Helpt Valium? Wisselent voor buur MEERDER Man neerg bij voordei ouderlijke „Financiën vereischen de zorg der regeering EXTRA OP MAANDAG ïwm MEDISCHE RUBRIEK TROONREDES DOOR DE JAREN HEEN Vrouwen en spon Praatgroepen Indische kampkinderen vs^sgr PAPIER VOOR UW PEN PAGINA ZEELAND 1 SLACHTOFFER ER1 Jazz-man Frank Koulen overleden MAANDAGTbSEPTEMBERl ybb iuiüaOXifiaiLm T48 Prinsjesdag: Oranje zonnetje in de schaduw van de politiek Uu Door Mick Salet PRINS WILLEM Alexander mag dit niet lezen. Anders is de verrassing er af. Morgenochtend, in alle vroegte, wordt er op Huis ten Bosch een bloemstuk voor hem afgeleverd. En krijgt hij een cadeautje. Van de trouwste fans van ons vorstenhuis. Omdat de kroonprins voor de eerste keer met zijn vader en moeder in de gouden koets stapt, om in de Ridderzaal aanwezig te zijn bij de opening van de zitting der Staten-Ge- neraal. „Daar zijn we echt bijzon der blij mee. Het is zo'n aardi ge jongen. Ik kan me goed voorstellen dat koningin Bea trix en prins Claus trots op hem zijn. Omdat hij er nu dus voor de eerste keer bij is, heb ben we iets bijzonders voor hem in petto. Maar dat moet wel een verrassing voor Wil lem Alexander blijven, hoor." De 79-jarige barones M. Limburg Stirum Hoefft van Velsen is een van de trouwste Oranje-klanten van ons land. Al jaar en dag staat ze de der de dinsdag van september voor dag en dauw op, om de koningin met een bloemetje te zeggen dat ze dol op Oranje is. En is ze te vinden achter de dranghekken die de wegen van de gouden koets en het volk scheiden. „Het wordt, geloof ik, de 67ste keer dat ik er bij zal zijn. Toen ik nog in Frankrijk woonde, ben ik er altijd spe ciaal voor naar Nederland overgekomen. Vorig jaar zat ik, na een ongeluk, met mijn been in het gips. Toen ben ik in een rolstoel gaan kijken. Mor gen zal ik er zeker weer bij zijn. Ik las dat Willem Alex ander in galakostuum zal zijn. Prachtig." Voorspelbaar De aanwezigheid was Wil lem Alexander was min of meer voorspelbaar. Ook zijn moeder en zijn oma waren de eerste Prinsjesdag na hun 18e verjaardag in de Ridderzaal aanwezig. Toen de 18-jarige prinses Beatrix er in 1956 voor de eer ste keer bij was, schonk ko ningin Juliana daar in de troonrede geen aandacht aan. Haar moeder, koningin Wil- helmina deed dat wel in 1927. In het geval van Wilhelmina lag het anders. Die was niet op haar achttiende, maar al op haar zeventiende jaar bij de troonrede aanwezig. Ze was meegekomen met koningin regentes Emma. Het leek niet onlogisch dat de prinses er al op 17-jarige leeftijd bij was. Na de dood van haar vader, koning Willem III (en de dood van haar halfbroer Alexan der) stond immers al vast dat ze op 18-jarige leeftijd de troon zou bestijgen. De vader van Wilhelmina was weer wel op 18-jarige leeftijd aanwezig bij de troon rede die Willem I in 1838 uit sprak. Wat dat betreft loopt Wil lem Alexander, de prins van Oranje, dus in de voetsporen van zijn voorouders. Hoogtepunt MORGEN IS het weer zover. Prinsjesdag. Het begin van een nieuw politiek werkjaar. De Staat staat rood. Maar het zonnetje schijnt Oranje. Een terugblik op de troonredes die al 150 jaar lang zeggen dat de schatkist zuiniger beheerd moet worden en dat de werkloosheid be streden gaat worden. En een vooruitblik op Prinsjesdag: „En dan roep ik: Leve de koningin!" koningin Juliana en prins Bernhard. Beatrix in al haar fleurigheid. Maar ik vind het toch ook erg fijn dat we een kroonprins hebben en weer een koning krijgen. Nee, niet dat onze ko ninginnen het niet goed ge daan hebben. Integendeel. Niets dan lof. Maar ik ben niet zo'n grote feministe dat ik zeg dat we altijd een koningin moeten hebben. Het is goed voor de dynastie dat we weer eens een koning krijgen." Maar of en wanneer Neder land een koning zal krijgen, voor de