug blikkend op het afgelopen seizoen dat Hulst als titel verdediger gespeeld heeft in de eerste klas Zuid, stelt de altijd opgewekte Van Gin neken dat zijn team pech heeft gehad. „Qua bordpunten hebben we wel redelijk gescoord, maar we slaagden er te wei nig in om complete wedstrij den naar onze hand te zet ten, maar er kwam vorige competitie dan ook wel veel concurrentie bij". De schaakclub Hulst zal de ko mende schaakcompetitie met één team deelnemen. Piet van Ginneken is er toch van overtuigd dat de ko mende krachtmetingen wat gunstiger zullen verlopen. Ondanks het feit dat de Hul stenaren bijvoorbeeld de eerste bordspeler Ad van Opstal in de toekomst moe ten missen. „We kunnen misschien wel een andere leuke troef uitspelen op dat eerste bord", zegt Van Ginneken. Sjaak Sanders komt name lijk de gelederen van de Hulsterse schaakclub ver sterken. Ook Piet Sanders blijft nu bij Hulst en Liem zal eveneens weer te vinden zijn achter de Hulsterse bor den. Al pratend over zijn team zegt Van Ginneken: „Als je nu die namen ziet dan moet een plaats bij de eerste drie toch haalbaar zijn. Het zal best wel goed komen denk ik". Als toevoeging aan deze opmerking zegt Van Ginne ken: „Twee seizoenen gele den werden we kampioen. Hoewel we enkele sterke spelers hebben /verloren moet ik toch vaststellen dat we allemaal veel sterker zijn geworden in de breedte, dit in vergelijking met twee sei zoenen geleden. Ook de mentaliteit onder de teamle den is bijzonder goed. We willen allemaal hetzelfde: leuk schaken met een aardig sportief resultaat". De volgende spelers ko men in aanmerking voor een plaats in het eerste team: Paul Dhondt, Liem, Sjaak en Piet Sanders, Piet van Gin neken, Nico Frijhoff, Ciriel van Gassen en Walter Schil- lemans. Topjaar voor Het Witte Paard' i Walter Cardon, voorzitter van de succesvolle schaakvere- I nigingr Het Witte Paard uit Sas van Gent. De sterkste club I wm Zeeland, die een aardig woordje meespreekt op natio- l niveau. - fotodestem/corj.deboer Door Paul de Schrijver SAS VAN GENT - „Het wordt een topjaar voor ons. Nog nooit eerder hebben we in de breedte met zoveel schakers in de KNSB-competitie ge speeld. Toch zal het ook een moeilijk jaar worden. Niet alleen om ons te handhaven, maar ook vanwege alle bijkomende zaken die voor een schaakvereniging als Het Witte Paard van levens belang zijn", aldus Wal ter Cardon uit Sas van Gent, voorzitter van HWP. Met de laatste op merking bedoelt Cardon natuurlijk de huisves ting. HWP staat sinds ju ni op straat. Het eigen clubgebouw aan de Kloosterlaan is gesloopt. De Sasse schakers hebben echter nog geen alterna tief. Zolang er geen voor uitzichten zijn op een nieuw clubgebouw, heb ben de schakers onderdak gevonden in De Roselaer te Sas van Gent. Ondanks de problemen waarmee HWP kampt, staat de meest succesvolle schaak vereniging van Zeeland aan het begin van een belangrijk seizoen. HWP 1 en HWP 2 zijn er in geslaagd om respectieve lijk in de KNSB-competitie te promoveren naar de absolute subtop van Nederland, de eer ste klas en via het Zeeuws kampioenschap te promoveren naar de tweede klas KNSB. Daarnaast speelt het derde team in de hoogste klas van het Zeeuwse schaken, de hoofdklas. HWP 4 is inge schreven voor de eerste klas Zuid en ook in de jeugdgroep (tweede klas Zuid) ontbreekt HWP niet. Het eerste team van Het Witte Paard speelt dit seizoen voor de achtste keer in de KNSB-competitie. De Sasse schakers wonnen vorig sei zoen in de tweede klas Zuid. „We waren duidelijk de sterk ste, kijk maar naar de uitsla gen", zegt Walter Cardon. De promotie van HWP naar de eerste klas van het landelijk schaken, werd dus een feit. Dit betekent voor de Sasse scha kers dat ze bij de beste één procent van alle schakers in Nederland behoren. Dit wil echter ook zeggen dat ze het in deze klas moeten opnemen te gen onder andere gesponsorde ploegen als De Variant uit Breda en bijvoorbeeld Eindho ven. Een lastige opgave. Temeer ook omdat het ver schil in sterkte tussen de eer ste klas en tweede klas KNSB vrij groot