geschiedschrijver zal de 20ste eeuw wel de eeuw van de vorstinnen blijven. En toch heet het Prinsjesdag? Dinsdag „En ik vind het een voor recht op daarbij aanwezig te zijn", zegt mevrouw Limburg Stirum. „Het is de derde gene ratie Oranjes die ik meemaak. Oh, ik herinner me nog zó de keer dat onze Beatrix in de gouden koets mee reed met IK KAN me sterk vergissen, maar de laatste tijd lees je weinig over Valium. Dat was vroeger wel anders. Vroeger, laten we zeggen 5 tot 10 jaar geleden, kon je bij wijze van spreken geen krant openslaan of je las wel een pakkend verhaal over hoe duizenden, nee honderd duizenden mensen, hun rust uit een potje haalden, en hoe verkeerd dat allemaal was. Een van de redenen is dat de kritiek op het als snoepjes uitdelen van Valium als middel tegen alle zenuw kwalen erg goed paste in de geest van die tijd. De consu ment kwam steeds meer in opstand tegen de toenemen de medicalisering, waar je tegenwoordig ook al minder over hoort. Bovendien, zo vond men en vindt men nog steeds, heb je niet zomaar last van geïrriteerdheid, sla- Aan het einde van de acht tiende eeuw, de patriottentijd, werd Prinsjesdag de naam voor de verjaardag van stad houder prins Willem de Vijf de: 8 maart. Een dag waarop het Oranjegezond volk de straat op ging. Nu moet men daarvoor hooguit spotternij trotseren, twee eeuwen gele den waren tongen en messen scherper. Die dag in maart is vergeten, maar Prinsjesdag hield een Oranje karakter. Prinsjesdag, zoals we die nu kennen, heeft steeds op andere dagen in de agenda gestaan. Pas sinds 1887 staat in de grondwet dat het de derde dinsdag in september is. Daar voor waren het eerste maan dagen in november, derde maandagen in oktober en der de maandagen in september. De reden om Prinsjesdag naar voren te schuiven was het feit dat de behandeling van de begrotingen, die op Prinsjesdag worden inge diend, steeds meer vergader- werk vroegen. Daarom vroe gen de Kamerleden meer tijd om de begrotingen vóór 1 ja nuari, het begin van het be grotingsjaar, af te kunnen handelen. De reden dat Prinsjesdag, bijna honderd jaar geleden, van een maandag naar een dinsdag verhuisde, is wat tri vialer. De Kamerleden uit de uithoeken van Nederland, moesten al op zondag de reis naar Den Haag beginnen om daar maandagochtend vroeg en fris naar de Troonrede te kunnen luisteren. Dat vonden heel wat van die volksverte genwoordigers zonde van hun zondagsrust. Dus werd Prins jesdag een dagje verschoven. Dat maakt ook duidelijk dat de politici steeds meer hun stempel gingen drukken op Prinsjesdag. In de schaduw „Daarom lijkt het misschien wat minder op een koninklijke feestdag. De troonrede, de rit met de gouden koets, het staat allemaal in de schaduw van de politiek", zucht mevrouw Limburg Stirum. Maar ja, het is nu eenmaal een politieke dag. Grondwet telijk verplicht. De dag waar op de nieuwe zitting van de Staten-Generaal wordt ge opend in een verenigde verga dering van Tweede en Eerste Kamer. •♦Dat begrip is altijd weer aanleiding tot misverstanden. Niet helemaal onbegrijpelijk, want, zoals oud-Kamervoor zitter Anne Vondeling het eens zei 'staatrechtelij k rammelt die Haagse dag aan alle kan ten.' Plannen Er komen heel wat koetsen en poespas aan te pas, maar in feite is Prinsjesdag niets meer dan het bekend maken van de regeringsplannen voor 1986 en daarmee het begin van een nieuw werkjaar van Eerste en Tweede Kamer. De troonrede die de konin gin voorleest is een samenvat ting van die plannen. Alle mi nisters hebben premier Lub bers laten weten wat zij graag over hun begroting in de Troonrede willen hebben staan. Lubbers maakt daar een selectie uit en schrijft een Troonrede, die hij voorlegt aan koningin Beatrix. De ko ningin heeft in het recente verleden laten merken dat zij zich niet