is. Walter Cardon en daarbij het gehele HWP-be- stuur hoopt op: „Handhaven in deze moeilijke groep, wat overigens voor ons te doen moet zijn. Mijn ervaring leert dat er in deze groep veel teams zijn die elkaar in sterkte niet veel ontlopen. Dus elke wed strijd zal er op volle sterkte moeten worden gespeeld. Er zal in de eerste klas een gewel dige strijd zijn. Als sterkste team tip ik DD (Den Haag) en Ooievaar 1 (een nieuwe ver eniging die is ontstaan door fusie tussen Den Haag en Moerwijk, red.)". Over de sterkte van HWP 1 zegt Walter Cardon: „We zijn misschien niet veel sterker ge worden, maar in de breedte hebben we wel meer kwaliteit dan voorheen". HWP werkt voor de opstelling van de teams met spelerskernen van schakers die in aanmerking komen voor een plaats in de diverse teams. Voor het eerste team zien we de bekende na men van Helmut Cardon, Klaas Steyn, Cor Jansen, Gün- ter Deleyn, Kees Nieuwelink, Jim van de Vreede, Gert van Rijk, Adrie den Hamer, Henk de Ridder, Marnix van der Zalm, Harry Provoost, Nick Dubbeldam en Bernard de Bruyckere. Om aan te geven wat het niveau van HWP 1 is, zijn enkele tegenstanders mis schien illustrerend: de Variant uit Breda, Charlois/Europoort uit Rotterdam, Ooievaar 1 uit Den Haag, DD uit Den Haag, TAL uit Amsterdam en Krim pen aan de IJssel. Over het tweede team van Het Witte Paard is Walter Cardon ook redelijk voorzich tig in zijn prognose: „Dat is lo gisch want dat team komt nu te zitten tegenover de tegen standers van ons eerste team van de vorige comeptitie. Ze zullen het zeer zwaar krijgen, dat staat vast. Bovendien is er in de tweede klas dit seizoen een versterkte degradatie mo gelijk, dus ze zullen er voor moeten knokken. Toch wil ik nog eens stellen dat we als be stuur echt blij zijn dat het ons is gelukt om met twee teams de KNSB-competitie te berei ken. Als je dit allemaal ziet op wat voor niveau we nu gaan schaken", verzucht Walter Cardon. „Dit moeten topmomenten zijn. Het lijkt wel of dit niet te houden is. Maar let op hé, ik wil vooral niet zeggen dat we het niet zullen redden hoor". Over de vraag of HWP ooit nog eens in de hoofdklas zal spelen, is Cardon resoluut: „Nee, onmogelijk. Dan zit je tegenover de absolute top van Nederland. Ja, kijk als er een sponsor opstaat die ons met een flink bedrag wil helpen, dan zou het misschien kunnen, maar dan moeten we wel spe lers gaan kopen". De spelerskern voor het tweede team bestaat uit Henk de Ridder, Frans Snijders, Ro bert van Waterschoot, Johan Maes, Herman en Rudi van de Wijnckele, Marc Lacrosse, Marc de Waal, Harry Pro voost, Nic Dubbeldam en Jaap Dubbeldam en de drie nieuw komers bij de Sasse schaak vereniging, te weten Henk Willem van Klaveren, afkom stig van de schaakclub Mid delburg, zijn teamgenoot Cees de Wolf en Koenraad Pauwels, voorheen al HWP-er, maar na een kort verblijf bij Terneuzen terug in Sas van Gent. Voor wat de hoofdklas van de Zeeuwse schaakcompetitie betreft, voorziet Cardon een enorme strijd om de twee pro motieplaatsen voor de derde klas KNSB. Een nieuwe klas waar Walter Cardon bij de totstandkoming een voortrek kersfunctie vervulde. „Ik tip Terneuzen en Vlissingen als kanshebbers, omdat Middel burg verder is verzwakt. Cees de Wolf en Henk Willem van Klaveren zijn onder andere naar ons gekomen. HWP 3 be hoort zeker niet tot de kans hebbers. Als we met onze eer ste twee teams steeds voltallig kunnen opkomen, is dat wat anders, dan zal het derde ook sterk kunnen zijn. Maar de praktijk is meestal anders. In de eerte klas Zuid mikt HWP niet op een toppositie. Daar wordt ervaring opgedaan en vrijuit geschaakt". f 's6° Van onze schaakmedewerker TERNEUZEN - „Vorig seizoen hebben we pech gehad, maar deze keer moeten we zonder meer de titel in de hoofdklas kunnen veroveren. Als het de ze keer niet lukt, dan lukt het nooit meer," stelt de voorzitter van de schaakclub Terneuzen, Adrie Paauwe. Het is inder daad waarschijnlijk de laatste keer dat Terneuzen 1 een kans maakt om de titel in de hoofd- klas van de ZSB te behalen, gezien het feit dat