zomaar bij die con cept-tekst neerlegt. En daar heeft ze het recht ook toe. Net zoals de minister-president de plicht heeft om er voor te zor gen dat de koningin geen par tijpolitieke boodschappen of kleine leugentjes, over de ech te minima bijvoorbeeld, in de mond gelegd worden. Als ko ningin en premier het niet peloosheid of onbestemde angst. Zo'n pilletje is hooguit een doekje voor het bloeden terwijl de werkelijke oor zaak (slecht huwelijk, wer keloosheid, de sombere tij den waarin we leven) buiten schot blijft. Een andere reden is dat er inderdaad minder Valium wordt voorgeschreven. Het spul werd tien jaar geleden zo'n symbool van alles wat verkeerd is in de gezond heidszorg dat patiënten zich niet meer zo gemakkelijk (toch geen Valium, he dok ter?) met een pot Valium lie ten afschepen. En inder daad, die kregen ze dan vaak ook niet. Wel Seresta, Temesta, Dalmadorm, Mo gadon, Nobrium, Stesolid, Reapam, Rohypnol, Tranxe- ne enzovoort enzoverder, wat bijna op hetzelfde neer komt. Want al die middelen zijn van hetzelfde benzodia zepine molecuul afgeleid. Net als Valium. 4 Werkingen Allemaal een pot nat? Ja en nee. Aan de benzodiaze pines worden vier werkin gen toegeschreven. Ze zijn spierverslappend, onder drukken convulsies zoals bij stuipjes, bestrijden onbe stemde angst, geïrriteerd heid enzovoort, kortom 'ze nuwen', en werken slaap verwekkend bovendien. Het verschil tussen een kalmeer- der en een slaapmiddel zit hem in de dosis: Een beetje benzodiazepine maakt rus tig, en een hoop ervan slape rig. That's all. Fabrikanten worden niet moe om juist op de grote verschillen tussen de produkten te wijzen. Heel begrijpelijk, want als ze al lemaal hetzelfde zouden werken hebben we aan één pil genoeg. Die verschillen berusten uitsluitend op de snelheid waarop het benzo diazepine in het lichaam Prinsjesdag 1976. Koningin Juliana, prins Bernhard, prin ses Beatrix en prins Claus stappen uit de gouden koets en gaan naar de Ridderzaal. - fotosanp Het aantal mensen dat langs de route van de gouden koets staat lijkt ieder jaar minder te worden. Zelfs de echte oranjeklanten blijven thuis om de tocht op tv te volgen. eens zouden kunnen worden, heeft dat een staatsrechtelijke crisis tot gevolg. De troonrede is een stukje public relations verpakt in staatsrechtelijke traditie. De harde werkelijkheid met, al dan niet betrouwbare, cijfers tot achter de komma, staan in de ontwerp-begroting die de minister van Financiën in een koffertje de Staten-Generaal aanbiedt. Het parlement krijgt morgen van alle ministeries begrotingen waarin de be leidsplannen, de inkomsten en de uitgaven voor 1986 staan. Die begrotingen worden als wetsontwerpen behandeld. Het laatste woord erover is dus aan de Tweede en Eerste Kamer, die daar maanden vergadertijd voor uittrekken. Een samenvatting en toelich ting van al die plannen staan in de Miljoenennota, die pre cies aangeeft hoe het er vol gend jaar met het huishoud boekje van Den Haag aan toe gaat. Minder kijkers Staan er veel mensen langs de route die de koets aflegt? Het lijkt ieder jaar minder te worden. Maar mevrouw Lim burg Stirum denkt niet dat dat aan het slinken van Oranje gevoelens ligt. „Veel oudere mensen blij ven thuis voor de televisie zit ten. Dat doet zelfs de helft van de Haagse Oranjevereniging. Maar ik ben er altijd bij. En zo zijn er meer. 's Morgens gaan we al vroeg naar het paleis om daar bloemen te bezorgen. Het is jammer dat je daarna, als je niet meer zo goed ter been bent, nogal moeilijk een plaatsje vooraan kunt krijgen. Nee, hoor, ik ben niet bele digd als er grappen worden gemaakt pver mensen die daar met een vlaggetje en een hoed je staan, want ik sta nooit met een vlaggetje en een hoedje. Wat ik dan morgen doe? Nou, ik zwaai en ik roep: Leve de koningin! Ook als ik alleen sta tussen mensen die dat niet doen. Daar heb ik nooit moeite meegehad: Leve de koningin!" In de haar huiskamer klinkt het nog wat gedempt. Maar morgen, als het Oranje-zonne tje straalt, als de blaaskapel het Wilhelmius speelt, dan krijgt haar stem weer kracht, dan zal het galmen: Leve de Koningin! Met een hoofdletter. „Lieve Staten-Generaal! Welkom, welkom altemaal In mijn koninklijken Haag: Ach, gij weet het, 'kzie Ugraag." Met die regels begon de oude staatsman mr. Lodewijk Luzac in 1845 een spotvers op de troonredes van koning Willem de Eerste. Wetten, Heeren, bij de vleet, Liggen, of zijn dra, gereed. Ga 't ook boven Uw verstand, De financies van het Land. „De kartofflen zijn mislukt: Dat 's een onheil, dat ons drukt, Maar die zaak komt wel te regt Als ge 't wijslijk overlegt. Luzac had zijn pen in venijn gedoopt vanwege een politiek conflict met Willem II, die niets wilde weten van een liberalere grondwet. Maar de parodie is treffend voor de troonre des die werden gehouden van 1815 tot 1848. In de eerste redes na het uitroepen van het Konink rijk der Nederlanden, klinkt nog duidelijk de stem van een souverein vorst. Dat veranderde toen de grondwet in 1848 dras tisch veranderd werd. Vanaf die dag waren ko ningen en koninginnen on schendbaar en droegen de ministers de verantwoor delijkheid. Langzaam maar zeker veranderde de Troonrede van toon en aard. Een terugblik maakt dat duidelijk. 1835 Uit de troonrede van ko ning Willem I, 150 jaar ge leden: ,,'s Rijks inwendige toe stand geeft, over het alge meen, redenen tot dankba re tevredenheid. In het binnenlandsch bestuur heerschen, bij voortduring, orde en regelmatigheid. Het fabrijk-wezen ont wikkelt zich met kracht. Zonder den lagen stand der graan-prijzen, zou de staat van den landbouw zeer voldoende zijn, daar van de meeste veldgewas sen een ruime oogst is in gezameld. In alle de overige Oost- Indische Bezittingen heerscht volkomene rust." 1885 De troonredes van ko ning Willem III waren erg kort. Er wordt gezegd dat hij zó snel klaar was, dat zijn koetsier niet eens vol doende tijd had de paar- denkoets op het Binnenhof te draaien. Willem II had daar geen last van, die wordt opgenomen en weer wordt uitgescheiden. Een in- slaapmiddel bijvoorbeeld moet snel worden opgeno men, en weer snel uit het li chaam verdwijnen. Het is alweer 25 jaar gele den dat fabrikant Roche zijn gouden duo Valium en Li brium op de markt bracht. Je zou dus verwachten, ze ker na alle kritiek, dat men intussen precies weet hoe nuttig benzodiazepines zijn. Niets is minder waar. De soms levensreddende wer king bij het onderdrukken van stuipjes of een alcohol- delier, is, zoveel is zeker, on omstreden. Maar de beweer de gunstige werking bij sla peloosheid en het onder drukken van spannig is dat zeker niet. Juist dat toepas- singsgbebied maakt de ben zodiazepines tot het meest voorgeschreven medicijn in kwam simpel te paard. 1935 Uit de troonrede die ko ningin Wilhelmina vijftig jaar geleden voorlas. „In dezen zorgvollen tijd Mij wederom in Uw mid den bevindend, gevoel Ik Mij doordrongen allereerst uiting te geven aan Mijne deelneming in het lot van allen, die onder den druk der tijden gebukt gaan. Inzonderheid ben Ik met deernis vervuld jegens hen, die door werkloosheid getroffen zijn. De financiën van Rijk en gemeenten vereischen in toenemende mate de- zorg der Regeering. De alge- meene vermindering der welvaart, zoowel elders als in het eigen land, is oor zaak van het nóg steeds te- rugloopen der inkomsten voor de publieke kassen, terwijl tegelijkertijd de uitgaven voor de instand houding van de volks kracht toenemen." 