Terneuzen 1 samen met Vlissingen en Mid delburg 1 de sterkste teams hebben en daarom twee teams van dit trio volgend seizoen bijna zeker zal promoveren naar de derde klas van de KNSB. „Ik kan me er nog kwaad om maken", zegt Adrie Paau we denkend aan het voor Ter neuzen catastrofaal verlopen duel tegen Souburg. Doordat Terneuzen met 5% -4 Va ver kor, werd de titelverdediger m de hoofdklas vorige compe titie al snel op een achterstand gezet in de race om de titel. ■We speelden met vier reser- ves. Verzwakt heet dat, maar door deze blunder konden we de prolongatie van onze titel veel te vroeg in de competitie bijna op onze buik schrijven. We hebben overigens wel van HWP 2 gewonnen, de kam pioen van het seizoen 1984- 1985". Terneuzen heeft de afgelo pen twee seizoenen uitsluitend voor het kampioenschap in de hoogste klasse van het Zeeuw se schaken gestreden. Door de invoering van achttallen in de hoofdklas, dit seizoen en mede doordat het tweede team 'slechts' in de eerste klas Zuid speelt, worden de tegenstan ders van de Terneuzense scha kers in die klasse geconfron teerd met spelers die afgelo pen seizoenen schaakten om de titel in de hoofdklas. „Daarom durf ik ons tweede team zonder meer naar voor te schuiven als potentiële titel kandidaat in de eerste klas Zuid," zegt Paauwe. Datzelfde tweede team van Terneuzen ontliep de titel in de eerste klas Zuid, vorige competitie, ook maar net. Met slechts wat bordpunten minder dan de eerste twee in die klas moest Terneuzen 2 genoegen nemen met de derde plaats. Gosse Kamminga vult zijn voorzitter aan omtrent de prognoses voor de aanstaande competitie. „Ik heb er het vol ste vertrouwen in dat we deze keer kampioen worden. Mede doordat we nog een sterke schaker erbij hebben gekregen in de persoon van de heer Dekker. Hij zal vrijwel zeker een van onze bovenste borden gaan bemannen". Ook over kansen van het tweede team is Kamminga resoluut: „Als dat team geen kampioen wordt, dan eet ik mijn baard op". Het actief jeugdbeleid bij de Terneuzense schaakclub be gint zijn vruchten af te wer pen. Kamminga: „Er komen toch wat jeugdleden opzetten naar de hogere teams. Een voorbeeld is natuurlijk Martin Martens uit Clinge, die al eni ge jaren in de top van Terneu zen speelt, maar ook Jacco van der Vaart begint goed te spe len. Als hij zo doorzet dan is er voor hem misschien een plaats in het eerste team weggelegd". Paauwe: „Ja, en van jongens als Johnny Dieleman, René den Engelsman en bijvoor beeld Bert Nijhuis verwachten wij ook veel. Zij zitten dicht tegen een plaats in het tweede aan". Voor het eerste achttal van Terneuzen komen de volgende spelers in aanmerking: Dek ker, Karei Cohen, Adrie Dub beldam, Martin Martens, Wil- fried Vleeskens, Janco Dees, Masjenka Dubbeldam, Gosse Kamminga, Erik Janse en Jacco van der Vaart. De team leider van Terneuzen is Gosse Kamminga. Van onze schaakmedewerker KOEWACHT - „Ik acht het eerste team van Landau ze ker in staat het kampioen schap in de promotieklas te kunnen bemachtigen". Aan net woord Harry Lankreij- er, naast voorzitter van de Zeeuwse Schaakbond ook nog de 'lijsttrekker' van de Axelse schaakvereniging Landau. Hoewel Landau I ®et de beste ZSB-competi- ue uit zijn bestaan achter de [■ng heeft, is Harry Lan- kreijer positief gestemd ten opzichte van de komende ti telstrijd. Voor Landau begon de vo- rige competitie met een meevaller. De vrijwel onaf wendbare degradatie uit de uoofdklas ging niet door. Ondanks het feit dat Lan- uau het vorig jaar zonder terke schakers als bij voor bid Ad de Feyter en Erik olieman moest stellen, on tnamen de Axelaars een i„jge P0ging voor behoud n ae hoofdklas. Toch is het ™et gelukt. Harry Lankreij- «Achteraf gezien zijn we h! sterke gebleken en n dien je te degraderen. Ik ",er helemaal niet zo rou- wig om dat we dit seizen in de promotieklas moeten spe len. Het eerste van Landau 'hangt' wat betreft speel- sterkte zo'n beetje tussen de hoofdklas en de promo tieklas in. Daarom denk ik dat we het moeten kunnen redden in de promotieklas. We hebben per slot van re kening allemaal de nodige hoofdklas-ervaring. Een kampioenstitel moet er ze ker in zitten. Gelukkig blijft het eerste team van vorig jaar voor het grootste deel intact. We kennen in tegen stelling tot het vorig seizoen geen echte verzwakkingen. Van Kesteren, die in Am- sterdan is gaan wonen, blijft voor ons in de competitie spelen", legt Lankreijer uit. En om aan te geven dat de moraal en band onder de Axelse schakers goed zijn, zegt Harry Lankreijer: „Ook Arjo Arendse zal ondanks zijn dienstplicht, alles in staat stellen achter onze borden te kunnen plaatsne men. Rudi Dehulster stu deert in Delft, maar blijft ook gelukkig bij onze club spelen. Als enige verster king kan ik de terugkeer van Erik Dehulster vermel den. Verder zijn er geen spectaculaire veranderingen te verwachten". Tussendoor stelt Lan kreijer: „We zouden best wat leden kunnen gebrui ken. O ja, er wordt ook nog een cursus schaken voor volwassenen gegeven". Te rug bij de competitie van de Zeeuwse Schaakbond ver meldt de blonde voorzitter van Landau de goede pres tatie van Landau 2, dat erin geslaagd is na een ware nek- aan-nek-race met de schaakclub Sluis in de eerste klas Zuid kampioen te wor den en is gepromoveerd naar de promotieklas. Beide teams van Landau zullen el kaar daarom in dezelfde klas (promotieklas) ontmoe ten. „Niet ideaal", stelt Lan kreijer. „Maar de uitgangs punten tussen beide spelers groepen is verschillend. Het eerste wil kampioen worden en het tweede moet streven naar behoud van een plaats in deze klas". Voor het eerste team van Landau komen de volgende spelers in aanmerking: Erik en Rudi Dehulster, Wim Geertse, Van Kesteren, Jo han en Arjo Arendse, Nico Bolleman, Ab Brink, Hans Destombes, Lisa van Ham, Harry Lankreijer, Theo de Putter, Okke Oegema en Ton de Ruyter. Ondanks dat Harry Lan kreijer er uiteraard nog niet zeker van is dat, zijn team ook daadwerkelijk de titel voor de Axelse Schaakvere niging in de wacht zal sle pen, is promotie naar de hoofdklas in 1986 vrijwel ze ker. „Er moet ntuurlijk nog wel voor worden gespeeld, maar door de invoering van de veelbesproken derde klas KNSB komen er drie plaat sen vrij in de hoofdklas". De derde klas KNSB ziet Harry Lankreijer als een verrui ming voor de schaaksport in Zeeland. „De schakers doen meer ervaring op met ande ren en dat gedeelte van de schakers dat momenteel in de KNSB-competitie speelt, is niet zo groot. Met de in voering van deze nieuwe klas zullen echter veel meer Zeeuwse schakers de moge lijkheid krijgen tegen onbe kende tegenstanders te spe len. Het niveau zal hierdoor stijgen en dat is goed voor iedereen", besluit Lankreij er zijn visie op de komende ZSB-competitie. Gosse Kamminga, teamleider van het eerste achttal van de schaakclub Terneuzen: „Als het tweede team geen kampioen wordt, eet ik mijn baard op". - foto de stem/cor j. de boer Van onze schaakmedewerker OOSTBURG - De teamleider van de Schaakvereniging West-Zeeuwsch-Vlaanderen (SVWZV), Jan Louws, denkt voor de aanstaande ZSB- schaakcompetitie aan een middenmootpositie in de pro motieklas. „Verwacht van ons geen wonderen, we missen wat sterkte in de breedte om een toppositie af te kunnen dwingen". Jan Louws van SVWZV is een realist. Hij zou wel een stapje hoger willen doen in de competitie, maar de teamlei der van de Oostburgers ziet dat vooralsnog niet zitten. De laatste jaren heeft SVWZV toch ook enkele topspelers vertoren en die zijn er nu een maal niet voor het oprapen, zodat Louws en de zijnen moe ten en zullen berusten in een bescheiden klassering in de promotieklas. Wellicht is er voor SVWZV een kleine kans volgend sei zoen in de hoofdklas te scha ken, als er als gevolg van de invoering van de derde klas KNSB-competitie, een ver sterkte promotie in de hoofd klas zal plaatsvinden. „Ja, dan hebben we misschien een kansje toch nog terug te keren in de hoofdklas. Zonder teveel tegenslagen en met onze uiter- ste inzet en wat geluk kunnen we misschien ook nog wel bij de eerste drie komen", licht Jan Louws toe.

de Stem | 1985 | | pagina 19