1960 Tot slot, koningin Julia na vijfentwintig jaar gele den: „In de achter ons liggen de periode heeft de econo mische toestand van ons land zich gunstig ontwik keld. De produktie en de werkgelegenheid zijn in snel tempo toegenomen en bevinden zich thans op een hoger peil dan ooit tevo ren; ook de betalingsba lans vertoont op dit ogen blik een bevredigend beeld. De gestegen wel vaart is toegekomen aan brede lagen van ons volk. De regering is zich de moeilijkheden bewust van hen, die onder de nog heer sende woningnood lijden." De overheid moet zuinig zijn. De regering gaat de werkloosheid bestrijden. Een eeuwenoud refrein. Is er dan echt niets nieuws onder de zon? de Westerse wereld. Het begint er al mee dat men niet precies weet hoe gewennend deze middelen zijn. Steeds meer onderzoe kers denken dat dat pro bleem behoorlijk is onder schat. Bij 5 tot 15% van de patiënten zouden ontwen ningsverschijnselen optre den als ze van de ene dag op de andere ophouden met het slikken van benzo's. De moeilijkheid is, dat die ont- wenningsverschij nselen sprekend lijken op de klach ten die de benzodiazepines verondersteld worden te be strijden, dus slapeloosheid, spanning, rusteloosheid en zovoort. Je zou dus ook kun nen redeneren dat het geen ontwennings verschij nselen zijn, maar symptomen van het terugkeren van de 'ziek te'. Waarschijnlijk is dat niet. Vaak krijgen deze pa- GEMAAKT door de winnaar van de tour." Het wekelijk se cryptogram vroeg een woord dat die omschrijving dekt. La ter bleek uit de letters dat een rondedans werd bedoeld, maar ik had eerst spontaan Zoete melk ingevuld. En toen de nieuwsberichten meldden dat Abe Lenstra was overleden, deed eenzelfde ingebouwd automatisme mij uitroepen: 'A- be, A-be', gescandeerd zoals het ook in Lenstra's jaren door een stadion golfde. Waarom ik hierover begin? Omdat in de weken rond Zoe temelks wereldkampioenschap en Abes overlijden in alle kran ten zelfs op niet-sportpagina's artikelen verschenen vol herin neringen van volwassen man nen, die vertelden hoe ze in hun jeugd tegen de sporthelden hadden aangekeken. Precies dat hadden ze als straatvoetballend jongetje ge droomd, zó'n grote invloed hadden de bekende namen op hun eigen sportcarrière gehad, dat soort gevoelens bevlogen hen als zij aan historische tour winnaars dachten, aan interna tionaal doorgebroken voetbal lers en dan nu speciaal aan Abe - droom, mythe. Geen tastbare werkelijkheid, dat juist liever niet. Want wat is heerlijker dan te dagdromen, dat jij daar op je afgetrapte grasveldje tussen de huizenblokken Abe bent, dat je in een lange dribbel en onbere kenbare uitval doelpunt na doepunt scoort. 'A-be, A-be' juicht het publiek je uitzinnig van vreugde toe. Zo ongeveer luidden de ver halen vol nostalgie. Zodra Cruyff iets onherroepelijks zou overkomen, gaat de geschiede nis zich herhalen: dezelfde jeugdherinneringen nu rond een andere naam. Zullen het dan weer allemaal mannen zijn, die hierover schrijven? Terwijl toch vrouwen door het sportge beuren om hen heen evenzeer worden geraakt. Plezierig of pijnlijk, maar ze krijgen er een tik van mee, de moeders, vrien dinnen, vrouwen, dochters en zusjes van mannelijk sportmin- nend Nederland. Het zondagse beeld van moeders met wandelwagentjes en kinderen aan de hand achter de lijnen waarbinnen vaders zich ongehinderd vrij kunnen uitleven, laten we buiten be schouwing. Dat heeft te maken met werkafspraken. Zoals ook de maandagse wasbeurt van be- modderde sportkleren in het verlengde ligt van de vrije hu welijks- ofwel partnerkeuze. Het aantal doet hier wat. Want elf witte sportbroekjes en elf kleurige shirtjes op de was lijn van de flat aan de overkï bieden een ontroerende blik. Maar dit alles ligt in verzorgende sfeer en ik wou ij naar de sociale kant van j. sportervaring. Vooral voetbal is pas al<;, meen een rol gaan spelen in ij. leven van vrouwen, toen de levisie ingeburgerd raalit Voetbalwedstrijden rukten naar het scherm en bij de vrt» wenverenigingen bleken plande avonden steeds vake ondermaats bezet. „Als er ej wedstrijd is op teevee wil ik se thuis zijn." Want als de man- nen aan het beeld gekluisleij zaten, hadden ze toch recht koffie, nietwaar, en later opet! koel pilsje binnen handbereik. Ondertussen zaten de vrou*# bij spannende momenten eva hard nagelbijtend op 't randje van de stoel. In die tijd ook goten mot. ders hun kinderen tot de neus gaten vol met melk terwille vas de spaarzegels waarop de RSV man schitterende Ajax-pjjj. ma's leverde. Zo kwam hetdm dat ene meisjes jaren- en jaren, lang als een roodwitte supp«. ter tussen poppen en goedbeesten in bed lag. Zij"had twee snelgroeiende broers I» ven zich, die de pyjama's nis hadden versleten en ook kreeg de sporterfenis niet aas flarden geslapen. Ze belanddti in een ontwikkelingsland, wai dribbelende jongetjes met ik roodwitte shirtjes om h< lijfjes weer konden dromen vat doelpunten en juichende mas sa's en 'hup, Cruyff'. Want dat was het meest ken merkend voor die tijd. Kwamj in Spanje, Griekenland, Eng land, Italië of welk buitenhui ook en je zei 'Nederland', dat antwoorden zij: 'Cruuf soortgelijke verbastering en kl wederzijds begrip was een Dit sleutelwoord raakt aan te verdwijnen uit de wereldtaal, de jongste generaties kenna het niet eens. Een paar jaar nop zullen we ons met 'Zoetemelk kunnen redden, maar dat Voetballende en tour-rijdende vrouwen maak naam asjebl de wereld heeft jullie nodig. =riiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!iiiiiiiii, IK wil graag mijn grote waardering uiten over de uitstekende verzameling ar tikelen waarmee u in uw blad de 40e verjaring van het einde van de Pacific- oorlog herdacht (Weekend 10 aug. j 1.). Het is me nog niet eerder overkomen dat in zo'n kort bestek en op zo adequate wijze aan de ver schillende aspecten hiervan aandacht is geschonken in de pers. Voor de geïnteres seerde Nederlandse lezer geeft het een duidelijk, over zichtelijk beeld en voor de Nederlanders die - zoals ik - uit Nederlands-Indië af komstig zijn en die de oorlog daar meemaakten, is het bo vendien een herkenning én erkenning van die zo be langrijke episode uit hun le ven. Daarnaast zal het voor velen uit deze laatste cate gorie ongetwijfeld ook weer veel oprakelen en wellicht het wankel evenwicht waar in zij leven (dreigen te) ver storen. Ik denk dat u hierop ook wel reacties zult ont vangen. In verband daarmee wil ik u graag attenderen op het bestaan - her en der in het land - van Praatgroepen Indische Kampkinderen. Deze 'zelfhulp'-groepen zijn in de laatste paar jaar, veel al spontaan, opgekomen. Van het begin af aan zijn de Stichting Icodo en de Stich ting Pelita daar ook bij be trokken geweest. tiënten klachten, waar ze voorheen nooit last van heb ben gehad. Interessanter is de vraag of benzodiazepines eigenlijk wel helpen. In het toonaan gevende Engelse medische vakblad, de British Journal of Medicine, stond daar on langs een tamelijk opzien barend en prominent ge bracht artikel over te lezen. Belangrijkste conclusie: Benzodiazepines zijn niet bijzonder effectief bij de grootste groep gebruikers: Mensen die met niet al te ernstige psychische proble men bij de huisarts komen. De schrijvers hadden in twee groepspraktijken in Oxford het volgende onder zoek opgezet. Met een aantal patiënten, die normaal een benzodiazepine voor hun klachten zouden hebben ge kregen, werd op geregelde 3^- Er bestaat zelfs sinds lan ge tijd een periodiek Over leg Kontaktpersonen Praat groepen Indische Kampkin deren in samenwerking met en met steun van deze stich tingen. De functie van de groepen is: samen met lotge noten de jarenlang onder drukte herinneringen, bele venissen naar boven te ha len en het elkaar jjelpen de Verwerking ervan. De stichtingen Icodo en Pelita kunnen nadere informatie geven over bestaande gre pen en zijn eventueel ook behulpzaam bij het opzetten van een dergelijke praat groep. In Breda bestaat al een paar jaar een groep waar aan in de loop der tijd zes vrouwen en drie mannen deelnamen. Uit eigen erva ring weet ik hoeveel je zelf met elkaar, bereiken kunt Voor meer informatie kan men zich wenden tot: Stich ting Icodo, W. Barentsz- straat 31c, 3572 PB Utrecht, tel. 030-730811 en Stichting Pelita, Westeinde 58D, 2275 AG Voorburg, tel. 070- 694371. Breda C. Haspels-Keuzenkamp tijden gepraat. Niet diep- ook niet lang, maar gewoon een belangstellend gesprek je van hoe gaat het ermee en wat zijn de klachten. D>- groep werd vergeleken nne| een evengrote groep die we benzo's te slikken kreeg. Ms beide groepen ging het eve» goed; na 7 maanden had 7v< van de mensen geen belang* rijke klachten meer. Dit on. derzoek staat niet op zich. 1" een bepaalde staat in Ame rika heeft men zelfs a"e benzodiazepines uit de rou latie genomen, zonder dal het aantal milde nerveuze klachten steeg. In een ander onderzoek bleek een nepP" bijna net zo goed te werken Kort en goed. De belangrijk ste genezer van dit soot klachten lijkt aandacht voor de problemen te zijn, en nie te vergeten het verstrijken van de tijd. 1176-877850-653950 RÜTTCHI Van onze correspondent g^S VAN GENT - De dit weekend in en om buurtcen trum Sint Albert gehouden Vlaamse Feesten zijn voor het bestuur van de gelijknamige buurtvereniging over het al- gemeen naar tevredenheid j verlopen. De animo voor de georgani seerde activiteiten verschilde echter nogal wat. Vooral de jeUgd liet het afweten, met na me bij de zaterdag gehouden looprally en de loop/fiets-ral- ly op zondag. „Jammer, want juist deze activiteiten waren voor de jongeren in onze buurt bedoeld", aldus Ans Geerlings van het St. Albert-bestuur. t Genoemde activiteiten trok ken slechts elk een vijftien deelnemers. Hoofdzakelijk jeugd, begeleid door enkele 1 enthousiaste ouders. Keri Van een onzer v( MIDDELBURG - Nadat groen licht is gegeven v tweede kerncentrale, h Staten van Zeeland nu o voor de opslag van radio- De enige lokatie die daarv is het Sloegebied. Dit blijkt uit een meerder- heidsvoorstel van GS aan pro vinciale staten. Hét voorstel wordt niet onderschreven door de twee PvdA gedeputeerden Boersma en Don. GS stellen voor medewer king te verlenen aan het ver zoek van de commissie Loka- tiekeuze Opslagfaciliteit Ra dio Actief Afval (Lofra) een geschikte plaats in Zeeland aan te wijzen voor boven grondse opslag en verwerking van radioactief afval voor een periode van 50 tot 100 j aar. Het gaat om een voorlopige principe uitspraak. „Verdere onderzoeken zijn echter nodig, waarbij GS zich het recht voorbehouden om, afhankelijk van de resultaten- van die on- Van onze correspondent VERSEKE - In de nacht van zaterdag op zondag omstreeks 02.30 uur is in Yerseke H. D. neergeschoten. Het slachtof fer, dat werkzaam is op-het bovenwindse eiland St.-Maar- jen, was met zijn vrouw en kind op vakantie bij zijn va der in de Lange Viele te Yerse ke. D. werd omstreeks half drie wakker door het blaffen van Z1)n hond en hoorde gestom mel aan de voordeur. Toen hij beneden polshoogte ging ne- d Van een onzer verslaggevers ^KNEUZEN - In zijn woning n Terneuzen is dit weekend "P 63-jarige leeftijd Frank oulen overleden. Koulen, ge- oren in Suriname, genoot in b'fUVVS(h-Vlaanderen grote kendheid vanwege zijn acti- ten in het jazz-wereldje. caf®. Porgy and Bess in -j e Noordstraat in Terneuzen, t trof Vooraf m dé jaren zestig y hoi,uUnt van veel jazz-lief- init'S' koulen was ook de d '"uahefnemer van het jaar_ in J; terugkerend jazz-festival -j terneuzen, dat nu georga- a

de Stem | 1985 | | pagina 4